IN ONZE BIOSCOPEN DE BEGROOTING GOED GEKEURD U belt 1357 KROON-TAX I MASSA-HAVIK 41 ZEGT U EENS WAT WIJ MOGEN STUREN? Belangrijke vermindering van de uitgaven voor den luchtbeschermingsdienst ONDERWIJS TER SPRAKE PUROL^: Kerstmis zonder f eestdranken ?l Wij halen en brengen Uw Gasten Wij komen direct! 3e BLAD PAG. 2 VMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 24 DECEMBER 1937 Uitbreidingsplan Berg-Kop en Berg-Noord Gistermiddag werd de behan deling van de begrooting voort gezet. Voorzitter was de burge meester, mr. J. C. Graaf van Randwijck. Met kennisgeving was afwezig de beer W. van Gent (V.B.). Aan de orde zijn de bijla gen van de gemeentebegrooting. Dc heer Benninua (C.H.) is van meening, dat de toestand van het grond bedrijf ongunstiger is, dan wordt voorge steld. Spr. zegt. dat er te veel lasten op rusten en daarvan worden er teveel naai de toekomst verschoven. Met cenige cij fers licht spr. dit toe. De Voorzitter zegt, dat er met de opmerkingen van den heer Benninga re kening zal worden gehouden. De lieer Bakker (V.B.)) vraagt enkele inlichtingen omtrent het onder hond van het wegdek. Wel houder Noordewier (S.D.A.P. antwoordt, dat verbeteringen van wegen, waarvan de aanleg uit den kapitaal- dienst is betaald, op de post onderhoud geboekt worden. De heer van Galen Last (C.H.) maakt enkele aanmerkingen op de hooge uitgaven voor benzine, olie en on derhoud van drie auto's bij openbare .werken. Wethouder Noordewier (S.D.A.P.) antwoordt, dat de onkostenpost heel goed te verdedigen is. Vergeleken bij particuliere bedrijven zijn de onkosten niet hoog als men rekening houdt met slechte wegen waarop gereden wordt en eveneens de korte afstanden. De heer Polder (S.D.A.P.) consta teert, dat het aaptal slachtingen te hoog is geraamd. Spr. dringt er op aan de va cature van keuringsveearts niet meer te .doen vervullen. Deze bezuiniging zal het bedrijf onge twijfeld ten goede komen. r De heer Luycx (R.K.) onderstreept 5de woorden van den heer Polder. De heer Van Nieuw enhüïzen '(C.H.) kan zich met de zienswijze van 'den lieer Polder vereenigen. Spr. is bo vendien van oordeel, dat een mindere personeelsformatie lagere slachttarieven ten gevolge zal hebben. Wethouder Stadig (A.R.) wil gaar ne medewerken aan personeelsvermin dering, doch merkt op, dat de dienst geen keuringsveearts kan missen. De heer Polder (S.D.A.P.) stelt dc Vraag of de raad over het vervullen van Ideze vacature zal worden gehoord. De Voorzitter antwoordt bevesti gend. De heer Kroon (S.D.A.P.) merkt op, 'dat Maatschappelijk Hulpbetoon niets te maken heeft met begrafenispalissen. Spr. dringt er op aan het leven van de zwaarst getroffenen zoo dragelijk moge lijk te maken. De heer Polder (S.D.A.P.) verdedigt bet instituut van vrijwillige armbezoe kers. De heer Smit (S.D.A.P.) bepleit meer dere vrije Zondagen voor het politieper soneel. Spr. dringt aan op den houw van een tunnel bij het Soesterkwartier. Deze tunnel zal in de toekomst de beste en .vooral de snelste verbinding zijn. De heer Benninga (C.H.) acht uit breiding van het politiecorps noodzake lijk. Spr. ondersteunt hetgeen door den heer Smit gezegd is over den bouw van een tunnel. De hoer van derLinde (R.K.) acht bet aanbrengen van automatische stop lichten bij de Kamperbinnenpoort nood zakelijk. De heer Huslage (S.D.A.P.) dient een voorstel in om de kosten voor de luchtbescherming met ƒ5200 te verlagen. Dit voorstel wordt aangenomen. De heer F re mouw (S.D.)) betoogt, dat het onderwijs sterk onder de crisis heeft geleden. Vooral de jonge onder wijskrachten zijn er slecht aan toe. Om alle klassen te bezetten bij het openb. lager onderwijs