Kleine KNAKWORSTJES Schaduwen aan de kust Chamberlain heldert een misverstand op Rusland niet verplicht tot een niet door Engeland en Frankrijk gesteunde interventie Uitslag van een enquete vj ITALIAANSCHE VLOOT WORDT VERSTERKT Er wordt spoed gemaakt met de dienstplichtwet ^adio-programma's Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 per blik 25 en 45 KREYMBORG GLASTRA'S VISCHHANDEL J. Jefferson Farjeon Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 11 MEI 193» LONDEN, 10 Mei. (Reuter). Naar aanleiding van de te Moskou afgelegde verklaring betreffende de Britsche voorstellen heeft Chamberlain in het Lagerhuis verklaard, dat deze een gevolg scheen te zijn van een misverstand ten aanzien van de inderdaad ge dane voorstellen. De regeering heeft onlangs een definitieve ver plichting aanvaard ten opzichte van bepaalde Oost-Europeesche staten en zij heeft dit gedaan zon der de Sovjet-regeering uit te noo- digen, er aan deel te nemen, met het oog op zekere moeilijkheden, waartoe zulk een voorstel onver mijdelijk aanleiding zou geven. Chamberlain vervolgde: De regee ring heeft daarom aan de Sovjet- regeering voorgesteld, dat deze zelf een verklaring zou afleggen van de zelfde strekking als die. welke reeds door de Britsche regeering is afge legd, in dien zin dat, zoo Engeland en Frankrijk bij het nakomen der eigen verplichtingen in vijandelijk heden mochten geraken, de Sovjot- regeering zich bereid zou verklaren, eveneens bijstand te verieenen. Zulk een verklaring, als de sovjetre- geering zich in staat acht, deze af te leggen, komt de Britsche regeering voor in overeenstemming te zijn met de re cente uitspraak van Stalin, dat het de politiek der Sovjet regeering is, de lan den, die het slachtoffer van agressie mochten zijn en die bereid waren, hun eigen onafhankelijkheid te verdedigen, te steunen. Vrijwel tezelfdertijd kwam de Sovjet- regoering met een plan. dat direct veel- omvattender en starrer was. hetgeen evenwel zou moeten leiden tot ernstige moeilijkheden, welke onze eigen voor stellen hadden* willen' omzeilen. De "Britsche regeering wees derhalve de Sovjet-regeering op het bestaan dezer moeilijkheden en bracht tezelfdertijd bepaalde wijzigingen in haar oorspron kelijke voorstellen. In het bijzonder maakte zij het duidelijk, dat haar plan niet behelsde dat de Sovjet-regeering zich zou verplichten, tusschenhèide te komen ongeacht het feit. of Engeland en Frankrijk ter' nakoming hunner ver plichtingen zulks reeds hadden gedaan. De regeering deed voorts uitko men, dat, zoo de Sovjetregeering haar eigen interventie afhankelijk wilde maken van die van Engeland en Frankrijk, de Britsche regeering hiertegen van haar kant geen be zwaar zou hebben. Halifax had gisteren een onder houd met den Sovjet-ambassadeur die verklaarde, dat het de Sovjet regeering nog steeds niet duidelijk was of zich op grond van het Brit sche voorstel geen omstandighe den zouden kunnen voordoen, waaronder de Sovjet-regeering verplicht zou zijn tot een niet door Engeland en Frankrijk ge steunde interventie. Halifax gaf den ambassadeur de verzekering, dat dit beslist niet de bedoeling van de voorstellen der Britsche regeering was. Halifax voegde hieraan toe, dat hij geloofde dat, zoo er eenige ruimte voor twijfel in dit opzicht mocht zijn, deze zonder moeite zou kunnen worden weg genomen. I-Iij noodigde den ambassa deur derhalve uit, de regeering ervan op de hoogte te stollen, wat precies de