Tweede Kamer wenscht meer inlichtingen Nederland en Belgie EYSINK Centraal kamp aan te bevelen? Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 12 TELER 77 Auto tegen boom gebotst De Betuwe in bloesem pracht OP REIS FANTAST WILDE RIJBEWIJZEN VERKOOPEN VOLG DE BLAUWE AUTO Se BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 MET 193# Het vluchtelingenkamp Welke criteria stelt de regeering voor opne ming? Voorloopig verslag verschenen BLIJKENS 't voorloopig verslag der Tweede Kamer over 't wetsontwerp tot wijziging en verhooging van 't he hoofdstuk der Rijksbegrooting voor '39 (inrichting van een vluchtelingenkamp) werd van verschillende zijden de klacht geuit, dat hef onderhavige voorstel on- voldoende is toegelicht. Dat voorzienin gen moeten worden eefrnffen. omdat vele vluchtelingen zijn ondergebracht in tehuizen, waarover slecht* tijdelijk kan worden beschikt, wilde men niet betwis ten. maar de vraag, op welke wijze de minister zich de semi-nermanenfp voor ziening gedacht heeft en waarom hij daarbij één centraal kamp aanbevelens waardig acht. aehtte men zóó helangriik. dat men meende dat de minister de Ka mer veel vollediger had moeten inlich ten dan in de memorie van toelichting Is geschied. Waarom één centraal kamp? Vele leden betwijfelden, of de stichting van één rentraal kamp wel de beste op lossing is. De minister betoogt, aldus deze leden, dat er een groot aantal nuan ces is. waarin selectie moet plaat# heb ben. Waarom dat hef best zou kunnen geschieden door één groot kamp te stich ten. zij het dan gelegen nn een zeer groot terrein, begrepen deze leden niet Zij vreesden bovendien, dat een zoo groot kamp te zeer zou worden ingericht In den trant van de kampen, zooals die tijdens den wereldoorlog zijn gebouwd voor geïnterneerde militairen. Uit zuiver finanrieele overwegingen moge concentratie in pen kamp wellicht voordeeliger zijn dan verdeeling over een aantal kleine kampen, daartegenover staan zoodanige nadeelen van godsdien- sfigen. zedelijken en soeiaal-psyrhologi- achen aard. dat men. tenzij bijzondere an dere gronden hebben gegolden, aan on derbrenging in verschillende kampen en tehuizen de voorkeur dient te geven. De selectie naar geloof, leeftijd en geslacht zal bij een zoo sterke concentratie de KAPELMEESTER J. R. v. d. GLAS Onze stadgenoot de heer J. R. v.d. Glas kapelmeester van de Stafmuziek van het 5c R.I. is met ingang van 8 Mei j..l benoemd tot directeur van het Heerenveensche Muziekkorps. Als bijzonderheid kunnen wij vprmel- 'den, dat de heer v. d. Glaa tot 8 Mei 1911 eveneens als directeur aan genoemd muziekkorps verhonden was. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT. 5 Mei Aardbeien 25 —454; Andijvie 13—14; Wortelen 13—15; Postelein 14; Prei 15; Raapstelen 48; Rabarber 2110; Radijs 615; Sla 21 69; Spinazie 20—29: Uien 45—61: Look 10—13; Selder 6—9. Peterselie 11—20. BURGERLIJKE STAND Gemeente Amersfoort GEBOREN: Willy Barbara Louise, d. v. J. Termaten en B. Schwinger; Robert Pieter, z. v. L. Terol cn N. Bar. GEHUWD: J. Werdmölder en J. R. Snoek. OVERLEDEN: Bernardu# Albertus Krijnen. 9 mnd. Janna Rotman, 69 j., wed. van J. Smit; Berendjen Mulder, 8 j.; Wilhclmina Maria Bakker, 75 j., echt'g. v. J. v. Empelen; Petronella van Sandhrink, 74 j., wed. van W. Vonk; Maria Augustina Geertruida Gouka, 73 ongehuwd. Johanna Elisabeth v. d. Heijde, 82 j.. wed. v. A. H. Edwars. geschiedenis heeft in deze iets geleerd niet voldoende kunnen worden doorge voerd. Verdeeling over eenige kleinere kampen heeft bovendien het voordeel, dat de vluchtelingen minder streng van de maatschappij geïsoleerd behoeven te worden. De hier aan het woord zijnde leden meenden daarom den minister in