HET CENTRALE KAMP WORDT EEN KLEIN DORP Aparte barakken voor de gezinnen Volmacht-stemming geen novum Spaarzame rijwieldief kocLt aandeelen.... Stakers te Emmen worden van steun uitgesloten Jaarvergadering van den A.B.v.L.O. DE KOSTEN: 1 x/4 MILLIOEN PER JAAR Basis uurloon vindt men te laag Reeds in 1928 is de mogelijkheid daartoe in de kieswet geopend Thans ook voor militairen HF Gaf zich ook als werklooze op -GRAVES SUPERJEUR" J. A. SCHOÏERMAN ZN. 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG n MEI 1939 Het sportkeuringbureau wordt bij de Federatie aangesloten IN een der zalen van De Wapenroem kwam gisteravond de Amersfoort sche Bond voor Lichamelijke Opvoe ding in jaarvergadering bijeen. Nadat de voorzitter, dr. J. J. A. Aghi- na. het welkom had uitgesproken, las de secretaris-penningmeester, de heer W. C. Oosterman. de notulen der vorige vergadering voor. Vervolgens deerl de heer Oosterman voorlezing van het jaarverslag. Het me moreerde o.a. de mislukking der pogin gen om het terrein aan den Leusderweg te behouden, waardoor een groot deel der training geruimen tijd stil moest liggen. Er werd over het algemeen met en thousiasme getraind, doch men zou gaarne wat meer helangstelling voor het werk van den A. B. v. L. O. ondervin den. Bestaat er wel genoeg medewer king van de zijde der scholen? Over het aigemeen heeft de belang stelling. door de scholen getoond voor het vacantïewerk van den A. B. v. L. O. niet voldaan. Gezien het aantal scholen in het Soesterkwartier, was daar de in teresse al zeer gering, in de stad was deze iets bevredigender. Ook al tengevolge van de ongunstige weersomstandigheden had de athletiek- en handbal training voor werkeloozen niet het succes, waarop men gehoopt had. Het jaarverslag vermeldde voorts eenige gegevens over het bureau voor Medische Sportkeuring. Het aantal ge- keurden was hoofdzakelijk afkomstig uit alhletiekkringen. hetgeen de ver wachting wettigt, dat nu immersó6k de K.N.V.B. keuring verplicht stelt er in de topkomst pen grooter aantal vnethnllers zich tot het bureau voorMe- dische Sportkeuring van den A. B. v. L. O. zal richten. Naar aanleiding van dit verslag kon de heer Oosterman nog meedeelen, dat er. .binnenkort een voorstel van B. en \V. verwacht mag worden om den A. B. v L. O, wederom een subsidie toe te staan, waarvan het bedrag nog nader zal worden vastgesteld. Ook het finan cieel jaarverslag werd dor den heer Oosterman voorgelezen. Hieruit bleken inkomsten en uitgaven respectievelijk f 1*00 05 en f 2051.20 groot te ziin. zoo- dat er pen nadeelie saldo van f 251.15 gehoekt moest worden. Tot leden van de kascommissie wer den benoemd de heeren G. van Tellin gen en p Kortland. D" aftredende bestuursleden J. J v. d Linde en R. Hoogeveen werden her kozen. Een der leden stelde voor. in plaats van dp nu bestaande technische com missie een organisatievorm te kiezen, waaraan slechts drie, buiten de vereeni- gingen staande leden deelnemen. Na- dgt besloten was. deze commissie in haar ouden vorm 1e handhaven, werd zij aangevuld met de heeren F. Barbillion. voor St. Htibertus, J. A. v. Dnalen. voor D.O.T.O., en J. van Doorn voor Jonge Kracht. Voorts werd meegedeeld, dat de ope ning van het sportterrein aan de Ru bensstraat zal plaats vinden op Woens dag l? Mei. des avonds om 7 uur. Er zijn voor den openingsavond uitnoodigingen aan de vereenigingen gezonden, hetgeen door versrhil lende