OCHTENDBLAD MET SPORTBLAD Luiksche tentoonstelling feestelijk geopend INCIDENTEN AAN DE GRENS VAN DANZIG EN POLEN Bekwaam bewindsman is afgetreden Kleurige vuurbol schoot langs den hemel DE EEMLANDER Maandag 22 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 306 Verwarde berichten over aanvallen op kantoren der douane Beschuldigingen van beide kanten Weersgesteldheid AMER SFOORISCH DAGBLAD abonnementsprijs per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verrekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DDI IC npfi AnVFRTFNTIFN l—1 105 mct inbegrip van een bewijsnummer *UUIUtWMtW c,Ke reie] mcer ,0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 Minister de Wilde Conservatief financier, doch geenszins een „diehard" DE GEVOLGEN: Waarschijnlijk blijft de nationale winst- en inkomstenbelasting HET bericht van het aftreden van Minister de Wilde kwam, hoewel onverwacht, toch stellig niet als een donderslag bij helde ren hemel. Het was immers een bekend feit, dat bepaalde opvat tingen in zekere kringen van het Kabinet nu eenmaal niet de in stemming konden verwerven van den thans scheidenden bewinds man. Wij bedoelen hiermede de fi- nancieele opvattingen van den Mi nister van Sociale Zaken en die van Economische Zaken, waarbij 'dan nog de zware eischen kwamen welke de Defensie aan de schat kist stelde en nog zal stellen, in dien t.z.t. de Kamers mochten be sluiten om de plannen der Regee ring met betrekking tot den bouw Van slagschepen en waaromtrent men het in het Kabinet wel groo- tendeels eens lijkt te zijn, goed te keuren. Laat ons aanstonds vaststellen, dat fle taak van Minister de Wilde een uiterst ondankbare was: dit geldt reeds in het algemeen en altijd voor den the saurier van den schatkist, maar in het huidige tijdsgewricht geldt dit in ver sterkte mate. Dit maakt het zware ambt dan ook niet tot een sinecure en men zal met groote belangstelling kunnen tege moet zien, wie wanneer het interi- maat van Minister Colijn t.z.t. zal zijn beëindigd met dit zware ambt zal worden belast. Reeds thans kunnen wij echter constateercn, dat niet licht een bezadigder man als de scheidende be windsman, als hoofd van het departe ment van Financiën zal kunnen worden gevonden. Reeds dra na zijn optreden kwam deze bezadigheid tot uitdrukking in de mil- lioenen-nota, welke een geest van con servatief beleid ademde. Doch naast een geest van conservatisme ook een geest van realisme. Wij willen in dit verband nog eens in herinnering roepen, hoe deze Minister aanstonds brak met de voor dien bij de indiening van de mïllioencn- nota gevolgde methode om met min of meer geflatteerde cijfers voor het voet licht tc treden. Wij denken hierbij aan het vóór zijn optreden niet opvoeren der tekorten, welke in wezen toch ieder jaar ontstonden doordat de aan de verschil lende sociale Rijksfondsen jaarlijks verschuldigde bijdragen in den vorm van een annuïteit na 1935 niet langer werden betaald. Naar men zich zal her inneren, meende de toenmalige bewinds man in den zorgwekkenden toestand, waarin onze schatkist destijds verkeerde, aanleiding te kunnen vinden deze an nuïteiten voorloopig voor een termijn van vijf jaren te moeten opschorten. Geheel afgezien van de vraag, of zulks in het kader van ons sociale verzeke ringsstelsel paste, kon men toch wel stel len, dat, daar wij nu eenmaal het kapi taaldekkingsstelsel als vorm van sociale verzekering bij de wet hebben aanvaard, het niet aanging alleen omdat de fi nanciën des lands het op een bepaald oogenblik niet toelieten ora de bijdra gen noodig, voor de vorming van dat fond bijeen te brengen, deze schuld ook in de begrootingsstukken niet langer tot uitdrukking te brengen. Vandaar dat Minister do Wilde er de voorkeur aan gaf, den toestand in de millioenen-nota zoodanig weer te geven als zulks op grond van de door het Rijk, te goeder of te kwader ure dit laten we in het midden aanvaarde verplichtingen, nu eenmaal noodzakelijk was. Het gevolg hiervan was natuurlijk, dat de beide be grootingen van dezen bewindsman steeds de