FILMS voor STADSNIEUWS^ v. Waarom is de melk zoo duur? Handel en Nijverheid A.Z. P.C. vergadert Ledenvergadering A.R.J.A. Landdag der Soefi-Beweging U Too* JOH. BOTTINGA AA A CC A HAVIK4I MA99Atel.292 3e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 MEI 1S39 r J Schrijven van den heer Fremouw aan het College van B. en W. In Amersfoort wordt 13 cent betaald! Door het gemeenteraadslid, den heer H. Frémoüw is aan het College van Bur gemeester en Wethouders het volgende schrijven gericht: Geacht College. Draagt Uw College kennis van de om standigheid, dat de consumptiemelkprijs in onze gemeente aanmerkelijk hooger is dan in verschillende andere gemeen ten in ons land, o.a. Apeldoorn 10 ct. per liter, Arnhem 12 ct., Eindhoven 11 ct., Enschedé 9,5 ct.. Groningen 10 ct., Leeu warden 9.5 ct., Maastricht 10.5 ct., Tiel 9 ct., Amersfoort 13 ct., terwijl de melkproducent (de boer) in onze omge ving slechts pl.m. 5.5 cent ontvangt? Zoo ja, acht Uw College het dan niet geboden de oorzaak daarvan te onder zoeken en zoo mogelijk, vooral in het belang van de minder draagkraohtigen, w.o. de werkloozen, maatregelen te overwegen, die tot verlaging van den consumptiemelkprijs kunnen leiden? De Algemeené Vereeniging voor Melk voorziening voegt hieraan nog toe. Jat bij deze prijsvergelijking rekening ge houden moet worden met het feit, dat Amersfoort in het z.g. wettelijke ge bied ligt, waardoor van iedere liter melk door de slijters 2Y* cent afdracht aan het Rijk moet worden betaald. De ze afdracht komt. wederom voor het grootste gedeelte den boeren ten goede. Expositie van het werk van cur sisten in reclame schilderen en lakschilderen OP initiatief van de A.M.J.O., de Aimersfoortsche Middenstands Jongeren Organisatie, is half Decem ber van het vorige jaar een cursus in reclameteekenen en lakschilde ren in het leven geroepen. Handel en Nijverheid, van welke vereeniging de A.M.J.O. een onder- afdeeling is, verleende haar mede werking aan dit initiatief. Door een twintigtal middenstanders, al of niet aangesloten als leden, werd deelgenomen aan dezen cursus, welke onder leiding stond, van den heer P. van Dam. In totaal zijn 19 lessen gegeven. Gis teravond. tevens sluitingsavond, heeft men de resultaten in het schoolgebouw aan de Lange Beekstraat vpor de leden van Handel en' Nijverheid tentoonge steld. Hetgeen deze niet-vaklieden in een korte spanne tijds door den heer van Dam op het gebied van reclameteekenen en lakschilderen bijgebracht is, gaf alle reden tot tevredenheid. Aanvankelijk begonnen de cursisten met de lettertijpes; vervolgens legde men zich toé op decoratief heel eenvoudige ontwerpen en tenslotte kon men meer gecompliceerd werk onder handen ne men, in hoofdzaak eenvoudige opschrif ten met toepasselijke tekst en goede kleurencombinaties. De geheele cursus was alleen op de pr ar tijk ingericht. Wij zijn ervan over tuigd het tentoongestelde was er een bewijs van dat de practische waarde groot is en dat de cursisten veel genoe gen van deze serie lessen zullen onder vinden. De voorzitter van Handel en Nijver heid, de beer W. Wijk jr., heeft de ten toonstelling met een kort woord geopend en zich daarbij allereerst gericht tot. de cursisten, die getoond hebben hoogerop te willen. Hartelijk dank bracht bij aan den heer van Dam voor dien leiding. Men kon bewondering en groote waardeering heb ben voor de resultaten, welke hij met de cursisten bereikt heeft. Jlet werk is nog voor verbetering vat baar, maar dit wordt een kwestie van routine. Naast dank voor de belangstelling van de zijde der leden, richtte spreker ten slotte