„Geweld moet geen gebruik worden in Europa" Eerste Vredesconferentie te Den Haag herdacht MINISTER BONNET: Ieder levere een bewijs van goeden wil Duitsche Oostgrens wordt versterkt EEN DURE UITZET De tolheffing op de Zandkreekbrug LORD BALDWIN OVER HITLER Iersch terrorisme in Britsche badplaatsen Bijeenkomst in Vredespaleis Het aftreden van Min. de Wilde Felle brand te Middelburg TANDARTSEN AAN EEN BANKET N.R.V. te Enschede bijeen Frankrijk zal evenmin als in 1914 een oorlog ontwijken, hoewel het dien niet wenscht PARIJS. 21 Mei (Havas). - Op een vergadering der nationale ver- eeniging van oud-strijders te Ar- cachon heeft Georges Bonnet, de Fransche minister van buitenland- sche zaken, een rede gehouden, waarin hij wees op het nationale herstel, dat Frankrijk onder lei ding van Daladier aan den dag legt. Na uiteengezet te "lebben, dat Frank rijk. evenals in 101 i, den vrede wil in eer en national waardigheid, zeide hij, dat lipt niet. de schuld van Frankrijk is, indien het stelsel der collectieve vei ligheid. waarmede men na den oorlog den vrede heeft willen verzekeren, niet de noodeie doeltreffendheid heefl kun nen verkrijgen. Gezien de mislukking dor collectieve veiligheid, heeft Frankriik andere po- pingen aangewend voor hiistand en sa menwerking. H't heeft er naar ge streefd het stelsel van T.ocarno naar het Oosten uit te breiden, en het lag niet aan Frankriik. drt die pogingen niet alle gewenschte resultaten hebben op geleverd. Frankrijk uit tegen niemand nuttelnnze verwijten. Het weet maar al te goed. dat de volkeren uiteenloopendo en tegenstrijdige belangen hebben. Bonnet wees op do maatregelen, welke Engeland genomen heeft en op de overeenkomst met Polen, welke hij een essentieclo factor noemde voor een waarlijk Euro- peesche politiek. Ter voltooiing van dit garantiestelsel heeft Frankrijk in overleg met Engeland, met Tur kije en de Sovjet-Unie onderhande lingen aangeknoopt welko het, in het belang r den vrede, snel tot een goed einde wil «brengen. De banden yan Frankrijk met de lan den in Europa, die haar menden zijn en evenzeer bezozrgd zijn om de waar digheid en veiligheid, zijn hechter ge worden. De broederlijke gezindheid der Verecnigde Staten jegens Frankrijk treedt steeds ineer aan het licht. En in heel de wereld bekennen zij, die zoo dwaas waren te meenen dat zij aan Frankrijk moesten twijfelen, hun dwa ling. Want Frankrijk's geest blijft altijd constant. Frankrijk streeft niet naar omsingeling van ecnig onder land, het is geen enkel volk vijandig gezind. Het wenscht met allen samenwerking zon der bijbedoeling, liet is er van overtuigd dat alle Europeosche vraagstukken vreedzaam kunnen worden geregeld. Dannrtoe is het voldoende, dat ieder een bewijs levert van zijn goeden wil. Het begrijpt liet groote gevaar dat er in ge legen zou zijn, de hartstochten der bin- nenlandsche politiek op buitenlandscli terrein te verplaatsen. In elk volk eer biedigt Frankrijk het bewind, dat elk volk zichzelf gegeven heeft. In 1914, zoo vervolgde Bonnet, heeft Frankrijk heldhaftig een oor log gevoerd, welke het niet ge- wenscht had. Evenmin als toen, zal het een oorlog ontwijken. Het zou daarin niet minder moed ontplooi en en bij zijn zonen niet minder zelfverloochening ontmoeten. Maar wat Frankrijk niet wil, dat is, dat daden van geweld bij alle volkeren de onafgebroken opeenvolging van de onzekerheid doen toenemen. Wat wij niet aanvaarden, dat is de ge leidelijke overwinning van het ge weld op de rechtvaardigheid en het verstand. Wat ons onmogelijk schijnt, dat is de blijvende toeneming der bedreigingen welke op den vrede drukken en de waardigheid en het geluk van hot men- schelijk bestaan te verkleinen. Het go- weld moet geen gebruik worden in Europa. Frankrijk zal niet toelaten, dat de geest van overhcersching in de we reld de overhand heeft. Gij, oud-strij ders hebt met ten hbogen prijs het recht betaald om in vrijheid en waar digheid te leven. 