V riendschappelijke samenwerking" Troepenconcentratie in provincie Sjansi De strijd om Teruel LAATSTE BERICHTEN COGNAC VIEUX xxx „MAISON BEERS Luchtaanvallen in Sjantoeng Verklaring over het bezoek van Flandin EIER-DORADO in Barneveld Uw voorkomen en het gevoel van fit te zijn OPENT 1938 JAC. KROES De buitenlandsche politiek der nieuwe Roemeensche regeering OpPTI en radlcale wijziging der bulten- koprs- f 3.75 per flesch Tel. 145 Oprukken der Japanners naar de Toenkwam-pas gevreesd WERNER DE VERKOUDHEID VAN GOEBBELS W. J. VAN DIJK Deurwaarder naar „Artis" De geïnterneerde Spartj aarden Uitkeeringen aan Gemeenten Als de Oranjetelg geboren is Huwelijksgeschenk van Baarnsche vrouwen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 31 DECEMBER 1937 ijiangt voor 90 af van Uw voeten. Gebogen rug, hangend hoofd en een onvriendelijk uiterlijk, zijn de gevolgen. VOETEN PIJN, ALLES PIJN. met Uw voeten een weldaad te doen. Laat ze verzorgen en draagt schoeisel met een goeden bodem vorm, dan wordt Iedere stap een genot. Mogen wij eens van U de opdracht? Aanbevelend: LANGESTCAAT 78 TEL 840 SCHOENHANDEL. MAANDAG, BEGIN DER OPRUIMING IN GOEDE MERKEN. BUITENLAND "vvll JL (HllvdlC landsche politiek vermeden zal worden. Het streven Roemenië voor een pas- e seeren van Russische troepen open te W11 *71CF111 CF stellen, kon reeds onder de vorige re- geering als mislukt beschouwd wor den, aldus meent het Duitsche blad. Het kabinet-Tatarescu had ook al de oudepolitiek van bondgenootschap met Polen versterkt, en gestreefd naar een goede verstandhouding met de ove rige landen. Dat deze politiek thans voortgezet zal worden, blijkt uit de ver klaring van Goga. waarin o.m. het her- stol van de natuurlijke vriendschap tusschen Roemenië en Italië als zijn doel wordt aangegeven. Een aldus op gevatte politiek zal ook tot een verdere vermindering der Europoesche span ningen kunnen lelden. Dat ook een ge zonde minderhedenpolitiek niet zal wor den verwaarloosd, zou men eveneens uit de verklaring van Goga willen af leiden. In iodcr geval blijkt In de Roe meensche politiek een strekking naai voren te komen om een weg te betre den, die, vrij van alle vooroordeelen uitsluitend de belangen der natie zal dienen. Een dergelijke politiek kan ook in bet buitenland nauwelijks reserve wekken. Italiaansche .gezant te Boekarest heeft langdurig onderhoud met minister Micescu Telegram-wisseling met Krofta en Litwinof BOEKAREST» 31 Dec.- (Reuter.). In een exclusieve verklaring afgelegd te genover den correspondent van Reutor heeft do nieuwe minister-president Goga gezegd: „Ik heb reeds gereed den tekst van een telegram, dat ik aan den Britschen premier zal zenden, waarin ik mijn hooge wnardeering voor hem zijn regeering en zijn groot© natie tot uitdrukking brengt. WH beschouwen Engeland als een grooten steunpilaar van den wereldvredo door zijn macht en zijn gevoel vóór rechtvaardigheid en gelijkheid - - Ten aanzien van de Boemeonscbe buitenlandsche politiek is ons plan. al 'dus Goga, onze vriendschappelijke be trekkingen met andere naties uit te breiden, d.w.z. toe te voegen aan onze vriendenkringen zonder onze oude vrienden te verliezen. Wij hebben niet 'de bedoeling uit don Volkenbond te treden. Wat de Kleine Entent© en den Balkanbond betreft, zullen wij een pro gram van vricndechappolijko samen werking bandhaven." De toestand in Roemenië lijkt nog onduidelijk voor Londensche waar nemers, aldus