„Geweer ging vanzelf af" beweert verdachte Pam's wonderlijke avonturen CHATEAUX PALMER J, K SCHOTERMAM 2M B. en W. van Amsterdam vragen ruim 2Vs> millioen Opleiding van luchtvaart cadetten bij de K.M.A. Veldwachter is nog niet hersteld Noodlandingen van twee Duitsche Plafondinstortingen in de Rijks-H.B.S. in Sneek Voor spoorweg tunnel bij Velsen Wijziging bevorderingswet Bij de luchtvaart ook hoofdofficiers rangen te bereiken CONTROLE OP VETGEHALTE VAN MELK HET DRAMA TE HAARLEM Dr. H. Polak is buiten vervolging gesteld Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 *e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 16 MEI 1939 (3ine cru Margaux) Van hetuitmuntendeoogstjaar 1934 Per flesch f 1.35 Per anker f 53.~ Ao IS78 UTRF.CHTSCHESTRAAT 17 TELEFOON 145 Het drama te Waddinxveen Behandeling in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof •s-GRAVENHAGE. 15 Mei. In den nacht van 4 op 5 October waren twee stroopers te Waddinxveen er op uit gegaan om te zien of er nog wat buit te maken was. De een had een lichtbak bii zich. de ander een dubbel loops-geweer. Des nachts om 2 uur werden ze door een veldwach ter verrast, die hen tot op anderhal- ven meter kon naderen. Deze liet een luid: „Halt, politie" hoo- ren. Bijna onmiddellijk daarop keerde de strooper. die het geweer 'droeg, zich om en loste van zeer dichtbij een schot op den veldwachter Deze werd hier door zoodanig in den arm gewond, dat hij neerstortte en den arm met meer kon gebruiken. Hij riep luid om hulp, doch de stroopers sloegen op de vlucht, en lieten den gewonden veldwachter aan zijn lot over. Deze slaagde er in naar den weg te kruipen, waar hij eenige uren bleef lig gen en ten slotte door een passeerenden wielrijder gevonden werd. De strooper. de 35'iarige H. R. werd later gearresteerd en wegens poging tot doodslag vnnr de Rotterdamsche recht bank vervolgd. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht ja a r. Heden diende deze zaak in hooger be roep voor het Gerechtshof te 's-Graven- hagc. De lezing van verdachte, die eerst uit voerig door den president, mr. A. A. F. W. van Romondt. werd ondervraagd was. dat hij den veldwachter niet opzet telijk heeft neergeschoten, doch dat het geweer plotseling is afgegaan. Hij liep n.l. met. het. geweer voor zijn buik met de hand aan den trekker, die overge haald was. Plotseling hoorde hij op kor ten afstand van zich luid roepen: „Halt, politie". Hit schrok hiervan zoo. dat hij zich met een ruk omdraaide in de rïch- tine van waar het geluid kwam. waar bij. door de plotselinge beweging, de trekker overging en het geweer afge schoten werd. Verdachte is daarna hard weggeloopen en heeft door den storm- achtigen wind het geroep van den veldwachter niet gehoord. Deze lezing vond niet veel geloof bij den president, om welke reden de ver dediger, mr. B. F. J. Simon uit Utrecht, het geweer laat uitpakken en verdachte voordoet, hoe volgons hem. zich alles heeft afgespeeld. Door den plotselingen draai, aldus de verdediger, wordt het achterstuk van het geweer iets naar achteren getrokken, waardoor de haan overgaat. De deskundige J. J. K., die hierna ge hoord werd, had op deze voorstelling van zaken enkele aanmerkingen. De verwondingen aan den rechterarm van het slachtoffer wijzen uit, dat het ge weer, waarmee geschoten is. horizon taal moet zijn gericht Wanneer ver dachte het geweer voor zijn buik heeft gehad, moet hij omhoog geschoten heb ben om den opgeheven arm van den veldwachter te raken. Wai de veldwachter vertelde Dit laatste klopt ook met de lezing van den getroffen veldwachter, die werd gehoord, nadat nog de behandelende ge