(stadsnieuws) Zeventien jubilarissen gehuldigd phaal loPTEVE Woorden van dank LANS EN CABARET IN AMICITIA VERJAARDAG VAN H.K.H. PRINSES JULIANA INGELUID_ Marsch door de stad Handelsregister SNEEUWKONINGIN OPGEVOERD LAATSTE BERICHTEN Roemenië wil oorlogs schulden regelen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 1 MEI 1939 De Nederlandsche Vreeniging van Spoor- en Tramwegpersonee telde zeventien leden, welke een kwrt eeuw lid waren - - der oganisatie De heer J. H. de Weerdt sprak over de wachtgeldregeling ZATERDAGAVOND had de Ne derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel in de zaal van „Niéuw Amsvorde" een bij eenkomst belegd, welke een feeste lijk karakter droeg, in verband met "het feit, dat zeventien leden werden gehuldigd met hun 25-jarig lidmaat- het moment af dat wij geprotesteerd hebben, zoo eindigde spreker, is nie mand onder de 55 jaar meer op wachtgeld gesteld. De heer H u s 1 a g e sprak hierpa een persoonlijk woord tot de jubilarissen, speciaal tot de drie leden van het dage- lijksch bestuur. Hij wenschte hen geluk met hun 25-iarig lidmaatschap, het was geen sinecure. Hij stelde het op hoogen prijs, dat zij 25 jaar geleden dezen stap hebben gedaan. Medaille uitreiking De heer de Weerdt reikte, nadat hij het ontstaan van dit eereteeken had geschetst, de medailles aan de jubilaris sen uit: n.l. aan de heeren A. Achter schap, w.o. drie leden van het da- .kamp, R. Baarsame, D. Beitema, W. Bijl- gelijksch bestuur: de heeren G. van Erna. H Elschot, H Fremouw A. Hey- kamp, J. H. Hos, H. Hulst, J. Jansen, H. Marsman, A. A. Meijer, A. H. Rou- Uiteri, A. A. Meijer en H. Fremouw. De heer H. G. Huslage, 2e voorzit ter der vereeniging, zeide in zijn ope ningswoord, dat deze bijeenkomst aan den vooravond van den 1 Mei-dag een bijzonder cachet droeg. Deze avond is in hoofdzaak belegd om zeventien leden te huldigen met. hun 25-jarig lidmaat schap. Doch niet alleen voor dit feit geldt deze vergadering. Dat de wacht geldregéling ook op personen, beneden 55 jaar Wordt toegepast, brengt den laat ster, tijd de gemoederen nog al eens in beweging. De heer J. H. Weerdt., uit Utrecht;, hoofdbestuurslid, zal daarom namens het Hoofdbestuur de wachtgeld regeling uiteen zetten. Rede van den heer J. H. de Weerdt Om een goed begrip te krijgen van de wachtgeldregeling ging spreker in het begin van zijn 'rede terug tot October 1938. Toen in 1923 de eerste teekenen van de malaise in het spoorwegbedrijf merkbaar waren, is er een regeling ge maakt," dat, de "jongsten uit het bedrijf zouden gaan. Zij kregen daarvoor een geldelijk bedrag,..n.l. de eerste 3 maan den het Volle loon, daarna 3 maanden van .85% en vervolgens 70%, wat men hield tot men «veer in functie kwam. Dit gold voor gehuwde personen; voor ongehuwden bedroeg dit resp. 85%, en 60%. Het was voor het aantal dienst jaren dat. men bad. De praktijk leerde, dat déze' gedachtengang juist was. Bij na allen die op ."wachtgeld gesteld ren, zijnweer in het bedrijf terug ge komen. ïn den loop der tijden is ei eigenlijk een wijziging gekomen. De jon geren werden niet meer uit het bedrijf genomen, doch men liet het personeel van boven afvloeien. Men werd clan wachtgelder tot. énen pensioengerechtigd was. Dit. veranderde karakter der wacht geldregeling duurt al eenige jaren. Ook de organisatie stemde hiermede in. In de regeling zélf wérd geen wijziging ge bracht. Een commissie werd benoemd, dóchtót overeenstemming kwam men niet. Uiteindelijk .is men met concrete voorstellen gekomen. Inmiddels over- lëed de heer Van Dijk, waarvoor prof. ir. Goudriaan in de plaats kwam. Toen de voorstellen in behandeling kwamen, stelde prof. ir. Goudriaan twee punten aan de orde, welke gewijzigd moesten worden w.o. ook de wachtgeldregeling vief. ;Na veel onderhandelingen tusschen personeelraad en directie werd een nieu we wachtgeldregeling in het R.D.V.