AMERSFOORTSCH DAGBLAD Engeland vastbesloten zich te verdedigen, zoo verklaart Chamberlain POOLSCH - LITAUSCHE BESPREKINGEN U 'ff v HITLER SPREEKT TOT DE DUITSCHE JEUGD De Wereldtentoonstelling door Roosevelt geopend - T DE EEMLANDER Maandag 1 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 287 Ideologische en militaire moeilijkheden Generaal Rasztikis zal een bezoek brengen aan maarschalk Smigly Rydz Julianadag in Indië Von Brauchitsch naar Tripolis 1 Mei-viering in Duitschland Kwestie-Dantzig in Poolsche pers op den voorgrond Zondag hebben reeds'honderdduizenden de „Worlds Fair" bezocht KERK EN STAAT IN DUITSCHLAND Von Papen over handigt zijn geloofsbrieven AMERIKAANSCHE EXPEDITIE NAAR DE ZUIDPOOL Licht op: 7 uur 52 inn. ABONNEMENTSPRIJS per maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per 1 week met gratis verzekering tegen ongelukken! i 0.15 Binnenland traxico per post per 3 maanden 2.85 Afzonderlijke nummers i 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 'NTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS OER AOVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, i 'Ine regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft var. Jen prijs Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Britsche pers bespreekt Russische voorstellen inzake het garantie-systeem tegen agressie LONDEN, 1 Mei. (Havas). - Ter gelegenheid van een tusschen- tijdsche verkiezing in een voor stad van Birmingham, Aston, heeft minister-president Chamber lain een brief gezonden aan den conservatieven candidaat Kellet, waarin hij zijn politiek rechtvaar digt. Chamberlain zet uiteen, dat het invoeren van den dienstplicht noodzakelijk is geworden door de nieuwe verplichtingen, welke En geland in Europa op zich heeft ge nomen. Chamberlain voegde hieraan toe, dat dit niet beteekent, dat hij oorlog onmiddellijk dreigend acht, integen deel. Doch het wil zeggen, dat Enge land vastbesloten is alle maatrege len te nemen, welke het in staal stel len zichzelf te verdedigen en den vrede te handhaven. De Parijsche Petit Parisien verneemt uit Londen, dat, hoewel de definitieve statistiek voor April voor het diens-lne- men in het territoriale leger eerst over enkele dagen gepubliceerd zal worden, men toch reeds kan zeggen, dat gedu rende deze maand gemiddeld tweedui zend personen per dag dienst hebben ger nomen. Indien men rekening houdt met de versnelling in het tempo sedert het aankondigen van den dienstplicht, kan men het aantal recruten van de afgeloo- pen maand schatten op 80.000, De voorstellen van de regoering der Sovjet-Unie nemen vandaag de eerste plaats in in de beschouwingen in de Britsche pers. Algemeen is men van oordeel, dat deze voorstellen een uitwisseling van garanties insluiten tusschen de Sovjet-Unie. Engeland en Frankrijk, vereeniging van de Sovjet-Unie met de garanties van Engeland en Frankrijk aan Polen en Roemenië, uitbreiding van de garan ties van Engeland en Frankrijk tot Litauen, Letland en Estland en het deelnemen van de Sovjet-Unie aan de garanties aan Nederland, Bel gië en Zwitserland. De Daily Telegraph hoopt, dat dit plan binnenkort verwezenlijkt zal worden. Het blad vraagt wat bijvoorbeeld. Polen moet doen, wanneer Engeland en Frank rijk hun garantieplicht ten aanzien van Griekenland moeten vervullen en wat de verschillende partijen zullen doen, wanneer bijvoorbeeld Denemarken, dat in geen enkele garantie is vervat, zou worden aangevallen. I-Iet blad dringt er op aan. dat in deze vraagstukken een beslissing wordt genomen, anders zul len de deelnemers aan het garantie-ver drag ernstig gevaar loopen, dat een wig gedreven zal worden in het systeem. De