Veldheerstelg eischt honderd millioen Het loodswezen aan de Iersche Westkust Rijkspolitie-apparaat Inkomstenbelasting bracht ruim 43/4 millioen meer op wordt gereorganiseerd Om het vermogen van baron van Ornholm, maarschalk in dienst van de Republiek der Vereenigde Nederlanden Een twistappel sinds 1676 Hoe militairen bij volmacht kunnen stemmen Last van Uw zenuwen? Loods dronken aan boord V ermogensbelasting ontdoken Overzicht der Rijksmiddelen Geleidelijke opbouw Adviesbureau stond in kwaden reuk Crisis-suikerheffing verlaagd Agent met doodslag bedreigd BLAD PAG. AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 17 MEI 1939 EEN PROCES TEGEN AMSTERDAM Huishoudster oorzaak van alles AMSTERDAM, 16 Mei. VOOR rechtbank en hof wordt reeds gedurende meer dan tien jaar een feilen strijd ge streden om een erfenis, die in den loop der eeuwen volgens de eischende partij zou zijn aange groeid met rente op rente tot het formidabele bedrag van honderd millioen gulden. OP 21 Maart 1676 overleed te Mam- burg Paatil Würtz baron von Orn holm. veldmaarschalk in dienst van de republiek der Vereenigde Nederlanden Deze rustende veldmaarschalk was in goeden doen. hij liet een zeer aanzienlijk bedrag na aan geld goederen landerijen en effecten. De maarschalk was niet ge huwd en zün geheele nalatenschap met uitzondering van teniae legaten, liet hij na aan zün feugdige huishoudster lohan- na van der Plancken. een Nederlandsche van geboorte. Met ging Johanna echter niet voor den wind. De magistraat van Mambnrg had op last van Lennold. keizer van het Heilige Roomsche Riik een deel der nalatenschap geïnventariseerd, verze geld en met .beslag belegd" De hulshoudster Johanna en de be dienden van den veldmaarschalk wer den gearresteerd op grond van de aan spraken, welke de keizerlijke fiscus op de nalatenschap meende te kunnen doen gelden 'wegens beweerde valsch- heid van het testament, waarin Johan na als erfgename werd aangewezen. Johanna riep de hulp van de machti ge staten van Holland in. Rn niet zon der succes. Tn 1677 wendden de Staten zich tot de stadshesttiurderen van Ham burg met het dringende verzoek om Jo hanna in vrijheid te stellen en goederen aan haar uit te keeren. Intusschen had de vrouw, die nog steeds in het gevang verbleef, ingezien dat waarschijnlijk vele personen zouden komen beweren, dat zij naaste bloedverwanten waren van den veldheer Paul en dat zij om de nalatenschap nog een harden strijd zou moeten voeren. In Augustus 1677 dagvaardde zij bij „edictale citatie" voor het Ham- burgsche gerecht allen, die meenden aanspraken te kunnen laten gelden. Zij bond den strijd aan te bewijzen, dat het testament echt was. Johan na werd, kort na de interventie van de Staten in vrijheid gesteld. Zij zou echter niet lang meer plezier heb ben van het idee, dat zij weldra een rijke vrouw zou zijn. In 1679 stierf zij, een dochtertje Ber tha alleen op de wereld achterlatende met de omstreden erfenis. Het meisje was uitbesteed in de Amstelslad en haar voogden waren Albert v. d. Vloot, Gabriel Floria en Philippus van Eyck, Dit drie tal zette den strijd om do erfenis met kracht voort Aangezien zij blijkbaar in de meening verkeerden, dat procedee- ren een dure liefhebberij is, gooiden zij het met oen paar naaste bloedverwan ten op een accoordje. Ingeborg von Busch. een familielid van den veld maarschalk, die in Denemarken woon de, zou een deel van de nalatenschap krijgen,, die echter nog steeds berustte bij de „kamerije" van Hamburg. Hamburg staat goederen af OOK de Staten van Holland zaten niet stil, zij zetten hun inmenging voort ten bate van Bertha Plancken en