Duitsch - Italiaansch overleg inzake Twee goederentreinen op elkaar gebotst Steekpartij te Groningen „Frankrijk verdient weer te worden geacht" CORNELIS GALESLOOT t wederzijdsche verplichtingen Tekst van pact van Milaan onthuld Veertig-jarige arbeider gedood Sporen en wissels vernield Rede van Bonnet te Southampton Acht wagons totaal in elkaar gedrukt en schots en scheef door één geworpen DE BEROEMDE DIRIGENT OVERLEDEN BERLIJN. 14 Mei (Havas). In door gaans goed ingelichte kringen te Ber lijn verneemt Havas. dat bij deDuitsch- Italiaansche onderhandelingen op het oogenblik twee punten op den voor grond staan: (1) het automatische karakter van de militaire hulp verleening in geval van een con flict en (2) de verdceling der in vloedssferen in het Zuid-Westen van Europa. Wat het eerste punt be treft. zullen de as-genooten wel tot overeenstemming komen ten aanzien van een formule, waarin voorzien wordt in een overleg, dat het automatische van de hulpverleening zou verzachten. Ten aanzien van de invloedssfe ren meent men te weten, dat Italië te Berlijn zeer sterk den nadruk zou hebben gelegd op zijn bijzon dere belangen in Hongarije en Joe- go-Slavië, zonder dat men met ze kerheid zou kunnen zeggen, dat het zijn politieken voorrang in die lan- dan als conditio sine qua non zou hebben gesteld. De Parijsche Matin publiceerde Za terdag den inhoud van het Duitsch- Italiaansche verdrag. De verantwoorde lijkheid voor de juistheid van de in lichtingen blijft natuurlijk geheel voor rekening van het Fransche blad. Vol gens den Romeinschen correspondent van de Matin heeft dc Itallaansche am bassadeur te Berlijn op 8 Mei het Pa lazzo Chigi in kennis gesteld van de Duitsche voorstellen betreffende de re dactie van het militaire en politieke verdrag. Deze voorstellen voorzien in acht punten: het verdrag zou voor tien jaar gelden en daarna voor herziening vatbaar zijn. De tekst van het militaire gedeelte zou bepalen: (1) In geval van een Europcesch con. filet zullen Berlijn en Rome onmiddel lijk tot militair overleg overgaan. De persoonlijkheid belast met dit overleg, wordt met name aangeduid in een toe gevoegd geheim protocol. (2) Dc contracteerende partijen zul len zich verplichten haar belangen als onverbrekelijk verbonden te beschou- wen. Dit beteekent, dat in geval van een conflict, waarbij slechts een der partijen direct be'trokken is, beide lan den een militair blok zullen vormen en onmiddellijk zullen overgaan tot. ver- eeniging van hdn commando's cn hun strategische actie. (3) De conlracleercndo partijen zul len zich verplichten de wapenen slecht9 gelijktijdig en na een overeenkomst neer te leggen. Het politieke gedeelte van het ver drag bevestigt de grondbeginselen van de as-politiek, doch voegt daaraaan twee punten toe: (1) De contracteerende partijen zul len zich verplichten wederkeerlg elkan ders vriendschapsbetrekkingen, reeds tot stand gekomen door welomlijndo verdragen of verbonden, te eerbiedigen. (2) De contracteerende partijen zullen zich verplichten niét te onderhandelen over en a fortiori niet te zullen over gaan tot teekening van eenig nieuw accoord van welken aard ook. zonder dat tevoren tusschen Berlijn en Rome overleg is gepleegd. De andere door Hitler voorgesteldo hoofdpunten behooren tot de categorie van de gewone diplomatieke en mili taire overeenkomsten. BINNENLAND Prof. dr. L. H. K. Bleeker gaat heen Bij K.B. van 12 Mei 1939, is met in gang van 17 September 1939 aan dr. L. H. K. Bleeker, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging voor de belangrijke in de ze betrekking bewezen diensten. Prof. dr. L. H. K. Bleeker is sedert 1907 hooglecraar aan deze Universiteit in de geschiedenis van den IsraÖliti- schen godsdienst, in de Israëlitische letterkunde, speciaal voor de uitleggin gen van het Oude Testament. Van zijn hand zijn o.m. verschenen: Jeremia's profetieën tegen de volken (diss.) in de serie Tekst en uitleg: Job (1926): De Kleine Profeten (deel I in 1032. deel II in 1934). PRODUCTIE VAN BLIKCROENTE WORDT BEPERKT De algemeens groentenconsei venconv missie heeft de productie voor 1939 voor- loopig vastgesteld op 90 pCt. van de ge middelde productie in de basisjaren 1935. 1936 cn 15)37. Rovendien heeft de commissie voor schriften vastgesteld tprznke een ver plichte. uniforme qtiantitatieve inhouds- aandtiiding in dier voege, dat de inhoud van een blik aan uitgelekte groenten niet lager mag zijn dafl de fegelijk- vastgesfelde minimum-gewichten. Deze bedragen voor een heel blik spinazie oi andijvie. 750 g, voor gesneden boonon en gesneden wortelen 650 g. voor enkele sperciehoonen. fuinbonnen en cnpurii- ners 600. g en voor doperwten, dubbele spercieboonen en geschrapte wortelen 550 g. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE. Koersen voor stortingen op 15 Mei 1959 tegen ver plichtingen luidende in: Reiehsmarken i4.*2: Lires 9,90; Turksche ponden 1,48%. BRAND TE HAARLEM LEIDT TOT EEN ARRESTATIE Collega van den omgekomen verzekeringsagent in hechtenis Moord en brandstichting? HAARLEM, 14 Mei. - Als verdacht van moord en brand stichting heeft de Haarlemsche recherche gisteravond aangehou den den 25-jarigen verzekerings agent V., die verdacht wordt den heer De la Chambre om het leven te hebben gebracht. Zooals gemeld, heeft in den nacht van Donderdag op Vrijdag J.l. een brand ge woed in een perceel aan de Hertzog- straat te Haarlem, waarbij het lijk van den bewoner, die alleen thuis was en wiens echtgenoote in een ziekenhuis wordt verpleegd, door de brandweer ge vonden werd. De recherche vermoedde terstond, dat hier misdaad in het snel was en zij stelde onder leiding van den hoofdinspecteur M. Woud, chef van den justieelen dienst, een nauwgezet onder zoek in. Dr. Hulst uit Leiden verrichtte sectie op het lijk en hierbij kwam vast te staan, dat er een misdaad gepleegd was. Het was de recherche bekend, dat de heer De la Charnbro den vorigen avond bezoek had gehad. Door middel van de pers was deze man verzocht zich bij de Haarlemsche recherche te melden, doch er verscheen niemand. De rechrche is er daarom toe overgegaan V. in arrest te stellen. Voor het huis n.l. hadden per sonen een fiets zien staan, die overeen kwam met een fiets in de woning van den verdachte. Ook kwam deze man dikwijls met het slachtoffer in aanra- ring, omdat heiden bij dezelfde verze keringsmaatschappij werkzaam waren. V. ontkent echter iets me de misdaad uitstaande te hebben. Niettemin heeft de recherche reeds bij het eerst verhoor aanleiding gevonden den man in arrest te houden. (Zie verder Laatste Berichten) j HertogenboscH heeft nog één molen, welke thans voor het snelverkeer moet verdwijnen. - De sloopers aan den arbeid GRONINGEN, 14 Mei. De Groningsche „droge" kermis is Zaterdag ingezet met een vecht partij, waarbij de 40-jarige W. te Weert uit Groningen is gedood. Zaterdagnacht omstreeks twaalf uur ontstond aan het Binnendamsterdiep ter hoogte van de Stccntilbrug, om tot nu toe onbekende redenen, een ernstige vechtpartij tusschen den 40-jarigen on- gehuwden