OCHTENDBLAD MET SPORTBLAD Conflict in Japansche regeeringskringen „BLIJFT HET VREDE Hongarije rekent Polen tot zijn vrienden DE EEMLANBER Maandag 15 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 300 MUSSOLINI VRAAGT: Volgens den Duce zijn er thans in Europa geen vraagstukken, welke een oorlog zouden kunnen rechtvaardigen As Rome-Berlijn onscheidbare gemeenschap Meeningsverschil over den omvang van eventueelen Japanschen steun aan de as Rome-Berlijn Japansch leger wil militair verbond Graaf Csaky betuigt te vertrou wen dat Duitschland slechts vreedzame bedoelingen heeft Maar niets is duurzaam, meent de minister Drie bomaanslagen te Londen Onafhankelijke Palestijnsche staat Bulgaarsch protest te Boekarest Hitier inspecteert de Duitsche Westgrens Weersgesteldheid Licht op: 8 uur 15 min. AMEK SFQORTSCH DAGBLAD abonnementsprijs per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) I 0.15 Binnenland iranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERG 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN ,-4 »«t mmmmmmelice regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiên voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 TURIJN, 14 Mei. (Havas). In een te Turijn gehouden rede heeft Mussolini gezegd: „Werk zaam en getrouw volk van Turijn! Kameraden! Herinnert gij u de laatste woorden van de rede, wel ke ik de eer heb gehad zeven jaren geleden voor u uit te spreken: „Marcheeren en opbouwen en zoo noodig strijden en overwinnen". Blijft gij getrouw aan dit con signe?" Het antwoord luidde: „Ja". „Inderdaad, aldus Mussolini, heeft het, Italiaansche volk gemarcheerd en gebouwd, gestreden en overwonnen. Verslagen en overwonnen is de coali tie van toepassers van sancties, inge steld door dien Volkenbond (gefluit) welke voortaan zonder verdriet is opge- MUSSOLINI borgen in dat groote mausoleum van marmer, dat is opgericht aan de oevers van het Lac Léman. Overwonnen, heb ben wij in Spanje aan de zijde der 'he- roieke infanterie van Franco (applaus) tegen de democratisch-bolsjewistische coalitie, welke lettelijk verpletterd uit den strijd te voorschijn kwam. De syn these van deze zeven jaren is: de ver overing van het Imperium, de vereeni- ging van het koninkrijk Albanië met het Koninkrijk Italië en de toeneming van macht op ieder gebied. Terwijl ik tot u spreek vragen millioenen misschien honderden millioenen zich in alle deelen van de wereld van hoog tot laag, opti mistisch of pessimistisch af: „Blijft het vrede of wordt het oorlog?" Het is voor allen een ernstig vraagteeken. Ik antwoord er op met te verklaren, dat bij een ob jectief én kalm onderzoek van den toestand blijkt, dat er thans in Europa geen vraagstukken zijn van een omvang en scherpte, wel ke een oorlog zouden kunnen rechtvaardigen. Er zitten knoopen in de Europeesche politiek, doch om deze knoopen te ontwarren, is het misschien niet noodzakelijk naar hét zwaard te grijpen. Toch moeten deze knoopen worden doorgesneden, omdat men vaak een harde werkelijkheid'verkiest boven een langdurige onzekerheid. Dat is niet al leen de gedachte, van Italië, doch ook van Duitschland en dus van de as (ge roep: Hitler!), van die as. welke na vele jaren een evenwijdig loopendo actie te zijn geweest tusschon twee regiemen en twee revoluties, door liet pact van Mi laan tot een militair bondgenootschap zal worden, dat in den loop van deze maand te Berlijn zal worden geteekend. Het zal de onscheidbare gemeensrhnp worden van de beide staten, de beide volken. Zij, die iederen morgen uitkijken naar mogeliike barsten in de as of naar een ommekeer kunnen van daag beschaamd en vernederd zijn Dat niemand zich illusies make, want mijn wil is onbuigzaam als te voren. Wij zullen met Duitschland opmarcheeren om Europa dien vre de van rechtvaardigheid te geven, welke de innige wen6ch is van alle volken. De polemisten van de groote democratieën worden uitgenoodigd een, zoo mogelijk rechtvaardig, oor deel te geven over ons standpunt. Wij wenschen niet den vredé, omdat onze binnenlandsche toestand zooals men weet rampzalig is. Dat is 'hij sinds 17 jaar. Maar zij, die op de catastrophe wachten, kunnen nog lang wachten. Het is ook niet uit physieke vrees voor den oorlog daar dit gevoel ons volkomen onbekend