eischten, dat de gesequestreerde goe deren in handen van „regeerders van de «tadt Amsterdam" zouden worden ge steld. De Hamburgsche magistratuur gaf tenslotte gevolg aan den elsch van de Staten en in 1679 werden 28 kisten kost baarheden en goederen te Hamburg scheep gebracht en onder toezicht van den voogd van Bertha, den heer van der Vloot naar Amsterdam gebracht. Na verkoop werd het geld op de Amstcr- 'damsche wisselbank geplaatst. Dit alles geschiedde op last van dp Staten van Holland en do commissarissen van de Bank voerden slechts de bevelen van de machtige Hollandsche Staten uit. Hot proces. d«t voor Bertha werd ge voerd. ging intusschen door. In eerste instantie luidde de beslissing gunstig voor haar, de „Reichshofrat te Weenen bevestigde in 1691 het vonnis en een re- visicverzoek. ingediend door familie van wijlen den Veldmaarschalk werd afgewezen. Aan BerthA keerden de Sta ten na deze beslissing ruim 16.000 uit, een heel bedrae voor dipn tijd. Ook zou nog geld aan nakomelingen van Würte zijn uitgekeerd, als gevolg van een ac- coord. Dit is heel in het kort de geschiedenis van de erfenis Würtz. Maar daarbij zou het niet blijven. In 1863 doken er nako- mellnkcn van Würtz op. die voor recht bank en hof, de stad Amsterdam aan spraken. Het proces eindigde zonder resultaat voor de beweerde erfgenamen. Een nieuwe candidaat /N 1929 dook opnieuw iemand op. die met een keurigen stamboom zijn fami lierelatie met den veldmaarschalk naar voren bracht. Mii eischte van de recht bank vernietiging van het naar zijn oor deel valsche testament en uitkeering van het geld aan hem en eventueel andere erf genamen van het geld. dat de stad Am sterdam eenige eeuwen geleden onder haar berusting had. Deze man. de stucadoor J. K. L. Wir- ges uit Mainz, schat de waarde van de erfenis thans met rente op rente op... honderd millioen gulden. Hij eischt van do gemeente Amsterdam, wier boven staande lezing van de zaak hij bestrijdt, rekening en verantwoording van het ge voerde beheer der nalatenschap. En in dien zij in gebreke blijft aldus de man uit Mainz verzoekt hij de stad daartoe te kunnen noodzaken door in beslagneming en verkoop van goederen der gemeente ten bedrage vanf 100 millioen. De rechtbank wees in deze zaak een zeer uitvoerig gemotiveerd vonnis en verklaarde o.a. de vordering verjaard, zoodat de eisch niet ontvankelijk werd verklaard. Thans is eischer. voor wien mr. Kuin- ders optreedt, in hooger beroep gegaan. Opnieuw is de gemeente gedagvaard om rekening en verantwoording af te leg gen en om eventueel honderd millioen neer te tellen. Op 7 September komt deze interes sante historisch-juridische questie voor het eerst op hofrol. De procedure voor de rechtbank liep tien jaar. het zal dus nog wel even duren voor het Hof arrest wijst. Uitvoeringsvoorschriften van het wetsontwerp 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat in de Staatscourant van 17 Mei 1939 zullen worden gepubliceerd de uitvoeringsvoorschriften. verband houdende met het op 16 Mei j.l. door de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal aangenomen wetsontwerp, hou dende voorschriften betreffende het stemmen bij volmacht door militai ren bij de in 1939 te houden verkie zingen voor de gemeenteraden. De aandacht van de kiesgerechtigde militairen bij de Zee- en Landmacht wordt er op gevecstigd, dat, voor zoover zij buiten hun woonplaats in werkelij- ken dienst zijn, voor hen thans gelegen heid bestaat bij de in 1939 te houden gemeenteraadsverkiezingen bii volmacht te stemmen. Het hangt dus van henzelf af of zij al clan niet aan die verkiezin gen zullen kunnen deelnemen. Een vlot