OCHTENDBLAD MET SPORTBLAD SLOWAKIJE SLECHTS KORT ONAFHANKELIJK? Fransche missie naar Boekarest BECK ZAL HITLER ANTWOORDEN in Poolsch parlement Geruchten over inlijving bij Hongarijé DE EEMLANDEE Maandag 1 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 286 De besprekingen over het anti-agressiefront Dienstplicht in Ulster? Kokkinaki's mislukte recordvlucht Gafencu zeer tevreden over zijn bezoek aan Parijs Polen wil niet als Tsjecho-Slowakije op een „hellend vlak" geraken Waarschuwende woorden uit Berlijn Von Brauchitsch te Rome Weersgesteldheid Licht op: 7 uur 52 min. AMERSFGORTSCH DAGBLAD ABONNtMtNISPfiIJS oer 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) 1 0.15 Bniiieuiaad tiancv per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met ipbegrip van een bewijsnummer elite regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft var. Jen prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 BRATISLAWA, 30 April. (Havas). In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op vele muren in de Slowaaksche hoofdstad Bratis- lawa papiertjes geplakt met de woorden „Wij willen Anschluss". Op talrijke plaatsen zijn de papiertjes door de Slowaken afgerukt. Ook zijn op Joodsche winkels scheldwoorden geschilderd. Deze propa ganda heeft de ongerustheid, welke onder de Slowaaksche bevolking gewekt is door de reis der Hongaarsche ministers Teleki en Csaky naar Berlijn, nog doen toenemen. Hardnekkig; blijft het gerucht, de ronde doen, dat Teleki en Cskay bij hun bezoek aan Rome Mussolini er van hebben weten te overtuigen, dat het oogen- blik gekomen is om Slowakije weder bij het land van den Stefanuskroon te voegen. Men vertelt zonder dat het mogelijk is, de waarheid hiervan te controlceren dat Teleki en Csaky een boodschap van Mussolini aan Hitier in dezen geest naar Rprlijn hebben meegekregen De verandering in de houding van de „Grenzbote", het orgaan der Duitschers in Slowakije, dat Hongarije plotseling vriendelijk gezind is geworden, doet de ongerustheid der Slowaken nog toenemen. FFICIEELE kringen te Boeda- pest verklaren, dat men niets weet van het resultaat der recente besprekingen van Teleki en Csaky te Rome. Men erkent echter in deze Hongaarsche kringen, dat van Hon- gaarsch standpunt de opneming van Bohemen en Moravië in het Duit- sche Rijk en de vorming van Slo wakije als onafhankclijken staat uiteraard"moe ten Yfffilcn tot <ren Her ziening van de economische betrek kingen, die Hongarije had met. de vroegere Tsjecho-Slowaaksche repu bliek. Hitier heeft een langdurig onderhoud gehad met de Hongaarsche staatslieden Teleki en Csaky, die Zaterdag te Berlijn zijn aangekomen. Bij de ontvangst wa ren verder von Rihbcntrop, alsmede de Hongaarsche gezant in Berlijn ep de Duitsche gezant in Boedapest aanwezig. Voordien/hadden de Hongaarsche staats lieden een bespreking gevoerd met von Ribbentrop in tegenwoordigheid van staatssecretaris von Weizsaerkcr. Bij de besprekingen werden alle Duitschland en Hongarije betreffende problemen op vrijmoedige wijze diepgaand besproken. De gedachtenwisseling, die met bijzon dere hartelijkheid gevoerd werd, zou vol komen overeenstemming in do opvattin gen over den politieken toestand aan den dag hebben gelegd. BALDWIN TERUG NAAR ENGELAND NEW YORK, 30 April (Reuter). Dij zijn terugkeer naar Engeland heelt Baldwin een verklaring afgelegd, waar in hij zeide: „Ik heb den oorlog nooit beschouwd als onvermijdelijk en ook thans niet. De problemen liggen tegen woordig in handen van één man. Wij kunnen niet voorspellen, wat