verklaarde de diplo matieke correspondent van Reuter. Men neemt echter aan, dat koning Carol beleidvol optreedt in het bo- lang van hot land. Men overweegt te Londen, dat aan bot bewind ko- men van den fascist Codreanu. lei der van do IJzeren Garde, gevaar- V lijker zou zijn goweest. Bovendien moet er aan herinnerd worden, dat de dreiging van een Bussischen inval waarschijnlijk steeds koning Carol zal doen over hellen tot oen anti-communistische politiek ofschoon dit niet beteekont, dat Roemenië de samenwerking op- vgeeft met de andere leden der Klei- ne Entente, óf op andere wijze wij ziging brengt in de Tegenwoordig© buitenlandscho politiek. De nieuwe minister van buitenland- echo zaken, lstrate Micescu, heeft gis teravond mot zijn werkzaamheden een aanvang gemaakt. Hij heeft den Ita- liaunschen gezant Ugo Sola ontvangen met wien hii een onderhoud heeft ge- bad. dat bijna twee uren heeft geduurd lieden zal de minister alle andere le- v den van het diplomatieke'corps crat- vangen. De nieuwe Roemeensche minister van buitenlandsche zaken. Micescu. heeft zijn Ts|echo-Slöwaakechen collega Kioffa, een telegram doen toekomen waarin hii verzekert te willen bijdra gen tot het behoud van den vrede, en do verplichtingen en vriendschapshan den, die beide staten verbinden, eerliik to zullen eerbiedigen Hii geeft uiting aan de hoop met Krofta in persoonlijk contact te zullen komen, op zijn laats» bij do eerstvolgende bijeenkomst der Kleine Entente Krofln verklaarde in zijn anlwoórd. dat hii al zijn krachten zal wijden aan de versterking der samen werking tusschen beide landen. De „Deutsche Dlplomatisch-Poli- tische Korrespondenz" wijdt éeb be schouwing aan de resultaten van de Roemeensche verkiezingen en schrijft over het optreden der nieu we regeoring onder meer, dat naar bet schijnt».iccLcro rechtstreeksche Rcgeeringstroepen geven toe eenigszins te wijken voor de aanvallen der rechtschen SALAMANCA, 31 Dec. (Havas). In een officieel© medcdeeling van de troepen van Franco wordt gezegd, dat do schit torende opmarsch van do rechtsche troepen voort is gegaan mot krachtige aanvallen op do vijandelijke stellingen De rogcoringstroopon hobhen een Moe dige nederlaag geleden. Zij werden te ruggeslagen en bun verliezen bedragen ongovoor zesduizend man. Moer dan zes honderd man, waaronder een brigade commandant, werden gevangen geno men. Meer dan duizend dondon werden op het slagveld achter gelaten. Het aan tal mitrailleurs en nnti-vechtvvagen ka nonnen, dat in handen van de recht schen Is gevallen, zou zeer groot zijn. Tijdens do opmarsch zijn de rechtsche troepen don weg van Campillo naar Conenrl gepasseerd, evenals de hoogten ten Zuiden van Campillo, Prlmervallo- io, Pedrizas en Morrones. Do opmarsch duurde nog voort op het oogenblik, dat deze medcdeeling werd opgesteld. Tijdens luchtgevechten werden aebt vliegtuigen van den vijand omlaag ge schoten, terwijl do rechtsche luchtmacht eeen verliezen leed. Het garnizoen van Teruel blijft draadloos zijn geestdrift bij de nadering van do rechtsche troopon betuigen. De linkervleugel van de re geeringstroepen is gedemoraliseerd, do stellingen van de rcgeeringstroepen 'wórden voobtdlirend door de rechtsche artillerie bestookt. Do 26c legerdivisie dor regeeringstroe- pen, die aan bet front in Aragon staat, deelt mede: De opstandelingen hebben in den geheelen sector hevige aanvallen onjketend, die de regcoringstroepen hebben