Leenvrouw door haar kleinzoon vermoord GEZINSBESCHERMING BIJ LUCHTGEVAAR Vijftig inbraken gepleegd De 100.000e Röntgendoorlichting bij Philips Bespoediging van onteigenings procedure Het nut van stalen schuilplaatsen, zooals die in Engeland worden gebruikt Het gebrek aan kelders v Stereoscopen raakten op de vlucht weg 3e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 5 MEI 1939 Twee jeugdige daders staan voor de Amsterdamsche rechtbank terecht AMSTERDAM, 5 Mei. - Op Zaterdag 21 Januari bracht de moord op de 82-jarige weduwe Stork, wonende aan de Linden- gracht, de Jordaan in rep en roer. Binnen 24 uur had de politie van het bureau Marnixstraat, onder leiding van commissaris W. H. Schreuder, de beide daders, een jeugdige kleinzoon van de alleen wonende oude vrouw en diens vriend, in handen. Ook drie man nen, die van den roofmoord had den geprofiteerd, werden gevat en in het huis van bewaring opgeslo ten. iVandaag diende deze geruchtmaken de en afschruwelijke moordzaak voor de vierde kamer van de rechtbank, ge presideerd door mr. J. Boon. Officier van justitie was mr. C. J. van Arkel. Ook de helers hadden zich van daag te verantwoorden. Als verdediger van den 19-jarigen kleinzoon Frans E. trad op mr. M. Schorlesheim en voor den 25-jarigen vriend van Frans, Leen- dert K. mr. W. van Everdingen. Aan de beide verdachten is primair ten laste gelegd het plegen van doodslag in vereeniging gevolgd door een straf baar feit. in dit geval diefstal, daarne vens is diefstal met geweldpleging den dood door verstikking ten gevolge heb bende, ten laste gelegd. Subsidiair is aan den kleinzoon ten laste gelegd doodslag, terwijl dan aan beide verdachten de daarop gevolgde diefstal is ten laste gelegd. Meer subsi diair is aan Leendert K. de medeplich tigheid aan dezen diefstal ten laste ge legd. De officier heeft nog meer subsidiair tenlaste gelegd moord in veree niging en voor de zekerheid heeft hij ook nog subs, gesteld: mishandeling den dood door verstikking als gevolg heb bende. Daarin wordt K. beschuldigd van me dedaderschap, althans medeplichtigheid daaraan. Als deskundige is gedagvaard 3r. J. P. L. Hulst en op verzoek van mr. W. van Everdingen is ook gedagvaard dr. J, Th. L e u s d e n, dr. Hulst heeft de sectie samen met dr. Leusden verricht. Voorts zijn als getuigen opgeroepen vijf politiemannen, o.w. de leider van het politieel onderzoek, commissaris Schreuder. De moord op de oude vrouw, een be kende leenvrouw, werd Zaterdagmiddag 21 Januari ontdekt door een dochter van de oude vrouw. Het was de politie, die spoedig ter plaatse was. duidelijk, dat roof de drijf veer was geweest. De vrouw, die regel matig geld aan buurtbewoners uitleen de, had tamelijk veel geld in huis gehad en bovendien had zij kort geleden haar pensioen als weduwe van een gemeen te-werkman ontvangen. Enkele uren na de ontdekking arres teerde de politie den 19-jarigen klein zoon van de oude vrouw, hij werd met het lijk geconfronteerd, doch aanvanke lijk hield hij hardnekkig vol» dat hij on schuldig was. Den volgenden ochtend gelukte het commissaris Schreuder hem tot een be kentenis te brengen. Hij had eenige weken vóór den moord geld van zijn grootmoeder gestolen. Dit bedrag van ruim 400.was er vlug doorgejaagd. Op den Vrijdagavond voor de ontdek king was hij met zijn vriend naar de woning van de oude vrouw gegaan. Aan vankelijk poogde hij zijn vriend nog te dekken, doch tenslotte vertelde hij, dat ook deze een belangrijk