omstandigheden eerst vrij laat kon geschieden. De tijd van voorbereiding voor dezen avond is dus kort. doch er zal een eenvoudig pro gramma worden opgevoerd. Tot slot deelde de Aghina mede. dat door het Medisch Spnrtkeuringbureau van den A. B. v. I.. O. besloten is om 2ich aan te sluiten bij de Federatie. RIJKSPOSTSPAARBANK In den loop der maand April werd aan het Rijksnostsnaarbankkantoor op spaarbankboekjes ingelegd ƒ72.039.95 en terugbetaald f 109,359.02. Derhalve minder ingelegd dan terug betaald f 97.310.97. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 07. PROPAGANDAMARSCH Z.U.T. Ter gelegenheid van het 6-iarig he- fitaan van de Amersfoortsche Algemee- ne Wandelsportvereeniging ..Zonder Li t val Iers Terug" organiseert deze ver- eenieing Woensdag. 31 Mei a.s. een pro- paganda-marsch. Des avonds vertrekt men met muziek van ..De Valk" AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 245 wagens aangevoerd. 3000 vluchtelingen in ons land Bevordering der emigratie heeft de aandacht DE taak van den minister van binnen- landsche zaken met betrekking tot de vluchtelingen bepaalt zich tot de groep welke hier te lande werd tnegela ten onder uitdrukkelijke voorwaarde van opneming in een kamp Ingevolge het vreemdelingenreglement bestaat die taak uit de zorg voor de on derbrenging van de vluchtelingen, die hem daartoe door zijn ambtgenoot van justitie worden aangewezen, aldus de Memorie van Antwoord on het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer Inzake de verhooging van de begrooting van binncnlandsche zaken inrichting van een vluchtelingenkamp). Hoewel de minister uitsluitend zijn zorgen heeft uit te strekken over de ca tegorie vluchtelingen, die zijn toegela ten onder de uitdrukkelijke voorwaarde van opname in een kamp. is uit doel matigheidsoverwegingen tegelijk het on der het departement van justitie ressor- teerende kamp voor illegale vluchtelin gen nabij het centrale kamp ontworpen, terwijl uit dien hoofde tevens de voor bet inrichten van het kamp voor illega len hpnoodiede gelden door den minis ter zijn aangevraagd. Die gelden zullen te zijner tijd tusschen de departementen van binncnlandsche zaken en van jus titie worden verrekend. De minister erkent dat selectie ten aanzien van de opneming noodig is. Bij den opbouw van het kamp wordt met dezen eisch ten volle rekening gehou den. Do R.K. en Protéstantsehe vluchte lingen zullen in een afzonderlijk gele gen gedeelte worden ondergebracht. Voor de kinderen, voor zoover zij niet in gezinsverband zullen kunnen ieven, wordt een, van de andere onderdeelen volkomen af te scheiden gedeelte, ge reserveerd. De jeugdige vrouwen en de jeugdige mannen krijgen afzonderlijke verblijf plaatsen. De gezinnen krijgen een eigen woning. Zooals uit het vorenstaande blijkt, denkt de minister zich het kamp als een klein dorp. waarin de ver schillende categorieën van bewoners zoovee] mogelijk aan elkaar dienst baar gpmaakt zullen worden. Juist in deze dienstbaarmaking liggen groove mogelijkheden, die met het oog op de emigratie niet verwaar loosd mogen worden. Uit het vorenstaande zal het duide lijk zijn. dat het centrale kamp een ge heel ander karakter zal dragen dan die, velke tijdens rten wereldoorlog zijn ge bouwd door gelnfprneerde militairen. De centrale gebouwen van de onder scheidene lagen der bevolking, o.m. on- lerscheirlen naar geloof en leeftijd, zoo als dip in een dorp worden