zijn 11 kweekelingen noodig en hij het U.L.O. 2. De gemeente kan de kosten daarvan niet dragen maar dient deze zaak ernstig onder de Dogen te zien. De heer van Galen Last (C.H.) bestrijdt het aftrekken van het vergoe dingsbedrag per leerling van de beloo ning voor verrichte werkzaamheden in verband met het gebruik van schoollo kalen door derden. De heer v. d. Linden (R.K.) vraagt of een circulaire is ontvangen inzake het plaatsen van werklooze onderwij zers in gemeentebetrekkingen. De hoer F r e m o u w (S.D vraagt nog piet te schromen het bedrag per leer ling voor leermiddelen te overschrijden. De heer van Galen L s t (C H.) vraagt de inschrijving voor leermidde len publiek te maken. Wethouder S p i e k e r m a n n (R.K zal een betere organisatie der scholen hespreken. Frn circulaire overplaatsing der werklooze onderwijzers is niel geko men. Met de leermiddelen zullen we. een paar iaar zuinig moeten ziin. De aanbe steding der leermiddelen is niet onen- baar. overlegd zal worden of do cijfers publiek kunnen worden gemaakt. De pelden welke afgetrokken worden van de vprgoedingssom. ziin huren van gym- nastiekver. dus van lokalen die in ge bruik ziin. De heer F rem o u w (S.D T benleif suhsidipering van het voorbereidend on clerwiis Fen subsidie van f2 ppt leer ling zou voor het neutraal voorberei dend onderwijs de dood zijn. Dp heer van Galen L a s t (C.H.) verdedigt een voorstel om ƒ2 per leer ling subsidie te geven aan alle voorbe reidend onderwijs. De heer Waterloo (K-Ü.P.) be toogt, dat de Katholieken evengoed recht op subsidie hebben. De heer Luycx (R.K.) zal voor het voorstel stemmen. De beer Fremouw (S.D.) verdedigt bet standpunt, dat de neutrale voorbe reidende school meer rechten heeft. Het bedrag in het voorstel-van Galen Last moet in ieder geval verhoogd worden lot een minimum van ƒ500. De heeren Bakker (V.B. en Rui tenberg (V.D.) bepleiten verlaging van de huur der schoollokalen. De heer van Galen Last (C.H.) meent, dat daarmee de zaak vertroebeld wordt; de kwestie der huren moet men aan B. en W. overlaten. Wethouder Spiekermann (R.K.) wijst er op, dat voor al de scholen geen schoollokalen kunnen beschikbaar wor den gesteld. Wethouder Stadig (A.R.) neemt het standpunt in: allen wat en dan gelijk of geen van allen wat. De heer H u s 1 a g e (S.D.) wil aan de bestaande scholen minstens een school lokaal in gebruik geven. Het voorstel van Galen Last om ƒ2 per leerling te geven wordt aangeno men met 16 tegen 8 stemmen. Tegen de sociaal democraten. De heer v. d. Linden (R.K.) maakt nog een opmerking op steun aan intel- lectueele werkloozen, waarna wethou der Stadig (A.R.) een uiteenzetting geeft van de vermoedelijke opbrengst der belastingen in volgende jaren. Daarna wordt de vergadering ver daagd tot 7 uur. De avondzitfing Aan de orde zijn de post onvoorzien en de voorstellen genoemd in den aan biedingsbrief. Aangehouden wordt het. afwijzend ad vies inzake het Borgstellingsfonds, de andere voorstellen van B. en W. worden aangenomen. De heer Bakker (V.B.) dient met de heeren Huslage en Ruitenberg een voorstel in om aan die kleuterscholen, die over een vrij leslokaal beschikken een huur te berekenen niet hooger dan de te verleenen subsidie. Dit voorstel wordt aangenomen met 13 tegen 12 stemmen. In principe wordt besloten een politie bureau te bouwen met een bureau voor Maatsch. Hulpbetoon. De heer Luycx (R.K.) wil geen voor stel doen om in deze begrooting een be drag uit te trekken voor kindertoeslag maar hij stelt voor, dat bij de samenstel- ling der begrooting voor 1939 daarin deze toeslag wordt opgenomen. De Voorzitter vreest een onzuive re stemming, het voorstel