14 MEI MOEDERDAG NIEUW PARIJS Schaduwen aan de kust Verkiezings - propaganda onder militairen? Amersfoortsche Muziekvereeniging Radio uitzending nadeelig Schaaktournooi te Soest BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD AA A C C A HAVIK41 Onderwijzers hebben een kans in Zuid-Afrika VERKOOPINQEN NEDERLANDSCHE HANDEL MIJ. J. Jefferson Farjeon 2* BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 MEI 1939 EEN UITGELEZEN SORTIMENT IN KLEINE LUXE EN PRACTISCHE GESCHENKEN. - SPECIALE VERPAKKING „VOOR MOEDER" LANOESTRAAT 35 TELEFOON 308. Concert op Woensdag 17 Mei in de muziektent Plantsoen Zuid Woendagavond 17 Mei wordt dooi- de Amersfoortsche Muziekvereeniging. di recteur de heer Ferd. de Goeij, in de muziektent aan Plantsoen Zuid een concert gegeven. Het programma luidt als volgt: 1. Marsch 1889 A.M.V. 1939. Ferd. de Goeij. Opgedragen aan de Amersfoort sche Muziekvereeniging, ter gele genheid van het 50-jarig bestaan. 2. Le Barbier de Seville. Ouverture. Rossini. 3. Frühlingsstimmenwalzer. Joh. Straüs3. 4. Ballet Faust. Ch. F. Gounod. 5. Si i'étais Roi. Ouverture. A. Adam. Jubileumgeschenk. aangeboden door de Amersf. Postfanfare. 6. Des Negers Traum, Amerikanische Fantasie. W. H. Myddleton. 7. Musik a us die Operette „Die Csardasfürstin". F.. Kalman. The Liberty Bell, marsch. J. P. Sousa. Jubileumgeschenk aangeboden door de gem. Chr. Zangvereeniging Soli Deo Gloria. BURGERLIJKE STAND Amersfoort, 12 Mei GEBOREN: Rika Johanna, d. v. J. Schuring en D. Hop; Margaretha Jo hanna d. v. H. C. van Dijk en A. Smink. OVERLEDEN: Machiel Jacob Houpst, 78 f., wed. v. T. Vedder; Johanna van Ruitenheek, 38 j., echtg. v. C. Ossendrij ver; Gerrit van Renen, 52 j„ echtg. v. M. v. d. Wal. SPORT EN SPFI AMSTERDAM, 12 Mei In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering \an afdeeling 1 der Vereeniging ter Be hartiging van de belangen van tweede, derde en vierde klasse voet bal vereeni- gingen in Nederland, werden de aftre dende bestuursleden, de heeren J. W. L. Scherpenhuizen en H. B. Verbeek bij acclamatie herkozen. Ale afgevaardig den naar de bondsvergadering werden aangewezen voor de tweede klasse G. Kruvver, H. Scheen en I. Galavazi, voor de derdp klasse G. Hohman en J. W. L. Scherpenhuizen, voor de vierde klasse T. A. W. Berg velt. Met groote meerderheid werd een voorstel aangenomen om te trachten het daarheen te leiden, dat bij uit wedstrijden van het Nederlandsch- elftal geen radio-uitzendingen tus- «chen 1 en 5 uur meer zouden plaats vinden. E*n vluggere afwerking van het wedstrijdprogramma en minder henadeeling van de zomersporten zouden hiervan het gevolg zijn. Men «as het niet eens met de late vaststelling van de bekerwedstrijden en over de beperkte deelneming. Dringend werd verzocht maatregelen te nemen te gen het z.g. wilde voetbal in den zomer. Het groote schaaktournooi. dat op He melvaartsdag en den voorafgaanden avond in Hotel Zeiler te Baarn wordt gehouden, heeft aan belangrijkheid ge wonnen door het instellen van een tweede eeregroep, waaraan behalve de buitenlandsche grootmeesters Salo Flohr en L. Szabo. de Friesche kampioen H. Kramer en de Bussummer A. M. van Epen deelnemen. De eerste eeregroep bestaat, zooals reeds werd medegedeeld, uit Dr. Max Euwe. S. Landau. Mr. G. S. Fontein en Mr. Ed. Spanjaard. Een sterke bezetting dus. waarvan ongetwijfeld interessante partijen het gevolg zullen zijn. De paring voor de eerste ronde is als volgt: EuweLandau. SpanjaardFontein, van Epen—Flohr. Kramer—Szabo. Over de kleur moet nog worden ge loot. Tevens zijn twee premiergrocpen go- vormd waarin deelnemen: R. v. d. Kolk (Bussum), A. ten Noever de Brauw (Utrecht), Jhr. Strick