De rijkdom van de kleur EXPOSITIE TUINPARASOLS NIEUW PARIJS r STADSNIEUWS Calvinistische Juristen vereniging Onze Oudjes Hollandsche nieuwei Vergadering in het Berghotel r "a Rubensterrein in gebruik genomen en hun autotocht School voor Wijsbegeerte Leopold's Encyclopaedic compleet in 3 deelen a 10.- PRIJSUITREIKING VAN DE E.H.B.O. 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 It!EI 1939 K.. Prof. dr. Anema sprak over de grondgedachte van de nationaal-socialistische rechtsleer WOENSDAG kwam de Calv. Jur. Vereeniging als gewoon lijk weder te dezer stede in liet Berg-Hotel in jaarvergadering bij een. Aanwezig waren 63 leden. De voorzitter, prof. dr. A. Anema, opende de vergadering, ging voor in gebed en sprak daarna een ope ningswoord, waarin hij de aandacht vestigde op de grondgedachte van de nationaal-socialistische rechts leer. De Calv. rechtsopvatting, positief gevestigd op Gods openbaring in natuur en Heilige Schrift, is opge groeid in de geschiedenis in voort- durenden strijd met rechtebcschou- wingen, die uit andere beginselen waren afgeleid. De Vindiciae Contra Tyrannos procla meert den strijd tegen Macchiavelli's staats-absolutisme. Groen van Prinstcrer en de zijnen bouwden aan de Calv. rechtsleer tegen over die der Fransche revolutie. Zoo staan wij in conflict met een rcchtsop- Prof. dr. A. Anema vatting, die minder door haar éigen im- manente verdienste dan wel door haar feitelijke macht op veler geest beslag gaat. leggen. Velen toch keuren wel de excessen van het nationaal-socialisme af, maar raken bekoord door de geslo tenheid en de kracht van handelen der levenspractijk ervan. Toch is die stelselmatige gesloten heid niet meer dan schijn. Het. geeste lijk fundament van dit gebouw is een treffende innerlijke tegenstrijdigheid. De bouwstoffen toch zijn ontleend aan twee verschillende geestesrichtingen, die meer handig dan homogeen zijn samengemetscld. De eerste is de Duit- sche romantiek van het begin der vori ge eeuw. een reactie op. het rationalisme en de Aufkliirung der revolutiebegin selen. De tweede strooming was 't zg. natuurwetenschappelijk denken, die geleid heeft tot een materialistisch- evolutionistische geesteshouding. Uit dit mengelmoes van mystiek idealisme en platvlocrsch realisme heeft. Hitler intuïtief en Rosenberg wijsgeerig een soort geestelijk geheel gesmeed, als basis voor de nationaal-socialistische beweging. Dit. tweeslachtig karakter kreeg vat. op zeer uiteenloopende naturen en vol deed aan uiteenloopende wenschen. Op dien dubbelen grondslag is de rassen-theorie opgebouwd en deze vormde de groote grondgedachte voor de rechtsleer van het nationaal-socia lisme. Spreker gaf deze rassen-theorie nader aan. De zin der geschiedenis is de overwinning van het hoogste ras. Dit is dan het Arische of N'oordsche ras, dat bestemd is, de wereld te beheer- schen en dus den voorrang moet hebben boven het zwakkere en slechtere ras. Het Duitsche volk is dan de vertegen woordiger bij uitnemendheid ervan en zijn grootste tegenstelling is het Jood- sche ras,'dat, zelf geen volk, zich als een woekerplant aan het Arische ras heeft gehecht. Daardoor "heeft dit Jood- sche ras het Arische Jangen tijd onder mijnd door zijn theorieën van algemeen menschelijke gemeenschap, liberalisme, democratie, marxisme, klassenstrijd en tenslotte bolsjewisme. Het recht heeft volgens ,hct nationaal-socialisme zijn diepste wortel in dit ras en zijn hoog ste openbaring in de volksgemeen schap. F.lk volk heeft dus zijn eigen recht. Men verwerpt de idee van een rechtordc, boven alle volkeren staande. Daarom keert het zich ook tegen het Romcinsche recht, dat dateert uit het late. Romeinsche Rijk, dat door middel van de leer van de abstracte persoon en abstractcn staat voerde tot een libe rale democratie; het recht zelf werd een stelsel van abstracte normen cp de staat werd.los van het volk, waartcgei>men dan weer hulp zócht in het construce- ren van persoonlijke vrijheidsrechten