POOLSCHE NOTA'S AAN SENAAT der Vrije Stad Danzig Rome en Berlijn strijden voor hun „levensruimte" „Vrede, en vrijheid kunnen niet gescheiden worden" DE EEMTLANDER Maandag 22 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 307 Danziger autoriteiten door Poolsch commissaris-generaal in gebreke gesteld Polen houdt vast aan douane rechten Danziger Senaat neemt strenge maatregelen Arbeidsconflict dreigt te Arnhem Hitier ontvangt Ciano r Verjaardag van den Koning gevierd Doodelijk ongeluk op een werf Benesj wendt zich tot den Volkenbond Huisvesting der Joden in Duitschland Touringcar duwt auto van den weg Licht op: 9 uur 26 min. AM EK SFOORTS CL DAGBL AD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1 95; per maand 0.65; per week met gratia verrekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland lianco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PPI IC [KR anVFRTFNTIFN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer U" AUYmtWI":n elKe fegcl mcer f o.25. Liefdadigheids-advertentiên voor de helft van Jen prijs. Kleine AdvertentiSn „KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 WARSCHAU, 22 Mei (PAT). De Poolsche commissaris- generaal te Danzig heeft Zondag den president van den Dan- zigschen Senaat twee nota's gezonden betreffende de incidenten van Kalthof. In de eerste nota geeft hij het relaas van het ge beurde en wijst hij op het gebrek aan veiligheid voor de Poolsche bevolking van de Vrije Stad, in het bijzonder in het district Grosses Werder, waar sinds lang een propaganda-actie gevoerd wordt tegen de Poolsche douane-inspecteurs. De aanval op het huis der Poolsche inspecteurs, waarvan de politie niets wist, of die zij niet wilde verhinderen, vormt daar, aldus deze Poolsche nota, het bewijs voor, evenals de aanval op de auto van den vice- commissaris-generaal, wiens vertrek naar Kalthof van te voren ter kennis werd gebracht van den Senaat. De tekst van de tweede nota luidt als volgt: „In verband met de incidenten van Kalthof in den nacht van 20 op 21 Mei, waarvan een korte uiteenzetting gegeven wordt in een tegelijkertijd overhandigd schrijven, en mij refereerende aan ons onderhoud van heden, heb ik de eer, op instructie mijner rcgcering. U het volgende ter konnis te brengen: De incidenten van den afgeloopen nacht, gericht tegen de Poolsche inspec teurs der douane tc Kalthof. die van hun kant geen enkele aanleiding hebben gegeven tot den aanval, waarvan zii het voorwerp vormden, zijn een ge vol» van een georganiseerde actie tegen hen in het plaatsje Kalthof. GEWEZEN moet worden, zoo vervolgt deze Poolsche nota, op het feit, dat talrijke betoogers politie-uniformen droegen. In ver band met de onderhavige exces sen, waren de Poolsche inspec teurs gedwongen het gebouw, waar zij zich bevonden, te verlaten, het geen hun onmogelijk maakte hun functies op het gebied der douane controle uit te oefenen. Door mij op de hoogte gebracht van den Poolschen douane-inspecteurs berok kende moeilijkheden te Kalthof, beeft de Senaat der Vrije Stad, ondanks de ver zekeringen, die staatsraad Boetscher mij laatstelijk dienaangaande heeft gegeven, geen enkele maatregel genomen om den "Poolschen inspecteurs de veiligheid en de vrijheid te verzekeren om hun functie te vervullen. Dit feit, waarvan de verantwoordelijk heid ten laste komt van de autoriteiten der Vrije Stad, bewijst, dat deze auto riteiten de orde op het gebied van de Vrije Stad niet willen of niet kunnen waarborgen, waarop de Poolsche regeering op categorische wijze de aandacht heeft gevestigd in haar schrijven van 20 Mei. Onder die omstandigheden is de Poolsche regeering gedwongen te constateeren. dat de autoriteiten der Vrije Stad de volledige verantwoor delijkheid moeten dragen voor de te Kalthof voorgevallen incidenten. De autoriteiten der