JimdA (pLcdmux Ernstige onlusten in Palestina BRITSCH KONINGSPAAR HARTELIJK ONTVANGEN IN CANADA DE BRITSCHE PLANNEN INZAKE PALESTINA ZIJN BEKEND GEMAAKT TROEPEN ONTSCHEEPT TE KOELANGSOE j/. SdwJboJiman %n. TOESPRAKEN IN FRANSCHE EN ENGELSCHE TAAL SALUUTSCHOTEN DREUNEN TE QUEBEC Moefti van Jeruzalem blijft verbannen Geen Arabische en geen Joodsche staat" I Telefoonlijnen doorgesneden, openbare gebouwen bestormd en bomaanslagen Het probleem dei concessies in China Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 MEI 1939 QUEBEC, 18 Mei. (Beuter). Om 9 uur 52 plaatselijke tijd is de „Empress of Australia" Woensdag in Quebec aangekomen. De kade bood een schilder- achtigen aanblik door de kleurige militaire uniformen en de roode mantels der bereden politie. Zoodra het schip vanuit de citadel van Quebec was waar genomen. begonnen alle kerkklokken der stad bij wijze van welkom te beieren. Drie vliegbooten kruisten boven de ..Empress of Australia", twee Canadeesche torpedojagers voeren er voor en de Britsche kruisers er achter. Twee met vlag gen gelooide sleepbooten trokken het schip naar de kade. terwijl de rivierbooten hun schelle sirenes lieten loeien. De Koning en de Koningin verschenen om 9 uur 55 op het promenadedek en wuifden naar de menigte aan den wal, welke in een luid gejuich uitbarstte en hen hartelijk begroette. De koning droeg het admiraalsnniform: de koningin was in het grijs gekleed. rens brachten. Het is hier. dat zich de toegang naar Canada opent, hier waai de Canadeesche natie werd geboren en hier, dat groote daden zijn tot stand gebracht herinneringen, die Frankrijk en Engeland voor altijd tot roem zullen strekken. Hier is het ook, dat heden ten dage twee eroote rassen gelukkig naast elkaar leven. De geest van Quebec is een gelukkige samensmelting van on dernemingsgeest en oude trotech be waarde tradities." EEN menigte van naar schat ting vijftigduizend personen had zich verzameld om de aan komst van het Britsche konings paar bij te wonen. Toen de koning en de koningin den loopplank af liepen, werden zij begroet door een fanfare van trompetten, ter wijl vanaf de citadel 21 kanon schoten het koninklijke saluut brachten. Alle in de rivier liggende schepen wa ren met vlaggen getooid; het was prachtig helder weer. Op de kade was een podium opgericht, dat met bloemen was versierd cn met twee kleine kro nen getooid. Nadat de Koning en de Koningin door verschillende hoogwaar- digheidsbekleedcrs waren verwelkomd, begaven zij zich naar het speciaal voor hen opgerichte podium, waar de leden van het Canadeesche kabinet en andere vooraanstaande Canadeezen met hun echtgenooten reeds aanwezig waren. Nadat de verschillende vooraanstaan de personen aan het koningspaar wa ren voorgesteld, bleef de Koningin op het podium, terwijl de Koning er van afstapte om het saluut in. ontvangst te nemen van de eerewacht van grena diers. Vervolgens inspecteerde de Ko ning de eerewacht. Ongeveer een kwar tier na hun landing, begaven Hunne Majesteiten- ziclr in een kastanjebruine auto met de koninklijke standaard voorop door de juichende dichte menig te naar het parlementsgebouw voor de officieele welkomst plechtigheid. Glimlachend wuifde de Koningin naar de enthausiasste menigte. Bij hun aankomst aan het parlementsgebouw begaven Hunne Majesteiten zich onder een goud scharlaken baldakijn in het jrebouw. alwaar zij eenige oogenhlikken rusten, alvorens.de roode zaal binnen te treden, ten einde het adres van wel kom van den premier der provincie Quebec, Duplessis. aan te hooren. Duplessis las in het Fransch een adres van welkom voor, waarin hij zeide: „Ik ben op dezen on verge tel ijken dag gelukkig cn trotsch jegens Uwe Ma jesteiten uitdrukking te mogen geven aan de gevoelens van vreugde, eerbied, verknochtheid en toegenegenheid van de geheele provincie Quebec en in het bijzonder van de Canadeezen van Fran- ache afkomst. Eensgezind van gevoelen begroeten wij Uwe Majesteiten in onze oude hoofdstad. Onze provincie is steeds getrouw geweest aan dekroon van Groot-Brittannië zooals ook aan de tradities, overgeërfd van ons voorge slacht. Wij zullen nimmer nalaten den troon te beschouwen als het bolwerk van onze democratische staatsinstellin gen en