aangetrof fen. zullen niet mogen ontbreken. De barakken zullen, met vermijding van elke luxe. een bewoning in zomer en winter waarborgen, die aan redelijk te stellen eischen voldoet. Zij zijn aldus gedacht, dat elke barak een kleine eenheid vormt met eigen eet- en recreatieruimte; de sfeer in het kamp zal één moeten zijn van werk en opbouw. De plaats voor het centrale kamp ge- facht. ligt in de naaste nabijheid van de Inbouwde kommen Wcstcrbork, Elp en Hooghalen, en ligt op 6lechts 11 kilo meter van de Drentsche hoofdstad. Den leden, die nog in het bijzonder wezpn op de bezwaren, verbonden aan plaatsing in een kamp van jongelieden van 13 tot 18 jaar met het oog op de niogpiijkhei'l. vakbekwaamheid te ver werven. moge de minister mededeelen. dat in het kamp werkplaatsen zullen komen, waarin deze jongens onder des kundige leiding verschillende ambach ten zullen kunnen loeren. In het centrale kamp zal overigens voor Inndbouwscholing onder deskun- digp leiding ruimschoots gelegenheid bestaan. Op korten afstand van het kamp ligt een boerderij met 30 a 40 H.A. reeds goeddeel,, ontgonnen grond, eigen dom van Staatsboschbeheer, waarover de beschikking zal kunnen worden ver kregen. Verder ligt het in de bedoeling, alle daarvoor sp>rhikte arbeidskrachten het omliggend terrein te doen ontginnen. Voor gezinnen zullen aparte ge zinsbarakken worden gebouwd, waarbij rekening zal worden gehou den met kleine en groote gezinnen, die elk hun apartement met eigen ingang krijgen. In het kamp zal ook een contingent jonge kinderen wor den opgenomen. Voor dezen zullen scholen worden ingericht. Tenzij bijzondere aanleg of de keuze van het heroep onderricht elders noodig maken, zal het onderwijs in het te 6tichten dorp worden gegeven. In overleg met zijn ambtgenoot van justitie wordt nagegaan, in hoever re jeugdige kinderen, wier ouders niet in Nederland zijn. in gezinnen kunnen worden ondergebracht. Onder de in kaïnpen ttehuizen) on dergebrachte vluchtelingen bevinden zich in totaal 129 Protestanten en 258 R.K., waarvan 8 Protestanten en 28 R.K. in het kamp voor illegalen zullen wor den ondergebracht Voor de Protestanten en R.K. wordt ireen apart Kamp ingericht; wèl worden de woningruimten op een afzonderlijk gedeelte van het terrein geplaatst en wordt voor deze groep van de kampbe woners een eigen centrum geschapen. Het aantal in kampen en tehuizen ondergebrachte vluchtelingen bedraagt thans omstreeks 3900. Dit cijfer wisselt met den dag in verhand eenorzijds met opneming in gezinnen en emigratie, an derzijds in verhand met de nog noodige onderbrenging van illegaal binnengekq- men vluchtelingen. In verband met deze omstandigheden is het gewenscht niet direct het voor de be- ciiferde bevolking benoodigd aantal ba rakken ten volle te doen bouwen, doch dit aantal kleiner te nemen, ten einde te voor komen. dat het kamp te groot zal worden opgezet De nader nog noodig blij kende barakken zullen dan zooveel mogelijk door de vluchtelingen zelf worden bijgebouwd. De jaarlijksche exploitatiekosten wor den door den minister voor een kamp bevolking van 2500 personen geschat op ongeveer f \Vk millioen. Uiteraard is dit hedrag slechts een ruwe schatting. De minister heeft goedp gronden voor de verwachting, dat de Joodsche tre- meensehnp, gesteund door de particu liere liefdadigheid in breeder kring, dit bedrag althans gedurende een groot aantal jaren zal kunnen opbrengen. Zoo