EEN JAAR VOL VAN OORLOGS DREIGINGEN Gewapende conflicten in vele werelddeelen HETBRITSCHE RIJK wapent zich Toenaderings-pogingen Spaansche burgeroorlog bracht groote spanningen teweeg 5e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 Japan's invasie in China brengt groote beweging op diplomatiek gebied WEDEROM zal het nieuwe jaar als legaat van de twaalf maanden-periode, die verstreek, moeten aanvaarden: zorgen, noo- den, tegenstellingen, wantrouwen, vijandschap, gevaren. Opnieuw verzetten in 1937 niet alleen ver blindheden en tegenstrijdige be langen zich tegen een samengaan der volkeren, doch ook werd de vrede rechtstreeks verstoord. Maar toch. in Europa althans zijn lichtpuntjes te bespeuren. Het was de Engelsche Minister-Presi dent, die het recentelijk zeide: In de Europeesche verhoudingen is de laatste zes maanden ontspan ning merkbaar. In Spanje werd de bloedige bur geroorlog in geheel zijn felheid voortgezet en opnieuw toonden de feiten aan, lat het treffen op het Iberische Schiereiland feitelijk een Internationaal treffen is: om Spanje werd door verschillende staten een belangen- en ideologieënstrijd ge- voerd. Wel bleef het Spaansche con- I flict gelukkig gelocaliseerd, maar het vergiftigde maanden lang de internationale atmosfeer. Het zou onbehoorlijk zijn de lezers Ie vermoeien met de ups and downs, 'aardoor de vergaderingen van de Lon- ensche niet-inmengingscommissie wer en gekenmerkt: wij kunnen volstaan et eraan te herinneren, dat het aagstuk van de terugtrekking der rijwilligers, die in de gelederen der eide Spaansche partijen strijden, her haaldelijk aanleiding gaf tot. incidenten, zoodat de onderhandelingen in de En gelsche hoofdstad meermalen vastlie pen. Russische sabotage ©enerzijds. Por- tngeesche en Italiaansche onverzette lijkheid aan den anderen kant lok ten vaker dan eens kritieke situaties uit, doch nadat vele maanden verstre ken, werd tenslotte in beginsel overeen- temming bereikt over de terugtrekking der combattanten uit het buitenland; hun evacuatie heeft zich echter nog steeds niet voltrokken. Spaansche regeering hand haaft zich N den burgeroorlog ging het gene raal Franco wel-is-waar voor den wind in Februari wisten de recht- sche strijders zich o.a. van Malaga meester te maken hetgeen een belang rijk moreel en strategisch succes betee- kende en ook de Noord-Spaansche ge bieden vielen don nationalisten in han den maar Madrid is tot dusverre niet gevallen. De Spaansche hoofdstad bevindt zich. al moest de regeering achtereenvolgens an Madrid naar Valencia en van Va lencia naar Barcelona verhuizen, nog steeds in het bezit van links, zoodat het kahinet-Negrin, dat omstreeks medio Mei, rnet uitschakeling van de felste ex- Bij den strijd om Slanghal tasschen Japanners en Chineezen vielen vele malen bommen in de internationale concessie, waar zij groote schade aan richtten en vele slachtoffers maakten tremisten, aan het bewind kwam, nog steeds goede hoop heeft, zich te kunnen handhaven. Zelfs opende Barcelona in de tweede helft van December, na een oorlogsverslapping, die met het seizoen verband hield, een verrassend offensief, dat o.a. uitliep op de verovering van Teruel. Aan incidenten, die verband hielden met het Spaansche conflict en de uit oefening van het toezicht op de niet- inmenging, heeft het niet ontbroken. Tusschen Valencia en Berlijn ontston den meermalen gevaarlijke spanningen; in verband hiermee herinneren wij o.a. aan het bombardement van Almeria, een represaillemaatregel wegens een aanval op een Duitsch oorlogsschip. Een zeer onaangename situatie ont stond eveneens, toen onbekende pira ten in den vorm van vliegtuigbe- stuurders en commandanten van oor logsschepen voortdurende aanvallen richtten op koopvaardijschepen, die de Middellandsche Zee bevoeren. Deze ex cessen waren aanleiding tot het uit schrijven der conferentie te Nyon, waar de mogendheden, die aan de besprekin gen deelnamen, Engeland en Frankrijk machtigden met hun maritieme macht de zeerooverij in geheel de Middelland sche Zee te bestrijden. Dit was niet naar den zin der Italianen, die niet op de conferentie van Nyon waren vertegenwoordigd, daar de Russen voor