grondwettelijke vrijheden. God save. our gracious King and Queen". Da Koning en Koningin hebben Woensdagmiddag in een verklaring gezegd, ten diepste getroffen te zijn door de vele welkomstbetuigingen uit. alle deelen van de Dominions en uit de Vereenigdc Staten. Zij verklaron, dat het aantal dezer boodschappen zoo groot is, dat het niet mogelijk is, hierop stuk voor stuk te antwoorden, doch zij spre ken voor de goede wenschen hun oprechten dank uit Na een tocht door het centrum der stad heeft het koningspaar op de vlak ten van Abraham de hulde in ont vangst genomen van 30.000 schoolkin deren uit Quebec, die in het Engelsch en het Fransch het volkslied zongen. Daarnaast waren nog minstens 30.000 mcnschen gekomen om het vorstenpaar toe te juichen. Later begaven de Koning en de Ko ningin zich naar het paleis van den luitenant-gouverneur Paienaude, waar zij de thee gebruikten. Aan de maaltijd, welke de Canadee sche regeering in Hotel Frontenac aan het Koningspaar heeft aangeboden, hield de Canadepsrhe premier. Macken zie King, een wolkomstrede gehourjen in het Encrelsrh en senator Dandurand een in het Fransch In zijn antwoord aan Mackenzie King zeide de Koning In het Eneelsch. zich er. van .bewust te zijn, dat dit een historisch oogenhlik is, want het is voor het eerst, dat een Britsche Koning den Atlantischcn Oceaan ie overgestoken. Dit ie ook het eerste bezoek van een Brltsch eouvercin aan zijn ovcrzeesche Dominions, en dit moest wel aan het oudste Dominion van de kroon zijn. De Koning antwoordde Dandurand in het Fransch. ,.Tk wil. zeide hij, deze prachtige oude stad en provincie Quebec hulde brengen in dezelfde taal als van hen, die do beschaving het eerst naar de oevers van den Sint Lau- LONDEN, 18 Mei (Reuter). In het Lagerhuis heeft minister MacDonald op de vraag, of de regcering voorne mens was, den Groot-Moefti van Jeru zalem, Hoesseini, toe te staan naar Pa lestina terug te keeren, geantwoord, dat de Britsche regeering besloten had, den Moefti voor onbepaalden tijd uit Palestina te verbannen. MacDonald zette uiteen, dat de regee ring niet het feit over het hoofd kan zien, dat de Moefti niet alleen het hoofd was van de organisatie, die verantwoor delijk is voor den terreur en de moor den op Britten en Joden, doch ook het hoofd van een groep, die maanden lang hardnekkig eenzelfde campagne heeft gevoerd tegen een groot aantal Arabie ren. Aan den anderen kant heeft Mac Donald medegedeeld, dat, zoodra de orde en rust in Palestina voldoende zouden zijn hersteld, de mogelijkheid eener spoedige vrijlating van een aan tal Arabieren en Joden, die op grond van de defensie-bepalingen geïnter neerd zijn, zou worden overwogen, als mede de weder-toelating in Palestina van hen, die in verband met de jong ste woelingen uitgewezen zijn. LONDEN, 18 Mei. (Reuter). De plannen der Britsche regee ring ten aanzien van Palestina, zooals die uiteengezet zijn in het Woensdagavond gepubliceerde Witboek, komen neer op het vestigen van een onafhankelijken Palestijnschen staat binnen tien jaar en beperking van de Joodsche immigratie tot 75.000 immigranten in totaal over een tijdsverloop van vijf jaar met daaropvolgende stop zetting der immigratie. De nieuwe staat zal door verdragen verbonden zijn met het Vereenigd Koninkrijk, waardoor op bevredigende wijze wordt voorzien in de commercieele en strategische behoeften der beide landen. Overleg met den Volkenbond zal noodig zijn met het oog op het beëindigen van het mandaat. De onafhankelijke staat zal er een zijn, waarin Arabieren en Joden tezamen regeeren zoodanig, dat de levensbelangen van beide gemeenschappen worden gewaarborgd. maken, zal zij overleg plegen met de Palestijnen, den Volkenhond en de om liggende Arabische staten, alvorens tot uitstel te hesluiten. Als een uitstel on vermijdelijk is, zal de regeering de medewerking van deze partijen inroe pen bij het opstellen van plannen om tot het gewenschte doel te komen. GEDURENDE de komende vijf jaren zal de Joodsche immigratie in een zoodanig tem po geschieden, dat de Joodsche bevolking op ongeveer een derde van de totale bevolking wordt ge bracht. Zoodoende zullen in de eerstvolgende vijf jaren ongeveer 75.000 emigranten kunnen worden toegelaten. Voor