Geweld noch list zullen tegen Frankrijk iets vermogen Vijftig milliard voor de bescherming van het vaderland GRONDSLAG VAN HET VLOOTVERDRAG IS NIET VERVALLEN DURANTON Daladier spreekt in de Kamer Boodschap van Lebrun Geweld in de Dantzigsche kwestie zou leiden tot algemeen conflict waaraan Engeland deelneemt r ENGELAND EN ROEMENIE sluiten handelsverdrag .J Onderh and elingen met Turkije Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 MEI 1939 "pvALADIER, minister-president van Frankrijk, heeft in de Kamer een rede over de buitenlandsche politiek uitgespro ken na de voorlezing van een boodschap van president Lebrun ter gelegenheid van diens herverkiezing tot president der Fran- sche Republiek. Daladier zeide, dat Frankrijk vastbesloten is zoo lang mogelijk weerstand te bieden aan alle pogingen om zijn moreelen weerstand te verzwakken. Frankrijk gevoelt groote sympathie voor alle volken, aldus Daladier, en het weet. dat door oorlog geen van de actueele vraagstukken kan worden opgelost. Frankrijk verlangt naar sa menwerking en wil niemand overheerschen. Frankrijk denkt niet aan een aanval. Het zal niet toestaan, dat de Britsch-Fransche solidariteit door intrigues of leugenpropaganda zal worden ver zwakt. Daladier zeide verder, dat Frankrijk het deelnemen van de Sovjet-Unie •an het werk van den wederzijdschen bijstand wenschelijk en noodzakelijk acht. Frankrijk verlangt de hetrekki ngen met Turkije te regelen in den meest vriendschappelijken zin. Het bezoek van generaal Weygand aan Ankara heeft doen blijken hoe groot de wederzijdsche achting is in beide landen. Ten aanzien van de nationale defensie zeide Daladier, dat er niet over wordt gedacht de militaire maatregelen te verminderen. Deze maat regelen zullen eerder nog versterkt worden, wanneer aan de overzijde van de Fransche grenzen de uitgebreide mobilisatie wordt gehandhaafd. Tenslotte zeide Daladier, dat indien eenig volk een rechtvaardigen vrede verlangt, Frankrijk bereid is daartoe mede te werken. Indien echter iemand den vrede een slag wil toedienen, zal hij het gewicht der Fransche wapens voelen. Indien men zou willen pogen Frankrijk te demoraliseeren en uit te putten door den nieuwen vorm van oorlog zonder veldslagen, welke bestaat uit een afwisseling van bedreigingen en vredesbeloften, dan zal Frankrijk weten stand te houden, zoolang het noodig is. PRESIDENT LEBRUN ving zijn boodschap, welke werd voorgelezen voor Daladier zijn rede uitsprak aan met de verkla ring dat hij de herkiezing heeft aangenomen om de wereld te too- nen, dat Frankrijk een geest van stabiliteit en continuïteit bezit. De president voegde hieraan toe, dat de toekomst nog onzeker is, de wereld blijft nog ongerust en zooals onlangs een krachtige stem van de overzijde van den Oceaan zeide, is het de plicht van de vrije en vredelievende landen de onaf hankelijkheid der landen en de letter der verdragen te eerbiedi gen in een samenwerking, welke geschikt is tot het doen naleven van de regels van het internatio nale recht, waarvoor mannen heb ben gestreden en geleden. In deze samenwerking eischt Frankrijk zijn plaats op. Frankrijk verlangt den vrede te bewaren, het wil in rust arbeiden aan zijn sociale vooruitgang, doch nie mand mag er aan twijfelen dat het vastberaden is zijn recht te ver dedigen met een kracht. Frankrijk waardig. Er is geen offer, dat het hiervoor niet zou willen brengen en hieraan werkt het met alle kracht Frankrijk één groofe werkplaats Daladier sprak vervolgens zijn rede uit waarvan wij den korten inhoud hierboven reeds weergaven. Hij