tegeuovor den staat. Recht is, zoo leert het nationaal-socialisme, wat liet leven des volks bevordert en dient tot be houd van de soort. De staat wordt al leen uit. de volksgedacht'e gewettigd; niet de staatswil, maar het volksbe wustzijn is de bron van het recht. De wetgeving heeft alleen den inhoud van het volksbewustzijn te formuleeren. De Leider belichaamt het volksbewustzijn en kan zich dus nooit in tegenspraak bevinden met dat volksbewustzijn. Elke staatshandcling is een daad van den Leider en daarom steeds recht in den waren zin. Ook de moraal is in dat volksbe wustzijn gegrond. Daarom is er geen onderscheid tusschen recht en moraal, tusschen recht en gerechtigheid. Sedert 1933 is dit de ecnige Duitsche rechtsleer, die verkondigd wordt als de opvatting, bestemd, om de twintigste eeuw te behcerschen. Door haar twceslachtigen oorsprong is deze leer vol innerlijke tegenstrijdig heid. Al geeft men aan van ouds be kende uitdrukkingen een geheel nieuwe beteckenis, die innerlijke tegenspraak kan men daarmede niet verbergen. Aan de rassen-mythe, waaraan het volk gclooven moet, stelt men zelf niet den eisch van waarheid te zijn. Alle wetenschap maakt men dienstbaar aan practische staatsdoeleinden. Voor er' tick is men daardoor niet meer vatbaar geworden. Het eenige wat daartegen over te deen blijft, is het zich zelf scherp bewust worden van eigen begin selen, en de toepassingen daarvan. Te genover liet „Wat de dictator beveelt heeft wettelijke kracht" stelt het calvi nistisch denken het „Wat God wil. zij wet". Daarmee bond het Calvinisme in de zestiende eeuw den strijd aan zoo wel tegen vorstelijk absolutisme als te gen anarchie der ongebonden massa; in de negentiende eeuw tegen de leer der menschelijkc en volkssouvcrcinitcit. Ook nu is er goede hoop op een gunsti- gen uilslag voor den kamp tegen deze nieuwe leer, die eigenlijk geen nieuws bevat, maar het van ouds bekende wa pentuig met moderne kleuren hoeft be schilderd. Het geoefende oog herkent don ouden vijand achter het rookgor dijn van mysticistische en naturalisti sche strijdkreten. Het gemeenebest moet bewaard worden voor het dwangbuis ecner blijvende dictatuur, Hiermede wilde spr. het onderwerp inleiden, flat op deze vergadering aan de orde kwam. Maatschappij-organen met verordenende bevoegdheid. Daarna worden de notulen der vorige vergadering vastgesteld, alsmede de rekening over 1938/1939 en de begroo ting voor 1939/40. In de vacature voor het bestuur van mr. H. van Haeringen, die periodiek aftrad en statutair niet terstond herkiesbaar was. werd gekozen dr. J. A. II. J. S. Bruinsslot te Sau- werd. Daarna kwam in behandeling het re feraat van mr. A. Hoekema over:.,',Maat schappij-organen met -verordenende be voegdheid". Aan de discussie hierover namen deel de leden: mr. P. G. Knibbe, mr. J. Oran je, mr. H. van Haeringen, prof. mr. P. S. Gerbrandy, prof mr. V. H. Rutgers, inr. C. G. A. van Proosdij, mr. K. Groen, J. Schouten en rm. W. Rip, die allen uitvoerig door den referent werden be antwoord. Dc A.B. v. L.O. heeft Woensdagavond het sportterrein aan de Rnbenstraat offi cieel in gebruik genomen. Het gemeentebestuur heeft op dit terrein vele moeilijk heden ondervonden, bestreden en ook overwonnen, zoodat het geen verwonde ring wekte, dat het zoo goed vertegenwoordigd was. V.l.n.r. wethouder A. J. Spiekermann. wethouder B. .Noordewier. ir. C. B v. d. Tak. burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck. E. E. van Rhijn en C. G Beltman Otto van Tussenbroek: Verkeerde kleurkeuze beteekent een belaging van hef menschelijk geluk OTTO van Tussenbroek heeft Woensdagavond college ge geven Hij doceerde de kleur- wetcnschap, vertelde iets over de invloeden, welke de kleur op de ge moedsgesteldheid uitoefent en daar is hij nu eenmaal Otto van Tussenbroek voor liet het „licht van de schoonheid" dus schijnen over dc functie, welke de kleur bij de inrichting onzer woning vervult. Hij hield zijn causerie in de.toonzaal van