VOOR DE VROUW MOTTEN, schrik der hu isvrouw De kleur der kleeding CQA/IETlCn uit hygiënisch oogpunt bezien Zomer- mantels Borstelen, kloppen en luchten is noodzakelijk (Ds^a (pathon&n frijn bij anA v&hkhijqbaah VROOM EN DREESMANN Een gulden lach voor iederen dag' Zomersproeten NIET de mode-lijn van onze klce- ding en evenmin het maaksel of de parneerine zijn van het meest behing doch vóór alles dient men eroote aandacht te besteden aan de.kleur. Wij bedoelen niet, dal deze gekozen moet worden in verhand met de heerschende mode doch veel meer uit 'n oogpunt van hygiëne. Kleuren werken niet alleen op de stemming in doch worden zelfs gekozen in verband met bepaalde ziek tepevalien hetgeen men o.a. in de zeer bekende „Rudolf Steiner" kliniek hier te lande kan waarnemen. In Zuidelijke landen heeft men veel meer dan hij ons, een groote voorliefde voor sprekende kleuren en naarmate men meer noordelijk komt geeft men de voorkeur aan het drapen van witte kleeren. Het hangt samen met het feit, dat donkere kleuren de zon tot zich trekken en de warmte langer bewaren 'dan lichte tinten en wit. Pe zomer maanden zal men ook in de meer Noor delijke landen hij voorkeur lichtge kleurde en poreuze weefsels dragen. Menige huisvrouw zal aanstonds den ken aan hot meerdere werk,, dat witte kleeren geven, omdat zij gauwer vuil zijn, dan die, welke van donkere stof fen gemaakt zijn, hetgeen echter niet juist is, alleen ziet men vuile plekken gauwer op wit, dan op donker. In ze ker opzicht is dit een voordeel, aange zien niemand gaarne met vuile klee ren zal rondloopen en lichte kleeding- stukken meermalen gewasschen moe ten worden, hetgeen meer arbeid be- teekent. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat ziektekiemen op lichte weefsels spoediger vernietigd worden dan op donkere. Uit hygiënisch oogpunt zal men verstandig doen, vooral in de zo mermaanden lichte kleeren te dragen, omdat de zomerstralen er intensiever op inwerken en tot op de huid door dringen. Lichte weefsels zullen in den regel ook meer poreus zijn dan donkere, waardoor zij een hetere huidcirculatie in de hand werken, die niet anders dan bevorderlijk voor de gezondheid kan zijn. Vooral oudere dames voelen zich aangetrokken in ons klimaat tot het dragen van zwarte kleeren, al thans donkere. Waar wij zooeven ge wezen hebben op het feit, dat deze niet minder vuil en stof tot zich nemen, dan lichte weefsels, verdient het uit een oogpunt van hygiëne aan beveling alles wat men veel draagt op gezette tijden te laten reinigen. Het verstandigst is dit op deskundige wij ze te laten doen, aangezien de geringe kosten hieraan verbonden, niet opwe gen tegen de kans. die men loopt door zelf wasschen een kleedingstuk te bederven. Vrouwen Vredesdag Het Comité voor den Vrouwen-Vre desgang (Rotterdam 17 Mei a.s.) zendt ons een tweetal gedichten van Jan v. Alfen, die bij gelegenheid van deze vredesbetooging gezongen zullen wor den. Het eene vers vangt met het volgen de couplet aan: De vrouwen, zij trekken te velde In heiligen strijd om de vree. De moeders zij loopen er fier zij aan zij De hoofden geheven in golvende rij Als deinende baren der zee. De beginstrofe van het andere vers luidt: Eén wijle stopt het stadsverkeer! De polsslag van 't moderne leven Staakt één moment z'n snellen slag, Maakt plaats 't is Vrouwen Vredesdag En wilt de Moeders ruimte geven. De zomermantels bestaan voornamelijk uit dunne gebloem de zijde of kant die niet meer half of driekwart maar weer lang, gelijk met de japon is. v.l.n.r. zwart-wit complet van wollen georgette; gebloem de wit piqué of kanten mantel op donkere zijden japon; de ja pon heeft een gebloemd taille- stuk van dezelfde stof als de mantel is, de mantel heeft een effen afwerking van de japon stof. ONMISBARE BAGAGE J~\F, tijd is weer aangebroken, dat we J voor een weekend naar buiten trek ken. Practische en lichte bagage is natuurlijk een eerste vereischte. Het is ze ker geen overdrijving, wanneer we onze kleine, maar belangrijke schoonheidsmid delen eveneens tot de lichte bagage reke nen Indien uw uitrusting in orde is en men niets vergeten heelt (ik bedoel nl. die kleine, gewichtige dingen, die men gewend is in een reisnecessaire op te her gen), dan is de weg geëffend en kan de korte vacan