Vrije Stad zijn te meer verantwoordelijk voor den daarop gevolgden aanval op de auto, waarmede de vice-commissaris-gcne- raal. Perkowski. zich naar Kalthof had hegeven om zich op de hoogte te stellen van het lot d^r Poolsche in specteurs. Tengevolge van dezen aan val werden schoten gewisseld, waar door een der aanvallers werd ge dood. Met het oog op dezen toestand heb ik, op instructie mijner regeering. de eer ca tegorisch het volgende te verklaren: (1) De Poolsche regeering zal niet toestaan, dat langs den weg der voldon gen feiten de Poolsche rechten op douane-gebif-d worden beperkt. f2) De Poolschp regeering eischt een onderzoek naar de schuldigen en mede- deeling van de resultaten van dit onder zoek. f3) De Poolsche regeering eischt scha deloosstelling voor de schade, die ver oorzaakt 'is in het huis. waar de Pool sche douane-inspecteurs te Kalthof zich bevonden. f4) Met het oog op de steeds veel- Vuldiger aanvallen op Poolsche functio narissen en de Poolsche bevolking in de Vrije Stad is de Poolsche regeering ver plicht een duidelijke en verplichtende verklaring te eischen. welke waarborgen de Senaat van de Vrije Stad de Pool sche regeering kan geven voor de ver zekering van de orde en van de veilig heid der Poolsche functionarissen en der Poolsche bevolking in de Vrije Stad Danzig", Oost Ze& WARSCHAU, 22 Mei. (Reuter). Na de krachtige vertoogen, welke de Poolsche commissaris- generaal Chodacki tot den Senaat van Danzig heeft gericht, heeft de Senaat strenge politiemaatregelen gelast. Het verluidt, dat Chodacki gezegd heeft, dat tenzij aan de Poolsche ambtenaren politiebe scherming zal worden verleend, Polen zelf de maatregelen zou moeten nemen voor de veiligheid van zijn onderdanen. Havas meldt, dat de Poolsche douane-inspecteur te Kalthof, die zich na de incidenten van Zater dagavond naar Simosdorf hadden begeven, opdracht hebben gekre gen hun functies te Kalthof on middellijk te hervatten. De Senaat zou de verzekering hebben gege ven, dat zij hun werk in volle vei ligheid zullen kunnen verrichten. Na de energieke stappen van den Poolschen commissaris-gene raal ten aanzien van den aanval op het huis, waar zich Poolsche douane-inspecteurs bevonden in het dorp Piekel, den tweeden aan val in 24 uur, hebben de Danzig- sche autoriteiten een detachement politie naar het bewuste plaatsje gezonden, hetwelk daar heden avond de menigte der betoogers en partijformaties uiteen joeg en de orde herstelde. Het gebied der Vrije Stad Danzig. ge legen tusschen den Poolschen Corridor en Duitsch Oost-Pruisen, is op deze kaart gearceerd aangegeven Wederzijds critiek op berichtgeving Het Poolsche telegraafagentschap be sluit een bericht over de gebeurtenissen, welke zich te Kalthof hebben afgespeeld als volgt: „De Senaat van Danzig, welke onjuiste berichten verspreidt, probeert zich van zijn verantwoordelijkheid voor de bloedige incidenten te ontlasten, die een flagrante schending beteekenen van een der fundamenteele rechten van Po len in Danzig, n.l. de controle op de douane. Van toonaangevende Danzigsche zijde wordt critiek uitgeoefent op de Poolsche berichtgeving betreffende het incident van Kalthof. De Poolsche mededeelingen zouden op beslissende punten afwijken van de re sultaten van het onderzoek der Danzig sche politie. De inzittenden van de Pool sche auto zijn niet bedreigd door een menschcnmenigte, daar het slechts om twee personen ging, die niets konden weten van de betoogingen der bevolking noch van de aanwezigheid der Poolsche diplomaten. ARNHEM, 22 Mei. Tusschen de firma v/h van Dijk en Co. te Arnhem en de samenwerkende bonden in de kleedingindustrie (de R.K., Chr. en moderne bond) is een scherpe ver houding ontstaan, doordat de firma voornemens is, een nieuwe werk wijze en loonregeling toe te passen zonder voldoende overleg met de yakbonden te plegen. De betrokken meisjes en mannen sloten zich voor het overgroote deel als lid bij de vakbonden aan. Aan de firma is meegedeeld, dat in dien geen overeenstemming vóór Dins dag 30 Mei a.s. is verkregen, het perso neel en de bonden zich het recht voor behouden op dien datum den arbeid neer te leggen. Het personeel omvat ongeveer 70 per sonen. Minister van Boeyen morgen 50 jaar 's-GRAVENHAGE. 