Londen-Moskou dan Berlijn wel -Moskou? BRITSCH PROTEST TE TOKIO Joodsch verzet tegen Britsche plannen Polen in de vuurlijn 4000 DE EEMLANDER Woensdag 17 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 303 De toestand van generaal Snijders is onveranderd Japansche troepen teruggetrokken uit Koelangsoe Versterking van anti-komintern verdrag? Twee runners in noodweer omgekomen REGENJASSEN WEER Belangrijke Engelsche consessies aan Emir Abdoellah van Transjordanië r Medische Hulp Licht op: 9 uur 19 min. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer elae regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 HET botert nog niet 200 best met de Britsch-Russische on derhandelingen. Jaren lang heeft Lon den niets nagelaten om den Russi- schen invloed op de Europeesche politiek te verkleinen. Jaren lang vonden de Russen in ons werelddeel steeds weer de Britten op hun weg. Nu Engeland op het oogenblik tracht om Moskou voor het karretje der Britsche politiek te spannen, behoeft het dan ook geen al te groote ver wondering te wekken, dat de mannen van het Kremlin met argwaan en achterdocht deze Britsche pogingen gadeslaan en van de gelegenheid ge bruik maken om het Foreign Office te laten gevoelen, dat Engeland nu Rusland om steun vraagt. Het feit, dat niet Potemkin doch de Sowjet-ambas- sadeur te Londen, Maisky, eerlang naar Genève gaat, is voor het Britsche prestige niet vleiend. Men bedenke, dat Londen en Parijs ten pleiziere van Moskou en in de hoop op een confe rentie Halifax-Bonnet-Potemkin de zitting in de Volkenbondsstad eenigen tijd hebben uitgesteld. Meer nog dan de weigering van Von Ribbentrop om den Britschen gezant te Berlijn, Hen derson, vóór de laatste rede van Hitier te ontvangen, is het besluit van Stalin om Potemkin niet naar Genève te zenden een slag in het gezicht van de Britsche regeéring. WAT is de eigenlijke oorzaak van den stroeven loop der Britsch- Russische besprekingen? Welke zijn de eigenlijke oogmerken van de Brit sche en Russische staatslieden? Heeft Chamberlain inderdaad gebroken met de .politiek van München'? Is Londen, dat ten vorigen jare leek te streven naar het totstandkomen van een Euro peesche eensgezindheid op breede basis, teruggevallen op zijn oude poli tiek van .Europeesch evenwicht'? Of zal het Foreign Office van een even tueel mislukken der onderhandelingen met het Kremlin dankbaar gebruik maken om terug te keeren tot eene staatkunde van verzoening jegens Duitschland? Het zijn deze en vele andere vragen, die naar aanleiding van de gebeurtenissen der laatste weken bij ons rijzen met betrekking tot de. buitenlandsche politiek van Engeland. En Rusland? Wil Rusland werkelijk nog samenwerking met de oude .vrienden' Engeland en Frank rijk? Te oordeelen naar de grove reac ties van het Kremlin op Londen's aan zoeken moet het antwoord zeker niet zonder meer bevestigend luiden. Zou in Moskou, nu de extreem revolution- naire elementen nagenoeg geëlimi neerd zijn, de gedachte ontwaakt zijn, dat een goede buur minstens evenveel waard is als een verre vriend? Anders gezegd: Zouden de heeren in Moskou op het oogenblik de mogelijkheid onder de oogen zien van eene toe nadering tot Berlijn? En staat Berlijn nog wel zoo volstrekt afkeerig van minder onaangename relaties met Moskou als in den aanvang van het Derde Rijk? Wie zijn oor te luisteren legt in tot oordeelen bevoegde kringen, zal geluiden vernemen omtrent de mogelijkheid eener wijziging van de Duitsch-Russische betrekkingen, die zeer zeker tot nadenken stemmen. Is het wellicht ook deze mogelijkheid, die de Britsche staatslieden aanleiding geeft om zoo luidruchtig en op bijkans onvoorzichtige manier te dingen naar Moskou's hand? In eene beschouwing als deze kan het niet anders, of wij moeten vele vraagteekens plaatsen. Maar van allen grond ontbloot is het opperen van deze vragen geenszins. "D OLEN moet de hier naar voren gebrachte mogelijkheid met angst in het hart bezien. Rusland en Pruisen zijn het geweest, die via een drietal .Poolsche deelingen' tegen het einde der XVIIIe eeuw het bestaan van Po len als onafhankelijken staat liqui deerden. Het is bekend, dat de .Cor ridor' in het middelpunt van Berlijn's belangstelling staat. Het is evenzeer waar, zij het minder bekend, dat Mos kou