Turkije de bewaker der Dardan Schaduwen aan de kust Tegenstelling tot Italië verscherpt „Voorbeeld van de grootste gematigdheid" Beschadig mij niet Gebruik VIM Brussel gaat versieren Italiaansche troepen verlaten Spanje KREYMBORG De Italiaansche aanspraken Radi lo-programma s J. Jefferson Farjeon 1« BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 16 MEI 1939 Alle groote mogendheden dingen naar de Turksche vriendschap Turkije dat de verkeerswee van de Middellandsche Zee naar de Zwarte Zee beheerscht. neemt in Zuid-Oost-Europa en het Nabije Oosten strategisch een sleutelpositie in. Men ziet tevens op deze kaart aangegeven de Dobroedsja het Roemeensche gebied met een belangrijke Dulgaarschc minderheid, waarop de Bulgaarsche revisionisten aanspraken tot gelding trachten te brengen Van onzên specialen verslaggever) 1ST AN BOEL, midden Mei r r£T gemoderniseerde Turkije JL-L van thans, waarvoor Kemal Ataturk den grondslag legdeis een vredesfactor van onschatbare waarde in Z.O. Europa en het Nabije Oosten. Dit Turkije is niet langer „de zieke man aan den Bos porus", die het was tot het optre den van Ataturk. Na den Wereld oorlog heeft het land van de halve maan veel van zijn vroeger gebied verloren, bijv. alle Arabische sta ten, maar het boekte één belang rijke aanwinst: de nationale een heid, die gepaard ging met een herleving van het nationaal be wustzijn. DE hervormingen, welke da in No vember van het vorige jaar over leden dictator in zijn land aan bracht. hebben daartoe ontzaglijk veel bijgedragen. Nog effectiever zou het mo- derniseeringsproces zijn. ware het niet, dat een zeer bureaucratisch, omslachtig en onoordeelkundig ambtenarencorps de verdere ontwikkeling van hot land te genwerkt. Het nieuwe Turkije, dat Ke mal Ataturk heeft achtergelaten eri dat thans aan de zorgen van zijn vroegeren strijdmakker Ismet Inönü is toever trouwd, is vastbesloten, krachtig.voor zijn onafhankelijkheid te strijden. In dien strijd zal het uiteraard alleen hulp van die sinten aanvaarden, welke zijn onafhankelijk karakter eerbiedigen... Een economisch zelfstandig Turkije behoort vooralsnog tot de onmogelijkhe den. Niet alleen, dat het afhankelijk is van op ruime schaal verstrekte buiten- landsche credieten, maar ook in eigen handel en bedrijf is de invloed van Ar meniërs, Grieken en niet-Turksche Jo den nog aanzienlijk. Het Turksche volk was steeds een landbouwende natie en eerst Kemal Ataturk gaf- den stoot tot een hervormingsproces in een moder nen industriestaat. Hierdoor had hij zijn land economisch onafhankelijker willen maken; uit dien hoofdo valt liet. des te meer te betreuren, dat-een willekeurig! of slaafsch ambtenarencorps zijn initia tief langzaam hiaar' zeker doodt en dat vooruitstrevende handelskringen steen en been over de smbtenarij klagen. Op sociaa gebied zijn groote verbete ringen tot stand gekomen, ook de posi tie dor vrouw onderging een gun stige verandering en zij heeft thans een voornaam aandeel in het - be- klceden der openbare functies. Maar al les wat tot dusver is gepresteerd, kan er meer op gericht zijn. de Turken zelf te verhazen en met bewondering te ver vullen dan de West-Europeesche krin gen in het land. Er valt in werkelijk heid nog héél veel te Verrichten," in de oerste plaats onder de arme Anatolische hoeren, die en dit is weer een be letsel geen bijzondere behoeften aan den dag leggen en in primitieve woon- hutten leven, die wel in zeer schrille tegenstelling staan tot de moderne pa leizen, die in het nieuwe