ook woorden van erkentelijkheid tot den heer Kroes, adviseur van de A.M.J.O. Namens de cursisten, heeft mej. Al vers den heer van Dam hartelijk dank gebracht voor de wijze, waarop hij den cursus geleid beeft. Er was prettig en hard gewfrkt. Spr. feliciteerde het be stuur van Handel en Nijverheid met de instelling van dezen cursus en dankte voor de morecle en geestelijke steun. Nadat de heer van Dam mej. Alvers dank betuigd had, werd de tentoonstel ling bezichtigd. De cursisten verkregen allen een diploma, dat ontworpen en vervaardigd was door den heer van Dam. Mej. Kerkmeester werd bij acclamatie tot eere-lid der vereeniging benoemd Plannen tot viering van het 30-jarig bestaan T N de bovenzaal van het restau- rant „De Wapenroem" hield de A.Z. P.C. gisteravond onder voor zitterschap van den heer P. C. Col der haar jaarlijksche algemeene le denvergadering. In zijn openingswoord constateerde de heer Colder met vreugde, dat het leden aantal gestegen was tot ruim 90, waar onder 22 dames. De resultaten van het eerste zevental waren niet gunstig. Het degradeerde van de tweede- naar de derde klasse. Niettemin hoopte men dit seizoen weer het tweede klasseschap te heroveren. Bereikte het tweede zevental ook weinig succes, het derde daarente gen legde beslag op het kampioenschap. In de wintercompetitie eindigde het eer ste op de tweede plaats, terwijl A.Z. P.C. II op één na de laatste plaats in nam. Onder de training van mej. Kerkmees ter zijn de resultaten der zwemmers (sters) wel iets beter geworden. De verhouding met het Sportfondsen- bad kon volgens den heer Colder beter zijn. Vele besprekingen zijn er gevoerd, doch er is niets bereikt. Door gemis aan samenwerking is de training der polo spelers mislukt De geest in de vereeni ging is goed. Na voorlezing der notulen van de vori ge buitengewone algemeene vergadering werd Mej. Kerkmeester, die de leden gratis traint, op voorstel van den heer Colder bij acclamatie tot eere lid der vereeniging benoemd. In verband met het afloopen van de Koninklijke goedkeuring werd de verga dering gevraagd om de vereeniging voort te doen bestaan. Hiertoe werd be sloten, waarna verschillende wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement werden aangebracht, welke allen werden aangenomen. De voorzitter bracht den heer E. Klasser en m.r S. Knoppers dank voor hun arbeid. WAAROM uw Wjocdkbuidinq van diollandah %n. OMDAT wij onze. prijzen scherp calculee- ren en vrijblijvend stalen zenden. X. fiohqjdAaai 16 Jul. 355 Jaarverslagen Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. van Haselen, bleek, dat 193N beter was, dan het voorgaande jaar. Door eenige actieve bestuursleden werd de vereeniging in October 193S gereorga niseerd. Men kreeg de beschikking over een trainster, zoodat eenige leden kon den deelnemen aan de handicap-wed strijden. Voorts werd overgegaan tot uitgave van een cluborgaan, de natio nale zwemwedstrijden waren een succes. De vereeniging telt 93 leden en dona teurs en 22 damesleden. Het jaarverslag van den penning meester den heer L. H. J. Pesie gaf op de verlies- en winstrekening over 1933 een nadeelig saldo aan van f 9.81. In to taal sloot de balans met een tekort van .f 312,02 ook over vorige jaren. De, be grooting over 1939 werd 'geraamd op 850.