sm Spstf in Paard en voetbal vroegen de aandacht Hockey gaan en tennis vooruit 4c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ii in I VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 Ti 7AAR bij het scheiden van W het oude jaar het een tradi- tioneele plicht van de krant ge worden is, de voornaamste ge beurtenissen nog eens de revue te laten passeerenbetaamt het ook aan de sport aandacht te wijden. De sport immerswelke zoon groot gebied beslaattrekt de belangstelling van dui zenden. Uit plaatselijk oogpunt gezien, is de ruitersport hier het belangrijkste, daar zij nationaal en internationaal bekendheid heeft verworven, reden, waarom wij bij haar prestaties het eerst willen stilstaan. Ruitersport In den loop van dit jaar hadden, zoo als steeds, in en nabij Amersfoort woei vele en velerlei wedstrijden plaats. Hierbij is immer de aanwezigheid van een groot bereden garnizoen en de af wisseling en groote keuze van terreinen, welke zich voor dergelijke wedstrijden leenen. van bijzonder grooten invloed In de eerste plaats hield de Kon. Ned. Jachtvereoniging, wier zetel hier is ge vestigd, op de gebruikelijke wijze in het begin van het jaar haar traditioneels jachten en besloot zij haar seizoen met een groot ruiterfeest op l Mei, dat werd gehouden op de Leusderheide en een uitgebreid en afwisselend program ma bood. In het najaar werd het nieuwe seizoen officieel ingezot met de St. Hubertus hunt op 6 November. De Kon. Militaire Sportvereeniging koos onze stad als terrein voor eenigo van haar belangrijkste wedstrijden, de Najaars-militarv en de Dubbele cross country, welke alhier op 26 en 27 Octo ber. plaats vonden. Hierbij wist onze stadgenoot le luitenant der cavalerie Hoijtema van Konijnenburg met zijn paard. Tatjano. beslag to leggen op den len prijs in de. military. Op 22 April werden hier bovendien de jaarlijksche voor-wedstrijden van do dressuurproeven. eveneens georgani seerd door de K.M.S.V., gehouden. De ruitersportverooniging „Eemland" orgnieeerde ook dit jaar een aan tal wedstrijden van verschillend ka rakter. Zoo werden in het voorjaar eeni- ge kleinere springconcoursen gehou den, welke bedoeld waren als voorbe reiding voor de komende nationale con coursen, terwijl op 18 Maart een samen gestelde wedstrijd, bestaande uit dres- suurproef en springconcours, (plaats vond. Ook hierbij verovorde luitenant Hoijtema van Konijnenburg het oranje lint. Aan het voornemen dezer veroeniging, om in het najaar nog een cross-country te organisceren. kon door ongunstige cours- en andere omstandigheden he laas geen uitvoering worden gegeven. Een hoogtepunt voor de ruitersport in het geheele land en in onze stad in het bijzónder vormde de herdenking van het 80-jarig bestaan van de Rijschool op 1 December, welke ongetwijfeld nog versch in het geheugen ligt en op zeer geslaagde wijze werd gevierd. Ook naar buiten werd Amersfoort in het afgeloopen jaar op buitengewoon verdienstelijke wijze vertegenwoordigd. Zoo namen o.m. ritmeester Baron Sir- tcma van Grovestins, Instructeur aan de Rijschool en le luitenant Ruijs de Perez deel aan verschillende springconcour sen in enkele Europeesche landen, eerstgenoemde bovendien aan de con coursen te New York en Taronto in No vember j.l. Bij dit laatste concours wist ritmeester Sirtema van Grovestins samen met ritmeester Pahud de Mor- tanges beslag te leggen op den eersten prijs in den landenwedstrijd. Ook de le luitenant Greter, geduren de het afgeloopen jaar gedetacheerd aan de Kavallerie-Schule