regeerings- centrum Ankara in den meest letterlij ken zin uit den woestijn werden getoo- verd! Brug van Oost naar West rURKIJE is een zeer belangrijk verbindingsland tusschen den Balkan en Klein-Azië en een sleu tel voor de stabiliteit in het Nabije Oosten. Deze brugsiaat van Oost naar West bezit weder den sleutel tot de Dardanellen, die den laat- sten tijd met nieuw geschut ver sterkt werden, en beheerscht den ingang tot de Zwarte zee. Geen wonder, dat de groote mogendhe den, in het bijzonder de Middel landsche Zeemachten, hardnekkig naar de vriendschap en gunsten van den Turkschen staat dingen Het scherpst is de wedijver tusschen het Britsche en het Duitsche rijk. Enge land en Sovjet-Rusland willen de tota litaire mogendheden van de bassins der Zwarte Zee en van het oostelijk deel van de Middellandsche zee afhouden. Van deze zijde wordt niet alleen versterking van de Balkan-Entente, waarvan Tur kije een vooraanstaand lid is, beoogd, doch ook de vorming van een nieuw blok van Zwarte Zee-staten, waarin Turkije een leidende rol zou hebben. .„DeJtu-£Ji-s c.h-S o v j e t Russische Vr Te n d s c h a p is het meest constant gebleven en hij liet bezoek, dat de Rus- sischë onder-minister van buitenland- sche zaken. Potcmkin, kort geloden aan Ankara heeft gebracht, werd de samen werking tusschen beide landen met zoo veel gezamenlijke zorgen en gevaren nog verinnigd. Bij de vorming van een vredesblok van Zwarte Zee-staten, een blok tegen agressie van de zijde der dynamische mogendheden, is Turkije de rol bescho ren van bemiddelaar tusschen Roeme nië en B u 1 g a r ij e. Toetreding van Bulgarije tot. zulk een blok zal echter slechts mogelijk kunnen zijn, indien Roemenië het zuidelijke Dobroedsjage- bied wedër aan den Bulgaarschen buur man afstaat. Een gebied, dat overigens slechts van ondergeschikte beteckenis is en hoofdzakelijk door Bulgaren wordt bevolkt. Het Derde Rijk tracht evenals in den wereldoorlog het geval was, Turkije aan zijn zijde te krijgen. Het zond von Pa pen naar Ankara met de opdracht, de vroegere sympathie van het Turksche volk voor hét Duitsche weder op to wek ken. Maar von Papen staat voor een schier onmogelijke taak. Duitschland beheerscht weliswaar voor 50 den Turkschen export, maar het kan politiek geen vasten grond in Turkije krijgen. En het heeft dit land noodig voor de lijn Berlijn—Bagdad in den be- faamden „drang naar het Oosten". Turkije daarentegen ducht de as Ro me—Berlijn, omdat het noch een vazal van het Duitsche, noch van 't Italiaan- sche Imperium wenscht te worden. Zijn energie blijft gericht op de ontwikke ling van het eigen land. In Turkije zijn niet alle sympathieën voor het Duitsche rtijk gedood, maar men is afkeerig van elk Italiaansch initiatief en zet zich schrap tegen de neigingen van Italië, om via do Dardanellen naar de petro- leumterreinen van den Kau- kasus door te dringen. Door dezen Italiaanschen drang is uiteraard het Sovjet Russische rijk het meest bedreigd en hier ligt dan ook een vruchtbaar terrein voor Turksch-Russi- sche samenwerking. Italiaansch-T urksche tegenstelling \J IET alleendat na de inlijving L V van Albanië gevaar dreigt voor het Grieksch-Turksche mili taire bondgenootschap een doorn in het oog blijft voor de Turken ook de militaire basis, die Italië in de groep der D o d e k a- nes os-eiland en bezit, welke voor de Turksche kust in Klein- Azië zijn gelegen. In geval van een conflict zou Italië deze eilanden groep kunnen bestemmen tot uit- valspoort tegen de Turksch-Klein