DE NIEUWE BELASTINGWET THANS INGEDIEND Ter uitvoering van de Blijvende werkloosheid aangekondigde inkomsten- en winstbelasting en haar bestrijding Regeling van de rentebelasting De tulpen in bloei 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 4 MEI 1939 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. IN de millioenennota heeft de Minister van Financiën uitvoe rig de noodzakelijkheid betoogd, om in de bestaande tekor ten van 's Rijks schatkist door het verzwaren van den belas tingdruk te voorzien. Onder verwijzing naar de omstandigheid, dat de bestaande belastingen weinig geschikt zijn om te worden verhoogd, heeft hij daarbij tevens aangekondigd het voornemen van de regeering, de indiening te bevorderen van een ontwerp van wet tot het heffen van een nationale inkomsten- en winst belasting en tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de belastingwetgeving, op punten waar de belastingdruk te zwaar zou worden. De uitwerking van de in uitzicht gestelde maatregelen heeft meer tijd gevorderd, dan de regeering aanvankelijk had ver wacht. De desbetreffende voorzieningen zijn thans alle tezamen in een wetsontwerp aangeboden. A An de memorie van toelichting ontleenen wij: In het ontwerp wordt een poging gedaan, hier te lande het ook elders reeds met succes toegepaste stelsel van heffing van de belasting hij de bron in te voeren. Het stelsel van heffing hij de bron is in het bijzonder doeltreffend daar. waar een schuldenaar betalingen verricht, die voor een groot aantal belastingplichti gen opbrengst of inkomen gaan vor men. Aangezien zulks veelal het geval is ten aanzien van het arbeidsloon en van vele vo:-men van opbrengst van roerend kapitaal, is de heffing bij de bron in beginsel aanvaard voor het - 'oon. daaronder be grepen het salaris van ambtenaren (loonbelasting) en voor de opbrengst van roerend kapitaal (rentebelas ting). Ten aanzien van de opbrengst van onroerend goed schijnt, het stelsel van beffing bij de bron minder aanbeveling Jé verdienen. Dat tenslotte ook bij de' winstbelas ting van een heffing bij de bron geen sprake kan zijn, behoeft geen betoog. Hier zal de belastin" bij wijze van aan- aanslag moeten worden geheven. Voor zoover noodig wordt reeds thans opgemerkt, dat me de omstandigheid, dat van bepaalde gedeelten van de winst van een onderneming bereids huurbela -ting of rentehelastinc is ge heven, bij het vaststellen van den aan slag in de winstbelasting rekening wordt gehouden. De rentebelasting DE remebelasting neemt in het. stel sel van de twee-percents heffingen een bijzondere plaats in. Nu de nationale inkomsten- en winstbelasting bedoelt het zuivere i komen te treffen, zooals dit ook tot gr-ndslag strekt voor de heffing van de inkomstenbelasting, is het noodzakelijk, dat mede met de negatieve, f etoren van het inkomen, te weten met de niet met een bepaalde bron van inkomen in verband staande doch op het inkomen als geheel druk kende renten en uitkeeringen, rekening wordt gehouden. Het mechanisme van de rentebelas ting biedt nu bier een oplossing, waar door de schuldenaar van de rente of uitkeering zijn teruggaaf automatisch verkrijgt, waardoor de beffing van die belasting zelf aanmerkelijk wordt ver eenvoudigd en waardoor tenslotte de controle op de opbrpnest van roerend kapitaal van oudsher een van de moeilijkste problemen van de belasting techniek voor een aanmerkelijk ge deelte overbodig wordt. Bij de uitbetaling van de door hem verschuldigde rente of periodieke uitkeering heeft de schuldenaar daarvan n.l. ingehouden, heeft hij althans behooren in te houden, 2 pet. rentebelasting, die in beginsel bestemd is om aan den fiscus te worden afgedragen. Aangezien nu de binnen het rijk wonende of gevestigde belasting plichtige 2 pet. nationale inkomsten en winstbelasting heeft betaald over zijn onzuiver inkomen, terwijl hij naar de bedoeling der wet slechts behoeft te betalen 2 pet. over zijn zuiver inkomen, bedraagt de terug- gaaf waarop hij terzake van de hem verschuldigde renten en periodieke uitkeeringen'aanspraak kan maken, precies