Voetbalfinale 1938/39 in Bern Nederland gaat op bezoek bij Zwitserland „Je houdt er niet van" Roode haan Weinig kans op een zege v De beste oranjeploeg in het veld Competitie K.N.V.B. Burgers versus Militairen Van Paarden en Menschen De Polen leiden met 2-0 HOLLAND-BELGIE PER MOTOR kraaide in Utrecht Vereen.v.Nat. Veiligheid De lezingen van Karl Barth Clandestiene zender te Swalmen Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 MEI 193S De Zwitsers sloegen achtereen Duitschland, Engeland en Portugal MORGEN wordt het interlandseizoen 19381939 besloten met den wedstrijd tegen Zwitserland in Bern. Het zal de Oranjeploeg zeer veel moeite kosten om als over winnaar uit den strijd te treden, niet alleen omdat het Nederlandsch elftal iederen uitwedstrijd tegen de Helveten op moeilijkheden stuit, doch vooral omdat het spel van de Zwitsers onmiskenbaar vooruit gegaan is. waarvan overwinningen op Duitschland. Engeland en Por tugal getuigen. Nederland komt met het beste elftal in het veld, dat momen teel bijeen is te brengen en helaas heeft dit na den wedstrijd tegen België in Amsterdam niet den indruk achtergelaten, dat in Bern kans op een overwinning bestaat. Ons inziens kan een gelijk spel al zeer bevredigend worden genoemd. f Zwitserland-Nederland voorheen Bazel. 16 Mei 1920: Zwitserland—Nederland 2—1 Amsterdam. 28 Maart 1921: Nederland—Zwitserland 2—0 Bern, 19 November 1922: Zwitserland—Nederland 5—0 Amsterdam. 2b November 1923: Nederland—Zwitserland 4 Ztirich. 19 April 1925: Zwitserland—Nederland 4—1 Amsterdam 2S Maart 1926: Nederland—Zwitserland 50 Bazel. 6 Mei 1928: Zwitserland—Nederland 2—1 Amsterdam 17 Maart 1929: Nederland—Zwitserland 32 Zilrich. 2 November 1930: Zwitserland—Nederland 6—3 Amsterdam 22 Januari 1933: Nederland—Zwitserland 02 Milaan 27 Mei 1934: Nederland—Zwitserland (W.K.) 2—3 Bern 4 November 1934: Zwitserland—Nederland 2—4 Amsterdam 7 Maart 1937: Nederland—Zwitserland 2—1 De stand luidt: Zwitserland 13 7 0 6 14 30—28 Nederland 13 6 0 7 12 28—30 Het is dus weer de kern van gerouti neerde spelers met daarom heen vier vijf jongeren, die van plankenkoorts geen vrees meer behoeven te hebben. ONZE tegenstanders mogen aller minst worden onderschat, want na dat zij vorig jaar tijdens de Wereld, kampioenschappen kans zagen Duitsch land uit te schakelen, wonnen zij in eigen land van Engeland en kort gele den werd het sterke Portugal in Lissa bon geklopt. Deze overwinningen getui gen van een groote kracht. Meer nog dan Nederland steunen de Helveten op oud-gedlenden. Niet minder dan zeven spelers maakten deol uit van de ploeg, die vorig jaar de Duitschers sloegen en namen ais Minelli, Vernati, Aebi en Abegglen zijn hier bekend ge noeg. Zwitserland telt slechts een nieu weling. namelijk Bichsel van Lausanne, die als linkshalf fungeert. Als geheel wordt het Zwitsersch elftal als zeer sterk beschouwd en een kleine zege voor de gastheeren ligt het meest in de lijn van de verwachting. Hopenlijk slagen onze landgenooten er in, de roodhemden op eigen veld in be dwang te houden. De wedstrijd wordt geleid door den Belgischen scheidsrechter Baert. die ook geen onbekende voor ons is. Hij heeft reeds enkele interland-wedstrijden ge floten van het Nederlandsche elftal waaronder ook een ontmoeting tegen Zwitserland. Merkwaardig is, dat het Nederlandsch elftal op Van der Veen na geheel uit Westelijke spelers bestaat en allen eer ste klassers, maar dat echter de keeper thans officieel van den derden klasser A.P.G.S, is, welke club inmiddels met een heen in de vierde klasse staat, dat de reserve keeper Frans Pino van een tweede klasser afkomstig1 is, terwijl de andere reserves uit het Zuiden en Noor den komen. - De wedstrijd vangt om 3 