bracht hulde aan de jongemannen, die te land, ter zee en in de lucht Frankrijk en zijn Imperium beschermen tegen alle bo- dreigingen. Frankrijk is één groote werkplaats, waar millioenen zonder sta ken arbeiden voor de landsverdediging. Eén vraagstuk wordt in de in ternationale problemen van Europa gesteld: het vraagstuk van over hearsching of samenwer king. De groote vraag is, of de verschillende belangen, welke de volkep scheiden, geregeld zullen worden door vreedzame samenwer king of door geweld en macht Daladier vroeg of het noodig was te herinneren aan de geschonden overeen komsten. de verdwenen staten of de staten, die werden onderworpen niet tegenstaande de meest plechtige belof ten, die op hetzelfde oogenblik werden gegeven waarop in het geheim tegen overgestelde besluiten werden geno men. Hij vroeg of hij moest herinne ren aan economische eischen, welke als voorwendsel dienden voor politieke ver langen» „Moet er aan herinnerd worden, al dus Daladier, dat, terwijl men niet op houdt den vrede aan te roepen, legers gemobiliseerd worden, eskaders de zeeën doorklieven, luchtvloten zich concentreeren. en dat twintig jaar na den oorlog millioenen mannen opnieuw de wapens dragen? Maar da liefde tot den vrede is bij alle volken zoo sterk, dat men den vrede wel moet aanroe pen om gewelddadige ondernemingen te verbloemen. Bestaat de vrede in het binnenvallen van het gebied van an dere staten, in het stellen van steeds weer nieuwe eischen, die een conflict kunnen veroorzaken, in het vcroordee- len van volken tot ellcnds door het hun opleggen van steeds nieuwe wape ning, waardoor do internationale sa menwerking. die hun is aangeboden, nutteloos zou worden? Dc volken, die vasthouden aan de methode van vrije samenwerking met inachtneming van alle rechten der staten, moeten dan ook vastbesloten zijn, zoo noodig tegen bedreigingen hun waakzaamheid en vastberadenheid te stellen. Dat is de wil van Frankrijk. Deze gedachte, deze wil, hebben het gedrag der regeering geïnspireerd. Frankrijk kent geen haat, het koes tert een oprechte sympathie voor alle volken. Het weet trouwens door een lange ervaring, dat oorlog geen enkel der bestaande vraag stukken zou oplossen, dat die oorlog in tegendeel haar oplossing moeilijker en noodlottiger zou maken. Hit is van mcening, dat in een wereld, welker natuurlijke rijkdommen vertien voudigd zijn door de uitvinding der wetenschap, ieder volk gemakkelijk zijn aandeel in geluk en vrijheid zou kunnen krijgen. Do volken weten wel, en wij zijn er trotsch op dit te zeggen dat Frankrijk hen niet bedreigt, dat het verlangt met alle samen te werken en geen ander volk wil overheerschen. W behoeven niet rondom ons getuigenissen te vragen om te bow ij zen, dat wij over geen aanval denken. Onze politiek is uitsluitend gericht op het tot elkaar brengen van mcnschen en volken voor de verdediging van den vrede. Die gedachten hebben de onder handelingen geïnspireerd, waaraan wij hebben deelgenomen of waarvoor wij in dc ufgeloopen weken het initiatief hebben genomen. De solidariteit tusschen Engeland en Frank rijk is hechter en vertrouwelijker dan ooit. Zij blijft de basis der Fransche politiek en wij zullen dien grondslag niet laten verzwakken door intrigues óf door hatelijke en leugenachtige pro paganda. Op het oogenblik, dat het Britscho volk, brekend met een eeuwen lange traditie, zich vrijelijk ter beschik king van den dienstplicht stelt, hernieuwt het Fransche volk zijn broe derlijken groet. Met groote bewondering hebben wij kennis genomen van de edele bood schap, die Roosevelt