lang mogelijk zal de eigen gemeenschap de kosten voor haar ras- en geloofsge- nootcn moeten dragen. Alle kosten, door het departement van hinnenlandsche zaken voor de vluchtelin gen gemaakt, ziin tot nog toe gefinancierd uit bankgaranties, door de verschillende comité's aan de regeering verstrekt. Aanvankelijk had de regeering zich gedacht, dat in de kampementen voor namelijk zouden worden opgenomen vluchtelingen, die onder voorwaarde van een dergelijke onderbrenging zou den worden toegelaten. Het feit, dat on danks de verscherpte grensbewaking groote aantallen vluchtelingen op clan destiene wijze ons land bleven binnen komen. hebben het echter aan het eind van het vorig jaar noodzakelijk ge maakt, deze vluchtelingen, voor zoover zij zich reeds in ons land bevinden, in speciaal daarvoor bestemde verblijf plaatsen onder te brpngen en overigens doortastende maatregelen tot wering van illegale binnenkomst te nemen. liet aantal vluchtelingen hier te lan de is tot een dergelijk aantal opgeloo- pen, dat het in het landsbelang niet verantwoord zon zijn indien, behoudens in dezp enkele govallen. waarin nog toe stemming wordt Terleend. verdere bin nenkomst van vluchtelingen niet radi caal werd stopgezet. Keuringsmoeilijkheden voor het nieuwe rijbewijs Men moet bij de aanvrage Tnet overleg te werk gaan 's-GRAVENHAGE, 10 Mei. - De A. N'.W.B. schrijft ons het volgende: Vrijwel iedere post brengt ons vra gen van mepscben. die zich onge rust maken naar aanleiding van de nieuwe voorschriften omtrent keuring ter verkrijging van een rijbewijs. Zij vreezen aan de nieuwe keuringseischen niet te zullen kun nen voldoen'en daardoor hun mid del van bestaan, waarvoor het zelf auttorijden heslist noodzakelijk is. te zullen verliezen. Die keuringseischen kunnen inder daad tot misverstand aanleiding ge ven. Eenzijdige blindheid bijv. maakt hen. die een motorrijtuig als bedoeld in art. 65. 2e lid. willen besturen onge schikt, indien zijn niet reeds tevoren in Bet bezit waren van een rijbewijs. De hier bedoelde motorrijtuigen zijn kort samengevat: taxi's, autobussen en vrachtwagens. Voor hen, die een ander motorrijtuig willen besturen, dus b.v gewone personenauto's, geldt als eisch, dat zij op bet slechtste oog nog 1/10 ge- zichtssrherptc hebben en er wordt geen uitzondering gemaakt voor ben. die te voren in het bezit waren van een rij bewijs. De cischcn zijn dus zwaarder dan voor bet besturen van autobussen, vi acht wagens enz. Met spreekt vanzelf, dat er onder de bestuurders van gewone auto's tal van menschen zijn. die hun middel van heslaan niet kunnen uit oefenen, wanneer zii hun rijbewijs zou den verliezen. Maar nu is er een tweede bepaling, dip maakt dat de tegenwoordige hou ders van rijbewijzen zich niet onge rust behoeven te maken. Repaald is n.l.: 1e. Dat er voortaan zeven soorten van rijbewijzen zullen ziin. waaronder rio. 5 voor gewone personenauto's, no. 6 voor gewone personenauto's, lichtp vrachtwagens en taxi's en no. 7 voor gewone personenauto's, taxi's, autobus sen en alle vrachtwagens: 2e. Dat de tegenwoordige houders van de rijbewijzen A, die voor alle auto's gelden, Mi het eindigen van den geldig heidstermijn daarvan zonder meer recht hebben op een rijbewijs 7. Als nu een houder van een gewone personenauto ma zoo verstandig is om een rijbewijs 7 aan te vragen (dus voor alle mogelijke auto's) dan wordt hij goedgekeurd, terwijl hij als hij een rijbewijs 5 zou aanvragen voor een ge wone personenauto, zou worden afge keurd. Voor hen. die nu een rijbewijs hebben, is er dus geen gevaar, maar later zou de toestand moeilijkheden kunnen bezorgen. De A.N.W.B. heeft echter de aan dacht van den minister hierop geves ligd en hepft goede hoop. dat het" nipii- wp voorschrift alsnog zal worden ge wijzigd. RITSEMA.5T0FZUIGER5 OUDSTE F' V.A 24.75 "">p.! IEN VIANDENSTR. 