tia zonder stoornis verloopcn cn naar waarheid ten volte genoten worden. Uw onontbeerlijke schoonheidsmiddelen zijn in derdaad zoo onmisbaar, dat uw goed hu meur a in den steek dreigt te laten, wan neer men daarvan een kleinigheid vergeet en men zich behelpen moet met een surro gaat. waarbü het niet uitgesloten is. dat dit schadelijk voor de teint is. Een gevoelige huid reageert meestal direct op vreemde praeparaten en zeker niet ten goede. Ook onze zenuwen worden weldadig beïnvloed, wanneer men de vertrouwde geuren van de eigen schoonheidsmiddelen in zich opneemt in een andere omgeving. Om een voorbeeld te noemen: de geur van een onbekend parfum irriteert ons mees tentijds meer dan ut bekennen willen Men zorgc steeds een kleinen voorraad te hebben van die praeparaten. die men gewend is te gebruiken: om niet tot de ont dekking te komen, wanneer men op het punt staat uit te gaan. dat een pot of flesch leeg is. Neem ook in uw kollcr een paar kleine hnnddockles mee. die uitsluitend voor het gezicht bestemd zijn: dat is een goede voorzorgsmaatregel. Evenzoo zal men een klein paklc watten en natuurlijk nok borax om het harde waschwater zacht te ma ken en wat compressenmatcriaal bij de hand moeten hebben. Reist men in een open auto, dan verdient het aanbeveling de huid voor den aanvang van de reis goed in te crcmen en geen poeder te sparen. Nog beter is het licht- beschcrmende crème te gebruiken. Het dragen van een voile bewaart het gelaat voor veel stof en vuil. Draag tijdens den autorit liever geen japon met een puntig uitgesneden huls; een onregelmatige zon- nebruining is mocilük te herstellen Om dezelfde reden bedekt men liever de ar men. Ook geldt dit voor de eerste roei- of zeilpartij. Wellicht geniet men te onna denkend van dit evenement en de stralen van de voorjaarszon zijn sterk, de huid is er nog niet tegen bestand, waarbii nog komt dat het water de zonnestralen ster ker terugkaatst dan men denkt. Bij een eenigsziits lange treinreis ver mij de men om in een rookcoupé plaats te nemen. Zonder overdreven le zijn moet ik opmerken, dat sterke sigaren- of cigaret- tenrook geen bepaalde schoonheidsmid delen zijn. Niets belemmert u de hotel- of pension kamer een weinig persoonlijk cachet te vcrlcenen. Hier en daar een zelf geborduurd kleedje, een vertrouwde loto. een klein rcisklokje plus een vaasje met uw lieve lingsbloemen. dat alles zijn kleine dingen, die toch onmiskenbaar iets huiselijks in een vreemde omgeving brengen. DIANA /EDER voorjaar ontvangen wij talrijke verzoeken van huisvrouwen omtrent een of ander middel, dat inderdaad af doende werkt om motten te verdelgen. Niet alleen bindt de hedendaagsche huis vrouw den strijd aan tegen deze schijn baar onschuldig rondvliegende insecten, doch reeds in lang vervlogen tijden ga ven deze acte de présence. Middelen om hen te verdelgen? Ontel bare preparaten worden aangeprezen, doch tot nog toe kan men niet zeggen, dat zij inderdaad afdoende blijken te zijn. Meent men, dat er geen mot meer in huis is, dan ziet men er op'n gegeven oogenblik weer een rondvliegen of op een of an der kleedingstuk zitten. De vliegende mot ten zijn echter niet het meest te duchten, zij hebben het kwaad reeds verricht door hun eitjes op de meest ongewenschte plaats te deponeeren. Eitjeswaaruit na verloop van tijd de kleine wormpjes ko men. die zich aan de pluizige wol te goed doen. Bont is al evenmin veilig tegen de motten: en bij gebrek aan beter nestelen zij zich ook in kunstzijden weefsels. De huisvrouw zal moeten trachten te voorkomen, dat mevrouw Mot gelegen heid vindt haar eitjes in een of andc kleedingstuk te leggen en het voor naamste weermiddel bestaat uit klop pen, borstelen en luchten. Voor vloer- kleeden zal herhaaldelijk stofzuigen ge- wenscht zijn, alhoewel viltranden, die vastgespijkerd langs de muren liggen, veelal als slachtoffer der motten sneu velen. Motten houden van een rustig bestaan op donkere plaatsen en daarom is het gewenscht, kleerkasten regelma tig uit te halen en de kleeren in de zon te hangen. Men moét winterkleeren zoo mogelijk opbergen in een kast, die niet te vaak geopend behoeft te worden en vooraf grondig schoongemaakt is. Eerst worden de naden met een of ander pre paraat ingespoten, daarna de geluchte of