sporen droegen van aanzienlijke be groot ingstekorten, hoewel zij in werke lijkheid nimmer grooter waren dan dio van zijn voorganger. Dat de thans af tredende Minister intusschen allerminst •tot de uiterst of die-hard-conservatieven op het. gebied van de Rijksburgctpolitiek kon gelden, moge o.m. blijken uit het feit, dat de onderteckenaars van het z.g. ma nifest van de veertien mannen, waaraan financficele deskundigen bij uitstek als Mr. Trip, Mr. Van Doorninck, de heer Zaalberg hun naam leenden, de finan- cieele .politiek van den heer De Wilde toch nog als „vrijzinnig" beschouwden. TE betreuren valt het. dat deze uiterst bekwame bewindsman niet meer in de gelegenheid zal zijn om het enke le weken geleden ingediende wetsontwerp tot invoering van de bekende Nationale inkomens- en Winstbelasting, en waarvan hü terecht als de geestelijke vader kon worden beschouwd, te verdedigen op de nuchtere en toch ook weer boeiende wijze, die wij van hem gewend waren. Dat met het aftreden van den heer de Wilde dit wetsontwerp van de baan zal zijn. zal wel niemand, die een open oog heeft voor de financieele nooden onzer schatkist durven gelooven. Duff Cooper, de Eerste Lord der Brït- sche Admiraliteit, tijdens de rede, welke welke hij dezer dagen in het theater Marigny te Parijs uitsprak Albert, de kleine prins van Luik, zegt voor de microphoon: „Je déclare ouverte I'exposition de l'eau" ONDER groot enthousiasme der bevolking is Zaterdag te Luik de tentoonstelling van water- techniek Luik 1939 officiëel ge opend. De helderwitte gebouwen blonken in de zon, vele honderden vlaggen wapperden alom en alles zag er feestelijk uit voor de ont vangst van de Belgische konink lijke familie. Het station Luik Guillemins was op zijn Zondagsch uitgedoscht. Vrijwel alle huizen waren getooid met de Belgische vlag. ROND de groote „Salie des Fêtes", waarin de officieele opening in den middag zou geschieden, was het reeds om twaalf uur druk door de aankomst van vele honderden genoo- digden. Om even voor drie uur kondigde het gejuich aan, dat de koninklijke familie in aantocht was. De tonen van de Brabangonne werden overstemd door het gejubel „Vive le Roi", toen koning Leopold vergezeld door prinses Jose phine Charlotte en prins Boudewijn de zaal binnentrad tusschen een haag van militairen. Onmiddellijk hierna nam baron de Launoit het woord voor het uitspreken van de officieele begroctings- rede. Baron de Launoit sprak zijn vreugde uit over de aanwezigheid van Z.M. ko ning Leopold, wiens belangstelling voor deze tentoonstelling en voor de werken van het Albertkanaal een groote aan moediging voor de organisatoren zijn geweest. „Deze tentoonstelling, aldus spreker, is niet alleen een lust voor de oogen, het is tevens een leerrijke demon stratie van de voortgeschreden techniek en het menschelijk kunnen." Baron de Launoit richtte speciale woorden van dank tot den oud-ministerpresident Paul van Zeeland en tot den minister van openbare werken Morlot. „Met deze ten toonstelling, zoo besloot hij, legt het Bel- Een vernuftig model genoot de belang stelling der piloten, die deelnamen aan de generale repetitie voor den Engel- schen militairen Luchtvaartdag. - Een deskundige conferentie in de openlucht op het vliegveld te Epping in Essex gische volk getuigenis af van den wil, waarmee het bezield is, om, onder lei ding van zijn koning aan het lot het hoofd te bieden en ondanks de moeilijke tijden groote werken tot stand te bren gen en op deze wijze uiting te geven aan zijn vasthoudendheid en groote vaderlandsliefde." De minister van openbare werken, de heer Van der Poorten, zeide vervolgens, dat de tentoonstelling een voorspel is tot de opening van het Albertkanaal, een werk, waarop geheel België trotsch is. Niet alleen is het kanaal uit technisch oogpunt een meesterwerk, maar ook symboliseert het de eenheid van de Bel gische provincies. De minister haalde eenige woorden aan, destijds uitgespro ken door wijlen koning Albert (die aan het kanaal zijn naam gaf) bij een be zoek aan de werkzaamheden, waarbij Z.M. do