VOOR DE VROUW Het Volksvoedsel der Italianen i „Macaroni VROOM EN DREESMANN HET CACTUSSEN-VENSTER Thans volgt de voorjaarskuur Onderhoud van aluminium CQ/METICFI De nieuwe voorjaarsmode wacht 'ons met vele snufjes, voor sport en middag-toiletjes. De sportieve kleeding bestaat uit windjacke, fietsrokken en dirndl jurkjesde gekleede middagtoileifen van ge bloemde zijde. Bovenstaande modellen zijn de meest gangbare voor sport en va- cantie. De daarnaast staande mid dagtoiletten verlangen een nadere beschrijving. V.l.n.r.: Smokwerk aan schou ders en heupen, ruim vallende rok en korte mouw. Materiaal ge bloemd zijden crêpe; Plissé rok waarop blouse met revers en knoopsluiting; gekleede japon met wijde blouse mouwende ruimte in den rok is onder de ceintuur vastgezet. De schuin aangebrach te inzetsels zijn van tule; de ruim te in rok en bovenstukje is inge zet. De mouwen zijn aan de schou derpas aangeknipt; jeugdig toilet je met voor-knoopsluiting en wit kraagje. Apart is de rok met rond ingezette plissé. n EVEN onmisbaar als aardappelen in ons land en ook elders zijn, is dit het geval met macaroni in Italië. Aardappe len completeeren bij ons in meerder ot mindere mate een warmen maaltijd, doch in Italië worden zij veel minder gegeten en op een schotel met groenten en vleesch prijken slechts enkele aardappelen, die trouwens veel minder smakelijk zijn dan in ons land. De Italiaansche aardappel is veranderd in een ,j)atata Eenige eeuwen geleden, toen de aard appel in Europa meer en meer op den disch verscheen, kon men met den bes ten wil deze aardknol in Italië niet populair'maken. Meelspijzen namen en nemen nogsteeds een groote plaats in en een bord pasta met toma ten- of andere saus en bestrooid met iBsijsüi 'a (pcdAamm %ijn bij anA üsüikhiiqbaah Voor deze leuke japonnen brengen wij een geheel nieuwe stof „Crêpe Cricé" a 65 ct. per meter1. Vraagt er naar in onze 8toffenafdelingen AMERSFOORT HOE eigenaardig het ook moge klinken het is een feit, dat bloe men ook aan mode onderhevig lijn. Onze grootmoeders gaven de voor keur aan verbena's, fuchsia's, gloxinia's, pettunia's en aan groene planten als hangers met bonte blaadjes, azalea's, ficus, aspidistra e. a. Wij willen geenszins zeggen, dat men deze plan ten niet moer in de kamers ziet, doch een aantal jaren geleden heb ben velen zich zeer aangetrokken tot vctplanten en cactussen. Niet ieder gelukt hot echter om derzc planten in bloei te krijgen en ongetwijfeld hebben zij meer zorg noodig. dan af en toe een paar druppels water, zooals wel eens beweerd wordt. Men moet over veel ge duld beschikken, wil men eenig resul taat hebben met cactussen. Is er ccliter eenmaal bet begin van een knop, dnn zal men deze dagelijks grootcr zien wor den en stnnn de stekelige planten in het middelpunt, der belangstelling. „Cactussen hebben zon noodig, want zij komen uit zonnige landen" Een mcc- ning, die de meeste leeken toegedaan zijn, doch deze planten verschrompelen integendeel indien zij aan de felle zon blootgesteld worden, vooral midden in den zomer. Wij moeten niet vergeten, dat cactus sen exotische gasten zijn, die zich vaak j heel moeilijk aan ons klimaat aanpas sen, vooral door het wisselvallige weer. Wanneer onze cactussen op den znnne- kant staan, is het noodig, dat zij be-1 schermd worden tegen de inwerking der stralen, en dan zullen zij zeker ge dijen. Zoodra men planten ziet, die geel achtige roode vlekken en rimpelig slap vleesch hebben, is dit een bewijs van zonnebrand, hetgeen voor hen even pijn lijk is als voor menschen. Menigmaal begaan we de fout om aan cactussen te weinig water te geven; ook dit is verkeerd en het is noodig, dat de aarde vochtig doch niet bepaald nat blijft, terwijl al te droge lucht niet goed Js. Men kan eenmaal per dag wat water verstuiven dicht bij de plaats waar de planten zich bevinden. Jonge planten hebben meer water noodig dan oude, vrijwel evenveel als men aan iedere plant pleegt te geven. Zeer goed gedijen de meeste cactussen in broeikassen, die