gereinigde kleeren op eenigen af stand bestoven, geheel volgens de aan- wijzigingen, die op de bus vermeld zijn. Groote stukken, worden bij voorkeur in mottenzakken bewaard of wel in cre tonne zakken, terwijl men deze even tueel zelf kan naaien van couranten, hetgeen echter minder fraai is. Bont mantels, die meestal een groote waarde vertegenwoordigen kan men beter bij een bontwerker in bewaring geven om dat zij bijzondere zorg vcreischen. Zulk6 brengt wel een kleine uitgave met zich, doch geld is een relatief begrip, waarvan de uitgave in verhou ding moet staan tot de betreffende waarde, die eventueel verloren kan gaan. In vele gezinnen wordt de fout begaan, dat men winterkleeren in het CZ^clconfieid U 'n kostelijk beZit Uw make-up in har monie met de laatste modetinten. Poudres et Rouges Lesquendieu, Paris. AMERSFOORT 9. BUYSLAAN tt - TEl. >007 voorjaar in een of andere ka6t hangt voor het geval ze, in verband met het grillige weer, nog eens noodig mochten zijn. Deze gelegenheid neemt het mot- tenwijfje gaarne waar om haar eitjes tusschen de naden, in zakken of bont kraag te leggen. IET genoeg kan de nadruk gelegd worden op de noodzakelijkheid om alles goed gereinigd de zomerrust te doen ingaan. Kloppen en borstelen zal steeds het parool moeten zijn, zoowel aan binnen- als buitenkant, naden en zakken niet te vergeten. Stoomen van kleeren is zeer aan te bevelen, evenals het eventueel verwijderen van vlekken, terwijl menige mantel of jas reeds op knapt, indien men dit kleedingstuk flink afborstelt met water ammoniak. De praktijk heeft geleerd, dat motten bij voorkeur haar eitjes leggen op plaat sen, die min of meer vettig zijn, door dat zij met de huid in aanraking kwa men. Gestoomde en gewasschen kleeren komen doorgaans niet het eerst aan de beurt. Kleine wollen stukken kan men het best in versch bedrukte couranten met kamfer, rozemarijn of kruizemunt ver pakken en de pakjes in cartonnen doo- zen bewaren, waarvan de deksels met courantenpapier dicht geplakt worden. Kleine bontartikelen worden eerst tot op het huidje met een groote kam ge kamd en uitgeschud en daarna in cou ranten gewikkeld, echter zóó, dat er geen openingen in de pakjes zijn. Met peper bestrooien is niet aan te raden, aangezien niet alle bontsoorten dit ver dragen; beter kan men kamfer gebrui ken. Meermalen worden kasten uitgezwa- veld, voor men er de kleeren in op bergt. Men plaatst de zwavel op een blikken deksel, steekt deze aan en laat de dampen inwerken op hout en naden gedurende 46 uur. Deuren sluiten. Niet zelden gebeurt het, dat kleeden of meubels door de motten aangetast zijn en dan is het verstandig, deze vakkun dig te laten zuiveren van eitjes en wormpjes. Heeft men zooveel motten, dat het een ware plaag wordt, dan kan men het best deskundig advies inwin nen op welke wijze men het gebroed afdoende zal kunnen verdelgen. TEN slotte halen wij een historische herinnering aan, waarover in oude kronieken geschreven wordt, n.l. dat in vroegere eeuwen de familie Mot in „hoog aanzien" stond bij lakenhandela ren, kleermakers en bontwerkers. In Duitschland werd jaarlijks het „motten- feest" gevierd door deze drie gilden. Dit feest dateert reeds van de middel eeuwen. In Berlijn is het laatste mot- tenfeest in 1848 gevierd geworden; een feest, waaraan door oud en jorig werd deelgenomen, en dat in Noord-Duitsch- land een soort laat carnaval was, het welk in het voorjaar gehouden werd. De leden der bovengenoemde gilden ver zamelden zich met hun familie op een zeker punt. vanwaar af men een rond gang door de stad maakte. Vaandels werden meegevoerd met geborduurde „reuzen" motten, terwijl spreuken hun lof verkondigden. Vele mannen en vrou wen, meisjes gezellen en leerlingen waren als motten verkleed, alles ter eere van deze simpele insecten, die „werk aan den winkel brachten". Van de groote. populariteit getuigen nog ver schillende spreekwoorden, die in den volksmond gebruikelijk zijn, o.a. „Mot ten vreten aan de kleeren, zorgen aan het hart." Als spot bedoeld voor de hoogmoedi- gen wordt gezegd: „Motten komen in het mooiste kleed." Na dit motten-praatje besluiten we met den wensch dat dit laatste noch In werkelijken, noch in overdrachtelij ken zin het geval moge zijn! Strepen, ruiten en noppen voor den Zomer