evenveel als hetgeen hij van zijn schuldeischers aan rentebelas ting heeft ingehouden. Daarnaast dient te worden onder zocht, of ook de hinnen het rijk geves tigde rechtspersonen aan de genoemde belastingen moeten worden onderwor pen. De regeering heeft deze vraag naar reeds eerder bleek, in beginsel bevesti gend beantwoord en wel op dezen grond dat ook voor de rechtspersonen bij de bestrijding van de werkloosheid groote belangen op het spel staan. Loon belastingzegels A AN den werkgever wordt de verplichting opgelegd, de be lasting in mindering te brengen, bij de uitbetaling van de door hem ver schuldigde loonen, salarissen, enz., en de ingehouden bedragen aan den fiscus af te dragen. Dit laatste kan geschieden door 't inleveren van 'n formulier of aangifte, waarop tot het verschuldigde bedrag loonbelas tingzegels worden geplakt, dan wel een bewijs dat het verschuldigde be drag aan den ontvanger is afgedra gen. Wellicht zal het aanbeveling verdie nen, een bijzondere wijze van heffing in het leven te roepen ten aanzien van be paalde groepen van werknemers, b.v. ten aanzien van dienstboden en ander huispersoneel. Artikel 75 van het ont werp opent daartoe de mogelijkheid. Kinderaftrek IN het stelsel van heffing, zooals dit voor de nationale inkomsten en winstbelasting - is gekozen, kan bezwaarlijk rechtstreeks een plaats worden ingeruimd aan een kinder aftrek. Bij een loonbelasting zou men desnoods nog rekening kun nen houden met de samenstelling van het gezien van den belasting plichtige, al maakt zulks de zaak èn voor den fiscus, èn voor de werkge vers zeer ingewikkeld, en ook wel bij een winstbelasting; bij een huur belasting en bij een rentebelasting stuit men echter op onoverkomelij ke bezwaren. De opzet van de ministers is intus- schen, om, ondanks toepassing van pro portioneels tarieven, een zekeren pro gressieven druk te verkrijgen, samen hangende met de draagkracht van de belastingplichtigen, en in dezen opzet kan een kinderaftrek in geen geval wor den gemist. Na gezette overweging zijn zij tenslotte tot de overtuiging geko men, dat de meest juiste oplossing van dit vraagstuk wordt verkregen, indien de kinderaftrek op indirecte wijze wordt verleend, te weten door een teruggaaf van betaalde belas ting na afloop van het kalenderjaar. Vennootschapbelasting DE vennootschapsbelasting staat op zichzelf; zij. moet als een zelfstan dige heffing van de winsten van bepaalde lichamen worden aangemerkt. De rechtvaardigheid vordert, dat de aanmerkelijke verzwaring van den be lastingdruk die thans wordt voorgesteld een zekere progressie vertoont. Deze progressie nü wordt, zooals gezegd, in het onderwerpelijke complex van maat regelen bereikt, eenerzijds door het ver- leenen van kinderaftrek, door het ver lagen van bepaalde accijnzen en door de maatregelen ten behoeve van de groote gezinnen, anderzijds door een ex tra offer te vragen van de meer draag- krachtigen. De eenvoudigste, en tevens de voor het economisch leven het minst schade lijke, oplossing wordt naar het oordeel van de Regeering verkregen, door een extra heffing op te leggen aan de ven nootschappen, vereenigingen en maat schappijen welker uitdcelingen thans reeds aan de dividend- en tantièmebe lasting zijn onderworpen, welke heffing uiteindelijk zal worden gedragen door belastingplichtigen die in het algemeen tot do groep van de meer draagkrachti- gen behooren. De eenige vraag die thans van belang schijnt, is deze, of de druk van de divi dend- en tantièmehelasting en van de vennootschapsbelasting tezamen niet te zwaar wordt om door het bedrijfsleven te worden gedragen. Aanvankelijk is de Regeering geneigd, deze vraag ontken nend te beantwoorden. Aan den ven nootschapsvorm zijn zoodanige voordee- len verbonden, dat ook de vennoot schapsbelasting de vestiging of uitbrei ding van naamlooze vennootschappen niet zal verhinderen. Doch ooi. naar het oordeel van de mi nisters kunnen de voorgestelde ven nootschapsbelasting en de reeds be staande dividend- en tantièmebelasting niet duurzaam naast elkander worden