van Linschoten, W. F. Meyer (Rotterdam). W. A. T. S. Schelfhout (Amsterdam). Kolber (Zut- phen). W. H. Bosscha (Soest) en H. He- henkamp (Soest). Ook voor de andere groepen zijn een groot aantal inschrijvingen binnengeko men. Er is een eerecomité gevormd, waar in de Burgemeesters van Baarn en Soest, Jhr. v. Reenen en Mr. de Visser, hebben plaats genomen. Deze zullen het tournooi openen. Voor de organiseerende vereeniging. de schaakclub Soest, belooft dit tournooi een groot succes te worden. DE INTERNATIONALE ZESKAMP AMSTERDAM, 12 Mei. Szabo en dr. Euwe zijn overeengekomen om hun af gebroken partij uit de eerste ronde van den zeskamp, welke hedenavond zou worden uitgespeeld, zonder hervatting in remise te laten eindigen. In den stand brengt deze uitslag geen verandering. Zij deelen samen de twee de en derde plaats met 2Vz punt. KORFBAL Soesterkwartier - Samos A Deze ontmoeting wordt gespeeld op het Toversterrein te Zeist. Onze stadge- nooten wisten de eerste maal te winnen, zij het ook met een oneven goal. Of het thans weer het geval zal zijn, is te be twijfelen: de Utrechtenaren beschikken over een ferme ploeg. De opstelling is als volgt: Aanval: dames: N. Nieuwenhuis en J. Nieuwenhuis; heeren: W. Boon en B. Gerritsen. Midden: dames: J. Bauhaus en G. Dol- der; heeren: H. Los en E. Kraak. Verdediging: dames: Kitty van Dijk en M. v. Empclen; heeren: C. Eshof en P. de Gunst. TENNISPARK „VOLTA EN PASCALBAAN" Ook dit jaar organiseert de tennis- commissie „Volta-Pascal" een tournooi voor de leden van de clubs, die op deze banen spelen. Het tournooi vangt Zaterdag 3 Juni a.s. aan; gespeeld wordt volgens afval- systeem. BINNENLAND Stemming bij volmacht zou daar aanleiding toe geven, meenen sommige Kamerleden VGRAVEXHAGE. 11 Mei. Aan het verslag op het wetsontwerp hou dende voorschriften betreffende het stemmen bij volmacht door militai ren bij de in 1939 te houden gemeen teraadsverkiezingen wordt o.m. ont- leend: Eenige leden stelden de vraag. of. nu aan alle militairen gelegenheid zal worden gegeven bij volmacht aan de verkiezingen deel te nemen, dit meebrengt, dat volledige vrijheid zal worden gegeven tot verkiezings propaganda onder de militairen. Zon der zoodanige vrijheid toch komt huns inziens de bevoegdheid om hij volmacht te stemmen niet volledig tot haar recht. Dezelfde leden vroegen verder, of er geen aanleiding bestaat bij deze gelegen heid het stemmen bij volmacht ook te vergemakkelijken voor hen. die tijdelijk, al dan niet onder drang der regeering. werk hebben moeten aanvaarden buiten onze grenzen. Van andere zijde werd opgemerkt, dat het geen aanbeveling verdient dit pro bleem, dat van veel verdere strekking is, aan de orde te stellen hij de behandeling van dit wetsontwerp, hetwelk alleen een voorziening beoogt ten aanzien van hen die tengevolge van de huidige buitenge wone omstandigheden in militairen dienst zijn geroepen of gehouden. Sommige leden brachten voorts de vraag ter sprake, of het als een strafbaar feit beschouwd kan worden, indien een militair van de hem nu te verlecnen be voegdheid tot het aanwijzen van een ge machtigde geen gebruik maakt. Strekt de stemplicht of liever de opkomstplich't zich zoo ver uit, dat men kan worden verplicht een ge machtigde aan te wijzen? en is de gemachtigde, die de volmacht aan neemt. doch niet opkomt, wellicht óók strafbaar? Andere leden beantwoordden de eer ste vraag zonder voorbehoud ontken nend. Nergens legt de kieswet den kie zer, die verhinderd is zelf te verschijnen, de verplichting op een gemachtigde aan te wijzen. Ook de vraag, of de gemach tigde. die niet opkomt, strafbaar zal zijn, moet naar de meening van