V.l.n.r. gestreept jasje met schouderpas waaruit ingeslikte plooien uitspringen; ge streepte japon van overhemd zijde met dwars gestreepte zakjes; voile of cretonne jurk met brecde revers en groote opgestikte zakken; geruite japon met ruime voorbaan en bolerotje; genopte waschzijden jurk met wit piqué vestje; eenvoudig Sport- of tuin- jurkje met steekzakjes en plooirok; gekleede middagjurk met bandfluweelen ceintuur waarop een wollen georgette cape met hel gekleurde corsage gedragen wordt. Profiteert deze week van onze speciale aanbieding uit onze stoffen-afdelingen Bezichtigt vooral onze étalage voor deze koopjes AMERSFOORT n VROEGER werd de opvatting meer malen gehuldigd, dat menschen, die veel lachten, dik werden. Tus schen lachen en dik worden bestaat geen enkel verband, dat begrijpt ieder mensch, hoogstens kan men zeggen, dat menschen met een rustigen ge moedstoestand gauwer geneigd zijn te lachen en beweerd wordt, dat dit type menschen menigmaal aan den meer ge- zetten kant is. Van lachen alleen is nog nooit iemand dik geworden en toch zullen menschen, die tot oordeelen be voegd zijn, verklaren dat lachen niet alleen in geestelijk opzicht gezond is, doch ook uitstekend op het organisme werkt. Hartelijk en welgemeend lachen brengt een aantal spieren in beweging, evenals maag, lever en longen en brengt een ontspanning, die hun ten goede komt. Over het algemeen hoort men steeds zeggen, dat paardrijden, zwemmen en wandelen tot de meest gezonde li chaamsoefeningen behooren, doch la ten wij er ook het lachen aan toe voe gen, omdat het zoo weldadig in veler lei opzicht op de menschen kan in werken. Hoe vaak hoort men men schen, die eens flink gelachen hebben, niet zeggen: „Hè, dat doet goed!'' Lachen, dat beteekent echter niet een gemaakt, gedwongen geluidje doch het moet uit een opgewekt, vroo- lijk, innerlijk leven voortkomen en „de lever doen schudden". Het is een zeer verkeerde opvatting, dat lachen getuigt van weinig hersens en van oppervlakkigheid, want juist in dezen tijd, kan een mensch, die het lachen niet verleerd heeft, zoo'n goe den invloed op anderen uitoefenen. Waar moet het heen, indien we al het gebeuren om ons heen zoo diep op ons laten inwerken, dat alles zwart en donker in ons wordt en geen blijde lach meer gehoord wordt. Komen we er ook maar iets verder door? Immers neen! Tusschen lachen en oppervlakkig heid is evenmin verband te zoeken als tusschen lachen en lichaamsomvang. Lachen bevordert den bloedsomloop, verdrijft muizenissen en is gezond. Vrouwen, die opgewekt en vroolijk zijn, zullen meer bestand zijn tegen de moeilijkheden, die het leven voor ieder menschenkind biedt, dan zij, die melancholisch en al te zwaartil lend zijn en met een min of meer pijn lijk gezicht lachen, alsof ook dit haar teveel is. Lachen is gezond, omdat het ieder deeltje van ons innerlijk mechanisme in beweging brengt. Een vroolijke lach ken niet anders dan aanstekelijk wer ken op de omgeving en zal heilzamen invloed op haar hebben. SPROETEN zijn kleine, kleurstofrij ke cellen, die zich onder de opper huid bevinden, 's Winters vallen zij weinig of niet op, doch het Mei-zonne- t.je brengt ze tot nieuw leven. Toch behoeft men dit feit niet zoo héél zwaar op te nemen, want sproeten of zoo als de Engelschen ze heel galant noe men „sunkisses", kunnen heel pikant werken. De aanwending van bleekmiddelen j heeft slechts dan succes, wanneer de gekleurde cellen niet in de diepere huidlagen liggen. Veel kan men voor komen indien men het gelaat tegen te j felle inwerking der zonnestralen weet I te behoeden door een breedgerande hoed te dragen of een parasol mede te nemen. De meeste zomersproetenprepa- I raten bevatten een zekere hoeveelheid j waterstofsuperoxyde, terwijl men even- I eens met citroensap kan bleeken, soms helpt borax ook. Zooals gezegd het sue- I ces der behandeling hangt in hoofd- I zaak af van de diepte der kleurstof- I cellen, die de zomersproeten veroorza- ken. Goede diensten bewijzen bepaalde in den handel zijnde crèmes, die de huid beschermen tegen te felle inwer king der zon. In bepaalde gevallen zal men succes hebben met hoogtezonbe- stralingen, waaraan echter steeds in vetten der huid vooraf moet gaan.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12