TAÏ'tïjr 1 Amersfoortsch Dagblad LAATSTE BERICHTEN ifi Advertentiën Onderschat theorie A. v. d. WEG Muziekschool a. j. c. MOOY Amersfoortsch Een Pondspak Javarijst AMERSFOORT VARKENSMARKT P»" J &&Sr' s-gr "''TTZ^"n M.- 25 ct. A. H. DOUZE DE STADGENOOT, De ontvangst der Koningin in Brussel Prinses Beatrixfonds Nieuw gebouw op Ypenburg ZONDERLINGE toestanden te Boxtel Afschaffing van de Poolsch oordeel over Litwinof's aftreden Hongaarsch parlement ontbonden Polen's rechten in Danzig Duitsch journalist uit België uitgewezen niet. Immers bij nacht en ontijden IHUIB HOLSTEIJN leert het U Verbandtrommels volgens arbeidsinspectie Ziekenverplegingsartikelen Langestraat 23. Tel. AMERSFOORTSCHE Einddiploma Conservatorium Julianalaan 13 WIE jONG IS EN SPORTIEF LEEST HET Want op Sportgebied Is het A D onbedreigd eerstel Maandagoch tend vroeg reeds vindt U van olie sporten de volledige verslagen en overzichten in het ge ïllustreerde bijblad.Van Interlandwedstrijden uitvoerige reportages door eigen redacteu ren, vele foto's van eigen fotodienst. Van Vrijdag 5 tot en Tarwebloem prima extra allerfijnste Zelfr. Bakmeel e*t*a Prima Havermout Snelk. extra Griesmeel extra Alkmaarsche Gort met Donderdag 11 Mei 3 Pond voor 22 cl 2 Pondspakkan 19, 2 2 2 2 2 Pond 21 25 23 31 .15,, 2 Pondspakkan 23 Per Pondsearton 16,, Per Pond 10,, Per Pondapak 11 -12 Per Pondacarton 16,, voor cent bij aankoop van 2 Pondapakken Javarijst 16 ct. per pondspak, het derde pondspak voor één cent Pracht Pruimen PerPond 10-12ict. Pruimedanten 18-25 Rozijnen, zonder pit 16-18*25 Mooie Krenten 16-21 Sucade Per Ons 9 Slaolie Groenmerk Per Groote Flesch 53 Gondmerk 70 Kievitsboonen 2 Pond voor 21 Witte Boonen waich. 1£ 25 Bruine Boonen H 25 Zoolang de voorraad strekt "lc e*e£*\l L?1.50-*PV --^nen-erden f& jonnen, kunn«7enden ■-* cef,re0 Sïsge- w« v eCtl vjen ,r» deze vtage wc. Flinke do ce«t. 15 en J 2J p. doorregen Runderlappen of 2 p. Carbonade VOOR DE LUNCH 1 ons Leverkaas 1 ons fijne Snijworst UTRECHTSCHE WEG 64 Tel. 1085 die met de plaatselijke gebeurtenissen medeleeft LEEST HET BINNENLAND BRUSSEL (A.N.P.) De Koning heeft beschikt, dat tijdens het bezoek van Koningin Wilhelmina aan Hare Majesteit zullen worden toegevoegd: luitenant-generaal Deffontaine. com mandant van de divisie der Ardensche Jagers, en generaal-majoor Becrnaert van den staf der eerste cavaleriedivisie en honorair onder-gouverneur-generaal van den Congo. Bii de aankomst van Koningin Wil helmina te Brussel zal de Koninklijke calèche worden geëscorteerd door een eere-escadron. De ruiters zullen het nieuwe gala tenue draeen. dat veel gelijkenis toont met dat der gendarmerie van voor 1914. Het bestaat uit: Berenmuts met roode pluim, tuniek van koningsblauw laken, kraag met wit galon, zilveren knooppn met de kopineskroon. r<v>de epauletten met witte franje witte kuit broek. ruiterlaarzen. handschoenen en manchetten. Het Initiatiefcomité van Brussel heeft de Briisselsrhe winkeliers iiiteenrvodied mede te werken aan een luisterrijke ver welkoming van de Hooge Gaste door speciale etalages in te richten, waarin de Nederlandsrhe kleuren de overheer- schpnde versiering vormen. Z. M. de Konintr heeft de heer Charles Maskens. luitenant-eeneraal Deffontai ne. generaal-majoor Beernaert en eraaf 't Kint de Roodenheeke aangewezen om te worden toeeevoegd aan d" persoon van Hare Maiesteit de Kon in ei n der Nederlanden tijdens haar bezoek aan België. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. - Het be stuur van het Prinses Beatrix-fonds schrijft ons: Het bestuur vermeldt met dankbaar heid. dat het van Z. K. H. Prin6 Bern- hard een eigeri opname mocht ontvan gen van Prinses Beatrix, op Haren eer sten verjaardag vóór de rijtoer geno men. Het bestuur waardeert het zeer, dat het instede van de eerste foto van Prin ses Beatrix, welke gedurende het eerste levensjaar van H. K. H. als ontvangst bewijs werd gezonden, thans met toe stemming van Z. K H. een afdruk van deze opname der éénjarige Prinses mag zenden aan allen, die als contribuant aan het Prinses Beatrixfonds een bij drage schenken. De foto. welke op brief kaartformaat is vervaardigd, is niet in den handel en is