VOERMAN MISHANDELD Werelds draaiboek Dr. J. Mehler gaat heen Ongeluk bij het spelen De ontvluchte Spanjaarden GRONDWETS- herziening Autobus bij een TWEE AUTO'S tegen een boom gereden INCIDENT BIJ HEDEL Noodweer niet aanwezig geacht V erschooningsrecht voor den journalist Ned. Journalisten kring benoemt commissie Bond van Nederl. onderwijzers W. K. v. ROSSUM 18 LANGESTRAAT Vesten Pullovei*s Sjaals Kübler-Kleedïng Geen verminking van het evenredig kiesrecht Een stad op stelten botsing omgeslagen Na veertig jaren dienst Een mooi en werkzaam leven Gladheid van den weg oorzaak Botsing tusschen twee auto's Ctqjwda 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 DECEMBER 1937 Commandant van de Kon. Marechaussee staat terecht 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Het Hoop Militair Gerechtshof zette heden cle zaak voor tegen den luitenant-kolonel A. P. H. B., commandant van de tweede divi sie der Koninklijke Marechaussee, gar nizoen te Maastricht, die op 28 Augus tus van dit jaar bij de schipbrug te Hedel een voerman zou hebben mis handeld. Het onderhoek in deze zaak is in eer ste en eenige instantie aangevangen vooi dit hof op November j.l. wegens het hooren van nog eeniee getuigen werd de zaak thans voortgezet. De gebeurtenissen dien dag hebben zich als volgt afgespeeld: Overste B die niet in uniform ge kleed was. reed met zijn auto. waarin nog drie dames gezeten waren, over de schipbrug en moest daarbij een kar en paard passeeren De voerman slingerde met zijn wagen zoon heen en weer, dat de auto-be stuurder meende, dat hii opzettelijk ge hinderd werd. Overste B. wilde den \oerman daarover onderhouden en evjn voorbij de brug. toen hij den wagen ge passeerd was. hield hij hem staande. De voerman klom van de bok en er ontstond een kort gevecht, waarbij dp voerman bloedend verwond werd. Eenige omstander*, de vorige maal als getuige gehoord, hebben verklaard, dat de luitenant-kolonel de aanvaller is ge feest en den voerman al aardig had toegetakeld, vrtór dat deze wist wat er met hem gebeurde. Beklaagde's lezing was. dat de voer man in dreigende houding op hem af was gekomen en hem had pogen aan te vallen. Hij had daarom uit zelfverdedi ging gehandeld. Allereerst gehoord werd thans een timmerman uit ffedel. die het geval gezien had. doch wegens ziekte de vorige maal niet kon verschijnen. Hij verklaarde, dat overste B gesla gen heeft, voordat dè voerman iets heeft kunnen doen. Een dochter van beklaagde, die in de auto zat. verklaarde als getuige, dat de voerman, toen beklaagde het paard bij het hoofdstel vasthield, getracht heeft het paard aan te zetten en op die wijze door te rijden. Daarna is de voerman dreigend van de bok gekomen. De laatste getuige, de brigade commandant der rijksveidwacht te Zalt-Bommel, deelde mede, dat de getuigen, op de vorige zitting ge hoord. al.lerminst betrouwbare kun nen worden genoemd. Ze behooren allen tot een „klan". die onder lei ding van één hunner, een wethou der. verzet tegen de politie pleegt. De advocaat-fiscaal, mr. A. Romnach. zeide, dat de zaak in wezen zeer eenvou dig was. Op onbehoorlijke en ruwe manier heeft beklaagde den voerman een terechtwijzing willen toedienen en zien daarbij aan mishandeling schuidig gemaakt. Spr. persisteerde bij zijn eisch 75 boete, subs 25 dagen hechtenis). De verdediger, mr. F. J. J. Trapman re Leiden, wees allereerst op verschillen de processuele verzuimen, welke aad- den plaats gehad en waardoor de ad vocaat-fiscaal in zijn eisch niet ontvan kelijk moest worden verklaard. Voorts betoogd- pleiter, dat beklaagde een politie-ambtenaar in functie is ge weest. die proces-verbaal wegens een overtreding wilde maken. Hoewel hij zich niet heeft gelegitimeerd heeft de