neesheer en de rechter-commissaris uit Rotterdam als geinige waren opgetre den. De veldwachter heeft zijn arm nog steeds in verhand en het zal. aldus den medicus, de vraag zijn. of hij dit lichaamsdeel ooit weer normaal zal bunnen gebruiken. Volgens getuige van der H. den ge wonden veldwachter heeft verdachte, nadat getuige; „Halt politic" had ge roepen, zijn geweer geschouderd en doelbewust op hem gericht. Hij voelde toen. dat zijn arm gewond was en hij viel op den grond. Ilii heeft toen om hulp geroepen, doch de stroopers ver wijderden zich en verdachte, dien hij op dat moment nog niet herkepde. bleef in een greppel ligeen met het geweer op den veldwachter gericht. Toen hij zag. dat de veldwachter hem niet achterna kon, liep verdachte weg. De gewonde veldwachter sleepte zich daarna naar den weg, waar hii eenige uren bleef liggen. Hij kreeg ontzettende dorst door het bloedverlies en heoft toen uit een plas gedronken. Eindelijk kwam er een wielrijder langs, die hulp haalde. volle kunnen geven en niet telkenmale „Dat afgaan is niets geroepen worden voor-dienst bij andere ongewoons" wapens. De nieuwe organisatie van het wapen Een lange rij van getuigen en 'des- der militaire luchtvaart waarborgt de kundigen passeerde daarna de groene daarbij ingedeelde officieren, dat zij tafel. De meesten zijn evenwel slechts in verwijderd verband met deze zaak betrokken en hun verklaringen dienden om enkele onderdcelen toe te lichten. Zoo werden o a. gehoord de burgemees ter van Waddinxveen. .de brigade-com mandant uit Gouda, voorts eenige veld wachters en politie-deskundigen. Ten slotte legde de landbouwer H. «met wien verdachte uit stroopen is ge gaan, eenige verklaringen af. Getuige is op het roepen ..Halt politie", blijven staan en heeft den veldwachter gezien. Hij heeft verdachte toen langs zich heen zien gaan en plotseling viel een schot Hij dacht, dat de veldwachter had ge schoten. President: „Het schoet viel dus niet direct nadat geroepen was." Getuige: „Neen, er waren enkele oogenhlikken tusschen". Verdachte (plotseling): „Dat is niet waar. het schot viel direct". President: „Op welke hooge zag u een vuurstraal?" Getuige: „Ongeveer ter hoogte van mijn heup". President.: „Waarom heeft u den veldwachter geen hulp gehoden?" Getuige: „Ik wist niet, dat hij gewond was, ik dacht, dat hij eenige collega's om assistentie vroeg." Getuige vertelde dan verder, dat hij erg geschrokken was, toen hij hoorde, dat er een veldwachter was neergescho ten. Tnen hii hetzelfde aan verdachte vertelde schrok deze ook wel. doch ge tuige kreeg den indruk, dnt R. er niet zoo heel erg door verrast was. Advocaat-generaal tot verdachte: „Waarom heeft u het geweer in een sloot gegooid?" Verdachte: „Ik dacht, dat de politie mij nog achtervolgde." Het tragisch toeval wilde, dat juist een familielid van verdachte, zijn neef L., den gewonden veldwachter op den weg heeft aangetroffen. Deze legde als getuige daarover eenige verklaringen af. Een tweetal landbouwers uit Wad dinxveen, die als getuige geboord, rui terlijk bekenden, dat zij ook wel op het strooperspad zijn geweest, deelden me de, dat het hun meermalen overkomen is. dat door den schrik hun geweer was afgegaan. Zelfs door het in een kuil stappen was eens een geweer afgegaan. Na dit. getuigen-verhoor werd de te rechtzitting geschorst tot Woensdag 31 Mei. militaire vliegtuigen Gebrek aan benzine de oorzaak RENKUM, 15 Mei. Vanmorgen om ongeveer elf uur heeft een Duitsch mi litair vliegtuig, bestuurd door een on derofficier-leerlingvlieger uit Stuttgart, wegens gebrek aan benzine een nood landing gemaakt op een roggeveld in de gemeente