25 jaar geleden hebt gr voor een groot gevaar gestaan, doch go hebt een schitterende overwinning behaald. De essentieelc vruchten daar van wilt ge waarborgen. Ge wilt het Fransche grondgebied en het Fransche rijk intact houden en ge wilt, dat hun v-rdediging elke agressie uitdaagt en elke begeerte ontmoedigt. De grenzen van Frankrijk, de grenzen van het Fransche rijk. zij zijn op den bodem met rood gekenmerkt door het bloed van onze dooden. Weet het erfdeel, dat gr ontvangen hebt. te bewaren. Iloudt nooit op in dienst te staan van het va derland. In de moeilijkste en ernstigste oogenblikken zagen wij de oud-strijders aan onzen zijden. Wij zagen hen in het. buitenland de moeilijkste opgaven ver vullen Wij zien thans hun jonge vrien den hun oogen op hun kameraden rich ten en wij brengen hun onzen broeder groet. Wij weten, zoo besloot Bonnet, dat de jongeren op U gelijken, dat zij bet vaderland zullen weten te handha ven op den weg van zijn eeuwige be stemming." BERLIJN. 21 Mei (Havas) De chef van den persdienst van het Duitsche le ger. kolonel von Wedel, kondigt in de Voelkisrhc Beobachter aan, dat sedert het opzeggen van het Duitsch—Poolschc verdrag speciale voorzorgsmaatregelen werden genomen aan d Duitsche Oost grens. Ook hier worden verdedigings werken gebouwd. De kolonel schrijft verder, dat Oost-Pruisen in zijn geheel een vesting is. ook in Pomnicren cn Sile- zië worden vostingswerken gebouwd. Nog veel moet worden gedaan, doch hinnoi, korten tijd zullen de versterkin gen aan de Oostgrens die aan de est- grens evenaren. Reeds zijn in Silcziè groote afdeelingen van den Arbeidsdienst aan het werk. terwijl evenals bij de ver sterkingen in het Westen, ook in het Oos ten de arbeiders, die werken aan de autowegen, aan het werk zullen worden gezet. AMBTENAAR VAN DE BRITSCHE AMBASSADE GEDOOD WARSCHAU. 20 Mei (D.N.B.) Onderweg van Lemberg naar War schau is een ambtenaar van de Britsche ambassade te Warschau, Grotowski, uit den D-trein verdwe nen. Later werd zijn lijk nabij San- domierz teruggevonden. Aan het hoofd werden sporen van harde slagen gevonden. Verder werd vast gesteld. dat een actetasch, welke Grotowski bii zich had. verdwe nen is. Het onderzoek van de poli tie heeft tot nu toe nog geen resul taat opgeleverd SPAANSCHE SCHEPEN TERUG NAAR SPANJE LA ROCHELLEe 21 Mei (Havas) Negen Spaansche schepen, welke in het begin van 1937 een toevlucht hadden ge zocht in de Fransche wateren, zijn Za terdag uit Saint Martin op het eiland Re vertrokken om naar Spanje terug te kee- ren. HET SPOORWEGVERKEER FRANKRIJK—SPANJE HENDAYE. 21 Mei (Havas) Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat 7 Juni te Biarritz een conferentie zal worden gehouden tusschen de spoorweg autoriteiten van Frankrijk en Spanje over het spoorwegverkeer tusschen bei de landen. SPECIALE BEWAKING VOOR BENESJ WASHINGTON. 21 Mei (Havas) De Amerikaansche politie heeft speciale maatregelen genomen voor de veiligheid van den vrocgeren president van Tsje- cho-Slowakije, Benesj, op wien, naar ver luidt, een aanslag zou worden beraamd. DE MISHANDELING VAN OUD PREMIER SPAAK BRUSSEL, 21 Mei. (Bclga.) De rechtbank heeft baron d'Anethan, die bekend heeft op 2 Februari j.l. den tocn- maligcn minister-president, den heer Spaak, te hebben geslagen, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven maan den cn een boete van 2.282 franken. BRITSCHE LEGATIE TE PRAAG GESLOTEN PRAAG, 21 Mei. (Havas). De regee ring van Groot-Brittannië heeft besloten de Britsche legatie te Praag te sluiten. Het personeel van de legatie verlaat he den de stad. HINNENLAND Huwelijkszwendel te Egmond In Egmond Binnen woont een betrek kelijk nog jonge man, die onlangs ken nis maakte met een jongedame uit Am sterdam, die het beroep van buffetjuf frouw uitoefent en op wie hij verliefd raakte. Het meisje voelde blijkbaar ook veel voor den