f STADSNIEUWSl Het KopteVephaal Het Koninklijk bezoek aan België V. Jaarvergadering „Israël" O.L. Vrouwe Gilde Feestvierende Oké-ers A.M.H.C.-dames gehuldigd Cultureel werk der Katholieken Concert van „Wilskracht" Spring niet op een rijdenden wagen Interessante tentoonstelling Een aanrijding D.F.C. KLOPT S.V.V. Karimata expeditie kostte f430.516 Ceremonieel vastgesteld Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 22 MEI 1939 Opperrabbijn Ph. Frank wekt op om juist in deze tijden van Jodenleed optimis tisch te blijven DE Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot steun aan nood lijdende Joden in het buitenland meer bekend onder den korten naam „Israël" kwam gistermid dag onder leiding van haar voorzit ter, mr. J. E. I-Iillesum uit Amster dam in jaarlijksche algemeene ver gadering bijeen in hotel „Monopole", alhier. In zijn openingswoord schetste de voorzitter de groot e verdiensten van het te vroeg ontslapen bestuurslid, dr. van Kaalte, waarna hij het woord aan den secretaris, prof. dr. D. Cohen ver leende voor het jaarverslag. Zooals ge woonlijk werd dat ook nu weer een goed doordrwochte en uitnemend ge&ly leerde rede over doel en beteeken is van „Israël" ten opzichte van den grooten Jodennood van dezen tijd. Prof. Cohen, die wegens overstelpende bezigheden thans voor de laatste maal deze functie waarnam, mocht van voor zitterszijde een woord v^n dank in ont vangst nemen, hetgeen door een krach tig applaus werd onderstreept. Ook de penningmeester, dr. E. H. Vas Nunes uit Amsterdam, die het finan cieel verslag deed, mocht een dergelijk dankwoord bij het neerleggen van zijn functie aanvaarden; vele jaren had de heer Vas Nunes deze post bezet. Dr. Maurice Laserson uit Farijs ver tolkte de dankbare gevoelens van het hoofdbestuur van Israël" voor alles, wat de Nederlandsche Centrale Vexv eeniging voor de lijdende Joden had ge daan en hij knoopte daaraan de ver wachting vast, dat ook in de toekomst hulp en bijstand in ruime mate verleend zoudpn worden, Aan het slot van de vergadering hield de Opperrabbijn van het Ressort Noord Holland (buiten Amsterdam), de wel eerw. heer Ph. Frank, een korte toe spraak, waarin hij zijn audilorium op wekte om juist in deze tijden van leed optimistisch te zijn en te blijven, opdat het Joodsche volk gelouterd en ver sterkt eenmaal uit deze moeilijkheden naar voren zal treden. Vermeld kan nog worden, dat de pe riodiek aftredende bestuursleden bij ac clamatie werden herkozen. Bij den aan vang van de bijeenkomst werd door den heer H. van Raalte, voorzitter der Ned. Israël Gemeente alhier, een begroetings woord uit gesproken. De vergadering werd tenslotte door mr. Hillesum met een korte speech ge sloten. De deelname aan de nachtbedevaart is stijgende In den nacht van Zaterdag op Zondag had de jaarlijksche nachtbede plaats ter eere van O. L. Vrouw. Na de luisterrijke processies en feesten van de middelecu- wen is tengevolge van overheidsbepalin- gen de devotie ontstaan om de aloude hedeweg in stilte biddend te volgen. Ge heel uitgeroeid is deze devotie nimmer. Toch is de laatste jaren een meer massa le opleving gekomen tengevolge van den ijver van kapelaan W. de Jong, thans pastoor te Raalte. Ook de tegenwoordige deken van het O. L. Vrouwe Gilde, Pas toor A. W. J. Spitzen is vol ijver in de weer om de oude devotie te doen herle ven en de deelname aan do nachtbede vaart in den nacht van Zaterdag op Zondag voor Pinksteren