uur Middel F.nropeeschen tijd aan, dit is 2.20 uur Nederlandsche tijd. ZWEMMEN W OOR de 14e maal komen Zwit- v seriand en Nederland tegen el kaar in het veld. de eerste ontmoe ting vond 16 Mei 1020 te Bazel j-laats en het is voor de zesde maal dat de oranjehemden naar het land van de bergen trekken. Slechts tweemaal werd in Bern gespeeld, namelijk op 19 November 1922 en 4 November 1934 en werd de eerste ontmoeting aldaar met 50 verloren. In 1934 na men de onzen revanche op de in Mi laan geleden 3—2 nederlaag in het tournooi van de wereldkampioen schappen. BAS PAAUWE. die zijn vijf en twintigste interland wedstrijd speelt De schitterende Zwitsersche hoofdstad, de stad van bloemen en fonteinen, levert onze spelers, die hedenmorgen met de Rheingold zijn vertrokken, een prettige reis op en hopenlijk weten zij dit met een overwinning te onderst reepen. Deze kans achten we niet groot. Ze ker kan het Nederlandsch elftal in staat worden geacht een goeden wedstrijd te spelen. Op Bonsema na komt hetzelfde team in het veld. dat in Amsterdam te gen België speelde, en al viel de ploeg toen wel wat tegen, toch beschikt zij over voldoende capaciteiten om het tot een behoorlijk peil ie brengen. De samenstelling levert geen reden tot critiek. Bonsema was in Amsterdam de eenige zwakke plek en daarvoor is Stam herkozen. Wij vonden het reeds onbegrij pelijk. dat de V.U.C.'er na Antwerpen was gepasseerd, en hef doet ons genoe gen hem nu weer in de Nederlandsche ploeg te zien. Dijkstra heeft zich al aardig in het na tionale team weten te spelen en ook zijn keuze was gewettigd. De voorhoede is nog steeds dezelfde als waarmede in Rotterdam van Hongarije werd gewon- nen. De elftalopstellingen voor morgen luiden: Zwitserland SCHLEGEL (Young Fellows) MINELLI STELZER (Grasshoppers) (Lausanne) SPRINGER VERNATI BICHSEL (Grasshoppers) (Grasshoppers) (Lausanne) BICKEL AL) ADO P. AEBI TR. ABEGGLEN G. AEBI (Grasshoppers) (Lugano)(Grenchen) (Servette) (Servette) Scheidsrechter L. BAERT (België) DE HARDER SMIT VENTE v. d. VEEN (V.U.C.) (Haarlem) (Feijenoord) (Heracles) PAAUWE ANDERIESEN STAM (Feijenoord) (Ajax) (aanv.) (V.U.G.) CALDENHOVE WILDERS (D.W.S.) (Blauw-Wit) DIJKSTRA (Z.F.C.) Nationale wedstrijden A.Z. P.C. De nationale zwemwedstrijden der A.Z. P.C. vinden dit jaar plaats op Zondag, 25 Juni in Pesie's Bad. DRëGER (D.W.S.) Nederland Reserves Zwitserland: Ballabio (Grenchen), Lehmann (Grasshoppers), Guln- 'phard (Servette), Siedler (Lausanne). Nederland: Pino (U.V.V.), yan Ierland (Willem II), Bonsema (G.V.A.V.), Do Bock .(Sneek), Hockey kampioenen De titel voor de eerste maal niet in het Westen? ]\/f ORGEN kan de beslissing vallen /rwat betreft het hockey-kam- pioenschap van Nederland. In dien Venlo in Niimegen van Union wint en slechts gelijk speelt is zij lands kampioen. Voor de eerste maal komt kan de titel niet in het Westen terecht- Hierbij de Nederlandsche kampioenen sedert de instelling van de competitie: 1898 Haarlemsclie H.B.C. 1899 's Cray. H cn B.C. 1900 Haarlemsche H.B.C. 1902 's Grav H. en B.C. 1903 Haarlemsche H B.C 1904 Haagsclie M.H.C. 1905 Haarlemsche H.B.C. 1906 Mixed 1907 Haagsche H.V. 1908 Odis 1909 Huassche H.V. 1910112 Musschen 1913/14 Togo 1915 Nood-competitie 1916/18 Togo 1919123 Bloemendaal 1924 H.D.M. 1925/29 Amsterdam 1930/31 H.D.M. 1932 H.O.C. 1933/34 Amsterdam 1935/36 H.D.M. 1937 Amsterdam 1938 B.M.H.C. J paardensport Concours hippique in Houtrust Hal 's GRAVENHAGE, 6 Mei. Gister- avond is het springconcours M. verre den. Amateurs en professionals, waaron der de beste Nederlandsche ruiters, bur gers en militairen, hadden voor dit con cours ingeschreven. Het parcours was 350 meter lahg en telde 13 hindernissen, maximaal 1.30 meter hoog. De uitslagen waren: Concours voor rijpaarden (kwaliteits beoordeling voor paarden niet ouder dan 8 jaar). Lichtgewicht: 1. Opal, eig. Leo van den Bergh (Wassenaar), ber. mevr. Vorst manLangen. 