te Hannover, ver tegenwoordigde ons land meermalen op fraaie wijze bij internationale concour sen. Op wedstrijden en concoursen in het binnenland boekten onze stadgenooten fraaie resultaten. Zoo behaalde le luitenant Jonkheer van Lennep verschillende prijzen op springconcour sen, waaronder een eerste prijs op het concours te 's Hertogenbosch, terwijl de luitenants Bueno de Mesquita en Klop penburg het oranje lint wisten te ver overen, re6p. bij de rallye-paper van Geysteren op 27 Mei en de cross-coun try nabij den Haag op 18 November. Deze beide laatste wedstrijden waren georganiseerd door de K.M.S.V. Ook op het gebied van het ruiter-toe- risme tenslotte was Amersfoort verte genwoordigd, een detachement van het 5e R.V.A, onder commando van le lui tenant Brouwer, nam in de tweede helft van Juni deel aan een Vierdaag- sche rondrit te paard over een afstand van 240 K.M., uitgeschreven door den A.N.W.B. Duidelijk is verder gebleken, dat de ruitersport onder de burgerij in toene mende mate beoefend wordt. Daar is al le reden voor, niet het minst de sport self als wel de fraaie omgeving van onze stad. Voetbal In Nederland is er geen sport die zoo populair is, als voetbal en voorloopig ziet het ër naar uit, dat zij geen concur rentie te duchten heeft. Toch mogen wij niet verbloemen, dat onder bet uiterlijk van groei en bloei, de innerlijke kern een crisis doormaakt. Immers, de grens tusschen amateurisme en professiona lisme is vervaagd en opgelost. Een diep gaand en serieus onderzoek zou wel eens aan het licht kunnen brengen, dat de vereenigingen, bij welke het geld geen rol speelt en de beoefening van de voetbalsport zuiver amateuristisch is, gemakkelijk met de vingers te tellen zijn. Ongunstige maatschappelijke toe standen hebben dat in de hand ge werkt. Een en ander is zeer te betreu ren, maar waar. Wat onze stad betreft, heeft H.V.C. dit jaar bereikt, waarnaar de roodwitte club reeds jaren lang gestreefd heeft, n.l. liet tweede klasseschap. De voor gaande kampioensjaren hebben duide- ijk getoond, dat haar in die afdeeling een plaats toekomt. Met die promotie heeft de club van Brits gezorgd, dat de belangstelling voor de voetbalsport hier nog meer is toegenomen. Bij thuiswed strijden omzoomen velen het. terrein van Birkhoven, terwijl de roodwitten ook buiten de stad door een^groote schare getrouwen vergezeld worden. La ten zij ervoor zorgen, dat zij zich in de ze zware competitie handhaven. Onze eenige derde klasser, Amers- foortsche Boys, stelt eenigszins teleur. E>e club van de Gasthuislaan zal zich dit seizoen met een plaats in de mid denmoot moeten tevreden stellen. Jon gere spelers zullen de blauwwitte kleu ren van het eerste team moeten gaan dragen. Sópla heeft zich van een goede zijde doen kennen. Zij werd kampioen van de vierde klasse, maar zag geen kans haar promotiewedstrijden te winnen, waardoor B.V.C. de kroon op het werk kon zetten. Ook nu staan de groenwit- ten weer aan de top, maar of hun voor sprong groot genoeg is om de Amster- damsche coucurrenten op den achter grond te houden, moeten we afwachten. Jammer is, dat de middenvoor van So- pla zijn club gaat verlaten. Tot de teams, die eveneons mededin gen naar den eore-titel behoort A. P. W. C., welke het vorige seizoen degradee- ren moest, tegen de verwachting in. Of de paarsgelen hun verloren plaats, zul len hernemen, meenen wij te moeten betwijfelen, al kunnen outsiders te elf der ure voor verrassingen zorgen. Qua ploeg behoort A.P.W.C. inderdaad tot de sterkste