is. Ziet daar, waarom de be denksels van die kamerstrategen van de andere zijde der dichtstbijzijnde grens (gefluit, herhaald geroep: „Tu nis, Nice, Corsica") waarin gesproken wordt een gemakkelijke wandeling door het dal van de Po absurd zijn. De tij den van Frans I en Karei VIII zijn voorbij. Oorlogen van het gebaar waren niet mogelijk, zelfs niet in den tijd dat er achter de Alpen geen volk leefde van 45 millioen menschen. De vreemde overweldigers hebben overigens nooit lang kans gehad in Ita lië. Er zijn in de militaire geschiedenis van Piemont tal van gedenkwaardige episoden, die bewijzen, dat het niet ge zond is met aanmatiging in de con treien van Italië te wandelen. Maar is er misschien reden zich af te vragen of met don ern6tigcn wensch der totalitai re staten naar vrede een zelfde houding van de zijde der democratieën overeen komt? (De menigte roept „neen") Gij antwoordt reeds. Ik zal mij er toe bepalen te zeggen, dat het bij den hui- digen stand van zaken geoorloofd is er aan te twijfelen. In de laatste tijden is de landkaart van Europa gewijzigd. Er moet worden opgemerkt, dat noch Japan, noch Duitschland noch Italië een vierkanten meter gronds noch enkelen bewoner aan de souvereiniteit der groote demo cratieën hebben ontnomen. Maar hoe dan toch is die woede te verklaren? Willen zij ons misschien doen geloo- ven, dat er sprake is van moreele scru pules?" Terugkomende tot het verdrag van Versailles, „het stelsel der tegen Italië en Duitschland gerichte pistolen", zeide Mussolini verder: „.Thans is dat stelsel onherstelbaar ingestort en tracht men het te vervangen door min of meer ge vraagde en min of meer tweezijdige waarborgen. Dat dc groote democratieën niet op recht zijn loegewijd aan de zaak van den vrede bewijst het feit, dat zij reeds begonnen zijn met den „witten oorlog", dat wil zeggen een oorlog op econo misch terrein. Men koestert de illusie ons te verzwakken. Niet alleen met goud wint men oorlogen. Boven goud ie van meer belang nog de wil en nog meer de moed. Het formidabele blok van 150 millioen menschen, dat snel in aantal toeneemt, van dc Oostzee tot den Indischen Oce aan, zal niets met zich laten doen. Iede re aanval zal noodeloos zijn. Iedere aanval zal met vastberadenheid worden afgeslagen. Tenslotte zeide Mussolinie: „dc reden, waarom wij ons steeds machtiger wa penen ten einde in staat te zijn onzen vrede te yerdedige en iedere bedreiging met agressie, welke dan ook. af te slaan, zal u dus duidelijk voorkomen." De binnenlandsche toestand schetste Mussolini in een enkelen zin: „Het volk en het regiem vormen in Italië een on afscheidelijk blok". Na gesproken te hebben over de verwezenlijking van een nieuw physiek en zedelijk Ita- liaansc-h tvpc wees Mussolini op de nood zakelijkheid de overzeesche gebieden productief te maken, hetgeen een stren ge discipline en groote volharding ver- eischt. Mussolini besloot: „Dat niemand aan onze toekomst twijfele! Kameraden! Wat ook gebeure, ik zeg u in alle zekerheid, dat alle doelen zullen worden bereikt. De Hertog van Devonshire in gesprek met mr. Te Water, den Hooge Com missaris voor Zuid Afrika, bij het ver trek van den Hertog uit Engeland naar Zuid Afrika op uitnoodiging van het Zuid Afrikaansch gouvernement TOKIO, 14 Mei. (Havas). In welingelichte kringen te Tokio wordt onthuld, dat in het kabinet- Hiranoema ernstige meeningsver- schillen zijn ontstaan over de kwestie der betrekkingen van Ja pan met Duitschland en Italië. Na de in April gehouden besprekin gen over de versterking van het an li- kominternpact was men het in Tokio eens geworden over een formule, welke den as-mogendheden begin Mei in een bijeenkomst te San Remo was voorge legd. Japan zou aan de beide as-genno- tcn liet sluiten van een militair pact vanwederzijdschen bijstand hebben voorgesteld, waarbij Japan uitsluitend op de fronten van het verre Oosten be hoefde te intervenieèren. en wel in ge val de Sovjet-Unie in een conflict tegen Duitschland en Italië zou worden be trokken. De ontvangst van dit voorstel, zoo verzekert men in welingelichte Japansche kringen, zou zeer slecht zijn geweest. Zelfs zou gesproken zijn van een verbreking van den anti-komintern-driehoek. Tenslotte besloten Duitschland en Italië te San Remo tot het