35 laar Pesie's Bad Chique en gracieus Nederlandsch paviljoen te Luik geopend DE BERNHARDKAZERNE PLECHTIG OVERGEDRAGEN Een goed werkstuk van de Genie Politie-varia DURANTON Moge de soldaat zich er thuis voelen! Voor de ouden van dagen Gemeenteraadsver kiezing Vergiftigde bonbons gezonden Het water als vriend en vijand Het stemmen bij volmacht door militairen dgsivda Eerherstel gevraagd voor Vriezenveen's burgemeester 2e BLAD PAG. T AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 22 MEI 1939 Generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst onthulde den gedenksteen Jhr. A. v. d. GOES Een kazerne, die voldoet aan zware eischen VANMORGEN omstreeks elf uur heeft de inspecteur der Cavale rie, generaal-maioor H. F. M Baron van Voorst tot Voorst op plechtige wijze de overdracht van de nieuw gebouwde Bernhard kazerne doen plaats vinden, waarbij hij tevens den in deze kazerne aangebrachten gedenksteen heeft onthuld. Dit nieuwe gebouw getuigt zoowel van binnen als van buiten van een smaakvolle, tegelijkertijd utilitaire opvatting. Reeds in het vorige jaar wijdden wij een korte beschrijving aan deze kazerne, doch thans nu zooals men weet ook het derde es kadron daar legerplaats heeft gevon den blijkt, dat men noodzakelij kerwijs van de tevoren gemaakte plannen eenigszins heeft moeten af wijken. Zooals men weet, bestaat het com plex uit een drie tal gebouwen, U-vorm ten op zichte van elkaar geplaatst, met de open zijde naar voren. Het linker- gcdeelte zou oor spronkelijk geheel worden toegewe zen aan het eska- dron pantserwi gens, doch nu moet deze ruimte als logiesgebouw gedeeld worden met de onder commando van ritmeester jhr. A. v. d. Goes staande motomjders. La ter, waarschijnlijk in het volgend jaar, hoopt men voor dit eskadron een eigen afdee- ling gebouwd te hebben. Loodrecht op het logiesgebouw ver rijst het garagecomplex voor de pantser wagens, waarin men ook een filmlokaal vindt, dat voorloopig echter nog niet gebruikt zal wórden en zoolang dienst doet als opslagplaats. Het derde gebouw, dat evenwijdig loopt aan het logies, bevat de wachtlo- kaliteiten. Hier is het vertrek van den wachtcommandant geprojecteerd en in de nabijheid daarvan bevindt zich de centrale schakeling van de electriciteits- leiding. Een handle stelt iemand in staat om met een enkele beweging de gansche verlichting te veranderen in een blauw afgeschermde verlichtings- installatie, waardoor een toestand van bijkans volledige verduistering wordt geschapen. In dezen vleugel, waar ook de wacht der manschappen is gevestigd, vindt men een uitstekend, ingericht gymna stieklokaal. Voorts treft men hier een aantal kleinere vertrekken aan. als mede de cantines voor onderofficieren en manschappen. NU zijn deze fraaie gebouwen dus officieel ingewijd. Precies om elf uur arriveerde de generaal- majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst op het kazerneterrein aan de Vlasakkers en terwijl het vrijwil lig muziekkorps van het le R. H.. onder leiding van staftrompetter M. Klijnen, zijn koperen klanken deed hooren inspecteei-de hij, in gezel schap van den territoriaal bevelheb ber in Overijssel kolonel J. Dwars en den eerst aanwezend ingenieur kapitein J. C. Stumphius. de beide eskadrons. Stram stonden de man nen van het tweede eskadron pant serwagens en het derde eskadron motorrijders in de houding, het zon licht speelde over allen heen. De kapitein der Genie Stumphius. die ook in den bouw van dit kazernement zulk een groot aandeel heeft gehad, was de eerste, die achter de microfoon plaats nam. „Wij. van den staf der Ge nie." sprak hij, „genieten het voorrecht, onze gedachten en plannen tot tastbare werkelijkheid te zien groeien. I-Iet is een vreugde op zichzelf, een werk als dit kant en klaar voor ons te mogen zien." En. zich richtend tot den kapitein De Kok. die als architect den bouw leidde, zei hij: „Die werk spreekt voor u een eigen taalik spreek de hoop uit. dat deze taal door zeer velen zal worden ver staan." Gedurende den houw werden groote en kleine moeilijkheden glansrijk over wonnen. Voornamelijk is dit te