voerman verklaard, dat hij wel dacht dat beklaagde van de politie wa3. De voerman heeft dus verzet togen een ambtenaar in functie gepleegd. Be klaagde verdedigde zich daartegen uit noodweer. Uitvoerig weidde pleiter uit over de onbetrouwbaarheid van de getuigen uit Hedel. Pleiter concludeerde ten slotte tof vrijspraak. De advocaat-fiscaal repliceerde hierop, dat er geen verzuim ten opzichte van de processueele vormen is geweest, waardoor beklaagde in zijn verdediging is geschaad. Voorts wees spr. er op. dat beklaagde, ook al was hij in functie, zeer goed een strafbaar feit kan plegen. Ook beroep op noodweer gaat niet op. De eenige. die zich er op zou kunnen be roepen, zou eventueel de voerman zijn. Maar noodweer tegen noodweer is niet mogelijk. Er is dan geen wederrechle- 'iike aanranding. Om te spreken van een „klan" oro hooggeplaatste militairen er in te laten loopen, achtte de advocaat-fiscaal wel wat te ver gezocht. Het Hof zal later sententie wijzen. Is een wettelijke regeling gewenscht? 's-GRAVENHAGE. 28 December. Hei bestuur van den Ned. Journalisten Kring heeft besloten, een commissie in het leven te roepen, welke bet bestuur zal rapporteeren over de vraag of het wenschelijk is. dat een wettelijk eere geld verschooningsrecht voor den jour nalist tot stand komt en zoo ja. hoe een dergelijke wettelijke bepaling zou moeten luiden. De heer jhr. mr. G. W. van Vierssen Trip, vice-president van de rechtbank te Rotterdam, oud-redacteur van de Nieuwe Rotterdamsche oCurant. heeft zich bereid verklaard de leiding lezer commissie op zich te nemen. De commissie bestaat verder uit eer» aantal personen, die in ons land op Journalistiek terrein werkzaam zijn. Congres te Rotterdam ROTTERDAM. 28 Dec. Vandaag en morgen congresseert de Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers te Rotterdam De voorzitter van de afdeeling Rot terdam. de heer J. J. G. Wensink, ver welkomde de congressisten namens zijn afdeeling. Hierna sprak de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. P. W. van der Sluis. zijL openingsrede uit Hij zeide, dat er een periode achter den rug ligt, welke onder den naam van noodzakelijke bezuinigingen een af schuwelijke afbraak heeft gebracht. Spr. moest ontkennen, dat het financieel on- mogelijk is althans een zeer belangrijk deel van de aan het onderwijs toege brachte schade te herstellen. In de officieele mededeelingen van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen is door den Bond ijverig gezocht naar de positieve resul taten van het dit jaar gevoerde beleid. De uitkomst bewees dat wij in de on derwijswereld nog leven in de „zeven magere jaren". Een klein lichtpunt werd gevonden in de wijziging van het KB., betreffende de verlofregeling. De Bond verheugt zich voorts over de aan neming van de motie Moller in de Tweede Kamer. In de derde plaats was spr. dankbaar dat voor 1938 de leermiddelenmisère in de gesaneerde gemeenten minder ern stig zal zijn. Onrecht noemde spr het. hetgeen de gehuwde onderwijzeres wordt aangedaan, de minister heeft zijn normen aanzienlijk verlaagd tengevolge waarvan in den loop van 1938 ander maal 75 ontslagen zullen vallen. Spr. herinnerde er verder aan, wat door het comité van actie is gedaan ter verdediging van de openbare school en tenslotte stipte hij den salarisstrijd aan, daarbij mededeelend dat de Bond de talrijke opgelegde kortingen als ge pleegd onrecht gevoelt. Jongen tusschen kipkar en muur bekneld geraakt en ernstig gewond KERKDRIEL, 28 December. Bij het spelen met kipkarretjes op het terrein van de steenfabriek der firma Geldens, is vanmiddags het 11-jarig zoontje van de familie Ackerman9 te Kerkdriel, be kneld geraakt tusschen een karretje en een muur. In hoogst