Politie arresteert de grootmoeder en den broer van Frans E. Steeds meer stakers in Buit van f 1900.- werd tevens in beslag genomen Minister Slotemaker delft het onderspit Drentsche werkverschaffing Militair schiet op auto Frans ouders vierden feest...! Duitschers spraken in ons land Goed fruit jaar verwacht Rijksbevolkings register „Onaanvaardbaar amendement" door de Kamer met 52 tegen 25 stemmen aanvaard De D' BENOEMING AAN NIJMEEGSCHE UNIVERSITEIT Reisverkeer tusschen Nederland en Duitschland vergadering geschorst Waardige omgeving voor Hoogen Raad Veestapel werd vergiftigd Spelende jongens wilden niet luisteren 2e BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 MEI 1939 De moord op de leenvrouw AMSTERDAM, 9 Mei. De zaak van den roofmoord aan de Lindengracht heeft een onverwachte wending genomen, een wending, die tot gevolg heeft gehad, dat opnieuw twee per sonen zijn gearresteerd. n.I- de 21-jarige Simon E.. broer van Frans E.. en zijn 72-jarige grootmoeder, de weduwe Pr Boven dien heeft de politie onder leiding van commissaris Schreuder 1900.teruggevonden van de 2400.die gestolen zijn. Thans is vrijwel het geheele bedrag terecht. Tegen den jeugdigen kleinzoon van de vermoorde 82-jarige wedu we Stork eischte de officier van justitie, mr. C J. van Arkel, Vrij dag j.l. een gevangenisstraf van twintig jaar wegens doodslag, ge pleegd om een daarop volgend misdrijf, m dit geval diefstal, te verheimelijken. Tegen den vriend van Frans, den 27-jari«en Leendert K„ vorderde hij twaalf jaar gevan genisstraf. Ter zitting en ook bij het voor-onderzoek verklaarden de beide verdachten, dat zij ruim 450 hadden buitgemaakt, doch de politie vermoedde reeds gerui- men tijde dat de oude vrouw, die zoo nu en dan wel eens geld de buurt uitleende, hoewel zij geen bekende leenvrouw was, veel meer geld in huis had gehad. Zondag j.l. na de zitting bleek de 19-jarige Frans sterk onder den in druk te zijn van den eisch van den Officier van Justitie. Hij vroeg den commissaris van politie Schreuder te.spreken, die nog dienzelfden Zon dagavond in het Huis van Bewa ring een lang gesprek met Frans had en later ook met Leendert K, den tweeden verdachte. Toen kwam het hooge woord er uit, het. afschuwelijke misdrijf had den misdadigers veel meer geld op geleverd. Niet minder dan 2400. hadden zij buitgemaakt. Den volgenden dag. Maandagochtend J.l., stonden voor de rechtbank tw jongemannen weyens heling terecht. Een kennis van Frans, de zoon van zijn kostbaas, had ongeveer 100.— van hem ten geschenke aangenomen, wetende, dat het geld van misdrijf afkomstig was. Deze laatste had weer een deel in veiligheid gebracht bij een vriend te Botterdam. In het proces tegen deze twee helers werd Frans als getuige ge hoord en daar herhaalde hij zijn aan gevulde bekentenis. De recherche had inmiddels niet stil ge zeten. Frans had Zondagavond aan com missaris Schreuder verteld, dat hij en zijn vriend Leendert het geld hadden gebracht naar zijn andere grootmoeder, de 72-jarige Vromv P., die aan de Lijnbaansgracht woont cn bij wie ook de broer van Frans, de magazijnbediende Simon E.. inwoont. In dat huis is het geld nauwkeurig geteld. Het zilvergeld werd tusschen de beide jeugdige misdadigers verdeeld, doch ook Simon en vrouw P. kregen ieder 20.