deze leden ontkennend worden beantwoord. Sommige leden vestigden er de aan dacht op. dat er onder de militairen, die onder de wapenen zijn geroepen, enke len zijn, die- door anderen als gemach tigde waren aangewezen. Deze militai ren zelf zullen nu bij volmacht kunnen stemmen. De personen, die hen hadden gemachtigd voor het meerendeel men- schen, die tijdens de stemming in het buitenland zullen zijn kunnen echter geen anderen gemachtigde meer aanwij zen en zullen dus hun kiesbevoegdheid niet kunnen uitoefenen. Gevraagd werd of hieraan wellicht kan worden tegemoet gekomen door deze gemachtigden, voor zoover dit maar eenigszins mogelijk is, in de gelegenheid te stellen zich op den stemmingsdag naar hun woonplaats te begeven. Ook werd gevraagd, of er aan een regeling als thans wordt voorgesteld voor de militairen niet eveneens be hoefte bestaat voor hen, die in werk verschaffing zijn geplaatst. Of kan de regeering toezeggen, dat deze laatsten in de gelegenheid zullen worden gesteld in hun woonplaats aan de stemming deel te nemen? Eindelijk vestigden eenige leden er de aandacht op. dat de voorgestelde rege ling onuitvoerbaar zou worden, indien het onverhoopt noodig mocht blijken tot algeheele mobilisatie over te gaan. Zou in dat geval de stemming worden uitge steld? Van verschillende zijden werd opge merkt, dat de hier genoemde termijn van drie dagen wel zeer kort is. Zou het niet mogelijk zijn den termijn iels ruimer te stellen? DIEVER, 12 Mei. Gisteravond heeft een felle brand de boerderij van den landbouwer J. Doggen, te Diever geheel in de asch gelegd. De inboedel ging verloren, terwijl twee kalveren en twee en twintig varkens in de vlammen omkwamen. Toen de brand uitbrak, waren de be woners met de buren op een bruiloft. Het vuur werd ontdekt, door eenige bruiloftsgangers, die te half twaalf huiswaarts keerden. Zij sloegen alarm met het gevolg dat er een run ontstond van feestgangers naar het brandende huis. Gelukkig slaagde men er in de drie kinderen, die alleen thuis waren, te red den. De brandweer kon tegen de enorme vuurzee niets uitrichten. Dank zij de gunstige windrichting bestond er geen gevaar voor overslaan naar de belen dende perceelen. De landbouwer was slechts laag ver zekerd. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Dr. P. W. HOOGTERP t 's-GRAVENHAGE, 11 Mei. In 36- jarigen ouderdom is hier ter stede over leden de heer dr. P. W. Hoogterp. pri vaat-docent in de letteren en wijsbe geerte aan de rijksuniversiteit te Gro ningen. De crematie zal Zaterdag a.s. te Wes- tcrveld geschieden, na aankomst van den trein van 11.40 uur. Vijfjarig jongetje dood gevallen AMSTERDAM. 12 Mei. Gisterenmid dag omstreeks 5 uur heeft zich op de Ruysdaelkade een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij een vijfjarig jon getje den dood vond. Het ventje, dat alleen thuis was zag kans op het dak te klimmen. Hier kwam de jongen te vallen met het nodlottig gevolg, dat hij over den rand van het dak sloeg en naar beneden stortte. De knaap bleef dood op straat liggen. Het lijkje is naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht VERKEERSSTREMMING OP RIJKS WEG 's-GRAVENHAGE, 12 Mei. Wegens verbetering van de rijbaan, zal de rijks weg Leeuwarden-Groninger grens, voor zoover betreft het wegdek Oud-Tol hu is- Hoogebrug, voor alle verkeer, met uit zondering van het rijwielverkeer, ge stremd zijn van 22 Mei tot en met 3 Juni a.s., op werkdagen van 718 uur. of zooveel langer of korter als noodig zal blijken te zijn. 