gehandhaafd. Gezien hun voorkeur voor een winstbelasting boven een uitdee- lingsbelasting. zal, naar het hun voor komt. de dividend- en tantièmebelasting binnen afzienbaren tijd moeten worden afgeschaft, zij het, dat dit dan vermoe delijk met het oog op de behoeften van de schatkist, gepaard zal moeten gaan met een verhooging van het Dercentage van de vennootschapsbelasting. Personeele belasting VOORTGEZETTE overweging heeft de regeering geleid tot de overtui ging, dat het wenschelijk is, de personeele belasting naar den vijfden grondslag (motorrijtuigen) niet slechts te verminderen, doch deze geheel af te schaffen, waartegenover dan dient te staan de heffing van een gering aantal opcenten on de motorrijtuigenbelasting. Ook de vierde grondslag (paarden) kan naar haar oordeel zonder bezwaar ver vallen. Een ingesteld onderzoek heeft de Re geering aanleiding gegeven de aange kondigde afschaffing van den zout- accijns vooralsnog in nadere overwe ging te houden en, aangezien voor ver laging geen voldoende reden aanwezig is, den zoutaccijns voorloopig buiten de belastingherziening t° laten. Voorts is der Rogeering gebleken, dat de raming van de kosten van de aan hoofden van groote gezinnen te verlee- nen tegemoetkoming ter zake van den druk dien de indirecte belastingen en crisisheffingen op die gezinnen uitoefe nen, niet onbelangrijk te hoog is ge weest. Op grond van een uitvoerig on derzoek is de commissie-Fleskens tot de conclusie gekomen, dat de kosten van een zoodanige tegemoetkoming in tg- taal niet meer zullen bedragen dan 6.900.000 'sjaars, waarvan 40 pet. of 2.760.009 ten laste van de opbrengst der middelen zou moeten komen en 60 pet. ten laste van het Landbouwcrisis- fouds. Met de aanvankelijke raming, volgens welke de Regeering van de op brengst van de nationale inkomsten- en winstbelasting 4 milioen voor dit doel meende te moeten bestemmen, geeft dit een voordeelig verschil van 1.240.000. Dit bedrag vermeerderd met de f 1.800.000, die is vrijgekomen door dat de zoutaccijns vooralsnog blijft gehandhaafd, maakt het mogelijk, af te zien van de aangekondigde ver hooging van Je omzetbelasting van rundvleesch var 4 pet tot 6 pet Aangezien ook vleesch tot de eerste levensbehoeften behoort, wordt al dus, zij het op eenigszins andere wijze dan aanvankelijk was gedacht, aan de belangen van de minder draagkrachtigen tegemoet gekomen. Ten behoeve van de bestrijding van de werkloosheid overweegt de Regee ring ernstig, mede tot afschaffing van de zakelijke bedrijfsbelasting over te gaan. Verschillende omstandigheden waren evenwel oorzaak, dat deze voor ziening nog niet in het tegenwoordige ontwerp van wet kon worden opgeno men. Blijkens de gegevens waarover de mi nisters beschikken met betrekking tot het aantal automobielen per 1000 inwo ners in een aantal landen, neemt Ne derland van de Europeesche staten in dit opzicht eerst de elfde plaats in. Ver geleken met België, Denemarken, Duitschland, Frankrijk, Groot-Brittannië Ierland, Luxemburg en Zweden, komt Nederland op de laatste plaats. Zonder te willen beweren, dat de druk van de personeele belasting hier van de belangrijkste oorzaak is, zijn de ministers van oordeel, dat in de ver lichting van druk, dien de afschaffing van de personeele belasting naar den grondslag motorrijtuigen met zich zou brengen, voor menigeen een krachtige aansporing zou zijn gelegen een eigen auto aan te schaffen. Compensatie VOORGESTELD wordt aan de ge meenten over te dragen: a. 25 pCt. van de hoofdsom van de gebouwde en ongebouwde eigendom men van de grondbelasting, welke 25 pet. opbrengende ongeveer 6.6 mil- lioen thans ten goede komen aan den gewonen dienst van het Rijk; b. 20 opcenten, welke het Rijk ten behoeve van zijn gewonen dienst thans op de hoofdsom van de gebouwde eigendommen van de grondbelasting heft; hiermede is een bedrag van ruim 4 millioen gemoeid. Daarnaast wordt voorgesteld aan de gemeenten de bevoegdheid te ge ven tot het vergrootén van het aan tal te haren behoeve geheven opcen ten op de hoofdsom van de gemeen tefondsbelasting, waaruit