„Samenwerking eischt wederkeerigheid" ITALIAANSCHE VLOOT- OEFENINGEN voor prins-regent Paul DE EEMLANDER Donderdag 11 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwa! 2a 37e Jaargang No. 297 „SAMENWERKING tot handhaving van rust en vrede" De toekomst van Palestina BLUM TERUG NAAR FRANKRIJK Stakings - actie in Amerikaansche steenkool-industrie Kogelgaatje ontdekt BALBO'S BEZOEK AAN EGYPTE Russisch oordeel over de besprekingen tot vorming van een anti-agressiefront POTEMKIN TERUG NAAR MOSKOU k-v Uit protest een vijftal ruiten ingeslagen Licht op: 8 uur 11 min. DIAMANTROOVER GEARRESTEERD Weinig vrijwilligers voor vervanging Doodelijk ongeluk te Vlaardingen AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken] f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. elice regel meer f 0.25. Liefdadighéids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 1.5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 ROME, 11 Mei- (Stefani). Prins-regent Paul van Joegoslavië brengt vandaag een bezoèk aan Napels, waar te zijner eere vloot- oêfeningen gehouden worden. Prins Paul reisde tezamen met dén koning, terwijl Mussolini reeds in een voorafgaanden trein naar Napels was vertrokken. Ook talrijke Italiaansche ministers als mede de Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken, Marko- ,witsj, hebben zich derwaarts be geven. Prins-regent Paul van Joego-Slavië en zijn gemalin prinses Olga Napels is met de vlaggen van beide landen getooid. Vele troepen stonden opgesteld, toen de koninklijke gasten in Napels werden verwelkomd door den Italiaanschen kroonprins, waar na zij zich naar den kruiser „Trieste" begaven, waar Mussolini voor de ontvangst gereed stond. De prins-regent van Joegoslavië heeft gisteren aan Mussolini in het Palazzo Vénezia een tegenbezoek gebracht. Prins Paul keerde daarop terug naar het Qui rinaal, vanwaar hij zich, tezamen met het Italiaansche koningspaar en prinses Olga, naar hét Kapitool begaf om aan wezig te zijn op een door de stad Rome aangeboden ontvangst. De koning en de koningin van Italië hebben gisteravond in hèt Quirinaal ter eére van prins-regent Paul en prinses Olga een galamaaltijd aangeboden. Bij deze gelegenheid heeft koning Victor Emanuel een toespraak gehouden, waar in hij zeide, dat de banden, welke Joego slavië en Italië verbinden in de harten der beide volken zijn verankerd. Met het pact van Belgrado zijn veilige grondsla gen gevestigd voor een duurzamen vrede en vruchtbare samenwerking. Het ge meenschappelijk doel de orde en stabi liteit te bewaren en te verdedigen zijn onontbeerlijk voor den vooruitgang der naties. De koning bracht vervólgens heil dronken uit. In zijn antwoord zeide prins-regent Paul bewogen te zijn door de hartelijke woorden op de hem ten deel gevallen ont vangst. Hij verklaarde, dat de wederzijd- sche gevoelens van sympathie en hoog achting den besten grondslag vormen voor de hechtheid der overeenkomst, wel ke de beide landen verbindt De beide regeeringen werken samen in volkomen harmonie aan een nuttig en duurzaam werk, waarbij zij zich laten leiden door denkbeelden van orde en stahiliteit. Zij hebben steeds de verdieping op het oog gehad der goede betrekkingen met de be vriende buren cn de handhaving van de rust en den vrede in Europa. Volgende week een verklaring van minister Mac Donald en publicatie van een Witboek LONDEN, 11 Mei (Reuter). In het begin der volgende week zal mi nister Mac Donald in het Lagerhuis een verklaring afleggen betreffende de politiek der Britsche regeering in Palestina. Deze verklaring zal wor den gevolgd door de publicatie van een Witboek, waarin de voorstellen der regeering zijn vervat. Binnenkort