af een provoceerende en Rome belee- digende houding aannamen. De fascis tische regeering wenschte, wat den strijd tegen de piraten betrof, met de beide andere vlootmogendheden op voet van gelijkheid te worden behandeld. Deze pariteitseisch werd naderhand in gewilligd. Engelsch-Italiaansche spanning OFSCHOON reeds in het allereerste begin van Januari een EngelschIta- liaansch gentlemen's agreement t.a-v. de Middellandsche Zee werd gesloten en in Augustus zich een toenadering tus schen Rome en Londen leek af te teeke nen en het er den schijn van had. dat Ita lië met betrekking tot Spanfe den Brit ten concessies zou doen. wanneer Enge land als contra-prestatie de verovering van Ethiopië door Italië erkende, bleef de Engelsch—ftaliaansche verhouding een gespannen karakter dragen. Verwante on aangename relaties bestonden tusschen Rome en Parijstegen October, toen Ita lië bleef treuzelen, wat de terugtrekking der vrijwilligers betrof, dreigden sommige Fransche groepen, de grens aan de Pyre neeën te openen, teneinde op deze wijze het linksche Spanje steun te verleenen. Het was bij voortduring de vrees der Franschen en Engelschen, dat de bij stand, dien Italië op ruime schaal gene raal Franco deelachtig deed worden Mussolini verklaarde, dat een bolsje wistisch Spanje niet zou worden ge doogd zou leiden tot een wijziging van den status quo in het gebied der Middellandsche Zee. dus tot een voor Parijs en Londen gevaarlijke even- wichtsverstoring. Inmiddels zorgde de pers van de landen, hptrokken bij de Spaansche affaire, ervoor, dat het vuur van den haat werd aangewakkerd; van de Duitschers werd gezegd, dat zij zich in grooten getale in Marokko vestigden, teneinde zich een stevig steunpunt te verzekeren, terwijl aan den anderen kant generaal Franco den Franschen het voornemer toeschreef Spaansch- Marokko militair te bezetten. De onver kwikkelijke en onstichtelijke polemiek der bladen oefende uit den aard der zaak een fatalen invloed uit op de tal rijke niet-inmengingsbesprekingen te Londen en dwarsboomde het duidelijk aan den ring 'redende verzoeningsstre- ven van Neville Chamberlain, die in Mei Baldwin als Britsch premier ver ving. De Britten gaven overigen* blijk van een groote mate van realiteitszin door zonder Franco te erkennen Japan's invasie in China nochtans met dezen relaties, vooral op handelsgebied, aan te knoopen. Inmiddels laat einde 193? de Engelsch- Italiaansche verhouding nog veel te wenschen over. Terwijl omstreeks aan vang Maart, juist toen de groote fascis tische raad bijeenkwam, de Britsche vloot uitgebreide en veelzeggende manoeuvres in de Middellandsche Zee hield, een gebaar, dat door Mussolini werd beantwoord door een nog krach tiger militariseering van geheel het Italiaansche volk, daar Rome zich be dreigd achtte door de krachtige Britsche herbewapening, zagen de Britsche staatslieden einde des jaars zich ge noodzaakt vast te stellen, dat Italië nog steeds doorging in het nabije en verder afgelegen Oosten een intensieve, anti- Engelsche politiek te voeren, waartoe de stoot werd gegeven door Mussolini's be zoek aan Libye, waar de duce zich in Maart op uitdagende wijze opwierp als protector van den Islam. Ook overigens trachtte Italië door een levendige anti- Engelsche actie in den pas te komen bij de Mohammedaansche volken. Zoo hangt zien wij het juist aan de Zuiderkim een donkere, dreigende con flictwolk. Madrid bleef het geheele jaar mikpunt van luchtaanvallen der rechtschen. De foto is genomen kort na het inslaan van een bom; rechts op den achtergrond de ruïne van het Koninklijk paleis ENGELANDS politiek in 1937 werd o.m. gekenmerkt door een groot- scheepsche militaire machtsont plooiing, Vooral besteedt Groot-Brittan- nië zijn voortdurende aandacht aan de versterking zijner luchtvloot, doch ook op maritiem en legergebied versterkte het op een wijze, die vooral Italië en Japan te denken gaven, zijn weermacht. Britsche ministers hebben deze milita riseering meermalen gemotiveerd met erop te wijzen, dat een krachtig Enge land een der betrouwbaarste waarbor gen is voor den Europeesche en wereld vrede. De versterking van Honkong was een onderdeel van de