Aziatische kust en dan zouden te vens de zoo kostbaar bewapende Dardanellen bedreigd zijn. Het Duitsche Rijk heeft de Turksche markt betrekkelijk gemakkelijk kunnen veroveren, daar zijn waren, zelfs de ta bak, niet in aanmerking komen voor de West-Europeesche markten. Bovendien ontstonden moeilijkheden in het En- gelsch-Turksche handelsverkeer tenge volge van het feit, dat de Turken het tusschen heide landen bestaande clea- ring-systeem steeds to hunnen gunste wilden toepassen. Het Britsche rijk heeft het Kematistische Turkije eerst belangrijke credieten verleend, een bij zondere leening ook van 16 millioen pond sterling voor militaire doeleinden. I-Iet Duitsche tegen-offensief geschiedde daarna in niet minder groot en stijl. Duitschland sloot een overeenkomst met Turkije voor een leening van 150 millioen mark. eveneens ten behoeve van 's lands verdediging. Onderhande lingen zouden thans gaande zijn voor de verleéning van nieuwe credieten door het Britsche r: k aan Turkije. Engeland voorop, en in mindere mate ook Frank rijk, lijken thans vast hesloten te zijn hun vroegere passiviteit ten aanzien van de Balkan-markten te laten varen De V.V..V in België's hoofdstad is druk bezig met de voor bereidingen voor den in tocht van H.M. de Koningin BRUSSEL, 15 Mei. (A.N.P.) Ter gelegenheid van het bezoek van H. M, de Koningin zal de stad worden ver sierd. De Staat zal de kosten dragen der versieringen, welke worden aange bracht langs de Kruidtuinlaan en de Koningsstraat. Overigens zal de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Brussel een deel van den weg, welken de Konink lijke stoet zal volgen om zich naar de Groote Markt te begeven versieren: Heuvelstraat, Kruispunt bij Groen markt. Bergstraat en het Kruispunt aan het lage gedeelte van de St. Goedel- straat. De Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer heeft zich de medewer king verzekerd van de winkeliers in de Oude Kleerkooperstraat en de Nieuw- straat, die tezamen met de bewoners deze straten zullen versieren. Men denkt over de straten koorden te spannen, waaraan de vlaggen van Nederland en België zullen worden be vestigd. LONDEN, 15 Mei. (Reuter). Butler heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Britsche regeering de uitnoodiging van de Spaansche regeering heeft aan genomen de overwinningsparade te Ma drid bij te wonen. Butler heeft vernomen, dat ook an dere vertegenwoordigers van vreemde mogendheden zijn uitgenoodigd. Hij zeide, dat het in overeenstemming was met de internationale gebruiken, dat vertegenwoordigers van vreemde mo gendheden uitnoodigingen van dezen aard aannemen van regeeringen, waar bij zij zijn geaccrediteerd. Butler voegde hieraan toe van de Italiaansche regeering mede- deeling te hebben ontvangen, dat de Italiaansche troepen na de parade Spanje zullen verlaten. WAAR BORG-KLEEDING alléén bij MUSSOLINI'S REDE „Tunis is een oude open rekening tusschen Italië en Frankrijk" TURIJN, 15 Mei (D.N.B.). Ga- zette del Popoio schrijft over de Zondag door Mussolini te Turijn gehouden redevoering Zii is er toe bestemd den internationalen toe stand definitief op te klaren. Het uur is gekomen, waarin de z.g. groote democratieën het masker af leggen en voor do geheele, onrus tige en door angst gekwelde wereld haar ware gezicht moeten laten zien. Italië en Duitschland, die over enkele dagen door een militair verbond in oor log en vrede onverbrekelijk met elkan der verbonden zullen worden, willen oprecht en onbetwistbaar den vrede. De kwesties, welke