men in het klein of voor in huis kan koopen of laten maken. De temperatuur is gemakkelijk te rege len en de lucht blijft steeds vochtig. Menige huisvrouw meent cactussen goed te doen, indien zij hun kunstmest geeft, doch deze planten verdragen geen vette „bijvoeding". Zij zijn gewoon aan armen grond en de aarde die zij behoeven kan men het best deskundig lat.cn mengen. Cactussen, die onder de luis zitten worden met. spiritus gepenseeld, een volgenden dag herhaalt men dit met tabakswater, daarna spoelt men ze met lauw water af. Men herhaalt deze behandeling totdat alle ongenoode gasten» verdwenen zijn. „Beyer's mode fur alle" Het Meinummer van „Beyer's Mode für Alle" zal vele onzer lezeressen in een prettige zomer- en vacantiestem- ming brengen. Druk gebloemde stoffen en wijd uit- lóopende rokken treden weer sterk op den voorgrond. Voor hen, die hun vacan tia aan zee gaan doorbrengen, vinden we vele origineele ideeën, b.v. blouse en shorts, waarover een bijpassondc jurk met knoopsluiting, wordt door ve len graag gedragen. Ook de lango panta lon is bij gure dagen een onmisbaar on derdeel van onze strandgarderobe. Wat ons tenue voor fietstochten betreft, vin den we in dit nummer weer vele mo gelijkheden. De broekrok is voor dit doel wel bij uitstek geschikt, ook de capuchon kan ons bij onverwachte regenbuien goede diensten bewijzen. Velen kiezen de maand Mei uit, om in het huwelijks bootje te stappen. Hiervoor brengt „Beyer's Mode für Alle" weer een serie mooie, stijlvolle bruidstoiletten, welke door hun eenvoud bij ieder in de smaak zullen vallen. Allerliefst zijn de jurk jes en pakjes, voor de kleuters, waar smockwerk en inrimpelen weer een groote rol in spelen; ook de vroolijk ge borduurde jurkjes zulen bij het jonge volkje zeer in den smaak vallen. Parmezaansche kaas vormt in het mid daguur een alleszins voedzamen hoofd schotel. Hierop volgen groenten en vleesch, meermalen sla en vruchten, alles echter op geheel andere wijze ge reed gemaakt dan wij gewoon zijn. De Italiaansche keuken is zeer bewerke lijk en vraagt veel tijd van de huis vrouw of haar gedienstige. Olijfolie wordt bij voorkeur bij de bereiding van groenten en andere spijzen ook van sla aangewend; zij bevordert in hoo- ge mate de spijsvertering. Interessante studies kan men maken indien men in een of andere „trattoria" gaat middagmalen en de eet-acrobatiek kan gadeslaan. Ongetwijfeld behoort er een aangebo ren handigheid toe om de lange slierten pasta om de vork te wikkelen en naar binnen te werken, hetgeen meestal zeer hoorbaar geschiedt. Niemand ergert zich hieraan; het behoort blijkbaar bij het pasta eten en verhindert de Ita lianen niet op de Ihun eigen levendige wijze, druk gebarende, te converseeren. Kostelijk is het om in de meer Zuide lijke steden door nauwe steegjes te loo- pen, waar men op den drempel 'der straatdeur dikwijls kleine jongens ziet zitten met een diepe schaal macaroni op de knieën. Met hun natuurlijke vijf vingerige vork,'die lang niet altijd even schoon is, brengen zij de lange slierten pasta naar den mond, het hoofd eenigs- zins naar achter gebogen en den mond wijd open. Meestal lukt deze manouvre, valt er wat terug op het bord, dan komt dit bij een volgende greep wel op de plaats van bestemming! IN Holland kent men sleohts enkele soorten macaroni en wordt de pijp- vormige zeer veel gebruikt., hetzij voor een hartig vóór- dan wel voor een nagerecht. In Italië heeft men echter een uitgebreide keuze van pasta- (ma caroni)- en tevens van vermicelli. Meestal wordt de pasta permanente (met golvende kanten) of wel de platte pasta gebruikt. Het koken, dat vlug in bruisend water moet geschieden, ver- eischt eenige aandacht, wil men een goede, droge en niet kleffe ma6sa krij gen. De buitenlander, die geen Ita- liaansdh kent, zal op de spijslijst te vergeefs den naam „macaroni" zoeken, doch vindt deze aangeduid als „pasta" of spaghetti met een of andere salsa (saus). „Pasta col sugo" is b.v. een of andere platte macaronisoort of