sluiten van een militaire alliantie zonder Japan. Op het voorstel van Tokio zou men hebben aangemerkt, dat Japan bij een Europcesch conflict, waarin de Sovjet- Unie neutraal bleef, een toeschouwer zou kunnen blijven. Men zou Tokio daarom verzocht heb-, ben een zoodanige overeenkomst, aan Ie gaan. dat Japan op meer spectacu laire wijze met de politiek der as Ber lijnRome verbonden werd. Dozo kwes- lie beeft haar weerklank gevonden in het Japansche kabinet. Zoo wordl uit betrouwbare bron ver nomen, dat het Japansche leger aan Duitschland voldoening zou willen ge ven, terwijl Aritn strict wil vasthouden aan de door het kabinet in het begin van de maand vastgestelde gedragslijn. Men verzekert, dat Hiranoema nog goe de hoop koestert de tegengestelde ge zichtspunten met elkaar te verzoenen over een nieuwe compromis-formule, welke de laatste 48 uur is opgesteld, teneinde op deze wijze een crisis te ver mijden. welke zoowel on de binnen- nis op de buitonlandscbe politiek haar in vloed zou doen celdcn. Koemataro Honda, Japansch oud-am bassadeur te Berlijn, schrijft in de Nitsji: „De neutraliteit van Janan zal de kans op een oorlog vergrooten, Japan strijdt voor het ongedaan maken van liet onrecht, dat het te Washington is gedaan. Het is dus natuurlijk, dat wij een blok vormen met Duitschland en Het nieuwe zwembad „De Heerenduinen" aan den Velserduin- weg te Velsen, dat in gebruik genomen is BOEDAPEST, 14 Mei. (Havas). De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, heeft Zondagmiddag een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat Hongarije zoo noodig met geweld zijn onafhankelijkheid en zijn integriteit zou verdedigen, zoo er een volk mocht zijn, dat dwaas genoeg was om het te be dreigen. Voortgaande zeide Csakv: „Daar ik dc vreedzame bedoelingen van Duitschland ken, wil ik slechts noo- de nogmaals verklaren, dat het be vriende Rijk de Hongaarsche grens als heilig beschouwt. En, zoo voeg de de minister er aan toe. Rijkskan selier Hitler is niet gewoon met zijn woord te spelen." Vervolgens sprekend over de belan gen. die Hongarije met de as-mogend heden verbinden, zeide Csakv: „Onze wegen zijn in tal van opzichten gelijk. In verband met het volgen van dezen gemeenschappelijken weg vragen wij niets en behoeven wij niet aan buiten landsche deuren te kloppen. Ge schenken ziin niets waard en niets duurder dan on ze eigen plannen, die wij met eigen hand en hart verwezenlijken. Ten aanzien van de bevriende lan den zeide Csaky: „Onder vrienden versta ik in de eerste plaats de as- mogendheden, op welker beproefden steun wij kunnen rekenen. Tot hen reken ik ook Polen, dat ik miin op rechte wenschen zend, opdat het den weg moge vinden naar de ont wikkeling van zijn macht en naar den vrede, met waarborging van de nationale eer. Csaky sprak verder den wensch uit, dat met geduld en volharding vriend schappelijke betrekkingen niet .Toctro- Slaviö zouden worden geschapen en dat er een tijdperk van ontspanning, ja zelfs van gnerl begrip in de betrekkingen met Roemenië zou komen. Tenslotte verklaarde Csaky. dat het don ccnsgezinden wensch van het Hon gaarsche volk is, cultureele en econo mische betrekkingen aan te kweekon met dc groote mogendheden in West- Europa, die, naar hij zeide. veel aan den toestand in Midden-Europa kun nen verbeteren. Italië. Het Japansche rijk zal zoo bij dragen tot de handhaving van den vrede in de wereld. Een Japansche neu traliteit zou de weegschaal doen door slaan in het voordeel der democratische staten, die zouden weigeren aan rede lijke eischen tegemoet te komen, het geen tot een oorlog zou kunnen leiden." LONDEN, 14 Mei (Havas). Zater dagmiddag heeft zich een hevige ont- ploffing voorgedaan in het station van den ondergrondschen spoorweg Marble Arch. Een tweede ontploffing deed zich voor op het ondergrondsche kruispunt Harrow Road-Edgware Road, terwijl een derde projectiel ontplofte op het eveneens zeer drukke ondergrondsche kruispunt Hammersmith Broadway. In het eerste en derde geval bleken de pro jectielen in toiletten gedeponeerd te zijn. Men meent te weten, dat een der bom men van het type was, dat gebruikt wordt door het Iersche republikeinscho leger. Er is materieele schade aange richt, doch slachtoffers zijn gelukkig niet te betreuren. Hoofdpunten van den inhoud van het op 17 Mei te publi- ceeren Britsch Witboek JERUZALEM. 