Yrouwen bef oogen voor den vrede Vrouw door baar man doodgestoken Aanrijding in Lonneker eischt vier dood en Adressen aangeboden aan de regeeringen van vele landen Vereenigingen van tandartsen jubileeren De werkloosheid daalt ALS MILITAIREN BIJ VOLMACHT STEMMEN Twee jongens vermist Korporaal aangereden RECHTBANK WIJST ZAAK TERUG NAAR INSTRUCTIE Vorstinnen zien het N.J.V. voorbijtrekken 3e BLAD PAG. 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 MEI 1939 Beschonken chauffeur rijdt op een wielrijder en wandelende kinderen in LONNEKER, 18 Mei. Vanavond omstreeks halfzeven is op den rijksweg Oldenzaal—Enschede in het dorp Lonneker een vree selijk ongeluk gebeurd Een personenauto, waarvan de bestuurder onder invloed van sterken drank verkeerde, is van den weg afgeweken en ingereden op een wielrijder en twee wandelende meisjes, terwijl ook een kinderwagen, waarin zich een babv bevond, werd geraakt De wielrijder, de ongeveer 35-jarige heer Moddpinnge. het twaalf jarig meisje Smink en de zuigeling werden op slag gedood- Het vijftienjarige meisje Smit werd zeer ernstig gewond De bestuurder van de auto. een zekere S uit Fncchede. chauffeur van beroep, werd door de politie gearresteerd. Alle slachtoffers zijn afkomstig uit Lonneker. Nader kan worden gempld. dat de aanrijding is gèschiied met een auto uit Gelderland, die door S. tp F.nsrhede was Beleend van iemand, die hij daar in een café had ontmoet. Vprzezeld van twee personen, pen man en een vrouw heeft hij zich met den waeen naar Oldenzaal hpceven. waar hef drietal zich aan drank te huilen is gegaan Daarna werd de ferucreis naar Enschedé aan vaard. waarbij met zeer axonte snelheid cereden werd. Tn het dorp T.onneker raakte de bestuurder in een hocht van dpn wes de macht over het stuur kwijt Hef scheelde een haar of de auto reed tegen een boom. de bestuurder wist dit noK te voorkomen, dnch de auto schoof met onverminderde vaart door het rijwielpad op. rechts waarvan dp heidp meisjes jiepen met den kinderwacen waarin zich het zes maanden oude zusip van het meisje Smit bevond. De meisies werden tegen den Krond geslingerd. waarhij het twaalfjarig meisje Smink op slag werd eedood. terwijl van het andere meisie de beide beenen werden verbrijzeld. De kindprwaRen werd geheel versplinterd De babv kwam in een lanRS den wes loopende sloot terpcht. Door toegesnelde voorbijgangers werd het levenloos uit den modder gehaald. De chauffeur raasde echter door en kwam enkele tientallen meters verder in botsing met den heer M.. die tegen een boom vloog en met verbrijzelden schedel dood bleef liegen. Zijn vrouw, die met een kind op den bagagedrager dicht hij haar man fietste, werd rakelings door de auto gepasseprd. Nog reed de chauffeur door maar hij hel café Nijkamp werd hij door den rijksveldwachter Smit uit T.onnpker eesommeerd te stoppen aan welk bevel hij voldeed. Hij werd onmiddellijk in arrest gesteld. Nadat geneeskundige hulp was verleend, is het zwaar gewonde meisje in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Ziekenzorg getransporteerd. Het stoffelijk overschot van den heei M. is overgebracht naar het R K. Ziekenhuis te Enschedé, terwijl de lijken van de kinderen naar het ziekenhuis „Ziekenzorg" te Enschedé zijn vervoerd De verslagenheid in Lonneker. is zoo als vanzelf spreekt, zeer groot. Het onderzoek is in handen van den commissaris van politie te Enschedé, die spoedig op dp plaats van het ongeluk aanwezig was. Ook de substituut- officier van justitie, mr. v d. Hoeven uit Almelo, heeft persoonlijk een onder zoek naa»* het gebeurde ingesteld. ENSCHEDE. 