versteviging der Britsche militaire positie in het Verre Oosten. Amerika nam overeenkomstige maatregelen met het oog op eventuali teiten in het Pacificgebied. Deze Angel saksische afweermaatregelen waren ge richt tegen het steeds duidelijker aan den dag tredende imperialistische stre ven van Japan, dat in den loop van 1937 in Oost-Azië groote beroering heeft ge wekt door opnieuw China's souvereini- teit aan te tasten. Japans gebiedstekort en groot geboorte-overschot vormden voor Tokio een stimulans om op avon tuur uit te gaan en in het Ilemelsche Rijk een geweldige gewapende expeditie te ondernemen, welke, ondanks het ver- rassend-krachtige verzet der Chineezen, dank zij de betere militaire uitrusting der Japansche weermacht, achtereenvol gens leidde tot de verovering van Sjanghai en den zetel der centrale Chi- neesche regeering Nanking, terwijl uit gestrekte Chineesche provinciën voorts door de Japanners werden bezet. Zelfs werd in China het aanzijn gegeven aan een door Japan beïnvloedde Chineesche nevenregeering, die echter noch door de mogendheden van Europa, noch door Amerika werd erkend. Hoe langer hoe meer bleek in den loop der Japansche actie in China, dat Tokio aanstuurt op de definitieve verovering der vijf Noor delijke provincies. Het behoeft niet uiteen te worden gezet, dat. de Japansche krijgsver richtingen aanleiding gaven tot tal rijke moeilijkheden met de mogend heden, die te Sjanghai en elders in China groote belangen hebben, maar tot dusver onthielden zij zich van rechtstreeksch militair ingrijpen, al waren de incidenten tengevolge van de veelal „onvoorzichtige" oorlog voering der Japanners niet van de lucht. De omstandigheid, dat de handen van Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten door andere moeilijkheden al te zeer gebonden zijn, zal er wel toe hebben bijgedra gen, dat genoemde mogendheden met hun politiek van onzijdigheid niet gebroken hebben. De conferentie te Brussel Te Brussel werd wel-is-waar een z.g. Zuidzeeconferentie bijeengeroepen ter behandeling van het Sino-Japansche conflict, waarop felle anti-.Tapansche resoluties werden aangenomen, maar men onthield zich van daadwerkelijk militair ingrijpen ten gunste van de Chineezen, die genoegen moesten nemen met platonische sympathiebetuigingen. Ook Rusland, dat in 1937 weer met tal van binnenlandsche moeilijkheden had te kampen executies waren een perio diek, bijna dagelijksch verschijnsel, dank zij de omstandigheid, dat Stalin's vervolgingswaanzin zelfs zijn slacht offers koos onder zijn intiemste mede werkers (Maarschalk Toechatsjewski e.a.) kon er niet toe besluiten Japan den oorlog te verklaren, al waren de spanningen tusschen Moskou en Tokio in het afgeloopen jaar overtalrijk. Ka nonschoten waren wel-is-waar een bege leidend verschijnsel van de bezetting van eilanden in de Amoer door Rus land, maar dit conflict tusschen de Sovjet-Unie en Japan werd nog in der minne geregeld. Moskou bepaalde er zich slechts toe de Chineezen achtten zich door de omstandigheden genoopt tot dezen noodsprong met Nanking een niet-aanvalsverdrag te sluiten. Bo vendien sloot Rusland zich nauwer aan een bij Amerika, maar deze solidariteit, uitvloeisel van de bedreiging der ge meenschappelijke belangen in Oost-Azië, leidde niet tot militaire interventie. De onverbiddelijke oorlogsvoering der Ja panners stelde het geduld der Engel schen en Amerikanen echter meermalen op een zware proef; vooral rezen uiterst ernstige moeilijkheden, toen een Ameri- kaansche kanonneerboot, onder voor hen zeer bezwarende omstandigheden, door de Japanners tot zinken werd ge bracht. Tokio putte zich uit in duizend verontschuldigingen, er viel een Ameri- kaansche vlootbeweging vast te stellen, de roep in sommige Amerikaansche Bij zijn bezoek aan Duitschland inspec teerde Mussolini met den Duitschen Fiihrer Adolf Hitler een eere-compag- nie op den Königlichen Platz te München kringen, om Japan althans met krach tige boycotmaatregelen te lijf te gaan, daar de Japansche opzet, om den buiten- landschen invloed in China mettertijd geheel uit te schakelen, telkens duide lijker aan den dag trad, werd steeds nadrukkelijker, maar de vrede