is voorbarig. Het voorstel wordt verworpen met 18 tegen 7 stemmen. Alleen de roomsch katholieken stem men voor en de heer Waterloo (K.D.P.) De post, onvoorzien komt op 31.064.05. De begrooting wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot ingebruik- geving van het sportterrein aan de Ru bensstraat aan den Amersfoortschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding en het verleenen van een crediet voor het stichten van een gebouwtje op dat ter rein. De heer van Tellingen (Amersf. Belang) vindt de beoordeeling van het sportterrein niet van dien aard, dat hij het toe kan juichen. Er zijn verschil lende aanmerkingen, maar als oefenter rein zal het wel goed zijn. Maar waar moeten we met al de vereenigingen heen, die gebruik maken van het ter rein op den Leusderweg? Is het niet mogelijk een terrein beschikbaar te stel len voor wedstrijden en voor onze volks feesten. De lieer Van Galen Last (C.H.) vindt, dat. er niet zoo'n geweldig ge juich noodig is. Het terrein is geschikt voor het beoogde doel. De grasmat is te zacht, het terrein is niet ongunstig, de sloot moet dieper worden, er moet een gemaal komen, zeggen de deskundigen. Spr. kan zijn stem aan het voorstel niet geven. Wethouder Noordewier (S.D.) zet uiteen, dat B. en W. drie deskundi gen hebben uitgenoodigd, menschen die hooge eischen stellen aan de hoedanig heid van een sportterrein. Wie het rap port duidelijk heeft gelezen, zal er uit lezen, dat het terrein voor het doel uit stekend geschikt is. De A. B. v. L. O. vindt, het terrein geschikt en heeft het terrein aanvaard. De wedstrijdsport zal er niet worden beoefend, deze zal ver huizen naar Birkhoven. Het terrein is alleen oefenterrein. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Het crediet van ƒ5000 voor het gebouwtje wordt aangenomen met 18 tegen 7 stemmen. 5. Voorstel van B. en W. tot afwij zing van het verzoek van eenige school besturen om afkoop der vergoeding ex Ruwe huid Ruwe handen verzacht en geneest Doos 30 60 e» Bij Apoth »n DrogltUn artikel 205, le lid der L.O. wet 1920 zulks ingevolge het bepaalde in arti kel 205 dier wet. De heer v. d. Linden (R.K.) vraagt dit punt aan te houden. Het voorstel wordt aangehouden. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststel ling van het uitbreidingsplan met be bouwingsvoorschriften voor Berg-Koo et. Berv Noord. Ook dit punt wil de heer v. d. Linden aanhouden. Wethouder Noor de wier (S.D.) meent dat het punt gemakkelijk is te overzien, zoodat het niet behoeft te wor den aangehouden. De heer van Gent (V.B.) wijst er op, dat het voornamelijk gaat over dc moeilijkheden welke gerezen zijn van wege het Departement van Defensie. We moeten niet te veel de baas spelen over hoogere besturen, anders zouden we wel eens geen uitbreiding van het garnizoen krijgen. Wij doen beter op goeden voet te blijven met het Depar tement van Defensie. De Voorzitter wijst er op, dat ons uitbreidingsplan het niet toeliet en toen hebben we besprekingen gehad met de betrokken officieren en toen is het uitbreidingsplan gewijzigd. Er is niet de minste moeilijkheid geweest. De heer Fremouw (S.D.) zegt, dat het hem ten zeerste spijt, dat door het bouwen van een kazerne op de Vlas akkers een mooi stuk natuurschoon zal worden bedorven. Wethouder Noordewier (S.D.) ge looft, dat de heer Fremouw uitspreekt wat vele leden denken. Maar als het Departement hier een kazerne wil bou wen moet er een terrein voor worden gevonden. B. en W. hebben getracht de schade voor de omgeving tot een .mini mum te beperken. Het voorstel wordt aangenomen. De heeren Fremouw en v. d. Linden zijn tegen. 