nog immer met wrok terugdenkt aan de inlijving bij Polen van deelen van Wit-Rusland. Van Russisch- Duitsche samenwerking in Europa heeft Polen dus heel weinig goeds te wachten. Dezer dagen hoorden wij zelfs verklaren, dat zoodanige samen werking de inleiding zou kunnen wor den tot een vierde Poolsche deeling. En geheel uit de lucht gegrepen lijkt ons zulk eene veronderstelling niet. U-TET gist in Europa. Oude vraag- stukken roepen om een oplos sing. Nieuwe mogelijkheden kunnen worden geboren. Het is ondoenlijk om op dit oogenblik te voorzien, hoe de situatie zich zal ontwikkelen. Nog immer achten wij een Europeesch ver gelijk tot de mogelijkheden te behoo- ren. Het land, dat voor de moeilijkste keuze staat, is Engeland. Zal Londen er zich bij willen neerleggen, dat er in Europa twee nieuwe, machtige mo gendheden zijn ontstaan, die voor hun invloed, zeggenschap en belangen voldoende armslag wenschen? En zoo Londen doorgaat met zijn huidige po litiek, anders gezegd, indien Londen blijft vasthouden aan een politiek van Europeesch evenwicht (op het vaste- land van Europa dan wel te verstaan), wat staat er dan te gebeuren? Is Lon den machtig genoeg om zijn wil door te drijven? Hoever zal het willen gaan om zijn huidige staatkunde kracht bij te zetten? En hoever zullen, eventueel, Duitschland, Italië erf misschien ook Rusland willen gaan om Londen op het vasteland van Europa dwars te zitten? Na München was eene Fransch-Duitsche vriendschap wel haast tastbare werkelijkheid gewor den, toen de bekende incidenten in de Italiaansche volksvertegenwoordiging roet in het eten gooiden. Niet in de laatste plaats te Berlijn heeft men zich over die incidenten verbaasd, om maar geen sterker woord te gebruiken. Welke incidenten zullen het thans zijn, die ten goede of ten kwade meer duidelijkheid in de Europeesche situatie en in de onderlinge betrek kingen der mogendheden zullen brengen? Ten zooveelsten male beslui ten wij met de woorden: Afwachten is het parool. HILVERSUM, 17 Mei. In den toestand van generaal Snijders is sedert gisteren geen verandering ge komen. De patiënt heeft een rusti- gen nacht gehad. SNELLE BEHANDELING DER DIENSTPLICHTWET LONDEN, 17 Mei (Reuter). Het La gerhuis heeft bij de behandeling van de dienstplichtwet in de afdeelingen alle artikelen aangenomen. c Links: Eén aantal Fransche officieren brengt deze week een bezoek aan Engeland. Het gezelschap bij de bezichtiging van het militair college te Camberley. Rechts: De leeni'ng voor de Fransche nationale verdediging verheugt zich in groote belangstelling. De inschrijvingen beantwoordden aan de verwachtingen. TOKIO, 17 Mei. (Reuter). - De secretaris der Britsche ambas sade te Tokio heeft een formeel protest ingediend bij de Japan sche regeering tegen de bezetting van de internationale nederzetting Koelangsoe bij Amoy door de Japanners.. Domei meldt uit Amoy, dat het Ja pansche landingsdetachement te Koelangsoe in samenwerking met de consulaire politie op 16 Mei een aantal personen heeft gearresteerd, die ernstig verdacht worden van anti-Japansch optreden. Het Ja pansche landingsdetachement is thans tot een minimum terugge bracht. Het grootste deel ervan is teruggeti'okken uit de internationale nederzetting van Koelangsoe. Admiraal Noble, de opperbevelhebber der Britsche zeestrijdkrachten in de Chineesche wateren, is gisterochtend aan boord van het vlaggeschip „Kent" te Amoy aangekomen. De vertegenwoordiger van Havas te Hongkong meldt, dat hij te Tsjoenking een onderhoud heeft gehad met de voor naamste Chineesche ministers en tal van civiele en militaire autoriteiten, van Tsjanc Kai Tsjek tot de meest be scheiden medewerkers toe. Hij heeft bij deze gelegenheid den indruk gekregen, dat allen een volkomen vertrouwen hebben in het lot van hun land. Zij be- toogen, dat China, wanneer het uit den tegenwoordigen 6trijd komt, niet alleen het juk, dat. de overweldigers het pro- beeren op te leggen van zich zal hebben afgeschud, doch tevens dat de nationale eenheid voortaan hechter zal zijn dan ooit te voren. Van welingelichte zijde wordt door Havas te Tokio vernomen, dat tijdens een bijeenkomst van den mi nisterraad welke gisteren is gehou den, minister-president Hiranoema een plan heeft vooi'gestcld tot ver sterking van het