thans in Europa op den voorgrond staan, zijn vragen van ge rechtigheid die op vreedzame wijze kunnen worden opgelost, wanneer ook de srropte democratieën een even op rechten en overtuigenden vredeswil hebben. Danzig is een Duitsche staat al dus het blad, die door het verdrag van Versailles onder de contróle en het bestuur van den Volkenbond is gesteld. Zij heeft laten zien in den schoot van het vaderland te willen terugkeeren en heeft er recht op haar vrije en spontane beslissing door de groote democratieën te zien geëerbiedigd. De natuurlijke aanspraken van het Italiaansche volk hebben in de rede voering van Mussolini een preciseering gevonden, welke tegelijkertijd een voor beeld is geweest van de grootste gema tigdheid. Dzjiboeti en Suez zijn de lon gen van Italiaansch-Oost Afrika. Tunis is een oude open rekening tusschen Ita lië en Frankrijk, welke naar het begin sel der gerechtigheid moet worden af gesloten. Italië wil niets anders dan een vrede van gerechtigheid, wanneer een oorlog zou uitbreken, zou het echter met on stuimige dynamiek den aanval beant woorden. Do wereld heeft- liet^ echter noodig in vrede te werken. •Corriere Delia Sera verklaart, dat het Europa van Versailles dood en begra ven is. Men moge de dooden begraven laten en met eerlijke bedoelingen 'de concrete en levendige werkelijkheid op nieuw aan een onderzoek onderwerpen. Wanneer men wil streven naar een vreedzame oplossing, mag men niet te veel tijd verliezen, lang wachten is al tijd gevaarlijk. WOENSDAG 1T MEI HILVERSUM I 1875 en 415,5 M. NCRV 6.256.55 Onderwijsfonds voor do Scheep vaart. 8,00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Be richten, Gram.muziek (9.309.45 Gelukwen. sch'en). 10.30 Morgendienst. 11,00 Gram.mu ziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 12.00 Berichten. 12.15 Amster- damsch Salonorkest en gram.muziek. 1.45 Gram.muziek. 2.15 Arnhemsch strijkkwartet en gram.muziek. 3.30 Gram.muziek. 3.45 Christ, liederenuurtje. 4.45 Grammuziek. 4.50 Felicitaties. 5.05 Voor de jeugd. 5.50 Gram. muziek. (ca. 6.25 Berichten). 6.25—6.55 Taalles cn causerie over het. Binnenaanva- ringsrcglement. 7.00 Berichten. 7.15 Cause rie „De vakopleiding in verband met de ves tigingswet Kleinbedrijf". 7.30 Gram.muziek. 7.45 Causerie „De verspreiding van den Bij bel". 8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-Ee- richten. 8.15 Sllkkervoer'a Christ. Mannen koor en gram.muziek. 9.00 Causerie „De nieu we belastingontwerpen". 9.30 Apollo-i ble. 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.Vervolg concert (1U/.3- 11.00 Gymnas tiekles). 11.25 Gram.muziek. ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II 301.5 M 8.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 6.30 RVU. 7.00 VARA. 7.30 VPRO 8.00—J2.00 VARA. 8.00 Gram.muziek. (ca. 8,16 Berichten). 9.30 Causerie „Onze keuken". 10.00 Morgen wijding 10.20 Voor arbeiders in de Continu bedrijven, 11.40 Voor de wcrkloozcn 12.00 Gram.muziek. 12.15 Berichten. 12.17 VARA- orkest. 1.00 Gram.muziek. 1.151.45 VARA- orkest, 2.00 Voor de vrouw. 3.15 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel, 6.00 Esmeralda. 6.28 Berichten. 0 307 00 Causerie „Volksgemeen schap". 7.05 VAR A-Ka lender. 7.06 Felicita ties. 7.10 Vocaal concert 7.30 Bübclvcrtelljn- gen. 8.00 Herhaling SOS-Bcrichten 8.03- Be richten ANP.. VARA-Varia. 8.20 VARA-or- kest en solist. 9.00 Reportage. 9.30 Gram. muziek. 10.00 Berichten ANP. 10.10 Zang en piano. 10.30 De Ramblers. 