7. Voorstel van B. en W. betreffende de heffing van rechten voor het woon wagenkamp. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot verlen ging van de crisisregeling betreffende betaling van de contributie voor het ziekenfonds door werkloozen. Aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. om de ge meente Amersfoort te doen toetreden als lid der Vereeniging voor Ziekeu- geldverzekering van Nederlandsche ge meenten, zulks voor de verzekering volgens de Ziektewet van het daar voor in aanmerkinf komend gemeen tepersoneel. De heer Ruitenberg (V.D.) weet niet of het wel verstandig is bij de Ned. Gemeenten te gaan. Het risico is bij de Centrale Onderlinge gunstiger. Wat heeft den doorslag gegeven bij B. en W. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 18 tegen 7 stemmen. Tegen: van Galen Last, \an Gent, van Lonkhuyzen, Luycx, van Nieuwenhui- zen, Ruitenberg en v. Tellingen. 10. Voorstel van B. en W. tot voor- loopige vaststelling van de gemeente rekening dienst 1936. De heer Huslage (S.D). had het reeeier gevonden als B. en W. hun waar schuwing aan het adres der commissie hadden teruggenomen. Bij de onder houdskosten van enkele boerderijtjes had de commissie het beter gevonden, dat het werk was uitgevoerd onder toe zicht van Openbare Werken. Wethouder Stadig (A.R.) wijst er op, dat het gaat over kleine werkjes en dan is het in vele gevallen ondoenlijk den Dienst er in te halen. Zooals het nu gaat is bet de eenvoudigste oplossing, voor verandering van systeem is geen aanleiding. De heer Huslage (S.D.) wijst er op, dat het ook gaat om grootere bedragen. Het voorstel wordt aangenomen. De wethouders blijven buiten stem ming. 11. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de gemeente-begrooting 1937. Aangenomen. 12. Voorstel van B. en W. tot aanvul ling van de lijst van straatnamen. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. tot ver koop van diverse perceelen bouwter rein aan de Ternatestraat, Madoera- straat, Lombokstraat en Billitonstraat, tezamen groot =t 9345 M2 aan de N.V. de Kruiskamp voor t 72.000. Aangenomen. 14. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan J. G. Overeem van twee perceel tjes bouwterrein aan de Dollardstraat tezamen groot 1246 Ma voor een to tale koopsom van f 6850. Aangenomen. 15. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan W. Trinks van een perceeltje bouwterrein aan de Feithlaan hoek Staringlaan groot =1= 695 M3 voor f 4300.—. Aangenomen. 16. Voorstel van B. en W. tot ver koop van een perceeltje bouwterrein aan de Van Marnixlaan groot =t 830 M3 aan F. J. Schager voor 1 6300.—, Aangenomen* Neen dan ontbreekt de ware gezellige «temming. Wij kunnen U o.m. aanbieden Cazeau Biaije 1919 Graves demi sec 1.40 p. fl. Chianti roode italiaanscbe landwijn 1.20 p. fl. Diverse Champagnes van de bekende merken o.a. Piper Heidsieck Vi sec 4.50 Jules Fournier V2 sec 250 Asti Spumante 2.30 fl. fl. fl. 17. Voorstel van B. en W. om een koopsom van grasgewas, gegroeid op een terrein aan de Rubensëtraaf, ge rechtelijk te doen invorderen. De heer Bakker (V.B.) heeft in de stukken gezien, dat B. en W. de koop som van 145 buitengewoon hoog von den. Daarbij is het een slecht jaar ge weest voor het gras. Nu willen B. en W. een rechtszaak aangaan voor de 145. Dat moeten we niet doen. Beter is het een schikking te treffen. Mej. van Hamersveld (R.K.) sluit zich hierbij aan. De Voorzitter vindt de voorstel ling van den heer Bakker zeer plausi bel. Als de gemeente toegeeft wakkeren we de speculatie aan en men schrijft dan maar hoog aan. De heer van Tellingen (Am. Be lang) is ook voor een minnelijke schik king. De onkosten die gemaakt zullen moeten worden, zullen niet opwegen tegen hetgeen de gemeente krijgt. Wethouder Stadig (AR.) wijst er op, dat indertijd een regeling is getrof fen, dat hij ƒ20 per maand zou afbeta len, maar die regeling is hij niet nage komen. Dergelijke zaken moet men alge meen als preventief zien, want het zou funest zijn den indruk te wekken, dat men met de gemeente wel een accoord kan treffen. Het voorstel-Bakker wordt verworpen met 10 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. 