te gang van zaken zal worden bevor derd, indien de militairen zich onmid dellijk bij den door of vanwege den mi nister van Defensie voor de uitvoering der wettelijke regeling aangewezen offi cier melden en formulieren voor indie ning van het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen aanvragen. Wordt niet binnen enkele dagen van de door den wetgever geboden gelegenheid ge bruik gemaakt door de wettelijke for maliteiten te vervullen, dan is de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat het door den militair in te dienen verzoek om bij volmacht te mogen stemmen, het beoogd effect niét zal sorteeren. Spoedig weer opgewekt en gekalmeerd met Mijnhardt's Zenuwtabletten Buisje 75 ct. Bfj Apoth. en Drogisten, Een Nederlandsche kapitein hevig veront waardigd over de vreemde toestanden, die daar heerschen Concurrentie tusschen twee havenplaatsen AMSTERDAM, 16 Mei. Vreemde toestanden heerschen er bij het loodwezen aan de Westkust van Ier land zoo verklaarde vanmorgen de kapitein van het 405 bruto ton metende kustvaartuig „Prima" uit Rotterdam aan den Raad voor de Scheepvaart, welk college bijeen was gekomen om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van het on geluk, dat dit motorschip was over komen, toen het op 27 October van het vorige Jaar de baal van Killala in wilde loopen en daarbij aan den grond kwam te zitten, tengevolge waarvan eenige huidplaten werden ingedeukt. De kapitein was hevig verontwaardigd en zelfs op dezen morgen, hoewel er toch reeds weer een half jaar is voorbij ge gaan, werd hij opnieuw rood van erger nis, nu hij aan het onaangenaam avon tuur terugdacht. De „Prima" was op weg van Antwer pen naar Ballina. een klein havenstadje aan de baai van Killala. waar een lading cement moest worden gelost. Op 25 Oct. kwam het schip voor den ingang van de baai. waar 's morgens vroeg voor an ker werd gegaan. De kanitein was hier nog nooit ge weest Hij achtte het dus raadzaam een loods aan boord te nemen, doch hoewel met vlageen geregeld seinen werden ge geven. werd tevergepfs op een loods ge wacht. Toen de kapitein een volle 24 uur had gewacht en het weer in dien tijd slechter was geworden, besloot hij op 20 October om met een sloep naar de kust te varen. Aldus geschiedde en op grond van het telefonisch ge sprek. dat de kanitein met het loods wezen had gevoerd, mocht hü ver wachten, dat den volgenden morgen om 7 uur, dat was dus 27 October, een loods aan boord zou komen. Maar deze loods kwam den volgen den morgen niet opdagen. Er werd nog eenigen tijd gewacht, doch toen er nog maar steeds geen loods verscheen, besloot de kapitein om het dan zelf maar te probceren. Steeds loo- dend werd langzaam vooruit gevaren; er moest een ondiepte worden gepas seerd, maar voorloopig gebeurde er niets bijzonders. Toen men den wal reeds dicht was genaderd, werd op de kade een man gezien, die waarschuwend wuifde. Meenende, dat dit de lang ver wachte loods was, werd een sloep uit gezet en werd deze man aan boord ge haald. Hij bleek echter geen loods te zijn, maar iemand van de kustwacht. Juist toen hij aan boord kwam, schuur de het schip over den grond en bleef zitten. Eenige uren later om 11 uur kwam do gevraagde loods... be schonken aan boord. Een week ging voorbij en op 5 November kwam de „Prima" met springtij eindelijk weer vlot. Tijdens het verhoor van den veront waardigden en opgewonden kapitein vernam de Raad in zuiver Nederlandsch hoe deze zeeman over de toestanden van het loodswezen in deze streken, dat vroeger in Engelsche handen was, doch sinds eenige jaren door den Ierschen Vrijstaat is georganiseerd, denkt. Had het