—. Deze begrooting was gebaseerd op een verdubbeling van het ledenaan tal. De heer Pesie, alsmede de beer E. Klasser, die 10 maanden de funrfie van penningmeester waarnam, werden, na dat de heer J. Pesie namens de kascom- missie de bescheiden in orde bevonden had gedechargeerd. De heer J. v. Woudenberg, voorzitter van. de Technische Commissie vermeld de in zijn verslag, dat met drie zeven tallen in de zomercompetitie werd deel genomen. Ook kwam men in de winter competitie uit en op de handicapwed strijden, terwijl enkele leden aan natio nale- en internationale wedstrijden deel namen. De heer Klasser vestigde den aandacht er op, dat voor de eerste maal een dames zevental zal debuteeren. Het verslag van den heer C. de Jager over „De Salamander" vermeldde een batig saldo van 11.47. Nadat de heer J. Pesie verslag had uitgebracht na mens de propagandacommissie, werd het bestuur bij acclamatie herkozen. In de Kascommissie werden benoemd mej. Scherpenzeel en de heeren J. van Woudenberg en R. Bottinga. In de polocomissie kregen zitting de heeren G. W. van Ommeren, E. Wage naar en A. Klasser, die de plaats van den heer J. van Woudenberg innam. In de propaganda-commissie werden geko zen mevr. M. Meijer, de heer J. Pesie en mej. Tr. van Berkel. Een bestuurslid zal als voorzitter hieraan worden toe gevoegd. In de technische commissie werden benoemd mej. Kerkmeester en de heeren A. de Jong, P. Colder en de heer W van Haselen als secretaris. De redactiecommissie, bestaande uit de heeren C. de Jager, E. van Zuiden, en C. H. F. Bartelsman werd op nieuw benoemd. De heer L. H. J. Pesie legde deze functie wegens drukke werk zaamheden neer. In zijn plaats werd na- herstemming tusschen mej. Hoogevcst en mej. Welling, laatstgenoemde geko zen. Het 30-jarig bestaan In verband met de viering van het dertig jarig bestaan in Juni 1940 deed het bestuur eenige mededeeling. Vrijdag 14 Juni een reünisten bijeenkomst. Za terdag, 15 Juni receptie en feestavond, Zondag, 16 Juni clubtocht en thé-dan- sant, 23 Juni Nationale wedstrijden. 19 Juni feestavond voor adspiranten, ter wijl in Augustus in Pesie's bad Holland- Bclgië zal worden gespeeld, Doordat de vereeniging verschillende schulden heeft, mag een en ander niets kos ten. Ter dekking van de kosten had het bestuur een plan ontworpen, een zgn. bonnenstelsel. In het komende zomerseizoen neemt de A.Z. en P.C. op den tweeden Pink sterdag deel aan don polodag van U.Z.C. waaraan verbonden is een clubtocht. Voor de dames zal men binnenkort een tocht organiseeren naar den trainings avond van de Zwemclub „Rotterdam", terwijl de training van den zomer, doch zoo mogelijk nog krachtiger doorge voerd, wordt voortgezet. Gisteravond hield de A.R.J.A. haar maandelijksche ledenvergadering. Na opening door den voorzitter, dr. Joh. H. Scheurer, met gebed en het lezen van een gedeelte van Genesis 4, las mej. M. v. Ruller haar inleiding voor over „Mussolini", waarop een bespreking volgde. Het politiek maandoverzicht was dit keer verzorgd door vaandrig W. Helms. Bij het huishoudelijk werk werd in de vacature, ontstaan door het be danken van den vaandrig J. v. d. Na- dort, als zoodanig benoemd vaandrig G. Lappain. Nadat vaandrig J. ten Hove in gebed was voorgegaan, sloot de voorzitter de vergadering. GOUDEN MEDAILLE Ingevolge beschikking van den Com mandant der IVe Divisie zal op 26 Mei a.s. de gouden medaille voor 36 jaren trouwen dienst worden uitgereikt aan den adjudant-onderofficier-administra teur M. van Ommeren van het 21e re giment infanterie. De jubilaris zal op dien dag ruim 20 jaren den hoogsten onderofficiersrang hebben bekleed. Op 13 en 14 Mei in de Inter nationale School voor Wijsbegeerte Zaterdag en Zondag 13 en 14 Mei a.s. zal in de Internationale School voor Wijsbegeerte de eerste landdag worden gehouden van de Soefi-beweging in Ne derland. ITet voornaamste doel van dit week-end temidden van bosch en