18. Voorstel van curatoren van het gymnasium om mevr. C. H. M. Simon van der Aa een tijdelijke aanstelling te geven als leerares in de Fransche taal. Aangenomen. 19. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de rekening-courant-overeen- komet met de Bank voor Nederland sche Gemeenten N.V. Aangenomen. 20. Voorstel van B. en W. om aan •Ie Speeltuinvereeniging Randenbroek- kwartier een perceel grond aan den Arnhemsrhewetr in gebruik te geven. Aangenomen. 21. Voorstel van B. en W. tot aan koop van de provincie Utrecht van een perceel opgehoogden grond onder Hoogland. De heer van Gent (V.B). vraagt of het niet mogelijk is een uitweg te krij gen naar den provincialen weg langs het kanaal Wethouder Stadie (A.R.) deelt mede, dat we daar al een uitRanR heb ben. 22. Reclames en ontheffingen school- Bfcld. 23. Ontheffing baatbelasting dienst 1937. 24. Kohieren straat, en rioolbelas ting. De punten 22—24 worden aangeno men. De Voorzitter deelt mede, dat de heer de Vries ontslag heeft gevraagd als keu ringsveearts. Het ontslag wordt verleend: Dan is nog aan de orde het rapport inzake de aanvraag tot bouwen van den heer Arntzen. De heer van Gent (V.B.) vindt geen reden het verzoek af te wijzen. De heer Ruitenberg (V.D.) wiist er op. dat er niet aan getwijfeld is of er gebouwd wordt aan den Vlasakkerweg of den Bloemweg. De voorgevel komt aan den Bloemweg en dat is nu een maal een openbare weg. De conclusie der commissie wordt aangenomen. De Voorzitter deelt mede, daf het schuldrestant van ƒ822.500 rentende kan worden afgelost. Nieuw te slui ten geldloeningen zijn wellicht tegen minder rente te krijgen. Daarom stellen B. en W. voor uiterlijk 1 April dit restant af te lossen. Aldus besloten. Daarna wordt de vergadering gesloten. „LEVEN EN LATEN LEVEN" Onder den titel „Leven en laten leven" zendt de Ned. Vegetariërsbond ter ge legenheid van Kerstmis ook dit jaar weer zijn propagandablad in een oplaag van 75000 exemplaren het land in. Vooral in deze donkere dagen van het jaar, nu allerwegen voorbereidingen ge troffen worden tot het vieren van de Kerstdagen, probeert het blad zijn lezers duidelijk te maken, dat er zeer goed een prettige Kerstmis met een heerlijk kerstmaal mogelijk is, zonder dat hier voor dieren behoeven gedood te worden. Het wijst er op, dat de Kerstgedachte en het veelvuldige dooden van kerst ganzen, eenden, konijnen etc. niet met elkaar harmoniëeren. Diverse schrijvers toonen ln het blad de waarde van de vegetarische voeding aan. o.a. Felix Ortt, Martine Wittop en dr. C. Kool. Qrand-Theatre Broadway Melody 1938 TOEN Metro Goldwyn Mayer in 1929 zijn eerste „Broadway Melody" maakt, die tevens de eerste, groote muzikale geluidsfilm in haar soort was, schiep deze firma daarmee een soort tra ditie. „Broadway", de beroemdste amu- sements-straat van New York en daar door misschien van de heelc wereld, is een begrip: een schittering van licht, onschuldig vertier en daarnaast, in de schaduwen van de wereldstad, de jon geren, zoekend naar werk, hopend op roem. „Broadway Melody" werd niet minder een begrip: het begrip eener vol maakte, briljante revue-film, met zijn groote shownummers en zijn