2. Brigade O'Buff. bër.-eig. dr. H. L. M. van Scha ik. Wassenaar. 9. Chiquita 2 (rom.), ber.-eig. D. C. F. Modderman. De Steeg. ■Zwaar-gowichl: 1. Micrph. eig. stal Duindal, ber. mr. G. L. Kepjjer, Don Haag. 2. Lanturlu, eig. N.V. Oranje Manege, Scheveningen, her mej. Pauptit. 3. Blurney Boy. ber.-eig. dr. H. M. E. Schürmann, Don Haag. Springconcours: 1. Kantaka, eig.-ber. kap. Tonnet (Amersfoort). 2. Tom 3. eig. Manege de Wildhoed, Den Haag, ber. mej. van Os. Den Haag. 3. Santa Bell, eig.-ber. ritmeester Van Schaik (Wassenaar). VOETBAL H.V.C- II speelt in Culem- borg tegen Vrienden schaar III De 'wedstrijden van het Nederlandsch elftal en het Nederlandsch jeugd-elftal zijn oorzaak, dat de kampioens- en pro motiewedstrijden in de hoogere regionen geheel -stil liggen. Slechts een klein programma, met nop enkele onbeteeke- nende competitiewedstrijden is vastge steld. Zoo spelen Voorwaarts en J. S. V. hun laatsten wedstrijd. Winnen de Utrechte naren deze ontmoeting dan laten zij de bezetting van de laatste plaats over aan de Jutphaasche club. In de klasse van de Amersf. Boys wordt noggespeeld'De Meteoor-Ah rends. H.V.C. II zet haar promotie-wedstrij den voort. Nu moet zij naar Culemborg om het dertic team van Vriendenschaar te bekampen. De Culcmborgers, die als zeer sterk gelden, stelden j.l. Zondag erg teleur door thuis van Blauw Wit 4 te verliezen. Het. is voor de rood-witten in elk geval bewijs, dat zij niet kans loos zijn. Toch zal haar spel van beter gehalte moeten zijn dan j.l. Zondag tegen Baarn II. Baam II, speelt thuis tegen Blauw Wit IV. In dit treffen «al de overwin ning wel hij de Amsterdammers terecht komen. Het ziet cr naar uit, dat H.V.C II met Blauw Wit IV uiteindelijk zal strijden om den titel. H.V.C. II heeft o.i. dan de beste kansen tenminste wan neer in Culemborg gewonnen wordt omdat zij Blau-v Wit IV op Birkhoven noe moet ontvangpen. In Amsterdam eihdigde het treffen onbeslist. VOETBAL De voetbalwedstrijd tusschen het Amersfoortsch flftal en een team ge formeerd uit het garnizoen hier, welke oorspronkelijk was vastgesteld op Woensdagavond, 28 Juni, is, in verband met de uitvdering van het Amersfoortsch Mannenkoor in het Openluchttheater op dien datum, verschoven naar Dinsdag avond 27 Juni, OVERAL, in stallen van allerlei aard, komen wel paarden voor, die alles- eters zijn. Bij de bereden wapens is er in elk regiment wel minstens een, die dankbaar en met graagte verslindt alles wat „de jongens" hem verkiezen aan te bieden. Indertijd ging er een verhaal van nummer zóóveel hij de huzaren in Den Haag, die dol was op alle overge schoten etensresten. Of het nu erwten soep was of bruine boonen, hutspot of kooi, Koes (alle gekke paarden hceten Kees, beweerde eens een opasser tegen me en er schijnt iets van waar te zijn) at letterlijk alles, mèt en zonder spek of worst of vleesch of wat er dien dag was verstrekt. Het ging zelfs zoo ver, dat Kees, als iemand met een etensblik ram melde om zijn attentie te trekken, zich losmaakte in zijn vak en kwam toeloo- pen om te zien wat men hem had aan te bieden. En o wee, als iemand zich ver meten had loos alarm te maken en hem voor den gek te houden! Dan zette hij den schuldige na en greep hem in de kleeren, als hij dc kans kreegl Soms kropen de schuldigen achter het stroo weg om de gerechte wraak van Kees te ontgaan. In boerenstallen treft men evengoed alleseters, die dol zijn op aardappelen met spekvet, soep met vleesch er in en dergelijke lekkernijen. En zoo nu en dan vertoont een