heide is versterking van het vriendschappe lijk en geestelijk contact. Op het programma vinden wij o.a. vermeld een openingswoord door den hoer A van Stolk uit Den Haag: een lezing door mevrouw Van IngenJel- gersma uit Utrecht en de vertolking van een tooncelstuk van Inayat Khan door mevrouw Pine Beider. Voorts /al de heer Van Stolk een inleidende be schouwing houden over het nieuwe hnok „Kosmische taal" van Inayat Khan. Het hoogtepunt van den landdag zal vormen een openbare ..universeele eere- dionst", 's Zondagsmiddags om 3 uur in de Woudkapel te Biltlioven. Dit fraaie kerkgohomvtje, een schepping van ir. van Heukelom, werd hiervoor door de Vriizinnig godsdienstig gemeenschap ..Bilthoven en Omstreken" welwillend beschikbaar gesteld. Belangstellenden zullen hierdoor in de gelegenheid zijn kennis te maken met dezen eenvoudigen, doch indrtik- wokkenden vorm van eeredienst. die door Tnayat Khan in het léven werd geroenen en aan alle levende godsdien sten der wereld is gewijd. GEVONDEN VOORWERPEN Tijdvak: 27 April t/m 3 Mei 1939 Wieldop van een auto, paar linnen schoenen, 1 doos slankheids kruiden- melk, dameshandschoen, parkiet, paar dameshandschoenen, portemonnaie met inhoud, vulpotlood, bestuurdersvergun ning, veldmuts, portemonnaie met. in houd, rijwieltasc'h met inhoud, roeiboot, bankbiljet, damesarmband, ring, hond, kinderwant, damesceintuur, paar sok ken, zakmesje in etui, kindersohoentje, kinderportemonnaie, gewichtje, paar heerenhandschoenen, herdershond, da meshandschoen, hond, bos sleutels aan ring, meisjesmantel, hond, paar heeren handschoenen, konijn, rijwielbelasting- merk in étui, heerenrijwiel. Inlichtingen dagelijks hoofdbureau van politie van 9 uur v.m.12 uur v.m. en van 2 uur n.m.4 uur n.m Niet per telefoon. „Ochtendpatrouille", geregisseerd djoor Edmund Goulding, is een der beste films, die wij dit seizoen in Amersfoort zagen. Wij beschouwen haar als de sterkste, indrukwekkendste oorlogsfilm der laatste jaren. Qrand-Theatre De pastoor van Kirchfeld1 1LX ET innerlijk conflict van den mensch, die door een heilige gelofte zich in dienst gesteld heeft van God, heeft al vele schrijvers ge ïnspireerd. Een van hen is Ludwig Anzengruber, de bekende auteur van vele boerenromans. Naar zijn roman heeft de Ufa haar film „De Pastoor van Kirchfeld" gemaakt. De idyllische Alpenwereld vormt een waardige achtergrond voor dit gevoelige en menschelijke verhaal. De jonge pastoor van het vreedzame Kirchfeld maakt zich onder de eenvou dige en goedhartige dorpsbewoners al gemeen bemind. Slechts twee mannen haten hem: de graaf van het dorp, die zijn invloed ten koste van dien van den pastoor ziet toe nemen, en een gedesillusioneerde zon derling. Wanneer de pastoor nu een tweede assistente voor de huishouding krijgt, een jong en mooi meisje, trach ten de twee mannen, voort fantaseerend op een toevallig door den zonderling gedane waarneming, bij de dorpsgenoo- ten een ongewenschten toestand tus schen den jongen pastoor en „Annerl" te suggereeren. Inderdaad heeft de pastoor een oogen- blik van innerlijke wankeling gekend: maar door zijn kracht en geloof zoo wel als door die van het meisje, ver laat de pastoor den eens gekozen weg niet. De film heeft tal van dramatische momenten, en maakt een natuurlijken en onopgesmukten indruk. Hans Jaray (de pastoor) zoowel als de spelers, die de nevenrollen bezetten, weten de sfeer te scheppen, die een dergelijke film de harten van het pu bliek doet veroveren. Het zijn jongens, die gemiddeld niet meer dan 10 of 11 vlieguren maak ten en die geen flauw idee van een luchtgevecht hebben, maar