'Ckdes Tbugeres* witte Bordcau p.fl./l.25 MA39 A TEL.292 Aldus het jaarverslag van de Nederlandsche Zuid-Afri- kaansche vereeniging Aan het binnenkort te verschijnen jaarverslag van de Nederlandsche-Zuid- Afrikaansche vereeniging is het volgen de ontleend: Zelden is de warme belangstelling die Nederland koestert voor Zuid-Afrika zoo duidelijk aan den dag getreden als in het eeuwfeest 1938. Wederzijds is door dit eeuwfeest het gevoel van saamhorigheid en verwant schap. dat in den gewonen dagelijk- schen omgang minder sterk tot uiting komt. opnieuw versterkt. Minder opgewekt is het verslag over de emigratiehemoeiingen. De afwijzing van eenige honderden aanvragen van Nederlanders, na dat zij zes maanden waren aange houden. was een groote teleurstel ling. Het aantal in Zuid-Afrika binnenge komen Engelschen overtreft in 1938 dan ook alles wat vorige jaren te zien heb ben gegeven, Het gaat ver uit boven het aantal toegelaten Nederlanders. Ondanks dezen teleurstellenden gang van zaken heeft de vereeniging in sa menwerking met de stichting ..Land verhuizing Nederland" in Den Haag in het begin van het nieuwe jaar een brochure uitgegeven „De Unie van Zuid-Afrika als hestemmingsland voor den Nederlandschcn immigrant". Het zal echter de vraag zijn. of zij nog veel nut kan stichten wan neer Zuid-Afrika niet het inzicht krijgt, dat juist Nederlandsche im migranten veel kunnen bijdragen tot het behoud van het evenwicht tusschen de volksdeelen binnen de Unie. De toeristenreizen van Nederlanders naar Zuid-Afrika ziin blijkens het ver slag toegenomen. In het verslag van het fonds ten be hoeve van het Hollandsch onderwijs in Zuid-Afrika herhaalt het bestuur de op merking van verleden iaar. dat er voor een Nederlandschen onderwijzer, die zich de moeite en financieele offers voor een opleiding aan een Zuid-Afri- kaansche kweekschool of universiteit kan getroosten, in de huidige omstan digheden nog wel een kans van sla gen is. Het bezoek van de Koningin aan België BRUSSEL, 11 Mei (A.N.P.). - De Bel- gische minister-president en minister van buitenlandsche zaken, Pierlot, heeft aan het gevolg van den Nederlandschen minister van Buitenl. Zaken. Patijn, die H.M. Koningin Wilhelmina op haar be zoek aan België vergezelt, toegévoegd baron van den Bogaerde de ter Brugge, die twee keer secretaris van de Belgi sche legatie te 's-Gravenhage is ge weest. DE BOTERHEFFING 's-GRAVENHAGE. 11 Mei. Wij ver nemen van bevoegde zijde, dat het be drag van de heffing en steun-uitkée- ring op boter, behoudens tusschentijd- sche wijziging, voor de week van 11 tot 17 Mei is vastgesteld op 55 cent per k.g. ACHTERVELD, 19 Mei. Vergaderlo kaal Boerenleenbank. Verkooping van woonhuizen en perceelen grond. 11 uur voorm. AMERSFOORT. 19 Mei. Centrale werkplaats. Verkooping van spoorhout 10 uur v.m. BAARN, 8 Juni, Amalialaan 1. Ver kooping van drie Winkelhuizen, 8 uur nam. FINANCIËN, IN verhouding tot de dividend de claratie van het meerendeel der Nederlandsche bankinstellingen, maakt die van de Nederlandsche Handel-Maatschappij met een divi dend van5*A% een alleszins gunstig figuur. Wel bedroeg het dividend over 1937 6Vs%, maar toen kon men ook stellen, dat zich enkele voor het bankwezen hijzonder gunstige mo menten voordeden als daar b.v. waren de enorme stroom van con- versie's. i' Het voordeelige bedrijfsresultaat blijkt voor 1938 niet zooveel bij het daar aan voorafgaande jaar ten achter te zijn gebleven; toen bedroeg het f5.122.000 tegen dit jaar f 4.048.000 een verschil dus van goed f 1 millioen. Wanneer men de verlies en winstre kening der Maatschappij nader analy seert, dan springen daarbij twee dingen naar voren. Ten eerste het, zeer bevre digende cijfer hetwelk de post „interest en wissels" te zien geeft nl. f 7.2 millioen tegen f 6.125.000 in 1937. M.a.w. over het afgeloopen