overweging te moeten geven een aan tal wellicht viif of zes kampen van kleiner formaat in te richten. Mocht deze wijze van handelen te groote offers vragen van de particu liere middelen, dan zouden de meer- oere kosten door het Rijk moeten worden gedragen. Andere leder stemden in met de ge dachte van één centraal kamp. Verscheidene leden wezen nog in het bijzonder op de bezwaren, verbonden aan plaatsing in pen kamp van jonge lieden van 13 tot 18 jaar. Deze leden vroegen den minister te overwegen, of althans ten aanzien van de buiten gezinsverband hier vertoeven de jongeren de bestaande toestand on der het aanbrengen van de noodzakelij ke verbeteringen niet zou kunnen worden bestendied. Ook in moreel op zicht zou dit de voorkeur verdienen. Kosten te laaü geraamd? Verscheidene leden hadden den in druk. dat de stichtingskosten te laag zijn geraamd. Vooreerst meende men, dat het aantal vluchtelingen, dat althans naar de tegen woord i<re criteria der Re- geering voor plaatsing in aanmer king komt. veeleer op 3000 dan op 2500 zal zijn te «chatten. Dan zouden de kos ten. uitgaande van 's ministers raming van den gemiddelden kostprijs, reeds op f 1.200.000 moeten worden gesteld. Ove rigens echter kon men nauwelijks aan nemen. dat een bedrag van f 100 per per soon voor bouwkosten, terrein en inrich ting voldoende kan zijn bii een selectie naar geloof, leeftijd en geslacht, welke den houw van verschillende kerken, ver schillende recreatiegelegenheden en ver schillende scholen noodzakelijk zou ma ken. Voorts werden in het Voorloopig Ver slag nog verschillende vragen gesteld, o.a. op welk bedrag de minister de jaar- lijksche exploitatiekosten schat. Verscheidene leden meenden, dat er in het feit, dat het onderbrengen in kam pen het onderhouden van de vluchtelin gen duurder maakt dan noodig is, een reden te meer gelegen is onv de comité's een ruime mate van medezeggenschap te geven. Huisvesting bij particulieren is immers in 't algemeen goedkooper daji onderbrenging in een of meer kampen. Gevraagd werd. of het met het oog op mogelijk oorlogsgevaar wel verstandig is. het kamn dicht bij een der grenzen van ons land te vestigen. Welke criteria worden gesteld? Zeer belangrijk is. zoo werd van verschillende zijden opgemerkt, de vraag, welke criteria de Regeering stelt voor opneming in een kamp. De omschrijving in de memorie van toelichting „ten aanzien van wie onder brenging bij particulieren niet mogelijk is, dan wel, hetzij om redenen van so cialen of economischen aard, hetzij uit hoofde van openbaar belang, onwensche- lijk is te achten", geeft daaromtrent wei nig uitsluitsel. Vele leden meenden te weten, dat on derbrenging bii particulieren nog in vele gevallen mogelijk en gewenscht is. Plaat- ring in een kamp moet uitzondering zijn; verblijf in een kamp, wellicht voor vele jaren, is een zwaar te dragen leed. Voorts spraken leden het vertrouwen Het menu voor Maandag VOOR DD KOFFIETAFEL Pikante aardappelsla. Snijdt 400 gr. koude gekookte aardap pelen in plakjes, hak 3 eetlepels mixed pickles in kleine stukjes, en vermeng ze voorzichtig met dp aardappelplakjes. Smelt 4 eetlepels boter zachtjes uit. roer er 2 eetlepels azijn door en 2 eetlepels slaolie en. van het vuur. een theelepel mosterd. Vermeng deze saus met de aardappe len en garneer het schoteltje met hard gekookte schijfjes ei. VOOR DE MIDDAGTAFEL Kalfscoteletten met spaghetti en spi nazie. Wentelteefjes. Bereiding hoofdschotel: Wrijf 4 kalfs coteletten in met peper, zout en noot muskaat, paneer ze, en bak ze in boter bruin en gaar. Kook 250 gr. spaghetti gaar in kokend water met zout. laat ze uitlekken en roer er dan een blikje to- matenpurée door. Kook en stoof de spi nazie op