ernstigen toestand is de jongen naar het Liefdegesticht t® Kerkdriel vervoerd. Men vreest voor zijn leven. KRANSLEGGING BIJ HET STAND BEELD TE HEILIGERLEE De commissaris der Koningin in Gro ningen, mr. J. Linthorst Homan, is voornemens op den dag na den natio- nalen feestdag, ter gelegenheid van de te venvachten blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin, een krans te leggen aan den voet van het standbeeld, ge wijd aan de nagedachlenis van gTaaf Adolf van Nassau, die in den strijd voor de vrijheid van ons land, te Hei- ligerlee, westelijk van de stad Winscho ten gelegen, zijn leven heeft gelaten. Bij die gelegenheid zal mr. Linthorst Homan een korte rede uitspreken. Mocht de dag na den nationalen feest dag op een Zondag vallen, dan zal een en ander geschieden op den Maandag daarna. NEDERLAND EN DE VEROVERING VAN ABESSINIE AMSTERDAM. 2-S Dcc. De Neder landsche afdeeling van den internatio nalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid heeft een schrijven gericht aan de Nederlandsche regeering. De bonrl voelt zich gedwongen haar spijt te betuigen over de stappen, die de Nederlandsche regeering bij de Oslo-staten heeft ge daan inzake de erkenning van den Ko ning van Italië als Keizer van Abes- sinië. De hond is er zeer verontrust over, dat de regeering meent, zich op dergelijke ingrijpende wijze te kunnen onttrekken aan officieel en vrijwillig in den Vol kenhond genomen verplichtingen, zon der zelfs de volksvertegenwoordiging te hehhen geconsulteerd. De bond hoopt, dat de gedane stappen nog ongedaan gemaakt kunnen worden. BELEDIGING 's-GRAVENHAGE. 28 December. H.M. de Koningin heeft hedenavond ten Paleize Noordeinde den heer D. O. Norel beëedigt als lid van de Alge meen© Rekenkamer, 'n Beetje te vroeg X Integendeel, want als o nu niet onmiddellijk voor 'n fletsachterlicht zorgt, dan zou t beslist géén goed begin worden, wat 1938 brengt I (Evenmin trouwens als voor den -automobilist, die z'n verlichting niet In orde brengt) Zij worden door de Franco- regeering teruggezonden 's-GRAVENHAGE, 28 Dec. Naar wij van de zijde der Franco-regeering vernemen, is besloten, dat de Spanjaar den die in Nederland geïnter neerd waren en ontvlucht zijn, zoo spoedig mogelijk teruggezonden zullen worden. Memorie van Antwoord op het Voorl. Verslag der Eerste Kamer 's-GRAVENHAGE, 28 December. Wij ontleenen aan de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de wetsontwerpen tot het brengen van veranderingen in de Grondwet: De regeering deelt het standpunt van de leden, die als hun oorderi uitspra ken, dat de Grondwet moet zijn een weerslag van hetgeen als recht leefl in het volk. Niet naar de luimee van den dag moet de hoogste staatswet gewijzigd worden. Slechts wanncei staatkundige denkbeelden bezonken zijn, is de tij a gekomen, deze in de Grondwet te ver ankeren. Naar de meening van sommige leden heeft de Regeering bij het indienen ha- rer voorstellen gefaald. Zij hebben deze conclusie getrokken uit het feit, dat twee der ingediende wetsontwerpen naar hun oordeel de twee belangrijkste niet de in de Grondwet geëisebte ge- qualificeerde meerderheid van stem men in de Tweede Kamer hebben ver kregen. De Regeering kan de conclusie niet aanvaarden. Deze is niet in overeen stemming met de voorgeschiedenis de zer herziening. Op wijziging van de Grondwet is het eerst aangedrongen in de Tweede Kamer. De instelling van de staatscommissie is gevolgd, waarin naast even zooveel uitnemende kenners van ons staats recht, de leiders der groote politieke partijen in de Tweede Kamer zitting hadden. Mag nu dan de Regeering voor de voeten geworpen worden, dat zij heeft gefaald, toen zij voorstellen tot grond wetsherziening heeft ingediend, waar de drang