vierde klassers. Quick kan te rugzien op een rustig jaar. De jonge ploeg weert zich lang niet onverdien stelijk, maar mist nog de noodige rou tine. De club van Dorrestein streeft ei naar het 50-jarig bestaan als derde klasser te kunnen vieren. Een streven, dat. gezien het uitgebreide materiaal, waarover rood-zwart beschikt, de mo gelijkheid van resultaten inhoudt. Amsvordc maakt een zeer moeilijken tijd door en voorloopig ziet het er niet naar uit, dat daarin verbetering komt. Mogelijk, dat do vereeniging zich door deze crisis-periode heenslaat. Hockey Indien wij het afgeloopen jaar eens onder de loupe nemen, dan zien wij, dat dit voor de A.M.H C. niet zonder succes is verloopen. Het leeuwenaan deel hierin hebben wel de dame6. Het eerste dameselftal toch behaalde het af dcelingskampioenschap, zonder een en kele maal geslagen te zijn en hiermede bewees zij haar uitgesproken superiori teit boven de andere clubs in haar af deeling. In de volgende promotiecompe titie, werd dezer meerderheid bevestigd, want ook hier werd ongeslagen de hoog ste plaats bereikt, een prestatie waarop de roodwitten met recht trotsch kunnen zijn. De tweede kampioene, was het da- mesjeugdelftal, dat voor het eerst op tredende, ongeslagen het Jeugdkampi oenschap van den kring Gooi behaalde. Bij de, ter gelegenheid van het jubileum van den Ned. Dames Hockey Bond, ge houden districtswedstrijden, viel aan de dames E. Cambier v. Nooten, G. Garrels en I. Korthals Altes, de eer te beurt, op gesteld to worden in het vertegenwoor digend elftal van Gooi en Eemland. Helaas kunnen wij bij de heeren geen kampioenschappen melden, doch wel de prachtige prestatie van A.M.H.C. I, dat in de bekerwedstrijden een 33 gelijk spel wist te bevechten tegen de huidige leiders der Westelijk le klasse, B.M.H.C. Ook werd een -ie elftal in de competi tie gebracht, wel een bewijs van het bloeitijdperk, dat de A.M.H.C. thans mee maakt. Het nieuwe seizoen bracht tevens het 25-jarig jubileum van de A.M.H.C. waaraan wij reeds een artikel wijdden. De verrichtingen der elftallen, zetten dit jubileum luister bij, immers alle da meselftallen gaan ongeslagen aan het hoofd van haar resp. afdeelingen, van de heeren elftallen is het A. M. H, C. III, dat de leiding heeft in zijn klas se. Het eerste elftal bezet de 2e plaats, achter het sterke Schaerweyde, terwijl tweede en vierde in de middenmoot vertoeven. Tenslotte spreken wij de hoop uit, dat de rood-witten in het nieuwe jaar hun successen zullen vervolgenen dat zij tevens hun nieuwe velden en een doel treffende huisvesting zullen verkrijgen, hoogere regionen zullen uitkomen. Aan A.L.T.A. I is nu de taak, om het nieuwe seizoen or alles op to zetten, eorste klas ser te worden. Die mogelijkheid is niet zoo kloin. Ook het tweede en derdo team vertegenwoordigen de oude ver eeniging met eer. In het afgeloopen jaar is wel geble ken, dat tennis meer populair wordt. Verschillende nieuwe banen worden in onze stad aangelegd en druk bespeeld Af te wachton valt., of deze toenemende beoefening van de sport bestendigd blijft, daar deze zomersport nog altijd beduidende kosten met zich brengt. Korfbal De verrichtingen van de korfbalver eeniging „Amersfoort" geven weinig reden tot juichen. Onze stadgenooten hebben groote moeite zich in do derde klasse te handhaven, terwijl het reser ve twaalftal onder in haar afdeeling zetelt.. Het ontbreekt aan een voldoen de aantal beschikbare krachten, wat vooral toe te schrijven is aan het feit, dat de jeugd zich meer tot voetbal