hij wci- licht zal doen." Op de vraag of hij Hitler bedoelde antwoordde do Britsche oud-premier be vestigend. SPIONNAGE IN HONGARIJE BOEDAPEST, 30 April (Havas). Of iicieel wordt medegedeeld, dat het Hom gaarscho militaire gerechtshof wegens spionnage elf personen heeft veroor deeld tot straffen tusschcn drie en vijf tien jaar dwangarbeid. Maisky, de Russische gezant te Londen, bij zijn aankomst uit Moskou op Le Bourget. De diplomaat na het verlaten van het vliegtuig LONDEN, 30 April (Reuter). De ambassadeur vp vu do Sovjet-Unie ie- Londen, Maisky, heeft Zaterdag ter stond na zijn terugkeer uit Moskou op liet Foreign Office een onderhoud gehad met den Britschcn minister van buitenlandsche zaken, Lord Halifax. Uit Londen is Zondag telefonisch aan de Parijsche Jour gemeld: Het gisteren tusschen Halifax en Maisky gevoerde onderhoud is hoogst be langrijk geweest. Polen en de Sovjet- Unie zouden het 'in beginsel eens zijn geworden over wat betreft het voorstel der Sovjet-Unie, de veilig heid van de Oostzee-statcn te waar borgen. Deze berichten die wij, aldus de Jour, onder het gebruike lijke voorbehoud doorgeven, zouden er op wijzen, dat de Engelsch-Rus- sische onderhandelingen gisteren zeer aanzienlijke vorderingen heb ben gemaakt, temeer daar de Sovjctr Unie zich bereid zou hebben ver klaard, de Europeesehe vraagstuk ken volledig gescheiden te houden van de crisis in het Verre Oosten. DUBLIN, 30 April (Reuter). - In Ierland koestert men algemeen een groote belangstelling voor de kwes tie der invoering van den dienst plicht in Noord-Ierland (Ulster) en voor de Iersche onderdanen, die woonachtig zijn in Engeland. Naar verluidt is de reden van het uitstel van de Valera's bezoek aan de Vereenigde Staten de wensch om aanwezig te zijn, teneinde gebeur lijkheden in verband hiermede te kunnen behandelen. De algemeene indruk in Dublin is, dat de Britsche regeering zeer verlan gend is om iedere actie te vermijden, die nadcelig zou kunnen zijn voor de betrekkingen met Eire en dat der halve de invoering van den dienst plicht. in Noord-Ierland voor onbepaal- den tijd zal worden uitgesteld. Er be staat reden om aan te nemen, dat de regecring van Eire in verbinding heeft gestaan met de Britsch regeering. In vele kringen wordt uitdrukking gege ven aan de hoop, dat deze toestand een middel zou kunnen blijken om een eind te maken aan het deelingsprobleem. De nationalisten in Noord-Ierland zouden zich ongetwijfeld verzetten tegen dienstplicht met alle hun ten dienste staande middelen. CHARLOTTETOWN, 30 April (Reu- -tor),- .T«A'«e - vliegtuigen, .die- gechar terd zijn door de vertegenwoordigers der Russische regeering, zijn te Monc- ton in Nieuw Brunswijk aangekomen met het doel te trachten Kokkinaki en- Gordienko, de beide vliegers van de „Moskwa", aan boord te nemen en naar New York te brengen. De Sovjet-ambassade te Washington heeft gisteravond verklaard, dat de oorzaak van het mislukken der vlucht Moskou—New York gelegen was in het bevriezen van het kompas en het ge brek aan zuurstof. Uit Moncton wordt gemeld, dat Kok kinaki den piloot Joe Anderson, die de gestrande Russische vliegers als eerste heeft bereikt, verzocht heeft, hen van daag met het voor hen gecharterde vliegtuig naar Moncton en vandaar naar New York te brengen. De Cana- deesc.he politie zal het Russische vlieg tuig bewaken, tot het mogelijk is, het. te vervoeren. De vliegers hebben het grootste gedeelte van den dag besteed om de instrumenten uit hun machine te halen. Aan ieder hebben zij den toe gang tot het toestel geweigerd. PARIJS. 