nationale beteekenis van deze onderneming naar voren bracht en wees op de samensmelting van de Vlaamsche en Waalsche belangen door middel van de techniek. En zoo, aldus de minister, zal ook deze tentoonstelling de vriend schapsbanden van onze beide cultuur- groepen versterken. Hij eindigde met de hoop uit tc spreken dat de internatio nale watertcntoonstelling een mijlpaal zal mogen blijken van de vooruitgang van België en dat zij aan de ontredderde wereld zal mogen "bewijzen, dat België onder de bezieling van zijn dynastie kalm en moedig voortgaat met zijn arbeid voor den vrede. Tijdens de rede van den minister ging er eensklaps achter in de zaal een gejuich op, dat zich langs de rijen der aanwezigen voortzette. De kleine Albert, prins van Luik, kwam binnen, begeleid door een der leden van de hofhouding. Hij had wegens vermoeidheid eerst eenigen tijd ge rust. Nadat de minister zijn rede had be ëindigd, stond koning Leopold op en nam het woord. De koning dankte aller eerst de leden van het corps diploma tique voor hun aanwezigheid, welke de buitenlandsche belangstelling voor de Belgische natie bewijst. Dank sprak de koning eveneens uit jegens de leden der comité's, die zooveel tot het totstand komen der tentoonstelling hadden bijge dragen. Koning Leopold roemde voorts de werklust van de Luiksche bevolking en hij memoreerde de totstandkoming van het Albertkanaal, dat Wallonië en Vlaanderen nauw verbindt. De arbeid hier verricht is de arbeid van een fier cn onafhankelijk volk. De koning sprak tenslotte den wensch uit, dat de tentoon stelling ten volle mag slagen. Een bijzonder aardig moment volgde, toen koning Leopold aan kondigde, dat zijn jongste zoon, de prins van Luik, de tentoonstelling zou openen. Een stoel werd voor de microphoon gezet en toen koning Leopold zijn zoontje er op had ge tild, klonk diens heldere kinder- stem:„Je déclare ouverte I'exposition de l'cau". Het gejuich dat daarna opsteeg tart iedere beschrijving Tot slot van deze officieele plechtig heid voerde het koor en orkest een „Hymne a la Mcusc" uit, op een tekst van Felix Bodson getoonzet door Joseph Jongen. Hiermee was de ceremonie in de „Salie des Fetes" ten einde. Te voet begaf de koninklijke familie zich naar het paviljoen van den commissaris-gene raal, waar eenige ververschingcn wer den gebruikt. Per auto maakte de ko ninklijke familie tenslotte een rondgang over de tentoonstelling. Om zes uur ver trok de nieuwe koninklijke trein naar Brussel, WARSCHAU. 21 Mei (Havas). Te Danzig heeft zich een in- cident voorgedaan, dat zich, volgens de Poolsche lezing, aldus heeft afgespeeld: Te Kalthoa (Kalthof), tusschen Danzig en Oost-Pruisen, bestormde gisteravond een in nazi-uniform gekleede groep personen het gebouw van de Poolsche douane, welke zich niet verzette. Om 11 uur verscheen de commissaris van politie van Danzig, die de douanebeambten verzocht het gebouw te verlaten, daar hij er niet voor kon instaan wat er zou gebeuren indien zij bleven. De beamb ten vertrokken onder politiebescherming en het douanekantoor werd vernield. Op de hoogte gesteld van het incident, zond de Poolsche commis saris-generaal te Danzig den commissaris Perkowski en twee ambte naren naar Kalthoa, na den senaat van Danzig verwittigd te hebben, welke hun geen politiegeleide verstrekte. In Kalthoa aangekomen, werden Perkowski en de beide ambtenaren aangevallen door vijf personen. De Poolsche chauffeur loste vier schoten om zich te ver dedigen, en doodde hierbij een der aanvallers. VIER employés der Poolsche spoor wegen (Plach, Krause, Osroj en Lechmann), die te Kalthof woon achtig zijn, waren de eenige getuigen van de incidenten. Zij zijn door de poli tie gearresteerd en overgebracht naar de gevangenis te Dantzig. Uit. Poolsche bron worden nog do vol gende bizonderheden gemeld: De aanvallers onder leiding van eep zekeren Andreaw, die doorgaat voor nationaal-socialist, die bekend is als or ganisator van tal van aanvallen op Polen in Dantzig. Na Ihet vertrek van den Poolschen commissaris der douane te Kalthof werd het