jaar wees deze post dus nog een stijging, aan en in dit opzicht kan men van een volkomen afwijkende ont wikkeling in vergelijking tot de andere banken spreken, omdat voor hen een sterke daling onder dit hoofd viel waar te nemen. Een verklaring hiervoor te geven is niet gemakkelijk. Wij voor ons zijn echter geneigd deze te zoeken in de richting van de groote activiteit welke deze Bankinstelling in het afgeloopen jaar hooft o"*»-nn hot terrein der internationale credietverlêening, zulks in nauwe samenwerking mot dc Firma Mendelssohn Co; Amsterdam. Wij willen slechts in herinnering brengen de credieten verleend aan de Fransche Staat en de Fransche Spoorwegen, waarmede enkele honderden millioen guldens waren gemoeid. Omtrent de ga rantie provisie, welke de Fransche de biteur aan banken combinatie betaalde, staan natuurlijk geen gegevens ter be schikking, maar men zal mogen aanne men, dat deze in vele gevallen toch wel zullen hebben heloopen. Wij gaan er daarbij van uit, dat de combinatie deze credieten tegen den zelfden prijs aan da gegadigden uitsleet als zij er zolf voor bad betaald. Was dat niet het geval en zat ook daar nog een marge tusschen, dan is het duidelijk, dat de winsten uit deze niet uitsluitend tot de garantie provisie beperkt zijn gebleven. Een tweede merkwaardigheid vormt de sterk gedaalde winst uit hoofde van cultures n.l. van f 1.200.000 tot f 432.000 Zulks lijkt niet vcrcenigbaar met den gunstigen gang van zaken in de suiker- industrie, waarbij de Bank, in den vorm zoowel van eigen fabrieken als deelne mingen, sterk is geïnteresseerd, en wel ke, wat de eerste betreft, tot op twee gulden zijn afgeschreven. Het verslag geeft hieromtrent helaaa geen opheldering, hetgeen te betreuren valt, omdat men hieruit anders waarde volle' conolusie's zou entten. Raadgeving WAT DOEN WEALS DE KINDEREN GEEN EETLUST HEBBEN? Het is niet zoo moeilijk om Uw kin deren de eetlust weer terug te geven. Het beste middel, dat wij kennen is even eenvoudig als doeltreffend. Geef ze een paar weken lang eiken dag, ongeveer een kwartier voor de maal tijden 5 tot 10 druppels Karmus (ex tract) in een eetlepel water, of op een theelepeltje suiker. U zult eens zien hoe goed dat helpt, want Karmus (extract) heeft een sterke eetlust-op- wekkende werking. Hot smaakt boven dien lekker en is uitstekend voor het gehcele organisme. U kunt het bij Uw apotheker of drogist krijgen. Vraag een druppelfleschje van 30 gram. U doet er lang mee, want 30 gram is on geveer 750 druppels. Dit middel heeft hij vele kinderen al goed geholpen- Knip deze raadgeving uit, om niet te vergeten het in huis te halen. (Adv.) FEUILLETON Naar het Engelsch van „Ik geloof, dat ik u eigenlijk moest zeggen, waarom het was. voor dat u heslist'', zeide ze. ..Dat is niet noodig, want ik heb al een beslissing genomen", antwoordde Leonard. „En bovendien ik weet al waarom het was." Zij keek snel naar hem, terwijl hij voortging: „Lieve deugd, juffrouw Fyne, waarom zouden de mensehen toch uit uw hotel gaan wegloopcn om uw ongeluk? Ik ben het eens met uw trouwen, kleinen schoen poetser. dien ik zoo pas op het strand ontmoette. Een aardig ventje, die jon gen. Hij is erg hoos op uw gasten, dat zij u verlaten hebben, juist nu u het zoo noodig heeft, dat zij blijven."