jongeman. Het paar ken de gelukkige dagen en het was een zeqr normaal verschijnsel, dat reed6 spoedig over trouwplannen werd gesproken. Vooral de "jongedame uit Amsterdam was hiervoor zeer enthousiast; de zee lucht trok haar blijkbaar zeer en het zou op korten termijn kunnen gebeuren, want de jongeman had haar bereids medegedeeld, dat het geld voor een uit- zpt wel aanwezig was. ,»Geef het mij maar", zoo zeide zij hem. „in Amsterdam kan ik goede en mooie meubelen koopen". En de man gaf zijn geliefde het geld en hij was ge lukkig. Zou niet spoedig een schoone droom werkelijkheid worden? Het meisje kocht en kocht zoo ver klaarde zij haar aanstaanden man al thans en het geld verdween als sneeuw voor de zon. Toen de man op den duur geen geld meer had en zijn meisje hem vertelde, dat zij heslist dit en dat nog moest heb ben, leende hij geld van zijn moeder. Het bedrag, dat naar Amsterdam was gegaan, beliep in totaal reeds 6000, maar een uitzet zag de Egmondsche fa milie niet. Toen eerst kreeg de moeder argwaan en op een helder moment nam zij de po litie in den arm, die de vrouw ontmas kerde. De vrouw is van Amsterdam naar Eg- mond-Binnen overgebracht en in arrest gesteld. Bezwaren geopperd in het voorloopig verslag 's-GRAVENHAGE. 20 Mei. Aan het voorloopig verslag over. het wetsontwerp strekkende tot het toestaan van het heffen van tol op een te bouwen brug over de Zand- kreek ie het volgende ontleend: Verscheidene leden, die het bouwen van een brug over de Zandkreek zeer wenschelijk achtten, verklaarden tegen een tolheffing op die brug ernstige be zwaren te hebben. Tolheffing openbare wegen of bruggen past huns inziens niet meer in dezen tijd. Andere leden zouden gaarne het ant woord van de regcering op de zooeven weergegeven bcschouwigen afwachten. Aanvankelijk waren zij evenwel van meening, dat tolheffing hoewel zij daarvan in het algemeen evenmin voor standers waren als de eerstbedoelde leden in dit speciale geval gerecht vaardigd is. Het betreft hier immers niet een brug in een doorgaanden ver keersweg, doch een, die uitsluitend naar het eiland Noord-Beveland zal leiden. Men mag haar dan ook niet op e e n lijn stellen met al die wegen en bruggen el ders in ons land, die zonder eenige ver goeding ter beschikking van het ver keer gesteld worden. MR. G. J. DU CELLIEé MULLER OVERLEDEN Te Ubbergen, waar hij tijdelijk ver blijf hield, is in den leeftijd van bijna 71 jaar overleden mr, G. J. du Cellieé Muller, een in de kringen der padvin ders en in de Rotary-beweging bekende figuur. Hij werd op 28 Mei 1863 in Am sterdam geboren, ontving zijn gymna siale opleiding te Utrecht en studeerde aan de Utrechtsche universiteit. Na zijn promotie vestigde hij zich met terwoon te Maastriecht, waar hij het grootste deel van zijn leven gewoond heeft en waar hij gedurende eenige jaren lid van den gemeenteraad is ge weest. Britsch oud-premier be tuigt instemming met Chamberlain's beleid LORD Baldwin of Bewdley heeft Za terdag een rede gehouden tot zijn vroegere kiezers te Bewdley in Wor cestershire. Hij zeide, dat hij volledig instemt met de politiek van de huidige Britsche regeering. Engeland is bereid met iedereen te spraken, doch het is vastbesloten iedereen, die zijn buren wil onderdrukken, te weerstaan. Deze poli tiek is gemakkelijk te begrijpen en ligt in de lijn van het grootste deel van het Britsche volk. Baldwin wees er vervolgens op. dat overal de gewone man vrede wenscht, Hij acht de neiging van de jeugdige Britsche studenten om internationale betrekkingen aan te knoopen een hoop vol teeken voor de ontwikkeling van den geest van broederschap in de we reld. Ten aanzien van de bezetting van Tsjccho-Slowakiie en Albanië zeide Baldwin, dat dit de grootste politieke misstap is geweest van de dictatoren, aangezien deze daden meer dan iets an ders hebben hijgedragen tot het vormen van een hechte eenheid in Engeland cn elders. Zelfs