22 Mei. - Mor gen wordt de heer H. Van Boeyen, minister van Binnenlandsche Zaken 50 jaar. De heer Van Boeyen is 23 Mei 1889 te Putten geboren. Na de 5-jarige Hoogere Burgerschool te Amersfoort te hebben doorloopen was hij gedurende 4 jaar werkzaam ter provinciale griffie van Gelderland, in welk tijdvak hij de akten staatsinrichting m.o. en die van ge meente-secretaris behaalde. In 1915 trad de heer Van Boeiien in dienst bij het hoofdbestuur der P.T.T.. waar hii snel promotie maakte en na 5 iaar den rang van referendaris ver kreeg. In zijn woonplaats Voorburg was hij wethouder van 1910 tot 1025. Als vurig voorstander van het bijzonder onderwijs heeft hij veel bijgedragen tot den bloei van dft onderwijs in zijn woonplaats. In 1923 gekozen tot lid van Provin ciale Staten van Zuid-Holland, werd hij op 3 September 1925 gedeputeerde dier provincie. In 1932 werd hij voorzitter van den radioraad en als zoodanig trad hij af toen hii in 1937 in het huidige kabinet de portefeuille van Binnenlandsche Za ken aanvaardde. Engeland en Frankrijk beschuldigd van een hegemonistische, exclusivistische en onverdraagzame politiek Het Duitsch-Italiaansch militair pact heden onderteekend BERLIJN, 22 Mei. HITLER heeft Zondagmiddag in tegenwoordigheid van den minister van buitenlandsche za ken, von Ribbentrop, den Italiaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano ontvangen voor een langdurige gedachten- wisseling. Vergezeld van den Italiaanschen ge zant Attolico had graaf Ciano tevoren den minister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop in de Wilhelmstrasse een bezoek gebracht. In een langdurig onderhoud hadden zij gelegenheid de in Milaan gevoerde besprekingen over den buitenlandschen politieken toestand voort te zetten. Na den terugkeer van graaf Ciano begaf von Ribbentrop zich naar Hotel Adlon om den Italiaanschen minister zijn tegenbezoek te brengen. In Hotel Kaiserhof gaf von Rihhentrop een noenmaal, waaraan ook Attolico en ge neraal Pariani aanzaten. De Duitsche minister van buiten landsche zaken von Ribbentrop en de Italiaansche minister van buiten landsche zaken graaf Ciano hebben vanochtend in de ambassadeurszaal der nieuwe Rijkskanselarij het Duitsch-Italiaansche verdrag van bondgenootschap onderteekend. De diplomatieke redacteur van Stc fani meldt nog uit Berlijn: „Met het bondgenootschap, dat Maan dag van kracht zal worden, worden de gewapende strijdkrachten van Italië en Duitschland solidair in dienst gesteld van de gemeenschappelijke idealen en de gemeenschappelijke belangen. De for mules van het accoord zijn eenvoudig en categorisch. In een stijl van oprechte loyaliteit vestigen deze formules een permanente politieke samenwerking en een volkomen militaire solidariteit Italië en Duitschland beginnen aldus de eerste periode van 10 jaar van een hond genootschap, dat wezenlijk ten doel heeft het behoud van den vrede. Mussolini heeft verklaard, dat er in Europa geen problemen zijn, die niet langs vreedzamen weg kunnen worden opgelost. De politieke en mi litaire solidariteit der beide as- mogendheden is gericht op dit ideaal van een vrede met rechtvaar digheid, die de diepe wensch der volkeren is. Maar Italië en Duitsch land zijn ook bereid om met dezelfde vaste beradenheid iedere bedreiging van hun rechten af te slaan, iederen aanval op de veiligheid van hun „levensruimte." Dé grens tusschen Germanisme