bleef niettemin gehandhaafd. Bij geheel dit conflict nam Duitsch land een zeer uitzonderlijke en moei lijke positie in: aan den eenen kant ver liep Duitschlands handel met het Chi neesche rijk geheel, aan den anderen kant was het Duitsch-Japansche anti- Komintern-verdrag voor Berlijn een be letsel Tokio tot de orde te roepen. Alleen Italië uitte openlijk zijn sym pathie met Japans optreden in China; het ging zelfs nog verder door den staat Mandsjoekwo te erkennen; Rome moti veerde dit gebaar met erop te wijzen, dat Hsinking beschouwd moest worden als een bolwerk tegen het communisme in het Verre Oosten. De geste was trou wens de consequentie van een anderen Italiaanschen stap: de aansluiting van Italië hij het Duitsch-Japansche anti communistische verdrag. NOG op een andere wijze heeft Italië in het afgeloopen jaar van zich dien hooren: het zegde, aangezien de in den Volkenbond georganiseerde staten zich nog steeds weigerachtig be ♦oonen het Italiaansche imperium te er kennen, het lidmaatschap van den Vol kenbond op; aan den reeds bestaanden toestand veranderde de desbetreffende decisie van den grooten fascistischen raad niet al te veel, aangezien Rome al geruimen tijd met Genève niet meer samenwerkte. Het is echter de vraag, of deze Italiaansche beslissing in de lijn van de politiek der Duitschers lag, die in 1937 den Duce, toen deze het derde rijk bezocht een groot- sche ontvangst bereidden. De aanwe zigheid van de spil RomeBerlijn was voor Delbos, den Franschen minister van buitenalndsche zaken, aanleiding zoowel een bezoek te brengen aan Polen (een land met totalitaire tendenzen. waar het leger zich heeft opgeworpen als een garant der orde en kolonel Koe de richtlijnen uitstippelde voor een na tionale consolidatie) als aan de staten der Kleine Entente, waar hij kon vast stellen, dat de politieke genegenheid van genoemde staten ten opzichte van Frankrijk, in menig opzicht aan het wankelen was gebracht. Wat de Duitsch-Italiaansche relaties betreft, moge voorts nog worden geme moreerd. dat Italië zich met betrekking tot de Duitsche koloniale eischen, die Iïitler in September op den partijdag te Neurenberg met groote nadrukkelijk heid heeft gesteld en welker inwilliging hij niet alleen een economische nood zaak acht, maar tevens als een eere- en rechtskwestie beschouwt, bij monde van Mussolini aan Duitschlands zijde heeft geschaard. De roep om koloniën klonk in Duitschland gedurende 1937 steeds luider, maar van officieele Fransche en Britsche instemming is eerst den aller- laatsten tijd iets te merken. Er zijn vele Engelschen, die de opvatting hul digen, dat men aan de Duitsche kolo niale eischen moet tegemoetkomen, en die tevens de zienswijze zijn toe gedaan, dat dit samengaan tusschen Berlijn en Londen den hesten grondslag vormt voor den Europeeschen vrede. Ook de Britsche premier, Neville Cham berlain, heeft bij meer dan één gelegen heid getoond een dergelijk streven goed gezind te zijn: het feit, dat hij een lid van het Britsche kabinet, lord Halifax, naar Berlijn delegeerde, bewijst zulks ten overvloede. Ofschoon het ook aan Fransch—Duit sche toenaderingspogingen niet heeft ont broken. droegen in het afgeloopen jaar de tegenstellingen tusschen Berlijn en Parijs meermalen een ernstig karakter, tegenstel lingen. die vooral door ongebreidelde po lemieken werden verscherpt. Op het con trast der ideologieën werd al te dikwijls de nadruk gelegd; de Franschen gispten het Duitsche totalitaire regecringssysteem de Duitschers kozen herhaaldelijk de Fransche volksfrontpolitiek. zooals die aanvankelijk door premier Blum, later in verzachten vorm door diens opvolger Chantemps werd gevoerd, tot mikpunt. Zeer veel aandacht wijdde de pers in alle landen aan de sociale en poli tieke conflicten in Frankrijk o.a aan het bloedig treffen te Clichy in Maart, aan de terreur, die communisten en C. G T. uitoefenden op de receerint? en aan de stakingsactie, die het Fransche voortbrengingsvermogen ern stig aantastte en de opening der wereld tentoonstelling vertraagde. De Fransch» bladen hunnerzijds waren buitengewoon uitvoerig in hun berichtgeving over de vrijheidsbeperkingen der