Napoleon heeft hieraan eccn weerstand kunnen bieden en wat Napoleon niet heeft gekund, kan nie mand. ..Dat Hitier iets dergelijks heeft ge daan. was een verrassing voor mij", zeide Lord Baldwin. ..niet omdat ik hem tot iets dergelijks niet in staat achtte, doch omdat ik weet. dat hij een opmer kelijk handitr man is en het scheen mij derhalve bijna ongelooflijk, dat hij een dergelijke fout maakte." Tenslotte verklaarde Baldwin zeer te vreden te zijn over de rede door minis ter-president Chamberlajn yriidag ln het Lagerhuis gehouden. LONDEN, 21 Mei (Reuter) De po litie heeft alle hotelhouders in de kust plaatsen aangezegd, dat zij speciale voorzorgsmaairegclen moeten nemen, aangezien te Eastbourne, Margate, More- canible, Blackpool en Southport bran den zijn ontstaan, welke, naar men ver onderstelt. veroorzaakt zijn door aanhan gers van het Iersche republikcinsche le per. In al deze gevallen was des och tends vroeg, bijna overal tegelijk, brand ontstaan in kamers, welke den vori- gen avond waren besproken door man nen, die valschc namen hadden opge geven cn sindsdien verdwenen zijn. ARRESTATIES IN HET MEMEL- GEBIED WARSCHAU, 21 Mei. De Poolsche bladen melden uit Memel, dat de Ges tapo aldaar talrijke arrestaties en huis zoekingen verricht. Meer dan 173 per sonen zijn in hechtenis genomen, waar onder twee Engelschen. Men gelooft, dat het hier de uitroeiing van een uitgebreide spionnage-beweging betreft. PRINS-REGENT PAUL OP 1 JUNI NAAR BERLIJN BERLIJN, 21 Mei (Reuter). Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat prins-regent Paul van Zuid-Slavië on 1 Juni a.s. voor een bezoek te Berlijn komt. POOLSCHE BLADEN VERBODEN IN DANZIG WARSCHAU, 21 Mei. Het Poolsche telegraafagentschap meldt uit Danzig, dat de Uustrowany, Kuryer Codzienny en de Kurjer Baltvcki voor den duur van vijf maanden en de Gazeta Gdans- ka voor den duur van drie maanden zijn verboden in het gebied der .Vrije Stad Danzig. Op 18 Mei 1899 kwamen 26 mogendheden in de residentie bijeen Op initiatief van het hoofdbestuur en het bestuur van de Haagsche af- deeling van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede is Zaterdag middag. in de groote rechtszaal van het Vredespaleis een bijeenkomst gehouden ter herdenking van het feit, dat veertig jaren geleden de eerste vredesconferentie te 's-Gra- venhage heeft plaats gehad. Aanwezig waren o.a. de president van het Permanente Hof van Internationale Justitie, dr. J. G. Guerrero; eenige leden van dat hof, prof. dr. J. P. A. Francois namens het bestuur der Carnegie-stich- ting; mr. C. Crommelin, secretaris-ge neraal van het Permanente Hof van Ar bitrage; staatsraad mr. J. Schokking, het Eerste Kamerlid prof. mr. D. van Embdcn en vertegenwoordigers van ver- eenigingen. Mr. A. M. Joekes, voorzitter van de Haagsche afdeeling, sprak woorden van welkom, in het bijzonder tot den presi dent en de leden van het Permanente Hof van Internationale Justitie en de heeren Francois en Crommelin. Vervolgens hield dr. J. P. Fockema Andreac. voorzitter van het hoofdbe stuur van de Vereeniging voor Volken bond en Vrede, een rede over: De plaats van Nederland in de internationale sa menleving in 1899 en nu. De 26 mogendheden, aldus spr., die den 18en Mei 1899 in de residentie bij eenkwamen, ondernamen iets onge woons. dat menigeen een waagstuk voorkwam. Het tooneel was tijdens de verschil lende bodrijven der conferentie telkens vol van spanning, de atmosfeer beleef de sterke elcctrische ontladingen en de buien kwamen nu eens van dezen, dan weer van dien kant. Spr. zette vervolgens uiteen, dat men de houding van Nederland leerde ken nen als een zuivere, eerlijke, onafhan kelijke houding. Het was een houding, bij het bepalen waarvan het zoomin de hoogere algemeene belangen, welke het als deel der wereldgemeenschap had te dienen, uit het oog verloor, als 's lands belang dat in dezen nauw verband hield met 's