Sierkunst en de daar geëxpo seerde gordijn- en meubelstoffen van de weverij „De Ploeg", te Bcrgeijk, vormden een goede il lustratie voor zijn woorden. Mevrouw Hendriks sprak een kort welkom en hierna nam Otto van Tus senbroek het woord. Hij begon met te wijzen op het midden der vorige eeuw, toen men gevangen scheen in den ban van een zekere licht- en kleurschuw- hcid. Hoc somher, hoe eentonig waren de interieurs! Kijk thans om U heen: men heeft nu de rijkdom van licht en lucht en kleur ontdekt, en het is een weelde, die men moet bewaren als iets zeer kostbaars. Een nieuwe wetenschap is geboren. Een leer, die verklaringen tracht te geven van den invloed der kleur op de psyche. En reeds nu heeft deze weten schap kunnen vaststellen, dat een ver koelde kleurkeuze het menschelijk geluk belaagt. Er zijn kleuren met actief of passief iiiiiiiiiiiimiuiiiPMiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii TUIN EN LIGSTOELEN BUITEN, ACHTER DE SPEELGOEDAFDEELING LANGESTRAAT 35 TELEFOON 308. Ter nagedachtenis van den overleden commandant van Fort Honswijk. overste A. Captijn te Zeist, werd door de Oud- H onswij kers op het graf van den over ledene aan dc familie een monument aangeboden op dc Algemeenc Begraaf plaats te Zeist. Na de onthulling legde mr. de Gaay Fortman, oud-burgemees ter van Dordrecht, als voorzitter van dc B.V.L. aldeeling Zeist-een krans aan den voet van het monument karakter. Geel bijvoorbeeld, dat door zijn trilling Opwekkende gevoelens schenkt, noemt men actief. Blauw, groen en beige neigen meer naar het passieve. Deze eigenaardigheid heeft reeds prac tische toepassing gevonden. Zoo zijn er ziekenhuizen, waar men opzettelijk dooi een juiste kleurkeuze aan bepaalde ver trekken een actief of passief karakter geeft. Wachtkamers, waar men immers „wacht", zijn passief; spreekkamer daarentegen dragen een meer actief karakter; dc ziekenkamer echter is pas sief, doch een vertrek voor herstel lenden zal meer een opwekkend karuk ter moeten dragen. En tenslotte vormt hij voorbeeld de kleurkeuze van een kraamkamer een combinatie van actie ve en passieve kleuren. Otto van Tussenbroek gaf omtrent het belang van een juiste kleur keuze een aardig voorbeeld: Er was een man, die zich tot den zenuw arts wendde omdat zijn vrouw zoo twistziek was. De geneesheer infor meerde naar zijn... behang, en raadde toen aan om maar eens met een nieuw behangetje te beginnen. Dit gebeurde en het merkwaardige was dat er verbetering intrad daar waar zij gcwensclit was. Niet alleen de kleur, ook andere details van liet binnenhuis oefenen psychischen invloed uit. Daarom is ook de keuze van dessin, van versierend motief van belang. Dc wetenschap is op dit gebied nog niet tot groote resultaten gekomen, doch men is er zich van be wust, dat hier een interessant studie- terrein braak ligt. Wie zich de werking van protserige, grove en veel te mecha nisch herhaalde dessins voorstelt, zal zich dit kunnen indenken. Vast staat het, dat de nieuwe opvatting om lichte kleuren in de woning te scheppen, ook fijnere nuances en tinten geboren deed worden. Laat men toch zuinig zijn op gevoe lens van welbehagen! Het binnenhuis kan een beveiliging zijn tegen veel wat ons geluk bedreigt. Men moet het ver schil tusschen de „levende" kleur in de buitcnatmosfeer in acht nemen ten op zichte \an dc kleur binnenshuis, die toch altijd min of meer „dood" is. Tenslotte heeft Otto van Tussen broek enkele nuttige wenken voor de veredeling van het interieur ge geven. Het is geen kwestie van geld. Vóór alles is het de innerlijke be schaving. Want de schoonheid is niet te koop. Sleqhts voor wie haar verdient, is zij verkrijgbaar. Door den A.B. v. L.O. WOENSDAGAVOND heeft de Amersfoortsche Bond van Licha melijke Oefening het nieuwe ter rein aan de Rubensstraat officieel in ge bruik genomen. Bij ontstentenis van dr. J. J. A. Aghi- na heeft de tweede voorzitter van den Bond, dc lieer J. J. v. d. Linde het woord gevoerd en in het bijzonder