douanegebouw geheel afgebro ken. De inventaris werd op straat ge worpen. De auto, waarmede de vice- commissaris Perkowsky, die een onder zoek wilde instellen naar het incident, aankwam, werd aangevallen. De ban den van de auto werden doorgesneden en de ruiten vernield. Het was deze aan val, aldus het bericht, welke den chauf feur noopte gebruik te maken van zijn wapenen. Met het oog op de in Dantzig heerschende opwinding (heeft de se naat van de vrije stad strenge vei ligheidsmaatregelen genomen. Voor alle Poolsche bestuursgebouwen zijn politieposten geplaatst. Het persbureau van den senaat van de vrije stad Dantzig deelt officieel mede: In den nacht van 20 op 21 Mei is een onderdaan van Dantzig, Gruebner ge- heeten, door een Poolsch onderdaan, den chauffeur Murawski, zonder eenige aanleiding doodgeschoten. De president van den 6enaat der vrije 6tad Dantzig, Greiser, heeft hierop Zondag den diplomatieken vertegenwoordiger der Poolsche re publiek te Dantzig, minister Cho- dacki, verzocht bij hem te komen en hem bij deze ontvangst een nota overhandigd, waarin namens de re geering van de vrije stad Dantzig ten scherpste wordt geprotesteerd tegen het optreden van exterritori ale Poolsche staatsbeambten op het gebied van Dantzig en dienovereen komstig van Poolsche zijde stappen worden geëischt tot vergelding en opklaring van de aangelegenheid. De omstandigheden blijken uit de in de nota der regeering van Dantzig ver vatte officieele lezing. Volgens deze le zing is het Zaterdagavond wegens het optreden van Poolsche inspecteurs der douane tegenover vrouwelijke leden der Duitsche-Dantziger vol ksgemeenschap tot betoogingen van de opgewonden volksmenigte gekomen voor het huis der Poolsche douane-inspecteurs te Kalthof. Bij deze betoogingen is even wel geen der te Kalthof wonende Pool sche inspecteurs der douane materieele schade of lichamelijk letsel toegebracht Om halfelf des avonds was dit voor val door het ingrijpen der plaatselijke politie reeds opgeklaard en geliqui deerd. Dit werd door de zijde van Dantzig medegedeeld aan de diplomatieke ver tegenwoordiging van Polen te Dantzig. Niettemin begaf de Poolsche legatie- raad Perkowski zich met eenige Pool sche douane-beambten per auto naar Kalthof, ongeacht het feit dat het onder zoek van politieke incidenten een aan gelegenheid der staatsautoriteiten van Dantzig is en ook aan leden der Pool sche diplomatieke vertegenwoordiging het recht van een officieel onderzoek niet kan worden toegestaan. Er is vastgesteld, dat de doode- lijke schoten op den onderdaan van Dantzig Gruebner zijn gelost door een inzittende van de auto van le- gatieraad Perkowski. Gruebner zelf had in het geheel niets te doen met de voorafgaande geëindigde inci denten te Kalthof. Het onderzoek heeft veeleer uitgewe zen, dat hij den geheelen dag niet te Kalthof was geweest, doch zich te Ma- rienburg had ongehouden. Pas des taxi om daarmede van Marienburg uit de Duitsch-Dantzigcr grens bij Kalthof te passcercn. Te Kalthof had de chauf feur van zijn auto hinder van de lich ten der auto van Perkowski. Hij werd aldus gedwongen te stoppen. Toen hij uit zijn wagen stapte om de oorzaak der verblinding na te gaan, werd hij, zonder dat tevoren een woordenwisse ling was voorgekomen door twee scho ten gedood. Eer medische hulp kon worden ver kregen, hadden de inzittenden van de Poolsche auto het station Kalthof per locomotief verlaten in de richting van Dirschau. Bij de in beslagneming van GISTERAVOND om ongeveer tien minuten voor half tien is in verschillende plaatsen van ons land. met name in de provincies Zeeland. Noordbrabant. Utrecht cn Noordholland een merk waardig hemelverschijnsel waargenomen, dat in het algemeen beschreven wordt als een oranje-gele of groene vuurbol met een lange staartwaaruit vonken en vlam men schoten. De bol bewoog zich in schuin- sche richting naar de aarde toe, om achter den horizon te verdwijnen. Naar aanleiding van deze berichten hebben wij ons in verbinding gesteld met den hoofddirecteur van het Ko ninklijk Meteorologisch Instituut