zullen de Joden, die op on wettige wijze Palestina zijn binnenge- drongen en in een kamp bij Sarafand geïnterneerd waren, worden vrijgelaten. Hun aantal zal worden afgetrokken van het eerstkomende contingent toegelaten immigranten. De Britsche justitie poogt met kracht de orde te herstellen. Zoo werd de moor denaar van een Jood veroordeeld tot gee- seling en levenslange gevangenisstraf, drie Arabieren werden ter dood veroor deeld en een vierde werd veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. Twee ter dood veroordeelden werden gevon nist, omdat zij in het bezit waren van een revolver. LONDEN, 11 Mei (Reuter). Van ochtend om negen uur is de Fransche oud-premier Léon Blum per vlieg tuig van Croydon vertrokken om naar Parijs terug te keeren. Gisteren heeft hij geluncht met Winston Churchill, terwijl hij gistermiddag een bezoek aan het Foreign Office heeft gebracht, waar hij een lang durig onderhoud met Halifax had. Duitsche journalist verlaat Egypte CAIRO, 11 Mei (Havas). Daar hij niet heeft kunnen bewerken, dat het te gen hem uitgevaardigde uitwijzings- bevel werd ingetrokken, heeft de uitge wezen correspondent, van den Voelki- scher Beobachter. Paul Schmitz, Egypte verlaten om naar Duitschland terug te keeren. NEW-YORK, 11 Mei. (Reuter), Vroeg in den ochtend heeft de woord voerder van 450.000 mijnwerkers, die sedert vijf weken in staking zijn, me degedeeld, dat de bond van mijnwer kers de laatste voorstellen van de werkgevers tot hervatting van het werk, heeft verworpen. President Roosevelt had den vertegenwoordigers van beide groepen verzocht een over eenstemming te bereiken, opdat in den afgeloopen nacht het werk zou kunnen worden hervat. De conferentie is echter nog niet afge broken. Later werd bevestigd, dat een volledige mislukking van de onderhan delingen is voorkomen 'en dat vanmid dag een tweede vergadering van werk gevers en werknemers zal worden ge houden. De bemiddelaar. John Steelman, heeft er bii de individueele mijneigenaars op aangedrongen een contract te teekenen op de door den bond van mijnwerkers gestelde voorwaarden, opdat tenminste enkele mijnen weer aan het werk zullen gaan. Hij zeide, dat dit tegemoet zou komen aan de behoeften van het land, dat wordt bedreigd met een tekort aan steenkool. 's-GRAVENHAGE. 11 Mei Gis termiddag om half vijf is in een gla zen windscherm van het café De Ro- tondè aan den Scheveningschen boulevard een kogelgaatje ontdekt. Het onderzoek naar het kogeltje heeft tot nu toe geen resultaat ge had. CAïRO. 11 Mei. (D.N.B.) Maarschalk Balbo is ppr vliegtuig naar Libye terug gekeerd. Tijdens zijn kortstondig ver blijf in Cairo heeft hij een onderhoud gehad met koning Faroek en den minis ter-president Mahmoed Pasja. Van Egyptische regecringszijde worden de geruchten, als zou Balbo met de Egyp tische regeering onderhandelingen ge voerd hebben over een Italiaansch- Egyptisch pact van vriendschap, tegen gesproken. Het betrof hier een particu lier bezoek'. POTEMKIN, de vice-volks- commissaris van Buitenland sche Zaken der Sovjet-Unie, is gisteren uit Warschau naar Mos kou vertrokken, nadat hij in een onderhoud van bijna twee uur be sprekingen had gevoerd met den Poolschen minister kolonel Beek. Over dit onderhoud werd officieel slechts bekend gemaakt, dat het had plaats gevonden; over het verloop en den inhoud der be sprekingen werden geen inlichtin gen verstrekt. Over de besprekingen, welke Potem- kin voor zijn bezoek aan Warschau te Boekarest lieeft. gevoerd met den Roe- meenschen minister van Buit«®andsche Zaken, Gafencu, verneemt ae corres pondent van de Times te Boekarest, dat men zich in Roemeensche politieke kringen in stilte verheugt over