ze ap- precieeren het in ieder geval, dat hun officier het ale een sportieven wedstrijd opvat. In de cantine schrijft de eskadercommandant dan weer twee of drie namen onder zijn lijstje„het is eigenlijk onzin, want morgen moet ik ze toch weer uitvegen", bedenkt hij, terwijl een koor van mannenstemmen de loop- gravenschlager zingt: „Hoera voor den eersten man, die valt". Majoor Brand (Basil Rathbone) heeft als commandant de niet meer mensche lijke plicht om iederen morgen weer de jongens den dood in te sturen. Alleen plichtsgevoel kan hem nauwelijks hard genoeg maken en daarom sterkt hij zich nog wat met jenever. Eén is er, die hem haat. Dat is Courtney (Errol Flynn), de bevelhebber van een luchteskader, waar de meesten vallen. „Hoeveel namen moet ik nu weer van m'n lijst vegen" vraagt hij iederen keer,, wanneer Brand hem z'n gewone opdracht geeft. Maar majoor Brand neemt op al die dingen wraak, door men heeft hem gepro moveerd en overgenlaatst kapitein Courtney als zijn opvolger aan te stel len. Drie dagen hierna is Courtney's beste vriend Scott zijn doodsvijand ge worden, want ook zijn jongere broer krijgt na 9 vlieguren opdracht als oor logsvlieger de lucht in te gaan. Scott zegt later tegen den commandant: „Hij werd in brand geschoten en viel precies zooals ik verwacht had. Jij bent een slager". Kapitein Courtney tenslotte vindt de dood om Scott te redden: Wan neer deze als vrijwilliger een zelfmoord- opdracht heeft aanvaard, laat Courtney hem teveel cognac drinken en hijzelf stijgt omhoog om het Duitsche munitie depot in de lucht te laten vliegen. Hier na wordt hij door machinegeweèrvuur neergeschoten. In wolken van rook valt hij. Scott wordt-zijn opvolger en den an deren dag, vóór hij de nieuwelingen de lucht in moet zonden, mag hij een schrijven van den generalen staf voor lezen, waardoor men verneemt dat deze divisie een eervolle vermelding heeft verdiend en gekregen. Het is deze film, die door City Thea ter ter gelegenheid van de heropening wordt vertoond. Wij kunnen de directie met haar keuze gelukwenschen, want Het City Theater is er na de restau ratie zeer op vooruit gegaan. Het in lichte tinten gehouden, fraai gewelfde plafond doet het interieur ruimer schij nen en de gemakkelijke stoelen met ronden rug hebben deze bioscoop tot een theater met meer „allure" ge maakt. Het gedempte licht spreidt een sfeer van rust en distinctie rond zich, waardoor er een grootere intimiteit in 't City Theater is gekomen, dan er aan vankelijk was. Wij kunnen ons voor stellen, dat deze verbeteringen een goe den invloed zullen uitoefenen op de ex ploitatie van dit theater. De groote be langstelling, welke gisteravond getoond werd, wettigt in dit opzicht goede ver wachtingen. De heer van Dommelen heeft ter ge legenheid van de heropening voor een zeer talrijk publiek een kort openings woord gesproken. Hij schetste de ener gie en het doorzettingsvermogen van den heer Jogchem, die het Amersfoort- sche bioscoopleven op zulk een hoog peil bracht. Tot slot bracht hij dank aan den aan nemer van Keulen, die zulk goed werk verrichtte, en aan de anderen, die bij de verbouwing meehielpen. Er waren zeer veel bloemen gezonden. City-Theater ONTHEFFING WINKELSLUITINGS WET B. en W. maken bekend, dat. zij aan tct Dames-Comité voor den verkoopdag ran de Lichtenberg-Ziekenhuis onthef fing hebben verleend van het bepaalde in de Winkelsluitingswet in dier voege, dat het geoorloofd zal zijn op den op 11 Mei 1939 in de Lichtenberg te houden verkoopdag te verkoopen tot uiterlijk dca avonds 10 uur. Ochtendpahouillè EZE film legt de wonden