loodswezen het wegblijven van den loods aldus verklaard, dat de „Prima" zich op een plaats bevond waar nimmer schepen naar binnen varen en dat de loods het schip dus niet had kunnen vinden, de kapitein gaf een heel andere lezing van het ge val. Zij kwam in het kort hierop neer, dat aan deze baai twee havennlaatsen liggen, tusschen welke een hevige con currentiestrijd is ontbrand om de kust vaart tot zich te trekken, in welken strijd de loodsen partij zouden hebben gekozen. Zij zouden de bebakening naar één van deze plaatsen hebben weggeno men. zoodat het uitermate gevaarlijk is. deze haven binnen te varen. De hevolking van dit plaatsje is over deze gang van zaken natuur lijk zeer gebelgd en daar nu de lood sen dachten, dat de „Prima" juist in deze haven wilde lossen, zou geen van hen aan boord hebben willen komen uit an^st voor de mogelijk heid, dat de bevolking na aankomst op hardhandige wijze haar wrok tegen het loodwezen zou uiten. Vol gens den kapitein durft geen enkele loods zich in dit plaatsje vertoonen. De „whlskey-Ioods", die om 11 uur aan boord was eekomen, had de ltapi tein als onbruikbaar naar den wal teruggestuurd. De Raad zal later uitspraak doen. Tegen verdachte, die spijt had, een geldboete van 8000 geëischt 's-GRAVENHAGE. 16 Mei. Wegens het te laag opgeven van zijn vermogen voor de vermogensbelasting moest een 42-jarige arts heden voor de strafkamci van de Haagsche rechtbank terecht staan. Dit heeft tevens ten gevolge ge had, dat ook de inkomstenbelasting ont doken werd, daar de medicus ook de op brengst van dat vermogen te laag heeft opeegeven. Na dit evenwel twee jaar gedaan te hebben, aldus bleek uit het onderzoek ter terechtzitting, had hij spijt van het gebeurde gekregen en om een en ander te compenseeren. had hij de latere aan giftebiijetfen te hoog opgegeven. De be lasting was er echter toch achter geko men en ter verantwoording geroepen, legde verdachte dadelijk een volledige bekentenis af. De officier van justitie, jhr. mr. van Asch van Wijck, vond in dezen gang van zaken verzachtende omstandighe den aanwezig voor dit,' op zich zelf zeer ernstige misdrijf, waarvoor zeker een gevangenisstraf nast. Doch in dit geval achtte spreker een geldboete gerecht vaardigd, al moet dit een hooge geld boete worden. Immers, men komt door winstbejag tot zulke daden, dat moet verdachte dan ook maar goed in zijn portemonnaie voelen. De eisch luidde f 8000 boete. subs, zes maanden hechtenis. Uitspraak 30 Mei. POLITIECOMMISSARIS IN PREVENTIEVE HECHTENIS MEDAN, 16 Mei. (Aneta). De offi cier van justitie gelastte op grond van de artikelen 285 en 290 sub 1 van het wetboek van strafrecht de preventief- sjelling van een commissaris van poli tie, verdacht van onzedelijke handelin gen met minderjarige meisjes. Het on derzoek duurt nog voort. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Aan het overzicht van den stand der Rijksmid delen op ultimo April j.l. wordt het vol gende ontleend: Directe belastingen De kohieren van de directe belastin gen gaven op 30 April aan een zuiver bedrag van 46.914.156,58 tegenovei 46.833.543,97 op ultimo April van het vorig jaar. Geven deze beide bedragen in verge lijking met elkaar geen noemenswaar dig verschil te zien, anders staat het ten aanzien van de middelen van deze groep. Zoo bedraagt hot kohierbedrag van do rondbelasting thans slechts 5.304.440,13 hetgeen in vorgelijking met het vorig jaar een vermindering beteekent met 4.441.955,66. Toen was het kohierbe* drag 9.746.395,79. Een andere aanmerkelijko verminde ring bracht de verdedigingsbelasting I en wel met 263.218,92, want tegenover een bedrag van 3.604.943,90 thans staat voor het vorig jaar een bedrag van 3.868.1G2.88. Ook de vermogensbelasting gaf een daling en wel met f 40.222,83. 