de TurkschRussische vriendschap. Men heeft, alle reden om aan te nemen, dat na het bezoek van Potemkin aan Anka ra bet. defensief verhond, dat tusschen heide landen in 1920 gesloten is, zal wor den bevestigd. De Roemenen, die een verbond hebben gesloten met Turkije, zien hierin een versterking van de in directe vriendschap cn een bescherming van Roemenië door de Sovjet-Unie. De geruchten, volgens welke Potem kin hij zijn onderhoud met Gafencu een eenzijdige garantie zou hebben aangebo den aan Roemenië, worden te Boekarest evenwel niet bevestigd. Men heeft, in tegendeel alle reden om aan te nemen, dat Potemkin de- stelling van Litwinof irf zake do tweezijdige verdra gen heeft verdedigd. Hiermede kon Gafencu niet instemmen, zonder dé waarschuwingen van Duitschland in de wind te slaan. Uit Moskou meldt Tass, dat de „Iswes- tija" een hoofdartikel wijdt aan de po litieke gebeurtenissen der laatste weken in Europa en zegt dat Europa thans staat voor een gemeenschappelijke Duitsch-Italiaansphe politiek, welke te gen Engeland en Frankrijk gericht is. Over de geruchten over de houding der Sovjet-Unie ten aanzien van de aan den gang zijnde onderhandelingen over de vorming van een „vredesfront tegen de aanvallers", zegt het Russische blad: „De Sovjet-Unie stond en staat nog steeds op het standpunt, dat indien Frankrijk en Engeland werkelijk een hinderpaal tegen de agressie in Europa willen opwerpen, een ge meenschappelijk frontvan wèder- zijdschcn hijstand gevormd zou kun nen worden, in eerste instantie van de vier voornaamste mogendheden in Europa, nl. Groot-Brittannië, Frank rijk, de Sovjet-Unie en Polen, of min stens van de drie mogendheden: Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie. en dat deze drie mo gendheden, gebonden door een pact van wederzijdschen bijstand vol gens het beginsel der wederkeerig heid, de andere staten van Oost- en Midden-Europa, welke door agressie bedreigd worden, garanties dienen te geven. Opgemerkt moet woi-den, aldus het Russische blad, dat deze duidelijke en fundamenteel defensieve en vreedzame houding der Sovjet-Unie geen instem ming bij Engeland en Frankrijk heeft gevonden. Engeland heeft, met instem ming van Frankrijk, tegenvoorstellen gedaan, doch deze zouden de Sovjet- Unie in een ongelijke positie brengen, hoewel zij precies dezelfde verplichtin gen op zich zou moeten nemen als Enge land en Frankrijk. Men zegt ons. dat Engeland en Frankrijk, door Polen .en Roemenië te verdedigen, feitelijk de Westelijke grens der Sovjet-Unie verdedigen. Dat is niet waar. want de Westelijke grens der Sovjet-Unie is niet tot Polen en Roemenië beperkt, en bovendien zouden Engeland en Frankrijk door het verde digen van Polen en Roemenië zichzelf verdedigen en niet de Westelijke grens der Sovjet-Unie. Zij hebben immers een pact van wederkeerden bijstand met Polen, dat op zijn beurt verplicht is Engeland en Frankrijk te hesehermen. Roemenië zal genoodzaakt ziin Polpn te volgen, en dus de rol te spelen van in- directen bondgenoot van Engeland en Frankrijk. De Sovjet-Unie daarentegen, wel ke geen pact van wederkeerigen bij stand met Engeland. Frankrijk of Polen heeft, zou al deze drie staten moeten verdedigen zonder van hen eenige hulp te ontvangen en uitslui tend op eigen krachten moeten ver trouwen. De Sovjet-Unie zou dus weer in een ongelijke positie ver- keeren. Samenwerking zoo besluit het blad. vereischt wederkeerigheid, en waar wederkeerigheid ontbreekt, kan geen werkelijke samenwerking tot stand komen." POOLSCH - LITAUSCH CONTACT WARSCHAU, 11 Mei (P.A.T.). Te- genover vertegenwoordigers van de pers heeft generaal Rastikis, hevelhebber van het Litausche leger, verklaard getroffen