de gewone wijze, doe ze mid den op een gmoten verwarmden scho tel. hoog opgestapeld, leg hieromheen de spaghetti, en schik er de coteletjes omheen. SHERRIES, zooals de Spanjaarden ze drinken. Sherry Lunaf ï.sti Palido. droog en licht - 1.80 Fino1.75 Manzanilla1.90 Manzanilla Fina, Very Dry 2.25 Amontillado2.40 uit, dat in elk geval degenen, die thans in familieverhand zijn opgenomen, niet gedwongen zullen worden naar het kamp te gaan. Eenige leden herinnerden er aan, dat zij steeds hadden gewaarschuwd tegen het beleid van de Regeering ten aanzien van het toelaten in Nederland van Jood- sche vluchtelingen. Andere landen met een veel kleiner Joodsch percentage, zooals b.v. Frankrijk, laten deze emi granten niet toe. Terwijl in uitzicht was gesteld, dat zij hier slechts tijdelijk zou den blijven, wordt nu reeds gesproken van 15 jaar. Zooals te voorzien was, is de politiek van de Regeering ten deze nadeelig voor ons land. Nederland heeft reeds 2 millioen voor de Joodsche vluch telingen uitgegeven, en dit", ofschoon ge bleken is dat velen van hen, en zeker hun geloofsgenooten die hier te lande wonen, over belangrijke geldsbedragen beschikken. Nu moet ons volk hiervoor opnieuw 1 millioen betalen. Bij een daadwerkelijke bevordering van het plan-Mussert voor een Joodsch tehuis in Guyana, dat in Engeland en Frankrijk heter blijkt te worden beoor deeld dan hier. zou de verdere emigra tie van Joodsche vluchtelingen veel vlugger gaan. Van andere zijde werd verwondering uitgesproken over het feit, dat voor standei's van een regime, dat geleid heeft tot de vervolgingen, waarvan zoq- velen het slachtoffer zijn geworden en die Nederland er toe hebben gebracht hulp te verleenen, in plaats van zich beschaamd te toonen over het gebeurde, nog bezwaar maken tegen de verleende hulp cn critiek oefenen op maatregelen der Rcgeering. die ongetwijfeld nog be perkter zijn dan het Nederlandsche volk bereid zou zijn geweest te aanvaarden. Maar, wannaar U Uw dagtaak volbracht hebt, dan habl U 'acht op ryjt Ont spanning naar lichaam on riet vindt U nergens be ter dan wanneer U met pijp, courent en pantottels in onze heerlijk behege- lijke fauteuils bij de heard plaats naemt Voor U be staan ar dan geen zorgen meer en U geniet slechts één ding: „Intense rust". Westsingel 10-11-12-13 Amersfoi Vriendschappelijk initiatief der Nederl. Kamer van Koop handel in Brussel BRUSSEL, 5 Mei. Aan den voor avond van het bezoek van Koningin Wil- helmina aan België heeft de Noderland- sche Kamer van Koophandel in België besloten tot de organisatie van een Ne- derlandsch-Belgische vriendschapsmani festatie. Zij wil daarmede uiting geven aan de erkentelijkheid der in België \vo- rende Nederlanders voor de groote gast vrijheid, die zij genieten, en' aan de dankbaarheid jegens de Belgische pers voor de groote medewerking, welke deze heeft verleend hij de ontwikkeling der vriendschappelijke betrekkingen tus- schen beide landen. De Kamer heeft de leden van de af deel ing Brussel van den Belgische Jour nalistenkring voor een feestmaaltijd uit- genoodigd. Bestuurder ernstig gewond ZUIDHORN, 6 Mei. In den afge- loopen nacht is te Zuidhorn, door tot nu toe nog niet bekende oorzaak een per sonenauto, bestuurd door den heer Hamstra, uit Kommerzijl, tegen een boom gebotst, juist voor de woning van dokter Tichelaar. Opgeschrikt door den hevigen slag snelde deze toe en haalde den ernstig gewonden bestuurder uit den totaal vernielden wagen. Nadat de eerste hulp was verleend, werd de ge wonde voorloopig naar zijn woning ver voerd. Hij heeft ernstige hoofdwonden cn zware inwendige kneuzingen. Zijn toestand is ernstig. Het hoogtijpunt is thans nagenoeg bereikt TIEL, 6 Mei. De