11.00—12.00 Gram. muziek. DROITWICH 1500 M. 11,25—11.50 Gram. muziek. 12.10 Orgelspel. 12.25 Reportage. 1240 Militair orkest. 1.20 „May morning", dialoog. 1.351.45 De Carroll Sisters. 1.55 2.20 Zang. 3.10 Sectie van het BBC-Northern li eland-orkest en solist; 3.40 Radiotooneel. 4,205.10 Vesper. 5.20 Gram.muziek. 5.40 Mantoyani's danzorkest en solisten. 6.20 Be richten. 6.40 Wetenschappelijk overzicht. 7.00 Zang. 7.20 Variété-programnia: 8.05 Actueele uitzending. 8.85 BBC-symphonie-orkest o.l.v. A, Toscanini. 9,15 Berichten. 9.35 Vervolg concert. 10.15 Benny Loban's Band'en solis ten. 11.05 Eddie Carroll's Band en soliste. 11.50 Nachtegalenzang 12 00 Gram.muziek. 12.10—12.20 Berichten.' RADIO-PARIS 1648 M. 9.00 en 10.00 Gram.muziek. 11.20 Giardino-orkest. 12.30 Zang. 1.25 Jane EvrarcPs damesorkest. 2.35 Zaag. 3.S0 Gram.muziek. 3.50 Cellovoor dracht. 5.05 Vioolvonrdrncht. 5.25 Ellis-or- kest. 6.35 Zang. 6.50 Gram.muziek. 7.20 Zang met toc,;chting. 7.50 Pianovoordracht. 8.50 - II -it a Camera-kwartet en solisten. 10.05 Gram.muziek. 10.20—12.20 Orkest, Noyon- koor en solisten. KEULEN 456 M. 6.50 Harm. Hagestedt's orkest. 8.50 Gram.muziek. 12.20 Militair or kest. 1.35 Omroeporkest." 2.3Ó Populair con cert 3.40 Gram.muziek, 4.20 Otto Fricke's or kest. 6.30 Blaas-ensemble van de Duitsche Opera en solisten. 7.10 Zang. 7.35 Verzoek- concert. 8.50 Gevarieerd concert. 10.55 Blaas- ensemble van het Weensch Philharmonisch orkest en solist. 11.40— 12.20 Omroep-Amuse- mentsorkest, Omroeporkest en soliste. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek. 12.50 en 1.30 Omroepdansor- kest. 1.502.20 Gram.muziek. 5.20 Het Bel- gisch Hof-Trio. 6.50 en 7.20 Gram.muziek. 8.20 Omroeporkest, 9.20 Omroeporkest en so liste. 10.3011.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20; 1.3Ö2.2Ó; 5.20 ën 5.55 Gram.muziek. 6.35 Pianovoordracht 7.05 Zang. 7.35 en 8.20 Gram.muziek. 8.50. Omroep- symphonieorkest en solist. 9.50 Omroepëym- pbonieorkest. 11.0011.20 Dansmuziek (gr, platen). DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.85 Omroeporkest en solisten (opn.). 10.20 Be richten. 10.40 Tricconcert. 11.05 Berichten. 11.2012.20 Omroeporkest, O. Fricke's or kest en solisten (gr.pl.). Z.C* 'V Llitertt fe>e>r>eli«j kef Ï».*M ZWCtl (•ff.'St .yli ktt Te>ch Lf*t h** mAAi- 2f et.! *eh>lle*ii*e Irflj'Atrtf'UM hele ('»m i'fft- het J^i,x FEUILLETON Naar het Engelsch van Hii hield plotseling in. Juffrouw Fyne kreeg een kleur en draaide zich om. „Nee het hindert niet", zei ze zacht. „Gaat u maar door met uw spel." Leonard keek nnar haar en naar Jim. „Dat spelletje kan wachten", zei hij rustig, zich tot juffrouw Fyne wenden de. „Er is iets gebeurd, is hel niet?" „Ja. Maar „Iets naars?" „Ja Er kwam een nieuwe persoon den hoek om van het tennisveld een groote, plompe figuur, uitsluitend bee- nen en armen én wenkbrauwen. „Kun ie hem niet vinden?" riep de nieuw aangekomene. „Ga maar terug, ze wachten op en ik zal wel eens k(j- ken." liet was de jonge man, die leed onder den naam van Napoleon Truelove „IJ kunt mii een ander pleizier doen, mijnheer Truelove". antwoordde Leo nard. „O, zéker, alles wat u wilt'." „Neemt u mijn plaats In. Wilt u het spel voor mij uitmaken?" Napoleon Truelove keek verbaasd. „Pardon?" vroeg hij. „Wilt u het doen? Ik zal het u later wel uitleggen over een paar minuten. Hier is de bal." Hij gooide hem op. Napoleon ving hem, keek er ernstig naar, alsof hij er een uitlegging van verwachtte, en mom pelde: „Goed, hoor! in -orde" en ver trok geheel verbaasd. Dc