beschermd door de Auteurswet Bijdragen voor de hulp ln gezinnen, waar door geboorte, ziekte of onvol waardigheid van kinderen bijzondere nood is ontstaan, worden gaarne ln ont vangst genomen op postrekening van het fonds nr. 75000. Voor houtjers van het M-brevet RIJSWIJK, 4 Mei. Vandaag is een begin gemaakt met de vervulling van een lang gekoesterden wensch van de Nationale Luchtvaart School. Het eerste graafwerk voor een gebouw voor hou ders van het M-hrevet is verricht. Over 5 a 6 maanden zal Ypenburg een nieuw gebouw rijk zijn. Do plannen van den architect ir. H. F. Mertens uit Rilthoven zijn goedgekeurd en met de N.V Wer- nink's Beton Mij. te Leiden, de aan- neemstcr, is overeenstemming bereikt. Wie de vliegsport een warm hart toe draagt zal zich over dat nieuws zeker verheugen. Het gebouw komt te staan op de open plek tusschcn het clubgebouw en den hangar. Aan heide zijden blijft eenige meters ruimte over. Zijn frontbreedte wordt oneevecr 30 meter. De ingang is aan de zijde van de parkeerplaats en aan de andere zode, dus uitziende op het vliegveld, komt een terras van 10 meter. Op dit terras komt de recreatiezaal uit (9 hij 6M> meter) en daarachter komt het leslokaal. Van het leslokaal en de recreatiezaal, waartusschen groote schuifdeuren zijn geplaatst, kan één zaal worden gemaakt voor het vertoonen van films en het houden van lezingen. Ver der ziin er eelijkvloers nog twee kan toorkamers. één voor den leider van de opleiding, den heer Sluijter en één voor het secretariaat van het luchtverdedi gingsfonds. Op de eerste verdieping zijn 2 tweepersoonsslaapkamers, waarvan de bestemming nog niet precies vaststaat. F.en van deze kamers zal waarschijnlijk worden toegewezen aan den oudere, die toezicht moet uitoefenen op de M-bre- vetters, die op een slaapzaal zijn onder gebracht. Met inbegrip van de slaapzaal is er voor ongeveer 20 man gelegenheid tot overnachten. Op deze verdieping is nog te vinden een ruim waschlokaal met waschtafels met stroomend warm en koud water en een douche-gelegenheid. Het gebouw heeft maar één verdieping, rnaar is natuurlijk voor uitbreiding vat baar. Maandag a.s. wordt de proefpaal ge heid en omstreeks 1 Juli kan de eerste steenlegging venvacht worden. NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. Het be stuur van het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden deelt mede, dat de ont vangsten over de maand April 1939 heb ben bedragen ƒ18297,22 zijnde ƒ7066,43 uit periodieke bijdragen en 11230,79 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen 15546,56. De plaatselijke commissies van sa menwerking brachten ten hehoeve van dezelfde gevallen bijeen ƒ33842,65, zoo dat in die maand aan aanvragers, ver deeld over 103 gemeenten, een bedrag van 49389,21 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden te 's-Gra- venhage is: 272727. Een hoofdambtenaar vraagt aan den Centralen Raad van Beroep vergoeding voor bij-functies Men schrijft ons uit Utrecht: E gemeenteraad van Boxtel heeft geen gevolg willen geven aan het verzoek van den heer A. Nestelaar, directeur van de bedrij ven in die gemeente, om vergoeding voor de vervulling van het direc teurschap van verschillende gemeen telijke diensten, waartoe hij oor spronkelijk niet was aangesteld. De heer Nestelaar was namelijk aange steld als directeur van de gas fabriek, maar kreeg er allengs an dere diensten, zooals de waterleiding en het radio-distributiebedrijf, bij, zonder dat hij evenwel daartoe uit drukkelijk was aangesteld. Nadat hij langen tijd met het Gemeen tebestuur over deze kwestie gecorrespon deerd had, ging hij eindelijk in beroep bij het Ambtenarengerecht te 's-Hcrto- genbosch, hetwelk hem evenwel in het ongelijk stelde. Van deze beslissing kwam hij in beroep bij den Centralen Raad alhier, die gisteren deze zaak be handelde. Klager, die in persoon was verschenen, had als raadsman meege bracht den heer J. Wiarda, uit 's-Gra- venhage. Voor den raad der gemeente Boxtel trad op de heer J. A. P. van Dom burg, gemeentesecretaris. Ter terechtzitting sprak de presi dent, mr. dr. E. J. Beumer, er zijn ergernis over uit, dat de overgelegde stukken van zoo weinig correctheid getuigden. Zoo