danken geweest aan de prettige samenwerking, die tusschen alle betrokken partijen be stond. Was er soms een verschil van meening. dan bleek dit aanleiding tot iets nieuws en iets goeds. Zich wendend tot de commandan ten der beide wapenen, sprak kapi tein Stumphius: „Mijn. werk fs ge ëindigd. Uw werk begint Moge deze ruimte voor uw ondergeschikten als een tehuis zijn. en mogen uw on dergeschikten zich in deze ruimte gedragen als in een tehuis. Hierna verzocht hij den generaal- majoor van Voorst tot Voorst, de ceremonieele taak te willen veri*ich- ten. DE generaal-majoor hield een rede. die zwaar woog van den ernst van dezen tijd: „Toen, nu ruim een jaar geleden, een aanvang met den bouw van dit kazernement werd gemaakt, w dit reeds te zien als een consequentie van verschillende toestanden. Thans, in deze dagen, is de toestand nog meer ver scherpt, en zoo is er eerder een gevoel van ernst, dan van feestvreugde in harten, nu wij deze Bernhard-kazeme op zoo plechtige wijze inwijden". De Nedeiiandsche soldaat, van wien tegenwoordig zoo heel veel op offeringen worden geëischt, heeft recht op een goed tehuis. De Genie heeft de laatste jaren dan ook zeer fraaie kazernes doen verrijzen en dit gebouwencomplex getuigt van de groote toewijding en van de energie, waarmee zij haar taak heeft opge vat. Deze kazernes vertoonen een ruime mate van comfort en luxe, en deze weelde mag den soldaat niet doen vergeten, welke groote ontberingen er van hem gevergd kunnen worden. Integendeel: zij moet de sfeer vor men, waarin hij zich geestelijk kan voorbereiden op de taak, die mis schien op hem wacht. Hierna liet generaal-majoor van Voorst tot Voorst, terwijl het muziek- korps het Wilhelmus deed hooren, het dundoek vallen, dat den gedenksteen verborg. De Berahardkazerne was in gewijd Ritmeester jhr. A. v. d. Goes, com mandant van het eskadron motorrij- ders, sprak bij de aanvaarding van dit nieuwe gebouw enkele woorden. Hij vei'klaarde, dat er een goed en nuttig gebruik van deze kazerne gemaakt zal worden. Dank bracht hij aan baron van Voorst tot Voorst en dank bracht hij ook aan. alle anderen, die op eenigerlei wijze hun naam verbonden aan de Bernhardkazerne. In het bijzonder richtte hij zich ten slotte tot den ritmeester L. C. Bruinier, wien hij hulde bracht voor zijn groote gastvrijheid, verleend gedurende den tijd, dat het eskadron motomjders on derdak moest worden gebracht in het logies van het tweede eskadron pantser wagens. Deze gastvrijheid, waarop ook in de naaste toekomst nog aanspraak moet worden gemaakt, zal niet spoedig vergeten worden. Na deze woorden klonken er comman do's over het kazerneterrein en zetten' de afdeelingen zich in beweging voor het houden van een défilé, dat werd af genomen door generaal-majoor van Voorst tot Voorst, die zich hiertoe in ge zelschap van andere autoriteiten had opgesteld. Natuurlijk werd de plechtige onthul ling door een groot aantal burgerlijke en militaire belangstellenden bijge woond. Wij zagen o.a.: den burgemees ter. mr. J. C. Graaf van Randwijck. ko lonel A. G. Lagerweij, commandant van de IVe artilleriebrigade, bevelhebber van het garnizoen; kolonel A. de Vries, commandant van de achtste infanterie brigade; de luitenant-kolonels J. W. v. d. Lely. J. Visser, H. Polis, J. de Vries, resp. commandanten van het 5e, 16e, 18e en 21e R.I.; luitenant-kolonel G. H. Schouten, commandant van het Ve R.V.A., luitenant-kolonel D. A. Camer- ling Gelmolt, directeur der Rijschool; luitenant-kolonel M. R. A. Bischoff van Heemskerck, commandant van het le R.H.; luitenant-kolonel dr. Arkema, chef van het Militair Hospitaal: majoor D. van Driest, chef van het Veterinair Hospitaal: majoor paardenarts dr. A. Kuiper, directeur van den Hoefsmid- school; majoor G. Kroese. intendant van de IVe Divisie; majoor-aalmoezenier H. J. J. M. van Straelen; ds. P. Bootsma, le- gerpredikant. Onder de vele burgerlijke autoriteiten merkten wij o.a. nog np den stadsarchi tect. ir. C. B. van der Tak en den heer F.. E. van Rhijn. directeur Gem. Bedrij ven. Voor den elfden autotocht voor Ouden van Dagen is bij het Comité reeds bin nengekomen: Mevr. C. v. A. f 10.