en hockey aangetrokken voelt Toch zijn wij ervan overtuigd, dat de Amersfoor- ters hun sport zullen handhaven blij ven. In den laatsten tijd wordt met animo gekorfbald in het Soesterkwar- tier. Athletiek Ten opzichte van de athletiek in het algemeen was 1937 voor Amersfoort en naaste omgeving niet bijzonder gun stig, omdat nog steeds de vrede tusschen U.P.A.B. en K.N.A.U. niet was hersteld. Dank zy de bemiddelingspogingen van den heer Kruiswijk van het. K.N.G.V. zal zeer binnenkort weer alles in orde zijn en de eerste algemecne vergade ring van den U.P.A.B. zal blijkens het rapport der verzoeningscommissie weer Sehouden worden als onderbond van de i.N.A.U. En, wat meer zegt: de U. P. A. B. blij,ft wat ze vroeger steeds was, Zoodat zelfs zonder Iets meer, toch 1937 wat goeds bracht. Maar we kunnen op meer dingen trotsch zijn. Bührmann werd kampioen op de 400 meter horden en verbeterde tegelijkertijd het Neder- landsch record op dien afstand. Jammer dat Drlessen wegens te drukke werk zaamheden zijn training als sprinter moest loslaten. De beide hier gehouden wedstrijden van den U.P.A.B. waren zeer goanimeerd, maar misten toch de gezellige sfeer van vroeger. De plaatselijke athletiekvereeniglng A. A.V. blijft nog steeds voortgaan met de propaganda voor de moeder aller spor ten. Een tijdelijke inzinking wegene te veel administratieve romslomp is over wonnen en met frisschen moed gaat deze vereeniging het nieuwe jaar in. T ennis Tot de sport, die hier en ook ver der in ons land, mogen we wel zeggen niet zoo sterk'op den voorgrond treedt, behoort tennis. En toch kan zij wel degelijk met succes een vergelijking met andere takken van sport doorstaan, Aan de B. W. laan is een gezonde ver eeniging A.L.T.A. gehuisvest, waarva het eerste team in de overgangsklasse uitkomt. Zelfs heeft het vorig jaar een prachtige kans gemaakt, het eerste klasse schap te behalen en eindigde men met 1 punt achterstand op de Matten kloppers, die het komende seizoen in Gymnastiek Buitengewoon optimistisch kunnen we zijn over de gymnastiek. Was er vroeger één vereeniging welke sterk domineerde zoowel in ledental als in prestaties, thans is er een positieve ni velleering te constateeren. Meerdere vereenigingen toch hebben blijk gege ven van een bewonderenswaardig aan passingsvermogen, waardoor zij reeds direct op hooger plan zijn gekomen. We schrijven dit in hoofdzaak toe aan de bekwaamheid der leiders, wier techni sche kennis als resultaat hunner oplei ding een waarborg is voor goede les sen. De aard der gymnastiek is even eens wellicht als gevolg van het vo renstaande gewijzigd. De rhythmische gymnastiek is meer en meer zelfs bij conservatieve ver eenigingen op den voorgrond getre den. Men moet oppassen, dat het geen hoofdzaak wordt, want ook het z.g. ouderwetsche systeem had nog wel wat goeds. Soms nadert het dicht aan acro batiek en dan denken we onwillekeurig aan de viering van het 20-jarig bestaan van Excelsior in Birkhoven, waar tal rijke vereenigingen van den Stiehtschen Turnkring een keurige demonstratie gaven van wat bedoeld wordt en bereikt kan worden. Handbal Deze sport bracht helaas, evenals in 1936, weer onsportieve excessen. Wel had de technische commissie van den A. B. v. L. O. besloten geen competitie voor handbal te organiseeren maar een der leden deed het op eigen initiatief en de gevolgen zijn van dien aard geweest, dat het nu wel voor goed afgeloopen zal zijn. Een vertegenwoordigende ploeg van den A. B. v. L. O. speelde een wed strijd tegen