DAGBLAD Mussolini en Csaky aan het Een streekplan voor de Veluwe gewenscht POOLSCHE MINISTERS naar Londen en Parijs Britsch Koningspaar niet vóór Woensdag in Canada verwacht DE EEMLANDER Maandag 15 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arniiemschepoortwal 2a 37e Jaargang Nj. aü1 MINDERHEDEN- WRIJVING „Een regeling is mogelijk" De Italiaansche reactie op Britsch-Turksch pact Italië noch Hongarije gebaat bij een ernstig Duitsch-Poolsch conflict T Joodsch verzet tegen Britsche politiek „Empress of Australia" baant zich in de mist een weg door gordels pakijs Uitgever ontvoerd er teruggevonden r~ WIE HEEFT HET NUMMER 3362? Licht op: 9 uur 15 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland trancu per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 1-4 ",*c,s f 105 met i«A«Érip van een bewijsnummer elite regel meer f 0.25. Liefdadighcids-advertenliSn voor de helft var. Jen prijs Kleine AdvcrtentiSn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1—5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Tweeduizend S.A.-mannen zijn Zondag uit Oost-Pruisen in Danzig aangekomen WARSCHAU, 15 Mei (Reuter). Zondag is generaal Kasprzycki, de Poolsche minister voor de landsverdediging, naar Parijs ver trokken voor een particulier be zoek. Er wordt echter verklaard, dat hij militaire zaken bespreken zal. De minister wordt vergezeld door twee kolonels. De Poolsche vice-minister van handel en indus trie, Rose, is Zondag naar Londen vertrokken. De A.B.C., een orgaan der Poolsche uiterste rechterzijde, meldt, dat de on der-minister van buitenlandsche zaken, Arciszewski, zich binnenkort naar Mos kou zal begeven om er de besprekingen voort te zetten met Potemkin, met name over economische aangelegenheden. Po len zou meer staal naar Rusland willen uitvoeren tegen grooter invoer van grondstoffen. Het bericht over het ver trek van den onder-minister is overi gens niet bevestigd. Uit Danzig wordt gemeld, dat daar Zondag 2000 S.A.-mannen zijn aangekomen uit Oost-Pruisen om deel te nemen aan het groote défilé van nationaal-socialistische forma ties op heden. Onbekenden hebben voor de tweede maal de ruiten van den Poolschen boekhandel Ruch in Danzig vernield. De Poolsche com missaris zou bij den Senaat van de Vrije Stad een protest hebben inge diend. De Poolsche pastoor van Krasnoleka, Sochaczewski, heeft order gekregen, binnen vier dagen Duitschland te ver laten. Deze uitwijzing heeft onder de bevolking groote verontwaardiging ge- jvekt. De Poolsche minister van verkeer, Ulr.ych, heeft verklaard, dat Polen 6teeds voor de zaak van goede buur schapsbetrekkingen heeft weten te ar beiden en dat er van Poolsche zijde geen enkel beletsel bestaat voor het handhaven van goede buurschapsban den. Naar aanleiding van een vertoog van den Poolschen commissaris-gene raal in verband met de negatieve hou ding van den Senaat bij de herdenking van Pilsoedski heeft het persbureau van den Senaat een mededeeling gepu- bliseerd, waarin men voor de houding van den Senaat als motief aanvoert, dat men vreesde, dat de plechtigheden door incidenten zouden worden verstoord. Italiaansche bladen beschuldigen de „demo-plutocratieën" van omsingelingspogingen en oorlogslust ROME, 15 Mei (D.N.B.). De Popoio di Roma verklaart naar aanleiding van de rede van Mussolini, dat de posities thans definitief zijn vastgesteld. Wan neer de menschheid blijft blootgesteld aan het verschrikkelijke gevaar van een oorlog, komt de verantwoordelijkheid ten volle voor rekening der groote democra tieën beter gezegd plutocratieën. De verscherping van den Europeeschen toe stand gaat niet terug tot de kwesties Danzig, Duitsche koloniën, Tunis, Dzji- boeti of Suez, maar tot. de bemoeiingen der „demo-plutocratieën" om een nieuw egoïstisch anfi-Duitsch en anti-Ita- liaansch systeem op te trekken in de plaats van het ineengestorte stelsel van Versailles. De Messagero verklaart dat Ttalië voor iedere eventualiteit gewapend is en niets meer vreest. Do politiek van omsinge ling der groote mogendheden