algemeen ie doen worden. Te half een vingen de plechtigheden aan in de kerk van O. L. Vrouw. Daarna werden door den Deken van het Gilde, pastoor Spitzen nog eeni- ge aanwijzingen gegeven en werd vooral aangedrongen om niettegenstaande de steeds grooter wordende deelname de stipte orde te bewaren en den bedeweg in eerbiedige stilte te volgen. Daarna werd het. Lof gecelebreerd door den Deken van het Gilde. Na het Lof werd de omgang in vol maakte orde gehouden, niettegenstaande het aantal deelnemers de 600 heeft over schreden. De bijzondere intentie was het bidden voor vrede en welvaart onder de volken in aansluitinir met den wensch van Z.H. den Paus om in de Meimaand veel te hidden voor de vrede. Na terugkomst in de kerk werd een plechtige, TI. Mis ongedragen door den Doken van het Gilde met assistentie van prof. TT. J. H. M. Fortmann Driebor gen (priesterzoon van de parochie) en kapelaan A. J. v. d. Nap, Achterveld. Na hef Evangelie hield prof. Fort mann de feestpredikatie naar aanleiding van de bede „Regina Pacis, Ora pro no bis", Koningin der Vrede, Bid voor ons. De redenaar schetste de glorievolle dagen van weleer met de luisterrijke processiën. De Lieve Vrouwetoren is nog altijd het symbool van de liefde en godsvrucht tot Maria. Wat ook is ver dwenen, de godsvrucht tot Maria is ge bleven. Hij schetste vervolgens Maria, als Ko ningin van de vrede en toonde aan, dat voor de vrede offers gehracht moeten worden. Bovenal is voor den mensrh de vrede niet God noodzakelijk. Het zangkoor voerde onder leiding van den heer Reijer de Missa Mathildes van Huhert Cuypers uit. ZILVEREN JUBILEUM Donderdag 1 Juni a.s. hoopt de heer Th. Corhee St. Ronifaciusstrnat 20 den da? te herdenken waarop hij voor 25 jaren in dienst trad bij de Nederland sche Spoorwegen. Het tweejarig bestaan op feestelijke wijze herdacht Verscheiden malen hebben wij den pittigen wandelgroep van de dames- wandel vereeniging „Oké" onder leiding van mcj. Jo van Beek in correcten marschpas en vroolijk zingend voorbij zien trekken. Vroolijk en zingend kwa men de Oké-ers ook Zaterdagavond op het podium van „De Valk", waar zij hun twee jarig bestaan vierden. De voorzitster der vereeniging mej. Jo van Beek, sprak een kort begroetings woord, waarin zij speciaal de afgevaar digden van de Amersfoortsche wandel- vercenigingen en van het Amersfoortscn Wandel Comité, welkom heette. Zij hoopte, dat de prettige samenwerking inet de andere wandelsportvereenigin- gen ook in de toekomst gehandhaafd zou blijven. Na gewezen te hebben op de successen van Oké, behaald in de verschillende marschen, werd een aan vang gemaakt met het non-stop cabaret „Alles O.K.". Het programma, dat door de leden verzorgd werd, bood een groote afwis seling. Zang, muziek en voordracht wis selden elkaar in een snel tempo af, waarbij de conférencier-humorest Bert Pijpers voor den verbindenden tekst zorgde. Ook „The All Round Swingers", ditmaal in volledige bezetting, waren onder leiding van Gerrit Kommer van de partij. Voor de pauze aangekondigd werd, huldigde mej. Reinders namens de le den de leidster der vereeniging, mej. Jo van Beek, met bloemen. Het slot van den feestavond bestond uit een geanimeerd bal. Ondór vroolijke klanken, voortgebracht door de band van Jan van Loo, hield de heer Bert Kamperman de danslustigen vele uren op den dansvloer bijeen. Oké: het was O.K Feestvreugde en stemming in 's Prinsenhof ,,'s Prinsenhof" heeft Zaterdag avond