—: fam. v. K. 5.—; dr. W. f2.50; v. V. ƒ1.—; H. A. v. V. f 0.50; H. K. f 10.fam. B. ƒ2.50; kin deren B. 1.Totaal ƒ32.50. Giften voor dit goede doel kunnen af gedragen worden aan de leden van het Comité: Mevr. C Camerling Helraolt-van Ket- wich Verschuur, Paulus Bu ij slaan 22; mevr. Tydema-Falck, Prinses Marie- laan 1; den heer M. M. A. Ramselaar, Langestraat 50; den heer J. Stam, Schimmelpenninckkade 8. TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's Bad was hedenmorgen 62 gr. R. of 16% gr\ Gisteravond heeft de politie zich be geven naar de Coninckstraat., waar een zekere B. het een anderen B., die daar woonde, nogal lastig maakte. Eerstbe doelde B. was wat opgewonden, maar de politie wist voor hem een gastvrij tehuis, waar hij zichtbaar kalmeerde. De tijd van de wielrensport is weer aangebroken en nu ziet men verschillen de lieden, laag over 't stuur gebogen, voortsnellen over de wegen. Een groot gedeelte van de B. W.-laan is echter ver boden voor wielrijders en zoo kon het gebeuren, dat eenige racers gisteren hun gezwoeg beloond zagen met een proces verbaal. Het fietspad ligt er inderdaad niet voor de aardigheid. In de Krommestraat ontmoette gister avond een agent iemand, die een bloe dende hoofdwond had. Het bleek, dat hij die had opgeloopen bij een aanrij ding in de Langestraat. Na door den pojjtieman te zijn verhonden, vervolgde de man. die op 't Havik woont, zijn weg naar huis. Vanmorgen is op het gemeentehuis bij loting de volgorde van de lijsten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. S.D.AP.: 2. R.K.S.P.; 3. C.H.U. 4. Lib. St. Partij; 5. Am. Bel.; 6. R.S.A.P.; 7. V.D.; 8. A.R.; 9. C.D.U.; 10. K.V.R.; 11 C.P.N. BINNENLAND Onderwijzeres en haar broer in arrest Een echtpaar te Groningen ont ving dezer dagen over de post een pakketje, inhoudende een monster doosje van een bekende chocolade fabriek. In een bijgevoegden brief werd medegedeeld, dat de bonbons, chocolade en cacao als proef be doeld waren. De afzender schreef er bij, er van overtuigd te zijn, dat het echtpaar, na de bonbons geprobeerd te hebben, nooit meer andere choco lade zou eten. Man en vrouw had den geen argwaan en zij proefden van de bonbons. De vrouw spuwde deze echter direct weer uit, daar de bonbons een zeer bijtenden smaak hadden. Zij ki'eeg nu argwaan, temeer daax het bijgevoegde schrijven, geen brief hoofd vertoonde. De politie werd in het geval gemengd en uit het onderzoek van de recherche bleek, dat hier een poging was gedaan, om de vrouw te vergiftigen. De aam dacht viel op de vroegere kostgangster van de familie, de 29-jarige mej. H. B. onderwijzeres te Dalen (Dr.), die jaren geleden bij de familie had ingewoond Door een ontstane ruzie, waarbij zelfs proces-verbaal was opgemaakt wegens mishandeling en huisvredebreuk, was mej. B. echter genoodzaakt het huis van de familie te verlaten. De officier van justitie te Groningen had echter tegen haar geen vervolging ingesteld, onder de voorwaarde, dat zij de familie verder niet lastig zou vallen. Aan deze voor waarde heeft zij in den loop der jaren Minister van Buuren spreekt de openingsrede uit op de watertentoonstelling HEDEN is het Nederlandsche Paviljoen op de watertentoon stelling te Luik door minister mr. dr. ir J. A. M. van Buuren geopend. Ir. van Vlissingen riep allen, die aanwezig waren een hartelijk wel kom toe, in het bijzonder den Belgischen minister van openbare werken en werk verschaffing, den heer Vanderpoorten. In het Fransch zeide spr., dat, toen de Belgische regeering aan de Nederland sche regeering mededeeling deed van de plannen tot het houden van een watertentoonstelling te Luik en haar verzocht daaraan daadwerkelijk deel te nemen, do Nederlandsche regeering deze uitnoodiging als goede buur gaarne had aanvaard, ook omdat Nederland in den eeuwenlangen strijd tegen het water prestaties heeft geleverd, waarop het land met recht trotsch kan zijn. MINISTER VAN BUUREN Daarom werd besloten, dat de Neder landsche deelneming zou moeten wor den opgevat als een representatieve na tionale