namens de groote Amerikaansche republiek tot de wereld heeft gericht. De Fransche re geering heeft zich tot tolk van de mee ning van alle Franschen gemaakt door den president onmiddellijk haar adhae- sie te betuigen. Ongetwijfeld heeft ons land altijd verklaard voorstander te zijn van de leerstelling, die door een alge meen accoord een verccniging wil tot stand brengen van alle mogendheden, die hun veiligheid willen waarborgen. Maar de ervaring van de afgeloopcn twintig jaar heeft ernstige moeilijkhe den voor een dergelijke algemeene overeenkomst aan het- licht gebracht. Hóe meer volken men tracht te ver eenigen in een dcrgelijko overeenkomst, des te meer verliest de overeenkomst aan nauwkeurigheid en kracht, door dat Iedere staat er toe gebracht wordt beperkingen of voorkeuren in te voegen. Daarom hebben wij duidelijke en een voudige overeenkomsten gesloten met de volken, die zich met ons willen ver eenigen voor de gemeenschappelijke verdediging van hun en onze levens belangen. In andere streken van Euro pa hebben wij in overleg met Engeland aan zekeren staten een spontane en eenzijdige garantie gegeven. Vrede door samenwerking Er worden nog andere onderhande lingen gevoerd, waarbij men uitgaat van hetzelfde inzicht voor de werkelijkheid. Ik herhaal, dat alle vredelievende lan den tot samenwerking worden uitge- noodigd. Zoo hebben wij op 20 Maart Roemenië laten weten, dat wij het onmiddellijk te hulp zouden snellen, DALADIER als het zou worden aangevallen. Ook Griekenland hebben wij onzen onmiddcllijken bijstand beloofd in ge val van een aanvalsbedreiging. Verder hebben wij na het bezoek van minister Beek aan Londen en het beloven van wederkeerige garanties door Engeland en Polen in overleg met dit nobele en moedige volk de noodige maatrege len genomen, die vereischt zijn voor een onmiddellijke toepassing van ons bondgenootschap. Ik herinner aan de verklaring, die ik op 13 April tegenover de pers heb afgelegd. Die verklaring krijgt haar volle beteekenis op het oogenblik zelve, dat Polen waakt voor de verdediging van zijn levensbelangen. Wij onderhandelen met T u r k ij e over een garantieovereenkomst voor de handhaving van den vrede in het Oos telijk deel der Middellandsche Zee, waar onze belangen solidair zijn. Met dat land zullen wij ook in den meest vriendschappelijken geest een regeling treffen voor het vraagstuk, dat sedert lang tusschen ons bestaat. Het bezoek dat generaal Weygand zoo juist aan Turkije heeft gebracht, hoeft aange toond hoe groot de achting is, die oeide landen verbindt. Tenslotte achten wij het zeer wensche lijk, dat de Sovjet-Unie deelneemt aan dezen gemeenschappelijken arbeid van wederzijdschen bijstand. Het Fransch-Russische verdrag betuigt, dat het streven naar en het handhaven van deze deelneming op den voet van ge lijkheid en wederkeerigheid tot de con stante gegevens van onze diplomatieke actie behooren. Als er nog eenig ver schil van meaning bestaat over de bij zonderheden van dit accoord tusschen de regeeringen van Engelund, Ru.