bloot, waaraan de beschaving van tijd tot tijd lijdt. Het is de gruwel van den oorlog, realistisch voorge dragen. In een parade des doods trekken zij, die men helden noemt en het wellicht ook zijn, aan ons voorbij. Iederen morgen worden ze in auto's aangevoerd en iederen mor gen bestaat de aangevoerde lading luchthelden uit jeugdige, onge oefende vrijwilligers. Nauwelijks zijn ze in de cantine, of ze ontvan gen hun bevelen voor den volgen den morgen: Om vijf uur starten, bombardementsvliegtuigen dekken en loopgraven onder vuur nemeo. De vier mannendie de hoofdrollen er- tolken in de film: ^Ochtendpatrouille' Van links naar rechts (boven): Ba sil Rathbone en Er- rol Flynn; van l.n.r. onder): Donald Criep en David Ni- ven. (City Theater) In onze speciaal M hulp onder de bert® Langestraat 28 Tel. 59 Oqunda GRAND THé&TRE. Van Vrjjdag t.m. Don derdag 11 Mei vertooning van de film „De pastoor van Kirchfeld". Zondag 1.45, 4.UU, 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen 8.15 n.m. Zaterdag en Woens dag matinee 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 5 t.m. Don derdag 11 Mei vertooning van de film „Ochtendpatrouille". Voorstellingen: Zondag doorloopend 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8,10. Woens dag en Zaterdag 2.30 uur matinee. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „Charlie Chan in Honoloe- loe" en „De speurhond van Alaska". Voorstellingen: Zondag 1.45 doorloo pend. Overige avonden 8.15 uur. Zater dag vanaf 6 uur doorloopend. STERHUIS. Beekenst.laan 6. Voor allo meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL. Wtfersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 85. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. Geopend dagelijks van 10-^-12 en 14 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 10—12 en 1.308 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrfjen toegang).. GILDEHUIS. 13 Mei. Voorjaarstentoon stelling A.K.G. DE VALE. 6 Mei. Feestavond Algem. Hen gelaars Bond. 8 uur. GILDEHUIS. 8 Mei. Ledenvergadering A, K. G. 7 uur. 's PRINSENHOF. 9 Mei. Lezing van dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn over Eco nomische Oorlogsvoorbereiding voor „Or.ze Vloot". 8 uur. nam. AMICITIA. 9 Mei. Huisvrouwenvereenl- ging. 2.30 uur. AMICITIA. 11 Mei. Toonkunst. Die Schöp- fung. 8 uur. PRINSENHOF. 13 Mei. Thé-dansant van de Brulboei-amusementsclub. CIRCUS STRASSBURGER. Optreden M Hoogland van 1315 Mei. SANTÉ ZEER OUDE GENEVER f, 3.25 p.L. VERKOOPINQEN ACHTERVELD, 19 Mei. Vergaderlo kaal Boerenleenbank. Verkooping van woonhuizen en perceelen grond. 11 uur voorm. BAARX, S Juni, Amalialaan 1. Ver kooping van drie Winkelhuizen, 8 uur nam. MIJ. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST Door de mij. tot bevordering der Toon- kunst, directeur G. v.d. Burg, heeft Don derdag 11 Mei in Amicitia de uitvoering plaats van het oratoriuj- „Die Schop- fung" van Jos Haydn. Solisten zijn Corry Bijster, sopraan, Kees Smulders, tenor en Laurens Bogtman, hes. De he geleiding is van de versterkte orkest vereeniging Amersfoort, met aan hel clavecimbei Hans Philips-. Tien jaar ge leden is dit. oratorium eveneens dooi Toonkust uitgevoerd. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de betreffende advertentie in dit blad. EXAMEN Voor den cursus van de Ned. Heidi Mij., afd. B., slaagde onze stadgenoot de heer T. P. J. Kipp jr. EIERVEILING AMERSFOORT. 4 Mei Aanvoer on geveer 80.00 stuks. Witte eieren 3.3 tot 3.80; bruine 3.50 tot 4eenden eieren 3.00; Ganzeneieren 8.00.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7