de autori teiten dank gezegd voor hun aanwezig heid. Spreker kon het welkom toeroe pen aan burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck, de wethouders B. Noor- dewicr en A. J. Spiekermann, de heer C. G. Beltman, Hoofd van Openbare Wer ken, ir. C. B. v. d. Tak, directeur van Bouw en Woningtoezicht, den heer E. E. van nhijn, directeur Gem. bedrijven, het raadslid den heer G. van Tellingen en jlir. Calkocn vertegenwoordigde de K. N. A. U. Spreker wees op de beteekenis-van de in göbruikname van dit nieuwe ter rein. Dc A.B.v.L.0. is nu ontheven van de exploitatie van speelterreinen en kan voortaan allen tijd besteden aan het lichamelijk welzijn van de Amersfoort sche jeugd, hetgeen voor den Bond een groote vreugde is. Temeer, waar op het oogenblik de openluchtspelcursussen door honderden jongens en meisjes be zocht worden. Spreker roemde het terrein en het kleedlokaal. Zijns inziens was er "veel over de hoedanigheid van beide gespro ken, soms te veel. Met nadruk verklaar de hij dan ook, dat de A.B.v.L.O. zeer dankbaar is aan het gemeentebestuur voor hel in gebruik geven van dit fraaie terrein en tevens erkentelijk is voor de vele zorgen, welke daaraan door de ge meente besteed zijn. Na deze inléiding ging men over tot demonstraties op het gebied van ver schillende spelen, athletiek en gym nastiek. De ieugd kweet zich naar be lmoren van haar taak en vergastte het publiek op aardige en vlotte demonstra ties. De leiding berustte bij de heeren v. d. Linde. Schmidt, Bekkcr en van Mourik. Met hardloopen waarbij op de eer ste 80 meter de burgemeester het start schot. loste en tot slot een handbalde- monstratie werd de avond besloten. ATERDAG. 3 Juni, gaan „de oudjes" er weer eens per auto op uit, zooals men reeds weet. De reünie is om 1 uur op Borneoplein en Kapelweg en de route, die op dien dag gevolgd zal worden, luidt: Utrechtschestraat, Varkensmarkt, Langestraat, Kamperbinnenpoort, rechts Zuidsingel, Varkensmarkt, Arnhem- schcstraat, Arnhemschewcg, L. Berg straat, Vlasakkerweg, Stationsstraat, B.W.laan. Vervolgens gaat de reis via Soestcrberg, Soest, Soestdijk, naar Bilthovcn. Koffiedrinken in het hotel „Heidcpark" te Bilthoven. Daarna via de Bilt, Zeist, Driebergen, Doorn en Maarn over Oud-Leusden naar onze stad terug. Langs den Leusderweg. Hugo de Grootlaan, Emmalaan, Ko- ninginnelaan. Stationsplein, Stations- straal, Utrechtschestraat en Varkens markt, begeven de colonnes zich naar het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis, pension St. Joseph, stichting „De Poth" of rusthuis „De Lichtenberg". De automobilisten worden verzocht, de „particuliere oudjes" van te voren af te halen en bij ongunstig weer de open auto's af te sluiten. Voorts ge lieve men zich er van te overtuigen, dat de oudjes in de voor hen aangewe zen auto's plaats nemen. De vlaggen om de wagens te versieren zijn in bruikleen te verkrijgen ten huize van den heer M. M. A. Ramselaar, Lange straat 50. Pinkster-leergang door dr. A. J. Westerman Holstijn Van 2729 Mei zal dr. Westerman Hol stijn uit Amsterdam op de School voor Wijsbegeerte een Pinkster-leergang hou den over liet onderwerp: „De geestelijke ontwikkelingsstadia van het. kind en hun rol bij volwassenen en primitieven". Dc behandeling van dit onderwerp door dr. Westerman Holstijn heeft haar bijzondere bcteekenis hierin, dat de spreker eigen materiaal, dat hij in een psychiatrische praktijk door jaren heeft verzameld, theoretisch verwerkt. Het is dus in hoofdzaak eigen onderzoek, wat hier wordt geboden en dientengevolge een belangrijke aanvulling van wat tot nu toe over dit onderwerp gepubliceerd werd. Op den eersten Pinksterdag-avond wordt in de school een herdenkings avond voor dr. Bart de Ligt gehouden. BOUWOPDRACHT Aan den aannemer H. Anema alhier is opgedragen het bouwen van een win kelhuis aan den Kapelweg. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jacoba, dochter van J. J. van den Heuvel en E. H. Keurhorst. COLLECTE KINDERHULP De opbrengst van de collecte, welke Woensdag j.l. gehouden werd ten bate van de vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarloosde- of ver laten kinderen „Kinderhulp" bedraagt 342.38. VERSCHENEN: deel I van de VRAAGT PROSPECTUS Boekhandel G. G.Veenendaal Langestr. 33 - Tel. 232 tpEN kreet van verlangen Ging Woensdag door 't land: De Hollandsche Nieuwe Aan 't Hollandsche strand! De haring-fijnproever Gebruikt zijn verstand: Hij proeft met twee vingers. Hij-eet-uit-de-hand! Twéé vingers, één haring, Eén vér-open mond, Een glij-excercitie, De haring voelt grond Zeg. Hollandsche Nieuwe, Brok zee-lekkernij Wat ben je een héérlijk Geschenk van de Mei! Voor zwakken en zieken Een pracht-medicijn, Een uitkomst voor fuivers, Die „katterig" zijn... Je ziltige sappen, Je sappige zout, Wie is daar„historisch" Nog niet mee vertrouwd?! Zoo zou ik nog uren Wel dóór kunnen gaan En minstens twee bladzij' Met lofzang beslaan Maar 'k schei er mee uit, hoor, Onder'zeespiegelpracht! Ik gun me geen tijd meer. M'n... harinkje wacht...! PHILIA (Nadruk verboden) Vijf en twintig diploma's uitgereikt De plaatselijke aldeeling van d© ver eeniging E.H.B.O. heeft Woensdag avond in De Valk een feestelijke bijeen komst gehouden. Nu was het geen ver gadering om verslagen te geven en dor re mededeé'lingen te doen: Nu was het een avond van vroolijkheid. Dr. N. v. Nieuwenhuysen, de voorzit ter, sprak een hartelijk welkom, waarbij hij zich speciaal richtte tot de afgevaar digden van de afdeeling Soest en den kring Gooi-Eemland, aan een goede tra ditie getrouw, zoo sprak hii. willen wij ook nu weer rond de uitreiking van E.H.B.O.-diploma's een sfeer van fees telijkheid weven. Ofschoon de eisehen, die men aan het examen stelt, elk jaar zwaarder worden, werden er nu niet minder dan vijf en twintig diploma's uitge reikt. Dit is des te meer verheugend, omdat met het omhoogloopen der eisehen ook de waardeering voor het diploma gestegen is. Na nog medegedeeld te hebben, dat B. en W. wederom toegestaan hebben om een collecte voor het werk der E.H. B.O. te houden, ging dr. v. Nieuwen* huysen tot de diploma-uitreiking over* De tweede voorzitter, de heer A. Von- keman, heeft eveneens enkele woorden gesproken: „Dit feest, zou geen feest zijn, wanneer we niet aan de leiders dèr cursussen een kleine blijvende heritmè- ring aanboden." Zoo overhandigde dé heer Vonkeman aan de doktoren v. Nie- wenhuysen, H. J. Kolk, P. C. Kok en L J. v. d. Helm een geschenk, terwijl aan de echtgenooten dezer artsen bloemen werden geschonken. Het overige deel van den avond i« in v rooi ijk e stemming doorgebracht. Een hand, onder leiding van den heer Ben Polak, liet tal van pittige melo dieën hooren en voorts brachten eenigé leden een aardig voordrachten-program ma. Menigmaal schalde in De Valk een lach omhoog om de humoristische tooneelstukjes „Jochem Pezel is een ezel" en „Hans en Grietje." Ook de ove rige entre actes oogstten veel succes en toen het gordijn voor de laatste maal gedaald was, was het publiek in de juiste stemming voor het populaire slot- van-d.en-avond: dansen op de klanken van Polak's band. BEVORDERING VAN EXPORT In opdracht van het bestuur van de Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal de heer C. A. Huygen, alhier, die reeds meermalen in het buitenland za kelijke besprekingen heeft gevoerd, be gin September per vliegtuig een reis maken naar Zweden, Noorwegen en Finland. Verschillende der voornaamste steden als Stockholm, Malmö, Gothen burg, Oslo en Helsingfors zullen wor den bezocht. Aldaar zullen besprekin gen worden gevoerd met importeurs, agenten en vertegenwoordigers over de mogelijkheden, die deze landen als af zetgebied voor de Nederlandsche in dustrie bieden. HET IS VERBODEN i De politie verzoekt ons er de aandacht op te willen vestigen, dat het stilstaan op bruggen, zonder dringende noodzaak voor alle voertuigen verboden is.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5