I Principieele wijziging Het tweede oordeel Barrières belemmeren het handelsverkeer der landbouwpolitiek Het nationale Park „De Hooge Veluwe" R.H.B.S. en Baarnsch Lyceum Amersfoort telt nu 28242 inwoners Wilde hij oversteken of niet? JixmiA (plateaux j/. S^ojbRJiman %n. Boer moet zelf mee kunnen regelen DA HELPT onze HANDHAVEN! Lucht Verdediginqs Fonds Inbreker werkte over het geheele land Flohr leidt den zeskamp Uit den U.P.V.B. BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 MEI 1939 Causerie met lichtbeelden voor de Vereeniging van Huisvrouwen \T OOR de Vereeniging van Huis- vrouwen, hield gisteren in den foyer van Amicitia de heer Hei kamp. ambtenaar van „De Hooge Veluwe". een korte toespraak over ons nationale park. Binnenkort zullen de Amersfoort- sche huisvrouwen op excursie gaan naar dit wondere stukje van ons land; deze middag was bedoeld als voorbereiding daarvoor. Op onderhoudende wijze vertelde de heer Heikamp van wat er allemaal op „De Hooge 'Veluwe" te genieten valt. Het is een stuk Veluwsch land ter grootte van ongeveer 6000 H.A. Het ba- venste gedeelte, het z.g. cultuurdeel, maakt den indruk van een prachtig park, doorkruist met autowegen en fiets paden. Het. St. I-Iubertus jachtslot ligt in het middelpunt van dit noordelijk deel. Op de Zuidelijke helft vindt men de ongerepte natuur in al haar grootsch- heid. Het wild kan hier welig tieren. In 1907 werd het landgoed door een Rotter- damsch reeder en zijn echtgenoote langzamerhand gemaakt tot wat het is. Toen in de crisisjaren de bezitting bo ven de krachten van den stichter en eigenaar ging. werd het landgoed met al zijn bezittingen, voor een betrekkelijk lagen prijs aan den staat overgedaan. Het wordt nu beheerd door de stich ting „Het Nationale Park De Hooge Ve luwe". Deze stichting heeft alles in het werk gesteld om de bezoekers schoonheid en rust te geven. De heer Heikamp eindigde zijn cau serie met een opwekking om de schoon heden van dit stuk natuur, waarvan men door lichtbeelden vast een voor proefje kreeg, eens persoonlijk te ko men bewonderen. De eindexamens, monde-ling ge deelte, aan de R.H.B.S. A alhier zullen dit jaar afgenomen worden op 10, 11, 12 en 13 Juli. Deskundigen zijn; mej. A. C. Mid- delveld Viersen, Amsterdam; H. J. v. d Schroeff, Amsterdam en dr. G. Gorris, Amsterdam. Het mondeling gedeelte van de eind examens van de afdeeling H.B.S. A van het Baarnsch Lvceum wordt gehou den op 22. 2.?. 24. 26, 27 en28 Juni. Deskundigen zijn: mej. dr. G. H. J. v. d. Molen, Aerdenhout. mr. N. Bolken- stein, Amsterdam en mr. ir. II. Cassuto, 's-Gravenhage. Tot deskundige bij de eindexamens der afdeeling ÏI.B.S. (A.) van het Her vormd Lyceum te Amsterdam, Kenne- mer Lyceum te Bloemendaal en de Ly cea te Bussum en Zaandam is benoemd de heer J. van Dijk alhier. Het mondeling gedeelte van de eindexamens van de R.H.B.S. (B.) alhier wordt afgenomen op 22, 23, 24, 26, 27, 28, 29 en 30 Juni en 1, 3 en 4 Juli. Deskundigen zijn: dr. H. J. van Lummel, Doom, dr. L. H. Louwe Kooymans, Bilthoven en dr. J. Heinsius Wassenaar. Idem Baarnsch Lyceum (B.) op 1, 3, 4 en 5 Juli met als deskundigen dr. J. H. A. ter Ileerdt te Yorden, dr. E. Cohen, Utrecht en dr. A. J. de Sopper te Leiden. Tot deskundige bij de eindexamens aan de le O.H.B.S. te Haarlem en de R.II.B.S. te den Helder is benoemd mej. dr. W. P. Frijling, alhier. Stadgenoot aangehouden Te Zeist is de twintigjarige koopman J. G.. uit onze stad, aangehouden. Hij zal ter beschikking van de Justitie ge steld worden, owdat hij van een land bouwer te