30 April (Havas) De Matin meldt dat het resultaat van de FranschRoemecnsche bespre kingen hoogst bevredigend is. Be sloten werd, dat een Fransche mis sie zich op 10 Mei naar Boekarest zal begeven en in bepaalde kringen zegt men, dat generaal Weygahd, die op het oogenblik als buitenge woon ambassadeur te Teheran ver toeft, zich naar de Roemeensche hoofdstad zal begeven om de taak der missie duidelijk te omlijnen. Minister Bonnet heeft Zaterdag een laatste onderhoud gevoerd met zijn Roc- meenschen ambtgenoot Gafencu, die Zaterdagavond is vertrokken naar Ro me. Bonnet overhandigde zijn gast de versierselen van het grootkruis van het Legioen van Eer. Na het onderhoud werd het volgende communiqué gepu bliceerd: „Op zijn doorreis in Parijs heeft Ga fencu, de minister van buitenlandsche zaken van Roemenië, verscheidene ont moetingen gehad met Daladier. den pre mier en met Georges Bonnet, den mi nister van buitenlanrsche zaken. Deze besprekingen maakten het mogelijk alle vraagstukken, welke de FranschRoe meensche betrekkingen betreffen uit voerig te bestudceren en meer in het algemeen het. behoud van den vrede in Europa. De ministers constateerden met. blijdschap hun volkomen eensgezind heid van inzicht." Zaterdagmiddag heeft Gafencu een receptie aangeboden ter eere van de Fransche diplomatieke persvertegen woordigers en de buitenlandsche cor respondenten. Hij heette zijn gasten wel kom en wees er opnieuw op, hoezeer hij getroffen was door de ontvangst, die hem in Parijs ten deel was gevallen. ,.l)e Roemecnsche politiek, aldus Ga fencu, is volstrekt duidelijk en onaf hankelijk, en blijft diep gehecht aan den vrede. Roemenië is vast besloten alle pogingen te steunen, die onderno men worden om den vrede te verstevi gen en op grond hiervan werd de inter nationale positie van mijn land in alle door mij bezochte hoofdsteden gewaar deerd." Gafencu besloot zijn toespraak met te verklaren, dat hij onvergetelijke dagen heeft doorgebracht in Parijs en dat hij hoopte cr spoedig terug te kee- ren. Tegenover een correspondent van het Italiaanschc persbureau Stefani heeft Gafencu Zaterdagmiddag een verkin- ring afgelegd, waarin hij zeide: „Het verheugt mij vanavond naar Rome te vertrekken, waar ik do gelegenheid zal hebben graaf Ciano te ontmoeten. Ik hoop ook met Mussolini overleg te kun nen plegen... In allé landen heb ik niet alleen een goede ontvangst genoten, maar ook een volledig begrip gevonden voor den toestand en de politiek van Roemenië, welke politiek slechts bezield wordt door den wensch tot waarborging van de onafhankelijkheid van Roemenië en samenwerking met ieder streven naar den vrede. Mijn reis was informa tief en heeft ongetwijfeld gediend to' opheldering der mceningen. De re81* zal te Rome besloten worden, waarheib ik ga met de zekerheid, dat zij in gec^ andere stad beter had kunnen worden beëindigd." Het 5000 ton metende Engelsche stoomschip „Dimelmia" liep in de Elbe zoo hoog op een zandbank, dat 5 sleepbooten niet in staat waren het weer vlot te krijgen. T£ OLONEL BECK, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, zal wellicht op 2 Mei in de commissie voor buitenlandsche zaken van den Sejm, doch waarschijnlijk op 5 Mei, tegen welken datum Kamer en Senaat in voltallige zitting zijn bijeengeroepen, een rede uitspreken, waarin hij Hitler van repliek zal dienen, O OLITIEKE kringén te Warschau meehen, dat Beek het antwoonT der Pool sche regeering in het parlement zal bekend maken, opdat met het oog op het gewicht, van deze