Anti-Komintern- Op bijgaande kaart ziet men de ligging aangegeven van de havenplaats Amoy. In de internationale nederzetting bij Amoy. Koelangsoe geheet en. zijn Ja pansche landingstroepen binnengerukt, hetgeen tot politieke spanning aanlei ding heeft gegeven verdrag. Dit verdrag zou gedeeltelijk de goedkeuring van het leger heb ben. De besprekingen zullen dezer dagen worden voortgezet. De vroegere Japansche ambassadeur te Berlijn, Kumataro Honda, geeft in de Xitsji S'itsji een uiteenzetting van de besprekingen over het Anti-Komintern- verdrag. Hij schrijft, dat geen der deel nemers in de toekomst nog belang heeft bij een vèrsterking van het verdrag, dat alleen gericht is tegen de Sovjets. Duitschland. Italië en Japan moeten een algemeen verdrag van wederkcerigen bijstand sluiten, waarbij zij zich verbin den een gemeenschappelijke actie te voeren, wanneer hun belangen worden bedi'eigd. De militaire vraagstukken zouden afzonderlijk behandeld kunnen worden en het onderwerp uitmaken van speciale overeenkomsten, welke geslo ten worden tusschen de militaire auto riteiten van de drie landen. ROTTERDAM, 17 Mei. De baggermolen „Aden" van de Hol- landsche aannemings maatschap pij, welke tezamen met een bak gesleept werd door de sleepboot „Oostzee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst van Leith naar Rotterdam, is vannacht tijdens stormweer omgeslagen Aan boord van den baggermo len bevonden zich twee runners, A. Marcus en L. de Vos, beiden afkomstig uit Maassluis. De „Oostzee" die onder commando staat van kapitein Kalkman heeft den geheelen morgen naar de bei de runners gezocht, doch zonder resultaat. Aangenomen moet dus worden, dat de beide mannen om het leven zijn gekomen. De verwachting voor morgen: Iets beter dan de afgeloopen dagen, maar nog geen zomeratmosfeer weer is'J morgen? Dit is de vraag, die dui- zenden zich bij herhaling hebben gesteld, want uit gaans plannen voor den Hemelvaartsdag ple gen uiteraard voor het grootste gedeelte op mooi weed gebaseerd te worden. De regenbuien van de laatste dagen hebben er niet toe bijgedragen om de verwachtingen optimistisch te maken, maar onze in formaties bij het Meteorologisch Instituut in De Bilt hebben toch nog een beetje hoop op kunnen leveren en het zonnetje, dat vandaag door de wolken pro- beerde te kijken heeft die hoop bevestigd. Een stralende zomerdag staat ons echter niet te wachten. Een flinke wolkenlaag zal het grootste deel van den dag de zon wel voor ons verborgen houden en zelfs is er een flinke kans, dat hier en daar plaatselijke regenbuien zullen vallen. Hoe groot die regen buien zullen zijn en hoeveel er zullen vallen is echter niet bij benadering te zeggen. Hoewel het weer dus iets beter zal zijn dan de afgeloopen dagen, is het waarschijnlijk, dat de temperatuur geen verandering zal vertoonen, dat wil dus zeggen, dat het vrij frisch belooft te zijn voor dezen tijd van het jaar. JERUZALEM, 17 Mei (Havas). Alle Joodsche groepen hebben overeenstemming bereikt met den nationalen raad betreffende een program van weerstand tegen de nieuwe Britsche politiek inzake Palestina. Zoo werd besloten, dat er betoogingen van uitsluitend vreedzamen aard zouden worden gehouden, waarbij de grootste tucht in acht zal worden genomen Het Joodsche weeratandsplan tegen het morgen te puhliceeren Britsche Wit boek zal allereerst bestaan uit een tel ling van de mannen van 18 tot 35 jaar. Legionnaire, die voor Engeland gestre den hebben, zullen protest-optochten or- ganiseeren. Het verluidt te Bagdad, dat de re- gocringen van Irak en Saoedie- Arabië de Britsche regeering er van in kennis hebben geöteld, dat zij de Britsche voorstellen inzake Palesti na beschouwen als een afwijzing der eischen van de Arabische sta ten. Het Britsche departement van kolo niën deelt mede. dat de Britsche regee ring belangrijke concessies heeft gedaan aan Transjordanië, welke „daadwerke lijk kunnen bijdragen tot den vooruit gang van Transjordanië in de richting van volledige onafhankelijkheid". De regeering aanvaardt het beginsel der vervanging van den tegenwoordigen executieven raad door een ministerraad of kabinet, waarvan elk lid het hoofd zal zijn van een departement en verant woordelijk zal zijn jegens den Emir Ab doellah. De tegenwoordige