gedwongen eenlge wijzigingen in hun linies te brengen. In de stad Teruel zelve daarentegen hebben de re- geeringstroepen hun voordeden behou den. In het officieel communiqué van het ministerie van landsverdediging te Bar celona, wordt medegedeeld, dat aan het front van Teruel de hevige bombarde menten uit do lucht do rcgeeringstroe pen dwongen de hoogten hij Cerro Gor do te verlaten. Zij werden evenwel snel in een schitterenden tegenaanval her nomen. De linkervleugel van do regeering9- troepen moest eenige stellingen prijsge ven, zonder dat dit evenwol gevaar op levert voor do aanvallers van Teruel. In Teruel zijn de rcgeeringstroepen to zeven uur het seminarie binnengedron gen, in den middag werd het gebouw van de Spaansche bank opgeblazen en werd het grooto water-reservoir, waar uit do rechtschen hun voorraden putten, vernield. Utreelhtsclhestraat 17 SJANGHAI, 31 Dec. (Havas). De Chineesche pers verwacht, dat na een kalme periode van acht weken de strijd in de provincie Sjansi zal worden hervat. Gedu rende dezen tijd hebben Chinee sche benden de achterhoede van de Japansche legers lastig geval len. In de laatste dagen werden de Japansche effectieven te Tai- joean op zestien duizend man ge bracht, terwijl te Joeanping meer dan tienduizend Japansche solda ten met veel artillerie zijn aange komen. In de omgeving van Tai- joean en Sintsjien is voorts een zestigtal vechtwagens aangeko men. Tot nu toe hebben de Japansche troe pen zich tevreden gesteld mot hot be houden van de ingenomen stellingen. Het schijnt evenwel, dat zij nu vullen oprukken naar de Toonkwampas, een belangrijk strategisch punt. dat de pro vincies Sjansi cn Honan beheerscht. Van hieruit zouden de troepen Sianfoe kunnen bereiken cïi do verbindingen mpt de Sovjet-Unie kunnen verbroken. Tijdens luchtaanvallen in de provin cie Sjantoeng hebben de Japansche vliegtuigen in de laatste dagen zeven honderd bommen geworpen op Taian- foe, eenige honderden huizen werden vernield en ongeveer tweehonderd per sonen vonden don dood, Het front in Sjantoeng is niet ge wijzigd. Aan het front van Hangt- sjau was het gisteren kalm. Do Ja pansche troepen trachtten de rivier Tsientang over te trekken, doch dit werd hen door d© Chineezen belet. Onder bescherming van de artille rie pogen thans Japansche geniesol daten de brug te herstellen, welke dé" Chineezen bij hun torugtocht hebhen vernield. De Britsche ambassadeur te Tokio, Craigie, heeft minister van buitenland sche zaken, Hirota, medegedeeld, dat het Japansche antwoord op de Britsche nota is ontvangen door zijn regeeringen over het algemeen gunstig is opgeno men. Twee of drie punten moeten even wel door besprekingen worden opgehel derd. De Chineesche pers boricht, naar Reuter meldt, dat een vloot van kleine, in Rusland gebouwd© duik- booten, gedemonteerd over land naar China is gebracht en in do Jangsto ten westen van Nanking t© water is gelaten. Tegelijkertijd zijn, naar de Chineesche pers ver der bericht, twaalf amphibic-vecht- wagens uit de Sovjet-Unie aange komen. Panay-film De bioscopen van New York, waar de film van het vergaan van de Pa- nay werd vertoond, waren meer dan vol. De film wórdt thans over hèt gehcêle land vertoond. Ademloos zien de toeschouwers naar de leven dige oorlogstafereelen van de film en herhaaldelijk worden do Ameri- kaanscho matrozen toegejiiièht. Categorische tegenspraak van Duitsche zijde van geruchten inzake