een Utrechtsch elftal. Deze wedstrijd was het povere overschot van de pogingen om een A. B. v. L. O. sportweek te houden. Een tweetal plaat selijke vereenigingen beoefent het handbal in gewestelijk of landelijk ver band. De handbalsport is ontegenzeglijk zeer heilzaam als lichaamsoefening, maar slechts onder zeer strenge leiding kunnen de Amersfoortsche vereenigin gen in competitieverband tegen elkaar wedstrijden spelen. Wellicht, dat een jaar zonder officieel handbal ons het volgende jaar in staat stelt een meer optimistisch geluid te doen hooren. Wandelsport De wandelsport boekte het afgeloopen jaar weer een groot succes. Behalve, dat het aantal vereenigingen zich uitbreid de, hebben wij met. genoegen kunnen constateeren dat de deelname aan de verschillende marschen zich in stijgen de lijn bewoog. Niet alleen is de vier- daagsche te Nijmegen hiervan de oor zaak. Wij mogen gerust zeggen, dat de wandelsportvereeniging Z.U.T. de liaan- lireekster voor deze tak van sport hier ter stede is geweest, zoodat naast deze vereeniging, welke het volgend jaar haar eerste lustrum hoopt te herdenken reeds vele andere vereenigingen zijn ontstaan. Wij noemen slechts de wan delsportafdeelingen van de Amersf. Po- litievereeniging, die in Mei een jubi leumwandeltocht hield. Het Hert onder- afdeeling van het Ned. Roode Kruis, afd, Amersfoort, dat op 15 Juli een liefda- digheidsmarsch organiseerde, waaraan pl.m. 800 tippelaars deelnamen, de Phoe nix Brouwerij, Spaan en Bertram etc. Ook „Op Stap" zag het levenslicht, even als een dameswandelsportvereeniging O.K.E. Z.U.T. verrichtte uitstekend propa gandistisch werk, door haar traditio- 1937 neelen marsch om den Jhr. v. d. Goes- beker on een nachtmarsch over 70 K.M. e houden resp. met 700 en 115 deelne mers. oldoende blijkt hier uit, dat de wan delsport. oen voorname plaats in onze stad Inneemt, Zwemmen en waterpolo De zwemsport maakt een crisisperiode door. Het laat zich evenwel aanzien, dat de „magere" jaren spoedig voorbij zullen zijn. De oorzaak moeten wij zoe ken in de opening van het Sportfond- senbad, dat zoo stimuleerend gewerkt heeft op de vereenigingen A.Z. en P.C. en Neptunus, dat wij kunnen spreken van een nieuwe en bloeiende periode in de zwemsport. A.Z. en P.C. welke uitkomt in de 2de klasse K.N.Z.B. heeft in de waterpolo- competitie geen slecht figuur geslagen. Wel werden de eerste wedstrijden ver loren, doch zij vergaarde een voldoende aantal punten om niet de roode lan taarn te torsen. De overige zeventallen, welke uit jeugdige spelers bestonden mot weinig wedstrijdroutine, brachten er niet veel van terecht. De groen-wit ten nemen nu met twee zeventallen deel aan de wintercompetitie. Een goede oefening, voor het seizoen 1938, temeer daar tegen enkele sterkere tegenstand sters moet worden uitgekomen, waarvan men iets kan leeren. A.Z.C. „Neptunus' dreigde geheel en al te verdwijnen, doch te elfder ure kwam er redding op dagen. Het ledental werd opgevoerd, zoodat men nu kan zeggen, dat de bijna 25-jarige weer gezond is. Duidelijk kwam dit tot uiting bij het Sint Nicolaas zwemfeest, dat onlangs plaats vond in het Sportfondsenbad. Het zou ons al bijzonder tegenvallen, wanneer het komend zwemseizoen niet beter zal zijn, dan het afgeloopen seizoen. Schaken De propaganda, welke ontegonzegge lijk van den wedstrijd om het wereld kampioenschap schaken tusschen Dr. Euwe en Aljechin is uitgegaan, heeft zich ook in onze stad doen gelden. „Denk en Zet" en „Asva" zijn vereeni gingen, welke nog