News Chronicle is van meening, dat de voorstellen van de Sovjet-Unie op gezonden grondslag berusten. Het blad geeft toe, dat practische moeilijkheden bestaan voor de uitvoering. Een van deze moeilijkheden is het terugschrikken van de mogendheden in Oost-Éuropa de Sovjet-Russische troepen op hun gebied toe te laten en een andere moeilijkheid is het terugschrikken vande Oostzeesta- teiï om een garantie te aanvaarden, wel ke Hitier niet welgevallig zou kunnen zijn. De Daily Mail schrijft, dat het vredes- front alleen kan worden opgebouwd op het ideaal, dat het de volken beschermt tegen een aanval en hen de regeering, welke zij wenschen, garandeert. In geen geval mogen ideologische doelstellingen in het geding komen en Groot-Brittannië mag niet een overeenkomst sluilon met de Sovjet-Unie, waarvan de uiteindelijke gevolgen op het oogenblik niet kunnen worden voorzien. WARSCHAU, 1 Mei. (P.A.T.) - In de eerste helft van Mei zal de opperbevelhebber van het Litau- sche leger, generaal Rasztikis, ge volg gevend aan een uitnoodiging van maarschalk Smigly Rydz, een bezoek aan Warschau brengen, evenals vorige week generaal Lai- Maarschalk Smigly Rydz doner, de opperbevelhebber van het leger van Estland. Volgens een persbericht uit Kau nas zal de oorspronkelijk voor de herfst vastgestelde volgende bijeen komst van de Baltische ministers van buitonlandsche zaken waar schijnlijk vroeger plaats vinden, hetgeen in verband zou staan met de Rijksdagrede van Hitier. Het staatsblad van Letland publiceert een verordening van den minister van binncnlandsche zaken over de handha ving van openbare orde en veiligheid, waarvan de voornaamste artikelen ken nelijk bestemd zijn te verhinderen, dat de in Letland wonende Duitscher.s zich militair organiseeren Met uitzondering van de burgerwacht, en inrichtingen van onderwijs, is het particuliere orga nisaties verboden cursussen voor mili taire oefeningen te houden. Voorts is het particulieren en groepen, tenzij daartoe verlof is verkregen, verboden, uniformen en insignes te dragen. Op overtreding van het verbod staan stren ge straffen, tot maximum drie maanden gevangenis. Op de meest opgewekte wijze gevierd BATAVIA, 1 Mei (Aneta). Getrouw aan de traditie is ook ditmaal de ver jaardag van Prinses Juliana op de meest opgewekte wijze gevierd. Reeds Zaterdagmiddag was de stad in feest stemming doordat van de kantoren, in verband met do sluiting gedurende twee dagen reeds overal de vlag was uitgestoken. Gisteren waaide ook van practisch allo particuliere woningen de vlag. De viering concentreerde zich in hoofd zaak in de diverse hotels en restau rants. In den afgeloopen nacht werd voor enkele bioscopen de verjaardag „uitgeluid" door vuurwerk na de mid dernachtelijke voorstelling. r~ Nieuwe Tsjechische premier Divisie-generaal Elias, nieuwbenoemd Tsjechisch minister-president van het protectoraat Bohemen en Moravië Zal de Duitsche vloot een be zoek brengen aan Italiaan- sche havenplaatsen? ROME, Mei (Stefani). Van ochtend om zeven uur is de opper bevelhebber van het Duitsche leger, generaal von Brauchitsch. tezamen met den onderstaatssecretaris van oorlog van Italië, generaal Pariani. per vliegtuig naar Tripolis vertrok ken. Generaal von Brauchitsch zal op uit noodiging van gouverneur-generaal maarschalk Balbo de militaire inrich tingen in Li bye bezichtigen. Het bezoek zal vijf dagen duren. De koning en kei zer hoeft generaal von Brauchitsch het grootkruis van de orde van St. Mauri tius verleend. In zekere kringen te Rome doet het gerucht do ronde, dat de Duitsche vloot, die op het oogenblik in de Spaansche wateren oefeningen houdt, een bezoek aan Italiaansche havens zou brengen, vóór zij naar de bases aan de Noordzee terugkeert. Het gerucht is overigens niet officieel bevestigd. „OM ONS HEEN LEVEN VOLKEREN. DIE DE DUITSCHE EENHEID NIET WENSCHEN" BERLIJN, 1 Mei. (D.N.B.)