-re glément vastgelegd, n.l. 3 maanden het volle loon, 3 maanden van 85% en daar na 3 maanden van 70%. Maar de nieu we regeling bevatte de clausule, dat het loon iedere maand met 10% zou ver minderen mits het niet beneden het be drag kwam van het uitgestelde pen sioen waarop' men recht had. Deze wachtgeldregeling gold alleen voor per sonen boven 45 jaar. Zij, die onder deze leeftijdsgrens waren en op wachtgeld gesteld werden, kregen geen wachtgeld, doch .70 dagen loon van ieder dienstjaar in het bedrijf doorgebracht. De organisatie heeft hier bezwaar te gen gemaakt. De heer Van Maanen deel de echter mede, dat men zich hierover niet ongerust behoefde te maken, omdat dit alleen van toepassing was voor per sonen met een leeftijd bóven 55 jaar. Er werd een concessie bij gemaakt dat zij 5'/»% toeslag zouden krijgen voor beta ling van het pensioenfonds. Werd dit niet gedaan en kwam men voor den 65-jarigen leeftijd' té overlijden, dan ver viel het weduwen pensioen. De strijd ging dus over de leeftijdsgrens. Inmid dels kwam prof. Goudriaan alleen aan het bewind. Hij sloeg een geheel nieu we koers in, waarbij de toezegging aan de organisatie gedaan, niet werd nage komen. Er werden tóch arbeiders van 46. 47 en 48 jaar op wachtgeld gesteld. Men deed dit op grond van hel feit, dat zij niet meer de volle 100% arbeid pres teerden. Het personeel werd a.h.w. in drie ca- tegoriën verdeeld n.l. geschikten, min der geschikten en ongeschikten. Deze re geling was in strijd met de wachtgeldre geling, waartegen de organisatie bij de directie bezwaar heeft gemaakt. Het gaat. niet op, zoo zeide spreker, om iemand op dergelijke wijze de onge schikten werden uit het bedrijf geno menop wachtgeld te zetten. En dit is oorzaak van de ongerustheid, welke er thans heejsscht hij het personeel. Bij on geschiktheid kan slechts ontslag volgen na de Commissie van Advies en het Scheidsgerecht gehoord te hebben. In théorie is de directie hier nog niet van terug gekomen, doch van vendal, G. van Uitert, H. Verkerk, C. J. ersluis, H. G. Wagemakers. In het bijzonder richtte de heer de Veerdt woorden van dank tot de heeren tan Uitert, Meijer en Fremouw. Tenslot- js stelde hij de jubilai'issen als voorbeeld joor anderen. Slechts door een sterke en pachtige organisatie is er iets te berei- jcn. Ook wekte hij de leden op om tegen e ontwerpen der directie inkrimping an het contrölepersoneel etc. stelling t nemen en trouw te blijven aan de or- gnisatie. Namens de gedecoreerden sprak de her Fremouw, die oude herinneringen ohaalde, om daarna te wijzen op de vrbetering door het werk der organisa- ti bereikt. Tot den heer de Weerdt en het Hoofd- bstuur sprak hij woorden van dank vor de onderscheidingen. (la het officieele gedeelte bleef men ng eenige uren gezellig bijeen, waarbij dthumorist-conferencier Max van Laar heen zijn onmisbare medewerking ver lende. Pinses Juliana's verjaardag in gezellig samenzijn gevierd Tj E sociëteit „Amicitia" heeft Za- terdagavond en Zaterdagnacht fést gevierd. Er hingen oranjekleu- rje versiersels aan het plafond en p(pieren kappen rond de lampen dtien het licht in de gezellige socië- tetszalen in dezelfde vaderlandsche tijten uitstralen. Deze wijze van ver- si'ren symboliseerde het feit, waa-r- on men in feestelijke stemming was bi.