19 Mei- - Het vierde slachtoffer van de ver schrikkelijke aanrijding te Lonne ker, het 14-jarig meisje Annegje Smit, is vannacht in het ziekenhuis Ziekenzorg'te Enschede overle den. Uit het onderzoek is gebleken, dat de bestuurder van de auto. de 31-jarige chauffeur C. S., die hij een Enschede- srhe expeditiefirma in dienst is. reeds vroeg in den middag in aangeschoten toestand in de stad is gezien. In een café maakte hii kennis met een ingezetene van Winterswijk. Er werden verschillende rondjes gegeven, waarna werd overeengekomen dat S. de auto eenigen tiid zou mogen leenen. Hii nam twee andere personen mee naar Olden zaal. waarna hii op den terugweg tegen zeven uur het dom Lonneker passeerde Getuigen hebhen aan de politie ver klaard. dat de auto hen even voor hei dorp Lonneker in razende vaart men zegt van 120 K M was voorhii gere den. De wagen slingerde over den wee In de hocht hii het dorp Lonneker reed de aulo reeds ovèr het fietspad en daarna over een rechts van dat pad liggend verhard gedeelte. De 14-jarige Annegje Smit. die in de om geving woont, reed met een kinder wagen. waarin zich haar broertje van een half iaar. Willem Jan. be vond. De kinderwagen werd verplet terd en de kleine op slag gedood. Het meisje werd in hopeloozen toe stand naar het ziekenhuis ..Ziekenzorg" vervoerd. Ongeveer vijftien meter voor don kinderwagen liep de 12-jarige Sticn- ije Smit. op nog geen honderd nieter af stand van de ouderlijke woning, dit meisje werd door de auto gegrepen en oi) slag gedood. Weer vijftien meter verder fietste het echtpaar Moddejonge uit Enschede. De man. do 32-jarige A. Moddejongc. arbei der op een melkfabriek, werd eveneens onmiddellijk gedood. Een eindje, verder, vlak bij de woning van den rijksveld wachter Smit heeft do autobestuurder zelf stilgehouden. Toen de veldwachter ter plaatse kwam. slond de man, die be schonken bleek te zijn. midden tusschen het publiek- Hij werd naar liet politie bureau te Enschede overgebracht, waar hii is ingeslolen. In verband met zijn toestand kon hii nog niet geboord wor den. Dr. Hulst uit Leiden zal beden de sectie op de stoffelijke resten der slacht offers verrichten. Op Woudesfein ROTTERDAM. Woensdagmiddag is te Rotterdam, onder groote belangstel ling. de zesde jaarlijksche vr«>u\Nen- vredesgang gehouden. De deelneemsters, van wie velen van heel ver waren geko men. om aan de demonstratie deel te kunnen nemen hebben zich op de A-i- miraliteitskade verzameld, waar een lange stopt werd samengesteld. In dezen stoet werden veertig spandoeken mee gedragen. welke alle hot woord Vrede droegen. Het opsteken van een groot doek. dat eveneens het woord Vrede ver meldde wns het sein. om de spandoe ken te ontrollen en tevens was hPt het sein. waarop de stoet zich in beweging zette. Onderweg hebben diverse deputaties den stoet verlaten, teneinde adressen ie gaan aanbieden namens de deelneem sters. Deputaties ziin gegaan naar het Permanente llnf voor Internationale Justitie, naar de Regcerine en het Ge meentebestuur. Mevrouw dr. J. C. Proost—Thoden van Velzen heeft, namens de deputatie, welke naar het Rotterdamsche gemeen tebestuur was afgevaardigd, een toe spraak gehouden, waarin zij getuigenis aflegde van den oprechten wil der vrouwen naar een rechtvaardigen vre de Deze deputatie hpeft tevoren bloe men neergelegd bij het standbeeld van Erasmus. Namens den Vrouwen-vredesgang is voorts een brief gezonden aan den Vol kenhond. waarin de vrouwen uiting ge ven aan haar diepgewortelde overtui ging. dat het heil van de wereld afhan kelijk is van loyale samenwerking tus- schen de volkeren. Mevrouw A. Tromp—de Jong heeft op Woudestcin een korte