weer eens gedaverd van de feestvreugde. De A.M.H.C. had ter eei'e van de promotie van het eerste damcsclftal, en tevens als besluit van het hockeyseizoen, een kleinen dansavond georganiseerd, die echter in een stemming is vexdoopen, welke geenszins binnen bescheiden afme- tingexx bleef. Nadat de enthousiast spelende „Jam Sessionists" met succes enkele proeven van bekwaamheid hadden afgelegd, wam het groolc moment van dezen avond: de huldiging van het eerste dameselftal. De presidente, mej. Mr. A. Boegheim, richtte een kort, doch harte lijk woord van lof tot de speelstex-s, en ovei'handigde hen een aardig aanden ken aan hun promotie, waarna door alle aanwezigen een dronk werd uitgebracht op het elftal en op de toekomst der A.M.TI.C., terwijl het „Lang zullen ze leven" door de zaal schalde. Daarna voerde de heer D. Haas, oud- bestuurslid der A.M.H.C., thans presi dent der Maartensdijksche M.IT.C. „Voor- daan", nog even het woord en bood namens zijn vereeniging een bloemstuk aan. Na deze kleine plechtigheid steeg de stemming met de minuut. Do evoluties op den dansvloer vormden natuuxdijk den hoofdschotel, maar daaxmevens tra- den ook eenige leden enkele malen voor het. voetlicht, van wie vooi'al het accor deon-duo Frima—Neervoort veel succes mocht oogsten. Tot diep in den nacht hebben de A.M, H.C.-ers zich ook dezen keer weer uit stekend vermaakt, en het was door het verti'ekken van het orkest, dat men ten- slotte huiswaarts keei'de. Vier en twintig afdeelingen lieten zich vertegen woordigen Federatie opgericht ONDER voorzitterschap van mr. F. Vorstman uit Haarlem vond Zaterdag en Zondag in Hotel Birk- hovexi het jaarlijksche weekeinde plaats van het Algemeen Secreta riaat van Katholieke Volks Univer siteiten, Leeszalen en verdex-e vex-- ccnigingen op cultureel gebied. Ongeveer vier en twintig afdeelingen uit den lande waren vertegenwoordigd. Gedurende de behandeling der agen da. des Zatei'dags, gingen stemmen op om* het algemeen seci'etai'iaat, dat tot nu toe slechts als bui'eau gefungeerd had, in het vervolg een meer federatief karakter te geven. Na langdux-ige discussies hiei'over werd besloten om over te gaan tot een federalieven vorm van het secretariaat, dat de naam zal dragen van „Katho liek Cultureele Federatie", waarvan het secretariaat in handen is van den heer J. W. M. Pasdeloup uit Breda. Het voorzitterschap berust bij mr. F. Vorst man uit ITaai'lem, terwijl verdere func ties worden waargenomen door de hee- ren G. M. de Bok, Breda, C. C. de Goos Arnhem en Bern. Verhoeven, Beekber gen. Assessors zijn mejuffr. drs. S'truy- ken uit Den Bosch en de heeren Huls man uit Groningen, hoofdredacteur van Ons Noorden en P. J. v. Helsdingen te Amersfoort. De vergadex-ing van Zaterdag werd besloten met declamaties van Henk Schaex\ Nadat de Zondag bijeenkomst begon nen was met een H. Mis in het Retraite huis, opgedragen door Pater Ter Haar O. E. S. A. uit Venlo, werd een groot ge deelte van de vergadering gewijd aan het samenstellen der statuten. Uit deze statuten blijkt, dat de nieu we Federatie zich tot doel gesteld heeft, om door eendrachtige saameuwci*kiug het streven der leden zoowol naar bin nen als naar buiten te helpen bevorde ren, teneinde zoodoende steun te ver- lecnen aan de cultureele belangen der Katholieken in Nedex-land, een en an der uitgaaande van de Kath. beginselen en rekening houdende met de kerkelijke voorschriften. Een belangrijk punt van bespreking