* Op de jeugdbijeenkomst in het Berlijnsche Olympische stadion heeft Hitier heden een toespraak gehouden, waarin hij, na herin nerts te hebben aan de 1 Mei-fees ten in 1933, verklaarde: „Wat in deze zes jaren gebeurd is, is niet te wijten aan een toeval. Dat gij, jongens en meisjes, thans tot een geacht en sterk volk behoort, is uitslui tend het resultaat van den inWendigen arbeid dan dit volk. Ik weet, dat uw jonge harten reeds meegeleefd hebben dit laatste jaar, toen het Groot-Duitsche Rijk gevormd werd. De Duitsche natie zal eens iri de toekomst de macht ver tegenwoordigen, welke steeds weer in de jeugd reeds haar uitgangspunt vindt. Van U verwacht ik, dat ge eens flin ke Duitsche mannen en getrouwe Duit sche vrouwen wordt. Flinke mannen, die vooruit weet, dat niets cadeau wordt gegeven, doch dat men hier op de we reld om alles moet worstelen, en dat men niets behoudt, dat men niet bereid is zoo noodig ook te verdedigen. Ge zult niet die leugenachtige leuzen opnemen, waarmede een andere wereld meent op rechte volkeren te kunnen vergiftigen en 'te vernietigen. Om ons heen leven volkeren, die de Duitsche eenheid niet wenschen, want zij willen ons volk niet de noodige levensrechten verschaffen, die aan andere volkeren vanzelf sprekend gegeven zijn. Wij en eeni- ge andere jonge volkeren moeten ons deze levensrechten, die eens door onze voorvaderen op lichtzin nige wijze zijn prijsgegeven, weer moeizaam verwerven en wclli'cht eens voor heh opkomen. En in dat opzicht bouw ik pas goed op jullie, vooral op mijn Duitsche jon gens, opdat, wanneer eens het uur mocht komen dat een andere wereld meent naar de Duitsche vrijheid te kun nen grijpen, uit deze jeugd een mil- lioenvoudige kreet moge weerklinken. De tijd om te hopen op een innerlijke Duitsche versplintering is thans defini tief voorbij. De harde school der natio- naal-socialistische opvoeding heeft het klaargespeeld, eindelijk een Duitsch volk te vormen. Daarmede echter ge hoorzamen wij ook een gebod van den Almachtige, want hij gaf ons gemeen schappelijk bloed, onze taal en ons ge meenschappelijk gevoels- en zielsleven. En daarmede gehoorzamen wij ook een gebod van God, dat zegt: „De mensch zal niet vernielen, wat God geschapen heoft". De andere wereld mag dreigen, zij zal mislukken waaraan zij nog steeds mislukt is: aan de Duitsche eenheid Ge kunt trotsch gaan op de mannen, dje thans Duitschland regeeren en ik wil even trotsch gaan op jullie, die Duitschland's toekomst zijt." WARSCHAU. 1 Mei (P.A.T.) De gcheele-'-boolsche pers verzet zich krachtig, aldus het Poolsche tele- graafagentschap, tegen de Duitsche perscampagne welke „de harmonie in West- en Oost-Europa schijnt te willen verstoren". De bladen con- stateeren eensgezind, dat deze po gingen tot mislukking gedoemd zijn. De Express Porannv schrijft dat de kwestie-Dantzig in haar huidigen vorm gesteld is door de ptficieele stappen van Duitschland en dientengevolge be handeld moet worden in verhand met de methoden en doeleinden der Duit sche politiek. Na de bezetting van Memel en de eisehen in zake Dantzig zijn de Duitsche doelstellingen aan de Oostzee duidelijk. Duitschland wil Polen van de Oostzee afsnijden, zich meester maken van de monding van de Weichsel en. ziin invloed versterken in de gebieden die tot do „levensruimte" van Polen behooren. Do Poolsche rogee- i'ing zal dus haar eisehen nauwkeuri ger dan tot dusver moeten bepalen en haar garanties, rechten