ïengekomen: de dans- en cabaret- a\jnd was namelijk georganiseerd te; gelegenheid van den dertigsten veijaardag van H.K.H. Prinses Ju- liaia. Hé programma was luisterrijk samen- gestdd en bood aangrijpingspunten te over voor een genoeglijk en amusant samnzijn. De heer C. P. Nanninga, die als ceremoniemeester optrad, spraik een kort, maar hartelijk welkom. Hij herinnerde natuurlijk in sympa thiek bewoordingen aan de reden waapm men bijeengekomen was en ver tolkt den wensch, dat dit samenzijn een joed feest zou mogen worden. Zeer zeke- heeft de heer Nanninga in deze wooilen geen ijdclen wensch tot uit drukking gebracht. Want het is festijn gewerden, waaraan alle deelnemers de aangenaamste herinneringen zullen be- waréi. Elne Pisuisse was de vrouwelijke ster aan den hemel van Amicitia's cabaret. Zij li-acht een internationaal repertoire an (hansons en andere populaire liedjes Meteen aardige stembuiging, een raak gebfar, een geroutineerde microfoon techniek wist zij het dankbare gehoor tot mimeerend applaus te bewegen. De „.Nofelties" demonstreerden met virtuo siteit en temperament een aantal dansen en cfe 2 G's verklankten via de microfoon een rijken voorraad humor cn stemming, Natturlijk mogen wij niet nalaten, liet goece werk van „The Harlem Rovers", ondtr leiding van Wim Ripken, te noe mer. Zij hebben, zoo tusschen de bedrij ven door, een stroom van pittige dans muziek door de zaal gestuwd. Omstreeks twaalf uur werd het hoog tepunt van het programma ingeluid. The Jungle Serenaders. aangediend als „Dc Hollandsche Comedian Harmonists tralen toen onder het schijnwer- peislicht. Zij veroverden de zaal met goed teamwork on lanceerden een serie grappige parodieën op den A.V.R.O. knipcursus, op Jacob (Iamel's debutan- tje», de Opera Ttaliana en natuurlijk ooit op Maurice Chevalier. Voorts wer den er omstreeks dien tijd de nummers van een specifiek Hollandsch program ma door de zaal gestrooid, met refrein- zang voor en door allen. Het overige gedeelte van den nacht \\8s geheel aan den dans gewijd cn zoo btwoog het -feest zich bij tusschen- poozen onderbroken door zeer gewaar- dterde attracties in een sfeer van reugde en vermaak naar de slotfinale. Muzikale rondgang van het Chr. Tamboers- en Pijperscorps „Juliana" DE feestelijkheden, welke men voor heden georgani seerd heeft, in verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana, werden Za terdagavond ingeluid met een muzikalen rondgang door het Christelijk Tamboers- en Pij perscorps „Juliana" onder lei ding van haar directeur Joh. de Vries. Klokslag zes uur startte het corps met een pittigen marsch vanaf het Christe lijk Militair Tehuis, Lange Beekstraat. Voorop het vaandel der Oranjevereni ging (Stad), daarachter het bestuur van genoemde vereeniging. Vrolijk klon ken de klanken der muzikanten tegen de gevels der huizen op. waarvan som migen reeds met de nationale driekleur waren getooid. Fier wapperde het dun doek in dezen killen avond. Was de belangstelling in bet, begin niet overweldigend, nadat men enkele straten' trommelend en fluitend „geno men" had, groeide de stoet meer en meer, met als resultaat, dat, toen men het eindpunt naderde, liet corps a.h.w. ingesloten zat. De jeugdige musici speelden met evenveel élan als in het begin, van de koude had men geen hin der. De verjaardag van Prinses Juliana was voor onze stad ingezet... Hedenmorgen door het le en 2e eskadron der Huzaren met de S.R.O.C. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zullen he denmorgen het le en 2e Eskadron van het Regiment met de S.R.O.C. te paard een marsch door de stad maken. Ieder eskadron is verdeeld in 4 pelo tons. Het Regiment vertrekt te 9.45 uur van de Prins Willem III kazerne. De te volgen marschweg is: Kazerne, Heiligenbergerweg, Bisschopsweg, Ru bensstraat, Alb. Neuhuysstraat, Gast huislaan, Everhard Meijsterweg, Lo- rentzstraat, J. v. d. Heijdenstraat, Pa steurstraat, Borneoplein, Kapelweg, Vondellaan, v. Maerlantlaan, Utrecht- scheweg, Dillenburglaan, Anna Paulow- nalaan, Prins Frederiklaan, Koningin- nclaan, Stationsplein, Statïnonsstraat, kensmarkt. Langestraat, Weverssingel, St. Andricsstraat, Heiligenbergerweg. Kinderen van ons volk In Amicitia heeft het gemengd too- neelgezelschap voor Roomsch Katholie ken, „Eigen Kring", gisteravond een tweede voorstelling in dit seizoen gege ven van „Kinderen van ons volk". Daar wij bij de vorige gelegenheid reeds uit voerig van dit optreden waarin „Eigen Kring" overtuigend toonde tot zeer goed werk in staat te zijn ge waagden, achten wij ons thans van de ze taak ontheven. Siechts willen wij opmerken, dat deze reprise reeds bij voorbaat, gerechtvaardigd genoemd mocht worden, gezien het succes van de eerste voorstelling. Het was dan ook een dankbaar publiek, dat na afloop Amicitia verliet. OPBRENGST EMMABLOEM COLLECTE De bruto opbrengst van de Zaterdag gehouden Emmabloem collecte ten bate van de Amcrsfoortsche Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose bedraagt f 702.47'/». Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei werden de volgende nieuwe zaken en wijzigingen optgegeven. Het „Lampenhuis", Arnhemscheweg 40, uittr. venn.: E. Morelissen. Pension Butselaar, Soest Burg. Gro- thestraat 25, opgeheven. G. Hulst, boter, kaas enz., Hof 18, op geheven. N.V. Mij. tot Expl. v.h. Landgoed „Berkenheuvel", Bennokom, Verplaatst naar: Hoogeveen Coevordenscheweg 55. Café Centraal, Soest, v. Weedestr. 1 uittr. eig.: Wed. Verkerk-Brouwer. Gebr. Steitner meubelmakerij enz._ Soest Alb. Hahweg 1, venn.: F. R. E. Steitner, W. W. G. Steitner, uittr. venn.; G. Dokter. E. H. Koot, sigaren enz., Nunspeet Laan 1, uittr. eig.: E. H. Koot. Ned. Fotografische Industrie N.V. Soest, Beaufortlaan 22, dir.: Th. R. Dale, comm.: A. Loeff. Transportwerktuigenfabriek A. Smit Co., Woudenberg, Stationsweg 469, vcnn.:'A. J. Smit, C. J. Wolswinkel. Verkoopbureau „Amersfoort", Bernul- fusstraat 32, vennj K. v. Heuvelen, W. C. v. Bommel. Veluwsche Oliehandel, Nijkerk, opge heven. A. M. v. Doorn, groenten, fruit enz,. Soesterberg Rademakerstraat 15a, opge heven. „Het Wolhuis", Soest, v. Weedestraat 52. opgeheven. Rectificatie: ^G. Schreuder EJzn., Timmerfabriek, F. 36 Hamersveld, uittr. eig.: G. Schreu der, intr. eig.: J. G. Schreuder. Moet zijn: G. Schreuder, Timmerbedrijf, F. Aschat. F. 36, uittr. eig.: G. Schreuder, intr. eig.: J. G. Schreuder. HOTEL- EN PENSIONGIDS Evenals vorige jaren verscheen de Hotel- en Pensiongids voor Amersfoort en Omstreken van de plaatselijke Ver eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer. Behalve een gids voor hotels, pensions en voor de verhuur van gemeubileerde huizen en kamers in het zomerseizoen, geeft het boekje tal van nuttige wenken ter oriëntatie van den vreemdeling. Er is zelfs een opgave van amusement voor regenachtige dagen. Drukkerij Patria zorgde voor een keu rig uiterlijk. Jan Wilmink teekende een aantal plaatjes tusschen den tekst en den toren op het omslag. Wij hebben slechts een bemerking. Bij don O.L. Vrouwetoren staat opgemerkt: „Mooiste toren van Nederland". Een dergelijke uiting van plaatselijk chau vinisme hadden wij liever gemist. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak 20 tot en met 26 April Hond, ceintuur, handschoen, rijwielbe- lastingmerk in étui, notitieboekje, sleu tel. wieldop van kinderwagen, hond, soupulicr medaille, zilveren armbandje, autoped, vulpotlood, rijwielbelasting- merk in étui, rijwiclbelastingmerk met naam, huissleutel aan zakdoek, clips voor een heerendas, envelop met brie ven, autoped, das 2 sleuteltjes, rijwielbe- lastingmerk, dameshandschoen, dames hoed, controletang. broche, paar dames kousen, haarroller, bakkersboekje, duif, notitiehoekje, 3 sleuteltjes aan een rin getje, ring met sleutels, tafelmesje, re servewiel van een auto, schroeven draaier, damesriem, damesarmbandhor- loge, regenkapje, postduif (geringd). 2 roeibooten, hondje, damesparapluie, gou den dames broche, damestasch, auto ped, eierkisten, kindertaschje, riem, voetbalschoen, passer, gordijnen, hond- jc. Inlichtingen dagelijks Hoofd-bureau van Pol it it e van 912 uur v.m. en van -4- uur nam. Niet per telefoon. DOO& WAND'LAAÖS ONVOORZICHTIGHEID RAAKT HOLLAND Z'N NATUURSCHOON KWUT De operette-afdeeling van het „Soesterkwartier" oogstte goed succes Tj E goede gewoonte getrouw heeft ook nu weer de operette- afdeeling van de speeltuinverecni- ging „Het Soesterkwartier" een kin derzangspel opgevoerd. Ditmaal stond het mooie werk „Dc Sneeuw koningin" op liet programma, een dankbaar onderwerp, dat de medespelenden een groot en wel verdiend succes deed oogsten. Gistermiddag is in het clubgebouw van „Het Soesterkwartier" de slotvoor- stelling (om nu eens een groot woord te gebruiken) gegeven. Des Zaterdags werd dc operette reeds twee maal op gevoerd: in de middaguren voor de kinderen en later voor de ouders. Was de toeloop op Zaterdagavond wel licht eenigszins teleurstellend, de be langstelling. die gisteren getoond werd overtrof alle verwachtingen en maakte dus het tegenvallertje van den vorigen dag weer „goed"... Dc operette „Sneeuwkoningin" sym boliseert in aardige teksten de over winning van de lente op den winter. Overduidelijk bleek uit voordracht, dans, décor en geluid, dat deze opvoe ring weer niet groote zorg en toewij ding was voorbereid. Wij willen in dit bestek niet over gaan tot het noemen van „sterren", maar ons liever bepalen tot het sa menvatten van ons oordeel in één woord: hulde. Er moet heel wat werk verricht zijn, vóórdat de koor zang zoo harmonieus en de solo partijen zoo welluidend klonken! De heer J. Dragt, voorzitter, sprak nadat. het. duo RectorBos voor een muzikale inleiding had gezorgd een hartelijk welkomstwoord. In 't bijzon der begroette hij mevrouw Loos. verte genwoordigster van de plaatselijke af- (leeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de organisatie welke zoo vaak sympathie getoond heeft voor het speeltuinwerk. Voorts heette hij den hoer Bosboom welkom, die de Federatie der Speeltuinverenigingen vertegen woordigde cn tenslotte ook de „oude vrienden" van de