lands onzijdigheid, vrijheid en zelfstandigheid. Den 29slen Juli 1899 werd de confe rentie gesloten, na Hamelijk vermoeien de weken. Men heeft in aanmerking geno men, dat men de moeilijke begin- stappen op een doornig, door som migen voor geheel ontoegankelijk gehouden pad zette allerlei nut tigs van positieven aard weten tot stand te brengen; o.m. werd voor het hof van arbitrage met een vast bu reau te 's-Gravejihage de grondslag gelegd. In 1904 werden de eerste stappen voor* de tweede conferentie ondernomen door den president der Vereenigde Staten van Amerika. Verschillendeomstandigheden, waar onder ernsJite internationale verwikke lingen als de boerenoorlog en de oorlog tusschen Rusland en Japan, vertraag den de voorbereiding, totdat in 1906 de zaak verderen voortgang had. toen met volkomen goedvinden van den Amerikaanschen president de tsaar van Rusland het initiatief weer over nam. Als de vorige maal kwamen de vertegenwoordigers der staten ter confe rentie naar Den Haag. waarheen een uitnoodiging der Koningin hen had ge roepen. en wel op 15 Juni 1907, in de Ridderzaal op het Binnenhof. Men ging opnieuw aan het werk om te zien, hoever men ditmaal op den in 1899 ingeslagen weg samen zou kunnen vorderen: van een gezamelijken arbeid van vier maanden waren de resultaten: eenige resoluties, benevens één declara tie en dertien conventies, o.a. betreffen de de vreedzame regeling van interna tionale conflicten en verschillende on- derdeelen van het oorlogsrecht, naar de visie van dien tijd. De conferentie zou, naar de af spraak, na een ongeveer gelijk tijds verloop als de tweede van de eerste was gescheiden geweest, weer door een nieuwe, derde, worden gevolgd. Deze werd inderdaad tijdig voorbe reid, maar in stede van haar kwam de wereldoorlog. Hierna werd alles in de nieuwe banen van den Volkenbond geleid, waarp als scherpe reactie? opnieuw een uit vroegere voorbeelden welbekend tijdperk van onderhandelingen en afspraken, niet tusschen zooveel mo gelijk staten te zamen. maar tus schen enkele, meestentijds slechts twee, zijn intrede heeft gedaan. De tallooze, meer of minder uitgebrei de internationale conferenties uit deze eeuw, welke op die van 1907 volgden, zullen wel niet de laatste zijn. Was uit de eerste vredesconferentie het Hof van Arbitrage voortgevloeid, met als plaats van vestiging: "s-Graven- hage, het vredesverdrag van Versailles bracht den Volkenbond en het dezen het Permanente Hof van Internationale Justitie dat eveneens zijn zetel zou heb ben in onze residentie, en wel in het één jaar vóór het uitbreken van den we reldoorlog ingewijde vredespaleis. Dit paleis heeft te midden van alle wereld- stormen en -branden zijn groote bet.ee- kenis ten volle weten te handhaven, in zijn functie van internationaal rechts- paleis waar recht wordt gesproken en gedoceerd, waar wordt gearbitreerd en waar voorts de internationale rechtsstof van welhaast alle tijden in de ruimten der buitengewoon belangrijke biblio theek staat opgetast, ter beschikking van wie er leering uit wil putten. Spreker eindigde ongeveer als volgt: Het blijve zooals het thans is: dat men ons in Nederland bereid weet om, zoo dikwijls men daaraan behoefte mocht meenen te hebben, op den weg naar die idealen voor zooveel in ons vermogen ligt de diensten te bewijzen, die men van ons zou willen vragen. Dan zal men kunnen zeggen, dat uit de eerste vredesconferentie, waarnaar thans onze bijzondere belangstelling uitgaat, blijvend nut is voortgesproten voor Nederland en de wereld beide. Rede M. v. d. Flier Daarna sprak mr. M. J. van der Flier, voorzitter van de propa.ganda-commis- sie der Haagsche afdeeling, over: Inter nationale arbitrage en rechtspraak ten tijde der eerste vredesconferentie en haar latere ontwikkeling. Spr. zeide. dat de beteekenis van in ternationale arbitrage cn rechtspraak behoort door te dringen tot iedereen. Hij herinnerde aan