redenen waren van dezen twijfel, zoo deze nog mocht bestaan, en hiermede verklaarde Maisky zich accoord. De Britsche ambassadeur te Mos kou. aldus Chamberlain, heeft twee dagen geleden een onderhoud met Molotov gehad, waarin deze toezeg de, dat de Sovjet regeering onze voorstellen in zorgvuldige overwe ging zo.u nemen en wij wachten thans het antwoord af. In antwoord op een vraag van den arbeidersafgevaardigde Thurtle zeide Chamberlain, dat de regeering het af sluiten dezer onderhandelingen als een werkelijk dringende zaak beschouwt. Op een vraag van den arbeidersafge vaardigde Baker verklaarde Chamber lain, dat de garantie aan Polen een bondgenootschap tusschen Engeland en Rusland niet uitsluit. De openbare meening Alvorens Chamberlain zijn ver klaring over de Britsch-Russische onderhandelingen aflegde, had mej. Rathbone (onafhankelijk) mededeeling gedaan van het re sultaat van een enquête, die het Britsche instituut voor de openba re meening had ingesteld over de vraag, of men voorstander was van een militair bondgenootschap tusschen Engeland, Frankrijk en Rusland. Van de uitgebrachte stemmen waren 87 procent vóór een dergelijk bondgenootschap, zes procent tegen, terwijl zeven procent zich onthield. KINDERHOEKJE HEDEN OPNIEUW BESPREKING VAN VON RIBBENTROP MET HWLER MÜNCHEN, 10 Moi. (Havas). Von Ribbentrop overnacht te Münchcn. waar hij morgenochtend opnieuw een onderhoud zal hebben niet Hitier. Fascisten drinken geen koffie meer! ROME, 10 Mei. (D.N.B.) ln het fascistische staatsblad roept minister Starace alle partijleden op geen koffie te drinken of het verbruik tot een minimum te beperken, ten einde aldus die landen er in te laten loopendie voor hun koffie niet met ltaliaan- sche goederen maar met goud betaald willen worden." EEN DOONENPRAATJE In ons groentehoekje komen 200 lang-, zamerhand de Jjoonen aan de beurt, die we immers niet vroeg mogen zaaien, om dat ze slecht tegen koiule en vocht be- stand zijn. Wie er dus geen bak op na houilt, doet verstandig ze niet voor hal' Mei aan de aarde toe te vertrouwen, waarbii men er voor zorgt, dat zij m< de kiem omlaag gelegd worden, zoodat er geen vocht in kan blijven slaan Wc onderscheiden bij de Snii- en Prin- cesscnbooncn, stoksoorten kl'mmenden stamsoorten (laagbliivend). In kleine tui nen wordt de laatste soort meer gebruikt omdat zij minder plaats Inneemt. Toch dragen de stokbooncn overvloediger en is de kwaliteit, vooral bü de snijboonen, fij ner. Dij voorkeur zaaien we bij Westenwind, als we spoedig een malsch regentje kun nen verwachten Bil droog weer zal liet zaad moeilijk ontkiemen. We beginnen met de stamsoorten. en zorgen er voor, dat de grond goed losgemaakt wordt. Daarna leggen we telkens 4 boonen bij elkaar in putjes van 2 cM. dieptedie we met vochtige aarde bedekken. We nemen den ouderlingen afstand min stens 40 cM. Wanneer het weer niet Te genwerkt, kunnen we na 10 dagen al resul taten zienMocht ilit niet het geval zijn dan moeten we eens onderzoeken of de zaden ook verrot zijn. het is dun nood zakelijk om weer opnieuw te zaaien. Eind Juli, begin Augustus kunnen met oogsten beginnen: zoo'n pluk duurt dan gewoonlijk 4 weken. Wie er ruimte voor heeft, zaait opvplgend tot half Juli om dan tot October van zijn boonen te kunnen genieten. Wanneer we stokbooncn willen zaaien zetten we de stokken eerst klaar, telkens twee rijen, die van boven schuin naar el kaar toeloopen: Door dwarslatten worden zij onderling