-land en Frankrijk, heeft men toch reeds in het begin der besprekingen den nadruk er op gelegd, dat de groote belangen van den vrede door gemeenschappelijke actie gered moeten worden. Zoo ziet men in Midden-Europa en het naburige Oosten voor het eerst een der voorwaarden ver vuld, die wij altijd onmisbaar heb ben geacht voor de handhaving van den vrede: gemeenschappelij ke verplichtingen van Engeland en Frankrijk. Moet ik hier nog aan toevoegen, dat deze diploma tieke arbeid geen ander doel heeft dan de bescherming van vrijheid en onafhankelijkheid van alle vol ken? Wij willen den vrede met eerbiedi ging van alle rechten. Geweld of be dreigingen zouden Europa tot een cata strofe leiden. In samenwerking met alle staten, die in eere willen leven, zijn wij vastbesloten ons tegen geweld en bedreiging te verzetten. Een waak zame en krachtige buitenlandsche poli tiek eischt krachtsinspanning van het volk. Een binnenlandsche gemakzuch tige politiek zou haar tot niets doen "er- minderen. Militaire maatregelen De vrede wordt behouden of veroverd door volhardenden dagelijkschen arbeid door den standvastigen wil van een ge heel volk, dat bereid is tot het brengen van ieder offer voor het behoud van zijn vrijheid. De nationale verdediging is één geheel. Zij eischt in de eerste plaats militaire maatregelen. Wij hebben die genomen. Wij denken er niet aan die te verminderen, wij zul len ze veeleer versterken, als builen on ze grenzen zekere massale mobi lisaties gehandhaafd blijven. De nationale verdediging eischt ook financieele, economische en maatschap pelijke maatregelen. Alleen voor het jaar 1939 moeten wij meer dan 50 mil liard besteden aan de bescherming van het vaderland. Het was dus niet te ver mijden, dat van den Franschen burger zware offers gevraagd werden. Wij heb ben dat gedaan, slechts bezield door dj zorg voor het nationale welzijn. Hoe zwaar deze offers ook zijn, wij kunnen tenminste zeggen, dat het levenspeil van onze arbeidende klasse aan zienlijk hooger is dan het peil dat den arbeiders van aan grenzende groote staten wordt opgelegd- Frankrijk blijft een schuilplaats voor geld. Het goud blijft naar Frankrijk to- rugstroomen. De schatkist kan aan iedere noodzakelijkheid het hoofd bie den. De heillooze vooruitzichten van bankroet en inflatie zijn voortaan ver dwenen. Bewijst dat niet de doeltref fendheid van het plan, dat wij blijven uitvoeren? Terwijl zekere personen spieden naar onze tekortkomlongen. behoef ik slechts te zeggen, dat er op het vogenblik in Frank- rijk één onderneming is, waar gestaakt wordt: 13 arbeiders hebben er het werk neergelegd. Ik wil hulde brengen aan de vaderlandsliefde der Fransche ar beiders, aan hen, die onder de wapenen zijn geroepen en die er trouwens van verzekerd kunnen zijn, dat zij krachtens onze decre ten hun betrekking terug zullen krijgen, wanneer de internationa le toestand het mogelijk maakt, dat zij naar hun haardsteden te- rugkeeren. Dit is de humane, na tionale politiek van Frankrijk Zij geldt niet alleen voor het rijk in Europa, maar ook voor Noord-Afrika en voor het geheele rijk, welks zonen dage lijks betuigen, dat zij de groote Fran sche gemeenschap tot de laatste inspan ning zullen verdedigen. Daaruit putten wij onze werkelijke kracht, waardoor wij alle beproevingen te boven kunnen komen, waardoor wij den vrede zullen kunnen redden. Deze kracht is de diep gewortelde eenheid van Frankrijk, de onverwoestbare eenheid van alle Fran schen. Zekere personen hebben gehoopt, dat men Frankrijk, dat onoverwin nelijk is in eenheid, zou kunnen de moraliseeren door de af wisse' ling van bedreigingen en vredesbeloften. Men scheen Frankrijk te willen uitputten doo» dezen nieuwen vorm van oorlog zon der veldslagen, dezen oorlog van on zekerheid en van bezorgdheid. Maar onze vastberadenheid is niet ver zwakt en zal niet verzwakken. Wij weten, dat wij ons vaderland, onze vrijheden, ons geloof, ons ideaal, onze mencshelijke waardigheid hebben te verdedigen. Als men een rechtvaar dige vrede op den voet van gelijkheid wil. zijn wij daartoe bereid. Wie een aanslag op den