de arbitrage, ingesteld tijdens den oorlog tus schen de noordelijke en zuidelijke staten van Amerika. vtoen de uitzen ding in 1862 van een Engclsch schip met kanonnen en munitie in de Azoren aan boord gebracht onder de vlag van een der zuidelijke sta ten bijna tot een oorlog tusschen En geland en de Ver. Staten van Ame rika had geleid. Het was echter de arbitrage, die dezen oorlog wist te voorkomen. Spreker noemde nog enkele andere voorbeelden, en wees er vervolgens op, hoe voor de souvereiniteit van het recht alle staten het hoofd hebben gebogen. Zoo werd bijvoorbeeld in 1931 het con flict tusschen Noorwogen en Dcnemar ken over bet bezit van Groenland voor het internationale gerechtshof gebracht precies als een civiel geding tusschen twee staatsburgers met hel resultaat, dat Denemarken over de gcheele linie in het gelijk werd gesteld, nadat hier alle détails ernstig en rustig waren overwogen door internationale rechters. De leuze zii en blijve: „Sol justitiac illustra nos", de zon dor gerechtigheid beschijne ons. zop eindigde spr. Na afloop van de samenkomst maak ten vele aanwezigen gebruik van de door dr. Jac. ter Meulen, bibliothecaris van het Vredespaleis, geboden gelegen heid tot bezichtiging van de Grotius- collectie, welke zoojuist met een nieu we belangrijke uitgave is verrijkt. Defensie en soc. zaken de twistappels In verband met het aftreden van mi nister De Wilde, kan naar de antirevo lutionaire Nieuwe Haagsche Courant Ier oore kwam, het standpunt van den mi nister ongeveer als volgt worden om schreven: Het uitgaven-accres doet zich o-a. in zeer belangrijke mate voor bij de departementen van Defen sie en Sociale Zaken. Er schijnt daar een geest vaardig te zijn ge worden, die schier geen financieele grenzen kent. Minister Romme's laatste expe rimenten zijn van zeer kostbaren aard en zullen vrij waarschijnlijk practisch meer gaan in de richting van consolideeren van werkeloos heid, dan van effectief bestrijden ervan. Defensie meent in deze dagen met ruime hand over 's lands mid delen te moeten beschikken. Dat is tot op zekere hoogte wel noo- dig, maar de gepaste zuinigheid schijnt hoe langer hoe meer uit het oog te worden verloren. Er is ook een streven, dat voor enorme ver zwaring van lasten niet terug schrikt: slagkruisers en nieuwe di visies bijvoorbeeld. De bereidheid om geen nieuwe uitgaven te voteeren, schijnt bo vendien in het algemeen af te nemen. Alles bij elkaar is een financieel perspectief ontstaan, dat met de grootste zorg vervullen moet. Het tekort voor de begrooting 1940, ook na het tot stand komen der nieuwe belasting-ontwerpen, zal zoo aanzienlijk zijn, dat de minis ter van Financiën het niet met zijn verantwoordelijkheid meent te kunnen vereenigen, om dit alles te laten geworden. Kennelijk heeft hij voor zijn standpunt in het Kabinet niet dien steun kunnen vinden, waarop hij in 's lands belang hoopte. Het ge volg is geweest, zijn verzoek aan H.M. de Koningin om ontslag als minister van Financiën. Woonhuis in asch gelegd MIDDELBURG, 21 Mei. Vanmid dag omstreeks kwart voor drie is de brandweer alhier gealarmeerd voor een brand, welke was uitgebroken in de woning van den kapper en sigarenwin kelier C. Jelleman aan de Pottenmarkt. Bij aankomst van de brandweer stond het achtergedeelte van het perceel waar in de woning gevestigd is, in licht**' laaie. Zii slaagde erin om het vuur te beperken tot het woonhuis, dat geheel uitbrandde. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt. door. ver- zekerine gedekt. Bij het uitbreken van den brand waren de bewoners afwezig Minister Romme speekt in het Amstel Hotel voor de be sturen der tandartsen organisaties AMSTERDAM. 