was de Katholieke Film aangelegenheid waarover Bern. Vei'hoeven een inlei ding hield, alsmede het buitenlandsche sprekerstournée. Behalve de gewone leden kunnen in de Fedex-atie ook buitengewone leden worden opgenomen, waaronder ver staan worden die vereenigingexi of in stellingen, waaxwan een groep of af- deeling zich ook met cultureele werk zaamheden bezig houdt. Zondag omstreeks 2 uur werd tot slot van het weekeind een gezamenlijk ex cursie gehouden naar het Gemeen schapsoord te Bilthoven, onder leiding van Bern. Verhoeven. Woensdagavond in de muziek tent Plantsoen Zuid Woensdagavond S uur a.s. zal het R.K. Harmonieorkest „Wilskracht" zijn eerste zomerconcert geven in de mu ziektent Plantsoen Zuid. Het program ma is als volgt. 1. L'Entrée des Gladiateui's. Sur un marche persian. Wiener Pratei'leben. 4. Scènes Pittoi-esques a) Marche b) Air de Ballet c) Angelus d) Fète Bohème Dip heiden Blinden Verschmahte Liebe „Guiseppe Verdi" 5. Vieux camarades. Zaterdag klom een 6-jai'ig knaapje achter op een rijdenden wagen. Deze manoeuvre mislukte, waardoor het knaapje onder den wagen lorechf kwam, met het gevolg dal het gewond werd aan zijn linker enkel. Men heefi den geblesseerden jongen naar de ouder lijke woning gehracht en onder genees kundige behandelixig gesteld. Van werk, vervaardigd op de onschoolsche bijeenkomsten in 't Soesterkwartier T N het clublokaal van de speel- tuinvei-eeniging „Het Soester kwartier" is Zaterdagmiddag, zoo als wij reeds schreven, de jaarlijk sche tentoonstelling geopend van werk, vervaardigd door jeugdige leden op de zgn. „onschoolsche bijeenkomsten". Het is een aardige expositie, die duidelijk aantoont, dat er door allen en niet in 't minst natuurlijk door hen, die aan dit mooie werk leiding gaven heel wat arbeid is verricht. De jongste dcelncmei-s vervaardigden Fi'öbelwei*k, de oudex*e meisjes en jon gens handwerkjes en slöjd. Ter opluis tering heeft een lid van de philatelis- tenvei'ccniging Amersfoort, de heer J. Roeland, een vei-zameling intex-essante postzegels tijdelijk ter tentoonstelling afgestaan. De heer J. Dragt, vooi'zitler, spi'ak een kort. woord ter opening. Hij verwelkom de wethouder B. Noordewier en noem de het een verheugend symptoom, dat het gemeentebestuur op deze wijze zijn belangstelling heeft willen toonen. Voorts begroette hij mr. TI. E. Beunkc, 2e sccrelaris van de plaatselijke afdee- ling der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen, de heer H. Bosboom, vertcgen- woordigcr van de speeltuin-federatie, mevrouw den Hollander, vertegenwooi'- digster van de Soestdijksche zusterver* eeniging, de dames Ruitenberg en Gouw van de specltijinverceniging „Het Ran- denbroekkwartier" en de afgevaardigde van de zusterorganisatie te Baarn. Het was hem ook een vreugde, de aanwezig heid van den heer F. J. Bergman, hoofd bestuurslid van de N.U.S.O., te mogen constateeren. Tenslotte gaf de heer Dragt een kort overzicht van het winterwerk, dat door de speeltuinvereeniging wordt gedaan, en waarbij hij teneinde een goede goede karakteristiek te kunnen ver schaffende andere afdeelingen rele veerde. Bii al dit werk zoo besloot hij, is leiding noodig. Daarom verheugt het ons in hooge mate, dat er steeds personen zijn op wier trouwe mede werking wij mogen rekenen. GRAND THéaTRE Vanaf Vrijdag 19 Me: vertooning van de film Marionetten. Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dager 8.15 nam.. Zaterdag en Woensdag ma tinee om 2.30 uur. CITY THEATER. Vanaf Vr«dag 19 Mei vertooning van de film „Robin Hood". Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dagen 815 uur nam Woensdag en Zaterdag mati- née om 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de films „Een spannende avond" en „De Spookhengst". GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A. K. G. STERHUIS Beekenst.Iaan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K. LEESZAAL WüerBstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. MUSEUM FLéHITE. Westsinge). Geopend dagelijks van 1012 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). NIEUW AMSVORDE. 22 Mei. Vergade ring Handel en Nijverheid. 8.30 uur AMICITIA. 26 Mei. Mij. voor Nijverheid en Handel. Alg. vergadering. 8 uur. DE VALK. 27 Mei. Derde lentefeest van Bert Kamperman, 9 uur. OPENLUCHTTHEATER BIRKHOVEN. 28 Mei. Meeting Blauwe Weekactie. 1 uur. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. 3 Juni. In de Langestraat Gistermiddag in de Langestx-aat had ter hoogte van de Krankeledenstraat een aanrijding plaats. Een auto, be stuurd door een dame en rijdende in de richting van de Yarkensmarkt, moest plotseling voor een tegenligger stoppen, Bij de hervatting van haar rit, haalde de dame zoo wild naar links uit, dat zij twee jongens, die van de tegenover gestelde richting kwamen alsmede een wielrijder, die voor haar auto fietste, aani'eed. De twee jongens vielen en lie pen een bloeduitstorting in de beenen op, terwijl de derde er zonder blessure af kwam.. Aangezien deze aanrijding zich af speelde onder het oog van een dienaar van het wettelijk gezag, volgde er pro cesverbaal! DAMESRIT VAN DE K.N.A.C. De ochtendrit van den vijfden dames- rit van de K.N.A.C., welke Zatei'dag te Wassenaar ven-eden is, bracht aan onze stadgenoote, mevrouw J. G. baronesse van Haersoltede Lange, die met me vrouw J. E. baronesse van Panthaleon van Eek reed, een mooi succes. Zij maakte het minst aantal strafpunlerx (2) op het 2700 M. lange traject, dat pre cies met een snelheid van 23 K.M. per uur afgelegd moest worden. SPORT EN SPEL Benauwde zege voor de Dorte- naren in de degradatie wedstrijden DORDRECHT, 21 Mei. De eerste degradatie-wedstrijd op eigen terrein heeft D.F.C. na feilen tegenstand met het kleinst mogelijke verschil kunnen winnen, na met 3-k) te hebben voorge staan. De Dordtenaren begonnen for tuinlijk, doordat Koese door een fout in de Schiedamsche verdediging kan6 kreeg reeds in de eerste minuut te doel punten (1—0). Toch had S.V.V. in de eerste helft het boste van het spel en zat zij voortdurend voor het Dordtsche doel, zonder nochtans de uitstekend spe lende verdediging te kunnen passeeren. Weliswaar verkeerde ook het Schie damsche doel menigmaal in gevaai', maar het bleef tot aan de rust 1—0. Ook in de tweede helft bleef de Dordt sche verdediging de gasten do baas en toen Mijnders; eindelijk een kans kreeg wist hij een fraai doelpunt te maken (20). Het was dezelfde speler, die kort daarop Koese een opgelegde kans gaf, die deze eveneens benutte, 30. Met de zen voorsprong zakte D.F.C. wat af, waarvan S.V.V. dankbaar profiteerde en door A. en J. .1. van Diggelen den achterstand tot 3—2 terugbracht. Ver der brachten zij het niet, zoodat D.F.C. op het kantje af won. FINANCIËN Uit het jaarverslag over 1038 der Bil liton Maatschappij blijkt, dat de kost prijs van de Gemeenschappelijke' Mijn- homvmaatschanpij Billiton steeg tot f 