W. te Weert cn den 30-jari- gen ongehuwden J. J. V., beiden wo nende te Groningen. De woestelingen gingen zoo te keer, dat het publiek, dat in drommen op deze vechtpartij kwam aanloopcn, do vechtenden niot durfde te scheiden. Plotseling trokken beiden een mes, waarbij V. zijn tegenstander zoodanige steken In het onder lichaam toebracht, dat te Weert in elkaar zakte. De politiedokter, dokter Mellcs, kon slechts constateeren, dat de dood na eenige oogenblikken moest zijn inge treden. Het stoffelijk overschot is naar het academisch ziekenhuis overgebracht. De dader is gearresteerd en voorloo- pig in het hoofdbureau van politie te Groningen opgesloten. Nader vernemen wij, dat de dader een gehuwde arbeider is, afkomstig uit Groningen en in dienst bij de werkver schaffing. Zaterdagavond omstreeks elf uur bezocht hij in gezelschap van W. te Weert, los arbeider, eveneens uit Groningen, een café onmiddellijk in de nabijheid van de plaats, waar hot dra ma zich heeft afgespeeld. Het gesprok in het café liep over do vrouw van V. Laatstgenoemde verweet namelijk zijn kameraad, dat hij een ongeloorloofde verstandhouding met diens echtgenoote zou hebben. Hij zcide op een gegeven moment tegen te W.: „Ik wil jou wel eens even spreken, waarop to W. ant woordde: „Ga maar mee naar buiten". Toen zij bij do Stccntilbrug waren, ont stond tusschen do mannen een hevig gevecht. Plotseling trok te W. een mes, waarmede hij V. een snede in dc hal6 toebracht. V„ die licht gewond was, ging toen naar het café terug om de hulp in te roepen van zijn broer, die bij het twistgesprek aanwezig was ge weest. Samen gingen zij toen naar te W. toe. V. had inmiddels ook een mes gegrepen, waarmede hij zijn tegenstan der twee steken toebracht, namelijk in de borst cn in het onderlijf. Het slacht offer zeeg ineen. Doktor J. Barth, de waarnemend politiearts, die vlak in de buurt woont, snelde te hulp en vervoer de te W. naar het Academisch Zieken huis, waar hij even na aankomst is be zweken. De dader wiens verwonding van weinig beteekenis was en die ter plaatse is verbonden, werd onmiddellijk gearresteerd cn naar hot hoofdbureau van politie overgebracht. Morgen zal hij ter beschikking van den officier van justitie worden gesteld. SOUTHAMPTON, li Mei (Havaa) Do Kransche minister van buitenlandsche zaken, Georges Bonnet, heeft Zaterdag te Southampton een rede gehouden aan een noenmaal, dat werd aangeboden door de „Alliance I'rancaisc". Na hulde lo hebben gebracht aan het werk van deze vereeniging cn haar voorzitter, Georges Duhamel. zeide de minister dat Frankrijk op het oogenblik wederom verdient te worden geacht en tc worden bemind. Het land herstelt zich krach tig. In de fabrieken wordt op hot oogen blik zestig uur per week gewerkt en liet fabricceren van bet materiaal, dut noodzakelijk is voor de landsverdedi ging. gaat steeds sneller. Op het. oogen blik zijn in geheel Frankrijk slecht». 27 stakers. De zware lasten voor de schat kist zijn voor het (nopende jaar reeds gedekt. De jeugdige Fransclien. die da regeering onder de wapenen heeft ge roepen, hebben ernstig doch zonder droefheid hun haardsteden verlaten. Overal vindt Frankrijk zijn kinderen vereenigd met hetzelfde doel haar to dienen. De oude deugden van de Fran- achen worden weer gemakkelijk opge wekt. De minister zeide verder dat de sa menwerking tufcehen Frankrijk en En- AMSTERDAM, 14 Mei. IN den nacht van Zaterdag op Zondag zijn op het nieuwe rangeer terrein in Amsterdam-Oost twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Er ontstond over een afstand van ongeveer 100 meter een groote ravage, beide locomotieven kregen aan de voor zijde groote schade, in totaal ontspoorden vijftien wagons, terwijl acht van deze wagons zoodanig in elkaar werden gedrukt, dat zij niet meer bruikbaar zijn. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. wisselstand echter kwam de uit de richting Hilversum naderende trein op het spoor van de wach tende groep wagons. Een botsing was nu niet meer te voorkomen en met een hevige klap, die tot in wijden omtrek hoorbaar moet zijn geweest, botsten beide locomotie ven tegen elkaar op. Er ontstond een geweldige revage, Acht groote goederenwagons van den trein, die op het verkeerde spoor was gereden, werden volkomen in elkaar ge drukt cn zij lagen schots en scheef door elkaar. Enkelen waren geheel van het onderstel afgerukt en waren negentig graden omgedraaid, weer andere wa gons waren gekanteld of waren geheel onder voorgaande cn eveneens ver nielde wagons verdwenen. Deze groote ravage was het gevolg van liet feit, dat de trein, waartoe deze wagons behoor den, met vrij groote snelheid had gere den, waardoor cle druk van achteren zoo groot, was geweest, dat de wagons vlak achter de locomotief als harmoni ca's worden ingedrukt. De stilstaande trein kreeg veol min der schade. Wel onspoorden van dez© groep wagens in totaal zeven wagons, doch de materieele schade, die hierdoor ontstond, was van minder beteekenis en zij kan weer worden hersteld. Beide goederentreinen waren geladen met stukgoederen. 1-Iet vrachtgoed ln do acht vernielde wagons is uit den aard der zaak verloren gegaan, terwijl ook het vrachtgoed in bijna alle andere wa gons van beide treinen meer of minder beschadigd is geworden, een nauwkeu rig onderzoek daaromtrent zal nog moe ten worden ingesteld. Ook sporen vernield Doch niet alleen de twee goede rentreinen, ook het spoor, waarop de botsing gebeurde, werd over een afstand van circa 100 meter volko men verwoest. Op enkele plaatsen waren do rails afgeknapt als gold he^ slechts het breken van lucifer houtjes en op weer andere plekken lagen de zware ijzeren balken als gekronkelde slangen kris en kras door elkaar. Zij clemonstreoriJeti de kracht, waarmede de botsing had plaats gehad en de ontzaggelijke druk, welke op de vernielde wagons was uitgeoefend. In dat licht gezien is het haast onbe grijpelijk, dat cle twee locomotieven dc- zenn druk glnnrijk doorstonden. Het bedienend personeel word wol is waai' door elkaar gegooid, maar gewond werd er gelukkig niemand, Bleef dc ceno lo comotief in dc rails staan ook een zeer opmerkelijk feit de andore werd slechts met één as naast de rails gezet. Beide machines werden aan dc voor zijde ingedrukt, doch beide konden op eigen kracht vorder gaan. Doch alvorens het zoover was, gingen eenige uren voorbij en werd eerst de komst afgewacht van een opruimings- ploeg uit Utrecht, die Zondagmorgen ter plaatse verscheen en o.m. had mee- Verkeerde wissel- stand de oorzaak HET was ongeveer halfdrie, dat uit de richting Hilversum een goederentrein naderde. Hij reed met een voor goederentreinen normale snelheid. Op het rangeer terrein, dat zich bevindt ten Zui den van de Kruislaan in de Water graafsmeer stond op een aangren zend spoor een andere goederen trein, die op het punt van vertrek stond en ook in de richting Hil versum zou gaan wegrijden, zoo dra eerstgenoemde trein was ge passeerd. Door een verkeerden geland nooit zoo nauw is geweest en hun gemeenschappelijke politiek nooit zoo