14 Mei De pu blicatie van een Witboek, dat de op lossing zal moeten brengen voor het Palestijnsche vraagstuk, zal naar uit goede bron bekend wordt op 17 Mei geschieden. De groote lijnen er van zullen per radio bekend ge maakt worden, terwijl MacDonald er in het Lagerhuis een verklaring over zal afleggen. De regeling zal slechts van voor- loopigen aard zijn en voor een over gangstijd gelden gedurende welke in Palestina een onafhankelijke souverei niteit zal worden gevestigd. Deze periode van tien jaren zal twee stadia hebben. Na vijf jaren zullen nieuwe be sprekingen worden gehouden over de werking der instellingen en zal de defi nitieve grondwet worden uitgewerkt. Tezelfdertijd zal de Engelsche regeering zich b c v r ij d voelen van haar verplic h tingen met hcfrekkinge tot dc vestiging van oen Joodscli nationaal tehuis. Zii zal dan den Volkenbond verzoeken haar van bet mandaat te ontheffen. In de tusschenperiode zullen de Pa lestijn en. geadviseerd door F.neel- sche directeuren, de regeeringsdeparte- mentcn leiden. Het staatsbeheer blijft toevertrouwd aan een hongen commis saris. M en weet. dat bef Witboek voor ziet in do toelating. gedurende de eerste periode, van 75.000 .Toden. r>i» aantal sluit in het contingent 'van 25.000 wier toelating hoschomvd moet worden als een bijdrage, van Palestina tot het vraagstuk der politieke vluchtelingen. BOSCH- EN HEIDEBRAND BIJ NIJMEGEN NIJMEGEN. 14 Mei Vanmiddag heeft op „Heumensoord" een tamelijk zware bosch- en heidebrand gewoed. Een paar h.a„ toebehoorende aan de gemeenten Nijmegen en Mook zijn door bet vuur geteisterd. Dc brandweer uit Nijmegen heeft bii het blusschen assistentie verleend. Do oorzaak van den brand is niet bekend. Tegen het neerschieten van 22 Bulgaren bij „een poging tot ontvluchting" SOFIA, 14 Mei (Havas) De bui tenlandsche gezantschappen te Sofia zijn inkennis gesteld van het inci dent. dat zich onlangs heeft voor gedaan in de Dobroesja, en waarbij 22 Bulgaren om het leven zijn ge komen. De Bulgaarsche regeering heeft zijn gezant te Boekarest op gedragen bij de Roemeensche te pro testeeren. De Bulgaren, die door Roemeensche gendarmerie waren gevangen genomen bii een roofover val, zouden volgens Roemeensche berichten bii een poging tot ont vluchting zijn neergeschoten. AKEN, 14 Mei D.N.B.). Hitler U Zondagochtend vroeg in de buurt van Aken aangekomen om er de verster- kingswerken te inspecteeren. In het ge volg van Hitier bevonden zich de rij ka lieder der S.S. Himmler en de rijkslei der voor de pers, dr. Dietrich. Bij aan komst werd Hitier verwelkomd door den chef van het opperbevel der weer macht, generaal-kolonel Keitel, den op perbevelhebber van de tweede leger- groep, generaal von Witzleben, en den inspecteur der fortificaties, luitenant- generaal Jacob. Hitler begon den in spectietocht. direct na aankomst Zaterdagochtend te kwart voor twaalf is de speciale trein, waarmede Goering naar Berlijn terugkeerde München ge passeerd. Von Rihhentrop was reeds Vrijdagavond naar Berlijn teruggekeerd. DUITSCH ZWEEFVLIEGER LANDT TE HAAKSBERGEN HAAKSBERGEN, 14 Mei. Vanmid dag is een Duitsch zweefvliegtuig, af komstig uit Münster (Westfalen), in een korenveld alhier gedaald. De lan ding verliep vlot. De bestuurder, die verklaarde niet te hebben geweten, dat hij zich boven Nederlandsch grondge bied bevond, mag in afwachting van de beslissing der autoriteiten Haaksbergen voorloopig niet verlaten. DUITSCHE JEUGD IN SLOWAKIJE GEORGANISEERD BERLIJN, 14 Mei (Havas). Volgens berichten in de Duitsche pers zal de jeugd van de Duitsche minderheid in Slowakije voortaan georganiseerd wor den overeenkomstig de Hitlerjeugd in het Duitsche Rijk zelf. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 756.3 m.M. Weer verwachting Voor het geheele land: Betrok ken tot zwaar of half zwaar be wolkt, waarschijnlijk eenige re- een. zelfde temperatuur als gis teren. zwakke tot matige Noor delijke tot Oostelijken wind. Tij- dol ijk betrokken tof zwaar bewolkt, later weer opklarend. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 11 C. 51.8 F. Zon op: 5.08; onder: 8.46 uur.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1