spelers op hot veld waren in gelij ke mate verbaasd cn Guy Hainea voelde zich geneigd óm deze beslissing niet te aanvaarden „Je. kunt niet zoo maar midden in een set weggaan", klaagde hij. „Het is nu eenmaal gebeurd",ant woordde zijn zuster scherp. „Maar jij hebt geen klagen, Guy, want wij zijn je drie games voor en krijg je de kans om gelijk te maken." „Nu. nu. zeg!" protesteerde Napoleon grinnikend. „Dat is een beetje onvrien delijk voor den plaatsvervanger, niet?" „Beste Nappie", antwoordde Beryl Haines. ..je kunt prachtig complimen tjes maken, n.mar je kunt geon klap van 't serveeien. Als je mij vraagt, gol<pof ik, dat mijnheer Leonard Sefton, Tilden of Borotro incognito is." „Ja, maar niemand vraagt het je", merkte haar broer op. met broederlijke oprechtheid. „Kom, laten we verder gaan." Onderwijl was liet voorwerp vap hun discussie bezig te luisteren naar. de gc- srhiedenis van Jim. welke de jongen nu met meer details vertelde. Tusschen veel wat voedsel gaf aan'vermoedens, was Jim zeker van twee van zijn details. Hij was zeker, dat de man. die aan den voet van den klip lag. dezelfde was, die hem vroeger in den middag had'aange sproken, en hij was er zeker varij 'dat de man dood was. „Ik weet, dat hij 'dood jvas, ïR^aeei?*, rjep hij plechtig uit, „want zijn borst ging niet op en neer." „Heb je er eenig vermoeden van op welke wijze hij is gestorven", vroeg Leo nard. „Weet ik niot", zei Jim. „Misschien is hij van de rots afgevallen." „Dat zal hij waarschijnlijk wel", knik te Leonard, met een bemoedigenden .blik nnar juffrouw Fyne. „Ik zal eens naar hem gaan kijken. Weet je ook hoe hij eruit ziet? Lang, kort, rijk, arm, knap, Icelijk?" Jim had niet veel handigheid in het geven van beschrijvingen. De eenige dingen, die hij letterlijk kon beschrijven, waren schoenen. Maar het vage, beeld dat hij echetste van den gevonden man was voldoende om een zekere aandoe ning bij den Italiaan te veroorzaken, die zich op den achtergrond schuil hield en tegen den tijd. dat do beschrijving ge ëindigd was. verdween. „Moo: 700," zei Leonard, toen de jon gen klaat was. „Ik zal die beschrijving onmiddellijk gaan controleeren." ..'/.nl ik meegaan?" vroeg juffrouw Fyne. „Nee U kunt beter hier Mijven," antwoordde hij. „Ik kom dadelijk terug, juffrouw Fyne, cn ik zal u laten weten wat er gebeurd is." ,.U hoeft niet te probe*ren mij te spa ren begon ze, maar hij viel haar in de rede. „Ik wil juist niets anders dan u spa ren en beschermen," riep hij uit met een glimlach. „U onnoodige kwellingen be sparen. hoe dan ook. Wanneer ik geloof de, dat u van eenig nut zou kunnen zijn. zou ik u vragen met mij mee te gaan." „U he*ft wel veel consideratie met me en bent wel erg. voorzichtig." ..Ik geloof van niet. Ik gedraag mij juist normaal en 't ie het beste voor ons allemaal om dat te doen. O, wacht, ik zal u vertellen, hoe u kunt helpen als u wilt. Geeft u mij een flesch met wat brandewijn mee." Zij haastte zich naar binnen, terwijl Jim zijn hoofd schudde. „Het geeft niks om een dooie brande wijn te geven," merkte hij somber op. „Het is niet voor hem het is voor mij," antwoordde Leonard. „Ik zou kun nen flauw vallen, als ik hem zie." Juffrouw Fyne kwam terug. Toen zij hem de flesch overhandigde, vroeg zij: „Wat gaat u doen?" „Ik ga het de politie vertollen." „Zullen ze hier een lijkschouwing houden?" „Ik ben er bang voor." „En on wat moet ik doen, totdat u terug bent?" Een schokje van- plezier sehoot door hem heen. Dat bewijs van afhankelijk heid van een flink