toont dui delijk. dat zij den oorlog willen uitlok ken. Wanneer men evenwel bereid is af zien van de politiek van omsingeling, bieden zich mogelijkheden voor een vreedzame overeenstemming en voor een regeling der hangende kwesties. In ieder geval is de herziening van den toestand in en huiten Europa thans op gang en zal zij zoo of zoo een oplossing verkrij gen: hetzij door den vrede, hetzij door oorlog. ROME, 15 Mei (D.N.B.) In politie ke kringen te Rome ziet men het En- gclsch-Turksche pact als in de eerste plaats tegen Italië gericht, juist zoo als het pact van Engeland met Polen den spits tegen Duitschland zou wenden. Men verklaart hier, dat door het Britsch-Turksche pact een der voor naamste bepalingen van de Britsch- Italiaanscho accoorden, de instandhou ding van den status quo in de Middol- landschc Zee, thans illusoir wordt. Daarbij constateert men hier met vol doening. dat het Britsch-Turksche pact op Zuidslavië hoogstens in zoo verre indruk gemaakt heeft, dat men dit ver drag in Belgrado als volkomen onver- eenigbanr met dc beginselen van dc Ralkan-Entente genoemd heeft. Wan neer Engeland gemeend heeft indruk te kunnen maken op Zuidslavië, zoo verklaart men verder, dan zal het juist het tegenovergestelde bereikt blijken tc hebben. Naar aanleiding van de aanvallen in de pers der totalitaire staten op het Britsch-Turksche accoord rechtvaar digt en verklaart men in Turksche po litieke kringen de nieuwe Turksche po litiek met de bezetting van Albanië door Italië, een land, dat thans alle Balkanstaten bedreigt. Men herinnert aan de nadcelige gevolgen, die het bondgenootschap met Duitschland in 1914 heeft gehad en verklaart, dat Turkije thans den weg heeft gevonden, die met zijn belangen overeenkomt. Wereldgebeuren Aangezien de politie bij stakingsonlusten in de Ver. Staten met veel succes van traangas gebruik pleegt tc maken, zijn Amerikaansche stakingsleiders cr on langs toe overgegaan zelfvervaardigde gasmaskers te benutten, welke tegen het tranen wekkende gas voldoende bescherming geven LONDEN, 15 Mei (Reuter) Op een conferentie van de Zionistische federa tie heeft prof. Brodetsky, de Britsche Zionistische leider, een rede uitgespro ken, waarin hij zeide: «,Wij verwerpen de Britsche politiek, die ten aanzien van Palestina wordt overwogen, omdat die politiek de Joodsche minderheid in Palestina zal onderwerpen aan de ge nade van de Arabische volgelingen van den Moefti, die verantwoordelijk zijn voor dc terreur en die beloond zullen worden met positie*-' in de adviseerendo cn uitvoerende staatsraden. Het Jood sche volk, zoo zeide hij, zal niet rusten tol het tegenwoordige politieke pro gram der Britsche regeering is opge heven. Uitgebreid rapport onderzoek ARNHEM, 15 Mei. Overwegen de, dat verschillende belangen, waar onder die van de volkshuishouding, het verkeer en het behoud van na tuurschoon, het wenschelijk maakten om een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid van het tot stand komen van een streekplan van de., Veluwe (met uitzondering van Arnhem en omgeving), besloten Ge deputeerde Staten van Gelderland in Augustus 1934 tot het instellen van een commissie ter onderzoek van deze zaak. Deze commissie, waarvan de Commis saris! der Koningin voorzitter is, heeft thans in een zeer uitvoerig gedocumen teerd en met foto's, teckeningen cn gra fieken geïllustreerd rapport van ruim 140 bladzijden verslag uitgebracht. Samenvattende komt de commissie tot de slotsom, dat het gebied van de Velu we voldoende ruimte biedt, om aan alle behoeften van de toekomstige ontwikke ling te voldoen. In tegenstelling met den toestand in dichter bevolkte gedeelten van ons va derland zoo wordt opgemerkt staat hier aan een uitbreiding van de be staansmiddelen op agrarisch en indus- OTTAWA, 15 Mei. (Reuter). De Canadeesche minister-presi dent Mackenzie King heeft Zater dag medegedeeld, dat het bezoek van den Engelschen koning en de koningin bekort zal worden. De commissie, welke de schikkingen voor de reis van het Britsche ko ningspaar treft, heeft de verande ringen bestudeerd, welke in de rondreis moeten worden aange bracht wegens de vertraging, wel ke de „Empress of Australia" on dervindt. 