Zeist een cultivator heeft ontvreemd. KOSTELOOZE VACCINATIE B. en W. maken bekend, dat op Woensdag 17 Mei 1939 om 2 uur nam. gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting in het gebouw West singel 45. De geschikte leeftijd om kinderen in te enten ligt tus.chen 3 maanden en 2 jaar; gewenscht is het te voren den huisarts te raadplegen. Verzocht wordt trouwboekje of ge boortebewijs mede te brengen. DRIEMAAL GEVERBALISEERD De bestuurder van een bestelauto werd geverbaliseerd, omdat: a. er drie personen in de cabine hadden plaats genomen, hetgeen één te veel was. b. er geen rijbewijs voorhanden was. c. hand- en voctrem van zijn voer tuig niet deugden. BURGERLIJKE STAND 10 Mei 1939 Geboren: Maryse d. v. B. J. de Beer en S. R. Blom. Marinus Wilhelmus z. v. N. Zuijdendorp en E. Ouwerkerk. Petrus Johannes Maria z. v. J. A. J. Rijkers en H. Th. Zoun. Hendrik Jo hannes z. v. J. van Ruitenbeek en M. A. Versteeg. Gehuwd: P. W. van Diest en H. A. J. van Brakel. L. J. Ruiters en A. M. Goossens. G. Ch. A. Schrijvers en A. E. Hilger. A. W. Bosman en H. Peters. F. Schuurman en M. Schimmel. A. Bel en .1. H. Gaasenbeek. G. Ruiten- heek en A. Flos. H. Schouwenaars en G Klein Nagel voort. ttq&nda GRAND THéaTRE. Van Vrijdag t.m. Don derdag 11 Mei vertooning van de film „De pastoor van Kirchfeld". Zondag 1.45, 4.U0, 6.15 en 8.30 uur. Ove rige dagen 8.15 n.m. Zaterdag en Woene- dag matinee 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 5 t.m. Don derdag 11 Mei vertooning van de film „Ochtendpatrouille". Voorstellingen: Zondag doorloopend 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur. Zaterdag 6.15 en 8.30 uur. Overige dagen 8.10. Woens dag en Zaterdag 2.30 uur matinée. REMBRANDT THEATER. - Vertooning van de films ..Charlie Chan in Honoloe- loe" en „De speurhond van Alaska". Voorstellingen: Zondag 1.45 dourloo pend Overige «vonden 15 uur Zater dag vanaf 6 uur doorloopend. GILDEHUIS. 13 Mei. Voorjaarstentoon stelling A.K.G. STERHUIS Beekenst.laan 6 Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur OPENBARE LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL. Muurbuizen 9 R.K LEESZAAL Wjjersstraat 2. Filiaal Uitlecnbihliotheek Edisonstraat 35 MUSEUM FLéHITE. Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.30—8 uur (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). DE WAPENROEM. 11 Mei. Vrouwen Electr. Ver. Lezing v. Mej. mr. Gualthe- rie van Weezei over; „Mijn reis naar Amerika", 2 uur. AMICITIA 11 Mei. Toonkunst. Die Schöp- fung. 8.15 uur. PRINSENHOF. 13 Mei Thé-dansant van de Brulboei-amusementsclub. CIRCUS STRASSBURGER. Optreden te Hoogland van 1315 Mei. De loop der bevolking in de maand April was: Aantal geboorten 32 m., 37 vr., tot. 69. Aantal overledenen 15 m., 22 vr.. to taal 37. Meer geboren dan overleden 17 m., 15 vr.. totaal 32. Gevestigd 157 m., 166 vr.. totaal 323. Vertrokken 156 m., 148 vr., totaal 304. Meer of minder gevestigd dan vertrok ken 1 m.. 18 vr.. totaal 19. Totale vermeerdering of verminde ring 18 m.. 33 vr., totaal 51. Bevolking op 1 Mei 1939: 23636 m., 24606 vr., totaal 48242. Op het Thorbeckeplein heeft gisteren een ongeval plaats gehad. Er stonden twee jongens en één van hen stak plot seling over. Een motorrijder kwam hierdoor in de mcening te verkeeren, dat de andere dit voorheid zou volgen. In plaats daarvan bleef dit knaapje echter dralen, met het gevolg, dat de motorrijder in de war raakte, waardoor een aanrijding ontstond. De jongen kwam te vallen en liep enkele onscha delijke verwondingen op aan het