verbonden, en deze worden onder de stokken bevestigd, zoodat bij eventueel losraken van de stokken, deze op de dwarsiattcn blijven rusten en onmo gelijk kunnen afknappen. De afstand van de stekken nemen we 70 cM. en van de rijen 80 cM Bij één stok leggen we 4 snijboonen of 56 princes- senboonen. In het begin moeten we de planten bij liet klimmen hehulnzaarn zijn en moeten we er aan denken, dat snij- en princcssenboonen linkswindend zijn. Als we ze per ongeluk rechts om de stokken winden, draaien zij zich zelf weer los. Elke week gaan ive even na of er zijranken ge holpen moeien worden. Als we zoo gere geld biibinden. slingeren zij zich met zoo in elkaar. Wanneer het geregend heeft, maken we den grond weer goed los. opdat er geen harde korst ontstaat, waardoor de zonne warmte niet voldoende kan doordringen. Boonen, en vooral stoksoorten. eischen nu eenmaal zorg. Dat moeten we goed be denken, voor we er aan beginnen. ROME, 10 Mei (Stefani). De onder staatssecretaris van marine, Cavagnari, heeft in de Kamer van Fasces en Cor poraties een uiteenzetting gegeven. Hij zeide. dat Italië weldra zal beschikken over een vloot, bestaande uit 4 slag schepen van 35.000 ton, 4 gemoderni seerde slagschopen van 26.000 ton, 19 zware kruisers, 12 snelle lichte krui sers, ongeveer 60 grooto torpedoboot- jagers, ongeveer 70 torpedobooten, meer dan 100 duikbootcn en ccnige flottieljes motortorpedobooten. De Duce heeft echter reeds be sloten tot een nieuwe uitbreiding en nog dit jaar zal worden begon nen met een bouwprogramma voor zware kruisers, eeifige «groepen to-r pedobootjagers, een aanzienlijke groep duikbooten en hulpschepen. Do samenwerking tusschen vloot en luchtmacht heeft dit jaar aanzienlijke vorderingen gemaakt. De reserves stel len het land in staat, ook aan een con flict van langen duur het hoofd te bieden. 91. Voor ze' recht beseffen wat er gebeurt, openen zich de wanden in de kamer en in grooten getale komen van alle kanten de roovers binnenstormen. 92. „Halt Vossenaars!" roept Pam met luide stem. „Ik geef mij gewonnen, doch eerst wil ik jullie eens laten zien hoe dit zilveren fluitje dient te worden gebezigd." LONDEN, 10 Mei. (Reuter). In het Lagerhuis heeft Chamberlain een tijdschema voorgesteld, met het doel, de behandeling van de dienst plichtwetten In het Lagerhuis zoo kort mogelijk te doen duren. Do ministerpresident verklaarde hier bij, dat de redenen voor zulk een spoed- behandeling duidelijk waren. Het is al gemeen bekend, dat alles, wat wij in deze aangelegenheid doen, elders met de grootste aandacht wordt gade-gesla gen en alles wat zweemt naar talmen zou ongetwijfeld zeer ontmoedigend werken op onze vrienden in Europa. Ieder, of hij zich met de wet kan ver eenigen of niet, zal het met mij eens zijn, aldus Chamberlain, dat, als wij tot een maatregel van dezen aard beslui ten, wij zoo spoedig mogelijk tot de toe passing er van moeten overgaan. Namens de Arbeiderspartij protes teerde Greenwood met nadruk tegen de voorgestelde procedure. Hij zeide, dat hot eon misdaad tegenover de vakbew ging zou zijn, als de regeering bij haar voornemen zou blijven, het wetsont werp door het Lagerhuis te jagen, alvo rens vrede te sluiten met hen, van wier medewerking zij ten slotte afhankelijk Sinclair erkende, dat spoed geboden was, doch zeide het niet juist te achten, als het Huis niet de noodige tijd werd •golaten om amendementen betreffende principieele punten t§ bespreken. Het Lagerhuis heeft hierna de mo tie, waarin spoedbehandeling voor de dienstplichtwetten wordt ge vraagd, met 283 tegen 133 stemmen aangenomen. VRIJDAG 12 MEI HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Alge meen programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 Gr..m,muziek (Om ca. 8.15 Be richten). 