inleiding gehou den. waarin zij den vrouwen-vredes gang vergeleek niet de kinderkruistoch ten. Vrede is. aldus spreekster, niet te denken zonder de opwaarlsche en bou wende krachten. Daarop wachten de volkeren der aarde. Mejuffrouw dr. M. A, Thiel heeft daar na de adhaesiehetuicingon voorgelezen, welke namens de vromvpn "it Enge land. Vlaanderen en Zwitserland zijn ontvangen. Aanbieding van adressen Tusschen drie en vier uur is een uit acht dames bestaande deputatie van den vrouwenvredesgang in het Vredes paleis in Den Haag ontvangen door den president van het permanente hof van internationale justitie, den lieer Guer rero. Mevr. C. Ramondt—Hirsehmann hield een toespraak tot den president van het hof, waarin zij uiting gaf aan den vas ten wil der vrouwen om ondanks ont moediging. angst en wanhoop, die in de wereld heerschen. te blijven strijden voor vrede en gerechtigheid. Tot den president, als vertegenwoordiger van de hoogste internationale reehts-organisa- tie. sprak zij namens millioenen vrou wen de overtuiging uit. dat de dag zal komen, dat geschillen tusschen volken opgelost zullen worden met andere mid delen dan met geweld. De hoop werd uitgesproken, dat de Volkenhond zich zal herstellen van de hem toegebrachte slagen en dat hij de taak, waarvoor hij AMSTERDAM. 19 Mei. Het was een merkwaardige jubileumbijeen komst. die op Hemelvaartsdag in den namiddag in American-Hotel te Am sterdam werd gehouden. Drie tand artsenorganisaties herdenken tegelij kertijd hun jubileum en doen dit ge zamenlijk in een driedaagsche bijeen komst. waar zoowel aandacht wordt besteed aan de wetenschappelijke en sociale zijde der tandheelkunde als aan den feéstelijken kant. die nu eenmaal aan elk jubileum zit. De oudste van deze organisaties, het Nederlandsch Tandheelkundig Genoot schap. herdenkt zijn zestigjarig jubi leum. terwijl de vereeniging van Neder- landsche tandartsen haar .Ti-jarig jubi leum herdenkt en de Nedcrlandsche Maatschappij tot bevordering der tand heelkunde haar zilveren feest viert. De bijeenkomst, waarmede de 'drie daagsche herdenking werd ingewijd, slond onder leiding van dr. A. L. J. C. van Hasselt, die het heugelijke feit van het drievoudig jubileum herdacht en de aanwezige tandartsen wolkom heette en in het bijzonder een woord van welkom richtte tot de gasten, o-a. dr. C. van den Berg directeur-generaal van de volks gezondheid. en een dertigtal vertegen woordigers van huitenlandscbe tandart senorganisaties. grootendeels uit België, doch ook uit Engeland. Zwitserland en andere landen. De directeur-generaal van de volksge zondheid. dr. C. van den Berg. feliciteer de de drie jubileerende organisaties, die tezamen 120 jaar tellen. Hij deed dit niet. zoo zeide hij. namens den minisfei van sociale zaken, omdat deze nog voldoen de gelegenheid zou vinden in de komen de dagen om zelf de gelukwenschcn der regeering over te brengen Spr. stelde er echter prijs op. hier een persoonlijk woord te kunnen spreken omdat hij, toen hij drie jaar geleden zijn tegenwoordige functie aanvaardde, hoopte o.a. iets te kunnen doen op het gebied der sociale tandheelkunde. Reeds bestaat er op dit terrein in ons land veel goeds, maar veel moet nog tot stand worden gebracht en op dit terrein is men ons in sommige andere landen vooruit. Dc directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt de volgende resulta ten mede van de verzameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 24 t.m. 29 April 1939. Op 29 April 1939 waren bii de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 322.429 werkzoekenden (305.968 mannen en 16.461 vrouwen Hiervan