Baarnsche organisa tie „Het Noorderkwartier". Een welverdiend woord van dank richtte hij ook tot degenen, wier mede werking voor deze operette met zooveel spontaneïteit geschonken werd: mejuf frouw C. Bauhuis (regie), mej. L. v. Ettekovcn (begeleiding), mevrouw Tc- len'burg (dansjes) cn dc heeren den Adel en J. Blij. respectievelijk voor hun goede zorgen, besteed aan algemeene leiding en décorschildering. Na deze woorden opende zich het gor dijn en lichtte zich de aandacht van hot jeugdige auditorium er waren vele, zeer vele kinderen op het too- neel. waar de eerste scène door een vroolijk „schaatsenrijdend" groepje werd ingeluid. En die aandacht is ge spannen gebleven to* het einde toe. Wil men nog beter compliment? SPORT EN SPEL N.L.T.B. in vergadering bijeen Men schrijft ons uit Utrecht: In hotel des Pays Bas kwam de Ne derlandsche Lawn' Tennis Bond in jaarvergadering bijeen onder voorzit terschap van den heer D. Croll uit Rot terdam. Aan Z. K. H. Prins Bernhard werd een telegram gezonden om dank te brengen voor het aanvaarden van het beschermheerschap van den bond. De verschillende jaarverslagen leverden geen moeilijkheden op. Anders was het gesteld met de reorganisatieplannen. Na een urenlange bespreking hechtte de vergadei'ing met algemeene stem men haar goedkeuring aan de ver schillende voorstellen. Het voorstel tot het instellen van het lidmaatschap van verdienste werd af gewezen, daar men meende te kunnen volstaan met het eerelidmaatschap. De vergadering sprak zich vervol gens uit voor verhooging van de con tributie, waarbij het bestuur werd uit- genoodigd in de komende najaarsver gadering met een definitief voorstel te komen, dat dan eerst in de verschil lende districten kan worden behan deld. Op dezelfde wijze werd de wijziging in het competitiereglement naar de na jaarsvergadering verwezen. Een gedeel te der aanwezigen voelde weinig voor de invoering van promotie en degra datie, omdat men van oordeel was, dat hierdoor de genoegelijkheid ten zeerste zou worden geschaad en geknoei in de hand zou werken. Met algemeene stemmen werd ver volgens de heer D. Croll, die aftredend was tot voorzitter gekozen. ZWEMMEN ALIE STIJL WINT IJMUIDEN, 30 April. In het Vel- serbad te IJmuiden zijn nationale zewm- wedstrijden gehouden. Er werd alleen op de Olympische nummers gestart. Op de 100 M. borstcrawl won Alie Stijl vóór Rie van Veen in den f raaien tijd van 1 min. 7 sec. Cor Kint werd eerste op de 100 Meter rugslag in een tijd van 1 min. 14.2 sec.: tweede werd Irene van Feggelen, die er 0,8 sec. langer over deed. De uitslagen luiden: 100 Meter borstcrawl dames: 1. Alie Stijl (Z.I.A.N.) 1 min. 7 sec.; 2. Rie van Veen (R.D.Z.) 1 min. 8,3 sec. 100 Meter rugslag dames: 1. Cor Kint (Zwemclub Rotterdam) 1 min. 14.2 sec.; 2. Irene van Feggelen (Het Y) 1 min. 15 sec. 100 Meter rugslag heeren: 1. S. Schef- fer (D.J.K.) 1 min. 11 sec.; 2. Ph. van Schouwen (D.J.K.) 1 min. 11,7 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jo Waalberg (A.D.Z.) 3 min. 3,8 sec.; 2. Greetje Sievertsen (A.D.Z.) 3 min. 13 sec. 200 M. schoolslag heeren: 1. H. Smits- huvzen (A.Z. 1870) 2 min. 49 sec.; 2. W. Seton (Z.I.A.N.) 2 min. 53;sec. 4 X 200 M. estafette heeren: 1. Water raten 10 min. 49,8 sec. 400 M. borstcrawl dames: 1. Alie Stijl (Z.I.A.N.) 5 min. 49 sec.; 2. Beppie van Schaik (Y) 5 min. 57,1 sec. NEDERLANDSCH KAMPIOEN SCHAP TERREINRIJDEN ENSCHEDE, 29 April. Georgani seerd door de Twentsche