Renkum. Deze landing verliep vlot, zoodat het vliegtuig niet beschadigd werd. Het is onder bewa king van de politie gesteld. De bestuur der is door den commissaris van poli tie te Oosterbeck aan een verhoor on derworpen. Hii verklaarde verdwaald te zijn, ten gevolge waarvan zijn brandstof was op geraakt. In afwachting van het nader onderzoek moet hij voorloopig te Oos terbeek blijven. Ook een noodlanding te Leeuwarden LEEUWARDEN, 15 Mei. Een Duit sche sergeant leerling-vlieger, die met een militair vliegtuig op weg was van Stuttgart naar Wilhelmshaven, heeft vanmiddag om halftwee op het vlieg veld alhier een goed uitgevoerde nood landing gemaakt. De vlieger deelde mede, dat hij tengevolge van een on weersbui uit den koers was geraakt en wegens gebrek aan benzine op het dichtstbijzijnde vliegveld was gedaald. In afwachting van de beslissing der mi litaire autoriteiten is de bestuurder naar het politiebureau te Leeuwarden overgebracht. SNEEK. 15 Mei. - Zaterdag ochtend- en middag zijn in een der lokalen van de Rijks-H.B.S. te Sneek gedeelten van het plafond naar be neden gestort Dien ochtend hadden de leerlingen vrijaf, in verband met een leeraarsvergadering te Leeu warden. zoodat persoonlijke onge lukken niet voorkwamen. Reeds vijf keer is iets dergelijks ge beurd, en naar het zich laat. aanzien, is gevaar voor herhaling te duchten. De directeur van de school heeft den inspecteur van het M.O., die op de ver gadering te Leeuwarden aanwezig was, ervan in kennis gesteld en de justitie gewaarschuwd. Vele ouders hebben te kennen gege ven, dat zij het onder deze omstandig heden niet verantwoord achten hun kinderen naar school te zenden. In ver band hiermede heeft de commissie van toezicht op het M.O. heden het volgende telegram aan den minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gezon den: „In de Rijks-H.B.S. te Sneek zijn pla fondsinstortingen voorgekomen. Achten den tegenwoordigen toestand onhoud baar. Verzoeken direct voorloopige maat regelen te nemen en bespoediging van den nieuwbouw." KINDERHOEKJE 99. Onder strenge bewaking worden de roovers door de kabouters weggeleid en een kans tot ontsnappen wordt hen niet geboden 100. Voorop loopt Pam met zijn makkertje Groenjas die hem toen hij in nood verkeerde, zoo trouw heeft bijgestaan. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de be vorderingswet voor de landmacht 1902 en van de wet voor het reserve- personeel der landmacht 1905. Aan de memorie van toelichting is het volgende ontleend: De wijzigingen en aanvullingen in de bevorderingswet voor de land macht 1902 en in de wet voor het reserve-personeel der landmacht 1905, welke ia dit ontwerp van wet worden voorgesteld, hebben in de eerste plaats ten doel regelen te stel len, welke een gevolg zijn van de instelling van een zelfstandig wapen der militaire luchtvaart. Het behoeft geen betoog, dat de be langrijke taak van de luchtstrijdkrach ten en de organisatie van deze, in ver band met de uitbreiding, welke dit on derdeel van de weermacht in den laat- sten tijd heeft ondergaan, medebrengen dat het personeel der militaire lucht vaart niet langer uitsluitend wordt ver kregen door detaheering van personeel van andere wapens, doch dat worde overgegaan tot instelling van een zelf standig wapen met een eigen opleiding van luchtvaartcadetten bij de Konink lijke Militaire Academie. Het is een dienstbelang van de eerste orde, dat de officieren, die zich in dienst wenschen te stellen van de militaire luchtvaart, zich voor dien dienst ten indien zij overigens aan de eischen voor bevordering voldoen bij dit wapen ook de hoofdofficiersranger kunnen be