waren 240.038 (228.433 man nen en 11.605 vrouwen) werkloos en waren 66.099 personen door overheids hulp tewerk gesteld bii cultuurtechni sche en administratief daarmede gelijk gestelde werken. Blijkbaar waren er dus 10.202 personen als werkzoekende inge schreven, die in het vrije bedrijf werk ten. doch ander werk zochten. In de week 24 t.m. 29 April 1989 wa ren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 583.850 personen, waarvan 76.488 landarbeiders. Van de 507.362 verzekerden huiten de landarbeiders was het werkloosheids percentage 20.1 (vorige vorslagwcck. 3 t.m. S April 1939. was dit percentage 21.2). In de overeenkomstige verslacweok van April was het werkelooshcidsper- renta.ge voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt (tusschen haak jes zijn vermeld de percentages, indien de landarbeiders buiten beschouwing worden gelaten): (24.9) 96 1 (26.9) 23.5 (25 3) 1935 272 (29.9) 1936 20 6 (32 1) me? 2< 1 (96 0) 1938 23 3 f?17) 1939 19.2 (20.1) Op 29 April j.l. waren direct tewèrk gesteld: a. bij cultuurtechnische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde werken 66.000 nersonen en b. hii Werk- fondswerken 3000 personen, in totaal lerhnlve 69 000 personen. Dit aantal is ongeveer 1900 liooger dan in de overeenkomende verslagweek van 1933. Aangenomen, dat bii de werken van groep a. de directe tewerkstelling per man medebrengt een tewerkstelling in bet vrije bedrijf van 0.4 man en bij de werken van groep h. van 1.8 man. was n totaal donr overheidshulp tewerkge steld ruim 100.000 man. is opgericht, vollediger dan tot dusver zal kunnen volbrengen Daarna overhandigde spr. een adres aan den president, die met enkele woor- len dankte. Dc deputatie naar de regcoring stond onder'leiding van mcj. mr. P. A. Ketel uit Utrecht. Zij overhandigde aan den minister van buitenlandsche zaken, die de deputatie on zijn departement na mens de- regeering ontving, een adres, waarin gevraagd wordt alles te doen. wat mogelijk is, om de beschaving te edden. In Frankrijk. België. Noorwegen en Zwitserland worden adressen met ge lijke strekking aan de regeeringen aan geboden door vrouwengroepen daar te lande, Bij het overhandigen van het adres hield mei. mr. Ketel een toespraak. aarin zij het vertrouwen uitsprak, dat de regeering dit getuigenis zal kunnen begrijpen. De vrouwen en moeders van Nederland, die staan achter dit adres, betreuren zoo diep de vernieuwde be wapening van de wereld waar een- maai dc volken erkend hebben, dat oor log geen geoorloofd middel meer is tot beslechting van geschillen dat zij er- an moeten getuigen. Mej. Ketel eindigde haar toespraak met er haar vreugde over uit te spre ken. dat ook tot andere landen het ge tuigenis doordringt, cn haar dankbaar heid, dat het in Nederland mogelijk is, op deze wijze uiting te geven aan de gevoelens van de vrouwen. Eènige aanwijzigingen, waar men bizonder op moét letten ZOOALS bekend, kan, in verband met de a.s. verkiezingen voor de gemeenteraden, aan kiesgerech tigde militairen gelegenheid wor den gegeven om bij volmacht te stemmen, voor zoover dia militairen op den dag der stemming in werke- lijken dienst zijn in een andere ge meente dan die, op welker kiezers lijst zij voorkomen. liet blijkt gewensclit lien, die dooi bovenbedoelde militairen bij verzoek schrift als gemach'igde worden aange wezen, op het volgende opmerkzaam tc maken. De door de militair-kiezer aangewezen gemachtigde, waarvan door den mili tair-kiezer naam en voornamen, plaais en datum van geboorte, alsmede de woonplaats aan de betrokken burge meester zijn opgegeven, wordt uiterlijk cirie dagen voor den <l?g der stem ming door of van wege den betrokken burgemeester opgeroepen, ten einde zich persoonlijk ter secretarie te vervoegen om de volmacht aan te nemen. Verschijnt de gemachtigde niet op dein) daarvoor bij cle oproeping ver- mclde(n) dag of dagen, of neemt hij de volmacht niet aan, dan verliest de aanwijzing, in het verzoekschrift gedaan, haar kracht. Het verzoek schrift, hetwelk aan den burge meester is opgezonden, wordt als dan door of vanwege dezen terstond hij aangetcekenden brief aan den militair teruggezonden. De militair kan dan niet opnieuw een gemachtigde aanwijzen, doch wel bij bekomen verlof op den dag der stem ming, zelf zijn stemplicht voor 12.00 gaan vervullen. Bij aanneming van dc volmacht waar merkt de burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar het aan den burgemeester opgezonden verzoek schrift, nadat dit door den gemachtigde is medconderteekend. Dit verzoekschrift geldt alsdan als het origineel der vol macht. De militair is niet bevoegd de ge geven volmacht in te trekken. Als gemachtigde mogen slechts aan gewezen worden zij, die in de gemeen te. waar de verkiezing zal plaats vin den. krachtens de voor die gemeente vastgestelde kiezerslijst, bevoegd zijn tot liet deelnemen aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan een aan wijzing als gemachtigde aannemen, be houdens dat hij een tweede, aanwijzing mag aannemen, indien heide aanwijzin gen rijn geschied door personen, die tot zijn huisgenooton behoorc n. NUMMERING CANDIDATENLIJSTEN SOEST. 19 Mei. Door het centraal stembureau zijn de candidatenlijston voor de gemeenteraads-verkiözingcn als volgt genummerd: 1. R.K.S.P.. 2. A R. en C.H.. 3. Lib. St. P.. 4. S.D.A.P., 5. Algem. Bel. en V.D., 6. Kath. Volks Partij. 7. ..Onafhankelij ken". APOTHEKERS-A DSISTENT EXAMEN Opgeroepen 5 eandidaten. Geslaagd mej. G Blom te Bergen (X.H.). WIJNHANDEL „DE MOOR" Een welkom aan Koningin Wilhelmina Burgemeester Max richt zich tot de Brusselaren BRUSSEL. 19 Mei. A DOLPHE MAX, burgemeester van Brussel, heeft de volgende pro clamatie aan het volk doen aan- plakkcn: Medeburgers: De Koningin der Nederlanden, de uitnoodiging van den Koning der Bel gen beantwoordend, zal Dinsdag 23 Mei in onze hoofdstad aankomen, en zal er tot den volgenden Vrijdag ver blijven De Brusselsche bevolking zal de ge- eerbiedigde vorstin van een broeder volk hartelijk ontvangen. In de huidige omstandigheden voelt België dat het meer dan ooit met dit volk vereenigd is door de banden van een nauwe en oprechte solidariteit. Bevlaggen' wii de gevels onzer wo ningen tijdens die gelukkige dagen en dat. overal in de feestvierende stad. dc Belgische en de Nedcrlandsche kleuren vrooliik wanneren, ter eere van Koningin Wilhelmina. BRUSSEL 17 Mei 1939. De Burgemeester, ADOLPHE MAX -J AMSTERDAM, 19 Mei. Donder dagavond omstreeks elf uur kwam bij de politie te Amsterdam bericht, dat twee Baarnsche jongelui, die dien dag met een sloep voorzien van een aanhangmotor het IJsseltneer waren opgevaren nog steeds niét. waren teruggekeerd. Onmiddellijk vertrok de politiehoot om nasporin gen naar de beide knapen te doen. Tot ongeveer drie uur in den nacht heeft liet onderzoek geduurd. De politiehoot zocht de ge heel e omge ving tot Muizen af, doch het mocht niet gelukken een spoor van de jongens te ontdekken. ZUIDLAREN, 19 Mei. Gister avond ongeveer negen uur is de korporaal Houwens van de hospi taalsoldaten, woonachtig te Aalten te Zuidlaren, door een hem achter op rijdende auto, bestuurd door den cheer Bakker uit Keldenvolde aan gereden. Het slachtoffer is zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen overgebracht. r 3.2S per literkruik. TEL. 129 HEDENDAAGSCHE BALISCHE SCHILDERKUNST Van 20 Mei tot 8 Juni zal een tweede tentoonstelling van hedendaagsche Bali sche schilderkunst worden gehouden in de kunstzaal van Lier. Rokin 126. te Amsterdam. Alle tentoongestelde stukken zijn werken van leden van de inlandsche kunstenaarsvereniging „Pita Maha' op Bali. COMPOSITIE BEKROOND 's-GRAVENHAGE. 