10 's-GRAVENHAGE. 10 Mei. Van we ge liet departement van sociale zaken wordt ons het volgende medegedeeld: Maandag j.l. hebben wederom arbeiders uit de gemeente Emmen, die bij de werkverschaffing warén geplaatst, het werk neergelegd. Be trof bet de vorige week arbeiders uit Emmen, die in het kamp „Die ver B" waren gehuisvest en die zich niet konden vereenigen met de voor hen getroffen regeling, in gevolge welke zij voor rekening van de overheid eenmaal in de twee weken huiswaarts konden keeren, Maandag waren het de Emmenaren, die in hét kamp „Kremboong" gehuisvest waren, die het werk neerlegden. Bij een bespreking, welke de rijks inspecteur voor de werkverschaffing te Assen nop Maandagavond met den laat- sten had. gaven de arbeiders als reden op. dat zij hel basisuurloon voor de arbeiders uit de gemeente Emmen (24 cent) te laag vonden. Om dezelfde reden hebben ook eenige arbeiders, die werkzaam waren bij par- cituliere ontginningen, gelegen in de gemeente Emmen. het werk neergelegd. De tarieven, bij de werk verschaf fings- objecten waar gestaakt is. geven geen aanleiding tot klachten, de arbeiders, die daar in accoord werken, kunnen een behoorlijk weekloon verdienen. Het gemiddelde uurloon, dat de arbeiders uit Emmen verdiend hebben, ligt dan ook boven het basisuurloon (24 cent). De Minister van Sociale Zaken heeft in de hierboven vermelde feiten aanlei ding gevonden op 9 Mei j.l. een tele gram van den volgenden inhoud aan het gemeentebestuur van Emmen te zenden: „Vernam van rijksinspecteur werk verschaffing Assen dat tewerkgestel de arbeiders uit uw gemeente in kamp Kremboong en mogelijk ook elders werk hebben neergelegd. Be trokkenen worden niet geschorst doch dienen voor tewerkstelling te blijven aangewezen Zij mogen der halve op geenerlei wijze worden ge steund nok niet. ingevolge Armen wet. Verzoeke omgaand telegrafische verklaring dat overeenkomstig vo renstaande gehandeld zal worden." Het gemeentebestuur heeft aan den minister nog denzclfden dag telegra fisch verklaard, overeenkomstig de ge geven aanwijzingen te zullen handelen HET AMENDEMENT-SURING 's-GRAVENHAGE. 10 Mei. - Ten on rechte is gemeld, dat het R.K. Katner lid. de heer Van der Weijden, tegen het amendemenl-Suring op het ontwerp wij ziging van de Lager Onderwijswet ge stemd heeft. Van de R.K. fractie heeft slechts de heer Loprakker zich tegen dit amendement uitgesproken. ONS land kent steeds den slemplicht. Hoewel zij in 1922 uit de Grondwet werd geschrapt, bleef zij in de Kieswet gehandhaafd en dies heeft men er rekening mede te houden, wil men zich niet blootstellen aan een strafrechtelijke vervolging. Aan den anderen kant zijn er velen, die gaarne hun stem willen uitbrengen, ja. die er zelfs op staan. Nu is bij de laatste verkiezingen voor de Provinciale Staten gebleken, dat zich voor militairen die zich in wcrkelijken dienst bevinden op dit gebied velerlei moeilijk heden voordo i Eenerzijds is er de stemplicht, die zegt, dat ieder stemgerechtigde burger