aandeel in het misdrijf had gehad. Deze man werd eveneens gearresteerd en legde een be kentenis af. Zij hadden een bedrag van f450,— buitgemaakt, nadat zij de vrouw hadden gebonden en haar een prop in den mond hadden geduwd. Enkele uren later werden nog drie mannen ingere kend, die een deel van den buit ten ge schenke hadden gekregen of geld voor de jeugdige daders hadden bewaard. Psychiatrische rapporten De psychiaters, dr. S. P. Tammenons Bakker en dr. Grewel, komen in hun rapport betreffende den kleinzoon tot de volgende conclusie: Het onderzoek wijst uit, dat geenszins kan worden gesproken van debilitas mentis. Tn zijn persoonlijkheid zijn ver schillende bijzonderheden. Affectief is hij hijzonder weinig aanspreekbaar. Er is zeker eenige mate van gevoelsarmoe de; verd. is ij del, zelfingenomen, ver toont weinig diepgaande moreele gevoe lens en wordt niet door ideaal voorstel lingen geleid. F,r is in zijn uitingen een mengsel van praemature en infantiele trekken. Naast endogene momenten zijn het hier ook zeker de verwaarloozing en het verwennen bij de opvoeding, die een rol hebbet. gespeeld bij het ontstaan van de onvoldoende driftheheersching en de bijzondere structuur van zijn persoon, lijkheid Hoewel er in zijn persoonlijk heid eenige disharmonische trekken zijn, mag geenszins gesproken worden van een ziekelijke stoornis of gebrekkige ont wikkeling der geestvermogens. Anders staat het met den tweeden ver dachte K. Hij behoort tot de licht de bielen. Het zijn meer de hoogere func ties van zijn persoonlijkheid en de aan passing aan de omstandigheden, welke infantiele trekken vertoonen. aldus het psychiatrische rapport. Deze verdachte komt gemakkelijk tot ongeremde psy chopathische reacties. Zijn gevoelsleven is weinig gedifferentieerd: gemakkelijk is hij onder verkeerden invloed te bren gen. De ziekelijke stoornis is wel zoo danig uitgesproken, dat bij de beoordee ling hiermede eenige rekening dient te worden gehouden. Te ruim kwart over tien begint de zitting. Er is zeer veel belangstelling voor deze openbare behandeling. De publieke tribune is geheel, gevuld en de gereserveerde tribune is ook goed deels bezet, o.a. door leerlingen van de politievakschool te Hilversum. De beide verdachten gaan met gebo gen hoofd ieder in een hoek van de ver- dachtenbank zitten. De oudste verdach te, L. K., barst in snikken uit. hij krijgt een glas water en kalmeert dan wat. Eerst moeten zij terecht staan we gens een diefstal in vereeniging van eenige balen stof, een zaak van weinig belang, die de aandacht in de zaal nog weinig vermag te boeien. Zonder ook maar een oogenblik op te kijken laten beide jeugdige verdachten het verhoor in deze „bijzaak" over zich heen gaan. Met hoofdknikken beant- woordt Frans E. de vragen van den pre sident: Hij heeft de balen stof gestolen. De oudste verdachte is zijn zenuwen weer meester, ook hij bekent zijn aan deel in dit diefstalletje. Hij is blij kens het strafregister reeds twee maal veroordeeld; een straf bracht K. door in de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. Ook is hij eenigen tijd verpleegd geweest in het krankzinnigen gesticht te Woensel. De officier van Justitie vordert tegen beide verdachten zes maanden gevange nisstraf. Vervolgens staan in dit diefstalzaakje nog twee personen, o.w. een neef van verd. K. terecht wegens heling. Tegen dezen neef vordert het O.M. acht maanden gevangenisstraf met af trek van preventief; tegen den tweeden