bloesemweelde van de Betuwe heeft thans nage noeg haar hoogtepunt bereikt. In de komende dagen zullen de bloeiende appel- en kersenboomen de geheele Geldersche kleistreek van Noord tot Zuid en van Oost tot West met een fleurig frisch en vroolijk voorjaars kleed tooien en de omstandigheden zijn thans dus bii uitstek geschikt voor een bezoek aan bloesemland. Uit de richting Utrecht komende kan men de Betuwe het best bereiken via Houten en het Beusichemsche veer. Van Beusichera rijdt men dan over Zoel- mond. Buren, Kerk-Avezaath en Drumpt naar Tiel. Uit de richting Amersfoort kan men desverkiezend rijden over Doorn, Wijk bij Duurstede. Rijswijk, Zoelen. Tiel of over Amerongen, Eek en Wiel, Tiel. Uit de richting Apeldoorn komt men via Ede en Veenendaal aan het veer te Eist (Utr.). Rijdt men via Ede, Bennekom, Wage- ningen, dan is het aangewezen veer dat over Opheusdcn. Van Opheusden voert de weg dan door Resteren, over IJzen- doorn naar Tiel. Uit de richtine Nijmegen en Arnhem kan men via Eist (O.B.) den kronke lenden Waaldijk naar Tiel nemen of via Beuningen, Druten en Leeuwen door het land van Maas en Waal rijden en bii het Wemelsche veer oversteken naar Tiel. Uit de richting 's-Hertogenbosch rijdt men via Hedel. Rossum, Heerewaarden en Dreumel naar het Wamelsche veer, recht tegenover Tiel. Ook kan men via Hedel over de Waalbrug te Zaltbommel rijden en vandaar via Waardenburg. Opijnen en Varik naar Tiel. Deze laatste route is ook de aangewe zen weg voor bezoekers uit de richting Gorinchem, die dan tot Waardenburg den Brooten weg kunnen blijven volgen. Heeft men uit één der bovengenoemde richtingen Tiel, dat vanouds het mid delpunt der Betuwe is geweest, bereikt, dan kan men zijn reis langs een andere route vervolgen en rijdt men steeds door een vruchtbare streek met veel afwisse ling van aardige dorpen, sappige wei den en prachtige boomgaarden. Motorrijtuigenbelasting voor dieseltractie 's-GRAVENHAGE, 5 Mei. De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., verzoekt ons, de houders van motorrijtuigen, wel ke niet worden voortbewogen door ben zine of daarmede gelijkgestelde vloei stoffen, er aan te herinneren, dat inge volge wet van '27 April j.l. de motorrij tuigenbelasting met ingang- van 1 Mei j.l. is verhoogd. De houders van motorrijtuigenbelas- tingkaarten voor deze wagens moeten er zorg voor dragen vóór 15 Mei a.s. zich tot den ontvanger van het kantoor van afgifte van deze kaart te hebben gewend teneinde een wijziging op deze kaart te doen plaats vinden en de meerdere verschuldigde belasting te betalen. In het belastingjaar 1 Mei 1939 tot en met 30 April 1940 wordt het tot dusver re geldende tarief met 25% verhoogd. In het belastingjaar 1 Mei 1940 tot en met 30 April 1941 zal het tarief nog maals met 25 procent worden verhoogd en zoo vervolgens totdat in het belas tingjaar 1 Mei 1942 tot en met 30 April 1943 en volgende iaren de belasting het dubbele zal bedragen van het thans geldende tarief. AFSCHAFFING NA-SEINKOSTEN BINNENLANDSCHE TELEGRAMMEN 's-GRAVENHAGE, 6 Mei Met in gang van 15 Mei a.s. zullen bii wijze van proef, geen kosten meer in rekening worden gebracht voor het naseinen in het binnenlandsch verkeer. met een Eysink-Jubileum Motor is •en voortdurend genot. Veilig, betrouwbaar en goedkoop. Voor deeliger en gemakkelijker dan elk ander vervoermiddel. Voor f. 45.