vrede doet, zal de kracht van onze wapenen leeren kennen. Als men er naar streeft ons uit te putten door de weifeling tusschen oorlog en vrede, zullen wij stand houden, zoolang het noodig is. Noch het geweld, noch de list zullen tegen Frankrijk iets vermo gen". De bijeenkomst van de Kamer De bijeenkomst van de Kamer werd te half vier geopend. De voorzitter, Har riot, deed mededeeling van de ontvangst van een brief, hem toegezonden door den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Parijs, waarin de Kamer dank werd ze bracht voor de eenstemmige uiting van sympathie voor het Tsjecho-Slowaak sche volk. De Kamer reageerde op deze mededeeling door staande langdurig te applnudiseeren. Vervolgens las minis- CHAMBERLAIN: LONDEN, 11 Mei. (Reuter). Chamberlain heeft heden het woord gevoerd in een door de Conservatieve Partij belegde ver gadering voor vrouwen in de Al- bert Hall. Verwijzende naar de gebeurtenissen der laatste twaalf maanden, zeide hij: „Wij hebben een geheelen toonladder van emo ties doorstaan en thans zijn de menschen gekalmeerd in een geest van ferme vastberadenheid. Wij waren bereid te luisteren naar de mceningen van anderen, maar tevens besloten niet voor de dictatuur te bui gen. Welke verschillen er ook onder ons zijn over de gevolgde methoden, ik voel mij voldaan, dat het geheele land het eens is over het beginsel der politiek welke wij volgen." Verwijzende naar hen die critiek op hem uitoefenen, zeide Chamberlain te meenen, dat hij den steun had van de vrouwen, en dat dezen een helderder kijk hadden dan sommigen van hen wier inzicht verduisterd is door voor- oordcelcn van partijen of personen. „Ge hebt de oude parapluie zien rondgaan, en ge hebt, geloof ik, onze tot dusver succesvolle pogingen goedgekeurd Europa buiten een oorlog 1e houden. Ge weet, dat niats ons ertoe zou kunnen brengen een oorlog aan te gaan, tenzfj wij er absoluut van overtuigd zijn, dat een oorlog niet voorkomen kan wórden zonder op offering van onze eigen vrijheden en onzen eigen goeden naam. Hel optreden van Duitschland behoefde ons niet te raken, zoolang het be perkt bleef tot de grenzen welke het zelf gesteld had en slechts de belangen zocht te bevorderen van de Duitschers, zonder de onafhan kelijkheid van niet-Duitsche lan den te bedreigen. Nooit is het in ons opgekomen Duitschland te isoleeren, of de wettige uit- BOEKAREST. 11 Mei (Reuter). Vanmiddag is het han delsverdrag tusschen Engeland en Roemenië geteekend. De overeenkomst voorziet in de organisatie van een weder- keerigen handel, wijziging in het betalingsverkeereen crediet van vijl millioen pond sterling voor het aankoopen van Brit- sche goederen, terwijl de Britsche regeering zich verbindt 200.000 ton te koopen van de komende tarweoogst van Roe menië. tegen de prijzen van de wereldmarkt. De tekst van het verdrag zal morgen Vrijdagin Roemenië en Engeland worden gepubliceerd De leider van de Britsche missie. Leith Ross. is vanmiddag vier uur uit Boekarest vertrokken om via Constanza en Istan- boel naar Athene te gaan. De overige leden van de missie zullen morgen naar Londen terugkeeren. ter-president Daladier de boodschap "van president Lebrun voor. De ministers en vele afgevaardigden hoorden ook deze voorlezing staande aan. Nadat Daladier zijn door ovaties on derbroken verklaring had afgelegd, brachten alle afgevaardigden van rechts tot uiterst links hem een langdurige hulde. De afgevaardigde Landry zeide de krachtige buitenlandsche politiek van den minister-president goed te keuren. De communist Peri betoogde, dat Da ladier de