Jachtvereeni- ging vond Zaterdagmiddag te Driene bij Enschedé het Nederlandsch kampi oenschap terreinrijden van den Natio- nalen bond voor Ruitenvedstrijden plaats. Dit kampioenschap bestond uit een personeelen wedstrijd voor leden der bij den N. B. V. R. aangesloten ver- eenigingen en een wedstrijd voor equi pes, waarbij ieder district vertegen woordigd werd door 2 of 3 ruiters van den personeelen wedstrijd. De uitsslagen luiden: Personeele wedstrijd, kampioen van Nederland terreinrijden It.. L. H. le Fevre de Montignij met „Muze" 450>» pnt., 2 W. H. 'van Leeuwen met „Rei- naart" 433 pnt., 3 mevr. II. M. van Eekelen—Broers met „Mike" 425 pnt., 4 jhr. C. Roëll met „Hurry On". Equipewedstrijd: 1 District „Centrum" met W. H. van Leeuwen (Reinaart), mevr. H. M. van EekelenBroers (Mike) cn jhr. C. Roëll (Hurry On) allen Noord-Hol- landsche Jachtvereeniging. BOEKAREST, 30 April (Havas). Het Roemeensche persagentschap Ra- dor publiceert het volgende communi qué: „De regeering van Roemenië heeft aan de regeering der Vereenigde Staten laten weten, dat zij besloten heeft een regeling voor te stellen voor de afdoe ning der betalingen van haar oorlogs schuld. Voorts heeft zij besloten, op •grondslag der overeenkomst welke tot stand moet komen tusschen den gezant van Roemenië in Washington en de vereeniging van Amerikaansche hou ders van Roemeensche naoorlogsche obligaties, welke in de Vereenigde Sta ten zijn uitgegeven, de geregelde beta ling op den dienst van deze schulden te hervatten in het kader der huidige mogelijkheden van overdracht of van de mogelijkheden, welke zullen ont staan op grondslag van de ontwikke ling der handelsbetrekkingen tusschen Roemenië en de Vereenigde Staten." KORFANTY TERUG IN POLEN KATTOWITZ, 30 April (D.N.B.). Naar bekend wordt is Wojcisch Kor- fanty, die sinds vier jaar als politiek emigrant in het vroegere Tsjecho-Slo- wakije en laatstelijk in Parijs vertoefd heeft. Vrijdagavond naar zijn vroegere woonplaats, Kattowitz, teruggekeerd. Hij heeft zich evenals onlangs Witos bij den officier van justitie te Katto witz aangemeld en is terstond in arrest gesteld. NIEUWE DUITSCHE KRUISER TE WATER GELATEN HAMBURG, 30 April (D.N.B.). Van de werf van Blohm und Voss is Zater dag de kruiser „Admiral Hipper" te wa ter gelaten. Het schip heeft een water verplaatsing van 10.000 ton. Ontmoeting met zijn moeder OP de banken in den tuin van het „Tehuis voor Ouden van Dagen" zitten vrouwen, de armen op de borst gekruist of in den schoot. Anderen loopen op een stokje geleund in het zon netje. Haar voeten knarsen over het grind. Af en toe wordt* er een fluisterend woord tegen een buurvrouw of in zichzelf gezegd. In de warmte van dezen middag rust men heerlijk uit. Mevrouw Borger knikt met het hoofd. Ze is in slaap gevallen en een tevreden glimlach glijdt over haar gezicht. Boven haar een stralend blauwen hemel. De akelige, bange droom is ze weer ver geten. „Mevrouw Borger Iemand tik te haar zacht op den schouder. Dadelijk werd ze wakker. De vrouw van den con cierge stond voor haar.' „Er is iemand een heer. die U wilde spreken. Hij is in de. wachtkamer." „Een lieer? Wié dan?" „Karatnik of zoo iets." „Karatnik? Ken ik niet „Ja maar hij kent U. Kent Uw familie. Hij vroeg naar Mevrouw Emma Borger, weduwe van Willem Borger". De oude vrouw is opgestaan en loopt op haar stokje geleund, langzaam over het knarsende grind. Ze vraagt niets meer, ze is in 't geheel niet nieuwsgierig. Wat