gelaat. CONCERT AMERSFOORTSCHE MUZIEK VEREENIGING Op Woensdag 17 Mei zal door de Amersfoortsche Muziekvereniging, di recteur Ferd. de Goey, een concert wor den gegeven in de gemeente muziektent, Piantsoen-Zuid. KAPCONCOURS Op het te Amsterdam gehouden kap- concours werden door de cursisten T. Velthuisen en G. Kuyer, beide uit Amersfoort, resp. de le en 2e prijs be haald. De derde prijs viel ten deel aan A. van 't Ent te Baarn. EXAMEN Te Apeldoorn slaagde voor het examen ter verkrijging van het diploma B. voor de verpleging van zenuwzieken en zwakzinnigen onze stadgenoote mej. F. de Liever. £en guivcAe qrndc tafalwipt Per flesch f 0.65 ||j Per anker 25.— TAJUiedüAeheAJtAaai 17 Jel. 145 Maatschappij van landbouw eischt: Overneming der landbouwcrisismaatregelen wordt niet afgewezen ROTTERDAM 10 Mei. In „de Doelen" alhier is vandaag de 149e algemeene vergadering van de Hollandsche maatschappij van landbouw gehouden. De voor zitter de heer F. den Hartog. stelde vast. dat het beeld der internationale verhou dingen nog weinig aanlokkelijk is. hetgeen helaas ook moei worden gezegd van het aspect dat de nabije toekomst voor onze landbouwende bevolking biedt. De ongunstige factoren, waardoor de bedrijfsresultaten werden beheerscht. zijn nu nog vermeerderd door de uiterst ongunstige weersomstandigheden in den afge- loopen winter en dit voorjaar, zoodat het geheel er vrij troosteloos uitziet. Met den algemeenen stand van zaken voor oogen. moet men wel de conclusie trekken dat van een ..afbouw" der landbouw-crisismaatrezelen voorshands geen sprake zal kunnen zijn. Hoogstens zal men kunnen komen tot het eenigermate omvormen van het huidige stelsel. LANGDURIG stond de voorzitter stil bij een der belangrijkste vraag stukken, waarmede de georgani seerde landbouw zich den laatsten tijd heeft beziggehouden, nl. de z.g. „over name van de landbouw-crisismaatrege- len". In principe stond spr. hier niet afwij zend tegenover. Er bestaat over dit punt ook bij de leden van de eerste af deeling van het Kon. Ned. Landbouw- comité. onze centrale organisatie, prac- tisch gesproken geen verschil van mee ning. Het eenparig ingenomen standpunt komt in het kort hierop neer: Wij verklaren ons bereid aan de door de regeering voorgestane wijziging in de uit voering der landbouw-crisismaatregeten mede te werken, mits onder meer: le. Een principieele wijziging wordt ge bracht in de landbouwpolitiek, zoodat deze er op gericht wordt niet alleen de nood zakelijke productiekosten te vergoeden, doch bij de bepaling der richtprijzen tevens rekening wordt gehouden met een loon voor den ondernemer; 2e. De boeren de volledige vrijheid be houden om georganiseerd ook langs den weg van organisatorisch optreden omtrent den afzet van hun producten zoo wel op de binnen- als op de buitenlandsche markt te beslissen. Nu is er. gelet op hetgeen de minister van economische zaken bij de behan deling van het la ndbnu w-crisisfonds voor 1938 in de Tweede Kamer, met be trekking tot het overnemen van rege lingen door belanghebbenden, heeft ge zegd, ten aanzien van de door spr. laatstgenoemde voorwaarde, wellicht eenig perspectief, al manen anderzijds de ervaringen in de laatste maanden opgedaan tot een gereserveerde stem ming. Nog minder hoog kunnen de ver wachtingen gespannen zijn voor zoo veel het betreft tegemoetkoming aan de 7 ERLEDEN week 1/ heeft de Tweede Kamer aan den minister van defensie de gelden geweigerd voor den bouw van het kan torencomplex en admini stratie van de artillerie inrichtingen aan het Ly ceumplein te 