0 Reuters speciale verslaggever aan boord van de „Empress of Australia" seinde Zaterdag: „Terwijl wij langzaam vooruit voeren, zagen wij. toon de mist oen oogenhlik optrok, op een afstand van ongeveer een kwart mijl den groot sten ijsberg van de reis. In de afgeloo- pen dagen is de mist soms zoo dicht geweest, dat men vanaf het promenade dek liet water niet kon zien. Vanmid- lag te twaalf uur bevond het schip zich op ongeveer 220 mijl .van Kaap Race Tweemaal zijn de machines op achter uit gezet: eerst, omdat recht vooruit een ijsberg werd gezien en daarna, omdat aan stuurboord een geheel ijsveld droef Een schip, dat zich dicht in de nabij heid bevond, hoewel wij het niet kon den zien, vroeg onze positie om zijn eigen positie vast te kunnen stellen. Do opvarenden van dit schip hadden gedu rende vier dagen niets kunnen zien". Kort na het noenmaal geraakte dc „Empress of Australia" Zondag in een gordel pakijs van een mijl breedte. Het schip voer den ijsgordel in en baande een weg voor de twee achteraan varen de kruisers. De ijsmassa was zoo dik, dat men uit het schip zou hebben kun nen stappen on over het ijs voortloopen. De koningin begaf zich naar 'de brug en bleef daar naast don gezagvoerder liet schouwspel gadeslaan, terwijl dc koning zich naar het voorste deel van het schip begaf, waar hij filmopnamen maakte, terwijl het schip /.ich door het ijs drong. Vervolgens ging de koning naar het achterschip, waar hij de beide kruisers filmde. Toen de ijsgordel gepasseerd was, al dus de speciale correspondent van Reu ter, voeren wij full speed door en maak ten des middags goede vorderingen hij helder weer. De koning en de koningin toonden zich bezorgd om de lasten, die de ontstane vertraging in Canada zullen veroorzaken". De koning en de koningin worden niet to Quebec verwacht vóór Woensdag, vol gens een verklaring van den voorzitter dor commissie, die de regelingen voor het bezoek leidt. Dit naam van geheel Canada zal de minister-president, Mackenzie King, het Britsche koningspaar een gouden hord aanbieden, waarop een kaart van Cana da is gegraveerd. Op deze kaart zal de route, welke zij zullen volgen en de plaatsen, waarin zij zich zullen ophou den. staan aangegeven. Vermoedelijk zal dit geschenk op 20 Mei worden aange boden, op den verjaardag des konings. van commissie van verschenen trieel gebied, wanneer die uitbreiding op economische gronden gewenscht wordt, niet de belemmering in den weg van een reeds intensief bodemgebruik, waardoor voor nieuw opgekomen be hoeften slechts met moeite een plaats zou kunnen worden gevonden. Ook de huisvestiging van een aanzien lijk grootere bevolking, dan de tegen woordige, behoeft geen bijzondere moei lijkheden te ontmoeten. Zelfs bij sterke uitbreiding van de werk- en woongelegenheid zal het al leszins mogelijk zijn. groote deelen van de Veluwe als natuurruimten te bewaren en zulks niet alleen ten bate van de eigen bevolking, maar even zeer als ontspanningsoord voor ge heel Nederland, waarin tevens een toenemend deel van de Vcluwsche bevolking een bron van bestaan zal kunnen vinden. Ook in de steeds verder gaande eischen, welke de ontwikkeling van het verkeer op de Veluwe zal gaan stellen, zal zonder twijfel op redelijke wijze kunnen worden voorzien. Ondanks dit alles is het toch een feit, dat reeds nu telkens kleine en groote conflicten tusschen uiteenloopende be langen aan den dag treden. Conflicten, welke zelden tot een voor alle belangheb bende partijen bevredigende oplossing kunnen geraken, omdat niet de mogelijk heid bestaat, die oplossing in een groo ter verband tc bezien. Wordt dit.laatste wel mogelijk, dan opent, zich daarmede de weg naar een coördinatie van de uit eenloopende belangen, waarbij men aan elk dier belangen in gelijke mate reclvt kan doen wedervaren en'daarmede te genstellingen kan verzwakken of zelfs doen verdwijnen. Het komt cr daarom