waren verschillende stukken van het gemeentebestuur ongedateerd en van een ervan was zelfs niet duidelijk, welke beteekenis het had. De heer Van Domburg moest erkennen, dat dit hem ook was opgevallen, doch deze stukken stamden alle uit den tijd van voor zijn aanvaarding van het secreta riaat der gemeente Boxtel, op 1 Ja nuari 1936. De president meende dan ook den burgemeester ervoor aan sprakelijk te moeten stellen, als ver tegenwoordiger van de gemeente. Van de zaak zelf gaf de heer Wiarda een uitvoerige uiteenzetting. liet ge meentebestuur heeft verzuimd, regle menten vast te stellen voor de nieuwe functies van den heer Ncstelaar en heeft maar eenzijdig verordeningen vastge steld, zonder met hem of met zijn orga nisatie overleg te plegen. Hij vroeg ver nietiging van de beslissing van het amb tenarengerechten den heer Ncstelaar als nog een belooning toe te kennen voor de uitoefening van zijn functies van direc teur van het gemeentelijke waterleiding bedrijf en het gemeentelijke radio-distri butiebedrijf. De heer Van Domburg, pleitende na mens den gemeenteraad, wilde niet ont kennen dat aan den heer Nestelaar de opdrachten waren gegeven, waarvoor hij nu een belooning vroeg, maar hij meen de toch, dat klager niet ontvankelijk moest worden verklaard in zijn vorde ring. Nergens is de plicht van den ge meenteraad vermeld om de gevraagde vergoedingen te verleenen en de raad heeft ook geen onjuist gebruik gemaakt van de bevoegdheid tot het salariecrcn zijner ambtenaren. Pleiter meende, dat de aangevochten beslissing moest wor den gehandhaafd. De Raad zal op 25 Mei uitspraak doen. verdedigingsbelasting Wijziging van de opcenten op de vermogens belasting 's-GRAVENHAGE. 4 Mei Aan de memorie van toelichting inzake het be lastingwetsontwerp wordt nog het vol gende ontleend: Daargelaten nog, dat met een verla ging van het tarief van de vermogens belasting een te groot bedrag voor "s rijks schatkist zou zijn gemoeid, kleeft aan een zoodanige verlaging het be zwaar, dat dientengevolge ook de ge meenten en de provinciën die opcen ten op de hoofdsom der vermogensbe lasting heffen inkomsten zouden derven, waarvoor liet moeilijk is een be hoorlijke vervanging te vinden. De re geering is dan ook van meening. dat een tegemoetkoming aan de eigenaren van kleine vermogens het beste kan worden verleend, door, met behoud van het te genwoordige tarief van de vermogensbe lasting de 75 rijksopcenten die thans op de hoofdsom dier belasting worden ge heven, te laten vervallen voor de vermo gens van minder dan 30.000 en ze ie verminderen voor de vermogens van 30.000 tot 100.000. Daarnaast dient dan, met het oog op de groote vermo gens, de verdedigingsbelasting I te wor den gehalveerd. Ten einde een behoorlijke aansluiting te verkrijgen tusschen hetgeen van de tegenwoordige rijksopcenten wordt ge handhaafd en de gehalveerde verdedi gingsbelasting I, is het wenschelijk. ook laatstbedoelde belasting verder in den vorm van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting te heffen. Materieel verandert daardoor niets, aangezien op de heffing van de verdedigingshelasting 1 reeds thans alle bepalingen van de wet op de vermogensbelasting 1892 van toe passing zijn. Bij artikel 96 worden mitsdien afge schaft zoowel de bestaande rijksopcen ten als de verdedigingshelasting I. Uiteraard kan de ondcrwerpelijke wij ziging niet in den loop van een belas tingjaar ingaan. De verlaging van de belastingen naar het vermogen treedt dan ook eerst in werking met ingang van 1 Mei 1940. H.M. DE KONINGIN TE SOESTDIJK SOESTDIJK, 4 Mei. H.M. de Konin gin arriveerde hedenmiddag te onge veer 12.15 uur per auto ten paleize Soest- dijk voor een kort bezoek. BUITENLAND WARSCHAU, 4 Mei. (Havas). De Poolsche regeeringspers schrijft ten aanzien van het altreden van den volks commissaris voor buitenlandsche zaken van de Sovjet-Unie, Litwinof, dat de re den hiervan is gelegen in verschil van inzicht met de overige leiders van de Sovjet-Russische politiek. Het officieuze agentschap „Express'' schrijft, dat Lit winof een hardnekkig verdediger was van de collectieve veiligheid en dat hij een negatieve houdin- had aang ..o- men ten aanzien