tallooze af zonderlijke „acts". De Broadway Melody 1936 bracht ech ter eensklaps vernieuwing, in elk op zicht. Nieuwe gezichten, nieuwe kansen voor jongeren, een geordende „story" en met het volle behoud van alle uiter lijke pracht en praal meer comedie, meer pit en oorspronkelijkheid van dia loog. Bracht 7936 niet Robert Taylor, to voren een nog vrijwel onbekend acteur, die nog slechts één of twee films op zijn naam had staan; bracht zij niet tevens Eleanor Powell, die met deze eene film terstond de hoogste toppen van den we reldroem bereikte als tapdanseres en als charmante, geverseerde actrice? Bracht zij niet tevens Buddy Ebsen met zijn dooreengestrengelde beenen en zijn Eleanor Powell en Robert Taylor In de film „Broadway Melody 1938" (Grand Théótre) eigenlijk nogal melancholieken humor? Al deze sterren treden in, de Broad way Melody 1938 andermaal en in het zelfde soort jonge, frissche, charmante verhaal op. Maar Metro Goldwyn Mayer zou haar traditie ontrouw geworden zijn als zij daarnaast niet tevens aan thans nieuwe, althans op de film internatio naal nog onbekende krachten hun groo te kans had gegeven: dat zijn voor de Broadway Melody 1938 het duo Sophie Tucker, Amerika's „red hot Mamma", samen met de 14-jarige zangeres Judy Garland, die in Amerika zoo kenschet send de „Tucker in her Teens" genoemd wordt. Van, haar is het thans reeds be roemd geworden liedje „Dear Mr. Gable", een soort ode aan Clark Gable, die zij in deze film zingt. En voorts George Murphy, een veelzijdig zanger, tapdanser, komisch acteur en tevens goed karakterspeler. Overigens volgt deze Broadway Melo dy het nieuwe principe om veel humor in den dialoog te leggen en ook de va riété-nummers soms op eenvoudige en harmonische wijze in het gegeven in te lasschen. zoo worden de reeds van gra- mofoonplaten en jazzmuziek bekend ge worden nieuwe songs van Nacio Herb Brown en Arthur Freed in deze film grootendeels als onderdeelen van de charmante handeling en in hetzelfde décor gebracht. De bekendste nummers zijn wel „I'm feeling like a million", die Eleanor Powell en George Murphy in het park in den regen dansen en zingen, cn „Yours and Mine", een prachtige nieuwe song van Eleanor Powell en Ro bert Taylor, De grootste verrassing blijft echter terecht voor de grandioze revue-finale bewaard, waar een negen ton zware glasplaat langzaam achterover zinkt en een eeretrap voor Eleanor Powell vormt en waar dc verrukkelijke muziek van „Your Broadway and My Broadway" dit typische amusement voor den bios coopbezoeker op prachtige wijze besluit. City Theater Stormduivels MET de verfilming van Rudyard Kipling's roman Captains Coura geous heeft Metro-Goldwyn-Mayer een onderwerp aangeroerd, dat wel zeer nauw aan Holland's hart ligt: het leven op de visscherstrawiërs, die soms we kenlang in den mist op de zandbanken voor de kust liggen, de strijd van deze eenzame, harde mannen tegen de ele menten, het vechten om het dagelijksch brood, hun geloof, hun vreugde cn hun verbetenheid wanneer de zee zich tegen hen keert... kortom, al die elementen, die juist ook ons volk gestaald en groot gemaakt hebben. Het mogen Amerikaansche visschers zijn voor de kust van New England en New Foundland, de hoofdrol Manuel mag zelfs die van een kinderlijk-naieven en toch in zijn simpele ruwheid grooten Portugees zijn, de zee maakt alle vis schers gemeen, de zee kent geen natio naliteiten, geen verschil van ras en ge loof, zij vraagt den menschen en dien ten volle, en overal ter wereld wordt „de visch duur betaald". Het is dit motief dat vooral het twee de deel van deze groote, strak en toch romantisch-grootsch opgezette film, waarin