10.00 Gram.muziek. 11.30 Religieuze causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Het KRO- orkest. 1.00 Gram.muziek. 1.20 Vervolg con cert. 2.00 Orgelconcert en gram.muziek. 3 00 Gram.muziek. 3.15 Het KRO-orkest. 4.00 Gr. muziek. 5.15 De KRO-Melodisten en solist. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Vervolg de KliO-Melo'disten (Ca. 6.30 Berïdhten). 7.00 Berichten. 7.15 Luchtvaart-causerie. 735 Musioa Catholica. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Het Aachener Domkoor en orgel. 9.15 Toespraken en gram.muziek. 10.15 Reportage. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Het Yvonne Georgi-ballet en het Concertgebouw orkest. 11.4012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9-00 VARA. 10.40 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.muziek (Ca. 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Viool en piano. 10.50 Declamatie. 11.10 Gram.muziek. 11.20 Orgelspel. 12.00 AVRO-Amusementsorkest. 12.40 Ensemble Jetty Cantor. In de pauze: Gram.muziek. 2.00 Causerie „Lafcadio Hearn". 2.30 Discovariété. 3.15 De Palladians 4.00 Gram.muziek. 4.30 Zang, piano en gr.- muziek. 6.28 Berichten. 6.30 Letterkundig overzicht. 6.50—6.55 Gram.muziek. 7.00 VA- RA-Kalender. 7.C5 Cyclus „Reizen en trek ken". 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Cursus „De beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme". 8.00 Cembalovoordraciht. 8.50 Causerie „Vrijzinnige Protestanten in Amerika". 9.00 Fragmenten uit de operette „Die Fledermaus". 10.10 Nedcrlandsch-Ame- rikaansche uitzending. 10.30 Berichten ANP. 10,40 Avondwijding. 11.00 Klarinet en piano. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gram. muziek. DROITWICH, 1500 M. 10.40—10.45 Gr.- muziek. 11.10 Orgelspel. 11.35 Geraldo er. zijn orkest en solisten. 12.20 „Empire Ex change", causerieën. 12.851.20 Viola en piano. 1.45—2.05 Zang. 3.15 Orgelspel. 3.30 „Music across America", causerie en gram, muziek. 4.00 Radiotooncel. 4.20 Gram muziek 4.50 Zang. 5.20 Berichten. 5.45 Thea'.erpraat- je. 6.05 Parlementair overzicht. 6.20 Orgel spel. 6.45 Viool en piano. 7.20 Optreden van amateurs en orgelspel, 7.35 Gevarieerd pro gramma. 8.20 Berichten. 8 50 Sportreportage 9.05 Het BBC-Variété-orkest en solist. 9.50 Jack Harris' Band en solisten. 10.50 Gram, muziek. 11.1011.20 Berichten. RADIO-PARIS. 1648 M. 8.00 en 9.0C Gram.muziek. 10.20 Het Ellis-orkest. 11.30 Zang. 12.25 Jean Granger's orkest. 1.35, 2.05 en 2.30 Gram.muziek. 2.35 Pianovoordracht. 2.50 Zang. 3.40 Gram.muziek. 3.50 Viool voordracht. 4.25 Het Moyse-Trio. 5.35 Zang. 6.20 Gram.muziek. 7.50 Radiotooncel. 9.50 Gram.muziek. 10.20—11.50 Nachtconcert m. m. v. solisten en het Noyon-koor. KEULEN, 456 M. 5.50 Gram.muziek. 6.30 en 7.50 Hermann .Hagestedt's orkest. 11.20 Strijkorkest van de RijkSarbei'dSdienst. 12.35 Het Omroeporkest. 1.302.20 Populair concert. 3,20 Het Danziger Landesorkest en solisten. 4.35 Mannenkoorconcert en piano- soli. 5.50 Gram.muziek. 6.20 Verzockconcert. 7.50 Gevarieerd programma. 8.20 Leo Eysoldt's orkest, vroolük instru«nentaal kwintet en soliste. 