aangelegenheid de ministers, het diplomatieke corps en de parlementsleden dit antwoord gelijktijdig zullen kunnen vernemen. Waarschijn lijk zou dan de Poolsche antwoord-nota eenige minuten voor het uitspreken van Beck's rede aan den Duitschen zaakgelastigde worden overhandigd, naar het voorbeeld van de Duitsche nota. \TOLGENS het Fransche persbu- v reau Havas valt. uit Duitsche perscommentaren en berichten op te maken, dat de Duitsche regeering besloten heeft de hangende kwesties met Polen op vreedzame wijze, doch veer het komend najaar op te lossen. Men hoopt te Berlijn, dat Polen de „mooie gelegenheid", wélke dit land voor de laa'tste maal geboden wordt om op vriendschappelijke wijze de betrekkingen met Duitschland te regelen, niet ongebruikt zal laten voorbijgaan. In Duitsche politieke kringen wordt er volgens Havas op gewezen, dat de Duitsche voorstellen aan Polen terstond ziillen moeten worden aangegrepen, indien men niet wil dat zij- door de gebeurtenis sen worden- achterhaald. Volgens verscheidene Duitsclie be richten zou Italië aan Warschau hebben doen weten, dat Polen „geen ouhoudbaar geworden stellingen" moet verdedigen. Het Poolsche tele- graaf-agcntschap spreekt de berich- i ten hierover als volkomen onge grond met nadruk tegen. In Poolsche politieke kringen ver krijgt men volgens Havas den indruk, dat Polen vastbesloten is zich niet te laten meesJeepen op een noodlottig „hellend vlak" als waarop Tsjecho-Slo wakije vorig jaar is terecht gekomen. Volgens de Poolsche opvatting zijn zelfs geringe concessies gevaarlijk, omdat zij het voorspel zouden vormen van verder strekkende Duitsche cischen. Daartegen over twijfelt niemand er aan, dat de Poolsche leiders bereid zijn met het grootste begrip de door Hitier aan de orde gestelde problemen: Dantzig en een autoweg door de corridor, te bestudee- rcn. Warschau zal er gaarne toe bijdra gen, een oplossing te vinden, mits deze in overeenstemming zal zijn met de be langen van beide landen. Inmiddels zal Polen zijn krachtsin spanning tot economische, industrieele en militaire voorbereiding krachtdadig voortzetten, ten einde het hoofd te kun nen bieden aan iedere gcbeurtelijkheid. Volgens Havas streeft de Duitsche propaganda er naar de Duitsch- Poolsche problemen terug te bren gen 'tot alleen de kwestie-Dantzig, omdat men aan Duitsche zijde daar mede den sterksten indruk meent te kunnen maken op de publieke opi nie der democratische staten. Voorts vreest Havas, dat binnenkort een krachtige Duitsche perscampagne tegen Polen zal worden ingezet. Ook doet te Berlijn het gerucht de rondex ter gelegenheid van het bezoek van de Hongaarsche ministers Teleki en Csaky, dat Hongarije, gesteund door Italië, wellicht Slowakije zal toege wezen krijgen, op voorwaarde dat het een Duitsche actie tegen Polen zal steunen. Men legt thans te Berlijn den nadruk ■op de voorstellen van Hitler tot het ope nen van nieuwe besprekingen met Lon den en Warschau, naar Havas meent niet zoozeer in verwachting van gun stige antwoorden dan wel om te. zijner tijd te kunnen verklaren, dat „de edel moedige voorstellen van den Fiihrer veronachtzaamd zijn" en- de verant woordelijkheid op Warschau resp. Lon den rust, doch niet op Berlijn. OVER het algemeen is de re actie in Polen op Hitler's rede kalm. De toon in de Poolsche pers is rustig doch vastberaden. Op schriften als „Hitier organiseert de geheele wereld tegen het Duit sche volk", en „Je gaf me je woord en je hield het niet, maar dat deert niet, ik zal je een ander geven", kenschetsen de