inzending met betrekking tot vervoer te water, waterbouwkundige werken en watersport De Rijkswaterstaat in de eerste plaats, da groote havensteden Rot terdam en Amsterdam, de scheep vaart en scheepsbouw, de kustver- lichting, de baggerondernemingen, de watersport en Limburgsche be langstellenden hebben daarop de handen ineengeslagen om een zoo danige inzending tot stand te bren gen. Het in dit paviljoen tentoonge stelde is de vrucht van deze samen werking. Ir. van Vlissingen gaf hierop het woord aan Z.E. mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, minister van Waterstaat, voor het uitspreken van de openingsrede. Rede minister van Buuren WIJ zijn hier tezamen gekomen zoo zeide spreker om de Nederlandsche afdeeling van de Luiksche watertentoonstelling te openen, welke afdeeling ons een In- drak vil geven vaa hetgeen Neder land verricht heeft op he* gebied* waaraan deze tentoonstelling is ge wijd. Wij zullen er ons daarbij uiter aard rekenschap van moeten geven, dat, wat hier te zien is, slechts een keuze vormt uit de talrijke werken, over de reheele wereld verspreid, wier ontstaan te danken is aan het streven om van de voordeelen van het water zooveel mogelijk profijt te trekken en de nadeelen ervan te be perken. Het is een goede gedachte van de organisatoren dezer tentoonstelling ge weest om door het geven van een rui men blik op die werken te laten zien, wat taaie arbeid en menschelijk vernuft op dit gebied vermochten. Ik kwijt mij, aldus ging minister van Buuren in de Fransche taal voort, van een aangenamen plicht, wanneer ik be gin mijn bewondering uit te drukken voor hetgeen onze buren hebben gescha pen met de constructie van het Albert- kanaal. Ik ben zeer verheugd de aan wezigheid van mijn Belgische collega. Vanderpoorten, te constateeren en ik bied hem mijn gelukwenschen aan met deze, voor de scheepvaart, zoo grootsche bijdrage. In onze streken is het water sinds on heugelijke tijden, zoowel onze vriend als onze vijand geweest. Onze vriend, om dat het ons land toegankelijk heeft ge maakt, zooals weinig andere landen en omdat het ons de gelegenheid heeft ge geven een belangrijke plaats tusschen de zeevarende naties in te nemen; onze vijand, omdat wij voortdurend op onze hoede moeten zijn voor zijn aanvallen. Dit zal u zoo dadelijk worden getoond, wanneer wij een rondgang door het Ne derlandsche paviljoen zullen maken. Onze generatie is niet in gebreke geble ven om al de waterwerken, welke door ons voorgeslacht zijn geconstrueerd, te perfectionneeren en te completecren. Van deze werken getuigt de Nederland sche inzending. Uw aandacht zal worden getrokken door veel groote werken, waarvan de voltooiing nog van recenten datum is, zooals het Julianakanaal, de kanalisa tie van de Maas. hPt verbindingskanaal tusschen Maas en Waal en de verbete ring van het kanaal dwars door Zuid- Beveland. Vervolgens door werken in aan leg. Onder deze neemt de droogleg ging van de Zuiderzee door den grooten omvang een zeer speciale plaats in. Maar ook de werken zoo als de aanleg van het Amsterdam- Rijnkanaal, de kanalen in Twente en de verbetering van de Maas voor groote afwateringen. Bijzondere aandacht verdient ook de inzending van Limburg en dat is te begrijpen wanneer men zich rekenschap geeft van de goede betrekkingen van buurmanschap tusschen onze provincie Limburg en de streek, waar wij ons op het oogenhlik bevinden. Tenslotte de in zending van de Algemeene Nederland sche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer, bij welke inzending een aan moediging om ons land te bezoeken en er deel te nomen aan de watersport overbodig schijnt. Spreker eindigde met dank te bren gen aan allen, die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van dit paviljoen en de hoop uit te spreken, dat de inzen ding ten volle aan haar doel moge be antwoorden. Moge zij dat ook doen in dezen wijderen zin, dat zij andermaal getuigt van de warme belangstelling over en weer en de hartelijke betrek kingen, welke er tusschen België en Ne derland bestaan. In ^die verwachting verkarde Nederlandsche Onze abonné's maken