19 Mei Bij de prijsvraag" voor Belgische en Nederland- sclie componisten, uilgeschrêvan door het Willemsfonds te Gent is bekroond het lied „In 't gras", gedicht van Mau ri ts Sabbe, muziek van Sam. Schuijer te 's-Gravenhage. Jalouzie waarschijnlijk de oorzaak van een drama in Amsterdam-West AMSTERDAM, 18 Mei. - Op Hemelvaartsdag is in Amsterdam- West een vrouw door haar man doodgestoken. Voorbijgangers en bewoners van het Barendsplein waren getuige van een drama, dat een zeer kort verloop had en waarbij een 42-jarige vrouw om het leven is gekomen. De dader een 51-jarige man. die reeds verscheidene jaren met de vrouw, een kleurlinge uit Zuid Java, gehuwd is. leeft gescheiden van dc vrouw op een kamer in Amsterdam-Zuid. De vrouw woont in het tehuis van de Vereeniging Hulp voor Onbehuisden. Het echtpaar hepft vier kinderen. De oudste, een meisje van dertien jaar, woont bij den vader, twee kinderen orden momcnte-1 in een sanatorium verpleegd, terwijl de jongste met de moeder is ondergebracht bij Hulp vooi Onbehuisden. Het schijnt, dat de vrouw omgang had met andere mannen, wat de jalou zie van den echtgenoot had opgewekt. Hoe en waar de man haar vanmiddag ontmoet heeft, is nog niet bekend, maar in ieder geval bevonden zij zich om streeks half twee op het Barendsplein, waar voorbijgangers merkten, dat er een korte, maar zeer felle woordenwis seling tusschen hen ontstond. De man greep toen plotseling een groot padvindersmes, dat hij bij zich droeg, en stak de vrouw eeni- ge malen in de hals. Een der steken trof den halsslagader, die werd doorgesneden, met het gevolg, dat de vrouw hevig bloedend ineenzeeg. Nog voordat hulp ter plaatse was, had zij den geest gegeven en toen een auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst ter plaatse kwam, kon deze nog slechts het lijk naar het Wilhelmina Gasthuis ver voeren. Twee voorbijgangers, die de noodlot tige daad niet meer hadden kunnen voorkomen, grepen den man vast. die zich, zonder zich te verzetten, naar het politieposthuis op het Haarlemmerplein liet overbrengen. Vandaar werd hij korten tijd later overgebracht naar het politiebureau Spaarndammerstraat. waar hij is opge sloten. De chef van dit bureau, hoofd inspecteur J. van den Berg, was ter stond ter plaatse en leidde het onder zoek, terwijl hij tevens trachtte den man een verhoor af te nemen. Deze is echter geheel versufd en wast geduren de den middag niet in staat een ver klaring af te leggen, zoodat men om trent de eigenlijke motieven van den moord nog in het duister tast. De moord op de Lindengrach tJ Nade,r onderzoek gewénscht in verband met de nadere bekentenissen HELERS VEROORDEELD AMSTERDAM, 19 Mei. - De rechtbank heeft vanmorgen inter locutoir vonnis gewezen tegen de beide jongemannen, Frans E. en Lecndert K., die ervan worden verdacht op 20 Januari j.l. de oude vrouw Stork, de grootmoeder van E., in haar woning aan de Linden- gracht om het leven te hebben ge bracht en haar te hebben beroofd. De rechtbank overwoog, dat het on derzoek niet volledig is geweest en wees de zaak terug naar den rechter commissaris tot het instellen van een nader onderzoek en om in ieder geval dc verdachten nader te hooren. Zooals men zich herinnert, hebben