duidelijk. Zij weigeren geen samen werking, doch beiden willen hun eigen Imperium verdedigen cn de volken, welko zij hun bescherming hebben be loofd, doen leven in waardigheid, onaf hankelijkheid cn veiligheid, zonder welke het leven van den mensch zijn beteekenis verliest. Vervolgens wees Bonnet op de po gingen van Engeland zijn bewapening te versterken. Het heeft zelfs den mili tairen dienstplicht aanvaard, welke zoo in tegenspraak is mot zijn temperament en traditie. liet beeft zijn veiligheids systeem uitgebreid tot den Rijn cn zelfs Int de Weichol. Zoowel het Fransche als het. Britsche volk heeft afschuw van den oorlog. Zij zien zeer goed in welken afgrond deze de volken zou storten, doch zij weten, dat het bestaan van in dividu en vaderland afhangt van bet aanvaarden van zeker risico, dat de op perste wet is in deze wereld. Frankrijk en Engeland hebben hun woord gege ven aan de landen, die bereid zijn voor hun onafhankelijkheid te strijden cn zij zullen hun woord houden. Beide landen uillen hetzelfde en willen dit met ge lijke middelen bereiken. Tenslotte dankte minister Bonnet, als leider van de Fransche diplomatie, zijn hoorders voor hun medewerking aan deze diplomatie. Zondag is Bonnet, vergezeld door den Fratischen ambassadeur te Londen, Corhin, per vliegtuig teruggekeerd naar Parijs. MUZIEK Van zeer veel koren in den lande is hij de onvol prezen leider ge weest „Geist von Liszt" IN zijn woning in de Stations dwarsstraat te Utrecht is Za terdag omstreeks halfnegen na een langdurige ziekte overleden de heer Cornells Galesloot, de be roemde musicus en koordirigent. De overledene was 87 jaar oud. GEBOREN ÏO Maart 1852 in het stille Jutphaas, waar hij daar hij zijn ouders op zeer jeugdigen leeftijd verloor door zijn Oom werd opge voed, is Cornells Galesloot met muziek en muzikaliteit vertrouwd geweest van zijn vroegste levensjaren af. Zijn oom en opvoeder was, organist van de Roomsche Kerk en diens spel is vopr den jubilaris de eerste stimu lans geweest om zich aan de kunst te wijden. Op zijn tiende jaar zat hij dan ook al op den orgelstoel. Intusschen vond Galesloot's Oom de muziek „geen vak" voor den jeugdigen liefhebber, wat maatschappelijk ge sproken misschien goed van hom ?«- zien was. De muziek was heel goed, maar het moest „liefhebberij" blijven. En zoo word Galesloot bestemd voor het bouwkundige vak, waarover hij niet buitengewoon in zijn nopjes moet zijn geweest. Alle snippertjes vrije tijd, waarover hij kon beschikken, besteedde hij aan hetgeen hem het naast aan hPt hart lag, waarbij hij nog tijd kon vin den ook anderen in de geheimen van notebalk en sleutel in te wijden. Geen grootcr verheugenis voor hem, dan toen hij op 16-jarigen leeftijd tee kenplank en passer mocht opbergen en onder de discipelen van den toenmaals hoog-vereerden Richard IIol mocht neei-zitten. Hij kreeg nu ook de leiding van het kooi' te Jutphaas en vatte zijn taak op met al den ernst van zijn jong kunstenaarsschap. Het kerkkoor te Jutphaas bracht hot, onder de bezieling die van Mgr. van Heukelom uitging en onder den invloed van Galesloot's talent, tot belangrijke hoogte. Palestrina's wondere polypho- nie was er geen onbekendheid en het pleit voor den smaak die er heerschte, dat men uit de schatkamers der kerk- muzikal© traditie een parel als „Papae Marcelli" wist op te diepen. Ook aan da omliggende dorpen deelde zich de geest van ernstig streven naar het goede me de en Galesloot heeft in de omgeving van Jutphaas verschillende kerkkcen onderwezen in