verdachte in deze helingszaak, een be kende fietsenheler, luidde de eisch: één jaar met aftrek van voorarrest Na de pauze behandelt de rechtbank de eigenlijke moordzaak. Dief zorgde er voor geen vin gerafdrukken en voetspo ren achter te laten ARNHEM, 5 Mei. Niet minder dan vijftig inbraken had de 25-jari- ge zwervende mijnwerker M. N. die in hooger beroep voor het Arnhem- sche gerechtshof terecht stond, ge pleegd. In den nacht van 8 op 9 October van het vorige jaar werd ingebroken bij den heer J. A. A. aan de Bornsche straat te Almelo, een bedrag van 80 werd vermist. Kort daarop werd de verdachte gearresteerd en de politie kwam al gauw tot de conclusie, dat men hier den dader had van een 50-tal inbraken te Wierden, Vroomshoop, Apeldoorn, Holten, Heerde, Raalte, Heino. Olde- broek, Leersum, Nunspeet, Goor, Put ten, Harderwijk, Wezep, Delden, Rijs- sen, Ruurlo, Almelo, Enschede en Zen deren. De verd. ging overal zeer sluw te werk. Hij liep altijd op den kant van zijn voeten, zoodat de voetafdrukken moeilijk te vergelijken waren. Vingeraf drukken werden vrijwel nimmer gevon den. Steeds werd volgens een vast systeem geopereerd. De verdachte, die steeds hardnekkig ontkende iets met deze inbraken te ma ken te hebben, werd door de rechtbank te Almelo wegens de inbraken te Al melo en te Zenderen tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, het O.M. had vier jaar geëischt. Ook voor Ihet Hof ontkende N. Iedere schuld. De majoor van politie K. uit Almelo, verklaarde, dat een voetafdruk kenne lijk van den verd. afkomstig was. De advocaat-generaal, mr. Hermans, eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank te Almelo. Het Hof zal 17 Mei uitspraak 'doen. Het aantal tuberculose-ziektedagen met 71% verminderd De zwarte kolommen geven een beeld van den gemiddelden ziektedag voor long-tuberculose bij de Pliilips-fabrieken van 1932 tot en met 1938. dw.z. voor ieder jaar het totaal aantal verzuimde dagen gedeeld door het totaal aantal werknemers. De cijfers boven de kolommen laten zien, dat deze gemiddelde ziektedag in 1938, dank zij de systematische t.b.c -bestrijding, nog slechts 29 bedroeg van dien in 1932 IN een bijeenkomst van vertegenwoor digers van het fabrieks- en kantoor personeel heeft dr. A. F. Philips ter gelegenheid van de 100.000ste röntgen doorlichting van het personeel, mededee- ling gedaan van de inmiddels bereikte resultaten. Allereerst wees dr. Philips er op, hoe vroeger, ondanks de gewone keuring, herhaaldelijk t.b.c.-verschijnselen bij nieuw aangenomen personeel optraden. Toen röntgen-doorlichting een zeer doel matig hulpmiddel bij het opsporen van long-tuberculose bleek te zijn, werd in 1932 door den fabrieks-hygiënist, dr. G. C. E. Burger, met het doorlichten van sollicitanten en van het reeds in dienst zijnde personeel begonnen. Slechts zij, die direct hierbij betrokken zijn, weten hoeveel leed in die jaren hierdoor voorkomen werd. Allen zullen echter het groote sociale belang ten volle beseffen, wanneer zij weten, dat sinds 1932 in het Philips-bedrijf het jaarlijksch aantal ziektedagen, die een direct gevolg van de tuberculose waren, met niet min der dan 71% is verminderd. En voorts, dat bijna 200 t.b.c.-paticnten door vroeg tijdige ontdekking hunner ziekte, gene zen in het bedrijf terugkeerden, waar zij thans weer valide medewerkers zijn. Hierbij liet spr. dan nog het infectiege- gevaar, dat deze patiënten voor hun col lega's opgeleverd zouden hebben, buiten beschouwing. Dr. Philips deelde verder mede, dat de uitgaven aan ziekengeld, medische be handeling, verpleging in sanatoria, pen sioenen, enz., die een gevolg zijn van de t.b.c., voor de aan het bedrijf verbonden fondsen thans per jaar 58.000.