6.984.140,26 tegen 7.024.363,09). Van de twee overblijvende middelen bracht de belasting van de doode hand slechts een kleine verbetering. Van een bedrag ad f 1.202.699,op ultimo April van het vorig jaar steeg dit middel met f 14.708,- tot 1.217.407 thans. Dc groote stoot voor den gelijkmaker van het totaal gaf echter dc inkomsten belasting, welke met een kohierbedrag van 29.803.225,23 op het eind van April j.l. 4.811.302,02 hooger was in vergelijking met het vorig jaar. Wat dc overige middelen betreft, deze hebben over April opgebracht 38.986.854,14 tegenover het vorig jaar 32.663.187,14. Deze opbrengst, waarmede de maan delijksche raming met 2.176.445,41 werd overschreden, is tot dusver de beste van het loopende jaar. Ook een vergelijking van de op brengst over de eerste vier maanden van dit jaar met de raming en met de opbrengst tot 30 April van het vorig jaar stemt tot verheugenis. Zoo zien we de periode Januari-April eindigen met een opbrengst van 148.546.836,63 hetgeen ruim 1,3 mil lioen meer is dan de raming en bijna 11,5 millioen meer dan het vorig jaar. Een beschouwing van een aantal dei middelen van deze groep toont het vol gende beeld. De dividend- en tantièmebelasting bracht^ over de eerste 4 maanden 198.752,meer op dan het vorig jaar. De rechten op den invoer kwamen tof en met April 4.525.513 boven de ra ming en 6.344.282 boven de opbrengst op ultimo April 1938. De accijns op het gedistilleerd over trof de raming met 149.706 en de op brengst van het vorig jaar met 418.674,die op bier resp. 86.213,— en 420.368,—. Ook de omzetbelasting steeg boven do raming en wel met 2.830.279 en kwam daarmede tot een opbrengst van 30.163.613, hetgeen ten opzichte van het vorig jaar zelfs een vermeerdering beteekent van 6.557.275, Gemeente- en verkeers- fonds Wat de inkomsten ten bate van het Gemeentefonds betreft, bedroeg het zui ver bedrag der kohieren op ultimo April j.l. 71.490.380,tegenover 66.153.256 het vorig jaar en bij een raming van 68.700.000,—. De inkomsten ten bate van het ver- keersfonds hebben in April bedragen 5.451.590.28 en over de eerste vier maanden van dit jaar 10.059.798.45. Binnenkort zal worden overgegaan tot inwerking stelling van een rijksrecherchecentrale V reemdelingendiensc eerst aan de beurt 's-GRAVENHAGE, 17 Mei. - Naar het zich laat aanzien zal van de sedert eenigen tijd bij het de partement van justitie bestaande plannen op het gebied van reorga nisatie van het rijkspolitie-appa raat binnenkort een eerste gedeel te werkelijkheid worden. Te be- voegder plaatse deelde men ons mede, dat, wanneer niet alle teeke nen bedriegen, reeds vrij spoedig, d.w.z. binnen enkele maanden, zal worden overgegaan tot inwerking stelling van de zgn. rijksrecher checentrale, voorloopig nog op beperkte schaal, doch met welom lijnde plannen voor verderen uit bouw. De zaak bevindt zich in een ver ge vorderd sladium van voorbereiding. Met het, in het leven roepen van deze rijksrecherche-centrale beoogt de minis ter van justitie te komen tot één voor het geheele land werkzame instantie, die belast zal zijn met de gecentraliseer de behandeling van bepaalde gespeciali seerde verrichtingen on politiegebied. Voor een zeer belangrijk deel zal deze faak bestaan in de verzorging van een centrale-documentatie en registratuur omtrent verschillende aangelegenheden, waarvan meerdere rijksdiensten, als mede de locale politie-instanties profijt zullen kunnen trekken, en voorts in uit wisseling van gegevens met buitenland- sche