naar herziening onweersproken uit den boezem van de volksvertegen woordiging zelf is voortgekomen en zij zich bij haar voorstellen heeft aange sloten bij een staatscommissie samenge steld als boven geschetst? De vraag stellen is haar beantwoorden. De inhoud der voorstellen, zooals zij daar liggen, zou niet van genoeg ge wicht zijn, om een herziening der Grondwet te wettigen. De Regeering acht dit oordeel niet billijk. Of terecht de procedure tot herziening van de Grondwet is ingezet, moet worden be oordeeld naar de voorstellen, zooals zij door de Regeering zijn ingediend. Dat de voorgestelde wijziging ter zake van het evenredig kiesrecht zou neerko men op een verminking daarvan moet de regeering ontkennen Naar haar oor deel zal de wijziging de mogelijkheid openen, een hetere werking te verzeke ren van het parlementaire stelsel. Schadeloosstelling der Kamerleden Den leden, die het betreurden, dat, terwijl de wetgever reeds herhaaldelijk het beginsel van het verkregen recht op pensioen heeft prijsgegeven, dit prin cipe weder tot uiting komt in de in additioneel artikel Xlla voorgestelde overgangsbepaling, dat de leden van de Tweede Kamer voor de reeds verstre ken jaren, het oude, hoogere pensioen zullen ontvangen, moge er op worden gewezen, dat in de pensioenwetgevine voor ambtenaren ook herhaaldelijk ver kregen uitzichten in meerdere of min dere mate worden gehandhaafd. Minister zonder por tefeuille Het openen van de mogelijkheid, mi nisters zonder portefeuille te benoemen is, zooal6 reeds herhaalde malen door de Regeering is betoogd, voorgesteld, vooreerst ter ontlasting zoo noodig van den voorzitter van den Raad van Mi nistère, die algemeene leiding gevend niet moet worden bezwaard door om vangrijke administratieve beslommerin- JjyLORHAM Park. een stadie in New Jd Jersey, is in rep en roer. Er heerscht daar een ware epidemie van kleine misdaden, waaraan zeen einde komt Vroeg in den morgen worden de nakies van den melkboer en de kranten van de loopers gestolen. Katten worden in de ach tertuintjes achtervolgd en bloemenperken vernield. Dc laatste weken is het zoo bont geworden, dat de locale pers artikelen heeft gehad over de „slechte opvoeding van de jeugd onzer stad" en over de on gehoorde terreur, die het gewone leven verstoort. De huisvaders hebben hun oude dienstrevolvers voor den dag ge ha aid. opgepoetst en in het nacht kast ie gelegd. „Schieten om te dooden" is het pa roolToch moeten ze voorzichtig zijn want Jojo. zooals de gauwdief bekend staat, heeft vele veelvermogende vrienden, die hem nooit in den steek laten. Jojo is een tamme kraal, die als een echte gangster de schrik er onder heeft. Zooals een specht zijn boomen, bewerkt hij de huizen en dakpijpen. Losse dak pannen kletteren 's nachts met veel la waai naar beneden, 's Morgens maakt hij twee 6traten achter den melkboer aan de ronde en haalt van alle flesschen, die hem in het oog vallen de kartonnen sluiters, gooit ze om, nipt even aan de melk en slampampert dan verder. Voor waschklemmetjes heeft hij een bijzonde re voorliefde. Hij peutert blijkbaar dol graag de ijzeren draadjes er af, die het mechaniek vormen. Ieder die hem dan te na komt, verkeert in groot gevaar. Er zijn huisvrouwen, wie deze liefheb berij op gemiddeld anderhalf dozijn waschknijpers per maand komt. Nu en dan gooit hij eens een bloernenvaas van de vensterbank van een open raam, om wille van het leuke geluid van brekend porcelein. dat muziek in Jojo's ooren is. Bijzonder veel plezier vindt hij dan ook in het rondtollen van blikken busjes door de straten van het stadje. Den laatsten tijd jaagt Jojo op grooter wild dan melkflesschen en vazen. Er wordt daarom met nog meer ijver door agenten en burgers achter hem