gevoelens der Poolsche publieke opinie. Verscheidene bladen brengen hul de aan het groote nationale Pool sche orgaan „Kurjer Warszawski", omdat dit liet beste commentaar op de rede van Hitier zou gegeven heb ben, door op de voorpagina de be roemde schilderstukken, te publicce- ron van den Poolschen schilder Ma tei ko, voorstellende de overwinning der Polen cvp de Duitschers bij Grun- wald in 1410 en het eerbetoon van Prins Albert van Pruisen aan Ko ning Sigismond I van Polen in 1525. Het legerorgaan Polska Zbrojna, dat. het standpunt van militaire kringen over Dantzig uiteenzet, schrijft: „lloc kunnen wij anders uitademen, en onzen naiuurlijken uitweg vinden? De poloni- secring van Dantzig is onvermijdelijk en de pogingen der Duitschers orn die pro vinciestad te germanisceren zijn ijdel. Het lot van die stad wordt door de na tuur bepaald. In de huidige omstandig heden moot geconstateerd worden, dat. een ontspanning uitsluitend daarvan zal afhangen dat Duitschland zijn houding van gisteren prijsgeeft. Dan kunnen al thans de besprekingen worden hervat, om de „vreedzame middelen tot rege- Belangrijke Italiaansch Duitsche militaire besprekingen ROME, 30 April (Havas). De Duitsche opperbevelhebber, von Brauchitsch, die een bezoek aan Rome brengt, is door den koning eiiMussolini ontvangen. Hij heeft het noenmaal genuttigd met gene raal Pariani, den onder-staatsse cretaris van oorlog. Over het doel van het Duitsche bezoek worden geen mededeelingcn verstrekt. Men weet slechts, dat von Brauchitsch, Pariani en verscheidene hooge Duitsche Italiaansche officieren morgen per vliegtuig naar Tripolis zullen vertrekken. Von Brauchitsch zal op 6 of V Mei uit Libye terug- keeren en nog eenige dagen té Ro me doorbrengen, waar hij onder meer met maarschalk Badoglio en admiraal Cavagnari besprekingen zal hebben. De Duitsche minister van arbeid, Seldte, is eveneens te Rome aange komen. In een klaarblijkelijk geïnspireerde verklaring, wordt te Berlijn medege deeld, dat ter gelegenheid van het be zoek van generaal von Brauchitsch, die Zaterdagavond te Rome is aange komen, belangrijke militaire bespre kingen zullen worden gevoerd tus schen Italië en Duitschland. NEGER GELYNCHT IN FLORIDA DAYTONA BEAGH (Florida), 30 April (A.N.P.). Een 43-jarige neger, die van doodslag beschuldigd werd, is gis teren door een groep blanken, die hem uit de auto van de politie sleurden, ge lyncht. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 767.5 m.M. VV eer verwachting Weersverwachting voor het geheele land: betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, zachter vooral in het N.O., matige tot zwakke N'.O. tot N., in liet Z. verander lijke wind. Algemeeno vooruitzichten: som ber en regenachtig, tijdelijk zachter, later weer koeler. De kans op nachtvorsten wordt veel geringer. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 10 C. 50 F. Zon op: 4.33; onder: 7.23 uur. Maan op n.m. 5.05. Maan onder v.m. 3.20. Volle maan: 3 Mei. ling van onze geschillen uit te putten." Het oppositieblad Polonia uit Katto- witz schrijft: „De komende weken moe ten wij erg rustig blijven, en buitenge woon waakzaam, want de Duitschers zullen nieuwe lcugenberichlen over de wereld gaan verspreiden, waarin zij ons beschuldigen van provocatie der natio nale minderheden. Thans, nu wij ont slagen zijn van het verdrag van 1031, kunnen wij. deelnemen aan een defensief blok, aan een zoo machtige coalitie, dat Duitschland eiken lust tot agressie wordt ontnomen."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1