20 Mei. De bestu ren der drie jubilcerende tandartsen-or ganisaties hebben gisteravond in het Amstel-hotel hun officieele gasten en een klein aantal genoodigden een ban ket aangpboden, waarbij o.a. aanzaten de minister van sociale zaken, onder wien de dienst der volksgezondheid res sorteert, prof. mr. C. P. M. Romme, de directeur-generaal voor dc volksgezond heid. dr. C. van den Berg. namens het gemeentebestuur van Amsterdam de wethouder voor de volksgezondheid G. Baas Kzn. en de gemeentesecretai'is mr. S. J. van Lier, de garnizoenscomman dant van Amsterdam luit.-kol. W. A. Boswijk, de rector-magnificus der Am- sterdamsche universiteit prof. mr. P. A J. Losecaat Vermeer, prof. de Kleijn, die hedenmiddag een referaat voor de jubi leerende vereeniging had gehouden. De heer Coebergh. directeur van het tandheelkundig instituut te Utrecht, en de heer Carrière namens de tandheel kundige studenten vereeniging „John Tnmes" te LTtrccht. Gedurende den maaltijd heeft de mi nister van sociale zaken, prof. mr. Rom me, het woord gevoerd. Tijdens de bijeenkomst in de aula der universiteit zou hij gelegenheid hebben op breedere wijze de geluk- wenschen der regeering aan de drie jubileerende organisaties over te brengen. Tot dat hij aan het hoofd van het departement van sociale zaken kwam, had hij slechts nu en dan contact gehad met individueele tandartsen, aan welk contact dik wijls een pijnlijke kant was. Na zijn optreden als minister maakte hij kennis met de tandartsen als groep, cn ook toen waren er wel eens pijnlijke zaken te behandelen, doch dat geschied de op de aangenaamste wijze met het gevolg, flat groote belangen voor de volksgezondheid er door bevorderd kon den worden. De directeur van het tandheelkundig instiuut te Utrecht de heer Coebergh, verbond aan zijn gelukwenschen een be schouwing over de opleiding der tand artsen in ons land en sprak zijn beste wcnschen uit voor de toekomstige rege ling van deze opleiding. Tenslotte sprak namens de tandheel kundige studenten vereeniging de heer Carrière, die verklaarde dat reeds de a.s. tandartsen van de beteekenis van het werk der jubileerende organisaties waren doordrongen, waarna omstreeks middernacht de tafelpresident dr. van Hasselt allen dankte voor de gelukwen schen en vele vriendelijke woorden en de tafel werd opgeheven. In de te Enschede gehouden algemee ne vergadering van de Nederlandsche reisvereenigine is zonder hoofdelijke stemming besloten tot liquidatie van de zomerhuisstichting, waarvan het gevolg is, dat het pand te Nunspeet, nadat het stichtingskapitaal op de boekwaarde zal zijn afgeschreven, als bezit zal voor komen op de balans der N.R.V., terwijl de schuld aan de vereeniging hierdoor zal zijn gedekt. Besloten is verder, dat, indien het le dental van een afdeeling gedurende 2 achtereenvolgende jaren beneden 300 blijft, zij door het hoofdbestuur wordt opgeheven. De op het oogenblik bestaan de afdeelingen beneden de 300 leden zullen blijven bestaan tot 1 Januari 1950 en zullen worden beschouwd als groe pen. Na ampele discussie heeft de verga dering het voorstel van Den Bosch ver worpen met 350 tegen 161 stemmen, dat een N.R.V.-groep recht heeft afgevaar digden naar de algemeene vergadering te zenden. Het voorstel van de afd. Den Haag om de voorstellen van het hoofdbestuur, inzake de contributie der gezinsleden van de agenda voor deze vergadering af te voeren, werd met 25 stemmen te gen aangenomen. De vergadering ging accoord met het voorstel van den voorzitter om het hoofdbestuur te machtigen in samenwer king met den jurist der vereeniging het reglement op de reizen te redigeeren. De afd. Den Bosch deed een aantal voorstallen om vast te leggen, dat geen gcsalarieerden kunnen worden benoemd zonder uitspraak der algemeene verga dering, dat een hoofdbestuurslid geen betaalde functies in de N.R.V. kan ver vallen cn dat een hoofdbestuurslid ook niet in zulk een functie kan worden be noemd, indien hij niet ten minste een jaar te voren uit het hoofdbestuur is ge treden. Deze voorstellen werden verworpen met 303 stemmen tegen<

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2