— Het zilvergeld en eenig bankpa/tier namen Frans en Leendert mee. de rest werd weer opgeborgen in een van de twee geroofde knippen. Zij vonden een goede schuilplaats voor het geld. n.I. in het eat van de keu kenschoorsteen in de woning van vrouw P. Den ochtend na den moord. Zaterdag 2/ Januari, enkele uren voor de ontdek king van de misdaad, door de moeder van Frans, ging Frans terug naar het huis van zijn grootmoeder P. aan de Lijnbaans- gracht en hij gaf het oudje f 100. Tot zoover het verhaal van Frans. De politie onder leiding van commissa ris Schreuder trok nog Zondagavond laat naar de woning van de wed. P. aan de Lijnbaansgracht. Het huis was donker, op bellen en kloppen werd niet opengedaan. Buren vertelden, dat de oude vrouw ziek was cn in het Wilhelminapasthui* was opgenomen. Do commissaris gaf zijn mannen last de deur te forceeren, het huis werd grondig onderzocht en de schoorsteen, waar het geld zou zijn verstopt, werd half afgebroken, doch er werd geen cent gevonden. Ook de broer van Frans. Simon, was niet in de woning. Hij bleek thuis te zijn hij zijn ouders, die aan de Palm- gracht wnnen. De politie arresteerde hem en hij was vrij spoedig tot een be kentenis te brengen. Hij gaf toe. geld van Frans te hebben gekregen en even eens bekende hij te hebben geweten, dat er door zijn broer een misdrijf was gepleegd, Intusschen kwam de politie te weten, dat de oude vrouw P. eenigen tijd na de arrestatie van haar kleinzoon Frans bang was geworden en het geld hij een harer vriendinnen in de buurt in bewaring had gegeven. Daar is het dan ook thans in beslag genomen door de politie. Vanochtend is in het ziekenhuis de oude vrouw P. aan een verhoor onder worpen. Zij gaf de heling toe, Frans had haar ruim f 120 gegeven en zelf had zij later nog 100 van het hij haar ver- horgen geld afgenomen. Zij zal na haar herstel naar het Huis van Bewaring worden overgebracht. Frans heeft bij zijn hekenlenis op Zondag j.l. ook nog beweerd, dat zijn grootmoeder P hem had aangezet zijn grootmoeder Stork Ie beronven. Ook dit punt zal nog nader wnrrlen nndprzorht. Toen de politie Simon E. Zon dagavond j.l. in de ouderlijke wo ning aan de Palmgracht wilde ar resteeren, bleek hij met zijn ouders naar een familiefeestje te zijn in een huis aan den overkant van de straat. Het ging er vroolijk toe. van muziek en drank werd volop genoten. De ouders, die en kele dagen geleden twintig jaar ge vangenisstraf hadden hooren eischen tegen hun verwenden 19- jarigen zoon Frans, bleken weinig onder den indruk van het misdrijf, waarbij zoowel familieleden en vrienden zijn betrokken. Door deze wending zal de zaak onge twijfeld door middel van een interlo cutoir vonnis naar den rechter-commis- saris worden teruggewezen voor een nader onderzoek. Vragen aan den Minister over het spreken van vreemdelingen voor hun landgenooten De heer Donker heeft aan den Minis ter van justitie de volgende vragen ge steld: 1. Wil de minister mededeeien, of juist is het bericht in de ..Völkischer Beobachter" van 3 Mei j.l.. dat op 1 Mei voor Duitschers in Nederland het woord hebben gevoerd: rijksstadhouder Sanckel, dr. Grosz. de Ipider van het Duitsche rassenbureau, rijksstadhouder Hildebrandt. de propagandaleider Mauer en oberstfeldmeister Kieszling? 2. Zoo ja, was de minister te voren van de te houden spreekbeurten op de hoogte en heeft hij daarvoor vergunning verleend? 