Elzas-Lotharingcn BERLIJN, 31 Dec. (Havas.) Het Duitsche Nieuws Buroau publiceert in de voor het buitenland bestemde uit zendingen het volgende boricht: Eon Amerlkaansch blad verklaart, dat tijdens hot bezoek kort ireledcn door den Frnnschen oud-minister-presi dent Flandin aan Berlijn gebracht ge zaghebbende Duitsche personen do be dreiging zouden hebben geuit, dat Duitschland opnieuw do kwestie Elzas Lotharingen op hot tapijt zou brongen. Indien niet direct voldoening zou wor den gegeven aan zekere eischen. Het D N.B. verklaart door de bevoer de kringen gemachtigd te zijn catego risch te antwoorden, dat dit bericht in geen enkel opzicht ln overeenstem ming Is met de werkelijkheid, doch dat het geheel uit de lucht is gegrepen en een tendentieus bericht van dc slecht ste soort Is. VOOR WIJNEN EN GEDISTILLEERD D'ARNHEMSCHE POORT TEL. 242 Als oorzaak van het niet doorgaan van de reis naar Egypte, welke de Duitscho minister Goebbels begin Januari zou ondernemen, werd een verkoudheid van dezen minister gonoemd, zooals wij gisteravond hebben gemeld. De Berlijn- sche correspondent van het Vaderland meldt hiorovor nog hot volgend©: Te Berlijn was voortdurend sterk de nadruk gelegd op de omstandigheid, dat hot voorgenomen verblijf van dr. Goeb- bels, den min. van propaganda, in Egyp te een volkomen particulier karakter draagt en uitsluitend tot ontspanning dient. Voor een reis van geheel particu lier karakter pleegt het er niet op aan te komen wie in het land, waar men de gewenschte ontspanning en rust hoopt te vinden, op dat oogenblik mi nister is. In dit uitzonderlijk geval schijnt het eenigszins anders te wezen, want men hoort, dat het onzeker geworden is of minister Gocbbels, gelijk in zijn voorne men moet hebben gelegen. Maandag wel. zal vertrekken. Eenig uitstel zou niet onmogelijk zijn in verband met de om standigheid, dat een bezoek (van par ticulieren aard) bij Nahas pasja was voorbereid, die nu tamelijk plotseling als minister van het tooneel is verdwe nen, zoodat het oorspronkelijk© pro gramma eenigszins moet worden gewij zigd. Er zou een onderhoud mot den gezant van Egypte te Berlijn zijn ge voerd en men acht het waarschijnlijk, dat de reis doorgaat wellicht met eenig uitstel. Eden naar Zuid-Frankrijk LONDEN, 31 Dec. (Reuter.) Ml- nister Eden is gisteren te Londen te ruggekeerd, Hij hoopt d© volgende week voor enkele dagen naar Zuid- Frankrijk te gaan. Tijdens de afwezig heid van Eden zal minister-president Chamberlain de leiding over het de partement van buitenlandsche zaken op zich nomen. Minister Eden zal voorts de bijeen komst van den Volkenbondsraad bij wonen, die op 17 Januari a.s, zal be ginnen. ACCOUNTANTSKANTOOR UTRECHTSCHEWEG 119 AMERSFOORT - TEL. 1350 ACCOUNTANCY en BELASTINGZAKEN BINNENLAND Inleiding van de executie te wachten Naar hat „Amsterdamsch Effecten- blad" bericht, zal de trustee van de tor beurze genoteerde groote 3 pet hypo thecaire leening ten laste van hot Ge nootschap „Natura Artis Magistra" op 3 Januari a.s. een deurwaarder naar „Artis" sturen om te laten constateeren, dRt het genootschap niet in staat is zijn financieele verplichtingen na te komon. De trustee zal dan maatregelen nomen om tot executie van het onderpand te geraken. 