81.32 (v. j. f 75.04) en de opbrengst tot f 100.60 (v. j. f 182.80) per quintal. De dividenden van de'4 dochtermaatschap pijen brachten ongeveer f 3000 meer op den in 1037. De niet geslaagde berging van het Lutinegoud met de Karimata kostte f 430.516 (raming een half millioen), waarvan de Billiton Maatschappij on geveer een ton te betalen had. Het winstsaldo over 1038 bedraagt f 3.003.770 (v. f. f 3.124.279). Aan de reserve wordt 250.000 toegevoegd, zoodat deze 4.630.000 zzal komen te bedragen. Zooals bekend zal wederom een divi dend van 25 pCt. worden uitgekeerd. Voor het jaarverslag: rubriek Finan ciën en Economie. HET GEVAARLIJKE PAND DE vriend had blijkbaar iets op het hart. Zonder al te profetisch te zijn aangelegd, wist meneer Re- nier terstond, dat liet bij den tegenwoox*- digen economischen toestand wel om geld zou handelen. Hij zette een onge naakbaar gezicht, maar dat hielp hem niets. De vriend ging met stalen ener gie op zijn doel af. „Ik heb tot de vol gende weck tien gulden noodig," zei hij. „Je zult wel begrijpen, dat ik mij met zulk een intiem vex-zoek liever tot jon wend, dan tot een van die beroepskeel- afsnijdèrs. En ten slotte zijn wij van on zen schooltijd af vrienden geweest. Reeds in dien tijd heb ik al geld van je geleend." „Ja," zei meneer Renicr, „en dan gaf je mij altijd eexi pand, je zakmes, een boek, je das „Precies," lachte de vriend, „en daar ik mij zeer wel die gewoonte van onzen knapentijd hex-inner, heh ik nu óók een pand meegebracht." Hij greep in zijn zak en legde een voox-werp op de schrijf- taiel. „Wat is dat?" riep meneer Renier uit. „Een splinternieuwe Bx-owning, laat ste model in de meest moderne uitvoe ring. Het ding is meer waard, dan de 1e leen gevi-aagde som. Maandag haal ik het weer terug." Meneer Renier keek wantrouwend naar het vuunvapen, haalde drie riksen uit zijn portemonnaie. „Dat pistool is toch hoop ik niet geladen?" vroeg hij. „Ik weet het niet zeker. Zal ik eens even. kijken?" „Nee, alsjeblieft niet! Laat het daar maar liggen." De vriend had zich verwijderd met. de tien gulden en de zegenwenschen van meneer Renier. Op het zwai-te schi'ijfta- lelblad lag de browning, nieuwste mo del, stom, valsch, loerend. Een onaan gename, gevaarlijke bedreiging, die in het anders zoo behaaglijke vertrek on- pleziei-ig aandeed. Meneer Renier vei-liet ijlings zijn werkkamer en begaf zich naar den salon. Een half uur verliep en meneer Re nier was juist op het punt op den divan Wat eten wij heden? VOOR DE KOFFIETAFEL Croquet ies van vleeschresten. VOOR DE MIDDAGTAFEL Runderlappen. Aardappelen Andijvie. Zoete macai-onischotel. Bereiding: 1 L. melk, 150 gr. maca roni. 70 er. suiker. 75 gr. krenten of ro zijnen. 40 gr. boter, zout paneermeel. Breng de melk met een tikje zout aan de kook en laat de gebroken macaroni onder af en toe roeren er in gaar koken (ca. uur). Laat de goed gewas- schen krenten of rozijnen "t Y> uur mee koken. Houd 15 gr. boter en suiker apart en roèr het overige gedeelte door de massa. Breng het mengsel over in een vuurvasten schotel. Strooi er de rest van de suiker vermengd met paneer meel over heen. Verdeel de rest van de boter in kleine stukies over den schotel. Zet het gerecht in een warmen oven en laat er vlug een bruin korstje op komen. in te slapen, toen de porte-brisseé hef tig opengeschoven werd en zijn vrouw Lucille in de kamer verscheen. „Max." riep zij en wierp zich zenuw achtig snikkend op de knieën