zich op, om in Juni het 35- jarig bestaan mee te vieren. Een jubileum-week met tal van attracties. Hier kunt U ook nog van mee profiteeren. Maar abonneert U dan thans. Het Bad is geopend en het water is uitstekend Een abonnement is zijn geld dubbel waard. Wij stel len U gaarne in de gelegenheid ons bad zonder eenige verplichting te komen zien. Abonnement voor het geheele seizoen van 2.50 af. Kinderabonnementen doorloopend geldig, ook Zon dags) tot 16 jaar 4. ST. ANFRIDUSSTRAAT 28-30 TEL. 925. echter niet voldaan en zij kwam meer malen van Dalen naar Groningen, om het de vrouw lastig te maken. Zij werd dezer dagen bij haar aan komst te Groningen door de politie gearresteerd, onder verdenking van poging tot vergiftiging. Zij ontkent echter iedere schuld. Thans is te Dalen eveneens gearresteerd een 16-jarige broer van de onderwijzeres als verdacht van medeplichtigheid. Beiden zijn ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De regeeringspersdienst meldt; Uit een bericht, dezer dagen in de dagbladen verschenen, kan worden ge lezen, dat de militairen, die ingevolge de wet van 16 Mei 1939 betreffende het ««temmen bij volmacht door militairen bij de in 1939. te houden gemeenteraads verkiezingen een gemachtigde zullen aanwijzen, doch alsnog op den dag der stemming verlof bekomen, weliswaar zelf kunnen stemmen, doch zulks uit sluitend vóór 12 uur kunnen doen. Van bevoegde zijde vestigt men er de aan dacht op, dat volgens evenbedoelde wqt artikel 56 f der kieswet van toepassing is. De kiezer, die een gemachtigde heeft aangewezen, blijft dus bevoegd zelf te stemmen, tenzij de gemachtigde reeds heeft gestemd. De gemachtigde wordt, doch niet vóór 12 uur des middags, ep indien de kiezer niet zelf reeds heeft gestemd, tot de stemming toegelaten, indien hij in het bezit is van de voor geschreven kaart. WIJNHANDEL „DE MOOR" COGNAC 3.25 per flesch LANGESTRAAT 8 TEL. 129 GRAND THéaTRE Vanaf Vrijdag 19 Mei vertooning van de film Marionetten. Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dagen 8.15 nam., Zaterdag en Woensdag ma- tinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Vanaf Vrijdag 19 Mei vertooning van de film „Robin Hood". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dagen 8.15 uur nam. Woensdag en Zaterdag mati- née om 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de films „Een spannende avond" en „De Spookhengst". NIEUW AMSVORDE. 22 Mei Vergade ring Handel en Nijverheid. 8.30 uur. AMICITIA. 26 Mei. Mü. voor Nijverheid en Handel. Alg. vergadering. 8 uur. DE VALK. 27 Mei. Derde lentefeest van Bert Kamperman. 9 uur. OPENLUCHTTHEATER BIRKHOVEN. 28 Mei. Meeting Blauwe Weekactie. I uur. VRIEZENVEEN, 22 Mei. Uit gaande van enkele vooraanstaande ingezetenen der gemeente Vriezen- veen wordt in deze gemeente met een lijst gewerkt, bevattende een verzoek aan H.M. de Koningin, om burgemeester Albarda volledig eer herstel te geven en aan het rechts gevoel van de Vriezenveeners tege moet te komen. Naar men ons mededeelt, hebben op deze lijsten reeds 1200 inwoners dier gemeente geteckend. Binnen enkele dagen zal dit adres met de diverse handteekeningen aan H.M. de Koningin worden ge zonden. ZANETTA. CREATIE VAN JEAN FOREST De mode-ontwerpers te Parijs houden met het practische reke ning, hoewel zij er, ten onrechte vaak, van worden beschuldigd, al leen aan het mooie te denken. Dus vervaardigen zij voor hun dames nog steeds warme japonnetjes. Het resultaat ziet u hierboven, een ele gant practisch middagjaponnctje. Het jurkje is gemaakt van zwarte, zacht wollen stof en van boven en aan de mouwen gegarneerd met een rood, ingezet wollen stuk. De ruime rok is schuin genomen en geheel geplooid. Dit japnnetje valt op door zijn smaakvollen eenvoud en het elegante model. Zeer zeker zullen vele dames dit jurkje willen nama ken en het lijkt mü daar zeer geschikt voor. U zou er op kille dagen veel plezier van hebben. En wanneer deze dagen achter den rug zijn. kunt t het ]qftpnnetje eonder-2omermantel dragen tüdens uw wandeling in het ELKrE

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11