overigens geen vrouw meespeelt, beheerscht. De inleiding behelst slechts het milieu, waarin de jonge I-Iarvey (een werkelijk ontstellend rijp en volmaakt gespeelde rol van den jongen Freddie Bartholomew) verkeerd opgroeit, tot het toeval hem aan boord van den Glouces ter schoener „We're here" brengt. En van dat oogenblik af staat achter elk beeld, elk woord, dat gesproken wordt, dat machtig wonder van de zee, waar op de schepen varen: de schoonheid van de zee en haar verschrikking, de macht van dc kleine boot en zijn hulpeloos heid, als de elementen den strijd schij nen te zullen winnen. Dc film is geheel gehouden in dien boeienden, rijken toon van eenvoudig en overal verantwoord pathos in den besten zin van het woord. Het is een film, die episch en dramatisch tegelijk is en waarin de schoonheid der werkelijkheid leeft. Boot. golven, vischvangst. mist, zon en wind zijn de motieven, die van dit voortdurend rijke beeld afkomen. En temidden van hen leven die kern achtige, levensgroot uitgehouwen figu ren, die tesamen wel dc meest volmaak te bezetting van een film vormen, die men ooit bijeengebracht heeft: Spencer Tracy's rol van den Portugeeschen Ma nuel, een rol die grooter, dieper, edeler en oorspronkelijker is dan zelfs ziin wereldberoemde priester uit San Fran cisco, doet hier een dier s-chier Bijbel- sche figuren leven, die men nimmer zal vergeten en in vele landen is de film dan ook om hem alleen Manuel ge noemd. Freddie Bartholomew als Har vey, Lionel Barrymore als een pracht van een ouden zeerob, Mickey Rooney als de stille, maar in het leven reed* geharde scheepsjongen Dan, Charles Grapewin, John Carradine zij allen aan boord van den schoener vormen een bemanning, die als een eenheid leeft in deze film, die naar het einde toe een steeds grootschere allure krijgt. Zij ein digt rondom het beroemde beeld, dat in Gloucester in Amerika staat, het beeld van den „onbekenden zeeman" aan het roer met. den ontróerenden op dracht: „They that go down to the sea in ships". Van de kade, waarop dit beeld staat, worden elk jaar in Novem ber met het uitgaand getij de kransen en bloemen van alle nabestaanden in zee geworpen, als eeuwigdurend aan denken aan hen, die nimmer op hun booten terugkeerden. En het is met deze ceremonie en met de prachtige toe spraak van den dorpsdominee dat da film besluit KALENDERS De AVRO-kalender al jaren een ge waardeerde gast in onze huiskamers verscheen ook dit. jaar weer. De samen stelling is vrijwel als vorige jaren. Men kent het kloeke schild, waaraan behal ve het kalenderblok een twaalftal re producties gehecht zijn. Dit jaar niet uitsluitend naar schilderijen, maar ook naar litho's, etsen, houtsneden en aqua rellen, die zich dikwijls beter voor re productie leenen dan schilderstukken. Er is door bet gebruik van verschillen de technieken een aangename afwisse ling bereikt en de reproductie is als steeds bijzonder goed. Het blok bevat vele afbeeldingen in foto-montage van het werk van de AV, RO in alle afdeelingen. Beelden uit het omroepbedrijf, foto's van de prominen ten en als afwisseling maand voor maand voorlichting over bloemen in huis en tuin. Deze AVRO-kalender doet niet onder j voor zijn broertjes uit vergangen jaren, Er is ook weer een nieuw tiental kin derliedjes bij de AVRO verschenen, in 1937 gezongen door Jacob Hamel's AVRO-kinderkoor. Het is het vijfde bun deltje van deze populaire uitgaven. De i verzorging van Piet Marée met de kloe ke foto-montages maakt het weer een fleurig modern boekje. Stormduivels: Een film van wind en water en vriendschap tot ln den dood'- (City Theater)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 8