voor Max' divan. „Je zult het toch niet doen! Be loof me, dat je het niet doen zult!" Meneer Renier richtte zich verschrikt op. „Maar I.ucille...", stamelde hij. Zij liet hem niet doorspreken. „Ik ben een ellendige," riep zij. „Ik hen heelemaal niet waard je vrouw te zijn. En toch geloof mij heb ik altijd alleen jou liefgehad. Maar die andere heeft mij gek gemaakt, wekenlang heeft hij mijn weer standsvermogen afgemat, ja, ik Ixen zijn geliefde geworden, ik heh je sinds we ken bedrogen, maar ik zal alles weer goed maken, als je maar niet tot dien daad van vertwijfeling overgaat. Je mag je leven niet wegwerpen. Beloof het mij, Max!" Meneer Renier keek in de met tranen gevulde oogen van zijn vrouw en in een soort, reflexbeweging streek hij haar zacht over het h^ar. Lucille uitte eèn jubelkreet, bedekte zijn handen met kussen en snelde de kamer uit. Meneer Renier loosde een diepe zuchL Lucille bedroog hem dat was het laat ste waaraan hij ooit gedacht, zou heb ben Wat er in de wei-eld toch al niet gebeurde! Hij kon zich tegen zijn ver driet niet verzetten en viel in een lich ten sluimer. Dc deur vloog open en zijn procuratie houder stormde de kamer in. „Meneer!", riep hij. „Bent u waanzin nig gewoi'den? U zult toch maar niet dadelijk naar een moordwapen grijpen? Alles Iaat zich nog wel regelen. Trots mijn valsche hoekingen staat de fix-ma er niet zoo slecht voor als u wel denkt* Het bedraagt in 't geheel 15.600 gulden en 83 cent. Ik heb rijke bloedverwan ten, die het tekort zullen aanzuivei'en. Daar kunt u vast op aan. Die waanzin nige daad mag niet gepleegd worden. Behalve diefstal wil ik ook niet een moord op mijn geweten hebben. Ik vlieg terstond naar mijn zwager. Hij moot mij het geld Hij voleindigde zijn zin niet, hij raasde den salon uit. Meneer Renier greep naar zijn bon zend hoofd. „Dat is me een dag!", kreun de hij. „Als ik er maar een beetje aan leg voor had, zou ik krankzinnig wor den." Zachte schreden nadei'den den sa lon. De deur ging nogmaals open. Een kamermeisje stond met een verhuild ge zicht op den dorpel. „Kalm! Stil!" brulde menepr Renier.- „Ik wil niet hooren. Als je één woord spreekt. Fientje, dan ben je ontslagenl Ga heen!" Hij snelde als door furies vervolgd, naar zijn werkkamer, ging naar zijn schrijftafel, stak de browning in zijn' zak, nam jas en hoed, wierp zich in een taxi en liet. zich naar het huis van den vriend rijden. „Wat scheelt je?" vi*oeg deze ver baasd. Meneer Renier legde voorzichtig de revolver op tafel. „Hier is je browning terug," zei hij met een blik vol haat tot den vriend. „Geef mij een ander pand.'* „Ja. een zakmes, een das, een boek' van Jules Verne wat je maar wilt. Maar neem dat. moordinsfrument terug. Dat pand is mij te gcvaax-lijk!" BINNENLAND Omtrent het bezoek, dat H.M. de Koningin van 2326 Mei aan Z.M. den Koning der Belgen zal brengen, kunnen nog de volgende bijzonder heden worden medegedeeld. Zooals reeds gemeld, zal H.M. Dins dag 23 dezer te 14.25 van het Holland- sche Spooi-station te 's-Gravenhage ver- trekken. De aar'-omst te Esschen zal dan ziin te 15.20 uur Belgischen zomer tijd. Aan het station wordt TI.M. op- gewack. door 1 ischen ecredienst en door verschillende autoriteiten, die aan H.M. zullen worden voorgesteld, waarna de Koningin de eerewacht zal insnecteore' -"men worden u de Koningin aancebod door een delega tie van padvinders en door Belgische schoolkinderen. On het perron zijn ver- cl - delegaties