^ „Ja. ik heb één goeden vriend", ant woordde juffrouw Fyne, zwakjes glim lachend. „Misschien hebt u er twee", ant woordde Leonard gevat, haar in het gezicht ziende. „Denkt u. dat ik op een of ardere manier zal kunnen helpen?" Zij keerde zich een oogenblik om en draaide zich toen terug, boos op zich zelf. omdat zij op het punt was geweest zich door haar toestand te laten neer slaan. „U heeft me al geholpen"', zeide ze „Ik weet zeker, dat mijnheer Morley van plan was op te zeggen, toen hij u ontmoette en u over tennissen begon te spreken „Ja, en ik zal hem over tennissen blijven spreken", antwoordde Leonard „Waarom zou hij hebben opgezegd? Wat hebben ze er allemaal voor reden voor om dat te doen?'" „Nu het is hier niet erg prettig geweest, de laatste paar dagen. Ik heb mijn best gedaan om opgeruimd te blij ven „Ja. dat kan ik zien!" maar het was niet gemakkelijk en natuurlijk is alles veranderd. Het is moeilijk om in een vacantiestemming tc zijn wanneer voortdurend politie en detectives in en uit loopen. F.n boven dien, ik knn ze niet duidelijk nmken, dal ik wilde, dat ze maar heel ge woon moeten doen wanneer ik erbij ben." Leonard knikte, deelnemend. „Som migen van hen zouden een beetje ner veus zijn. natuurlijk", merkte hij op, „maar wat mij treft is, waarom er zoo veel van hen zijn weggegaan „Dat begrijp ik ook niet", antwoord de juffrouw Fyne zacht. „Het lijkt er wel op „Waar lijkt het wel op?" vroeg hij bemoedigend, toen zij aarzelde. „Alsof er iets anders was." „Nu, als dat er is, zullen we het tot het eind nagaan", riep Leonard vurig uit „Kijk eens. juffrouw Fyne. ik houd ii van uw werk. maar kunt u mij nog vijf minuten erbij geven en mij eens precies vertellen wat er gebeurde op den dag, dat uw vader verdween? Een week geleden, is het niet?" „Ja, 13 Augustus." „Juist. Was hij ziok of iets derge lijks? Vertelt u mij eens de heele ge schiedenis." „Er is niet veel te vertellen", begon juffrouw Fyne. „Nee, vader was niet ziek. zijn gezondheid liet niets te wen- schen over. Hij deed alles dien dag als gewoonlijk en er was geen verschil, toen hij me goeden nacht zei cn naar zijn kamer ging. Tenminste nee, ik geloof niet, dat er cenig verschil was." „Dat wil zeggen, u gelooft", verduide lijkte Leonard. „Op welke manier zou er eenig verschil hebben kunnen zijn „U neemt heel goed een kruisverhoor af", glimlachte zij, een weinig blozende „Maar men mag niet de fout maken, dingen belangrijk tc doen voorkomen, wanneer ze het niet zijn. Ik bedoel, dat men achteraf denkt aan allerlei kleinigheden, begrijpt u. Het is gevaar lijk daaraan beteckenis te hechten, nietwaar?" „Dat ben ik niet in alle opzichten niet u eens", antwoordde hij. „Het komt er zeer op aan, wat die kleinigheden zijn cn welke beleekenis men eraan hecht. Wat merkte u op met betrekking tot uw vader?" „Hij scheen een beetje afwezig. Voor 't eerst in zijn leven het klinkt een beetje gek vergat hij mij goeden nacht te kussen en ik moest hem er aan herinneren." „Wel, dan was er eenig verschil", ver klaarde Leonard min of meer afkeu rend. „Ik zal moeten aandringen op meer nauwkeurigheid, juffrouw Fyne. wanneer ik u zal helpen! Nu, en nadat hij naar zijn kamer was gegaan?" „Daarover kan ik u juist niets ver tellen", antwoordde zij ernstig na een korte stilte. „Ik heb hem daarna niet meer gezien. Den volgenden morgen in dc vroegte is zijn boot aangespoeld. Hot was een kleine boot, die bij het hotel hoorde. We gingen naar zijn kamer. Daar was hij niet. Hij was niet naar bed geweest. Dat is alles." Naar het meisje kijkende, zag Leo nard in gedachten de gebeurtenissen van dien tragischer» morgen voor zich cn hij kon zich den folterenden angst voorstellen, die zij had doorgemaakt, vooral omdat zij cr zich nu niét op be riep. Zonder twijfel had zij op dat kou de, grauwe tijdstip dezelfde kracht ge toond, die zij sindsdien steeds geloond had en nu ook weer toonde, maar dat verminderde niet dc spanning, die zich van haar moest hebben meester ge maakt. noch deed het iets af aan haar hulpeloosheid en eenzaamheid. Hij