het goede en schoone. Toen volgde in 1S95 de benoeming tot koordirecteur van de kerk der Pa tors Dominicanen aan de Mariaplaats te Utrecht, waar hij opvolger van dén ouden Hanau werd, en verplaatste zich het terrein van zijn werkzaamheid ge heel naar Utrecht. Wat hij in de bls- 3chopstad deed voor de muziek en hij zonder voor de zangkunst mag over bekend heeten. Een aantal zangvereni gingen kozen hem tot directeur en daar bij waren de eertijds reeds bekende mannenzangvereeniging „Fidelio", hel „Utrechtsch Gemengd Koor" en het mu ziekgezelschap .Mozart", dat destijds tal van uitstekende krachten onder zijn leden telde. Als leider van „Coer's Lle- riorkoor" waarmee in den lande veel uitvoeringen Werden gegeven, was hij jaren lang de ijverige propagandist van liet Nerlerlandsche Lied, terwijl hij als dirigent van groote Oratoriumuitvoe* ringen (Vincentiusconcerten cn Caeci- ciliaconcerten) eenige malen zijn groove kracht kon toonen. Men liet Utrecht echter niet geheel alleen over zijn capaciteiten beschikken, want ook koren te 's-Gravenhage. Hil versum, Zeist, Wageningen, Vianen, Manrssen, e.a. namen hem tot leider. En nu 20nden we onvolledig zijn als genomen de grootste stoomkraan, waar over de spoorwegen beschikt. Het opruimingswerk werd nu met kracht begonnen. Het personenvervoer ter plaatse werd Zondag niet gestagneerd, omdat het on geluk is gebeurd op een zijlijn van het rangeerterrein. Het goederenvervoer in den nacht van Zaterdag op Zondag on dervond ook gftch stagnatie van betee kenis. Wat de oorzaak betreft vernamen wij nog, dat de verkeerde wissel- stand een gevolg is geweest van een vergissing, dié in de wachtpost Wa tergraafsmeer heeft plaats gehad. De spoorwegautoriteiten stellen uit don aard der zaak een nauwkeurig onderzoek in. De uit de rails gewipte en beschadig de wagons werden in den loop van don Zondag naar hot stationsempiaccmcnt de Rietlanden versleept, terwijl do grondig vernielde wagons op ópen wa gens werden gehoschen, waarna zij eveneens werden weggevoerd. Met zal echter nog geruimen tijd duren, voordat do toestand weer normaal is, want in hot vernielde gedeelte spoor zaten een eantal wissels, die natuurlijk ook on bruikbaar zijn geworden. DAGELIJKSCH INDEXCIJFER (Medegedeeld door hét Centraal Bureau \oor de Statistiek). 'ê-GRAVEXHAGE, 13 Mei. Aandee- lenkoersen: SI,3. Cornells Galesloot we niet een naam afzonderlijk noem' den, „Orphcus" Onder bijzondere omstandigheden is het vooral deze vereeniging geweest, welke de reputatie van Galcsloot-den- koor-dirigent, haar goeden klank ca groote faam heeft gegeven: een bekend heid die publiek en jttrv's op concour- sen, ook in het buitenland met bewon dering deed opzien naar den „Geist voa Liszt". Zoo werd Galesloot niet alleen in Utrecht, maar tot ver daarbuiten, de man die overal te vinden was. waar maar gezongen werd. hetzij als gevierd koordirigent, hetzij als hoogclijk ge waardeerd jurylid, wiens uiterst des kundig oordeel gewicht in de schaal wierp. Maar als hij on een concours o?» het podium verscheen, dan kon het koor dat onder zijn aanvoering stond, er ook op rekenen, dat eon van de hoogste prij zen zijn deel was. „Galesloot is één bonk muziek", heeft dr. Joh. Wagenaar eens gezegd, en het is geen wonder, dat zoo eon man bui tengewoon moeilijk kon scheiden vun wat de inhoud zijns levens was gewor den. Zoodat men hem, zelfs op den leef tijd, waarop voor dg meesten onzer de tijd van gaan al lang gekomen is. nog met jeugdig vuur zag dirigeeren. Zoo in het jaar 1922, loen