zou men van haar willen? „Ik had U eerst niet willen roepen cn den man wegsturen," zei de concierge. .Hij is heel armoedig gekleed en schijnt niet van hier te komen. Maar hij hield vol, dat hij U goed nieuws kwam bren gen. Hij ziet er anders niet naar uit." „Ik heb in langen tijd geen bezoek ge had, en nu komt een vreemde," pruttelt Mevrouw Borger. De vrouw van de concierge maakt de deur van de wachtkamer open cn laat Mevrouw Borger naar binnen gaan. Ze werpt nog een onderzoekenden blik op den bezoeker en sluit dan de deur. .Goedendag," zegt Mevrouw Borger en gaat in een rieten stoel aan tafel zit ten. m De vreemde staat hoog opgericht met den rug naar het venster gekeerd. Zijn gezicht is beschaduwd. Hij is erg bruin gebrand. Zijn huid lijkt perkament en schijnt nog donkerder door de schaduw. De vreemdeling boog diep. Het is geen beweging zooals men gewoon is in fijne gezelschappen. Het is eerder die van een hoer, die buigt voor een Maria-beeld: deemoedig, bewonderend en vertrouwe lijk tegelijk. „Mijn naam is Karetnik, Ernst Karet- nik," zegt de man, terwijl hij langzaam zijn gezicht opheft en de oude vrouw in de oogen kijkt. „Ik ben Mevrouw Borger, [Waarom komt U bij me?" Mevrouw Borger glimlacht. Ze bekijkt den man aandachtig en denkt: „Dit mensch heeft goede aangename oogen. Wat zou hij mij te zeggen hebben? En zo wacht tot hij begint te praten. „Het is nu zestien jaar geleden," be gint de vreemde aarzelend te spreken, „ik ben nu al zestien jaar bezig, U te zoeken Mevrouw Borger. Eerst nu is het me gelukt U in Berlijn Ie vinden. Mevrouw Borger kijkt verwonderd op en probeert den bezoeker in de oogen te zien. Ze begrijpt wel, dat de man haar iets goeds komt, vertellen. Hij heeft zes tien jaar naar haar gezocht het klinkt overdreven cn onwaarschijnlijk, maar ze moet hem wel gelooven. Ze kijkt hem vriendelijk en lachend aan. „Gaat U toch zitten", zegt ze weer en wijst op een stoel tegenover haar. „Ik dank U", antwoordt hij, „ik heb zoo lang gezeten Hij kan zijn opwinding niet verber gen, rekt zich uit en haalt diep adem. „Mevrouw Borger", gaat hij nu verder, „ik heb héél erg naar dit oogenblik ver langd. U U bent, de moeder van iemand, die mij die mij zeer na staat „Wat bedoelt U daarmee?" „Dat is heel eenvoudig te begrijpen. Ook U heeft den zelfden wensch.gehad, bedenkt U zich eens goed. U wilde ook iemand zien, iemand weerzien. Bekijkt U me eens goed. Heeft U me nooit eer der gezien in Uw droom misschien?" „U vergist zich toch niet, mijnheer? Waar komt U vandaan?" „Ik ben in den oorlog geweest." „In den oorlog? Mijn hemel, waar over spreekt U? U komt toch nu niet Ik kom nu pas uit Siberië. Door de groote wandeling ben ik zoo vermoeid en zie ik er sjofel uit door het slechte eten ben ik zoo mager geworden. Ik ben mis schien langer en breeder geworden, maar kijk mijn handen eens. Zulke han den had ik niet. toen ze me opnamen. Mijn haar is grijs geworden. Mijn kleur is grauw, bleek. Mijn stem is ruwer en harder geworden ik zal niels meer zeggen Hij houdt zijn handen voor de. oogen. Zij" keel wordt dichtgeschroefd. Maar hij blijft nu niet meer staan. Zijn lichaam beweegt zich voorwaarts pre cies vier stappen en dan knielt hij op den grond. Twee warme, gerimpelde handen ne men de handen van zijn oogen weg, twee armen slaan om hem heen en een bevende, door tranen verstikte stem kan alleen zeggen: „Mijn eigen .jongen."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3