- kunt U reeds een Eysink berijden, dank zij de ge makkelijke betalingsvoorwaarden. Standaard-uitvoering (zwart) r. 258.. Luxe-uitvoering (verchroomd) f. 278.. Met duo nog vri| van pers. bel. f. 2.50 wegenbel. per kwartaal. Vraagt Inlichtingen tonder verplichting. FABt1 EKf N TE AMERSFOORT KAMPIOEN VAN NEDERLAND THANS 5 JAAR ACHTEREEN AMSTERDAM, 5 Mei. Gister morgen vervoegde zich bij een druk ker op de Prinsengracht 238 een man, die een drukproef wilde laten maken van een rijbewijs. Als voor beeld. liet hij een rijbewijs, dat in zijn bezit was, zien. Hij zou dan voorloopig vijftig van deze groene kaarten bestellen. De drukker, die het zaakje niet erg vertrouwde, liet den man des middags terugkomen en stelde de politie van het bureaux Marnixstraat van een en ander op de hoogte. Twee rechercheurs be gaven zich daarop naar het kantoor van den drukker. Toen de man iets eerder dan was af gesproken terugkwam, vond hij den drukker met twee heeren in gesprek, die zich bij zijn binnenkomen haastig terugtrokken. De man rook lont, en vluchtte het kantoor uit, op den voet gevolgd door de beide rechercheurs. Hij nam zijn fiets, doch daar hij zich niet wilde ophouden met opstappen, gooide hij het rijwiel voor de voeten van een der rechercheurs, die struikelde en bij zijn val verschillende verwondingen op liep. Zijn collega zette den vluchteling die inmiddels on een onbeheerd staand rijwiel was gesprongen, op diens fiets na cn tenslotte kon de man bij de Raampoort worden gegrepen. Op het bureau Marnixstraat ge hoord, deelde hij mede, de bestelde vijftig rijbewijzen naar Antwerpen te willen brengen, waar zij door »Duitschers aan landgenooten zou den worden verkocht, om dienst te doen als legitimatiebewijs, als een zoogenaamd bewijs van Nederlan derschap. Deze rijbewijzen zouden 25 per stuk opleveren. De man. een fantast, die reeds veler lei heeft ondernomen, vertelde een aan stelling als plantage-opzichter te heb ben gekregen en op weg te zijn geweest naar Suriname.... tot Dover. Vandaar was hij maar liever weer naar het con tinent teruggekeerd en te Antwerpen had hij relaties met een aantal vreem delingen aangeknoopt voor dit winst gevende zaakje, dat dank zij het optre den van den drukker bij de plannen er voor is gebleven. Het rijbewijs, dat hij als voorbeeld voor de drukproef had laten zien, was het eigendom van een chauffeur, dien hij in dienst had genomen voor een expeditiefirma in Den Haag, welke hij heette te vertegenwoordigen. Hij had de hestelling bij den drukker dan ook op naam van den eigenaar van het rijbe wijs gedaan. De 32-jarige man, die zonder vaste woonplaats is, is ingesloten in het bureau Marnixstraat. FEUILLETON Follow the blue car R. A. J. WALLING Nederlandsche vertaling HAVANK „Er zijn enkele vreemde bijzonderhe den verbonden aan het avontuur van Uw stiefdochter. Majoor, en het is niet onmogelijk dat een en ander met den monrd op Harlev verhand houdt." zei Fiddick. „Ik geloof dat U niet beter kunt doen dan te luisteren naar hetgeen Mr. Tolefree U te zeggen heeft. IT hebt hem opgedragen haar terug te vinden. Om trent Hurst behoeft IJ zich geen zorgen te maken. Hij bevindt zich niet in ar rest. maar zoodra wij de hand op hem konden leeeen hebben we hem natuur lijk vastgehouden, aangezien hij enkele verklaringen zal moeten geven. Als al les verloopt zooals wij verwachten wordt hit onmiddellijk ln vrijheid ge steld." „Ah dus niet gearresteerd? Prach tig. Dat klinkt heter. Ik ga even naar m'n kamer. Tk zal je niet lang ophou den. Fiddick." En de Majoor stapte op de trap toe. „Ik geloof, Mr. Fiddick," zei Tolefree, „dat het beter is geen verandering in onze plannen te brengen." „Dat vind ik ook. Het spijt me ten zeerste, Majoor Cramb, maar ik vrees dat we allen hier zullen moeten blij ven." „Wel deksels nog 'ns toe, wat bezielt je feitelijk, Fiddick? Is 't mijn huis of t jouwe?" schreeuwde Cramb. „Wind U niet op, Majoor," drong To lefree. „Het is van 't grootste belang dat niemand de woning betreedt, hoe kort ook. Bent U het met mijn zienswijze