zijn stem moet uitbrengen, anderzijds kan het landsbelang niet verdragen, dat groote conti gent en dienstplichtigen zich verwijderen teneinde hun stem te gaan uit brengen waarbij men niet uit het oog dient te verliezen dat een groot gedeelte zijn stem wil uitbrengen. Het geven van een regeling, nu de gemeenteraadsverkiezingen voor de acur staan, voor die dienstplichtigen, die zich in vasten dienst bevinden, list dan ook wel voor de hand. lijst hii voorkomt, mits ziin afwezigheid, indien hu in den tiid. waarin hij aldus werk zaam is een of meermalen in die gemeen te terugkomt, als regel telkens langer dan drie duurt. OOK de regeering hcefl dat Ingezien. Immers thans is een wetsontwerp strekkende om aan de militairen bii de zee- en landmacht, die buiten hun woonplaats In werkeWkcn dienst ziin. ge legenheid te geven bii de komende ge meenteraadsverkiezingen te stemmen bij volmacht ingediend. Door deze wet zal het den militairen flus mogelijk zijn bij de komende ge meenteraadsverkiezingen hun stem uit fp bronzen, zonder dat bet landsbelang daar penig nadeel van ondervindt. Zoo als reeds gezegd zal het wetsontwerp alleen kunnen gelden voor die militai ren. die buiten hun werkelijke woon plaats hun dienstplicht nakomen. Is iemand dus gelegerd in de plaats zijner inwoning, dan zal hij zelf zijn stem moeten uitbrengen; ren volmacht geven zal bij dan niet kunnen. Het ligt tevens in de bednpling van dp regeering in de Kieswet zondanige veranderingen aan te brengen, dat de voorgestelde regeling een permanent karakter zal dragen en niet meer uitsluitend den uitzonderings toestand zal betreffen. ET stemmen bij volmacht is in ons land niet heelemaal een novum Bij de wet van 21 luli 1928 Stbl. no. 288 tot wiiziging van de Kieswet, de Provin ciale Wet en de Gemeentewet is de be voegdheid om te stemmen bij volmacht opengesteld, indien het heroep of de werk zaamheden van den kiezer medebrengen dat hii herhaaldelijk of althans gedurende een gedeelte van het iaar. waarin de stem ming gewoonlijk valt, werkzaam pleegt te zün buiten de gemeente op welker kiezers- Deze bepaling is voornamelijk ge' maakt voor visschers, die langen tijd van huis kunnen ziin. Zoo'n kiezer kan een gemachtigde aanwijzen, maar hij blijft bevoegd zelf te stemmen, zoolang de gemachtigde nog niet heeft gestemd. Daarom is bepaald, dat de gemachtigde niet voor twaalf uur des middags tot de stemming wordt toegelaten. De kiezer heeft het dus altijd in zijn macht zijn stemrecht zelf uit te oefenen. J J ET is duideliik dat voor dienst- t~t nlichtieen deze regeling niet kan zel den Want men kan het soldaat zün, ter uitoefening van ziin dienstplicht geen beroep noemen noch ziin het eigenlijke werkzaamheden die hem herhaaldeiiik buiten de gemeente waar hii zün stem plicht moet uitoefenen doen zün De mili tairen in wprke'Hken dienst vormen een geval op zich zelf waarvoor aparte voor zieningen vetrollen dienen te worden Het huidig tüdsgewrrht mankt deze maatre gelen nnodznkelük want znnals gezeed, het landsbelang gedoogt niet dat een groot gedeelte van de soldaten afwezig is! Maar omdat een groot gedeelte toch wel graag zijn stem wil uitbrengen, wil de rpgepring, in genoemd wetsontwerp, dan de stemming hij volmacht mogelijk maken Hop de tekst van het ontwerp precies luidt rlnet weinig ter zake. Het principe, het stemmen hij volmacht is tenslotte de kern. De omstandigheden maken deze oplossing