aan ge zeten. Een restaurant-eigenaar vond de kap van zijn wagen doorzeefd met gaat jes, die haar mear deed lijken op een patent-douche dan op het laatste zomer- model. De roover was daarna door een garageraam het huis binnengekomen waar het ontbijt klaar stond en had zich te goed gedaan aan de havermout voor zoonlief. De kaas was afgeknab beld, de jampot stuk en de suikerpot was door het halve huis gesleept. Jojo's speciaal verzameling bestaat echter uit ruitenwisschers, waar hij met de vol hardendheid van den verwoeden zame- laar altijd op uit is. Hij koestert een ware pa6sie voor deze dingen, die hij met een eigen techniek vlug en vaardig van de voorruit weet los te maken. Zoo schaamteloos is hij. dat hij de ge meenteschool durft binnen te komen, onder het oog van den schoolmeester, zeker als hij is van de belangstelling, die de kinderen hem zullen geven. De kinderen zijn z'n grootste bewonderaars en hij is hun trouwe volger. Wanneer er boodschappen gedaan moeten worden of wandelingen 's Woensdagsmiddags vliegt Jojo mee, wacht totdat de inkoo- pen gedaan zijn en brengt hen dan weer terug naar huis. Hij is dol op een gratis- ritje en rijdt bij voorkeur mee op luxe auto's. Een keer reed hij zelfs mee met den brandweerwagen en zat even later op de brandladder vroolijk gaatjes Ie maken in de waterslangen tot ver maak der toeschouwers. Van een fabriek vernielde hij in een nacht eens over de tweehonderd ruitjes. Het is geen wonder dus, dat de heele stad hem achterna zit. Nu doet hij in ware gangstersgeest alleen zijn ron de met een lijfwacht van getrouwen om zich heen. De kinderen beschermen hem tegen alle flobertbuksen en vallen. Zon der deze wakers zou zijn bestaan.maar kort zijn. Verschillende eigenaars, wiens hond of kat het moest afleggen tegen Jojo's stalen snavel, hebben bloedwraak gezworen. Zijn grootste vijand is een ex veldwachter, die den heel en dag met een geweer onder den arm rondloopt, klaar om er een eind aan te maken. Jojo zal dus wel het uiteinde van elke gangster beschoren zijn. Hem rest één troost, dat hij mag rekenen op de mooiste begrafe nis die de annalen der kleine misdaad kent. Zelfs kraaien hebben hun ambities. gen van een departement, en voorts om in zeer bijzondere noodtoestanden als bijv. oorlog, het kabinet op een bree ders basis te kunnen stellen. Een prac- tiik, als waartegen eenige leden te de zen waarschuwen, zou ook do Regeering verwerpelijk achten. Mocht onverhoopt een Regeering zich tot zoodanige prac- tijk laten verleiden, dan kunnen de Sta- ten-Generaal met toepassing van hun algemeen contrólerecht haar met effect een halt toeroepen. Geen der passagiers gewond BREDA, 28 December. Nabij de nieuwe brug over het kanaal in den Terheydenscheweg te Breda is van avond een A.T.O.-bus. waarin achttien passagiers waren gezeten, geslipt en tegen een stilstaande personenauto ge reden. met (het gevolg, dat de autobus omsloeg. Geen der passagiers liep verwondin gen op. De bus was zoodanig gehavend, dat de passagiers genoodzaakt waren in een andere bus de reis voort te zetten. Morgen zal de autobus worden weg gesleept, OMTREK De conrector van het Baarnsche lyceum wil, hoe vitaal nog, zijn werk aan jongeren overlaten BAARN. Een van de oude getrou wen van het Baarnseh Lyceum, de con rector dr. J. Mehler, zal met ingang van 1 Januari a.s. niet langer meer aan deze school verbonden zijn. nu hii meent, dal ia volbrachten veertig-jarigen diensttijd 'net werk aan iongere krachten moet worden overgelaten. Hoewel oud in jaren dr. Mehler is thans 69 is dit overigens aan den scheidenden conrector niet merkbaar zoo vol energie en levenslust is hii nog en typeerend voor hem is. wat dezer da zen dpn rector van het Ivceum. dr. J. A. Vor