spag hetti met een saus, waaraan o.a. to maten of tomaten-pureo toegevoegd is. Een saus, die echter weer geheel anders wordt toebereid dan de dikke, gebon den tomaten-saus. die men in Holland pleegt te gebruiken, en die zeer sma kelijk is. Vroeger werd de pasta in huis ge maakt van fijne bloemsoorten met eieren en een weinigje water, waarna men deze ingrediënten tot een soepele bal kneedde, die herhaalde malen uit gerold werd, tot een deeglap was ge vormd van slechts enkele milimeters dikte. Men liet dezen over een lijn in de zon drogen en verdeelde hem daar na in smalle of breedcre reepjes met een mes of radertjes. Als toevoeging aan bouillon werden zeer fijne reepjes gebruikt; die welke aanmerkelijk bree der waren, dienden voor „pasta col eu- go" of voor ravioli. Deze laatsten be staan uit deeglapjes, rond of driehoe kig, die gevuld worden met een meng sel van vleesch of van groente b.v. met spinazie, waaraan verschillende ingre diënten worden toegevoegd. Inplaats van versch water werd bij het maken van de pasta meermalen spinazie-water gebezigd, waardoor het product een groene kleur aanneemt. Maar huis vrouwen, die pasta aan huis maken, vindt men niet meer; hoogstens doen zij het een enkele maal meer uit liefde voor de kookkunst. E Italiaansche pasta-fabricatie |j heeft zich sterk ontwikkeld en is 'n belangrijke industrie geworden, die over de nieuwste machines beschikt. Niet alleen wordt voorzien in de be hoeften der bevolking, doch verschillen de soorten pasta en vermicelli worden ook naar het buitenland geëxporteerd. Thans mengen en kneden geen vrou wenhanden de pasta, doch snelwerken de machines, terwijl jonge meisjes het ondergeschikte werk verrichten. Aardig is het, om in het middaguur een groote schare druk pratende en lachende zwartgelokte, met meel bestoven meis jes huiswaarts te zien keeren. Ongetwij feld gaat er een groote charme van de Italiaansche meisjes uit, die klein en frêle als zij zijn, zoo'n bijzondere gratie bij (het loopen en in haar gebaren aan den dag leggen. Groot is het verschil van type tusschcn de Noord- en Zuid- Italiaanschen; de eersten zijn vaak lang en blond en vormen een sterke tegenstelling met haar Zuidelijke zus ters, ook wat haar psyche betreft. In het Noorden van Italië heeft men vele „fabbricche di pasta" o.a. in de Industrie-centra Livorno, Genua en Turijn. In het Zuiden is het Italiaan sche leven nog rustig gebleven, zóó dat ■machinegedreun de harmonie zou ver breken. Alleen vindt men in de dorpen rondom Napels enkele pastafabrieken, En de fabrieksmeisjes? Zij werken 's avonds na thuiskomst met een gevoel van onrust haar pasta naar binnen, want ze haken naar de afwisseling, die de bioscoop haar straks zal brengen en welke voor (haar levensvreugde betee- kent. lederen morgen vroeg beginnen zij reeds met haar eentonig werk, doch voelen zich zorgeloos en gelukkig om dat zij met elkander kunnen lachen en zingen. Heusch, het kan Persil niet schelen Wat voor weefsel of het is: Ook een dikke wollen deken Wascht zij weer mooi, helder, frisch, Als Uw man zijn deken t'rugziet, Zegt hij hóógstens: nou, nou, nou, Is dat niet wat erg verkwistend? Nieuwe dekens! yrouw, Vrouw, Vrouw! Clinge Doorenbos Hoewel de warme voorjaarszon lokt om na een partijtje tennis rustig buiten uit te blazen is het risico van kou vatten groot. Dit te ondervangen toont ons een Lon- densche Jongedame, die haar bont-cape nog lang, practisch weet te gebruiken GEGOND zijn is een der eerste eischen om er aantrekkelijk uit te zien en daarom zal men in het voorjaar meer dan in andere jaargetij den bijzonder* zorg aan de voeding en de huid moeten besteden. Herhaaldelijk valt het op, als men in deze maanden in den spiegel kijkt, dat de gelaats kleur niet zoo frisch is als men gaarne zou wenschen, terwijl de oogen mat staan. Sommige vrouwen en vooral jonge meisjes hebben een vlekkerige huid, die er op wijzen dat het organis me en het bloe'd teveel onzuiverheden bevatten. Het toepassen van allerlei z.g. schoonheidsmiddelen