autoriteiten, alsmede in het geven van leiding en hulp waar noodie bij de uitoefening van-bepaalde stukken rijkspolitiezorg door de rijks- en plaat selijke politie. Die gecentraliseerde behandeling be staat voor een belangrijk gedeelte in andoren vorm ook thans reeds. Het ont breekt te dezen evenwel aan eenheid, de verschillende „centrales" ziin elk voor zich hier en daar tot stand geko men, en werken los van elkander en in sommige gevallen ook In onvoldoende verhand met het centrale gezag over de rijkspolitiezorg. Met de rijksrechcr- checcntralc hoopt de minister dus irl de eerste plaats te komen tot een reorga nisatie van reeds bestaande diensten, waardoor meer eenheid en meer effi ciency zal worden bereikt. Dat de bestaande toestand gebrek kig is, zal duidelijk zijn, wanneer men bedeenkt, dat b.v. de rijks- vreemdelingendienst, de rijksldenti- ficatiedienst (het zgn. centraal depot der signalementskaarten) en de Ne derlandsche centrale betreffende in ternationale misdadigers zelfstan dige diensten vormen, die niet met elkander zijn gecoördineerd. Derge lijke versnippering kan niet anders dan tot verspilling van energie lei den. In de eerste plaats zal de reorganisa tie moderniseering mogelijk maken van hetgeen verouderd of achtergebleven is, aerwijl 't nooit moeilijkheden zal behoe ven op te leveren tot gecentraliseerde behandeling te Htomen van aangele genheden, ten aanzien van welke de noodzaak daarvan ontstaat: het daartoe aangewezen instituut zal er immers zijn. Ter voorkoming van misverstand zij er met nadruk op gewezen, dat geen onttrekking aan de plaatselijke politie van op haar weg liggende werkzaamhe den wordt beoogd, het gaat slechts om reorganisatie en verbetering van rijks diensten. Wel zijn er van die rijksdien sten thans in strijd met een goede organisatie enkele bij grootstedelijke poltiekorpsen ondergebracht. Onderdeel van het departement van justitie De rijksrecherchecentrale zal ten nauwste worden verbonden met het departement van justitie en daarvan feitelijk een onderdeel uitmaken. Aan dit departement zullen mits dien de noodige politie-ambtenaren moeten worden verbonden. Deze ver sterking van den „staf" zal tevens ten goede kunnen komen aan de uitoefening door den minister van Justitie van zijn gezag over de rijkspolitiezorg. In dit verband is het wellicht nuttig tevens mede te deelen, dat het in het voornemen ligt voor de nieuwe functies bij de centrale alleen personen in aan merking te brengen, die reeds thans, het zij bij het rijk, hetzij bij plaatselijke politiekorpsen, met dergelijke werk zaamheden als bij de centrale zullen vallen te verrichten, zijn belast en ter zake over volledige kennis cn ervaring beschikken. Naar men ons mededeelde, zou het noodig maar ook zeer wel moge lijk zijn uit te komen met niet meer per soneel dan thans roods in dienst is. Sol licitaties van werkzoekenden zullen der halve, ook voor wat betreft lagere func ties, geen kans van slagen hebben. Do rijksrecherchecentrale met één slag In vollen omgang te doen werken ware onuitvoerbaar. Daarom zal de opbouw geleidelijk voortgang vinden en zullen de verschillende oderdeelen achtereen volgens in het leven worden geroepen. Het staat thans wel vast, dat een der belangrijkste, de vreemdelingedienst.de eerste zal zijn Daarna zal vermoedelijk de identificatiedienst aan de beurt ko men en zoo vervolgens. Wanneer de rijksrecherchecentrale ge heel tot stand zal zijn gekomen, zal de minder prettige omstandigheid, dat Ne derland, vergeleken met de ons omrin gende landen, on het stuk der organisa tie van het politieapparaat een achter stand vertoont