een op brengst kan worden verkregen van naar. raming 6.300.000. De verzwaring van den belasting druk, die daaruit voor de belasting plichtigen voortvloeit, wordt vrijwel opgeheven door de voorgestelde ver laging van het aantal Rijksopcenten op de hoofdsom van de inkomsten belasting met 10. In totaal zullen derhalve de nieu we inkomstmogelijkheden voor de gemeenten kunnen worden gesteld op ongeveer ƒ16.900.000. Het doel. dat de Rogeering zich heeft gesteld te weten, door verlaging van belastingen op het verbruik in het to taal van den uit het ontwerp voort- vloeienden nieuwen belastingdruk een zekere progressie te brengen kan het beste worden bereikt,, indien voor deze verlaging worden uitgekozen heffingen op eenste levensbehoeften. Naar het den ministers wil voorkomen, komt de be lastingdruk op vleesch in de eerste plaats voor verlaging in aanmerking. Behooren met name varkensvleesch, paardevleosch, 6chapenvlecsch en gei- tenvleesch tot de noodzakelijke dage- lijksche levensbehoeften, ook rund vleesch wordt floor erinte irroepen van de bevolking dagelijks gebruikt. Ver mindering van den belastingdruk op deze artikelen is onder de maatregelen, welke beoogen compensatie te scheppen tegenover de belastingverzwaring welke op het volk in zijn geheel zal komen te drukken, ongetwijfeld op haar plaats, temeer, daar afschaffing van den ac cijns op rundvleesch en vrijstelling van omzetbelasting voor andere soorten vleesch in het bijzonder een verlichting beteekenen voor do groote gezinnen. De artikelen 98, 99 en 104, sub 2, van het ontwerp, behelzende de afschaffing van den accijns- op geslacht rundvee en voorts afschaffingen en'verminderingen met betrekking tot de heffing van de invoerrechten en de omzetbelasting, strekken tot verwezenlijking van be doelde verlaging van belastingdruk. Bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp be treffende de technische herziening van de Omzetbelasting wet 1933, heeft de minister overgenomen een amende ment, strekkende tot vrijstelling van omzetbelasting, als- volksvoedsel, van gerookte haring. Thans wil hij verder gaan en mede opnemen vrijstelling van omzetbelasting voor gerookte en ge stoomde makreel. Thee en benzine DE omstandigheid, dat thee en ben zine, in verband met de daarop rustende belastingen, op bijzonder drukkende wijze aan de heffing van het als aequivalent der omzetbelasting ver schuldigd bijzonder invoerrecht, resp. aan de omzetbelasting zelve zijn onder worpen, heeft mede aanleiding gegeven eenige maatregelen te treffen tot verla ging van de ingevolge de Omzetbelas- tingwet van thee en benzine geheven belastingen. Die voorzieningen zijn ver vat in de artikelen 100 en 101 van het tegenwoordige ontwerp van wet. Zij komen neer op een verminde ring van omzetbelasting, resp. bij zonder invoerrecht voor thee van 4 pet. van 75 per 100 kg of 3 per 100 kg en voor benzine van 4 pet. van 8.60 per 100 kg of ruim 0.34 per 100 kg. Wild en gevogelte HERHAALDELIJK zijn van de zijde van wildhandelaren bezwaren naar voren gebracht tegen de hef fing van omzetbelasting van wild en gevogelte, dat door de poeliers aan eeni ge betrekkelijk eenvoudige bewerkingen is onderworpen. Nu in het tegenwoor dig ontwerp van wet bepalingen zijn vervat, welke zullen leiden tot vermin dering van de belasting op vleesch, schijnt tevens de tijd gekomen om met betrekking tot wild en gevogelte een bepaling in het leven te roepen, waar door aan vorenbedoelde bezwaren zal worden tegemoet gekomen. Gedistilleerd en bier Nu een herziening op ruime schaal van het belastingstelsel ter hand wordt genomen, mag naar het oordeel van de Regeering een voorstel tot verlaging van de gedistilleerd-accijns daarin niet ontbreken. Zij heeft daarom aanleiding gevonden voor te stellen, den accijns te verlagen tot 150 per hectoliter ad 50 percent, zonder heffing van opcenten. Verder stelt zij voor den bieraccijns met 60 pet. te verlagen en derhalve te rug te bréngen tot 60 cent per hecto litergraad. Groote gezinnen Kennisneming van het rapport der commissie-Fleskens heeft