particulier paard ook der gelijke neigingen. Siegfried zou best in die richting opgevoed kunnen worden. Hij houdt van vele en soms van zonder linge dingen, speciaal van snoep. Behal ve klontjes, pepermunt en zoute pinda's is hij buitengewoon verzot op eucalyp- tuspastilles, salmiakdrop en zuurtjes. Van enkele dingen, die toch niet zoo zeer buiten het normale kader vallen, houdt hij beslist niet. Te weten kool raap, bananen en peulen, maar hij is dol op radijs en raapstelen. Voor zoo ver ik weet is hij altijd strikt vegetariër geble ven. Ik heb hem nooit een viezer gezicht zien trokken dan de keer, toen er tus schen het oud-bakken, voor hem bestem de brood, een sneetje met leverpastei was terecht gekomen. Hij spuwde het uit, dat het een heel eind verder terecht kwam en stond cr met iets als afgrijzen naar te kijken. Nu was er inkwartiering vlak bij Siegfrieds verblijf en verscheidene van „de jongens" vonden hem een gezellig en vriendschappelijk gezind paard en maakten avances tegen hem. Zoodat hij al gauw een heel stelletje vrienden had. Die gaven hem nu en dan ook eens iets lekkere en één deelde trouw zijn boterham met hem, zooals zijn op passer trouwens ook vaak deed. Een boterham met boter vindt de schim mel een tractatie en doe jè ei* suiker op. dan is het heelemaal in orde. Op een morgen echter kwam een van zijn vrienden aan met een over gebleven boterham met worst. Dat vond ik niet zoo heel geschikt, maar regelrecht verbieden leek wat on vriendelijk en bruusk. TochNu is cr natuurlijk altijd in zulke gevallen Siegfried zelf. Dus bleef ik er bij staan cn zei alleen, toen de boterham werd aangeboden: Daar houdt je niet van. Geen stemverheffing, geen verbod, alleen het conslateeren van een feit, met een kleinen nadruk op houdt, zoo goring, dat. de ander het niet eens merkte. Hij zei: O, jawel mevrouw, hij houdt er best van. Gisteren heeft hij een heele boterham met worst van me gehad en hij at-het graag. Ik keek Siegfried niet eens aan, her haalde alleen: Je houdt daar niet van. Do jonge man brak een stuk van de boterham af, legde het op zijn hand, bood het aan op de gebruikelijke ma nierSiegfried wendde het hoofd af. Róók er zelfs niet aan. Je hebt het in je linkerhand, jöh, zei een kameraad. Brood in de andere hand. Neen. Dank u. Ik houd er niet van. De vrouw heeft het gezegd en dan zal het wel zoo zijn. Dat van gisteren was dan een vergissing. Neem mij niet kwalijk. De poging werd nog een paar maal herhaald. Siegfried boog hoffelijk, pre senteerde een been, uit eigen bewe ging en keek naar mij om te zeggen: Geef jij me nu wat anders, nu ik zoo braaf ben. Wéér de boterham met worst. Nee, dank u, werkelijk niet. Hè! zeiden de omstanders en de éïgenaar van het brood,veronderstelde: U hebt hem een te'eken gegeven, dat hij het niet nemen mag. U hebt wat gedaan, dat hij begrijpt. Nee, ik heb alleen gezegd, dat hij er niet van houdt. Siegfried kreeg van mij een stuk droog brooch dat hij aannam en daarna een pe permunt. als belooning, omdat hij zoo heel braaf was geweest. Achter me hoorde ik een halfluid: Je zou waarachtig zeggen, dat hij het verstaan heeft. (Ik wéét, dat hij alles verstaat maar het is wel eens moeilijk er een ander van te overtuigen). Een ander was van meening: Ze moesten met dat peerd naar een circus gaan. Het heeft geen zin, zei u? Met rijden niéts te maken? O jawel. Tóch wel. WARSCHAU, 5 Mei. (A.N.P.). Het eerste enkelspel van don Davis- bekerwedstrijd Polen Nederland tusschen van Swol en Baworowski werd door den Pool met 97, 63, 6—0 gewonnen. Ook het tweede enkelspel werd door Polen gewonnen. Tloczynski sloeg Hughan met 6—0, 5—2, 6—1. De stand na den eersten dag luidt 20 voor Polen. De Belgische rijders worden heden