hij in Maart zijn zeventigsten verjaardag vierde, zoo zelfs nog ter gelegenheid van zijn vijf en ze ventigsten, toen hem, don grijzen musi cus in de zaal van Figi te Zeist een bui tengewoon hartelijke hulde werd bereid op initiatief van het Zeister Mannen koor, waaraan ongeveer de geheele Ne- derlanrlsclie zangerswereld deelnaitu Ook toen stond hij op het podium, ook toon nog was hij directeur van Orpheus, van het Zeister Mannenkoor, van Apol lo te Hilversum en van Harmonie te Vianen. Doch na dien heeft hij het moeten op geven;'het begon hem te zwaar te wor den. en zijn tachtigsten verjaardag vier de de nog vitale grijsaard in het jaar 1932 %te midden van een uitgebreiden vriendenkring, die hem niet wenschte te vergeten op het bekende en gezelliga bovenhuis aan de Stationadwarsstraat, dat zeker 40 jaar zijn home is geweest. En nu is hij niet meer, de oude Gale sloot is het rijk der schoonheid binnen gegaan, waarvan hij zijn koren zoo me nigmaal heeft laten zingen. De jongeren kennen hem niet meer, maar velen zullen hun leven lang nog de herinnering bewaren aan "dezen koor leider bij de gratie Gods. Een onzer medewerkers schrijft ons: Hoevele malen ik bij Galesloot hoven ben geweest, dat weet ik niet meer. Wanneer, en bij welke gelegenheid ik hem voor de krant heb geïnterviewd, weet ik ook niet meer. Het kan zijn ze ventigste verjaardag zijn geweest, maar ook vijf of tien jaar later; het doet er ook niet toe, want Galesloot bleef Gale sloot. Het leek wel of hij niet ouder werd. Wel klaagde hij toen. dat hom alios niet meer zoo gemakkelijk af ging, maar toen hij oude herinneringen ging onhalen, uit Jutphaas en TJselstein, en aan de gloriedagen van de concoursen, Ja toen loefde hij weer op, toon zat daar in eens weer voor ons de vita«e grijsaard, al lang den leeftijd van de zeer sterkon gepasseerd, maar nog vol levenslust, ja vol levensmoed, en vol humor. Dat zag je aan de twinkeling in zijn oogfin, dat hoorde je uit al zijn ver halen, dat sprak uit zijn höole gezicht. Hier zat iemand, die volkomen vrede had gesloten met het leven dat hem veel moois had gebracht, doch waarin hij ook aan duizenden en nog eens dui zenden zoo ontzaglijk veel moois had gegeven. Een druk leven, een zwaar le ven. waarin ook het leed hem niet is trespnni'd doch een leven dat vc*- telde hij mij zóó nadrukkelijk alsof ik het niet eeloófdr allpon reeds door den aanblik van dezen man dat hem be vrediging en vervulling van veel schoo ne droomen had gesi -nken. En toen ik hem zoo zat aan te kijken drong zich plotseling en onwillekeurig aan mij op een vergelijking mot Guido Gozellp, natuurlijk door het uiterlijk, dooi' den fijnen kop omlijst door het zilvpjvn haar. da'.nog In breede lokken naar beneden viel. Maar toch. deze grijsaard had toch ook iets in zich van den priester en van den dichter. Ik weet niet aieer. wanneer het was, dat ik hem zoo zag: het doet er ook niet toe. Maar die mooie voorjaarso'di- teiïd zal mij mijn heefe leven hij blij ven. Ik zal de glansen blijven zien die door de oiidcrweische, maar o zoo knus se kamer dwarrelden, ik zal zijn stem blijven hnoren. ik zal dien heelen in druk bewaren als iets. dat pigenlijk ni-*t meer van mijn tijd was. maar toch zoo ongelooflijk mooi en teer. dat ik het loen hnnsi een profanatie vond, om er rondom het interview in de krant iets van tp zeggen. Nu doe ik het. als een posfhume hulde aan dezen mensch, wiens leven was muziek, en wiens mu ziek het leven was.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2