te De Bilt, dr. H. G. Cannegicter, die eveneens uit verschillende plaatsen in het Zuiden en midden van ons land van het verschijnsel in kennis was gesteld. Op grond van de gedane mededeelingen sprak dr. Cannegieter het vermoeden uit, dat het hier een gloeiende meteoor betreft van bijzondere grootte, welke boven de aarde is uiteengespat. Eerst na vergelijking van de verschillende waarnemingen, zoowel hier te lande als in het buitenland, zal het mogelijk zijn de plaats in den hemelatmosfeer te bepalen, waar het verschijnsel is opge treden. Het K.N.M.I. ziet gaarne schriftelijke rapporten tegemoet, waarin het hemel verschijnsel zoo nauwkeurig mogelijk wordt beschreven en waarin vooral op gave wordt gedaan van de hemelsrich ting, waarin men het verschijnsel heeft gezien, de Poolsche auto werden een geladen pistool, welk echter niet gebruik was, en het ledige foudraal van een Mauser pistool gevonden. De doodelijke schoten zijn volgens de politie gelost uit een bij het Poolsche leger gebruikt pistr>ol. De doodgeschoten Gruebner was even als zijn chauffeur volkomen ongewa pend geweest. Volgens een Poolsch bericht is Zondagmiddag om halfvijf in het plaatsje Piekel, gelegen op gebied der vrije stad danzig, een appel ge houden over de S.A. Om vijf uur deed een menigte, onder aanvoering van geüniformeerde leiders, een aanval op den post der Poolsche douane-inspecteurs. Na in kennis gesteld te zijn van den aanval op den pos» der Poolsche doua neinspecteurs te Piekel, heeft de Pool sche commissaris-generaal te Danzig op categorische wijze stappen ondernomen hij den Senaat der vrije stad, wiens aan dacht hij vestigde op het feit, dat dit reeds het tweede incident is in minder dan 24 uur, waarbij op flagrante wijze een ernstigen aanslag gepleegd wordt op de Poolsche rechten te Danzig, n.l. het recht op controle op de douane. De commissaris eischte. dat terstond maatregelen zouden worden genomen om den douanepost te bevrijden en den Poolschen inspecteurs volledige veilig heid te verzekeren. In verband met bovenstaand bericht van het Poolsche Telegraaf-agentschap meldt het Duitsche Nieuwsbureau uft Danzig: Het bericht van den moord op den Danzigsehcn onderdaan Gruebner door den Pool Murawski heeft onder de be volking van het Danzigsche gebied groo te verontwaardiging gewekt. De bevol king heeft o.a. in het dorp Pieckel pro testdemonstraties op touw gezet. Reuter meldt, dat de Poolsche autori teiten een onderzoek instellen naar den aanval van gisteren in Kalthof. De Po len verklaren, dat de aanval een pro- voceerend karaktpr droeg, doch dat zij niet in staat zijn te zeggen van wie de provocatie uitging. De indruk van het incident in Warschau Het incident van Kalthof heeft groote bewogenheid gewekt te Warschau, waar men van opvatting is-, dat de -verant woordelijkheid voor deze gebeurtenis geheel ten laste komt van „agents pro vocateurs" der Nat. Soc. Partij der vrije stad. Gezaghebbende kringen verhelen niet, dat zij een bijzondere ernst toekenne* aan dit incident. Incidenten van dezen aard zijn, zoo zegt men, niet in 6taat om den tegen stand van Polen aan te tasten tegen iedere poging tot een eenzijdige wijzi ging van het statuut van Danzig. MAATREGELEN TEGEN DUITSCH- AMERIKAANSCHEN „BUND" ALBANY (New York), 21 Mei. (Ha vas). Het congres van den staat New York heeft eenstemmig een wetsontwerp aangenomen waarbij het dragen van uniformen, gelijkend op die der militai re of sémi-militaire macht van andere landen, verboden wordt. Verscheidene senatoren gaven te kennen, dat de maat regel rechtstreeks tegen den Duitsch- Amerikaanschen „Bund" is gericht. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 763 m.M. W eerverwachting Weersverwachting voor ge- heele land: gedeeltelijk be wolkt, droog weer, weinig verandering in temperatuur, meest zwakke veranderlijke wind. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 11 C. 51.8 F. Zón op: 3.58; onder 7.56 uur. licht op: 8.26 uit 3.28 uur, Eerste kwartier 25 Mei 111.40 nam,

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1