middag in de gelegenheid gesteld zich op het parcours te trainen. Als reserve rijders zijn voor de Belgische ploeg aan gewezen Bivort (Gillette- 500 c.c.); Thuil- lier (B.S.A.) 350 c.c.; Witmeur (B.S.A.) 350 c.c. en van Maldeghem (Ariel) 350 c.c. Voor den Belgischen rijder, die de hes- te prestatie levert is een gouden medaille beschikkbaar gesteld. OMTREK de schilder edzard koning 70 jaar De schilder Edzard Koning heeft te Voorthuizen, in intiemen kring zijn TOsten verjaardag gevierd. Hem werd mededeeling gcr^nan. dat de N.V. Boek en Kunstdrukkerij Mouton en Co., in Den Haag. met subsidie van vrienden en bewonderaars van den illustrateur en met instemming van de erven van den schrijver, een voortzetting onder nomen heeft van de destijds verschenen luxe uitgaaf van „De Kleine Johannes" van dr. Frederik van Eeden. Ook werd door de constituanten van deze subsi die een schilderij van Koning aange kocht, dat zal worden aangeboden aan een der musea. candidaten gemeenteraad SOEST. Voor de Liberale Staats partij zijn voor de gemeenteraadsver* kiezingen alhier de navolgende can- didaten gesteld: 1. H. J. Gasille (aftr.), 2. J. Strohond (nftr.). 3. N. C. v. d. Bout, Soest erberg, 4. J. N. Plemper van Balen 5. Mevr. J. Schortemeijer-Hendriksc, 6. C. Haver. Voor de S.D.A.P. zijn candidaat ge steld: 1. J. Noodcr, Soesterberg, 2. K. de Haan, 2. J. H. Grift (aftr.). 4. G. Burgwal, 5. H. Anders, 6. H. Reulen, 7. J. Mulder, 8. H. Dieters. algemeen belang en vrijz. democraten vereenigd SOEST. De Vrijzinnig Democraten en Algemeen Belang zijn op 1 candi- datenlijst vereenigd, die als volgt is samengesteld: 1. J. v. d. Ven (aftr.), 2. Mr. W. C. Dwars. 3. J. Zwan, 4. W. Heuf, 5. G. Lindt. 6. J. Harmsma, 7. W. v. Knaape. 8. J. Blom, 9. C. Willekens, 10. A. Degenman, Men schrijft ons uit Utrecht: VANNACHT omstreeks kwart over twee is een felle brand uitgebroken in het hotel Kagenaar aan het Stationsplein. Het vuur brak uit in een liftkoker, die zich in het pand bevindt en verspreid de zich met razende snelheid. Het oude materiaal in het gebouw le verde voldoende voedsel aan het vuur. Zoo spoedig greep het om zich heen, dat de bewoners er totaal door verrast werden en in radelooze angst heen en weer lie pen, zonder te weten hoe zij zich het beste in veiligheid moesten brengen. Dit bracht natuurlijk groote gevaren met zich mede, te meer daar er drie kinderen in het gebouw sliepen. Het is aan het moedig optreden van twee oogge tuigen te danken, dat bij dezen brand geen slachtoffers zijn geval len. Het waren de heeren Hage- nouw en Giart, die met gevaar voor eigen leven het brandende gebouw binnendrongen en de vier volwassen personen en drie kinde ren wisten te redden. Daarbij kwamen zij voor zeer gevaarlijke situaties te staan, zooals bijvoor beeld toen de heer Hagenouw, zich op een gegeven moment van alle kanten door vlammen om ringd zag en niet beter wist te doen dan ijlings de trap af te springen. De brandweer, die middelerwijl ge waarschuwd was, was spoedig ter plaat se cn bond den strijd met het vuur aan met een tweetal slangen. Het was in den beginne een harden dobber met die twee slangen, maar na eonigen tijd werd het wel duidelijk dat, behoudens on voorziene. omstandigheden, het vuur bedwongen zou worden cn verdere uit breiding zou worden tegengegaan. Zooals gezegd, liet de brand zich aanvankelijk ernstig aanzien. Een roode gloed, verlichte het nachtelijk duister, terwijl een dichte rookwalm uit de brandende verdieping opsteeg. Veel menschen waren op dit nachtelijk uur niet aanwezig om naar den brand te kijken cn de politie behoefde dan ook geen moeite te doen het werk van de brandweer te vergemakkelijken door de nieuwsgierigen op een afstand te