beperkingen der rechten van den Emir recru'tce- ring en onderhouden van een leger worden opgeheven, en de Emir wordt gemachtigd consulaire vertegenwoordi gers te benoemen in de aan Transjor danië grenzende Arabische staten. Voorts heeft de Emir voldoening gekre gen op andere punten, die strekken tot vei'grnoting van het gezag der Transjor- daansche regeering. Tijdens een persconferentie te .War schau heeft de voorzitter der nieuwe Zionistische organisatie, Zabotinsky, verklaard, dat deze organisatie besloten heeft een Oost-Europcesch parlement „De Joodsche tegenspoed" geheeten, bij een te roepen, met het doel een inter nationale conferentie te houden van regeeringen om het probleem der Joodsche landverhuizing op te lossen en den beslissenden internationalen facto ren een concreet plan voor te leggen tot versnelling van de actie der massale vestiging van Joden in Palestina. Het parlement „De Joodsche tegenspoed" zal in begin September bijeenkomen. Morgen, Hemelvaartsdag, zal het Amersfoortsch Dag blad niet verschijnen. Dit blad heeft een dagelijk- sche oplaag van EXEMPLAREN HET AANTAL BETALENDE ABONNi'S OP HET AMERSFÜOR TSCH DAGBLAD STAAT ONDER GEREGELDE CON TROLE VAN HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE TOURNOOIVELD 4 - DEN HAAG Zondag hebben dienst de volgende geneesheeren: de Beaufort, Lange Bergstraat 41, tel. 633. Schmelling, Fred. v. Blankenheijmstr. 6, tel. 996. Stokvis, Leusderweg 276, tel. 2081. Zondag heeft dienst de apotheek van Keijzër, Langestraat 9, tel 164 en Ja va- apotheek, Leusderweg 12, tel. 1887. Zondag hebben dienst de vroed vrouwen Mej. v. d. Grient, Bréestraat 8bis, tele foon 189. Mej. de Leuw, Puntenburgerlaan 213, tel. 1852. Weer verwachting Voor het geheele land: Zwaar bewolkt met opklaringen, plaatselijk enkele regenbuien, weinig verandering in tempe ratuur. Zwakke tot matige, veranderlijk© wind. DE ZORG VOOR 'T VOLGEND JAAR Het blijft altijd een moeilijkheid voor de meeste liefhebbers om in een tijd dat hun tuin volop in bloei staat, al weer te denken aan het volgend jaar en te zorgen voor nieuwen aanvoer van planten die pas den volgenden zomer zullen bloeien. Daar is allereerst het Vingerhoedskruid of Digitalis, dat in Mei ter bestemder plaatse gezaaid kan worden, en later op 25 cm. uitgedund wordt Eiken tuingrond neemt zij voor lief. terwijl zij ook scha duw kun verdragen. Vooral tegen heesters en Coniferen is het Vingerhoedskruid van een wondere bekoring met haar hoog op schietende bloemstengels, bezet met tros sen hangende purperen, rose of witte klok- vormige bloemen, waarvan de variëteit Di gitalis gloxiniaeflora superba. het nieuwe rcuzcnbloemige ras de meeste aandacht verdient. Ook de Judaspenning of Linaria komt in de Meimaand onze belangstelling vragen. Zij wordt op een plekje gezaaid, dat niet in de felle zon gelegen is. doch ook niet geheel in de schaduw. De jonge plantjes worden op 15 cm. afstand verspeend en voor den winter ter bestemder plaatse uit gezet op 30 cm. afstand. De bloemen zijn paarsrood van kleur en worden gevolgd door de bekende zilverwitte zaadschijffes, die voor winterbouguetten nog steeds waarde hebben. Een van de mooiste Campanula's, nl. de pyramidalis. wordt deze maand in potten gezaaid en spoedig op een voedzaam plekje in den vollen grond verspeend. In het najaar kannen we ze opnemen met een flinke kluit en ze in den kouden bak laten overwinteren, hoewel ze op een beschut plekje ook wel buiten kunnen blijven staan. Deze hooggrociende Campanula vormt als potplant met haar lange sierlijke tak ken. bezet met taltooze stervormige bloe men in lavendelblauw of wit een prachtige versiering voor een serre, hall of lichte vestibule gedurende de zomermaanden. Ook de Campanula medium mogen we hier niet vergeten, een grootbloemige vorm met mooie zachte kleuren, in rose, wit, lila en blauw. Bij de variëteit caly- cantha heeft de bladvormige kelk dezelfde kleur aangenomen als de bloemkroon, het geen een verrassend effect te weeg brengt. Zij verlangen voedzamen grond en een zonnig plekje, en na eenige malenverspe nen kunnen zij in October met 'n flinke kluitter bestemder plaatse geplant wor den. waar zii wel gedurende de winter maanden eenige dekking vragen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1