en Ro- maniteit is erkend door den Fuehrer in zijn historische redevoering, uitgespro ken in het Palazzo Venczia. Op die, a! dus voor altijd vastgestelde afbakening, die plechtig erkend is, vindt het bond genootschap der beide rijken zijn eerste, hechte fundeering. De oorzaken dor mee- ningsverschillen, die Romaniteit en Ger manisme gescheiden hadden gehouden, zijn voor altijd uit den weg geruimd. Het hondgenootschap omsluit ook wc- derkcerige veiligheid van de levens ruimte. De Westelijke democratieën ont kennen en veroordeel en het beginsel der „levonsruimte", maar alleen wanneer het gaat om Duitschland en Italië. Wanneer het echter gaat om Britsclie en Fransche belangen wordt de „levensruimte" heilig, on aantastbaar en onbeperkt voor de beide democratieën. Frankrijk heeft zijn „levensruimte" uitgestrekt van den Rijn tot Noord-Afrika en Sene gal. Thans is ook Syrië Fransche „levensruimtc", om niet te spreken van andere bezittingen, protectora ten en mandaten. Wat Engeland betreft, dit sluit in zijn „levensruimte" alle Oceanen en het ko loniale rijk, waar de zon nooit onder gaat. Alsof dat niet voldoende was, heb ben de conservatieve mogendheden door middel van de fictie der zoogenaamde garanties hun protectoraat gevestigd over een reeks staten in Oost-Europa, welke staten op hun beurt doel zijn gaan uitmaken van de demo-plutocratische levensruimte. Tegen die hegemonistische, exclusivis- tische cn onverdraagzame politiek wij den Duitschland en Italië in het bond genootschapspact zonder bijgedachten en zonder voorbehoud hun wil om Eu ropa een vrede met rechtvaardigheid te geven. En aangezien de strijdkrachten, waarover het Italiaansch—Duitsche blok beschikt, ontzaglijk zijn, is het pact uit eigen waarde een groote garantie voor den vrede." Koning George onthult te Ottawa een gedenk- teeken voor gesneuvelden in den Wereldoorlog KINGSTON (Ontario), 22 Mei. (Havas). De koning en de ko ningin zijn even voor middernacht te Kingston aangekomen. Zij wa ren uit Ottawa vertrokken onder het enthousiast gejuich van een menigte van honderdduizend per sonen. „Zonder vrijheid kan geen duurzame rede beslaan, zonder vrede kan geen duurzame vrijheid bestaan", deze tref fende woorden werden uitgesproken door koning George in een rede, die hij Zon dagmorgen hield bij de onthulling van een nationaal oorlogsgedenkteeken te Ottawa. De koning had de aandacht gevestigd op de symholiek van het gedenkteeken, zeggende: „Boven den boog, waaronder door de strijdkrachten der naties zich voorwaarts dringen, staan de figuren van den vrede en de vrijheid. Niet bij toeval verschijnen zij naast elkander. Vrede en vriiheid kunnen niet lang ge scheiden worden. Het is goed om in een der hoofdsteden van de wereld een zichtbare herinnering te bezitten aan een zoo groote waarheid." Bij deze onthulling, die de belangrijk ste officieelc plechtigheid was welke door den koning wordt verricht tijdens zijn reis door Canada, waren 200.000 per sonen aanwezig. Voor het eerst in de geschiedenis heeft, een Britsche koning zijn verjaardag in een van de Dominions gevierd. In geheel Canada was het Zaterdag een nationale feestdag. De koning heeft het défilé van de Canadian Guards bijgewoond en was daarna aanwezig bij de „garden party" in het regecringshuis. De regeeringsge- bouwen en de meeste winkels in de hoofdstad waren Zaterdag gesloten. Een groote menigte sloeg het troependéfilé gade. SCHIEDAM, 22 Mei. Zaterdag middag was J. B. de G. uit Rotter dam op een stelling aan de werf Wilton te Schiedam bezig met het verrichten van werkzaamheden aan het s.s. „Hada County". Plotseling kwam een van de platen van dit schip, die moest worden afgebrftnd, onder spanning en sprong los. De G. werd van de 6telling geslingerd cn kwam in het ruim terecht. Het slachtoffer liep een