3. Is de minister bereid mede te dea len. of er een algemeene gedragslijn is vastgesteld voor het verlecnèn van ver gunning voor het spreken van vreem delingen in bijeenkomsten van hun land genooten hier te lande en zoo ja. welke deze gedragslijn is? Gunstige vooruitzichten in de Betuwe Hoewel een zeer groot deel van de vruchtbloesems zich heeft moeten zet ten en ontwikkelen met onaangenaam guur en koud weer, geeft het uitblijven van de nachtvorsten goede vooruitzich ten voor een best fruitjaar, zoo schrijft men aan de Msb. uit de Betuwe. Wel koesterde men vrees, dat de bloe sems veel te lijden zouden hebben van het overvloedig gevallen hemelwater, maar dat schijnt bijzonder mee te val len. Van die schade valt tenminste nog niets te bespeuren. Integendeel heeft het allen schijn, dat het ontwikkelings proces van bloem tot vruchtenbeginsel rustig voortgegaan is. hoewel inderdaad de bijen weinig gelegenheid tot be vruchting gehad hebhen. Wind en re gen schijnen hun nuttige arbeid over genomen te hebben en verzorgden de bestuiving der bloesems. Sommige ooft- soorten zijn reeds totaal uitgebloeid. En- gelsche krozen bijvoorbeeld zijn prach tig gezet en ook andere pruimensoorten zitten rijk beladen. Wel vallen er nog heel wat vruchtjes af, maar dergelijke .,rui", zooals men dat noemt, is geheel normaal. Wanneer van elke 5 bloesems zich één tot vrucht zou ontwikkelen, zou men nog een overvloedig gewas kunnen oogsten. Ook enkele vroegbloeiers onder de kersen hebben hun bloemblaadjes laten vallen. Hier en daar springt reeds de kers uit de haam, zooals het verdro gende bloemkroonlje genoemd wordt. Bij oppervlakkige beschouwing komt men spoedig tot de ontdekking dat deze boomen er best voorstaan. De meikers heeft dit jaar lang in bloem gezeten; men verwacht ook hier van een zeer behoorlijke bevruchting. Peren hebben rijk gebloeid en het laat zich aanzien, dat we een goed peren jaar zullen krijgen. In het begin van het jaar werd gevreesd, dat de peren voel geleden zouden hebben van de strenge vorst omstreeks Kerstmis; men sprak zelfs van een mislukking. Daar van is gelukkig niets te bespeuren, in tegendeel. Deze meening, die zelfs min of meer door deskundigen werd geuit, is volkomen voorbarig geweest. Titans beginnen de appelen te bloeien; bijzon der mooi zijn die zware appelboomen met hun teer-rose en witte bloesems. Vooral de goudrcinetten staan er mooi bij. Alleen de aardbeien vallen ook deze streek zeer tegen. De aanplant heeft veel geleden van de strenge win ter. Niet slechts zijn vele planten over stuur gegaan, maar van de planten, die overgebleven zijn, blijken veel knoppen gehavend. Zooals het er in de Betuwe op het oogenblik voorstaat, venvacht men een rijk fruitjaar. Gelukkig dat de tempe ratuur milder is geworden, want nu zullen de vruchtjes zich gezond kun nen ontwikkelen. Ook inlichtingen aan particulieren Naar wii vernemen heeft de mi nister van binnenlandsche zaken, met ingang van 1 Mei 1939, de rijksinspectie van de bevolkings-re- gisters (Binnenhof 19, Den Haag) gemachtigd ook aan particulieren inlichtingen te verstrekken tegen eenige vergoeding. De inspectie beschikt over vele ge gevens, welke veel gevraagd worden, onder andere van alle personen, die het land hebben verlaten en van hen, die zich in Nederland hebben gevestigd. Ook weet de inspectie of en wanneer 'n persoon overleden is. Dat deze inlich tingenbron voor handel en bedrijf van veel belang zal kunnen zijn. spreekt vanzelf. Voor particulieren zal die in lichtingendienst van niet minder belang kunnen zijn. Bijvoorbeeld: een familie lid of een goede kennis is eenige jaren geleden naar Indië vertrokken en men heeft geen contact met hem onderhou den. Waarschijnlijk is hij reeds terug in Holland en men zou hem gaarne weer eens schrijven. Welnu, meestal zal de inspectie wel weten