niet zoo lang bestaan doch reeds getoond hebben hun leden ernstig voor het wedstrijdspelen op te leiden. Beide vereenigingen zullen ook in 1938 nog veol van zich doen hooren De schaakvereeniging Amersfoort heeft de oud9to papieren. Dank zij het actieve bestuur staat deze vereeniging, juist nu zij haar 35-jarig bestaan gaat herden ken, in aller belangstelling. In de club zelf heerscht een nieuwe geest welke tot uiting komt door do groote ernst, waarmede tegenwoordig de onderlinge partijen worden gespeeld, Bridgen Over onze bridgers niets dan goed. Maar een eigenaardige eigenschap van deze volgelingen van Culbcrtson en Goudsmit mag wel eens naar voren ge bracht worden. Wanneer men n.l. iemand vraagt of hij of zij eenige tak van sport of daar mede annex beoefent, zal meestal ook de sterkste een bescheiden antwoord geven. Met bridgen is dit geheel anders ge steld. Elke houder van 13 kaarten in do hand vindt zich zelf maar al te vaak een kraan en zijn mede-speler eon nul. De ervaring leert echter dat van de honderd spelers, er vriendelijk beoor deeld, twintig iets vanPijnlijk, maar waar! Desondanks is in de verschillende clubs, zooals bridgeclub Amersfoort, de Bram e.a. de clubgeest best, de drives zijn gezellig, wat wil men tenslotte nog meer. Den laasten tijd valt hot op, dat ver schillende koppels zich oefenen in Utrecht, waar men speelt onder leiding van den Ned. Bridgebond. Dammen In het algemeen kan gezegd worden, dat de belangstelling voor het damspol zich in het jaar, dat heden ten einde raakt, in onze stad behoorlijk ontwik keld heeft. Daaraan zal de ontmoeting Springer-Raichenbach ongetwijfeld niet vreemd zijn, waarhij als inzet de titel van wereldkampioen gold. Die stijgende lijn kwam tot uiting in een toename van het leden-aantal bij de beide plaat selijke organisaties, t.w. Amersfoortsche Damvereeniging en Wit-Zwart. Heeft men in dit verband dus geen reden tot klagen, evenmin heeft men het t,a.v. de geleverde prestaties in com petitie-verband. A.D.V, I speelde eerste klasse N D.B. (district U.S.D.B.) en ein digde ais vierde in het seizoen 1936—37, ook voor het thans loopende mag men haar een middenplaats toedenken. A.D.V. II word hckkcnsluitster in de le klasse en degradeerde, doch zal bij keuze, aldus is thans bepaald 2e klasser blijven. Wit-Zwart, werd glansrijk kampioen derde klasse, promoveerde ten koste van A.D.V. II cn zal straks ook in de tweede klasse zeker een goed figuur maken, waar zij dus ook tegen A.D.V. II zal uit komen. Het reserve-tiental van Wit-Zwart neemt deel aan de competitie derde klasse. Deze ontmoetingen zullen Maandag 10 Januari a s. aanvangen. Algemeen verwacht men, dat ook 1938 zich voor le plaatselijke damvereenigingon als gunstig zal kenmerken. Wielrennen Bij het overschakelen van het 11e op het 12e vereenigingsjaar heeft het Be stuur van de Pedaalridders zijn tevre denheid kunnen betuigen over de wijze, waarop de leden de sport zoo perfect gediend hebben. Op den weg, in rondes en op de baan, overal waren onze stad genooten van de partij. En bovenal: er werd fair gereden en men boekte suc cessen. Ook de competities stonden in het teeken der belangstelling. Jammer was, dat de nationale Cycle-Cross onder de meest ongunstige weersomstandig heden moest plaats hébben en daardoor niet aan de gestelde verwachtingen be antwoordde. De Pedaalridders gaan het nieuwe jaar met frisschen moed in en hopen ook weer aandacht te besteden aan gras- baanwedstrijden, wanneer zij de noodige medewerking ondervinden