van de onderhande lingen met Groot-Brittannië, dat een voorkeur voor bilaterale verdragen te kennen zou hebben gegeven. De Express Poranny schrijft: „De op volger van Litwinof is niet verstrikt in de theorie van de collectieve veiligheid, doch is een man, die het vertrouwen van Stalin en van het Roode leger ge niet. Hij is- een aanhanger van de vre despolitiek en van een evenwichtspoji- tiek. Hij is bekend om zijn vastberaden heid en zijn ambitie. Hij heeft herhaal de malen Duitschland heftig aangeval len en gaat door voor een verbitterden tegenstander van Hitler". In de Duitschc bladen wordt groote aandacht gewijd aan het aftreden van den Russischcn volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Litwinof. De Lo- kalanzeigcr noemt Litwinof, naar de vruchten gemeten, een der minst suc cesvolle ministers van buitenlandsche zaken, naar de methoden evenwel een der behendigste agenten. „Het aftreden van dezen man zal een sensationeele uitwerking hebben. Wij zullen ons hier over niet in combinaties verdiepen, maar wanneer deze minister plotseling zijn functie neerlegt, moet ook de on schuldigste leek constateeren, dat er óf wel met de politipk, öf met dezen poli ticus iets niet in orde is. In dit geval zal men echter vragen, of Engeland den rooden soldenier in het omsinge- lingsspel te weinig geboden heeft." Volgens de Boersenzeitung" komt het aftreden van Litwinof zoowel aan En geland als Frankrijk op het oogenblik hoogst ongelegen. „Het is ons voldoen de te weten, schrijft het blad, dat met Litwinof de exponent eener Sovjet-di- plomatie aan zijn einde gekomen is, wiens mislukkingen even talrijk zijn al#, de successen van het nationaal-so- cialisme." BOEDAPEST, 4 Mei. (Havas). Het Hongaarsche parlement is ont bonden. Vermoedelijk zullen met Pinksteren nieuwe verkiezingen worden gehouden. De bijeenkomst van de nieuwe Kamer is bepaald op 10 Juni. „Polen wenscht een langdurige vredesperiode, maar het zal zijn vitale belangen verdedigen" DANZIG, 4 Mei. (P.A.T.) Ter ge legenheid van den poolschen nationalen feestdag vond hier gisteravond een bij eenkomst plaats, waarin de vice-voor- zitter van den Poolschen landdag, Sur- zynski, de in Danzig* wonende Polen heeft toegesproken. „Polen, zoo zeide hij, wenscht een langdurige periode van vrede, maar in zooverre het land roemrijke tradities heeft, is het bereid, zijn vitale eere-rech- ten te verdedigen. Danzig is gelegen aan de monding van de Weichsel, wel ke een Poolsche stroom is. Ik ben er van overtuigd, dat een samensmelting van nationale belangen van de Duit- sclie bevolking in de vrije stad en van de belangen van den Poolschen staat mogelijk is. Polen erkent het recht der Duitsche bevolking in de vrije stad om haar na tionale, economische, sociale en politie ke leven te organiseeren volgens haar eigen behoeften, maar zal met stellig heid opeischen de eerbiediging van zijn eeuwenoude rechten van vrijen toegang tot de zee en van de rechten der Pool sche bevolking in Danzig. Dit minimum kan niet aan de controle van een ande ren staat worden onderworpen. Polen zal en moet een der beslissende facto ren zijn voor het leven van Danzig. Niets mag in de vrije stad gebeuren zonder de instemming van Polen." BRUSSEL, 4 Mei (Belga). De socialistische afgevaardigde Pie- rard, die gisteren een interpellatie zou indienen over het incident te Winterslag op Zondag j.l., verklaar de, tegenover vertegenwoordigers van de pers, dat de regeering hem er officieel van in kennis heeft ge steld, dat de Duitsche journalist Ehlert, die het incident verwekt heeft, uit het land is gewezen. Ehlert is directeur van de „Deutsch- Belgische Rundschau", correspondent van de Rheinisch-Westfalische Zeitung, leider van verschillende Duitsche orga nisaties in België en vice-voorzitter van de buitenlandsche persvereeniging in België. Het incident kwam hierop neer, dat Ehlert tegen den commandant der rijkswacht, die de identiteitskaar ten vroeg van bezoekers van een vergadering van het Duitsche ar beidsfront, gezegt heeft: „Over drie dagen zult gij zelfs niet meer het recht hebben hier naar identiteits kaarten te vragen."

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8