van een aantal vader- landsche vereenigingen met de vaan dels opgesteld. Te 15.30 uur vertrekt de Koningin en komt te 16.30 uur te Brussel aan. De Koning van België wacht de Ko ningin aan he* H-ition op met verschil lende militaire en civiele autoriteiten, onde wie dj burgemeester van Brussel minister van Staat Max, de burgemees ter van St. Josse-ten-Noode (onder wiens gemeente het station gelegen is) en e directeur generaal der Belgische Spoorwegen. Bloemen worden de Ko ningin anngehoden namens de Beigi- srhe Spoorwegen door de kinderen van den stationschef van Bussel. De Ko ningin inspecteert vervolgens hef eere detachement, dat het nerron is op gesteld. Ook zijn daar opgesteld leden van de Hollandsehe kolonie en Belgi sche genoodigden. De Koningin begeeft zich vervolgens, vergezeld "an den Koning naar het pa leis. waar zij te 7 uur aankomt. Aldaar wordt .de eere-wacht geinsnectcerd. Te 19.30 uur zal de Koningin het corps diplomatique, hij hef Relgische hof ge accrediteerd. ontvangen. Te 20.30 nnr is ten paleize een gala diner. dat de Koning der Belgen aan HAT. .y.nhiedt. 21 Mei zal de Koningin zich te 10.10 uur naar de koninklijke grafkelders te Lael.cn begeven. Na tex-ugkeer ten pa leize te Brussel vertrekt. H.M. te 11.30 uur naar het stadhuis aldaar, waar re- centie zal worden gehouden door burge meester Max, minister van Staat en de leden van den gemeentex-aad van de stad Brussel. Ten paleize teruggekeerd vertrekt H.M. te 13.15 uur naar het kasteel te Laeken, waar te 14.45 .een garden-party zal worden gegeven in de wintertuinen van het kasteel. Te 21.25 uur vertrekken de beide Sou- vereinen naar het Theatre Royal de la; Monnaie, waar te hunner eere een galat solrée wordt gegeven. 25 Mei beseeft de Koningin zich met den Koning te 10.55 uur van het Gare du Norrl naar Luik. waar zij aan bet station Liège Guillemins aankomt. Na de eerewacht te hebben geïnspec teerd, die aan het station is opgesteld, zullen de vorstelijke personen met een jacht over dp Maas varen naar het ter rein van de internationale tentoonstel ling voor watertechniek te Luik en na aankomst ;e 11.00 uur zullen H.H. M.M. het Nederlandsche paviljoen en de ver dere tentoonstelling bezichtigen. Om 15.00 uur vertrekken beide sou- vereinen weder naar Brussel. Te 16.35^ uur zal H.M. zich begeven naar de Nederlandsche legatie, alwaar hoogsfderzeve een receptie zal houden voor de ITollandsche kolonie. Te 20.15 uur zal H.M. de'Koningin in het gebouw der Nederlandsche legatie eon diner aanbieden aan Z.M. den Ko ning der Belgen, den Graaf van Vlaan deren en verdere genoodigden. Na af loop hiervan zal te 22.15 uur een soirée worden gegeven. Op C6 Mei zal de Koningin te 11.00 uur Belgischen zomertijd de terugreis aanvaarden. Aankomst ie Esschen-12.00- uur Belgischen zomertijd, vertrek van Esschen 12.10 uur Belgischen zomertijd. Aankomst te 's-Gmvenhaee 13.45 uur Amsterdamschen zomertijd. KIND VERDRONKEN 'S-H ER TOG E N BOSCH21 Mei. Van avond om half acht is in het z.g. Sibe rië aan den rand van de stad het zes jarige zoontje van de familie van der Leest, alhier, hij hef spelen in een langs de spoorlijn loopende sloot gevallen. Na eenigen tijd werd het jongetje bewuste loos opgehaald. Een geneesheer, die spoedig .aanwezig was. slaagde er niet in de levensgeesten op te wekken. Het stoffelijk overschot is naar het Groot- ziekengasthuis overgebracht.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 3