eens, Mr. Fiddick?" „Ja," zei Fiddick, „volkomen." „Krankzinnige nonsens!" „Stel U gerust, Majoor, we zullen Uw geduld niet op een al to zware proef •stellen," trachtte Tolefree hem te kal- moeren. „U wenscht ongetwijfeld te we ten wat Uw stiefdochter overkomen is, nietwaar? Zooals Mr. Fiddick reeds heeft gezegd, bestaat er vermoedelijk eenlg verband tusschen hetgeen er met haar gebeurd is cn den moord op Har- ley. Ik weet niet of U met het motief tot dien moord op de hoogte bent? Hij werd vermoord door iemand die een aanzienlijke som gelds noodig had, wel ke som zich tijdelijk in Harlev's bezit bevond. Eén van de personen er wa ren er vprschcidenen die van dat geld afwist was een zekere Bennetts, de boerenknecht van één Uwer pachters." „Bennetts!" riep Cramb. „Die vent tegen wien Harlev mij een vervolging wilde doen instellen?" „Niemand anders. Donderdag, toen Harley ®r op uittrok voor die geheim zinnige onderneming die U zoozeer ver baasde. ging Bennetts er eveneens op uit. Dat verklaart misschien eenlgs- zins waarom Harley een revolver bij zich stak. Bennetts wist in ieder geval dat er dien middag een belangrijk gelds bedrag, toebehoorend aan Uw firma, langs dien weg vervoerd zou worden. En Harley wist het eveneens." „Wat wilt U daarmee zeggen dat Harley een dief was?" „Dat dacht ik aanvankelijk. Nu weet ik beter. Hij was een uitstekende kerel die een misdaad wilde verhinderen en er het leven bij inschoot. Hoe dan ook, bepaal Uw aandacht bij Bennetts. Hij was één van de twee kerels die Jane ontvoerde, kort nadat U haar dien Za terdagavond bij het hek alleen had ge laten. Zij behandelden haar allesbe halve zachtzinnig, en hielden haar ge vangen tot wij haar vonden. Het zal U ongetwijfeld aangenaam zijn te verne men dat Bennetts cn zijn eh assis tent zich in handen van de politie be vinden. En mocht Mr. Fiddick er on verhoopt vannacht niet in slagen de hand te leggen op den moordenaar dan is er nog niets verloren. Er zijn zoo van die behandelingen die Bennetts en Co. ongetwijfeld aan den praat zullen bren gen." „Dus Bennetts is in leder geval de moordenaar niet?" „Nee, Majoor... hij heeft geen, wat zullen we zeggen, durf genoeg om een moord te begaan." „Ik mocht dien kerel niet," zei Cramb. „Ik had Harlay's zin behooren te doen." „Dat zou verstandig geweest zijn," zei Tolefree. „Maar, gedane zaken... En fin. ik zou echter wel eens willen weten hoe Harley er achter is gekomen dat het geld dan en dan door Monson's Wood vervoerd zou worden, en tevens hoe hij ontdekte dat iemand van plan was zich er meester van te maken. U hebt hem toch zeker niet ingelicht?" „Ik? Welnee, zeker niet. Bemoei me nooit met de zaak, laat alles aan Trin- nery over. Harley evenmin, ging alleen over mijn persoonlijke aangelegenhe den." „Dat vermoedde ik reeds," zei Tole free. „Doch, hoe dan ook, Harley kreeg er de lucht van. Harley verhinderde den diefstal, kaapto den dieven het geld om zoo te zeggen voor den neus weg, bracht het hierheenwaar hij vanwege dat geld vermoord werd." „Achtervolgd?" „Dat hoop ik zoo aanstonds te ont dekken. Ik geef U slechts de feiten voor zoover ze mij bekend zijn, en de theorie die ik mij gevormd heb zoo U daar belang in stelt. Op die manier ko men we meteen den tijd door. Als dan de crisis losbreekt kunt U met kennis van zaken oordcclcn." Tolefree keek op zijn armbandhorloge „Tien minuten ongeveer, Fiddick?" Fiddick keek op het zijne. „Zoo onge veer," zei hij. „Hou je gereed de deur te openen zoodra ik het sein geeft., Farrar." Cramb scheen zich in de situatie te schikken. „Ik ga zoolang zitten," zei hij, op den leunstoel toeloopend. Hij zette zijn tasch op den grond, ontdeed zich van hoed en jas, cn ging zitten. Leybrook