9.5511.20 Otto Fricke's orkest en het accordeonduo C. Mahr. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gram.muziek, 11.50 en 12.30 Omrocpdansor- kest. 12.801.20 Gram.muziek. 4.20 Omroep koor. 4.50 Orgelconcert. 5.35 Accordeonsoii. 5.50, 6.20 en 7.20 Gram.muziek. 7.35 Uit Loipen: Het BBC-Symphonie-orkest o.l.v, Arturo Toscanini. 9.3010.20 Omroepdans- orkest. 484 M.: 11.20 Gram.muziek. 11.50 Radio orkest cn gram.muziek. 12.30 Radio-orkest. 12.501.20_ en 4.20 Gram.muziek. 4.50 Piano en zang. 5.35 Gram.muziek. 5.50 Kamermu- ek. 7.20 Ra'dio-orkest, het Brusselsch celio-. kwartet en gram.muziek. 8.35 Radio-orkest en het Brusselsch celjokwartet. 9.8010.20 Gram.muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Het Münchener Philharmonlseh oikest en solist. 8.20 Populair 'concert. 9.20 Berichten en sportreportage. 10.20* Het Ensemble Ca- pelle en solisten (opn.). 10.5011.20 Gram. muziek. WA TETEN WIJ MORGEN! VOOR DE KOFFIETAFEL Mosselen in gelei. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gebakken kabeljauw. Aardappelsla. Rijst met pruimen. Bereiding vischschotel: Wasch 4 mooten kabeljauw zorgvuldig af, droog ze,'en zout ze. Haal ze even door wat bloem, en bak ze ih boter of slaolie vlug bruin aan beide kanten, ca. 10 min. voor ioderen kant. Zorg dat de olie goed heet is als de visch er in gaat. Bereiding toespijs: Wasch 200 gr. rijst zorgvuldig en laat ze uitlekken; wasch 200 gr. pruimedanten goed af in lauw water, en laat ze eveneens uit druipen. Zet ca. 8 d.L. water op en breng dit met l theelepel zout aan den kook, doe er de «ijst en de pruimen in cn kook ze samen gaar ca. M uur. WAAR B OHC-KrETDTVt: Waarborg Kleeding is 't merk voor echt en fijn kleermakerswerk De benoodigde viscb even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. Tel 92. Na automatiseering Tel. 4092 VERKOOPINQEN ACHTERVELD^ 19 Mei. Vergaderlo kaal Boerenleenbank. Verkooping van woonhuizen en perceelen grond. 11 uur voorst. AMERSFOORT. 19 Mei. Centrale werkplaats. Verkooping van spoorhout 10 uur v.nt. BAARN, 8 Juni, Amalialaan 1. Ver kooping van drie Winkelhuizen, 8 uur nam. FEUILLETON Naar hel Engelsch van 2) Wij zullen even Leonard Sefton vol gen naar het hotel de Zeemeermin, waar een bleek meisje met strakke lip pen ijverig bezig was ccn grootboek te bestudeeren en trachtte een stapel re keningen te vergeten, die weggestopt waren in een lade in de buurt; maar we zijn nog niet klaar met don kleinen jongen op het strand. Een schaduw viel op hem, toen hij schreef in een stui- versnotitlchoekjc: „20 Augustus, 3.28 n.m., maat tien, gericht naar het Zui den, was er niet om 1.09 n.m., opko mend tij." De schaduw leidde zijn ge- dachten af van het tij, dat op kwam en voor den tweeden maal dozen mid dag keek hij vlug op. Maar dezen keer ontmoette zijn blik geen vriendelijke oogen. Een groote man stond niet gefronste wenkbrau wen naar hem te kijken en instinct matig liet de jongen zijn notitieboekje in zijn zak glijden. Later registreerde datzelfde notitieboekje den vreemde ling als „een goed gekleede heer uit hooge kringen met grijs haar en dik", en wij kunnen deze beschrijving niet verbeteren. Eenige seconden keken ze elkaar zon der iets te zeggen aan en toen merkte de goed gekleede heer op, met een glimlach, waaraan alle vriendelijkheid ontbrak: „En waar ben jij zoo mee bezig op een warmen dag?" „Met niks, meneer", antwoordde de jongen, een steeds gebruikte formule bezigende. „Onzin! Je schrijft niet niks in een zwart hoekje", zei de goed gekleede heer. „Was je aan het teekenen?" „Neen meneer", antwoordde de jon gen. „Neem me niet kwalijk, dat ilc een beetje nieuwsgierig ben" ging de heer verder. „Ik heb een zonn, die teekent, zie jc, en ik dacht misschien, dat je, als jij dat ook deed. 