— minder bedragen dan in 1931. Over de periode van 1931—1939 is op deze wijze voor tie fondsen in totaal ƒ252.000 be- paard. Na aftrek van de kosten van op poring in deze acht jaren, zijnde 88.000, blijft een netto voordeel over van 164.000, welk bedrag zuiver be- paard is en dus een direct voordeel voor alle betrokkenen en voor de onder neming is. Ook buiten het bedrijfsleven werd in middels tot toepassing der röntgen-door lichting overgegaan. Hoewel sedert 1935 met goede resultaten alle recruten van de Nederlandsche Landmacht bij de keu ring doorgelicht worden, is door de ma rine en de koloniale reserve dit voor beeld nog niet opgevolgd. Opgeschrikt door de geruchtmakende besmettingsge- vallen op scholen, heeft de regeering do doorlichting van onderwijzers wettelijk verplicht gesteld. Het is verheugend, dat onlangs, in samenwerking met de regee ring, door verschillende bij de Volksge zondheid en bij de sociale verzekeringen betrokken instanties, een speciaal insti tuut in het leven is geroepen, dat ten spoedigste en op zeer ruime schaal met doorlichten zal beginnen. Dr. Philips wees er verder op, dat de doorlichting alleen dan blijvend nut af werpt, indien dezelfde personen zich aan een periodiek onderzoek onderwerpen. Buiten het Philips-bedrijf, waar iedere werknemer thans met een tusschenpoos van l'/s jaar opnieuw onderzocht wordt, is dit helaas elders in Nederland nog nergens verwezenlijkt. Teneinde te voorkomen, dat de werk nemers thuis geïnfecteerd worden, werd in 1937 opdracht gegeven ook voor huis- genooten de gelegenheid open te stellen zich kosteloos te laten doorlichten. Uit de gezinnen der werknemers gaven dui zenden huisgenooten (in totaal ca. 70%) gevolg aan sprekers persoonlijken op roep. Met nadruk werd de noodzakelijk heid bepleit, dat allen zich aanmelden of wederom aanmelden, teneinde het maximaal gunstige resultaat fd verkrij gen, Hierna wenschte dr. Philips den 100.000ste, den heer Hendriks, in de eer ste plaats geluk met het feit, dat hij vol komen gezond was bevonden, terwijl hij hem voorts mededeelde, dat hij hem in de gelegenheid zou stellen de fabrieks- vacantiedagen met zijn gezin aan zee door te brengen. Na de mededeeling, dat het thans mo gelijk is het doorlichtingsbeeld op wei nig kostbare wijze fotografisch vast te leggen, waardoor de weg geopend is om te komen tot een systematisch röntgen onderzoek van het geheele Nederland sche volk, besloot dr. Philips met een beroep op aller steun in den strijd tegen de tuberculose. Vervolgens sprak de heer Kauffeld na mens het arbeiderspersoneel, de heer Helsen namens het beambtenpersoneel en de heer Smid namens het fonds „Zie kenzorg". Zij gaven uiting aan hun dank en waardeering voor het op initiatief van dr. Philips verrichtte zegenrijke werk van den Gezondheidsdienst, en ver zekerden tevens, dat het geheele perso neel incl. de huisgenooten, blijft mede werken om de tuberculose geheel uit het bedrijf en de gezinnen te bannen. Hierna sprak dr. Burger nog een kort slotwoord. 