politiek van Munchen des avoueert door geen oorlogschantage meer te aanvaarden. Er bestaat *een Fransch-Duitsch probleem, maar een vraagstuk van de nationaal-socialisti- sche expansie. Hitier wil geen interna tionale conferentie en als staatslieden zijn kabinet binnengaan, komen zij er mot gebonden banden uit. De politiek die heoogde Italië van Duitschland los te maken, is mislukt. Men wacht er op, dat Mussolini zijn beloften ten aanzien van Spanje nakomt. Peri stelde de vraag, hoe lang Frankrijk dc overeen komst, door Berard en Jordnna geslo ten, eenzijdig zal blijven eerbiedigen. Frankrijk moet zijn politiek verande ren, zooals Polen gedaan heeft, dat het gevaar van eenzijdige concessies heeft ingezien. Nadat de socialist Philip crifiek had geoefend op de financieele en economi sche maatregelen der regeering, ging de Kamer uiteen. Zij zal Vrijdagochtend opnieuw vergaderen. De leider der ra dicaal-socialistische fractie. Chichery, zal dan een motie indienen, waarin de Kamer do verklaringen der reeeerine goedkeurt. Men verwacht, dat de Ka mer bijna eenstemmig de politiek der regeering zal bekrachtigen. WIJNHANDEL „DE MOOR" COGNAC 3.25 per flesch LANGESTRAAT 8 TEL. 129 breiding van den Duitschen handel in Mid den- en Zuid- Oost Europa in den weg te staan en nog minder, eenige combinatie te gen Duitsch land op" touw te zetten met de gedachte aan een oorlog. Zoo'n bewe ring is eenvoudig fantastisch en wordt ook nergens buiten Duitsch land geloofd. Ten aanzien van het vlootverdrag zeide Chamberlain: Ik wensch thans met kracht te verklaren, dat, voor zoover ons betreft, de grondslag van het ver drag niet vervallen is, integendeel, ik sta op het standpunt, dat het verdrag kan worden beschouwd als het symbolische verlangen van beide volken, nooit tegen elkan der te strijden. De premier verklaarde dat de Brit sche regeering aan Hitiers verklaring, dat hij bereid is over vlootvraagstuk- ken te onderhandelen en een bewape ningswedloop hoopt te kunnen voorko men, de grootste aandacht zal schen ken, cn weldra zal antwoorden op het Duitsche memorandum. Doch, aldus Chamberlain, laat mij hier zeggen, dat wij noch op het gebied der wapenen, noch in economisch opzicht, een onge breidelde wedloop met Duitschland wenschcn. Besprekingen over middelen, tot uitbreiding van den wederzijdschen handel of tot verbetering van den eco- nomischcn toestand zouden wij niet af wijzen, maar dat slechts, indien on dubbelzinnig zal blijken, dat men het vertrouwen, dat zoo ernstig geschokt is, wenècht te herstellen. Ik wensch verder duidelijk te verklaren, dat wij niet bereid zijn werkeloos toe te zien bij de vernietiging der onafhankelijk heid van het eenc land na het andere. Wij hebben Polen, Roemenië en Grie kenland verzekeringen gegeven, omdat Europa geen rust en geen veiligheid zal kennen, tenzij de volken ervan over tuigd zijn, dat men streeft naar hef herstel van het vertrouwen. Met dit zelfde doel hebben wij onderhandelin gen aangeknoopt met andere landen in het bijzonder Rusland en Turkije. Ik kan slechts zeggen, ernstig te wenschcn dat deze onderhandelingen spoedig fot een goed einde zullen worden gebracht. Volgens veler meening, zoo ver volgde de premier, is Danzig thans het gevaarlijke punt in Europa. Ten dien aanzien zijn on ze verzekeringen aan Polen duide lijk en scherp omlijnd. Hoewel wij ons er over zouden verheugen, wanneer de geschillen tusschen Polen en Duitschland minnelijk geschikt zouden worden, hoewel wij van meening zijn, dat een der gelijke regeling tot stand moet ko men, zou een poging om met