der Hake, van hem zei, n.l. dat, als men Mehler nu niet liet gaan. hij er op zijn 79ste iaar nog zou staan en dan waarschijnlijk alle anderen nog de loef af zou steken. Dr. Mehler heeft een werkzaam lever, gehad Naast het werk der school heef4 hij in de veertig jaren dat hij do ceerde, een groot aantal studiewerken het licht doen zien. waarvan wel het bekendste, het woordenboek op de ge dichten van Homerus, was. dat onlangs den 6en druk beleefde, terwijl niet min der gunstig ontvangen werd zijn V°r- gilius: Aeneïs, met inleiding en com mentaren. waarvan hoek 1 en 2 in 1931 hoek 3 en 4 in 1932 verscheen. Voorts was hij medewerker aan „Museum" „Weekblad voor gymnasiaal- en middel baar onderwijs" en „Hermeneus" en bad jarenlang zitting in de commissie tot het afnemen van het Staatsexamen. Geen wonder'was het dan ook, dat de regeering in 1932 zijn vele verdiensten erkende, door hem voor te dragen als ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Mehler kan op een mooien staat van dienst terugzien. Hij werd ge boren op 24 October 1868 te Sneek, be zocht het gymnasium te Zwolle, studeer de aaji de universiteit van Amsterdam en promoveerde aldaar op 27 Maart 1896 cum laude tot doctor in de klassieke ietj teren op een dissertatie over een aan Plutarchus toegeschreven leven van Ho- merus. Hij was van 2 Febr.1 Nov 1896 leeraar aan het Stedelijk gymnasium te Zwolle: van 1 Januari1 September 1897 aan dat te Doetinchem; van 1 Sept. 18971 Sept. 1920 aan het gymnasium te Amsterdam, van 1 Sept. 19201 Sept. 1922 conrector aan het gemeentelijk lyj ceum te Zaandam en eindelijk van 1 Sept. 1922 tot 1 Januari 1938 conrector aan het lyceum te Baarn. Dr. Vor der Hake noemde dr. Mehler een paedagoog bij de gratie Gods want als geen ander wist de scheidende con rector met de leerlingen om te gaan en hun te brongen waar zij zijn moesten. Hij verstond de moeilijke kunst om op een lyceum het wezen der oude .olken, wier taal er onderwezen wordt, te doen kennen. De bescheidenheid van dr Mehler was op het lyceum bijna spreekwoorde lijk. Van hem gaat het verhaal lat toen j hij voor iemand, die bij hem thuis ies kreeg, een bepaalde vertaling van een woord na wilde kijken in het door hem j zelf geschreven woordenboek van IIo- merus. bleek dat hij geen enkei exein- i Dlaar van dat boek in huis hadl Velen geven vaak aan eigen verken een eereplaats in de boekenkast. IliJ j niet. In het afscheidswoord dat de rector 'j voor de leerlingen over den he>r Mehler j schreef, wenschte dr. Vor der Hake den j scheidenden conrector nog jaren van ar- beid toe. omdat het dwaasneid zou zijn hem jaren van welverdiende -ust toe te wenschen daar dr. Me'-'er en arhcidloos twee tegenstrijdige begrippen zijn. Met zijn bijna 70 jaren begint v ior dr. I Mehler eerst nu pas de levensavond. Wij sluiten ons gaarne aan bij den 1 wensch van den rector, dat dezelfde klaarheid van geest, de lust tor werken, die zoozeer het leven van dr. Mehler j gekenmerkt hebben, ook ziin deel mo gen blijven in dezen levensavond. <SoJiOvv Wt/y&fut Drietal vischventers uit Spakenburg ernstig gewond BARNEVELD, 28 December. Ten gevolge van de plotselinge gladheid der wegen zijn hedenmiddag nabij Barne- veld een tweetal ongelukken gebeurd. Het eerste overkwam een zeswielig© vrachtauto, die van een Macadonweg komende, op den rijksstraatweg Ter schuur—Amersfoort tegen een boom bot ste. Doordat het voertuig dwars over den weg kwam te staan, werd het ver keer ernstig gestagneerd. Toen men nog bezig was onder lei ding van burgemeester Westrik uit Bar* neveld het drukke verkeer te regelen, gebeurde een tweede ongeluk. Juist op de grens van Barneveld en Nijkerk was een kleine vracht auto met een drietal vischventers uit