's-Graven- hage, met de motiveering, dat reeds met het werk begonnen was, zonder dat vooraf gelden bij de Kamer waren aange vraagd. Dit beteekende voor het Rijk een belang rijke schadepost, aange zien het nu voor de mo gelijkheid gesteld werd, dat al, wat reeds opge bouwd was, weer afge broken zou moeten wor den. Het totale nadeel, dat dan geleden zou kun nen worden, zou don ongeveer twee ton be dragen. Voor de vol tooiing van hef complex was een bedrag van f 375000 aangevraagd. TWEE ton is een niet onbelangrijk be drag, zelfs voor den Staal. Ook de minis ter heeft dat beseft en daar hij zich er tegelijk van bewust zal zijn ge worden, dat het centrale gebouw er op den duur toch moet komen, stelt hij zich op het standpunt, dat staking van den bouw de schatkist veel meer zoude benadeelen don voltooiing van het reeds begonnen werk. Daarom heeft de minister het plan opgeval een suppletoire begrooting van de artil lerie-inrichting in te die nen, waarbij opnieuw het noodige geld zal worden aangevraagd voor den bouw van het kantoor. De minister zou dan het voornemen koesteren deze suppletoire begrooting ie mntiveeren met er op te wijzen, dat het nadeel hij niet-vofeering van de be- noodigde gelden voor 's rijks kas buitengewoon groot zoude zijn. T de Tweede Ka mer verleden week den minister een échec heeft laten lijden kan men zich voorstellen. Eerst is met den bouw van het gebouw begon nen en pas daarna is aan de Kamer het noodige geld gevraagd. Zij zal zich eenigszins gepas seerd gevoeld hebben en uit, men zou het zoo kun nen noemen, dépit hel henoodigde hedrag niet gevoteerd hehhen. Want veel werk wordt tegen woordig den Kamers uit handen genomen, waar zij vroeger altijd in ge kend werden. Maar de vele werkzaamheden en het overladen program ma hebben het noodig gemaakt, dat een graat gedeelte van de wet geving gedelegeerd werd. Veel wordt daarom thans geregeld bij Koninklijk Besluit, terwijl de wet slechts de algemeene richtlijnen aangeeft. In het algemeen kan men zeggen, dat er een ten dentie te bespeuren is, dat de regeering zich veel meer dingen aan trekt en de Kamers eerst later raadpleegt. Veelal zal dot noodzakelijk zijn, omdat de te nemen maat regelen geen langer uit stel gedogen; aan den anderen kant kan men zich indenken, dat de Kamers zich dan eeni germate veronachtzaamd voelen. Als zoodanig zal mm dan ook het jongste échec van den minister van defensie dienen te bezien. Nu de Kamer echter heeft laten zien, dat zij niets van haar bevoegd heden wil afstaan, zou er, naar onze meening, ook geen bezwaar meer bestaan thans de supple toire begrooting van den minister goed te keuren. Want het niet votceren van de gevraagde gelden zal veel schade kannen berokkenen, terwijl het gebouw, woor het om gaat, er toch komen moet. Danrom zou er voor de Kamer aanlei ding kunnen bestaan, thans nu de eer gered is, een gunstig oordeel over de genoemde begrooting uit te spreken. voorwaarde, welke als eerste door spr. werd genoemd. Wij zullen moeten afwachten hoe deze zaak zich verder ontwikkelt. Wel staat dit voor mij vast, aldus spr., bij alle vertrouwen, dat wij in de regeering moeten en mogen stellen, heb ben wij toch den duren plicht, zelf mede voor onze belangen te waken ik kan' mij niet voorstellen, dat iemand het ons euvel zou duiden, indien wij zulks inderdaad doen. Een ander onderwerp van eminent belang is het vraagstuk der verbin dendverklaring van ondernemers- overeenkomsten in het vleeschwa- renbedrijf. Ook hier gaat het in hoofdzaak om de vraag of aan den boer vol