noodzakelijk, boe- wel een scherpslijper hier misschien een tegenspraak in de wet zelve zou kunnen ontdekken, met de motiveering, dat. stemplicht en stemming bij vol macht niet met elkaar te rijmen zou' den zijn. En werkte nog bovendien, zoodat bet mes aan vele kanten sneed Rotterdamsche politie doet ontdekkingen ROTTERDAM, 10 Mei. - Voor de tweede maal binnen acht dagen is het de recherche van de Rotterdam sche politie gelukt de hand te leg gen op eenige rijwieldieven, die in- dertijd achttien rijwielen gestolen hebben. Eén hunner heeft boven dien tijdens een periode van werk loosheid den dienst van maatschap pelijk hulpbetoon voor een aanzien lijk bedrag benadeeld. Voor het geld. dat de man er bij verdiende, heeft hij eenige aandeelen Anacon da Copper en Bethlehem Steel ge kocht. Dezer dagen bezochten rechercheurs die belast zijn met de dagelijksche con- tróle op alle rijwielzaken te Rotterdam een rijwielstalling en ontdekten daar een fiets, die bij de politie te boek stond als gestolen. Een onderzoek werd ingesteld en het resultaat was dat de 24-jarige rijwielhersteller F. M. werd aangehouden. De man werd danig aan den tand gevoeld en het resultaat was dat hij topgaf in het najaar van 1937 en in het begin van 1938 enkele rijwie len te hebben gestnlpn. Dit deed hij. omdat hij werkloos was. In 1938 echter. (sec demi sec per flesch f 1.40 - per anker f 57. - WIJNHANDEL UTHECHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 zoo vertelde hij, kreeg hij werk en toen heeft hij een streep gezet onder deze periode. Na deze bekentenis kon de po litie nog aanhouden den 42-jarigen chauffeur monteur P. J. D.. die terzake van heling eveneens gearresteerd kon worden. M. werd op vrije voeten ge steld, omdat hij werk heeft. Het onderzoek werd echter voortge zet en dat leidde in een richting, welke minder gunstig was voor M. Er bleek n.l., dat hij nog gestolen heeft, nadat hij werk gekregen had. Weer werd hij aangehouden en nu werd hij definitief in het hoofdbureau opgesloten. Ook was er aanleiding om 's mans broer, den 30-jarigen havenarbeider C. F. M., aan te houden en in te sluiten. Bij hei ple gen van de diefstallen heeft deze op den uitkijk gestaan, terwijl hij even eens afzetephied voor de gestolen fiet sen trachtte te vinden. Ook afgesloten rijwielen werden gestolen. Het slot werd vernield. Het resultaat van het onderzoek was. dat in achttien rijwieldiefstal len klaarheid «rehracht kon worden, ondanks alle pogingen, die de hee ren aangewend hadden om de kar retjes onherkenbaar te maken. Alle rijwielen werden door de resp. eige naren herkend als hun rechtmatig eigendom. Het onderzoek leverde nog nieuwe, ongedachte gezichtspun ten op, want het bleek, dat de chauffeur P. J- D. Maatschappelijk Hulpbetoon voor een niet onaan zienlijk bedrag heeft opgelicht. Toen hij steun trok, had hij tege lijkertijd werk en het geld, dat hij hiermede verdiende, spaarde hij naarstig op. Toen hij een aardig bedrag bijeen had, heeft hij hier voor eenige aandeelen Anaconda Copper en Bethlehem Steel ge kocht. Aan dit alles is thans door het op treden van de Rotterdamsche politie een einde gekomen. F. M. is in bewa ring gesteld, P. ,T. D is overgebracht naar het Huis van Bewaring en ter be schikking gesteld van den officier van justitie, terwijl C. F. M. na opgemaakt proces-verbaal, op vrije voeten is ge' steld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6