's-Gravenhage, 4 Mei Ingediend is een wetsontwerp houdende nadere wij ziging van de onteigeningswet. Ter toelichting schrijven de ministers van waterstaat, van justitie en van so ciale zaken o.a.: Do regeering heeft het vraagstuk in studie genomen, of het tempo van dé uitvoering van werken, ondernomen in verband met de werk loosheidsbestrijding of de werkverrui ming, niet kan worden bespoedigd door het verkorten van het tijdsverloop, waarin door onteigening de beschikking over de noodige roerende goederen kan worden verkregen. In do Staten-Gene- raal'is deze aangelegenheid herhaalde lijk ter sprake gebracht. De onteigeningswet kent, naast de normale procedure, bijzondere bepalin gen aangaande onteigening ten behoeve van belangen, die speciale eischen stel len. In deze bepalingen zijn ook tal van voorschriften vervat, die een spoediger verloop van de onteigening mogelijk maken. Intusschen is gebleken, dat de proce dure in onderscheidene gevallen nog te veel vertraging geeft. Het, vaak niet onaanzienlijk, tijdvak, dat gemoeid is met het geven van de ge legenheid tot het inbrengen van bezwa ren tegen de voorgenomen onteigening en het onderzoek van die bezwaren, kan gevoeglijk" tevens worden dienstbaar gemaakt aan de voorbereiding van het gewichtigste moment in het te verwach ten rechtsgeding, de bepaling van de schadevergoeding. Aldus kan de boven genoemde tweede phase soms aanmer kelijk worden bekort. In de gevallen, waarin de ondernemer van het voorgenomen werk dit wenscht, ware hem de bevoegdheid te geven om het gerechtelijk onderzoek door deskun digen ter begrooting van de schade reeds aanstonds in te leiden, nadat uit de ter visielcgging der stukken zal zijn gebleken, welke perceelcn naar aanvan kelijk oordcel ten behoeve van het werk verkregen moeten worden. Het belangrijkste voordeel, bestaat hierin, dat de onteigende partij, veel eerder dan thans mogelijk is, de be schikking over de noodige terreinen zal kunnen verkrijgen door voorloopige in bezitneming overeenkomstig de artike len 54a en volgende der onteigenings wet. Aan de voorloopige inbezitneming, die dient om aan het goed zijn nieuwe be stemming te kunnen geven, behoort een deugdelijk onderzoek door deskundigen vooraf te gaan. Een onvermijdelijk nadeel is echter, dat in practijk het onderzoek ge ruimen tijd kan vorderen. Bij omvangrijke ont eigeningen zal veelal een zeer groot aantal zaken gelijktijdig bij den rechter aanhangig worden gemaakt. In al hie zaken wordt het onderzoek verricht door dezelfde deskundigen, omdat daarbij één lijn moet worden gevolgd. De arbeid kan bezwaarlijk worden verdeeld over een willekeurig aantal personen. De al dus opeengehoopte arbeid kan door de deskundigen niet met de vereischte nauwgezetheid binnen een kort tijdsver loop worden verwerkt. Het geldt hier een factor, die ligt in den aard der zaak zelve en door geen wettelijke voorzie ning geheel is ter zijde te stellen. Het. belang, dat de deskundigen zoo spoedig mogelijk met hun arbeid kun nen aanvangen, is dus inderdaad groot. Wellicht kan hun onderzoek reeds heb ben plaats gevonden op liet. tijdstip, waarop het besluit tot aanwijzing der perceelcn ter onteigening afkomt. Dan Ill "iV. ist (jLsWoi ét mxiAi en. A „Xrfj ««nt MM- XiipSccA Jii Ixitiv, U cIam. '"I j Qêbr«* SUNLIGHT ZEEP EM NOOIT tEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST 's-GRAVENHAGE. 