en de finan- cleele zijde daarbij zich niet te ongun stig laat aanzien. Motorsport De laatste jaren is deze tak van sport in onze stad sterk naar voren gekomen Voor ruim drie jaar geleden stichtte men hier een Motorclub, die den naam draagt van Motorclub Amersfoort en Omstreken. Het eerste jaar werden een paar onderlinge wedstrijden georganiseerd, Het jaar daarop namen de wedstrij den al grootere afmetingen aan, en in 1937 zijn verscheidene wedstrijden ge organiseerd o.a. Vossenjachten, Oriën teeringsritten, Behendigheidswedstrijd, e.d. Jammer, dat de groote Nat. Terrein wedstrijden welke dit jaar in de ge meente Soest zijn gehouden, en door circa 7000 toeschouwers werden bijge woond waaruit dus de groote popu lariteit blijkt niet in Amersfoort kon den plaats vinden omdat hiervoor geen vergunning verkregen kon worden. Voor 193S staan er twee Nat. Terrein wedstrijden op het programma. Uit alles blijkt, dat de Motorsport hier sterk vooruitgaande is. Schieten De belangstelling voor de Schietsport is belangrijk verminderd. De Burger wacht werd wegens te geringe belang stelling van overheidswege on leden op geheven. Ook de schietvereeniging „Wllhel mina" onderafdeeling van de Kon. Bond van Oud-Onderofficieren zag zich ge noodzaakt om de zelfde reden te ont binden. De schietvereeniging „Prins Hendrik' wist zich te handhaven. In het afgeloo pen jaar waren de behaalde successen helaas niet vermeldenswaard. Enkele leden wisten echter persoon lijk eenige mooie resultaten te behalen, De vereeniging tracht, naar wij ver nemen, de animo voor het schieten bij belangstellenden en oude beoefenaars der schietsport weer op te wekken met het oog waarop zij in Januari een plaat selijken schietwedstrijd organiseert, waaraan iedereen kan deelnemen. Wij wenschon „Prins Hendrik" veel succes in haar streven. Kaatsen Het kaatsen, de oude en mooie sport, die in Frankrijk, België en in de pro vincie Friesland zeer veel beoefend wordt, vindt ook in onze stad een groep je enthousiaste beoefenaren, leden van de kaatsclub „FryslAn". Eiken Zondag ochtend en Woensdagavond werd door de leden gespeold op het terrein van de Korfbalclub „Amersfoort" aan den Dor- restcinscheweg. In het afgeloopen jaar werden hier 3 leden-wedstrijden gehouden om luxe voorwerpen. (Dit in tegensteling met de gewoonte die in Friesland heerscht door om geldprijzen te spelen). Verder werd een groote wedstrijd gehoudon van deel nemers uit: Amsterdam, Arnhem, Amersfoort, Bussum, Hilversum,Utrecht en Zeist, welke door loting tot 12 par turen waren samengesteld. Op al deze wedstrijden werd zeer fraai en sterk spel te zien gegeven; waarbij onze stad genooten een hartig woordje mee spra ken. Wist in 1930 het vertegenwoordigend partuur der club, bestaande uit de spe lers II. Dijkstra, D. v. d. Lee cn Y. Hoek «tra als 2de te eindigen in de Wicrsma- Competitie R. waardoor promotie naar klasse A. volgde, dit jaar bezette Amers foort met de spelrs- .1. Steensma, II. Posthumus on A. Olivier do -ie plaats, wat degradatie naar B. tengevolge had. Individueel word nog aan verschillen- le wedstrijden in andere, omliggende plaats deelgenomen, waar ook de Amersfoortsche spelers een goed figuur sloegen getuige de verschillende le, 2e en 3c prijzen, die zij behaalden. Als de Amersfoortsche sportsmen wis ten welk een prachtige, sport het kaat sen is, zouden zij zeer zeker van het kleine clubje een groote, sterke vereeni ging helpen maken. duivensport Met recht mag gezegd worden, dat de duivensport in onze stad