brengt niet het ge- wenschlc resultaat en slechts verdoeze len van datgene wat men liever niet ziet; doch alleen een inwendige kuur. kan het uiterlijk aanzien aanmerkelijk verbeteren. Wanneer de noodzakelijke opbouwstoffen, verbruikt zijn. zullen de ze aangevuld dienen te worden door vi taminen bevattende voedingsmiddelen. In geval van zenuwuitputting en alge- meene zwakte, die- zich aan het eind van een zonloozen winter menigmaal voor doen, zal de medicus zelfs vitaminebe- vattende preparaten voorschrijven. Het is thans mogelijk dat men regelmatig jonge groene groenten eet en dagelijks een of ander slaatje met citroensap toe bereid. waardoor de noodige vitaminen worden toegevoerd. Groene- kruiden als aanvulling van soep, zonder'dat. zij even wol meo koken, zijn eveneens uitstekend en de sterkste bondgenoot is zeer zeker wel de zon die steeds weer nieuwe venskracht brengt. Niet ieder weet. dat zich' door den invloed der intensieve zonnestralen in het lichaam vitaminen ontwikkelen en dat tevens de bloedsomloop krachtiger wordt. Zoodra er maar een weinig zon is zal men deze moeten benutten om haar op de huid te laten inwerken. Voorts moet men de huid goed verzorgen, vooral komt het gelaat hiervoor in aanmer king, dat steeds aan temperatuurswis selingen en de inwerking van stof is blootgesteld. Wasschen met water zeep 's morgens is niet voldoende, want ook voor het naar bed gaan moet de huid grondier ereinigd worden; liefst mot een vette creme of met een watje met olijfolie. Men staat eenvoudig ver steld hoevee! vuil men hierdoor zelfs na het wassehe-n nog van de huid af haalt. Masseeren is minder aan te beve len, indien men althans niet precies weet, in wellen richting men do bewegin gen moet, uitvoeren. Als leek bederft men hierdoor vaak meer, dan men goed maakt. Het beste is om de huid met lauw water en een zachte zeepsonrt te wasschen en daarna met oen handdoek luchtig te drogen. Zeer aan te bevelen is het nemen van een stoombad met krui den b.v. met kamillen, die men in een niet to honce kom doet en met heet water overgiet. Hier houdt men het gelaat bo ven en dekt hoofd en kom af met een grooten handdoek, zoodat He waterdamp op de huid inwerkt, de poriën zich ope nen en het vin! naar buiten komt.. Na 5 min. het gelaat met kouH water was schen en de huid invetten. .Dagelijks moot men zich gewennen aan enkele min. ademhalingsoefeningen voor het open raam. Ten slotte nog de raad om alle dingen niet te zwaar op te nemen, want hierdoor wordt het leven vaak een last. Trachten icderen dag met op gewektheid te beginnen maakt het leven dat toch zoo snel voortvliedt veel zon niger. Zon hebben we noodig voor lichaam en geest DE laatste jaren heeft aluminium zich een steeds grootere plaat» weten te veroveren, alhoewel het een goede twintig jaar geleden nog slechts zeer weinig gebruikt werd. In verhouding tot andere metalen is het billijk in aanschaffing, alhoewel men bet meeste profijt heeft van goede kwa liteiten. Bij zorgzame behandeling kan aluminium zijn mooie glanslaag bewa ren en is het een sieraad voor de keu ken. In de eerste plaats moet men nim mer poetsmiddelen gebruiken, die aan leiding geven tot het. maken van kras sen, zooals b.v. de metalen pannelapjes. Bij voorkeur dient men speciale in den handeJ zijnde aluminium reinigings middelen te gebruiken o.a. zacht metaal draadsponsjes met zeep. Nawrijven met zachten doek. Ook in aluminium ketels vormt zich ketelsteen na verloop van zekeren tijd, hetgeen vooral het geval is, indien het water veel kalk bevat zooals b.v. leiding en welwater. Men kan dit verwijderen door den ketel voor 1 c.M. met azijn of azijnzuur te vullen, die men gedurende een minuut of tien laat koken. Water geeft ook aan kookpannen me nigmaal een donkere binnenrand, het geen echter geen invloed op de spijzen heeft. Meermalen gelukt het om de bin nenrand weer vrijwel in zijn oorspron kelijke kleur te krijgen, indien men de pan met water en eenige gesnipperde uien uitkookt. Aluminium is