doende invloed zal worden toege kend inzake de regeling van den af zet van zijn product. Geschiedt dit niet, dan vreest spr., dat de gevol gen op den duur niet minder dan fataal zullen zijn. Waakzaamheid op dit punt is derhalve ten zeerste geboden. Spr. meende de vraag inzake een eigen ministerie van landbouw in be vestigenden zin te moeten beantwoor den. Het hoofdbestuur heeft zich in de af- geloopen periode voorts nog met onder scheidene vraagstukken bezig gehou den, o.m. de vraag of opheffing van de kalverteelt-beperking wenschelijk en gemotiveerd zoude zijn. Het achtte in verhand met de belangrijkheid van het vraagstuk, nadere bestudeering noodza kelijk. Vervolgens hield dr. H. F. Frietema, directeur van den Nationalen Coöpera tieven Raad te Rotterdam, een inlei ding over: „De positie op de wereld markt van Nederlandsche Landbouw producten in het algemeen en van Ne derlandsche zuivelproducten in het bij zonder." Spr. bleek ten aanzien van de toe komst allerminst optimistisch en wees op den strijd tusschen boter en marga rine en op de tegenstellingen West- Europa—Nieuw-Zeeland en Australië, wat de zuivel en West-EuropaNoord- Amerika wat de tarwe en het bacon betreft alsmede op den strijd biet tegen riet, afgezien nog van de vraag in hoe verre op een herstel van de internatio nale arbe.idsverdeeling mag worden ge rekend. De inleider spoorde de aanwezigen aan tot verhooging van de efficiency in hun bedrijven, tot verlaging der pro ductiekosten door invoering en toepas sing van de moderne bedrijfsmethoden (doelmatige bemesting, doeltreffende veevoedering, zorgvuldige selectie van het vee op rendabiliteit! wees op de noodzakelijkheid de kracht meer te zoeken in samenwerking met name in versterking der coöperaties, dan in cri- tiek op de overheid en achtte het mo gelijk. dat de regeering er van zal kun nen worden overtuigd, dat de landbouw op redelijke gronden aanspraak kan maken op een grootere export naar Duitschland. onafhankelijkheid Wordt begunstiger van het LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Geeft een jaarlijksche bij drage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingsfonds, t. n. v. d. Vereen, v. Nat. Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Centr. Prop. Comité, Heerengracht 78, Amsterdam. Wij vragen duizenden be gunstigers 1 AMSTERDAM, 10 Mei. In de „Inleiding" tot het vandaag verschenen verslag van de Neder landsche Handel Maatschappij over het boekjaar 1938 wordt er op gewezen dat hoewel niet kan worden gezegd, dat de in 1937 in getreden depressie zich verder in ongunstige richting heeft ontwik keld, het ontbreken van factoren voor een hernieuwde opleving der conjunctuur, gepaard gaande met verschillende omstandigheden, welke een voor het bedrijfsleven zeer nadeelige onzekerheid mede brachten, er toch toe geleid heeft, dat de gang van zaken in het eco nomische leven van vele landen in het algemeen teleurstellend is ge weest. Tot de ongunstige omstandigheden be hoorden in de eerste plaats die van in ternationaal politioken aard. Naast de door het voortduren van den strijd in China en Spanje veroorzaakte moeilijkheden gaf de vereeniging van Oostenrijk en meer nog die van het Sudetengebied met Duitschland tot ern stige spanning in Europa aanleiding. Hoewel deze gelukkig niet tot een Euro- peeschen oorlog, waarvan de gevolgen ï11.