reiken. Uiteraard zal in de vervulling van de functies bij het nieuwe wapen der militaire luchtvaart thans in de eerste plaats moeten worden voorzien door overplaatsing van officieren van de an dere wapens en dienstvakken, die thans reeds bij de militaire luchtvaart dienen. Dit ontwerp van wet schept daartoe de mogelijkheid. In de tweede plaats dient dit wetsont werp om mogelijk te maken, dat de be roepsofficieren van de Koninklijke Landmacht bij het bereiken of over schrijden van den leeftijd van zestig jaren in aanmerking kunnen worden gebracht voor een eervol ontslag uit den militairen dienst. De leeftijd, waarop verreweg het mee- rendeel van de thans aanwezige be roepsofficieren der Koninklijke Land macht in dienst zijn getreden, ligt tus schen de 16 en 20 jaar. Deze officieren komen op den leeftijd van 56 tot 60 jaar in aanmerking voor een eervol ontslag uit den militairen dienst ter zake van langdurigen dienst. In den loop van dit jaar en volgende jaren zullen echter, ter aanvulling van het bestaand tekort aan beroepsofficie ren in verband met de uitbreiding van de weermacht, hij de wapens en dienst vakken der Koninklijke Landmacht een groot aantal reserve-luitenants in aan merking worden gebracht voor benoe ming tot beroepsofficier. Vermits deze reserve-officieren op een veel lateren leeftijd worden benoemd tot beroepsof ficier, dan de op normale wij-- opge leide beroepsofficieren, kunnen zij der halve meerendeels ook op een aanmer kelijk lateren leeftijd dan zestig jaren in aanmerking worden gebracht voor een eervol ontslag uit den militairen dienst ter zake van langduifgen dienst, vermits dat ontslag eerst kon worden verleend na 40 jaren werkelijken dienst. Als bijdrage in de kosten van den bouw en vergoeding aan de N.S. AMSTERDAM, 15 Mei. B. en W. van Amsterdam deelen den raad mede, dat zij van den minister van Waterstaat een schrijven, gedagtee- kend 3 Maart 1939, hebben ontvan gen, waarin ter hunner kennis wordt gebracht, dat deze bewinds man bereid is, de uitvoering van het plan, naast en gelijktijdig met de tunnel voor het gewone verkeer, een spoorwegtunnel ter vervanging van de Velserbrug te bouwen, te be vorderen. De minister merkt in het schrijven voorts op, dat door de ver vanging van de spoorwegbrug door een tunnel kostbare voorzieningen aan en nabij deze brug, welke zijn voorzien bij de wet van 2 Januari 1917, betreffende den bouw van een schutsluis, c.a. te IJmuiden en ver betering van het Noordzeekanaal, achterwege kunnen blijven. In verband hiermede bestaat naar da meening van den minister alle aanlei ding, het werk gelijk te stellen met de werken, welke bij de genoemde wet zijn voorzien. Dit brengt mede. dat in de kosten er van door de provincie Noord-Holland en de gemeente Amster dam onderscheidenlijk 1/18 deel (5 5/9 pet.) en 5/18 deel (27 7/9 pet.) zal moe ten worden bijgedragen. Deze bijdrage stelt de minister als voorwaarde voor zijn toezegging, de uitvoering van het werk te zullen bevorderen. In dit verband brengen B. en W. in herinnering, dat de gemeente in de kosten van de verbreeding van het Noordzeekanaal, hieronder begrepen de onteigening van de daarvoor henoodig- de gronden, alsmede in die van den bouw van de groote sluis te IJmuiden, een gelijke bijdrage heeft verleend. Zij achten het; gelet op de groote belanzen. welke voor Amsterdam bij het verdwij nen van de Velserbrug zijn betrokken, dan ook alleszins gemotiveerd, de go vraagde bijdrage te vprleenen. Ten aanzien van het bedrag, het welk met deze toezegging zal zijn gemoeid, deelen B. en W. nog het volgende mede. In het aangehaalde schrijven van den minister wordt onder onze aandacht gebracht, dat een cenigszins nauwkeurige raming van het werk nog niet kon worden gegeven, deze zal. aldus de minis ter, o.m. afhangen van de vergoe ding, welke aan de Nederlandsche Spoorwegen zal behooren te worden uitgekeerd in verband met de om standigheden, dat de kosten van het stroomverbruik toenemen en verlies van vervoer is te verwach ten. Om de gedachten te bepalen, stelt de minister de kosten van het werk op rond 10.000.000.