wachtte eenige oogenblikkcn, omdat juffrouw Fyne zich weer had afgewend. Toen zei hij op zijn vricndelijksten toon „We zullen er nu niet meer over spre ken, juffrouw Fyne. Later kunnen we er misschien op terugkomen. Maar cr is één vraag, die ik u nog zou willen stellen. Is er hier iemand om u te hel pen? Ik bedoel verwanten of vrienden, begrijpt u?" „Niemand", antwoordde zij. „Vader en ik hadden alleen elkaar.'' Een ingeving, perst teruggedrongen kwam nu weer bij hem hoven en hij gaf er uiting aan. „U vroeg me voor hoe lang ik deze kamer zou willen hebben", zeide hij. „Ik neem haar, als ik mag, totclat uw vader is gevonden." Het volgende oogenblik was hij al- lcpn. Nu was mejuffrouw Fyne haar aandoening niet meer meester. HOOFDSTUK III. De goed gekleede heer De goed gekleede heer, wiens beschrij ving we het voorrecht hadden te lezen in een stuivers notitieboekje, stond in de hal van het hotel, toen Leonard Sefton van zijn kaïner naar beneden kwam op weg naar de conversatiezaal, waar de thee werd geserveerd, maar Leonard zag hem niet, daar hij zijn stand telkens zoo veranderde, dat de kellner, met wien hij sprak, hem als een scherm diende. Onderwijl vervolg de de kellner, een bewegelijke Italiaan, een heftig betoog met zachte, gearticu leerde stem. „Het is niet goed hier, nee, niet goed", hijgde hij, terwijl zijn oogen rus teloos in hun kassen draaiden. „In Ita lië ah! u ruzie hoe zegt u dat open kaart. Si, si! Een mes! Vlug! En het is voorbij." F,en gelukkige glim lach verhelderde zijn gelaat bij deze prettige herinneringen. „Maar hier, in dit land, weten ?e niet van ruzie. N'iemanJ weet" 7ijn ongen rolden naar boven en warm voor een oogenblik bijna geheel verdwenen. „Een man gaat weg. Hij niet komt terug. Gocicndag." Hij kuste zijn hand met een gebaar van vrees. „Uit!" „En de eigenaar van dit hotel ging weg en hij kwam niet terug?" vroeg de goed gekleede man, terwijl hij zich weer zoo verplaatste, dat hij de plek in het oog kon houden, waar Leonard verdwe nen was. Luigi aarzelde. Had hij mis schien te veel gezegd? Zijn ondervrager las zijn gedachten cn voegde eraan toe: „Ik heb er speciale reden voor je dit te vragen en ik verzoek je ook aan niemand te zeggen, dat ik hier geweest ben „Ah! weer een detective!" riep Luigi uit, terwijl hii begrijpend knikte. „Wij hebben een bijenzwerm van ze ghad. Maar ik kan vertellen u niets." Hij schudde heftig zijn hoofd. „Hij verdween in den nacht. Zijn boot aangespoeld. Alleen „Zijn boot? Ging hij dan naar zee?" „O ja. Dc politie zegt! Een prettige nacht voor roeitochtje o ja!" Hij glimlachte met een gekunsteld sarcas me. „Uw politic ze weten alles. Maar ik, ik weet niets. Maar ik denk." Hij wees met zijn vinger op het voorhoofd „Vendetta". Misschien mijnheer Fyne iemand gedood. Lang geleden hè? Si, Si! Dan vriend van iemand mijnheer Fyne verdronken. Niet goede plaats hier. Ik spoedig weg. Alleen kort ik ben hier. Vijf, zes dagen." Zijn ondervrager keek hem scherp aan. „Was je niet hier op 13 Augustus?'* vroeg hij. „O nee. als ik hier was toen, ik nou pa. Andere kellner had ongeluk. Fiets. Ere ziek. In ziekenhuis." „Zoo. Wanneer was dat?" „Volgenden dag." „En jij bent voor hem in de plaats gekomen?" „SI. Si! Zij me niet vertelden wat ge beurde. Als ze me verteldpn ik niet ka rnen. Toen ik hoor heb ik vingers ge told. Een man weg. Andere man heeft fiefsongeluk. Wie weef wanneer num mer drie aan beurt? Misschien nummer drie zal zijn Luigi. Slechte plaats dit. Ik weet hier." en hij wees op zijn maag „Luigi spoedig wee. Luigi uit!" Een dienstmeisje verscheen aan den ingang van de hal. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6