schedel- basisfractuur op. Hij werd naar het Algemeen Ziekenhuis alhier ver voerd, waar hij in den afgeloopen nacht is overleden. CHICAGO, 22 Mei (Havas) Oud president Benesj heeft zich tot den vol kenbond gewend met een verklaring, waarin hij protesteert tegen den inval van Duitschcrs en Hongaren in Tsje- cho-Slowakije en den regceringen van Engeland, Frankrijk en Rusland ver zoekt de zaak van x'sjccho-Slowakije in den Volkenbondsraad te verdedigen. Hij zegt tot dit verzoek gedwongen te zijn, daar Tsjccho-Slowakije niet meer te Genève tegenwoordig kan zijn, „ten gevolge van onderdrukking en geweld. Duitschland heeft aldus Benesj de fundamenteele verdragswettcn cn de algemccne beginselen van het interna tionale recht geschonden. Benesj vraagt maatregelen tegen den inval." MAAGDENBURG. 22 Mei. (Reuter). Het gemeentebestuur van Maagdenburg heeft „Hotel Amsterdam" aangekocht om er Joden onderdak te brengen, die uit hun huizen zijn gezet. Op deze wijze hoopt men van Duitsche officieele zijde er in te slagen het Joodsche huisves- tingsvraagstuk op te lossen. De 25 ka mers van dit hotel, welke werden be schreven ais „comfortabel, zij het niet eerste klasse", zullen elk voor twee per sonen worden ingericht. Er zullen nog meer hotels ter beschikking worden ge steld van Joden, die aanzegging hebben gekregen hun huizen te verlaten* Ex-Keizer ten paleize Soestdijk Men meldt ons van officieele zijde, dat de ex-Keizer en Zijne Gemalin Zondagmiddag evenals vorige jaren een be zoek hebben gebracht aan Prinses Juliana en Prins Bern- hard. Zij waren ditmaal ver gezeld door Prinses Kyra K.J Vijf gewonden het gevolg TERHEIJDEN, 22 Mei. Om streeks negen uur is gisteravond na bij de nieuwe brug alhier een ern stig verkeersongeluk gebeurd. Een Belgische touringcar drukte bij het passeeren een kleine personenauto, die evenals de groote wagen in de richting Tilburg reed, van den weg. Het wagentje werd tegen een beton nen dam geworpen van de Breda- sche betonmaatschappij. De auto kantelde vervolgens in een sloot, de vijf inzittenden, een gezin uit Tilburg, werden allen gewond. De 36- jarige vader en moeder en hun beide kinderen van acht jaar kregen ernstige snij,wonden en inwendige kneuzingen en zijn naar het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. Het twaalfjarig doch tertje der familie, werd slechts licht ge wond en behoefde niet in het ziekenhuis te worden opgenomen. De touringcar is na de aanrijding doorgereden, doch in Zundert aange houden. Nader kan worden gemeld, dat het verongelukte gezin is de familie van Pelt uit Tilburg. Aan de in het zieken huis opgenomen slachtoffers werd ook geestelijke bijstand verleend. PORTEFEUILLE DOOR MR. DE WILDE OVERGEDRAGEN 's-GRAVENHAGE. 22 Hel. He denmorgen om elf uur heeft de afge treden minister van financiën, mr. J. A. de Wilde, zijn portefeuille over gedragen aan den minister van Staat, minister van Algemeene Za ken, dr. H. Colijn, die ad interim ook het departement van financiën zal beheeren. 's-GRAVENHAGE, 22 Mei. He denmorgen om halftien heeft de afgetreden minister van financiën, mr. J. A. de Wilde, afscheid geno men van de ambtenaren van zijn departement, die zich daartoe ver zameld hadden in de kleine balzaal van het gebouw van het departe ment van Algemeene Zaken, dat aan dat van het departement van Financiën grenst. W. NIEMEIJER OVERLEDEN HAREN (Gr.) 22 Mei. In den ouder dom van 86 jaar is alhier overleden de heer W. Niemeyer, president-commissa ris van de bekende tabaksfabriek Theo- dorus Niemeyer N.V. te Groningen. De teraardebestelling geschiedt Woens dag a.s. op de Nieuwe Begraafplaats te Haren. W eerverwachting Voor het geheele land: gedeel telijk bewolkt, droog weer, wei nig verandering in temperatuur, meest zwakke veranderlijke wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7