®? *e overzien zouden zijn geweest, leidde, oefende zij toch in sterke mate een storenden invloed uit op de econo mische verhoudingen. Bovendien werden de internationale handelsbelemmeringen, vergeleken met 1937, grooter. Een der kenmerkende symptomen hiervan was het niet verlen gen ,v.an de Oslo-overeenkomst. Ook de wijziging der Nederlandsrhe handelspo litiek in meer protectionistischen zin was een aanwijzing, dat de vooruitzich ten voor een vrijer internationaal han delsverkeer niet hoog kon worden aan geslagen. Toch wint de overtuiging veld, dat een betere ontwikkeling van het in ternationale handelsverkeer zonder het wegnemen van allerlei barrières niet kan worden verkregen. De in vele landen getroffen beperken de maatregelen ten aanzien van het in ternationale betalingsverkeer bleven on verminderd gehandhaafd, terwijl in enkele landen tot invoering of verscher ping daarvan werd overgegaan. Ook de den zich op valutagebied moeilijkheden voor, zoodat de voor het bedrijfsleven zoo gewenschte stabiliteit niet werd ver kregen. Daar do economische conjunctuur in het algemeen onbevredigend was, ver toonde ook de toestand in Nederland, welke in zoo sterke mate beïnvloed wordt door de conjunctuur in het bui tenland. geen of weinig vooruitgang. Dc toestand op de Nederlandsche kapi taalmarkt vertoonde in wezen weinig verandering. De groote kapitaalruimte hleef bestaan, mede ten gevolge van het feit, dat de vraag naar nieuwe middelen door het uitblijven van uitbreiding in het hedrijfsleven. gevolg van beperkte rentabiliteitsmogelijkheden, gering was. Dat de rentestand desondanks geen verdere daling vertoonde hing eensdeels samen met de omstandigheid, dat be langrijke bedragen, bestemd voor beleg ging op langen termijn, niet aan de ka pitaalmarkt werden toegevoegd, ander deels met het voortduren van de reeds vermelde politieke en monetaire moei lijkheden. Het voordeelig bedrijfsresultaat over het afgeloopen jaar is ƒ4.048.179.96. Na afschrijving op gehouwen van ƒ816.927.97 en bijzondere aanvulling van de reserve met 943.820.22, tezamen 1.760. 748.19, waarbij gevoegd de onver deelde winst per ultimo December 1937 ad ƒ248.102.19, geeft de winst- en ver liesrekening een winstsaldo van 2.535.533.96, na aftrek van een bedrag groot ƒ253.135.08, hetwelk naar nieuwe rekening wordt overgebracht, blijft ter verdeeling 2.282.398.88. Hiervan wordt op rekening der reserve gebracht ƒ56.179.78 en aan de leden der directie en aan commissarissen uitge keerd te zamen ƒ24.719.10, waarna het dividend is vastgesteld op 5 procent op de preferente aandeelen en 0V2 procent op de gewone aandeelen. De reserve tvordt derhalve verhoogd met totaal 1.000.000.—. Indië Gedurende vrijwel het geheele jaar werd de economische toestand in Neder- landsch Indië beheerscht door de groote onzekerheid op economisch en politiek gebied. De vraag naar grondstoffen op de wereldmarkt, waarvan de Neder- landsch-Indische welvaart in groote mate afhankelijk is, hleef belangrijk bij het vorige jaar ten achter. De prijzen van de Indische exportpro ducten, die in de eerste maanden van 1938 nog verder terugliepen, konden zich in Juni en Juli weer herstellen tot op het peil van Ja nuari. Gedurende het verdere verloop van het jaar bleven zij ongeveer op dit ni veau gehandhaafd. De waarde van den uitvoer van Ne- derlandsch-Indië bleef in het verslag jaar bijna 30 procent bij dien in het vo rige jaar ten achter. De hoeveelheid ver minderde met 4 procent, van beteekenis. Het aantal van Nederland in den totalen invoer steeg van 19 tot 22 procent, het aandeel van Japan daal de van 25 tot 15 procent. Het vermin derde concurrentievermogen van Japan ten gevolge van de moeilijk heden in China droeg mede bij tot dezen