—. Het aandeel der gemeente zal dus. dit bedrag aanhoudende, rond 2.800.000 bedragen. B. en W. achten het niet wenschelijk. met de toezegging der gemeente te wachten, totdat een nauwkeurige ra ming van de kosten bekend is. Hier voor bestaat ook geen aanleiding, aan gezien het rijk, dat 'A deel van de bouwsom voor zijn rekening neemt, er zelf het meeste belang bij heeft de kos ten zoo laag mogelijk te houden. B. en W. vragen thans den raid 27 7/9 pet in de kosten van den spoorwegtunnel bij te dragen. 1 September a.s. zal de ver plichte betaling van kracht worden 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat de verplichte betaling van gele verde melk aan melkleveranciers volgens het gewicht in kilogram men en met inachtneming van het vetgehalte, met ingang van 1 Sep tember 1939 van kracht zal worden. Dit wil zeggen, dat van dien datum af geen steun zal worden uitgekeerd voor melk, verwerkt in bedrijven, die zich aan dit voorschrift ontrekken door b.v. per liter of zonder geregelde nauw keurige bepaling van het vetgehalte en verrekening daarvan, de melk te beta len. Aanvankelijk zal de controle op de naleving van dit voorschrift slechts worden toegepast voor fabriekmatig tot boter, kaas cn melkproducten verwerk te melk. Het-ligt evenwel in de bedoe ling, binnenkort ook de consumptie- melk binnen dezen maatregel te betrek ken. HAARLEM, 15 Mei. Het staat thans vrijwel vast, dat de gearresteerde ver zekeringsagent V. zijn collega met voorbedachten rade heeft vermoord. Bij een huiszoeking heeft de recherche n.l. een hamer gevoden, waarmee de heer De la Chamhre moet zijn neergeslagen. Dit is door den deskundige, dr. Hulst, met zekerheid vastgesteld. Aan de verklaring van V„ dat hij in een opwelling van drift heeft gehan deld, wordt dan ook geen geloof meer geschonken. Uit de omstandigheid, dat hij den hamer bij zich heeft gestoken, toen hij Donderdagavond naar de wo ning van De la Chambre ging. blijkt, dat hij te voren reeds misdadige plan nen koesterde. Het is thans ook verklaarbaar, waar om hij zich zoogenaamd niets kon her inneren van de wijze, waarop hij zijn collega heeft -neergeslagen. Niettegen staande deze bezwarende aanwijzigin- gen blijft V. ontkennen zich aan moord te hebben schuldig gemaakt. Hedenmiddag heeft men hem naar de 'plek van de misdaad gebracht, waar ook de substituut-officier van justitie mr. W. M. Paardekooper Overman aan wezig was. Hoewel V. zeer onder den indruk bleek, toen hij het gedeeltelijk uitgebrande bovenhuis aan de Hertzog straat betrad, legde hij toch geen na dere bekentenis welke wellicht het mis drijf tot klaarheid had kunnen bren gen, af. mst,?l j va*, WJHHAR0T fur ituk S et. 12 iloks 50 et. Bij Apotheker» en Drogisten. WA TETEN WIJ MORGEN 1 VOOR DE KOFFIETAFEL Eenvoudige schotel van koud vleesch. Bereiding: Nette plakjes koud vleesch. eenige lepels vinaigrette saus. eenige waaiervormig ingesneden kleine au gurkjes, 1 A 2 niet te groote tomaten, wat peterselie. Voor de saus: 1'/» d.L. kruidenazijn 3 d.L. Delftsche slaolie, Va klein thee lepeltje zout, wat peper, 1 eetlepel fijn gehakte groene kruiden. Voeg alle bestanddeelen in een kom bij elkaar en klop