73000 BOSSEN RIET VERBRAND Rookpluimen in het wijde polderland rondom Nieuwkoop verkondigen, zoo wordt uit Nieuwkoop aan het Volk ge meld dat de overproductie van het bladriet aan de vlammen wordt prijs gegeven. Ruim 73.000 bossen riet bleken niet tegen den minimumprijs verkoopbaar en werden verbrand, nadat de vergoeding door do rijkstaxateurs op 4500 was be paald, Wij wenschen onze geachte clientèle EEN VOORSPOEDIG en GELUKKIG NIEUWJAAR 99 Stationsstraat 30a Telefoon 1728 Speciale Dameskapsalons Gehuwden onder hen, onder vroegere voorwaarden, voor- loopig in vrijheid gesteld. 's-GRAVENHAGE, 31 Dec. Do re- geeringspersdienst meldt: Van de Spanjaarden, die in do cita delkazerne te Gorlnchem werden ge ïnterneerd, zij.n thans do gehuwden, zoo mede enkele andere, die hiervoor we gens ziekte of om bijzondere roden in aanmorking kwamen, voorloopig in vrij heid gesteld, onder do voorwaarden, waaronder zij voordien hier te lande vertoefden. De ongehuwden zullen vrijkomen, zoo dra de terugkeer van do ontvluchte Spanjaardon naar Nederland vorzokord is. Over het uitkeeringstijdvak 1935—1936 's-GRAVENHAGE. 31 December. Volgens het bij de Staatscourant van gisteren bethoorende bijvoegset zullen over het uitkeeringstijdvak 1935/1936 uit het gemeentofonds o.a. de volgende uitkeeringen worden verstrekt (in af geronde bedragen): In de provincie Utrecht: Amersfoort f 493.700.—. Raam 138.700.—, Utrecht f 1.912600.— Zeist 1 142.100—I Zuilon f 119.800.—. Van de overige provinciën vermelden wij de volgende plaatsen: Gelderland: Arnhem 1.164.800; Nijmegen 848.000,—. Tiel f 136.000.— Apeldoorn f 727.200.Barnevcld f 07.200.—; Ede 190.700.—; Wagcnin- gen f 126.100.— N o o rd-H o 11 a n d: Alkmaar 340 200.Amsterdam f 15.220.000.—; Bussum 189.100.—; Haarlem 1.350.100.Hilversum 748.900.—, Zaandam f 578.100.— Zuid-Holland: Delft 552.200.—; Dordrecht f 874.600.—; Gorinchem 102.300 Gouda 368 200.—; 's-Gra- venhage f 5.455.700.— Leiden f 974.300; Rotterdam f 9.745.000.—: Van dc vorige provincies noemen wij Groningen f 1.194.000.Leeuwarden f 584.000.—, Zwolle 381.300.—, Assen f203.700.—; 's Hcrtogenhosch ƒ391.500.—, Broda 358.900—, Eindhoven 689,200.—. Middelburg 209.900, en Maastricht f 600.400.—. UIT DE STAATSCOURANT Hef openbaar lichaam „De Wierlngermeer' Bij Kon. Besluit zijn in verband met Ic instelling van con openbaar lichaam Voor de ingepoldordo Wioringenmeer met ingang van 1 Januari 193S benoemd: Tot lid van do bestuurscommissie: Mr. A. J. Backer, administrateur tor provinciolo griffio van Noord-Holland, te Haarlem; C. L. de Bruijn, secretaris van do dlrectio van den Wieringcrmecr- polder; A. C. de Graaf, landbouwer te Nliddenmcer; Mr, A. F. Kamp, burge meester van de gomoonto Toxel; H. Loijten te Middenmeer; A. van Oers, t© Slootdorp; P. C. J. Peters, burgemeester van de gemeente Medemblik; Ir. S. Sme ding, directeur van den Wieringermecr- polder te Alkmaar; J. Venhuizen, land bouwer te Slootdorp. Tot lid van het dagelijksch bestuur: A. C. de Graaf te Middenmeer en P. C. J. Peters t© Medemblik. Tot ondervoorzitter: P. C. J. Peters to Medemblik. Tot secretaris ter standplaats Wie- ringerwerf: A. Blaauboer. Tot ontvanger ter standplaats Wic- ringorwerf: J. C. Vogelaar. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand: A. Blaauboer, te Wieringcrwcrf; Mr. B. Kooiman te Purmorcnd; P. C. J. Peters, te Medemblik; J. C. Vogelaar te Wioringerwerf. Onderscheidingen GRAVENHAGE, 31 December. Bij Koninklijk Besluit i6 benoemd tot ridder in do orde van Oranje Nassau H. H. A. Schoonheijt. hoofdcommies ter gemeentesecretarie van Roosendaal. Bij K B. is verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nas sau. in zilver, aan II. F. Caron. schrij ver lo klasse ten parkette van den Hoogen Raad der Nederlanden. Voogdijraden Bij KB. ie op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari 1938 aan J. do Groot eervol ontslag verleend als 6ëcrêtaria van den Voogdijraad te Alkmaar. Notariaat Bij K.B. is bonoemd tot notaris bin nen 't arrondissement 's-Hertogenbosch ter standplaats' de gemeente- Ammer- zoden, G. E. Landweor, candidaat-nota- rie te Buren, BURGEMEESTER VAN ALTEN EN RIEL ALFEN EN BIEL, 31 Doe. Vanoch tend is op 72- jarigen leeftijd overleden de burgemeester van Alfen en Riel, de lieer VV. IIuyborgt©. Do ovorlodeno is drie en-twintig Jaar burgomeestor van dozo gemeente go- woest. Hij zou morgen afscheid van zijn gemeente nemen. In 1937 werden er bijna 70 millioen eieren verhandeld Op één dag 2,360,000 stuks! BARNEVELD. 30 December. Op dc grootste vrije eiermarkt van Nederland, to Barneveld. zijn in het jaar 1937 verhandeld 65.560.000 eie ren, en te Voorthuizen 4.355.000. De gomeent© Barneveld leverde dus in dit jaar hot respectabele aantal van 69.015.000 stuks eieren. o De grootste aanvoer had plaats op 22 April, toen er op óén dag 2.360.000 stuks worden aangevoord. De Ihoogsto maand-» aanvoer word eveneens in April be- roikt mot 11.050000 stuks. De hoogste prijs werd besteed op Don derdag 9 Docember toen de middelprijs der bruine eieren f 5.89 per 100 stuks was en dio der witto f 5-62H. Den mi nimum prijs brachton do eieren op tij-» dene do markt van 20 Mei, daar toen de middelprijs der bruine eieren 3.30 per 100 stuks was, en dio der witte 2.52l/a per 100 stuks. Feestprogramma der Baarn- schc Oranjevereni gingen BAARN. Tor gelegenheid van 'de blijde gebeurtenis in hot Prinselijk gezin hebben de boide plaatselijke Oranjover- eonigingen het volgende programma; ontworpen: Klokluiden. Mededcoling van de heugelijke ge-» beurtenis door herouten te paard op vor4 schillondo punten in do gemeento. Huis ann huis versproiding van oerï origineele attractlo. Grooto lakkoloptocht door de gemeen-» te, langs het gcmcontohuis waar do bur-» gcmccster vanaf het bordes een toe-» sprank zal houden. Als apothese van dezen optocht zal op oen terrein aan don Ecmweg een groot vreugdevuur worden ontstoken. Muzikalo medewerking verlccnonl „Crescendo" en „Voorwaarts." Zoo mogelijk zal dit programma op den dag van do goboorto worden uitge voerd, anders den daarop volgenden dag. Do Chr. Oranjovorocniging organiseert een wijdingsavond, welke ongeveer 10 dagen na do heugelijke gebeurtenis zal wordon gehouden. Een portaalklccd voor het Paleis Soestdijk BAARN. Zonals overal elders vorm. (Ie zich verleden jaar ook in deze ro. meentc een comité van dames dat zich Ion doel stolde het Prinselijk Paar, ter RelCRcnheld van het huwelijk een co- schenk nnmens do Baarnsche vrouwcri nan to bieden, waarvoor een peldinza. melinjr werd Rohouden, welke een hc- lanRrijk hndrnrr oplovorde. Tot uitvocrinR van dit plan is men toen niet Rckomcn, omdat men het rc- schonk oen kleed in overeenstem4 OMREKENINGSKOERSEN OIL NI et oft, Londen Berl\Jn Parijs Brosse! ZUricb Kopenhagen M Stockholm Oslo New York Praag Medeged. door do 39 Dec. 31 Dee. 8.09 8.0854 0.72.42 0.72.40 6.11 6.10x 30.64 30.49 41.60 41.56 40.15 40.15 46.35 46.35 45.20 45.20 1.80 1.80 6.3414 6.35 R'dameche -Bankvcrecn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1937 | | pagina 3