ge weld verandering in den toestand te brengen waarbij de Poolsche onafhankelijkheid bedreigd zou worden, onvermijdelijk leiden tot een algemeen conflict waarin En geland betrokken zou zijn Chamberlain zeide verder dat de dienstplicht was ingevoerd, omdat in sommige Europecsche landen getwij feld werd aan den ernst der Britsche bedoelingen. Het zou een verschikke- lijk ding zijn, indien Europa in een oorlog werd gestort door een misver stand. Er zijn vele dingen, die erop wijzen, dat wij wellicht een grooten op bloei in den handel zouden kunnen ver wachten. waarvan elk land zou kunnen profiteeren indien de internationale spanning maar iets verminderd kon worden. Het vermogen tot het herstellen van het vertrouwen ligt niet alleen in onze handen, maar zoolang ik minister president zal zijn. zal ik hoop blijven voeden en geen moeite sparen om het vertrouwen terug tc brengen. Zij wekken ontstemming in Duitschland LONDEN. U Mei. (Reuter). De diplomatieke redacteur van Reuter verneemt, dat bij de Britsch-Turk^ sche onderhandelingen aigeheele overeenstemming is bereikt De r Fransche regeering streeft naar een dergelijke overeenkomst met Tur kije en het is dan ook mogelijk, dat het accoord driezijdig zal zijn. Naar verluidt heeft de Turksche regeerin overleg gepleegd met Po- temkin. die de overeenkomsten vol komen goedkeurde. Vernomen wordt, dat het Turk sche parlement morgen (Vrijdag) in kennis zal worden gesteld van de overeenkomst welke is tot stand gekomen tusschen Groot- Brittannië en Turkije inzake we derzijdschen bijstand in de Mid dellandsche Zee. Ontstemming in Duitschland Het Duitsche Nieuws Bureau publi ceert een uittreksel uit een artikel in de Deutsche Diphmatisch-Poiitische Korrespondenz, dat zich keert tegen de pogingen van „zekere groote mogend heden, Turkije in haar merkwaardigen „vredesbond" te betrekken Het artikel besluit aldus: Duitschland en Italië hebben geen ander streven dan in de geografische en economische ruimte, waarin zij nu eenmaal geplaatst zijn, met do andere volken harmonisch sa men te werken en wel in een vorm, die de belangen en de zelfstandigheid van allen waarborgt. Aan den anderen kant spreekt het echter van zelf, dat zij iedere poging, een deel van deze ruimte als uitgangspunt voor een aan val op hun belangen te gebruiken, als een teeken van vijandige gezindheid te genover hen moeten beschouwen, en daaruit hun gevolgtrekkingen moeten, maken. ONDERWIJZERES VEROORDEELD WEGENS BELEEDIGING VAN DEN FUHRER DANZIG, 11 Mei. (Havas). De 44- jarige onderwijzeres Clara Grincel is door de rechtbank van Danzig tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens beleediging van den Fuehrer. Zij zou zich in het bijzonder hebben verzet tegen de religieuse politiek van het nationaal-socialisme en zij zou ge zegd hebben, dat het geld van de ker ken door don staat werd gestolen en dat de geestelijken werden mishandeld. Zij heeft deel uitgemaakt van den na- tionaal-socialistischen bond van onder wijzeressen, doch is hier onlangs uit verwijderd. WETGEVENDE LANDDAG VOOR DE TSJECHEN PRAAG, 11 Mei. (Havas). De Tsje chen hebben op hun verzoek te Berlijn vergunning gekregen een wetgevenden landdag samen te stellen, echter op voorwaarde, dat. de wetten welke ge publiceerd zullen worden in overeen stemming zullen zijn met do op 15 April 1939 door Hacha te Berlijn geteekende overeenkomst. De afgevaardigden zullen door Hacha in overleg mét von Neurath worden aan gewezen en niet gekozen. Twee-der den zullen deskundigen zijn.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2