houden. .Toch was haar taak niet een- heclehZmcl l/eiêcyt Steunt Lochtverdediginsifonds? Postgiro OemHaag 387177 ter» name wan voudig, want het vuur was niet zoo gemakkelijk te hereiken. Aan den voor kant ging het nog wel, maar daar zoo wel de vergaderzaal als de kamer brandden, had het vuur aan den ach terkant vrij spél. Groote hoeveelheden water werden naar binnen geworpen door de reeds totaal uitgebrande ramen en het resul taat was dan een dikke rookkolom, die een oogenblik de vlammen verduister de. Hoe meer de brandweer echter aan het werk was, des te duidelijker bleek bet, dat zij het vuur wel meester zou worden. De geheele eerste verdieping zou een prooi der vlammen worden, maar de omliggende perceelen en de rest. van het gebouw, maakten een re delijke kans behouden te blijven, ter wijl de benedenverdieping veel water schade op zou loopen. MEI-EXPOSITIE „d'OLDE DEEL" TE PUTTEN Het kunstcentrum „d'Olde Deel" te Putten o/d Veluwe opent het tentoon stellingsseizoen 1939 met een expositie van vier Hollandsche schilders Jo Be zaan, G. V. Bochove, Louis Cardinaals en Dorus Roovers. alsook de nieuwste werken van de hekende Parijsche schil ders Louis Lata pie, Jacques ChapirO, Raoul de Mathan en van den Span jaard Servando del Pilar. BINNENLAND Minister Goseling over de weigering van enkele vragen 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. Op de vra gen van den heer Faber betreffende het weigeren van vergunning aan prof. dr. Karl Barth om in een besloten bijeen komst van theologische studentenver- eenigingen te Amsterdam een tweetal vragen te beantwoorden, omdat deze zouden liggen op politiek terrein, heeft de minister van justitie als volgt geant woord: In verband met het verbod van poli tieke actie voor vreemdelingen, dat in dezen tijd meer clan ooit moet worden gehandhaafd, heeft de minister, mede omdat prof. dr. Karl Barth ten deze geen toezeggingen wenschte te doen en om dat hij met het oog op zijn optreden hier te lande uitdrukkelijk w kennen had gegeven, dat hij de theologie nooit als een politiek-neutrale aangelegenheid had beschouwd, het noodig geacht enkele waarborgen te treffen, dat het op treden van genoemden hoogleeraar niet een politieken inslag zou krijgen. Tegen de lezingen zelf bestond uit een oogpunt van genoemd verbod geen be zwaar; ook de behandeling van vragen leverde bij het meerendeel der bijeen komsten geen moeilijkheden op. Bij de beantwoording van enkele vraagpunten in de vergadering, voorafgaande aan de bijeenkomst te Amsterdam, werd echter het politiek gebied op ontoelaatbare wijze betreden. Toen daarop bleek, dat aan een deel der te Amsterdam voorge legde vraagpunten, ook naar het oor* doel van don betreffende»! Noderland* schen hoopleeraar..een politieke grond slag niet kon worden ontzegd, is zon* der nadere instructie van den minister na overleg met prof. Barth besloten, dat bedoelde vragen niet zouden worden toegelaten, waarop ten slotte de voor de behandeling van vragen georganiseerde bijeenkomst niet is doorgegaan. De getroffen waarborgen zijn derhalve tot het strikt noodzakelijke beperkt en zij zijn ten uitvoer gelegd op een wijze, die geheel aan d$ ,te behandelen stof was aangepast. 's-GRAVENHAGE. 6 Mei. Te Swal men is in samenwerking met de rijks- en gemeentepolitie door den radiocon troledienst der P.T.T. huiszoeking ge daan bij G. H. H. S.. II. H. W. en J. D. G. H.. verdacht van het houden van een geheime zendinrichting. De zender welke op een golflengte van 45 M. werkt, onder den' naam: ..Geheim- publieke zender Swalmen" werd niet gevonden. Tegen de 3 verdachten is evenwel op grond van getuige-verklaringen proces verbaal opgemaakt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3