elk jaar zal een quotum van 10-000 zijn toegestaan en als bijdrage in de regeling van het Joodsche vluchtelingenvraag stuk nog eens 25.000, waardoor het totaal op 75.000 wordt ge bracht. Na vijf jaar zal geen Jood sche immigratie meer zijn toege staan zonder vergunning van de Arabieren. *5 DE vestiging van den onafhan kelijken staat zal worden voorafgegaan door een overgangs periode, gedurende welke de Brit sche regeering verantwoordelijk blijft. In de overgangsperiode zal aan het Palestijnsche volk een grooter aandeel in de regeering worden gegeven. Zoodra de vrede en orde voldoende hersteld zijn, zullen stappen worden onderno men om deze politiek ten uitvoer te leggen, waarbij den Palestijnen een steeds grooter aandeel in de regeering des lands wordt gege ven. Het doel is, met de leiding van alle departementen Palestij nen te belasten, die terzijde wor den gestaan door Britsche advi seurs, doch die aan het toezicht van den hoogen commissaris zijn onderworpen. De Palestijnsche departementshoofden zullen zitting hebben in een uitvoeren den raad, die den hoogen commissaris van advies dient en Arabische en Jood sche vertegenwoordigers zullen worden uitgenoodigd tot het vervullen der functies in verhouding tot de sterkte der onderscheidene bevolkingsgroepen. De uitvoerende raad kan later worden omgezet in een ministerraad. De regcering is bereid, het apparaat in het leven te roepen noodig voor het instellen van een volksvertegenwoordi ging, indien de openbare meening zich hiervoor zou uitspreken. Na vijf jaar van het herstel van den rede en orde af. zal worden overge gaan tot het instellen van een geschikt lichaam ter vertegenwoordiging van de Palestijnen en de Britsche regeering, welke aanhevelingen zal doen voor een grondwet van het onafhankelijke Pa lestina. De Britsche regeering zal moeten kunnen vaststellen, dat. voldoende gedaan is voor de veiligheid van- cn vrijen' toegang tot de heilige plaat sen cn voor de bescherming van de belangen en eigendommen van ver scheidene religieuze lichamen, als ook voor de bescherming van de verschillende gemeenschappen en dat rekening is gehouden met de eischen van de strategische positie, tot tevredenheid van de Britsche re geering. De Britsche regeering zal alles doen om de vestiging van een onafhankelijke Palestijnschen staat binnen tien jaren te vergemakkelijken, doch, zoo de om standigheden uitstel noodig mochten Aan den hoogen commissaris zullen bevoegdheden worden gegeven tot het regelen van de overdracht van het land. De regeering verwerpt den eisch der Arabieren, dat Palestina tot een Ara- bischen staat wordt gemaakt, alsook den eisch der Joden, dat Palestina een Joodsche staat wordt, daar dit laatste in strijd zou zijn met de verplichtingen tegenover de Arabieren krachtens het mandaat. De Lobby-correspondent van Reu ter meent te weten, dat het voor naamste doel van de verklaring der regeering inzake de politiek ten aanzien van Palestina is, de onze kerheid weg te nemen, daar de on zekerheid een der voornaamste oor zaken van de woelingen in Palesti na wordt geacht Het feit, dat de politiek thans vast staat, zal, naar men verwacht, van bei de zijden kritiek uitlokken. Deze zal echter worden bezien in de overtuiging, dat de voorstellen een rechtvaardige oplossing vormen, welke rekening houdt met do verplichtingen, zoowel tegen over de Joden als tegenover de Ara bieren. Omtrent den vorm van den nieuwen staat is geen willekeurige beslissing ge nomen. Deze kan federaal zijn of uni tair. Hij zal bepaald worden in overleg met den Volkenbond. Het geheele plan is onderworpen aan de goedkeuring van den.Volkenbond en men verwacht, dat de permanente mandaten-commis sie het in Juni in behandeling zal ne men cn het later zal doorgeven aan den Volkcnbondsraad. Het Witboek zal Maandag en Dinsdag a.s. in het Lagerhuis besproken worden. Minister MacDonald zal dan de rede nen uiteenzetten, welke de regeering tot het nemen van deze besluiten aan leiding hebben gegeven. KINDERHOEKJE 103. Om de heugelijke gebeurtenis te vieren wordt een groot feestmaal aangericht, waar alle kabouters uit Kikker land aan deelnemen. De heerlijkste gerechten welke men maar denken kan worden met smaak genuttigd. 