't mij eons kon la ten kijken. Maar ik zie, dat ik mij ver gist heb." Do jongen besloot de vergissing te bevestigen. „Ik ben geen artist, meneer", murmel de hij. „Ik werk in het hotel en dit was een waschlijst." „H'm een waschlijst", mompelde de goed gekleede heer. „Nou, natuur lijk, dat kan me weinig schelen. Maar hoor eens, wie was die man met wien je zooeven sprak? Ik geloof, dat ik hem ken." „Weet ik niet, meneer", antwoordde de jongen. „Dacht hij ook, dat je aan 't teekenen was?" „Neon meneer, hij hij vroeg den weg naar het hotel, dat is alles." „En is dat daarginds het hotel?" „Ja, meneer." „O. Dan zal ik hem wel weten te vin den. Dank je. Goeden middag. „Middag, meneer", antwoordde de jongen. Hij keelt den goed gekleeden heer na, terwijl deze wegwandelde, niaar niet voordat hij hem het strand had zien oversteken en zien verdwijnen in do kleine spleet, die naar boven op de rots leidde, haalde hij het zwarte noti tieboekje te voorschijn. Toen werd deze ontmoeting vastgelegd, kort en correct met „een goed gekleede heer, uit hooge kringen, met -grijs haar en dik"; en drie minuten later werd er nog een zin aan toegevoegd: „Goed gekleede heer, maat tien wat deed hij op het strand tusschen 1.09 n.m. en 3.28 n.m., 20 Augustus?" Indien de kleine niopneuzigo jongen, die de schoenen poetste in hotel de Zee meermin, geweten had, wat de goed gekleede heer «gedaan had in dezen tijd, zouden zijn oogen van verbazing uitgepuild zijn. HOOFDSTUK II. Hotel de Zeemeermin Juffrouw Jessica Fyne, directrice on (zooals nu bleek) eigenares van ho tel de Zeemeermin, keek op van haar grootboek en zag oen aardigen jongen man voor zich staan. Een oogonblik- vergat zij haar grootboek. Dat kan ge weest zijn omdat hij er zoo bijzonder aardig uit zag; in ieder geval probeer- de hij dat ook. Maar het oogenblik ging voorbij cn haar gedachten keerden snel terug naar feiten en cijfers en tot de zuiver commercieelo hoop, dat deze man was gekomen voor een kamer en niet. alleen om thee te drinken. Zijn eerste woorden bewezen, dat. hij met het eerste doel was gekomen en in antwoord op zijn vraag, zeide hij, dat zij een kamer had on hem die zou la ten zien. „Weet u ook hoe lang u van de ka mer gebruik zult maken?" vroeg zij za kelijk. Leonard Sefton had bijna geantwoord: „tot wij uw vader hebben gevonden", maar hij rnerkto op, dat hij het niet zeker wist. „Waarschijnlijk wel een week", zei hij. „U zult er wel een voor me hebben mot uitzicht op zee?" „Allo kamers hebben uitzicht op zeo". antwoordde zij niet een glimlachje. „Wij zijn naar de eischen des tljds ingericht, ziet u. Ik kan u een van onze mooiste kamers geven over het tennisveld die is juist vrij." „Dat is precies wat ik zou willen hebben", knikte Leonard. „Het hotel ligt hier prachtig." Zij nam een sloutol met nummer „zo- ven" van een haak on kwam uit haar kantoortje. Toen ze dat deed, kwam juist een norsch uitziende man de bree de trap af, die hen naderde. Leonard bezat een scherpe opmerkingsgave, die dezen middag bijzonder werkzaam was en de blik van verstandhouding, waar mede juffrouw Fyne den norschen man opwachtte, ontging hem niet; maar opeens verdween de