meisje was een ge wichtig compliment. „Doet u wat u zoudt doen zonder dat ik het u zeide." antwoordde hij. „Blijft u maar stil zitten en houdt er den moed maar in." „Dat zal ik doen." „Dat wist ik wel." „U helpt mij erbij." Zij' draaide zich plotseling om en ver dween. Leonard koek haar na en wend de zich toen tot Jim. „Nu, vooruit jongen." riep hij uit. „Dat wil zeggen, als je flink genoeg bent om het nog eens te zien." „Ja, meneer," antwoordde Jim. „Ik zal u erheen brengen." „Beste kerel. Je hebt moed ook, hè? Net als je meesteres?" Zij verlieten het hotel-terrein en lie pen snel den weg af naar heneden. Jim's beenen zouden, als hij er zelf baas over was geweest, wat. minder .vlug zijn geworden, toen zij het door struikgewas omgeven pad naderden, dat door een spleet in de rots naar het strand leidde, maar Leornard wilde van geen weifeling weten, daar hij instinctmatig voelde, dat ze reeds te veel tijd hadden verloren. Zij volgden het pad naar beneden. „Hij ligt juist hier boneden, meneer," fluisterde Jim. „Zoo?" antwoordde Leonard. „Ik zie hem niet." Jim wreef zijn oogen uit. De goed ge- kleede heer, die twintig minuten gele den nog dood op de rots had gelegen was verdwenen. HOOFDSTUK V De schaduwen hoopen zich op „Zeg me eens," vroeg Leonard Sefton, zich wendende tot den verbijsterden jongen naast hem, „zie je wel eens meer iets?" „Hij heeft er gelegen," stamelde de jongen. „Misschien wel maar nu niet meer," antwoorddo Leonard. „Dan blijft er niets anders over, dan de veronder stelling, dat een absoluut doode man is opgestaan en weggewandeld." „Bedoelt u, dat u mij niet gelooft, meneer?" vroeg de jongen. „Ik geloof je wel, hoor," antwoordde Leonard en hij gaf den knaap een tik np zijn schouder, als om hem te bemoe digen. want Jim zag er werkelijk wat pathetisch uit in zijn verbijstering en vrees. „Ik weet wel, dat je geen leugens zult vertellen „Waarom zou ik dat doen?" „Juist, ik geloof je dan ook wel, hoor! Maar we moeten deze zaak tot den ho- dem onderzoeken, nietwaar, en dus moet je me vergeven, wanneer ik allerlei vra gen stel. Nu dan, ik heb een idee. Laten we eens uit elkaar houden wat we we ten van wat we denken, Is dat goed?" „Ja meneer." „Goed. Om dan te beginnen, we we- ten, dat er hier iemand lag op deze rot sen en nog maar kort geleden." „Ja meneer." „Dat weten we dus." „Ja meneer, met het gezicht naar bo ven en met groote oogen." „Goed. Met het gezicht naar boven en met groote oogen. Nu dan, we denken, dat hij dood was „Nee, dat, weten wij, meneer." „Kom, kom," protesteerde Leonard, „dat weten we niet maar we denken het alleen." „Ik weet het," verklaarde Jim plech tig, „maar u kunt het denken, als u daar zin in hebt." „Hoe weet je het dan? We moeten redelijk blijven. Je zei, dat zijn borst ntet op en neer ging. Heb je je oor od zijn hart gelegd?" „Dat durfde ik niet'" „Dan „Dat diende nergens voor, meneer," viel Jim hem in de rede. „D'r is nog wel een andere manier om 't te weten." „Vertel eens op, m'n jongen „Aan aan do oogen," zei Jim zachtjes, weinig op zijn gemak. Leonard knikte peinzend. „Heel goed. Ter wille van dit argu ment of liever, om ons dit argu ment te besparen zullen we dan maar zeggen, dat wij weten, dat hij dood was. Ten eerste weten we dus, dat hij hier gelegen heeft. Ten tweede weten we, dat hij dood was. Ten derde weten we, dat hij nu hier niet meer ligt." Leonard auzcerde even. „Waar leidt ons dat een?" „Weet ik niet, meneer," mompelde Jim (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2