Duitsch» staatsburgers, de ontkersteningsten- denzen in het. derde rijk, het anti-semi- tisme en de maatregelen tegen de kerke lijke oppositie Het is verheugend, dat de laatste weken de ..persoorlog" min der felle vormen aanneemt. Lord Hali fax' bezoek aan Duitschland en de handdruk van Von Neurath aan Delboa zijn symptomen van kentering in de Fransch—DuitschBritsche relaties. Oostenrijk's positie TERWIJL het jaar 1937 een- ver inniging der DuitschHon- gaarsche relaties te aanschou wen gaf en na het bezoek van Von Neurath aan Weenen in het laatst van Februari teekenen van een groeiende verzoening tusschen Wee nen en Berlijn konden worden vast gesteld, bleven toch nog ernstige tegenstellingen bestaan, welke ver band hielden met de ondergrondsche en soms openlijke actie der Oosten- rijksche nazi s, die nog steeds blij ven hopen op een samensmelting der beide Duitsche staten. Voor België bestond er niet alleen ro den voor voldoening, toen van Duitsch» zijdo met klem werd verklaard, dat de koloniale eischen van Berlijn in geenen deele betrekking hadden op den Conga, maar tevens maakte te Brussel een gunstigen indruk de Duitsche verkla ring, welke een geruststelling inhield ten aanzien van België s territoritale in-* tegriteit. Reeds eerder einde April onthief een EngelschFransche verkla- ring België officieel van de verplichtin gen, voor dit land voortvloeiende uit het verdrag van Locarno en de overeenkom-* sten, die op 19 Maart 1936 te Londen werden gesloten. Zoodoende bleef België niet langer automatisch garant met betrekking tot de veiligheid van Frankrijk en Engeland, welke laatst» landen echter de Belgische veiligheid zullen blijven garandeeren. Nu wij over België spreken, mog» eraan worden herinnerd, dat het de pre mier van dit land van Zeeland i» geweest, wien de mogendheden opdroe gen economische sondeeringen te ver richten, zoowel in Europa als aan dei overzijde van den Atlantischen Oceaan, teneinde materiaal te verzamelen, op den grondslag waarvan het wellicht mogelijk zou zijn vormen van interna tionale samenwerking te vinden, welk© zouden kunnen bijdragen tot oplossing van allerlei netelige Europeesche en huiten-Europeesche problemen. Eind» des jaars kwam van Zeeland (die als Bel gisch premier heenging, nadat hii ver antwoordelijk was gesteld voor misstan den bit de Nationale Bank en na een' wekenlange crisis, werd opgevolgd door Janson. die eveneens weer aan het hoofd van de traditioneele driepartijenregee- ring kwam te staan) gereed met. zijn rapport, dat in het komende jaar de ba sis zal vormen van internationale be sprekingen. welke vermoedelijk o.a. den toegang tot grondsfoffengebieden tot onderwerp zullen hebben. Aan het slot van dit summiere over zicht van hetgeen zich in het afgeloopen jaar op het internationaal-politieko schouwtooneel afspeelde allerlei ne venkwesties moesten wij onbesproken laten, zooals de roep der Vlamingen om autonomie en algeheelp amnestie, de conferentie van Montreux, waar tot op heffing der Egvptische capitulaties werd besloten, de verbreking der Portu- eeesch-Tsjecho-Slowaaksche relaties, na dat Praag wapenleveranties annuleerde, net éclatant échec van Roosevelt wien 7*"n eigen nartijgenooten de drasti sche hervorming van den Supreme Court beletten rijst de vraag, of ner gens in deze wereld, lichtpunten vallen te bespeuren. De Britsche herbewapening OFSCHOON de politieke hemel som ber en betrokken blijft meenen wij eemge hoop te kunnen put ten uit de door Londen gevoerde staat kunde, die als een bewuste vredepolitiek kan worden gekenschetst. Engeland, dat zich voor vele moeilijkheden ziet ge plaatst heeft den vrede om het voort bestaan van het empire dringend noo» dig, daar het heeft te doen met poten- neele vijanden: Janan en Italië, die stuk voor stuk niet te onderschatten vijan den zijn. Te Londen realiseert men zich dat de toestand zich sinds den wereld oorlog aanmerkelijk heeft gewijzigd: het gedraagt zich hiernaar Bewust van hare verantwoordelijkheid gaat de Brit sche politiek den weg, die is afgebakend door de. vaak harde, werkelijkheid En poogt zij eene catastrophe te vermijden,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 17