en belangen in Dantzig moeten vaststellen. Do Robot nik, het socialistische or gaan. schrijft, dat. deze eerste Mei ver loopt in den sreest van verdediging als het eenieo middel om de onschendbaar heid en onafhankelijkheid der Poolsche renubliek te verdedigen. ..De Poolsche arbeiders wereld zal haar laak vervul len". De Kurier Warszawski bericht dat zich te Oppeln in Duitsch- Silezie anti-PooIsche incidenten hebben voorgedaan. Poolsche too- neelspelors. die te Oppeln een voor stelling zouden geven, werden door nationaal-socialisten met stokken en knuppels mishandeld en ge dwongen naar Polen terne te kee- ren. Vervolgens werden de ruiten van de huizen en winkels van Polen ingeslagen. Duitsche vlootmanoeuvres voor Memel KAUNAS, 1 Mei (Reuter) Naar vernomen wordt zullen morgen, aan de kust van Memel groote artille rie-oefeningen worden gehouden door de Duitsche vloot, ter gelegen heid van het gereed komen van de eerste linie Duitsche verdedigingen in het Mcmelgcbïed. ITALIANEN UIT SPANJE TERUGGE KEERD ROME, 1 Mei. (Havas). Met het stoomschip „Aquileia" zijn te Napels 600 leden van het Italiaansche legioen uit Spanje teruggekeerd. SLOEP MET ZWEEDSCHE MATROZEN OMGESLAGEN STOCKHOLM, .10 April (Havas). - Te Oskarsvorg is een sloep mei verlofgan gers van een oorlogsschip omgeslagen, tengevolge waarvan tien matrozen zijn verdronken. NEW YORK, 1 Mei. PRESIDENT ROOSEVELT heeft Zondag de Wereld tentoonstelling te New York ge opend met een rede, waarin hij zeide: „Ik geloof, dat wij Amerika nen vaak een stil gebed opzenden, dat op het vasteland van Europa, van waaruit het Amerikaansche halfrond in hoofdzaak gekoloni seerd is, de komende jaren vele slagboomen in het verkeer tus schen de volken zullen verniet) gen." De president zeide verder, dat, de Amerikaansche wagen is bespannen met de ster van internationale welwil lendheid, de eter van vooruitgang voor de menschheid, de ster van grooter ge luk en minder leed en bovenal de ster van den vrede. Hij dankte alle landen voor hun aleemecne en spontane deel neming aan de Wereldtentoonstelling. De opening der Wereldtentoon stelling heeft aanleiding gegeven tot veel vreugdebetoon. Honderddui zenden personen hebben gisteren een bezoek aan de tentoonstelling gebracht. Ongeveer. 400 personen per minuut betraden het. tentoonstel lingsterrein, waar 5000 politiebe ambten en rechercheurs toezicht houden. Sir Louis Beale, de commissaris-ge neraal van het Britsche paviljoen, voer de namens de commissarissen-generaal het woord. Hij bracht hulde aan de ten toonstelling en allen die tot den bouw er van hebben bijgedragen. „De Wereld tentoonstelling kan niet nalaten een in strument te zijn van de hoogste waarde, doordat zij geluk en de welvaart van de volken der wereld vergroot. Met de hoogste achting brengen wij, commis sarissen-generaal, een saluut aan den president en het volk der Vereenigdc j Staten. Wij wenschen hun alle succes bij deze groote ondernoming." Senegaleezen slaags met Algerijnen Kinder-baldadigheid aan leiding tot ernstige twisten ALGIERS, 1 Mei. (Havas). Tc Cashah in Algiers hebben inheemsche kinderen voetzoekers geworpen naar twee wandelende Sencgalecsche solda ten. Toen deze soldaten de kinderen hiervoor wilden straffen, kwamen de inwoners van het dorp in verzet. Een der soldaten werd door een messteek ge wond, de ander door een revolverschot. De soldaten keerden naar hun kazerne terug, waar zij hei geval vertelden. On middellijk snelden 200 Senegaleezen uit de kazerne te hulp, liepen de wacht omver cn begaven zich naar Cashah. Onderweg wierpen zij met stccnen naar een autobus, sloegen winkelruiten in, vielen voorbijgangers