een groote vlucht genomen heeft. In het vliegsei- zoen kunnen wij s Maandags m de kranten kolommen vol uitslagen aan treffen, waaruit wel duidelijk blijkt hoe groot de schare van athleten der iucht welke na vermoeiende tochten uil binnen, en buitenland op het vertrouw de dak neerstrijkt. Dat deze liefhebberij nu niet bepaald van de laatste jaren is, werd door de vereeniging „De LuchU I post" aangetoond, toen zij vong jaar do I viering van haar 25-jarig bestaan op hot programma had staan. Wel is van I de laatste jaren de gestadige toename I van het aantal postduivenverenigingen hier. Het aantal aangesloten liefhebbers zal niet zoo heel ver van de 250 af zijn. Elke week gaan van deze gezamoiv I lijke vereenigingen zoo plm. 1500 tot 2000 duiven mot buitenlandsche bestem ming naar Roozondaal om van daaruit I met de Bondsconvooyen per duiventrein I van 50 60 wagons naar België, Frank-1 rijk, Spanje of Engeland verzonden tc worden. Een zeer mooie sport indien zij in alle opzichten matig beoefend wordt. Verder ligt nog de fraaie tentoonstel ling van postduiven, uitgaande van den Ccntralen Postduivenhond, gecluiendo I de beide Kerstdagen in De Valk versch in het geheugen. De beste duiven uit ge- I heel Nederland waron daarbij* in de Keiötad vertegenwoordigd en ondervon den groote publieke belangstelling. Schermen Maken wij den balans op van del schermsport, dan kunnen wij metl vreugde gewag maken van het feit, dat I deze zich ook dit jaar weer in eenl groote belangstelling mocht verheugen,! Niet alleen van de zijde van het pu-l bliek, doch ook van beoefenaars. Hetl aantal nam flink toe. Ook vele burgers! ziet men thans op de loopers verschij-[ nen. Het militair element overheerscbt| evenwel nog, wat niet te verwonderenI valt. De schermvereeniging „E.M.M.A.'T nam ook in ledenaantal toe, propagan-l deert de schermsport, zoodat wij dezcl 41-jarige schermvereeniging met schermers, als Faber, van Uffon, Kolen, Socpardji, Socmitro, van Coovorden oral maar enkele namen te noemen, welkoj ons binnenschieten, wel dc pionierster! in onze 6tad mogen noemen. Zelfs tolt zij een damesafdeeling, die op floret| zich eveneens begint te weren. De Schermvereeniging „Boreden Wa«[ pens" onder aanvoering van oppor-1 wachtmeester Los, deed dit jaar ook weer van zich hooren. Evenals E.M.M.A, organisoerde zij ook een goslaagd schermfestijn. Vole goede schermers telt zij onder haar leden. Vincent, de J Vries, Dengier, van Luin zijn nu al ge-[ vreesde schermers Van de burgerschermors noomon wij]] in dc eerste plaats den heer W. Drin-r bergen, die vele triomphen wist te be«| halen, maar ook den jongen schermer H. Los, terwijl onder de vele officieren eveneens uitstekende schermers schuiT len. Wij noemen slechts Luit. v. d.|] Bosdh. De schermsport kan zich bewuet zijnl dat zij in het toeken der belangstelling! heeft gestaan. .Resfa/ïfenB Vermeldenswaardig is verder nog,| dat de zwoof-sport (A.V.A.) in hot afge loopen jaar beoefend werd. De vercenilf ging bezit een fraai gebouw op do Vlas*! akkers en een lestoestel. In welke rich-l ting deze sport zich hior verder ont-jf wikkelt, zal dozen zomor moeten blii| ken. De Kegelsport Is in verval. Dat er echj ter nog hoop voor de toekomst is, mogi blijken uit het feit, dat men aangesloten] bleef bij den Ned. Kegelbond. De ijshockeywedstrijd tusschen Oxford en Davos tijdens de internationale wedstrijden in het prachtigijs-stadion Van di( Zwitsersch wintersportcentrum*

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 14