op aan, dat ten aanzien van het gebruik van den bodem meer orde wordt geschapen en de aangewezen weg, om daartoe te geraken, is de opstelling van een streekplan, waarin de bestemming van den grond wordt aangewezen. De commissie wil in het rapport daar aan dadelijk toevoegen, dat zij een der- gelijken opzet allerminst als een statisch geheel wcnscht te zien. Zij acht het in tegendeel noodzakelijk, dat naarmate het inzicht omtrent do toekomstige behoeften van de streek zich verdiept en naarmate die behoeften zelf zich wijzigen, zulks in het streekplan telkens tot uiting zal wor den gebracht. Deze nieuwe aspecten kun nen dan echter worden beoordeeld in hel raam van het geheel. Ton einde do bebouwing in behoorlijke hanen te kunnen leiden, is het niet al leen gewenscht. dat elk van de Vcluw sche gemeenten over een uitbreidings- plan-in-onderdeelen beschikt, maar voor gemeenten met meer dan écu kern geldt dit ook ten aanzien van de afzonderlijke kernen, voorzoover zich daarin ontwik keling a ft eckent. Deze uitbreidingsplan nen zullen moeten voorzien in de be hoeften voor de eerstvolgende jaren, maar ook niet veel meer dan dat, is het uitbreidingsplan te groot, dun zal men excentrische bebouwing binnen liet plan veelal moeilijk kunnen weren. TWAALFURIGE WERKDAG IN JAPAN TOKIO, 15 Mei (Reuter) In de fabrieken van vijf speciale industrieën is voor mannelijke arbeiders hoven den 16-jarigen leeftijd oen maximum werkdag van 12 uur ingevoerd. Dit is de eerste poging, welke in Japan wordt ondernomen om de werktijden van mannelijke arbeidskrachten voor het gohcele land te regelen. WEE staatslieden van het an ti-komintern-verbond, Mus solini en graaf Csaky, de Hongaar- sche minister van Buitenlandsche Zaken, hebben gisteren een rede gehoudenHoewel minder de aan dacht trekkend dan de woorden van den Duce, was het betoog van den Hongaarschen minister van niet gering belang. Dat Boedapest onder de huidige omstandigheden officieel doet weienPolen als be vriend te beschouwen, en prijs te stellen op een krachtige ontwikke ling van den Poolschen staat, geeft ie denken. En dat Mussolini met nadruk verklaarde, dat er thans in Europa geen vraagstukken zijn, welke een oorlog zouden kunnen rechtvaardigen, is door de Euro- peesche pers terecht als een bijdrage tot het behoud van den vrede in ons werelddeel gesigna leerd. MUSSOLINI stelde de theoretische vraag: „Blijft het vrede of wordt het oorlog?" En hij gaf er ter stond het antwoord op, geen redenen te zien, waarom men thans naar het zwaard zou moeten grijpen. Zooals te ver wachten viel, voegde hij er aan toe, dat de as Rome—Berlijn on verbreek baar- der is dan ooit, dat Italië voort zal gaan zich te wapenen, én dat de „de mo-plutocratieën" niet moeten denken, Italië langs economischen weg op de knieën te zullen krijgen. Maar het is niet onopgemerkt gebleven, dat in Mus solini's rede geen enkele zinspeling op eischen jegens Frankrijk voorkwam (al riep de menigte op een gegeven mo ment Tunis! Corsica! Nizza!). terwijl de Duce met geen woord repte van de huidige Duitsch-Poolschc wrijving. En tenslotte is een recente voorspelling, ge daan door enkele Duitsche bladen, dat Italië het Britsch-ltaliaansch accoord zal opzeggen wegens het Britsch-Turk sche pact, tot dtn-verrc, niet bewaarheid. Gelijk t<* verwachten viel, heeft Mussolini in zijn rode zich zorg vuldig „op de vlakte" gehouden, en geen enkele brug. wélke van Rome naar het Westen leidt, afgebroken. Van een op de spits drijven van dc bestaan de moeilijkheden. is geen sprake. Wel blijkt duidelijk, dat Rome cn Berlijn vast besloten zijn hun aanspraken, wel ke zij rechtvaardig en redelijk achten, niet te laten vallen. Het is erhter. zoo zeide implicite de Duce, niet noodzake lijk daarover te vechten: men kan tot een oplossing komen door te pra ten. Het onmisbaar vertrouwen is echter in Europa nog geenszins terug gekeerd. Zoo kan Mussolini's rede in zooverre met voldoening worden begroet, dat de algemeene atmospheer in Europa er ze- kor niet nadeelio: door is beïnvloed. Er