keek van zijn hooge standplaats op hem neer, zwijgend en onbeweeglijk, voortdurend de trap bewakend. „Zooals U ziet," vervolgde Tolefree de uiteenzetting van zijn theorie, „draait alles om dat geld, om Harley, om den man die het geld in handen wenschte te krijgen. Dien nacht waren ze hier heiden samen. Willen we den moordenaar van Harley vinden, dan dienen we den man te zoeken die het plan tot den overval ontwierp. Het moet iemand zijn die zeer nauwkeurig met de gebruiken van de firma op de hoogte is. Hij moet geweten hebben dat het totaal der loonen juist die week buitengewoon hoog zou zijn. Hij moet tevens geweten hebben dat Harley van plan was in te grijpen. Doch tenzij hij persoonlijk bij den overval tegenwoor dig was, kon hij niet eerder weten dat het plan schipbreuk goleden had dan toen Harley met het geld terugkeerde." „In dat geval," zei Cramb, „begrijp ik niet hoe U hem zoudt kunnen identifi- ceeren." „Niet? Wel, Majoor, het volgt uit de omstandigheden en laat zich gemakke lijk afleiden. Ten eerste, hij wachtte de terugkomst van Harley af. En waar wachtte hij, denkt U? In Uw kantoor- tje!'' „Hoe „Hoe ik dat weet? Op het oogenbllk dat wij de woning bereikten slechts enkele minuten nadat de moord had plaats gehad lag het vertrek in het donker. Doch de lamp moest kort gele den hebben gebrand. De ballon was nog heet. Toen Harley het vertrek be trad, had hij het geld bij zich in de zwarte leeren tasch waarin Trinnerv het gepakt had. De aanwezigheid van die tasch was, naar ik vermoed, voor den man die Harley opwachtte vol doende bewijs voor het mislukken van den overval. Het is echter ook mogelijk dat Harley hem onmiddellijk zijn be schuldiging voor de voeten wierp. Uit de verklaring van Miss Jane en Peter Hurst blijkt immers dat er een twist aan den moord voorafging. Die twee vermoedden natuurlijk dat er inbrekers aan het werk waren. Hurst greep zijn revolver en snelde naar heneden. Op dat oogenblik brandde er licht In het kantoortje. Hij ging er binnen, en wat er daarna voorviel kan slechts hij of de moordenaar ons vertellen. Ik meen evenwel dat het, ruw geschetst, hier op neerkomt: Harley en de moordenaar worstelden om het bezit van de tasch, Hurst probeerde de vechtenden te scheiden maar werd kwalijk voor zijn tusschenkouist beloond. De moorde naar greep hem bij de keel ik vond later den knoop die tijdens de worste ling van Peter's pyjama werd ge scheurd en ontrukte hem de revol ver. Zoodra Harley zag dat de ander een revolver in de hand had, snelde hij het vertrek uit. De kogel trof hem, juist toen hij achter de tafel dekking wilde zoeken. De moordenaar draaide onmiddellijk het licht uit. Het eerste wat hij doet is de tasch te ledigen, dan snelt hij de hal binnen. Er was een be paalde reden die hem verhinderde door de voordeur te ontkomen en een an dere die hem verhinderde langs de trap naar boven te gaan. Hij wierp de leege tasch achter den stoel waar U op het oogenblik zit, Majoor, en ontkwam door de deur aan de andere zijde van het kantoor." „Ik weet 't niet," zei Cramb, „maar 't lijkt mij grootendeels raadwerk, bes te man." „Dat zal ik niet ontkennen," zei To lefree^ „maar we zullen het spoedig weten." Hij keek opnieuw op zijn hor loge. „Ik beweerde aanvankelijk dat als we de zwarte tasch konden terug vinden, we tevens den moordenaar in handen zouden hebben. Dat bleek een vergissing, want toen Parsons de tasch vond was deze leeg. Wat we dienen te ontdekken, is waar het geld zich be vindt. En ik heb gegronde hoop dat we het spoedig zullen vinden." Tolefree schreed de hal door en liep op den leunstoel toe. „Doe die beroerde revolver weg!" zei Cramb. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8