waar hij woont. Ook is het mogelijk iemand, die nog niet terug mocht zijn, in de admi nistratie der inspectie te doen signalee- ren. Er wordt dan gedurende vijf jaren een kaartje geplaatst op naam van den gezochten persoon, v-rmeldende wie ge waarschuwd moet worden, zoodra het adres bij de inspectie bekend wordt. Keert de betrokkene in Nederland te rug, dan ontvangt men terstond bericht van zijn verblijfplaats. De kosten voor een inlichting zijn 0.50. Voor signaleeren 1-Het be drag moet bij vooruitbetaling worden voldaan door storting of overschrijving op girorekening no. 353030 van de rijks inspectie van de bevolkingsregisters. Men kan zich ook abonnceren o.a. op geregelde opgaven van gevestigde of vertrokken personen. TWEEDE KAMER MAN VERDRONKEN LEXMOND, 9 Mei. Hedenmiddag is een onbekende man van een uit Am sterdam komende schuit in de Lek ge vallen en verdronken. Lector W. A. G. Doyle Da vidson buitengewoon hoog leeraar Door het bestuur der St. Radboud- stichting is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de faculteit der ietteren en wijsbegeerte aan de R. K. Univer siteit te Nijmegen om onderwijs te ge ven in de middel-Engeische taal en let terkunde, benoemd de heer B. W. A. G. Doyple Davidson lector met dezelfde bevoegdheid aan deze universiteit. EMMEN, 9 Mei. Zooals wij reeds verleden week meldden, hebben 86 werkloozen uit de gemeente Emmen, die werken in het werkverschaffings kamp te Diever, voornamelijk omdat het hun onmogelijk werd gemaakt, va ker dan om de twee weken een Zondag thuis door te brengen, het kamp verla ten. De desbetreffende arbeiders wer den daarom geschorst. In de kringen der werkloozen is dit feit aanleiding geworden tot een uit barsting van algemeene ontevreden heid, welke thans een scherpen vorm gaat aannemen en op een algemeene staking dreigt uit te loopen. Thans is niet meer de vrije Zondag, maar zijn ook de loon en en arbeidsvoorwaarden in het geding gebracht. Toen gisteren een nieuwe ploeg van 86 arbeiders voor Diever was aangewezen, vertrokken slechts 47. Men venvacht, dat een groot deel van hen morgen zal tcrugkeeren. Bovendien hebben reeds 87 arbei ders uit de gemeente Emmen, die te Hoogeveen bij de ontginning Krern- bong te werk gesteld waren, giste ren het werk neergelegd. Vanmor gen weigerde voorts een groep ar beiders uit Nieuw-Weerdinge naar het ontginningswerk te Westerbork te vertrekken. De stakers voeren een actie voor het algemeen stilleg gen der werkverschaffingswerken. Van de zijde der directie van de ar- beidersbeurs te Emmen kón men ons hedenochtend nog geen algemeen over zicht van den omvang van het conflict en de voornaamste grieven verstrekken. De arbeidersorganisaties hebben hun le den geadviseerd, niet deel te nemen aan de staking, omdat op deze wijze geen verbetering zal worden verkre gen. Voor een groot deel schijnen even wel de bestuurders voor het oogenblik weinig vat op hun leden te hebben. ZINGENDE MUIS GESTORVEN DEN HAAG. Een zingende muis, die maandenlang de gemoederen in spanning heeft gehouden, is dood. Zijn veelbelovende carrière voor radio en film is afgebroken. De eigenaar-drogist, die gehoopt had een heel nageslacht van zingende muizen te kunnen fokken, heeft dagenlang aan het ziekbed gezeten en alles gedaan om zijn beroemden zanger in leven te houden. Het mocht niet baten< Gaf grensschildwacht te laat het signaal tot stop pen? Passagiers gewond Dat automobilisten in dezen tijd in het grensgebied niet voorzichtig genoeg kunnen zijn, heeft