5 Mei Toen de woningwet in 1902 van kracht werd, was er nog geen sprake van luchtge- vaar en zelfs toen de laatste wijziging van deze wet in 1934 werd doorgevoerd werd er weinig aandacht- geschonken aan het gevaar uit de lucht, voortko mend uit bombardementen. Eerst in 1936 kwam de wet nopens de bescherming tegen luchtaanvallen tot stand. Deze wet bracht een aanvul ling van dc woningwet en opende voor den minister van binnenlandsche zaken de gelegenheid te kunnen verlangen, dat in gebouwen, welke een zekere op pervlakte overschrijden. openbare schuilplaatsen gemaakt zullen worden. Deze schuilkelders ziin dan bestemd voor hen. die zich tijdens een lucht bombardement toevallig op straat be vinden. Dc gezinsbescherming, d.w.z. de be scherming van hen. die tijdens een bom bardement in hun woning verblijven, wordt aan de ingezetenen zelf overge laten. In tegenstelling tot Engeland, waar de overheid de taak heeft aan vaard om ook de gezinsbescherming te regelen. In het begin van Maart heeft de heer Meyer, directeur van den ge meentelijken dienst van bouw- en woningtoezicht, in opdracht van B. en W. van 's-Gravenhage een studie reis naar Londen gemaakt om daar na te gaan. welke schuilplaatsen men in Engeland het meest afdoen de acht tegen zware bombardemen ten uit de lucht. Het spreekt van zelf, dat men aller eerst geneigd is dekking te zoeken in de kelders onder de huizen en deze meening wordt ook thans nog allerwe gen als de juiste gepropageerd. In En geland echter heeft men afgezien van het inrichten van kelders als schuil plaatsen op grond van verschillende overwegingen. In de eerste plaats moet men, indien een kelder instortingsvrij gemaakt moet worden, de afdekking verzwaren door het aanbrengen van jukken onder de binten, zoodat per vier kanten meter een druk van 1500 tot 2000 kg. uitgeoefend kan worden. De afdekking moet zoowel brandvrij als brandwerend zijn. Een bestaande koe koek moet in den regel verruimd wor den om te kunnen dienen als nooduit gang. welke scherfvrij moet zijn afge sloten. Bij instorting van het huis be staat vervolgens nog de kans. dat zoo wel de ingang als de nooduitgang door puin wordt versperd, want in tegenstel ling tot de gangbare meening valt de instortende huismuur niet van het huis af. maar brokkelt de muur af, waarbij de stukken tot ongeveer 4 meter buiten den muur neervallen. Het inrichten van een kelder is kost baar. geeft een effect van zeer betrekke lijke waarde en heeft, over alle gezin nen in een stad genomen, een beperkte strekking. In Den Haag beschikken slechts 10 procent der huizen over een kelderruimte. Men stelt derhalve in Engeland ab eisch. dat de bevolking van de 12 groote steden, voor zooveel zij niet geëvacueerd zal worden, tijdens een bombardement uit de lucht de be scherming kan vinden in schuil plaatsen, welke ziin: scherfvrij. in stortingsvrij en bestand tegen lucht- stooten. Voorts stelt men als eisch, dat de schuilplaatsen in de onmid dellijke nabijheid van de woningen liggen, zoodat in geval van alarm zij in korten tijd bereikt kunnen worden. Na uitvoerige en afdoende proefne mingen. waarmede vier maanden ge moeid waren, heeft de regeering beslo ten tot algemeene toepassing van een stalen schuilplaats, gedekt met grond. Begin Februari van dit jaar werd de constructieteekening door den minister, onder wicn de luchtbescherming ressor teert, vastgesteld. Begin Maart waren reeds 85000 schuilplaatsen uitgedeeld. Er zullen eenige millioenen schuil plaatsen verstrekt worden. De verstrekking geschiedt gratis aan gezinnen, welke geen inkomstenbelas ting betalen, d.w.z. een inkomen hebben beneden 250 pond. Overigens wordt 8 pond vergoeding verlangd. De schuilplaats bestaat uit verzinkt gegolfd plaatijzer, dik 