lastig en dwongen de menschen zich in hun hui zen terug te trekken. Inmiddels had de wacht alarm ge slagen en was het piket in het geweer gekomen. Bovendien werd een com pagnie Zouaven gealarmeerd en pa trouilles werden naar Casbah gezon den. Binnen korten tijd werden de Se negaleezen in groepen naar de kazerne teruggedreven. Te half negen was de orde hersteld. Elf personen zijn met ernstige' kwetsuren in het ziekenhuis van Mailot opgenomen, een dertigtal personen, dat licht gewond werd hij het werpen met steenen naar de auto- hus, kon na verbonden te zijn. naar huis terugkecren. In totaal werd een honderdtal personen licht gewond. „Duitschland koestert geen agressieve bedoelin gen" ÏSTANBOEL, 1 Mei. (D.N.B.) De Duitsche gezant, von Papen, heeft Zater dag aan. den Turkschen staatspresident, Ismet Inonoe. zijn geloofsbrieven over handigd. In zijn toespraak verklaarde von Pa pen dat het voor hom, als oud vriend an Turkije, een bijzondere oor en een groot genoegen was, geroepen te zijn. om de nauwe bandon van vriendschap tussrhen beide landen te versterken en dc cultureele. en economische hotrokkin- gen tusschen heide landen te verdiepen. Duitschland, aldus von Papen, dat zich onder leiding van Adolf Hitler zijn nieuw levensrecht heeft eigen gemaakt, koestert tegen nie mand agressieve voornemens. Het is de innigste wenseh van den Führer en zijn volk. de levensbelangen van Duitschland in Europa langs vreed- zamen weg te beveiligen. Ter ver vulling van deze juist thans zoo noodzakelijke taak. wenscht Duitsch. land zoo nauw mogelijk met het nieuwe Turkije samen te werken. Staatspresident Ismet Inonoe dankte daarop met hartelijke woorden voor de overbrenging der vriendschappelijke ge zindheid van den Führer en gaf uiting aan zijn bewondering voor do wederge boorte van het Duitsche rijk. BERLIJN, 1 Mei (Havas). Op liet oogenblik zijn nog vijf predi kanten 'der belijdende kerk, onder wie ds. Nicmoeller, in een concen tratiekamp geïnterneerd. Twee pre dikanten zitten gevangen, 103 mo gen hun ambt niet uitoefenen, ter wijl 05 uit hun parochie zijn verwij derd. KOKKINAKI EN GORDIENKO TE LEW YORK NEW YORK, 1 Mei (Reuter).. De Sovjet-Russische vliegers Kok kina ki en Gordienko zijn even na middernacht aan bonrd van een gecharterd vliegtuig van Moncton op Nieuw-Brunswjjk te New York aangekomen. Molotnf en Sta lin hebben de vliegers een gelukwensch telegram gezonden. WASHINGTON, 1 Mei (Reuter). De regeering van de Vereenigdo Staten maakt plannen een officieele expeditie naar het Zuidpoolgebied te zenden, ten einde een gebied van 500.000 vierkante mijl in kaart te brengen, hetgeen door de expedities van Byrd en Ellsworth voor de Vercenigde Staten wordt opgc- eischt. Het doel van deze officieele expedi tie zou zijn een grondslag te leggen voor de diplomatieke aanspraken op dit gebied, nu ook Duitschland, Frankrijk, Australië, Noorwegen en Groot.-Brittan- niö aanspraken maken op deelen van het Zuidpool-gebiod. Besprekingen worden gevoerd tusschen de regeering der Vereenigde Staten en Byrd en Ells worth, die in aanmerking komen als leiders van deze expeditie. Ellsworth heeft in een infer view medegedeeld, dat in het Zuidpool-gehied misschien petro leum, koper, nikkel en tin gevonden zal worden. VV eerverwachting Vior de Noordelijke pro vincies: Meest betrokken tot zwaar bewolkt, enkele re genbuien, weinig verande ring in temperatuur, matige tut zwakke wind uit N. rich tingen. Voor de Zuidelijke provin- eiec-: Meest botrokken tot zwaar bewolkt, enkele regen buien. weinig verandering in temperatuur, matige tot zwakke winrl uit Z. tot W. richtingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7