te zijn door de ontvangst, welke maar schalk Smigly Rvdz en het Poolsche volk hem bereid hebben. Zijn besprekin gen met burgerlijke en militaire autori teiten hebben hem de gelegenheid ge boden te constateeren. dat de Poolsche sympathie voor Litauen op ree. lit is. De normaliseering der wederkeerige betrek kingen heeft dit jaar nieuwe vorderin gen gemaakt. Rastikis zeide voorts, dat Lilauen, hoewel het neutraal blijft, vast besloten is zoo noodig iederen aanslag óp zijn onafhankelijkheid met de wape nen af te weren. Rastikis is des middags door Beek ontvangen. BRINKMANN VOORGOED UIT ZIJN FUCTIE BERLIJN, 11 Mei (D.N.B.). Hitier heeft den staatssecretaris in het rijksministerie van economische zaken, Brinkmann, die sinds eeni- gen tijd met ziekteverlof was, op wachtgeld geplaatst en hem ont heven van zijn functie als lid van het directorium der Rijksbank, daar zijn gezondheidstoestand uitsluit, dat hij binnen afzienbaren tijd zijn werkzaamheden zou kunnen hervat- ten^ \I AMENS de burgerij van Apel- doorn werd Woensdag aan het garnizoen te gelegenheid van zijn feestelijken intocht een viertal bazui nen aangeboden. De uitreiking ge schiedde door mevr. Quarles van Uf- ford, echtgenootè van den burge meester Man en vrouw luchten hun ontevredenheid over het optreden der politie AMSTERDAM, 11 Mei. Eeii in specteur van politie, die rustig in zijn kamer in het bureau Marnix- straat zat te werken, zal danig ge schrokken zijn, toen plotseling vijf ruiten van zijn aan de straat gren zende vertrek in gruizelementen vie len. De ruiten waren gesneuveld onder de zware mokerslagen van een arm, welke bleek te behooren aan een woesteling, die kort tevoren het politiebureau met een proces verbaal had verlaten. Hij en een vrouw, waarmee hij sa menwoonde, maakten zich schuldig aan flessc.hentrekkerij en bezochten restaurants en cafetaria's, waar zij zich 'te goed deden aan allerlei spijzen en dranken, maar wanneer de kellner wil de afrekenen, vertelde het duo. dat het geen geld had en dat men de politie rpaar moest waarschuwen. Hetgeen dan prompt gebeurde. Zoo ook gistermid dag, toen het paar zich in een restau rant aan het Kwakersplein te goed had gedaan. Beiden werden naar het poli tiebureau in de Marnixstraat overge bracht en nadat proces-verbaal was op gemaakt weer heengezonden. Zoowel de man als de vrouw waren over de behandeling, die zij óp het bu reau hadden ondervonden, zeer onté- vreden. Toen zij weer op straat stonden protesteerde de man, die ongeveer veertig jaar is en als een dienstwei geraar bekend staat, door vijf rui ten van het bureau in te slaan, ter wijl de dertig-jarige vrouw languit op het trottoir ging liggen. Een agent, die zich aan de overzijde van de straat bevond, greep den man in den kraag en geleidde hem terug naar het bureau, maar nu iinea recta naar een cel. Ook de vrouw werd ver zocht weer naar binnen te gaan ter kal meering, waaraan zij gevolg gaf. Enkele uren later werd haar beleefd verzocht naar huis te gaan, maar dat weigerde ze pertinent. Toen werd het haar tot tweemaal toe gelast, doch daar was ze aan gewend en dus kwam ze er heele- maal niet van onder den indruk. De man gedroeg zich niet minder merk waardig. want hoewel hij tijdens de vernieling der ruiten had geschreeuwd: „Ze zullen me te eten geven", weigerde hij het knappende brood en de geurige koffie, die men hem aanbood. Laat in den avond kwamen beiden tot hetere gedachten. Zij zijn toen op vrije voeten gesteld: hij echter met twee processen-verbaal wegens fles- schentrekkerij en vernieling en zij eveneens met twee processen-verbaal wegens flesschentrekkerij en huisvrede breuk. Twèede verdachte van de roof te Amsterdam nog op vrije voeten AMSTERDAM. 