de verdach ten den dag na de terechtzitting een nadere bekentenis afgelegd cn hebben zij verklaard, dat zij niet f 450.doch ruim f 2100.van de oude vrouw had den gestolen. In verband hïentiede zijn nog 'twee nersonen wegens heling gear resteerd, die terecht moeten staan. De officier van justitie had tegen don hoofdverdachte, den kleinzoon, wegens diefstal gevolgd door doodslag om de gepleegde diefstal te verheimplijkên, een gevangenisstraf van twintig jaar geëischt en tegen Lecndert K. had hij twaalf jaar gevorderd. De beide mannen, die een cleel .van het geld hadden gekregen en die wegens heling werden vervolgd, zijn vandaag door de rechthank veroor deeld. rcsD. tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest cn waarvan zes maanden voorwaardelijk werd opgelegd met een proeftijd van drie jaar. en .tot negen maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De eerste verd., die wegens- heling werd veroor deeld. werd onmiddellijk in vrij heid gesteld, cle tweede bevindt zich niet in voorarrest. Bovendien hadden Frans E. en Leen- dert K. nog terecht te staan wegens diefstal van eenige rollen stof. Tc dier zake veroordeelde cle rechtbank hen ieder tót zes maanden gevangenisstraf. Ook in deze zaak hebben twee perso nen wegens heling terechtgestaan. De eerste, een neef van Lecndert K, werd tol zes maanden gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorarrest veroordeeld. De tweede hoorde zich veroordeelen tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. 's-GRAVENHAGE, 19 Mei. - Zooals reeds was medegedeeld had H.M. de Koningin liet voornemen te kennen ge geven de deelnemers aan den N.J.V. marsch gade te slaan op een punt, waar zi.l allen langs zouden komen. Te ongé- Tj^lr e? Vl,r hedeityniddag arriveerde c*'1 "e Laan van Clingendaal en een groote verrassing was dat H.K.H. Prin ses .Juliana zich bij haar bevond. Het gevolg bestond uit majoor H. J. Phaff en mr. J. II. L. J. baron Sweerts de Landas Wijborgh, resp. adjudant en ka merheer van H.M. de Koningin, jkvr. C. M baronesse van Asbeck. hofdame van H.M. jkvr. M. J. baronesse van Heem stra. hofdame van H.K.II. Prinses Ju liana. De Koningin en de Prinses lieten mr. Th. M. Bautz, voorzitter en mevrouw I. van Dijk-Hendriks, secretaresse van de afdeeling Den Haag van liet Nationaal Jongeren Verbond aan zich voorstellen. Gedurende het. voorbijtrekken van de wandelaars lieten Koningin cn Prinses zich omtrent de verschillende groepen deelnemers inlichten. Ook de gcp. gene- raal-majoor J. C. Wagner, voorzitter van (Ie jury en de overige jury-leden wer den aan cle Koninklijke familie voorge steld. II.M. stelde zooveel belang in den marsch, dat zij afweek van baar oor spronkelijk plan om tot half vier te blij ven; zij wonschte de laatste deelnemers aan den marsch te zien en eerst tegen half vijf vertrokken Koningin en Prinses Daar bot niet. bekend was gemaakt, waar H.M. zich zou bevinden, stonden op de Laan van Clingendaal slechts en kele toeschouwers, die de Koningin en de Prinses bij haar vertrek hartelijk toe juichten. GEEN REIZEN NAAR BOHEMEN EN MORAVIE Naar de N.R.V. ons meldt, zal het de eerste weken nog niet mogelijk zijn rei zen voor genoegen naar Bohemén en Moravië uit te voeren. In geval van noodzakelijke reizen naar deze streken (bijv. voor ziekte) moet uien zich wenden tot de Staatspolizei in een groote Duitsche gemeente, die in zeer speciale gevallen een Durchlas- Bchein afgeeft. Voor zakenreizen moet then zich wén den tot de Deutsche Handelskammer für die N'iederlande te Amsterdam, Kei zersgracht 520,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8