ze met een garde tot een samenhangende massa. Laat het gesneden vleesch in de saus een uurtje marineeren, schik dan de plakjes dakpansgewijs elkaar bedek kend, op een schaaltje en omring ze met een rand -van afwisselend een ge halveerd tomatenplakje en een waaier vormig ingesneden augurkje. Strooi op elk tomatenboogje wat zeer fijngehakte peterselie. VOOR DE MIDDAGTAFEL Gehakt (half om). Postelein. Aardappelen. Flensjes. Bereiding flensjes (nieuwe Calvé- methode): Vz L. melk, 1 d.L. Delftsche slaolie, 150 gram bloem, 2 eieren, iets zout (voldoende voor ca. 20 flensjes). Maak een kuiltje in de bloem, breek hierin de eieren. Voeg een klein gedeel te van de melk toe, roer het mengsel tot een gladde massa. Voeg de rest van de melk en het zout toe. Giet de d.L. Delftsche slaolie in de koekepan e n giet de olie dan uit de pan en door het beslag. De pan is* nu voldoende vat voor het eerste flensje. Maar bak de andere flensjes (aan één kant is voldoende) verder in een dro ge pan. Roer in het beslag bij elk nieuw flensje. (Dit'om te voorkomen, dat de olie boven komt drijven). AMSTERDAM, 15 Mei. Tegen dr. Henri Polak werd eenigen tijd geleden een dagvaarding uitgebracht wegens smaadschrift t.a.v. den heer van Geel kerken. Deze had n.l. een aanklacht in gediend tegen den heer Polak, wegens smaad, gepleegd in een door den heer P. geschreven kroniek in het Volk. De heer Polak, bijgestaan door mr. M, Mendels, ging in verzet tegen de dag vaarding en de raadkamer der recht bank verklaarde dit verzet gegrond. De officier van justitie mr. Kist teekende van deze beschikking hooger beroep aan en bij de behandeling voor het ge rechtshof requireerde de advocaat-gene raal bevestiging van de beschik king der rechtbank. Conform dezen eisch verwierp het hof het beroep van den officier van justitie en stelde dr. Polak huiten vervolging. De heer Polak had in bedoelde kro niek een beschouwing gegeven over een rede van den heer Van Geelkerken te Zandvoort. waarin deze de Jodenver volging had behandeld. VOORSPOEDIGE VANGSTEN VAN DE „NIEUWE" SCHEVENINGEN, 15 Mei. Volgens radiografische berichten van hedenmor gen uit zee hebben de haringvisschers goede resultaten gehad. De Sch. 101. schipper B. Korving. ving uit zijn eerste 28 netten 40 kantjes. Ver der werden vangsten gemeld van 20—35 kantjes haring. Vanmorgen is een jager naar huis vertrokken, n.l. de IJM. 490, „De Gor- redijk", en zal vermoedelijk a.s. Woens dag aan de markt zijn. WAT U IN FRANKRIJK DRONK EN IN HOLLAND ZOO MOEILIJK KUNT VINDEN: Anjou sec f 1.20 per flesch Vouvray moëlleux (iets zoet) 1.20 per flesch Bij 12 flesschen f 1.10 TULPEN IN NEW YORK 's-GRAVENHAGE, 15 Mei. Op de wereldtentoonstelling te New-York was het gisteren tulpendag. De geheele week van 14^-20 dezer, tijdens welke, naar verwacht wordt, de tulpen in vol len bloei zullen staan, zal worden ge vierd als tulpentijd en de belangrijkste feestelijkheden voor deze gebeurtenis hebben gisteren plaats gehad. De minister van economische zaken heeft daarin aanleiding gevonden op dien dag langs telegrafischen weg aan den president der tentoonstelling te doen weten, hoe zeer het hem verheugt dat de Nederlandsche tulpen zoozeer bijdragen tot de verhooging van de schoonheid der tentoonstelling en dat zij bloeien op denzelfden bodem waar op de pioniers uit ons land 300 jaar ge leden den grondslag hebben gelegd voor de groote stad New Vork. De minister heeft daarbij te kennen gegeven, het zeer op prijs te stpllen dat door deze hloemeninzendincr dp goede verstandhouding tusschen de beide lan den nog verstevigd wordt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6