11 Mei. Reêds spoedig na dè inbraak in den juwe lierswinkel van den heer J. W. van Litsenburg, Eerste Constantijn Huy- gensstraat 74, gisternacht gepleegd, waarbij voor ongevéér tweeduizend gulden aan goud en diamanten uit dé étalage werd buit gemaakt, had de politie van het burêau Leidsche- plein aanwijzingen in de goede rich ting. Naar twee mannén, goede bekenden van de politie, werd een onderzoek inge steld, met het gevolg dat gistermiddag een der verdachten, eén 52-jarige werk man wonende in West, in zijn woning werd aangehouden. Op het bureau verklaarde hij niets van den diefstal te weten en den gehee- len nacht thuis te zijn geweest. Doch met deze verklaring had hij guiten een rechercheur gerekend, die hem dien- zelfden nacht in de nabijheid van de plaats wa%r de inbraak is gepleegd, ge zien heeft en den man langen tijd was gevolgd, omdat hij zich op eenigszins verdachte wijze in deze huurt ophield. Dit was korten tijd voordat de inbraak waS gepleegd. Bij zijn komst gisteravond op het bu reau herkende de rechercheur, die van cjen diefstal niets af wist, den man en deze kon toen de bewering dat hij dien nacht thuis was geweest niet langer volhouden. Van het gestölene is nóg niets terug gevonden. De politie zoekt thans nog naar den tweeden verdachte. Binnenkort zal men 200 a 250 aanvragen per dag m behandeling nemen Nu bekend was, dat er voorzoover mogelijk gelegenheid zou worden ge opend, dat werkende dienstplichtigen, die wegens de buitengewone omstan digheden onder de wapenen zijn geroe pen, zouden worden vervangen door vrijwilligers, hebben zeer velfen. van lien, die thans onder de wapenen ver blijven een rekest ingediend om voor deze vervanging in aanmerking te ko men. Op het moment is de toestand zelfs zoo. dat ér ongeveer 9000 van deze aanvragen per dag binnenkomen. Hiertegenover is de animo van dienst plichtigen, die buiten den oproep vie len, om vrijwillig onder de wapenen te gaan, zeer gering gebleken. Slechts on geveer 1500 hebben er zich aangemeld. Daar onder deze. omstandigheden de selectie van hen die eerst in aanmer king komen om te worden vervangen, uiteraard zeer veel\moeite met zich bracht, is tot dusver geen dezer vrij willigers opgeroepen. Volgens de Maas bode is men Ihans zoover, dat binnen twee of drie dagen een 200 a 250 aan vragen per dag zullen kunnen worden aftredaan. Met de voorbereiding van het oproe pen van werkloozen, die zich niet vrij willig hebben aangemeld, is mén nog niet gereed. Dpzo maatregel eischt. zeer veel administratief werk. doch ook hier maakt mén thans flinke vorderingen. VLAARDINGEN. 11 Mei. Op den Maassluischen dijk is de 49-jarige T. Maat uit Vlaardingen door een hem achterop rijdende auto aangereden. Hij sloeg tegen den grond en kreeg een schedelbreuk en ernstige ver wondingen aan het hoofd. Per ziekenauto van de eerste hulp dienst is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Vlaardingen vervoerd, waar hij enkele uren later is over leden. Maat was weduwnaar en va der van vier kinderen. VLAARDINGEN, 11 Mei Nader ver nemen wij ,dat de auto is doorgereden. De commissaris van politie te Vlaar dingen verzoekt hen, die omtrent het ongeluk inlichtingen kunnen verschaf fen, zich ten spoedigste te melden aan het bureau van politie te Vlaardingen. De auto was vermoedelijk een Che vrolet, jaar 1930 of 1931, donker van kleur, vermoedelijk grijs, slechte ver lichting. W eerverwachting Voor het geheele land: Af wisselend bewolkt, waar schijnlijk droog weer, koude nacht, met mogelijk plaatse lijk een weinig nachtvorst, overdag iejs kouder. Zwakke tot matige, N.O. tot N. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1