2 m.m. eenig pro fielijzer. bouten en volgplaten. Bij een proefneming bleek, dat de schuilplaats niet beschadigd wordt, in dien op een afstand van 9 m. een bom van 227 kg, waarvan de punt 0.45 m. diep in den grond steekt, tot ontplof fing komt. Voor het aanbrengen van de schuil plaats zijn geen andere gereedschappen noodig dan een schop en een schroef- sleutel. Twee arbeiders kunnen in 5 8 uur tijd een schuilplaats aanbrengen. Bii de thans geldende materiaalprii- zen zijn in ons land de kosten van da levering van de onderdeelen aan huis niet meer dan 90. Deze studiereis van den directeur van' den Haagschen gemeentelijken dienst voor bouw- en woningtoezicht heeft be langrijk materiaal opgeleverd, waar de luchtbescherming in ons land haar voordeel mee kan doen. kan de onteigenende partij reeds zeer spoedig de beschikking over de noodige terreinen verkrijgen. Maar in ieder ge val wordt door de voorgestelde methode tijd gewonnen. Op deze wijze kan dus de uitvoering van plannen tot bestrijding der werk loosheid bevorderd worden. Intusschen bestaat geen grond om een regeling in hier bedoelden zin tot dit onderwerp te beperken; zij kan algemeen luiden en opgenomen worden in den eersten titel der onteigeningswet. Bij de bijzondere voorzieningen kunnen haar voorschrif ten op de gebruikelijke wijze van toe passing worden verklaard. In artikel 12a is het hierboven om schreven denkbeeld uitgewerkt. Het opent de mogelijkheid om een belangrijk gedeelte van de onteigeningsprocedure; het deskundigenonderzoek, te doen plaats vinden, voordat de dagvaarding tot onteigening is uitgebracht, - i i T er gelegen heid van de 100.000ste serie doorlichting bij de Philipsfa- brieken deed Dr. A. F. Phi lips mededee ling van de hiermede be reikte belang rijke resultaten in den strijd tegen de t.bc. ARNHEM. 5 Mei. Het Arnhem- sche gerechtshof heeft behandeld de zaak betreffende de oplichting door middel van een smokkelpartij stereoscopen. Zekere v. d. B. had den koopman G. J. A. te Beek 4.000 Mark ter hand ge steld om in Düsseldorf stereoscopen te koopen, die hij met groote winst in Nederland zou kunnen verkoopen. A. zou de instrumenten over de grens smokkelen, doch deelde den volgenden dag mede, dat hij betrapt was en dat hij de stereoscopen tijdens een vlucht zou zijn kwijtgeraakt. Hoe men ook zocht, de instrumenten werden nergens gevonden. A. werd wegens oplichting door de Arnhemsche rechtbank tot twee jaar eevangenisstraf veroordeeld» De advocaat-generaal, mr. Hermans, eischte heden bevestiging van dit von nis. Uitspraak 17 Mei. DE BEGRAFENIS VAN DEN HEER P. VISSER 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Morgen middag zal het 6toffelijk overschot van den heer P. Visser, administrateur van het departement van Onderwijs, Kun- 6t®n Wetenschappen en chef van de afdeeling kunsten en wetenschappen van het departement, op de Oosterbe graafplaats te Voorburg ter aarde wor den besteld. De stoet vertrekt om halftwee van het sterfhuis, Van Deventerlaan 28 te Voor burg. UIT DE STAATSCOURANT 'sGRAVENHAGE. 5 Mei. - Bij K.B. is. met ingang van 1 Mei 1939, benoemd tot meesterknecht bij het staatsbedrijf der Algemeene Landsdrukkerij: R. Wes terink, thans ondermeesterknecht bij ge noemd staatsbedrijf. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 5 Mei. Aan de universi teit te Leiden is heden bevorderd tot arts de heer J. M. W. Kampmeinert te Soest.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 9