de Regeering gesterkt in haar aan vankelijke nwening. dat er, in het ka der van de voorgenomen belastingher ziening, iets moet worden gedaan om den belastingdruk op het groote gezin te verlichten. Het is mogelijk aan de gezinnen met vier of meer kinderen, per kind boven het derde, éen bedrag terug te betalen ter zake van de aanvankelijk te veel geheven indirecte belastingen en crisis heffingen op de eerste levensbe hoeften, en daar het den Ministers noodzakelijk voorkomt een dergelijken maatregel te treffen is deze in het ontwerp van wet opgenomen. Overeenkomstig het voorstel van de commissie-Fleskens meenen zij het bedrag der tegemoetkoming op 10 per minderjarig kind boven het derde te moeten stellen. Nog zij medegedeeld, dat voorname lijk op grond van practische overwe gingen de Ministers van oordeel zijn, dat er geen weistandsgrenzen in het leven moeten worden geroepen, in dien zin dat, indien het inkomen van de be lastingplichtigen een bepaald bedrag overtreft, tegemoetkoming niet of tot een lager bedrag wordt verleend en voorts dat de tegemoetkoming voor elk minderjarig kind dat over het afgeloo- pen kalenderjaar 300 of minder heeft verdiend, ongeacht den leeftijd, op een gelijk bedrag dient te worden vastge steld. Voorts wordt aan het wetsontwerp nog ontleend, dat de grondslagen, waar naar deze belasting wordt geheven, uit sluitend zullen bestaan in huurwaarde, meubilair en dienstboden. Van de thans bestaande grondslagen vervallen derhalve: paarden, motorrij tuigen, pleziervaartuigen en biljarten. Voorts zal bij den grondslag dienst boden geen belasting worden geheven voor de eerste dienstbode. Ten aanzien van de personeele belas ting wordt mede voorgesteld om de hef fing naar den grondslag huurwaarde en meubilair af te schaffen voor hotels, café's, restaurants, winkels en show rooms. 's-GRAVENHAGE, 4 Mei. - De V.V.V. ,,'s-Gravenhage" schrijft ons: Tijdens het aanstaande weekeinde zal in de bollen streek nog veel te zien zijn. Alhoewel ook nog eenige hyacinthen- velden meedoen om de streek op te vroo- lijken zijn het nu hoofdzakelijk de tul pen, zoowel de vroege als de latere, die hun kleuren verfoonen, en de belangstel ling trekken. Bij goed weer wordt dan ook a.s. Zon dag nog veel publiek verwacht. VERSCHENEN is thans het rapport van de door den voorzitter van den Hoogen Raad van Arbeid d.d. 18 December 1936 ingestelde commissie van onderzoek naar de „blijvende werkloosheid" en haar bestrij ding. (De commissie-Van der Waerden). Aan dit met inbegrip van de bijlagen ruim 300 pagina's omvat tende boekwerk ontleenen wij het volgende: De groote psychische en physieke noodtoestand, waarin een niet gering deel der werkloozen na vele jaren van crisis verkeeren en de angstwekkende omvang, welken de werkloosheid dreigt te behouden, waren tezamen de directe aanleiding tot de opdracht aan de com- misie. In haar rapport, meent de com- misie, mag een beeld van de psychische en physieke gesteldheid der werkloozen dan ook niet-achterwege blijven, da^r deze in de beoordeeling van het werk loosheidsvraagstuk een voorname plaats dient in te nemen. Tevens blijkt uit deze ernstige aspec ten van den gedwongen lediggang, hoe noodzakelijk het is wegen te vinden om den druk, welken de werkloosheid physiek en psychisch op een zeer groot gedeelte van ons volk uitoefent, te ver lichten. Aan de hand van diverse cijfers werd het volgende overzicht van den omvang der werkloosheid verkregen: Totale werkloosheid, gemiddeld over 1937, inclusief de geschatte onzichtbare werkloosheid 450.000. Seizoenwerkloosheid, gemiddeld over het jaar 40.000. Normale Arbeidsreserve 40.000—120.000. Arbeidsongeschikten 50.000—60.000. Conjunctureele werkloosheid 50.000 75.000. Blijvende werkloosheid 155.000 270.000. Wat de arbeidsvoorwaarden betreft, heeft loondaling, of het achterwege blij ven van loonstijging, op de werkgelegen heid op den duur een gunstigen invloed, doch de omvang van dezen invloed is niet groot, voorzoover hij te voorzien is. In tijden van depressie moet men daar enboven bevreesd zijn voor in