de heer Van Geel .uit Breda, die met zijn echtgenoote en zwa ger van een familiebezoek in België terugkeerde, ondervonden. Op het z.g. Stuivesand onder de ge meente Zunderl, sommeerde een mili taire schildwacht de auto te stoppen. Volgens den autobestuurder had deze sommatie zoo op het allerlaatste oogen blik plaats, dat de auto niet tijdig moer tot stilstand kon wordert gebracht, waardoor de schildwacht den indruk kreeg, dat de automobilist daaraan geen gevolg wilde geven. Teneinde de sommatie meer kracht bij te zetten, schoot de schild wacht daarop zonder verdere waar schuwing een kogel voor de voor ruit van den wagen, waardoor deze versplinterd werd en de drie inzit tenden door rondspringende glas scherven vrij ernstig aan de oogen werden gewond. Zij hebben zich allen onder behan deling van een oogarts te Breda moeten stellen. De marechaussee en de militaire po litie te Breda hebben de zaak in onder zoek. De auto is in beslag genomen, al dus de N.R.Ct. Bijzondere contingent in ver band met Pinksteren 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. De Ne- dcrlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland te 's-Gravenhage deelt mede: Voor de Pinkstcrreizen van Duitschers naar Nederland bestaat voortaan een bijzonder contingent, waaruit reische- ques tot een bedrag van ten hoogste 80.— worden afgegeven. Aanvragen daartoe kunnen vanaf 10 Mei a.s. bij de agentschappen van de „Mittcleuro- paische Rcisebüros" worden ingediend. Aanvragen van cheques voor het al gemeene reisverkeer of aanvrage van cheques door Nederlandsche staatsbur gers. zooals hieronder bedoeld, kunnen pas vanaf 5 Juni a.s. bij genoemde ver tegenwoordigingen worden ingediend. Wederom is voor Nederlandsche staatsburgers een bijzonder contingent ter beschikking gesteld, waaruit zij reis geld tot een bedrag van f 120.— per persoon cn per kalendermaand kunnen verkrijgen. Hiermede is hen niet het recht, ontnomen om reisgeld (tot een bedrag van R.M. 400.—) te verkrijgen uit het contingent, dat bestemd is voor het algemeen reisverkeer. Is echter een toewijzing uit dit contingent wegens uitputting der ter beschikking staande middelen niet mogelijk, dan kan er niet voor worden ingestaan, dat nog reke ning wordt gehouden met een verzoek om de toewijzing alsnog te doen plaats vinden ten laste van het bijzondere con tingent. Een aanvraag ten laste van beide contingenten tegelijk is niet mo gelijk. •s-GRAVENHAGE, 9 Mei. EN geheelen middag heeft de Twee- Kamer zich bezig gehouden met het wetsontwerp wijziging van de Lager Onderwijswet, het z.g. kweekschool ontwerp. Nadut eenige van de vijftig amen dementen waren overgenomen, ingetrok ken. verworpen of aangenomen, kwam een amendement in behandeling van de heer en Suring cn M oiler beiden R.K.). dat tot strekking had den onderwijzers cn vakonderwijzers een toelage toe te ken ncn voor de leiding van en het toezicht op de zich practiscli oefenende kweeke- lingen. Ook de sociaal-democratische leden, de heeren Thijssen en Van Sleen had den een amendement van gelijke strek king ingediend, doch later ten gunste van het eerstvermelde ingetrokken. De minister van onderwijs, kunsten en we- bijbel door leerkrachten en leerlingen zal de Bruine, bestreed het amendement op grond van de kosten, die dit met zich zou brengen. Hij becijferde de meerdere uitgaven op ongeveer twee en een kwart ton. De minister verklaarde dan ook, dat het amendement onaanvaardbaar was en dat hij, bij aanneming ervan geen prijs stelde op