104. Het bekende Kikkerlandsche Muziek-ensemble „Blaas- raak" geeft zijn vroolijkste wijsjes ten beste. Luid galmen de lonen door het bosch. £w ^uwsüis qnsuds tafrrfwijn Per flesch 0.65 ||j Per anker Z5.— TA£tecktAch&AiAacrf 17 JeJ. 145 JERUZALEM, 18 Mei. (Reuter). Terroristen hebben de radio- voorlezing van het Witboek in de drie officieele talen verstoord door alle vier de lijnen tusschen de studio te Jeruzalem en den zender te Ramallah door te snij den- Te Tel Aviv hebben 1500 Jood sche betoogers de bureaux van de districts-overheid bestormd. Zij verwoestten de inventaris en stichtten brand. Een Joodsche politie-agent is ernstig gewond, toen uit de menigte werd gescho ten, nadat de politie een charge had gemaakt. In het centrum van Jeruzalem zijn verscheidene bommen ont ploft in het immigratiedeparte ment. Ook hier ontstond brand. De meerderheid der Joodsche bevolking verwerpt de gedachte aan geweld: men verwacht eerder een lijdelijk verzet, te vergelijken met de actie van Gandhi. Tot middernacht zullen de Jood sche winkels en openbare gelegen heden gesloten zijn ten teeken van protest tegen den inhoud van het Witboek. Vanmiddag trokken vijftienduizend Joden onder leiding van opperrabbijn Herzog en andere rabbijnen in een or delijke betooging door de hoofdstraten van de Joodsche wijk van Jeruzalem in den stoet werden borden met de vol gende opschriften meegedragen; „Wij willen ons niet overgeven aan de poli tiek van de regeering" en „Wij willen geen minderheid vormen onder Arabi sche heerschappij". Reeds vroeg in den ochtend hadden zich groepen Joden verzameld, die het Britsche en Arabische verkeer uitjouw den. Op het Joodsch college was de Zio nistische vlag halfstok geheschen. De menigte zong het Hatikwah-gezang en deelen van de 137ste Phalm. Er wordt geen melding gemaakt van verdere ongeregeldheden met de politie, de Joodsche leiders hebben de menigte aangespoord de orde te handhaven. Herzog heeft een toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat England ontrouw is geworden aan de goddelijke opdracht Israël te verlossen. De Joodsche soldaten, die in het Brit sche leger in den grooten oorlog hebben gestreden, hebben eveneens betoogd. Ook in de Joodsche wijk le Haifa zijn massa-hetoogingen gehouden, het ver keer is geheel stilgelegd. Van politie merkt men weinig, doch wel heeft zij uitgebreide maatregelen genomen ten einde de betoogers binnen de Joodsche wijk te houden. Op verschillende plaatsen in het land, zoo meldt Havas, is de terreur toegeno men. In den afgeloopen nacht heeft een gewapende bende een Joodsche kolonie aan de baai van Haifa aangevallen. Een Joodsche vrouw werd gedood, een der vier bewakende politiemannen jverd gewond. In een gevecht tusschen politie en rebellen bij het dorp Damough in Gali- lea werd één der opstandelingen ge wond. De politie nam een hoeveelheid wa pens en munitie in beslag. De rust weergekeerd Nader meldt men, dat te Jeruzalem en te Tel Aviv een betrekkelijke rust is weergekeerd. De beperkende bepalin gen voor het verkeer op straat zijn op geheven. Te Tel Avivi is de staking vol komen. Verklaring van Mac Donald Reuter meldt uit Londen, dat in het Lagerhuis de minister van koloniën, MacDonald, heeft medegedeeld, dat hij van den hooge-commissaris in Palesti na bericht heeft ontvangen, dat over het algemeen de toestand in het land kalm is. Overal is de staking van de Joden algemeen en te Jeruzalem werd vanochtend een ordelijke betooging ge houden. Gisteren is door middel van tijd bommen in koffers, brand gesticht in vier kamers van het gouverne mentsgebouw te Jeruzalem. In drie kamers werd alleen schade aan het meubilair aangericht, terwijl in de vierde kamer documenten werden vernield, hetgeen lastig zal kunnen blijken. Ook werd een koffer gevon den, waarin geligniet, dat evenwel niet is ontploft. Vandaag werd op het gouvernement gewoon gewerkt. Te Tel Aviv vereenigde zich gisteren, nadat het Witboek door middel van de radio was gepubliceerd, een groote me nigte voor het districtsbureau. Men for ceerde den toegang en stak het meu bilair van het bureau tot registratie van de landerijen in brand. Documen ten van geringe waarde werden ver brand. Deuren en ramen werden ver nield. Te