wat capaciteiten be treft behoeft de Nederlandsche politie niet voor die van eenig ander land on der te doen tot het verleden behooren. Amsterdamsche politie doet een inval, daar. vermoed werd dat emigranten hier onrechtma tige verblijfsvergunningen konden krijgen AMSTERDAM, 16 Mei. De jus titie heeft vandaag een inval ge daan in het kantoor van een juri disch adviesbureau aan den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam. De po litie vermoedde namelijk, dat door dit kantoor pogingen werden aange wend om langs onrechtmatigen weg verblijfsvergunningen te verkrijgen voor hier te lande vertoevende emi granten. De rechtercommissaris, mr. W. H. Schreudor, de officier van justitie mr. J. A. yan Thiel en de substituut-officier van justitie mr. A. A. L. F. van Dulle- men, vergezeld van de inspecteurs Heyink en Dijkstra van het hoofdbu reau van politie, verschenen vanmiddag in het kantoor en hebben een belang rijk gedeelte van de dossiers in beslag genomen. De directeur van het kantoor en een in Zuid wonende emigrant, waar even eons een huiszoeking werd verricht, zijn naar het hoofdbureau van polifio overgebracht., waar zij vanmiddag aan een uitvoerig verhoor werden onderwor pen. Wij vernemen nog, dat de directeur ervan wordt verdacht geld van emi granten in ontvangst te hebben geno men, waarvoor hij verblijfsvergunnin gen zou leveren. Van deze leverantie kwam echter niets. Hoogstwaarschijn lijk zal de directeur van het adviesbu reau in arrest worden gehouden. Ge zien de groote hoeveelheid dossiers en papieren, die in beslag zijn genomen zal het politioneel onderzoek nog gerui- men tijd duren. 's-GRAVENHAGE, 16 Mei. Op grond van de belangrijke stijging van de suikerprijzen heeft de minis ter van Economische Zaken beslo ten met ingang van 22 Mei de crisis- suikerheffing te verlagen van 30 tot 20 opcenten, hetgeen dus een verla ging beteekent van 2.25 per 100 K.G. suiker. De uitsluitende beweeg redenen tot deze beslissing is gele gen in de zeer sterke stijging van de suikerprijzen. Het ligt dan ook in de bedoeling bij een eventueclc latere daling van deze prijzen wederom tot een verhooging van de heffing over te gaan. In verband hiermede wordt de aan dacht van de belanghebbenden geves tigd op do beschikking van den minis ter van Economische Zaken van 16 Mei 1939, no. 10047 L.C.A. opgenomen in de Nederlandsche Staatscourant van 16 Mei 1939, waarin bepaald is, dat, ter be koming van gedeeltelijke teruggave van crisis-suikcrhcffing uiterlijk op 20 Mei 1939 vóór 12 uur schriftelijk aangifte be hoort te worden gedaan ten kantor# van den ontvanger der accijnzen over de gemeenten, waar de suiker of sui kerhoudende goederen zijn opgeslagen. Inlichtingen te dezer zake kunnen desgewenscht ten kantore van die ont vangers worden ingewonnen. Oud-Indisch militair en zijn zoon veroordeeld AMSTERDAM, 16 Mei. De recht, bank alhier veroordeelde vandaag een bejaarden man, oud-Indisch militair, en diens zoon ieder tot zes maanden ge vangenisstraf, wegens bedreiging met doodslag, geuit tegen een agent van po litic in hun woning in de Haarlemmer straat. Do officier van justitie had negen maanden gevangenisstraf geëischt. De verdachten hadden tijdens een worsteling met den agent, die hen we gens een burenruzie kwam waarschu wen, de sabel ontrukt. Zij sloegen her haaldelijk naar hem zoodat hij gedwon gen was de wijk te nemen naar een hooger gelegen verdieping en tot drie maal toe een waarschuwingsschot to lossen. Met behulp van eenigen tijd la ter gearriveerde assistentie konden bei de mannen gearresteerd worden.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6