Spakenburg eveneens tegen een boom terecht gekomen. Alle drie hepen ernstige snijwonden op en konden slechts met groote moeite uit de geheel vernielde cabine be vrijd worden. Twee artsen, één uit Barneveld en één uit Voorthuizen, verleenden de eer ste hulp, waarna de gewonden huis waarts werden vervoerd. Eén van de bestuurders levensgevaarlijk gewond EDE, 28 December. Op den rijks weg tusschen Ede en Arnhem ter hoog te van de Ginkel zijn hedenmiddag te gen vier uur twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Een van de beide bestuurders, de heer J. Hille uit Soest, bekwam ernstige verwondingen en is in levensgevaarlijken toestand naar het Juliana-ziekenhuis te Ede ver voerd. De andere bestuurder liep slechts en kele ontvellingen op. Nader vernemen wij, dat de heer J. Hille na eenige uren in het Juliana- ziekenhuis te Ede is overleden. ORANJEFEESTEN TE EDE EDE, 28 December. In een vergade ring van de Oranje-commissie en afge vaardigden van verschillende vereeni- gingen werd besloten in den vooravond van den nationalen feestdag ter viering van de geboorte van Prinsje of Prinses je een lichtstoet te formeeren met Oran jelampions en fakkels en een optocht te houden, waarbij dan bij het gemeente huis voor den burgemeester gedefileerd zal worden. Aan de burgerij zal gevraagd worden dan de gordijnen geopend te houden en een feestverlichting voor de ramen aan GRAND THéATRE. Van Vrjjdag 24 t.m. Donderdag 30 Dec. vortooning van do film „Broadway Melody 1938". Woens- J dag 2.30 uur n.m. matinée. CITY THéATER. Van Vrjjdag 24 t.m. 1 Donderdag 30 Dec. vertooning van de film „Stormduivcls". 8.10 uur. Woens- 1 dag matinée 2.30 uur. REMBRANDT THéATER. 29 en 80 Dec. i 8.10 uur. Vertooning van de film „Gang- f Show" GILDEHUIS A.K.G. t.o. Zuldsingel 16. Ten- 1 toonstelling bloemstillevens en kunst- nijverheid. SIERKUNST. Tot en met 4 Januari ten-J toonstelling werken van Machiel Bran denburg, dag. 105 uur. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. Geopend] dagelijks van 1012 en 14 uur, uitge-| zonderd Zondags. '6 Zaterdags 1012 enj 1-303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). STERHUIS BEEKENST.LAAN 6. IederenL avond geopend en Zondagsmiddags voor] alle meisjes. R.-K. LEESZAAL, Nieuwstraat 24. Filia uitleen-bibliotheek Edisonstraat 85. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. GRAND THéATRE. 30 Dec. Jeugdvoor stelling Dik Trom. 2.30 uur nam. GRAND THéATRE. 6 Jan. Cultuka. Haag. sche Spelers voeren op: „En waar aa'Tj ster bleef stille staan." 8.15 uur nam. 's PRINSENHOF. 8 Jan. Soirée van del A.F.C. Quick. 8.30 uur. AMICITIA. 13 Jan. Ver, van Huisvrou] wen. Lezing van de heeren Brjjs en Bur- gersdijk over „Hekserij en toverij id volksvertelling en volksgeloof". 2.30 u] nam. GRAND THéATRE. 20 Jan. Concertver eeniging. U.S.O. Solist Orobio de Castri MONOPOLE. 27 Jan. Ver. van Paedago* giek. Lezing van prof. dr. C. A. Men] nicke. 8 uur. FIGI. 30 Dec. Hofstad Tooneel voert opjj „De Tijd cn de familie Conway". 8 uurl te brengen, zoodat het dorp baden in een zee van licht. Verder zal de mogelijkheid overwogej worden door .middel van donderbussë! de 51 of 101 saluutschoten te imiteere| na de ontbinding van den stoet op Markt. Om 8 uur zal dan een ieder weer zijn om naar iedere believen of ove| tuiging, hetzij in feestzaal of kerk. blijde gebeurtenis te vieren of te heg denken. Aan het gemeentebestuur Is bereit aangevraagd de schoolkinderen te teeren en het gemeentehuis des avon<^ te verlichten, terwijl de commissie overwegen dan ook den toren te ve] lichten. .Dat is mijn uitvindingl Wanneet mijn man driemaal onze wijk omgere\ den is, is mijn wasch droog!" Tidens Tei

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 6