verdere hehande ling van het ontwerp. Toen niettemin het amende ment werd aangenomen met 52 te gen 25 stemmen, verzocht de mi nister schorsing van de behande ling, waartoe de voorzitter over ging. Voor het amendement had den gestemd de S.D., R.K., behal ve de heeren Loerakker en Van der Weyden, V.D., Lib., C.D.U- en Staatk. Geref. Bij dc behandeling der amendemen ten heeft een amendement van het li berale lid. den heer Vos c.s., een uit voerig debat tengevolge gehad. Het amendement beoogde, het onderwijs in de bijbelsche geschiedenis als verplicht leervak voor iedere kweekschool in het programma op te nemen. De voorstel lers motiveerden deze uitbreiding daar mede. dat de kennis van don inhoud des bijbels voor den onderwijzer der jeugd onmisbaar is en onontbeerlijk voor het begrip van onze taal. kunst, geschiedenis en volksziel. Het Christe- Iijk-Historische lid. de heer De Geer, kon zich met het amendement vereeni gen. Hij meende, dat wellicht eens on derwijs in de bijbelsche geschiedenis op de openbare lagere school mogelijk zal zijn. De heer Moller (R.K.f daarentegen verklaarde zich tegen het amendement, daar dit sprak van bijbelsche geschiede nis, dit vak moet men zien als onder deel van het godsdienstonderricht. Ook de heer Zijlstra, A.R.) verzette zich te gen het amendement, hoewel hij de goe de bedoeling waardeerde. I-Iij zeide o.m., dat de overheid zeker moet zijn. dat de bijbel door leerkrachten leerlingen zal worden gezien als het woord van God. Daar het hier een verplicht leervak be- .treft. bestaat deze zekerheid niet De minister was van oordeel, dat op alle rijkskweekscholen het vak bijbelsche geschiedenis kan worden onderwezen krachtens art. 3 van de Lager Onderwijswet Hij wensch- te het onderricht hierin niet ver plicht te stellen. Het amendement werd tenslotte verworpen met 59 te gen 18 stemmen. Voor stemden de V.D., Lib., C.H., C.D.U. en de heeren Zandt (St. Geref.), Faber en Brug- mans (beiden S.D.) Bij den aanvang der vergadering werd o.m. zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aangenomen een twaalftal naturalisatie-ontwerpen. Onder de te naturaliseeren personen bevond zich de heer G. Alexich, de voormalige Oosten- rij ksche gezant te Den Haag. Nieuw gebouw officieel overgedragen 's-GRAVENHAGE, 9 Mei. Heden middag heeft in de achterha.1, de z.g. anti-chambre, van het vernieuwde ge bouw van den Hoogen Raad der Ne derlanden, de officieele overdracht van dat gebouw plaats gevonden. De minister van Financiën droeg in een rede, waarin hij op het belang der thans voltooide verbouwing wees, het gebouw over aan den minister van Jus titie, die met een toespraak, welke o.m» aan het belang van de rechtspraak was gewijd, het gebouw overnam. De president van den Hoogen Raad aanvaardde daarop het nieuwe gebouw namens het College. Hij dankte de mi nisters voor hun medewerking tot deze plechtigheid, bracht hulde aan de di- recüe van het Werkfonds, die de gel den" voor dezen monumentalen bouw beschikbaar had gesteld, aan de amb tenaren. van den rijksgebouwendienst en aan de kunstenaars cn kunstnijveren door wier bekwamheid en toewijding een geheel was tot stand gebracht, waar van de weerga als gerechtsgebouw ver moedelijk niet te vinden zal zijn. Na dat de schenkers van een aantal ge schilderde portretten van oud-presiden ten waren bedankt en de oud-voorzitters Vos van Nedervcen Cappel, Coninck Liefsting en jhr. de Savornin Lohman waren herdacht, werd aan den raads heer mr. van den Dries een oorkonde