een zeer zacht metaal en stooten of -vallen geeft deuken, die moeilijk uit te maken zijn, doch ook met pannen van andere metalen moet men voorzichtig omgaan. Email, dat aan ster ke temperatuurswisseling wordt bloot gesteld of dat men stoot, krijgt barstjes, die later aanleiding geven tot afsplinteren. Wie met het practische, duurzame over het algemeen handige aluminium keukengerei weet om te gaan, zal het niet gaarne door andere metalen ver vangen zien, temeer daar het tevens bij regelmatig onderhoud althans een sie raad voor de keuken is. (Nadruk verboden) C^clöönleid if 'n kostelijk heZ.it Uw make-up in har monie met de laatste modetinten. Poudres et Rouges Lesquendieu, Paris. I N STITUT gediplomeerd /choonmeioy JSPeciau.tte ve rplee otter) AMERSFOORT - P. BUYSLAAN 12 - TEL. 1607 HET NORMALE FIGUUR Een normaal figuur wil zeggen een slank, middelmatig geproportionneerd lichaam. Als diegene, die aanleg heeft om dik te worden, maar eens wat meer voorzorg nam, met overleg een verstandige leef wijze volgde, wat betreft spijs en drank en zich daar dan ook aan hield, dan zou het niet eens zoo'n puzzle zijn om een goed figuur te behouden. Een dieet wil niet zeggen, dat men een verhongeringskuur moet ondergaan. Be halve het inschakelen van één fruitdag in de week (ik wees hierop reeds vroeger), wat zeer gezond is door het hooge vita minegehalte en tegelijker lijd bloedzuive rend werkt, zal men zijn huisdokter altijd bereid vinden een voorschrift voor een dieet in elkaar te zetten, dat geenszins een gevoel van honger behoeft achter te laten. Over het algemeen eten de menschen te veel, zeker wanneer men de eerste jeugd voorbij is; het lichuam heeft er dan geen behoefte meer aan een groote hoeveelheid voedsel te nuttigen. Iedere vrouw, die prijs stelt op een goed figuur, moet In de eerste plaats trachten slank te blijven. Dit voorkomt onaange naamheden cn complicaties. Het is niet ge makkelijk een eenmaal opgetreden zwaar lijvigheid weer te doen verdwijnen en daarom is ook in dat geval het gezegde van toepassing: voorkomen is beter dan genezen. De onaangenaamheden van zwaarlijvig heid zijn heusch niet denkbeeldig, maar evenmin de gevaren verbonden aan een te snelle vermindering, vooral wanneer de vermageringskuur wat krach tig wordt doorgevoerd, hetzij door streng dieet, hetzij door het gebruik van schild- klierpraeparaten. Bezwaren van het hart of buikorganen, galsteenkolieken, enz. kun nen er door optreden, terwijl vooral bij jonge meisjes iedere snelle vermagering een nadeeligen invloed heeft op haar lichamelijke schoonheid. Theoretisch is de oplossing van het vraagstuk, hoe zwaarlijvigheid te behan delen of te voorkomen, buitengewoon een voudig, maar in de praktijk kunnen de meeste menschen de verleiding van over daad aan lekker eten en drinken niet weerstaan. Overigens zün het vooral de kleine ver snaperingen, den geheelen dag door geno men ('s morgens eenige kopjes koffie met suiker, afternoon tea met koekjes en ge bakjes, het eten van bonbons, puddingen bij het diner, alcohol enz.), die ongemerkt de slanke lijn in gevaar brengen. Het nut van lichaamsoefeningen is in diverse brochures voldoende beschreven en dus genoegzaam bekend. Te veel ge bruik van vloeistof kan ook een factor zijn voor het vormen van zwaarlijvigheid: slechts tusschen de maaltijden in drinke men cn dan liefst niet meer dan 1XA liter per dag. Men neemt tegenwoordig nog wel eens zijn toevlucht tot een „stoombad". Het resultaat er van berust hierop, dat niet het vet „wegsmelt", zooals men dat wel eens ten onrechte meent, maar dat in korten tijd een groote hoeveelheid water aan het lichaam onttrokken wordt. Deze methode is niet geheel ongevaar lijk, aangezien zii groote eischen aan het hart stelt, te meer wanneer er actieve lichaamsoefeningen aan verbonden worden. Zwaarlijvigheid is een afwijking en wan neer eenvoudige middelen onvoldoende re sultaat opleveren, raadplege men een me dicus. DIANA

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12