norschheid en een glimlach kwam ervoor in de plaats. „Dat is Sefton, is het niet?" riep de niet langer norsche man. „Wat brengt jou naar deze streken?" „Hallo, Morley" antwoordde Leonard zijn hand uitstekende. „Ik hoorde, dat er hier een eerste klas tennisveld was en ik werd ernaar toegetrokken als de vlieg naar de kaars en nu ik jou vind, ben ik in de vlam terecht geko men! Iloe speel je tegenwoordig? Not zoo goed als in jc Cambi'idge-tjjd?" „Dat eh dat gaat aardig goed", antwoordde Morley. „Hoe staat net met jou?" „Nog maar een schaduw van wat het vroeger was, kerel. Wat denk je van een partijtje na de thee? Ik zal zien, dat ik je de volgende dagen bezig houd. Ik was juist bezig een kamer te bestel len." „Na de thee? Ja eh dat is goed" mompelde Morley en keek terloops naar juffrouw Fyne, „U weet, het kan me niet scholen", zei ze. „Ik zou graag willen, dat u ge woon uw gang blijft gaan." Morley aarzelde, maar knikte plotse ling, riep: „tot ziens dan", tot Leonard, cn ging naar buiten. Hij had op het punt gestaan zijn kamer op te zeggen cn naar Scarborough te gaan. Deze plaats werkte op zijn zenuwen, maar misschien zou hot met een beetje flink tennissen wel beter gaan en zou hij hier nog wat rond kunnen hangen. I-Iij was erg benieuwd om te zien wat Sefton te recht zou brengen van zijn nieuwe Ameiikaansche service Juffrouw Fyne draaide zich om en ging haar nieuwen gast voor op de breede tx-ap, die niet een zacht cn loo- per bedekt was. Leonard merkte ver scheidene kleinigheden op van zijn om geving: aardige lichtblauwe gordijnen voor de ramen, beschilderde muren, een vriendelijke bloemenmand hangend aan de zoldering, die, daar was hij van overtuigd, niet te danken waren aan den vader van juffrouw Fyne en hij gaf zijn waardoering te kennen. Alle vrouwen houden van gezellige dingen, niaar alle vrouwen kunnen ze niet al tijd samenvoegen en uitstallen. Plotseling, juist toen zij bij kamer nr. zeven waren gekomen, vroeg juffrouw.. Fyne over haar schouder: „Hoe wist u, dat het tennisveld eer ste klas was?" „Ik ried het", antwoordde Leonard. „Een hotel, dat zoo goed is als dit, kon geen slecht tennisveld hebben." „U hebt uw oordeel over het hotel vlug klaar", zeide zij, toen zij den sleu tel in het slot stak. „Dat is een gewoonte van mij", ant woordde hij. „Ik heb mijn oordeel bijna ai tijd gauw klaar. Maar zegt u eens, vindt u het goed, dat wij het tennisveld gebruiken? Iloe is dat hier geregeld?" „Of ik het goed vind? Dat spreekt vanzelf.'' „Goed. Ik dacht alleen gezien mijnheer Morley's houding dat er daaromtrent een of andere regel was." Hij sprak onverschillig, maar wacht te met belangstelling op haar ant woord. „Nc.c, dat bedoelde hij niet'", mom pelde zij en opende de deur. No. zeven was werkelijk een bijzon der mooie kamer. Zij was het laatste bewoond door een rijken ouden heer en zijn zenuwzieke vrouw, die er haas tig vandoor waren gegaan. Er was zoo veel ruimte, dat het groote dubbele bod nauwlijks werd opgemerkt als men binnenkwam en het oog werd dadelijk getrokken naar de wijde openslaande vensters die uitkwamen op een balcon van waaruit men den geheelen omjrek kon overzien. De diepe, blauwe zee glinsterde in de zon. Een zijde van het wrak, eenigszins naar het Oosten, blonk als een stuk goud, Leonard gaf een zucht van voldoening, toon hij de kamer binnen kwam. De stem van het meisje achter hem deed hem zich omdraaien. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3