uitgereikt ter herinnering aan het groo- te aandeel, dat hij bij het tot stand ko men van het gerechtsgebouw had ge had. De procureur-generaal sloot zich bij deze woorden aan, waarbij hij op gees tige wijze, onder aanhaling van een ci taat uit Plinius, de oud-Romeinsche rechtspleging met de tegenwoordige vergeleek. De rijksbouwmeester, ir. Bre mer, deed vervolgens eenige mededee- lingen omtrent de verbouwing zelve en het aandeel van de verschillende amb tenaren en kunstenaars. Hierna werd het gebouw bezichtigd, waarna in de voorhal thee word geserveerd. Onder de ruim honderd genoodigden bevonden zich de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de voorzitter van de rekenkamer, de voor zitter en leden van het Werkfonds, de oud-leden van den Hoogen Raad, de raad van toezicht der advocaten bij den Hoogen Raad, een aantal ambtenaren van den rijksgebouwendienst en vele kunstenaars, waaronder de schilders van de beeltenissen van de oud-voor zitters. ONDER LADING BOOMSTAMMEN BEDOLVEN ASTEN (N.B.). 9 Mei. De landbou wer v. d. W. alhier, die gisteren bezig was met 'het laden van boomstammen op een boerenkar, geraakte onder de la ding, doordat de kar achterover sloeg. Met ernstige verwondingen werd hij naar het St. Antoniusziekenhuis te Hel mond vervoerd, waar hij vanmiddag is overleden. Bij vergissing loodacetaat door veevoeder gedaan, waardoor 3000 schade ontstond Een landbouwer in Baarle.-Nassau, die een groote boerderij bezit met een aan zienlijken veestapel, heeft door onvoor zichtigheid al zijn vee vergiftigd, het geen een belangrijken schadepost betee- kent, aldus de Tel. Bij het opruimen van een zolder vond hij een zak waarin naar hij meende veevoeder zat. Hij mengde dit met het gewone veevoer doch enkele minuten nadat eenige die ren van het voer gegeten hadden, viel een zijner beste koeien dood neer. Nau welijks was de man van zijn verbazing bekomen, of hij bemerkte dat ook ander vee dood was neergevallen. Het bleek, dat in het geheel vijf koeien, zes kalveren, een paard, een veulen en twee varkens plotseling wa ren gestorven. Een dierenarts consta teerde. dat de dieren vergiftigd waren. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de zak. welken de landbouwer op zol der had gev.onden, geen veevoeder, doch loodacetaat. bevatte. De schade bedraagt ruim f 3000, welk bedrag slechts voor een klein gedeelte door de verzekering wordt vergoed. Knaap onder een vracht wagen ROTTERDAM, 9 Mei. Op de schans alhier is vanavond een ern stig ongeluk voorgevallen. Eenige jongens waren hier aan het spelen rond een geparkeerde vrachtauto. Zij hadden de auto een eind weg geduwd, toen de 25-jarige chauffeur H. naderbij kwam, en de jongens wegjoeg. De man zette zich achter het stuur met het voornemen, den wagen op zijn plaats terug te bren gen. Hij zag toen, dat twee jongens achter aan de auto waren gaan han gen. De chauffeur stapte uit en be val de jongens weg te gaan. Daarop nam hij zijn plaats achter het stuui weer in. Hoewel hij door het achterraampje keek bemerkte hij niet, dat een van de jongens, de achtjarige Jan van Ginkel, wonende aan de Schans, toch weer aan den wagen was gaan hangen. Toen de auto langzaam achteruit reed, viel de knaap er af en kreeg het linkerachter wiel over het hoofd. De jongen liep een schedelbasisfractuur op en werd door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. waar hij ter verpleging werd op genomen. Zijn toestand is zorgwekkend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7