de bereke ningen niet opgenomen deflatorische ge volgen van loondalingen* Werktijdver korting van 48 op 40 uur per week of een even groote verkorting door andere maatregelen (wandelweken, enz.), wan neer de technische omstandigheden dat meer gewenscht maken, heeft op de werkgelegenheid, een gunstigen invloed. Het maakt daarbij weinig verschil of de afschrijvingen al dan niet toenemen. De totale consumptie zal echter, door de arbeidsspreiding niet of hoogstens zeer weinig in gunstigen zin. beïnvloed worden, zoodat de maatregel wel niet welvaart-vermeerderend, maar dan toch welvaart-spreidend zal werken. Openbare werken EEn der eenvoudigste en doeltref fendste middelen ter verkrijging van een grootere werkgelegenheid is gelegen in het eventueel door of vanwege de overheid produceeren van goederen van algemeen nut, die niet concurreeren met de gewone pro ductie („openbare werken"). Deze kun nen zoowel kapitaalgoederen in den en- geren zin zijn als consumptiegoederen van collectief nut. Het uitvoeren van dergelijke werken is naar den omvang gebonden aan den eisch, dat de uitvoering niet plotseling mag worden stopgezet door gebrek aan objecten of gebrek aan middelen. Dan toch zouden ongewenschte conjunctu reele reacties kunifen worden opgewekt. Als men bij de objecten ook sociaal nuttige werken als woningverbetering opneemt, is een gebrek aan werken niet spoedig te verwachten. Het vraagstuk van de werkgele genheid hangt ten nauwste samen met dat van de monetaire politiek. Deze kan, al naar karakter, zeer be lemmerend of zeer stimuleerend werken. Zeer in het bijzonder geldt dat van de valuta-politiek. Een zwevende valuta is te verkiezen bo ven een aan het goud gekoppelde, vooral omdat het behoud van het concurrentievermogen in de vrije markten en zelfs in de gecontingen- teerde markten anders niet moge lijk is. Betwijfeld wordt of een 10-ja- renplan, zooals ir- Westhof zulks voorstelt, ook maar geringe kans van slagen biedt. De ervaringen, welke ir. Mesu, als directeur van den culturtechnischen dienst, heeft gekregen op het gebied van afwatering, ruilverkaveling en ontginning, hebben hem er toe ge bracht den tijdsduur der werken uit te strekken over een veel lan gere periode. De commifrie acht zich evenwel niet competent hierover in kort bestek te oordeelen. Uitvoering van cultuurtechnische werken voor de verruiming der werk gelegenheid wordt door de commissie van zoodanig belang geacht, dat zij althans op een voortvarende uitvoering van die gedeelten, welke na onderzoek verantwoord worden geacht, meent te moeten- aandringen. Industrialisatie BIJ de industrialisatiepolitiek be hoort voorop te staan, dat deze tot een verhooging van onze economi sche weerbaarheid moet leiden, derhal ve een saldo dient op te leveren voor onze welvaart. De grondslag van de industrialisatie- politiek dient te blijven de oprichting van ondernemingen, waarvan de kost prijsbasis concurreerend is met het bui tenland, althans met de ons omringen de landen. Het opvoeren van het technische peil van onze industrie in de richting van meer hoogwaardige producten is een van de punten, waaraan in de toekomst in belangrijke mate aandacht zal móe ten worden geschonken. Bij verhooging van den leerplichtigen leeftijd tot 16 jaar zou, indien de plaat sen der jongeren door ouderen worden vervuld, naar ruwe schatting voor 80.000 tot 85.000 jongens boven deze leeftijds grens werkgelegenheid worden gevon den. Handelspolitieke maatregelen WAT betreft de handelspolitieke maatregelen, welke getroffen zou den kunnen worden, staat vast, dat Nederland hierbij in hooge mate af hankelijk is van het buitenland. In vermindering van den totalen in voer ziet de commissie een maatregel, die, ook indien hij noodzakelijk zou worden geacht, met zeer veel beleid ge hanteerd moet worden, omdat dooi"- gaans een vermindering van den tota len uitvoer er het gevolg van i6. Ver mindering van den invoer kan tot ver ruiming van werkgelegenheid leiden, doch deze verruiming zal eventueel ge paard gaan met de opoffering van een stuk stoffelijke "welvaart,. De vraag blijft, in hoeverre dat offer gebracht mag ot moet worden. Monetaire maatregelen EEN verdere devaluatie zou, op kor ten termijn een vermeerdering van werkgelegenheid kunnen geven. Zij zou dus, indien zij als bijproduct der overige maatregelen zou intreden, van uit het gezichtspunt der werkgelegen heid gunstig zijn. Een vergrooting van de geldcircula tie zou eveneens de werkgelegenheid ten goede kunnen komen. De meest voor de hand liggende aanleiding hiertoe zou gelegen zijn in een vergrooting van de door do regeering uit te voeren openba re werken. De financiering daarvan kan op verschillende wijzen plaats- heb ben, die, welke neerkomen op een ver meerdering van den actieven geldom- loop, zullen het meeste effect voor de werkgelegenheid hebben. Wanneer de werken daarentegen uit belastinggeld zouden worden gefinancierd, zullen zij zeer weinig bijdragen tot de vermeerde ring van de werkgelegenheid; het komt aan op vergrooting van den totalen geldstroom. De belangrijkste practische vraag, aan welke van de beide in aanmerking komende meihoden de voorkeür dient te worden gegeven is; leenen of geld- creatie? Leenen zou in den vorm van een obligatieleening, of in den vorm van het opnemen van voorschotten bij De Nedèrlandsche Bank kunnen geschie den. Geldcreatie kan den vorm aanne men van de uitgifte van muntbiljetten, maar ook, in de tegenwoordige omstan digheden, geschieden door overschrij ving van de devaluatiewinst op den goudvoorraad der Nederlandsche Bank naar het tegoed van het rijk. Een voor deel van geldcreatie zou zijn, dat geen schuldvermeerdering ontstaat, zoodat geen rente behoeft te worden opge bracht. Daartegenover staat, dat het creëeren van betalingsmiddelen door den staat door velen als een zeer on gewenschte handeling wordt beschouwd Ofschoon dit bezwaar theoretisch in (het onderhavige geval niet kan worden aanvaard wanneer n.l. de waarbor gen, dat inflatie zal worden vermeden, aanwezig zijn, is een geleidelijke uitzet ting van het betalingsmiddelenvolume zelf? wenschelijk te achten maakt de groote ruimte van de kapitaal- en geld markt het mogelijk om er in de practijk rekening mede te houden. Tegen ihet ge bruiken van de devaluatiewinst zullen minder bezwaren zijn. omdat bet bui tenland in deze richting reeds voor ging (Vereenigde Staten, Zwitserland) en omdat hPt hier een bedrag betreft, dat nauwkeurig kan worden begrensd. De commissie meent dan ook, dat de financiering der aanbevolen maatregelen moet plaats hebben, hetzij door leenen alleen, hetzij door leenen voor die uitgaven, waarte genover blijvende materieele waar den geschapen worden, en tevens door gebruik te maken van de winst op den goudvoorraad als gevolg van een herwaardeering. Het ware wenschelijk, dat de regee ring spoedig komt met een opsomming van concrete, uitvoerbare plannen. In de tweede plaats (hoewel van veel geringer beteekenis) worde aandacht aan de emigratie geschonken. Verschillende middelen, hiervoor ge noemd, zullen bij hunne toepassing be langrijke bedragen van de overheid vor deren. Het middel ter bestrijding der werkloos heid dat, volgens de gemaakte berekenin gen het grootste aantal werkloozen in het productie-proces zou terugvoeren, w. de arbeidsspreiding. eischt daarentegen van den staat geen bijzondere uitgaven. De commissie is nl. van oordeel, dat in de daling van de weekinkomsten tegemoet ge komen dient te worden door vermindering van de kosten van het levensonderhoud door middel van verlaging der indirecte belastingen. De inkomsten, welke de staat uit dien hooide derft, zullen gecompen seerd moeten worden, eenerzijds door de vermindering ver de steunuitgaven, an derzijds door de hefting van een directe belasting ten laste van hen. dft niet door den voorgestelden maatregel worden ge troffen. In het systeem der commissie is dus wel belastingverschuivingmaar geen belastingverhooging noodig. terwijl aldus de offers, verbonden aan de arbeidssprei ding, door het geheele Nederlandsche volk gedragen worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9