sterken achteruitgang. Het industrialisatieproces schrijdt ge leidelijk voort. In het afgeloopen jaar werden weder enkele nieuwe industrieën gevestigd, terwijl verschillende reeds be staande bedrijven hun productie konden uitbreiden. Op de Oostkust van Sumatra zal een bedrijf worden opgericht voor de verwer king van bauxiet tot ruwe aluminium, In aansluiting aan deze plannen zal op Java de vervaardiging van aluminium- productcn ter hand worden genomen. Gedurende het, geheele verslagjaar bleef de geldmarkt zeer ruim. Zelfs in de bewogen dagen van September was van eenig aantrekken van den rente standaard geen sprake. Doordat de waar de van den export sterk was terugge- loopen, was voor de financiering veel nunder geld noodig dan in 1937. waar door de banken voor haar middelen geen voldoende emplooi konden vinden en ge noodzaakt warpn. voortdurend groote rentelooze saldi bij de Javasche bank aan te houden. OMTREK ZEIST, 10 Mei. De laatste maand werd te Bosch en Duin een vijftal inbraken gepleegd, alle in tijdelijk onbewoonde villa's, waar bij diverse goederen werden ont vreemd. Voor de politie stond het vrijwel vast dat zij hier met een oude bekende van de justitie te doen had, om welke reden de Com missaris van politie diens aanhou ding in het Algemeen Politieblad verzocht. De man, de 31 jarige I. de R. door kruiste van de opbrengst der gestolen goederen het geheele land. Ten slotte werd hij in een hotel -te Roermond aangehouden, waarbij bleek, dat ver schillende gestolen goederen nog in zijn bezit waren. De man is naar hier overgebracht. Hij bleek de diefstallen gepleegd te hebben en ook te Eindhoven, de Bilt en Haren te hebben ingebroken. De Zeister politie had reeds eerder met hem te doen gehad. ABONNEMENTSCONCERT VAN HET U.S.O. Het laatste abonnementsconcert van het U.S.O. heeft op 7 Juni in Tivoli te Utrecht plaats onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. Het programma vermeldt: 1. Fragmenten Midzomernachtdroom Mendelssohn 2. Roméo en Julia Tsjaikofski Pauze 3. Symphonie 1 Brahms SPORT EN SPEL Na 61 zetten won hij de partij van Landau AMSTERDAM, 9 Mei. De afgebro ken partij Flohr—Landau uit de eerste ronde werd hedenavond verder ge speeld. Landau, die het materieele evenwicht kon herstellen, zag zich ge noodzaakt een stuk te offeren, teneinde een vrijpion van zijn tegenstander, wel ke dreigde te promoveeren, onschade lijk te maken. Weliswaar kreeg hij hier voor een pion, maar zijn koning stond zoo ongunstig, dat aan een mataanval niet te ontkomen was. Hij rekte de ho- pelooze stelling nog eenige zetten om tenslotte op den 61sten zet te capitu- leeren. Door deze overwinning heeft Flohr thans de leiding met 2 punten. De stand luidt: 1. Flohr, 2 punten; 2. Euwe (1), 3. Fontein 1. 4. Szabo i/2 (1); 5. Landau Vt; 6. Cortlever 0. Wedstrijdprogramma Zaterdag, 13, Zondag 14 en Donder dag 18 Mei Zaterdag 13 Mei DOS-comb.UPVB-elftal Zondag 14 Met Om het kampioenschap van den UPVB: De Zebra's—DWSV Amersf. Boys 2—DOS 3 Wisselprijswedstrijden. le ronde: WDOBarneveld 1 Quick 2Amerongen De Stichtsche—NSC Laren 2Hilversum 2 Avance—'t Gooi 4 ATO 1Hilversum 5 Barneveld 2—Quick 3 Victoria 3IJFC 2 Competitie: le klasse A. ATODe Raven 2e klasse A PostaAusterlitz 2e klasse B MinervaPutten 3e klasse B AresAmf. Vooruit Donderdag 18 Mei (Hemel vaartsdag) Om het kampioenschap van den UPVB: De Zebra'sDOS 3 DWSVAmersf. Boys 2 Reserve le klasse A APWC 2—Don ar 3 Reserve 2e klasse D Quick 4Hercules 4 Velos 6Holland 4

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6