zal nog wel wat water door Rhone, Rijn en Weichbel moeten vloeien, vóór men in goed vertrouwen zich rond een conferentie-tafel zal kunnen vereeni gen. En dat deze eventueel te Genève zou staan, lijkt onder de huidige om standigheden uitgesloten, al blijft men het Geneefsche instituut in leven hou den in hoop op beter tijden. INTUSSCHEN bereidt Genève zich voor op de vergadering van den Vol kenbondsraad, welke is uitgesteld tot 22 Mei, om den Russischen ver tegenwoordiger gelegenheid te geven aan de vergadering deel te ne men. Litwinof, sinds vele jaren een be kende figuur in de Raadsvergaderin gen, zal thans ontbreken; Potemkin komt in zijn plaats. Het is een speling van het lot. dat Litwinof juist ditmaal het voorzitterschap zou hebben be kleed! Zoowel de Britsch-Russische als de Fransch-Turksche besprekingen duren voort, en van deze laatste venvacht men dat zij spoedig tot een bevredi gend resultaat zullen leiden. Waarbij dan het voormalige Sandsjak Alexan- drette. thans een in schijn zelfstandige staat. Hatav genaamd, door de Fran- schen definitief aan Turkije zal worden overgedragen. Zal dit het begin van het einde beteekenen voor den Franschen invloed in Syrië? Strijd tegen bandietisme BOEKAREST. 15 Mei (Ilavas). - Het Roemeensche persagentschap Rador ver klaart in verband met berichten uit Bul- gaarschc bron betreffende uitspattingen in de Dobroedsja. in een dorp, dat be woond wordt door Bulgaarschc minder heden,, dat die berichten deels overdre ven zijn en deels onjuist. Het. agentschap verduidelijkt, dat de werkelijkheid als volgt was: De vorige week werd ir. Zamfiresco, directeur van een vliegtuigenfabriek, die zich naar een bezitting in de Dobroedsja begaf met generaal Fotesco en 11 perso nen, bij Belitza aangevallen door een twintigtal bandieten, die hen mishandel den en hun kostbaarheden stalen, waar na zij de vlucht namen na nog de tele graafdraden tc liebhen doorgesneden. Het was overigens reeds de derde maal, dat Zamfiresco werd overvallen. Gendarmes arresteerden de schuldi- Tcn, die allen in Belitza woonden en die een volledige bekentenis aflegden. Dc meesten hunner waren van Bulgaarsche afkomst, sommigen waren Roemenen. Toen de bandieten werden overgebracht naar de hoofdstad om overgeleverd te worden aan de gerechtelijke autoriteiten, boden zij verzet. Tijdens de ontstane vechtpartij moesten de gendarmes van hun vuurwapens gebruik maken: eenige bandieten ontvluchtten, andere, onder wie een Roemeen, werden gedood. Het ingestelde onderzoek wees uit, dat de gendarmes gebruik hadden gemaakt van hun wettig zelfverdedigingsrecht. LOS ANGELES, 15 Mei (Havas). De uitgever Palmer Putnam, echtgenoot van de omgekomen aviatrice An\elia Earhart, die des nachts uit zijn woning te Los Angeles verdwenen was, is door de politie teruggevonden in een in aan bouw zijnd huis tc Bakersfield op 100 kilometer van Los Angeles. Hij was vastgebonden. Volgens Putnam's verklaringen is hij ontvoerd door twee mannen, die Duitsch spraken en van hem wilden weten, wie de schrijver was De honderdduizend er op gevallen •s GRAVENHAGE, 15 Mei Bij de heden gehouden trek king van de Staatsloterij is de prijs van 100.000 gulden op het nummer 3362 gevallen. VJ W eerverwachting Zwakke tot matige, in het N. Oostelijke tot Zuidelijke, in het Z. veranderlijke wind, be trokken tot zwaar bewolkt of half bewolkt, enkele regen buien, weinig verandering in temperatuur. van het boek „De man die Hitler doodde", welk boek door Put nam is uitgegeven. HU slaagde er in. hen er van te overtuigen, dat hij den naam van den schrijver niet kende. Het is hekend, dat Putnam onlangs een brief heeft ontvangen, waarin hij met den dood bedreigd werd, indien hij de publicatie van "het boek niet zou sta ken. Die brief was geteekend: „De nazi's van Los Angelos, heil". Putnam ver klaarde, dat de ontvoerders hem gister middag in zijn parage hadden verrast; zij lieten hem in een auto stappen en reden weg. Zij hadden hem niet mis handeld.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7