middernacht werd het curfew afgekondigd, doch vier uur later werd dit weer opgeheven. Minister-president Chamberlain heeft aangekondigd, dat Maandag en Dinsdag in het Lagerhuis de de batten over de Palestijnsche kwestie zullen worden gehouden. De regee ring zal een motie indienen, waar in wordt gezegd, dat het Huis de politiek van de regeering, zooals deze uiteen wordt gezet in het Wit boek, goedkeurt. Terroristen gearresteerd AMMAN, 18 Mei (Hava6) De politie heeft vier Palestijnsche Arabieren ge arresteerd, die gewapend waren met rvolveers en bekend hebben een aan slag te hebben willen plegen op het leven van den commandant van het leger van Transjordanie, Glapp Pasja. Ook in het gebied Irbid werd een aantal terroristen gearresteerd. Teleurstelling in Ara bische kringen LONDEN, 18 Mei. (Reuter). Arabische kringen te Londen zijn teleurgesteld over de overgangs periode van tien jaar, voorgesteld in het Britsche Witboek inzake Palestina. Zij zijn van oordeel, dat de uiterste limiet drie jaar had moeten zijn en voeren aan, dat Palestina niet tien jaar zoo verder kan gaan met als einddoel een Arabischen bondsstaat. In deze kringen verklaart men dat, alvorens de Arabieren den huidigep strijd 6taken, zij overtuigd moeten zijn van het voornemen der Britsche regee ring. een voldoende begin te makenjnet het aansturen op onafhankelijkheid. Ten aanzien van de voorgestelde immi gratie van 75.000 Joden verklaren de Arabieren, dat de economische toe stand in Palestina zulk een belangrijke verjiooging niet zal toelaten. Het Joodsch agentschap voor Palestina te Londen deelt officieel mede: „Dé nieuwe Britsche politiek komt hierop neer, dat het Joodsche volk het recht ontzegd wordt we derom een nationaal huis op te bouwen. Zij draagt het gezag over Palestina over aan de tegenwoordi ge Arabische meerderheid, levert de Joodsche bevolking aan de gena de van deze meerderheid over en stelt voor de Joden in hun eigen vaderland een territoriaal ghetto in. Het Joodsche volk beschouwt deze \voordbreuk als een zwichten voor het Arabische terrorisme. De vrienden van Groot-Brittannië worden er door over geleverd aan hen, die dit land bestrij den. De kloof tusschen de Joden en de Arabieren moet er door verbreed worden, en de hoop op vrede in Pales tina wordt er door ondermijnd. Het is een politiek, waarin het Joodsche volk niet zal berusten. Het nieuwe regiem zal eiken moreelcn grondslag missen en in strijd zijn met het internationale recht. Zulk een regiem kan slechts met geweld ingesteld en gehandhaafd wor den. De Joden zullen nooit toelaten, dat de poorten van Palestina voor hen ge sloten worden. SJANGHAI, 18 Mei. (Reuter). Gisteren heeft de Amerikaan- sche kruiser Marblehead in de internationale nederzetting van Koelangsoe een afdeeling van 43 gewapende manschappen aan land gezet. Cordell Huil, de minister van buiten- Iandeche zaken der Ver. Staten, heeft aan de pers verklaard, dat het staats- departement geen instructies heeft ge zonden voor de ontscheping van Ameri- kaansche troepen op Amoy. Hij ver klaarde, dat het niettemin mogelijk was, dat de Amerikanen op Amoy, in overleg met Engelschen en Franéchen, een beroep op internationale troepen hadden nedaan voor de handhavin? van de orde en de veiligheid der buitenlan ders in de internationale concessie. Op het ministerie van marine te Londen werd Reuter gisteravond medegedeeld, dat behalve Ameri- kaansche troepen ook Britsche en Fransche mariniers te Koe langsoe zijn ontscheept. Door de Britsche, Fransche en Amerikoan- sche oorlogsschepen zijn groepen van 42 man elk op het eiland ont scheept. Hun totaal aantal is. naar verklaard werd, gelijk aan dat van de Japansche strijdkrachten op het eiland. Het Japansche dagblad de Yomioeri Sjimboen is van meening, dat Japan de gelegenheid, welke zich thans voordoet, moet te baat nemen om een fundamen- tecle oplossing te verkrijgen in de kwestie der internationale nederzettin gen in China. Het blad beweert, dat de internationale nederzettingen en bui- tenlandsche concessies in China broei nesten van anti-Japansche terroristen zijn en de basis voor arglistige opera ties van de zijde der Kwo Min Tang-re geering.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2