Vulkaan eischte 5000 dooden Thans is de berg bedwongen VRIJHANDELBEGINSEL ZOU ZIJN VERZAAKT ERGERLIJK GEVAL VAN kindermishandeling Het wilde bussenspel plotseling geëindigd VJ Boederij totaal in de asch gelegd Is het ontwerp een compromis? Brutale roof te Haarlem Strenge straffen geëischt Hooge Raad acht Art. 39 R.A.P. verbindend 2e BLAD PAG. 2 AMER5FOORT5CH DAGBLAD WOENSDAG 24 MEI 1939 r Twintig jaar geleden Het kratermeer van de Kloet stortte zich onder donderend geweld in het dal, alles vernielend, wat in den weg kwam M-j ET is vandaag twintig laar geleden. dat ons de eerste berichten bereik ten van een ramp van ongekenden omvang in Oost-lndië. De op lava gelegen vulkaan de Kloet had bü een eruptie een enorme schade aangericht. Duizenden menschcn waren om het teven gekomen de eerste berichten spraken zelfs van 16.000 talrijke kudden runderen en paarden waren het slachtoffer geworden van de alles vernielende lava en tot ver in den omtrek was het landschap veranderd In een zroote woestenij. ■AJEDERLANDSCH fndië is beroemd V om de prachtige vulkanen, waarvan de M er a pi een van de bekendste is. omdat de laatste uitbarsting velen nog versch in de' herinnering ligt. Veel heeft het land aan deze vulkanen te danken. Zij hebben er voor gezorgd, dat de Indische bodem een der vruchtbaarste op aarde is. En daarom hebben ook de inwoners zich nimmer laten afschrikken door een uit barsting en zii hebben steeds na iedere eruptie de hellingen van deze dood en ver derf spuwende bergen weer opgezocht, om daar hun dagelijksch brood te verdienen. En dan vergaten zij weer spoedig de rampen die hen getroffen hadden en vroolijk en zorgeloos verrichten zij weer hun arbeid. Totdat, volkomen onver wacht, de vulkaan weer hegon te wer ken. alles vernielend, wat in jaren van moeizamen arbeid was opgebouwd. Maar niettegenstaande hun kwaad aardigheid. vormen de Indische vulka nen een stukje natuurschoon, dat zijn weerga op aarde niet vindt. Schitterend teekenen zich de contouren van een Me- rapi. een Semeroe en een Papandajan zich tegen de blauwe lucht af en er zul len er niet velen zijn, die daar niet van onder den indruk komen. TUSSCHEN al die vulkanen schijnt de Kloet slechts een nietig bergje. De hoogte bedraagt immers slechts 1770 meter. Maar hij is daarom niet minder gevaarlijk. En dat gevaar vloeit voorna melijk voort uit een kratermeer. dat bij den top is gelegen Bii een eruptie baant zich een geweldige modderstroom een weg naar lager gelegen oorden, alles vernie lend. wat een obstakel vormt. Geweldige dampen stijgen op, die leder mensch dreigen te verstikken. Het was in 1911) niet de eerste keer. dat deze vulkaan zich van zijn slechtste zijde liet kennen. Heeds in den Hindoetijd ken merkte de berg zich door hevige erup ties. waarbij de bevolking sprak van de uitbarsting van „het zich verplaat sende water". En juist het water maakte de vulkaan zoo gevreesd bij de dalbewo ners, want de modderstroom ((lahar), doode al, wat leven bezat. Bekend is de uitbarsting van 1873, toen de geheele kraterwand bezweek en de modder een uitweg zocht naar de in de dalen gele gen sawahs. Een soortgelijk geval deed zich voor in 1901, toen een ramp plaats vond. die slechts overtroffen werd door die van 1919. liet merkwaardige feit van den vulkaan is, dat de erupties onge veer om de twintig jaar plaats vinden, zoodat men welhaast van te voren kan uitrekenen, wanneer weer een uit barsting zal plaats vinden. F. mensch vergeet spoedig. De bevol- j king, allerminst uit het veld gesla gen door de ramp van 1901. vestigde zich weer rustig op de hellingen van den vulkaan zonder zich om eventueels erup ties te bekommeren. Sawahs werden weer aangelegd het land werd weer bebouwd en geruimen tijd gedroeg de Kloet zich alsof er niet zooiets als een vulkaan be stond. En de bevolking troostte zich met de gedachte, dat het nu toch wel afgeloo- pen zou zijn met de uitbarstingen. Helaas, hoe vergistte zij zich. l)en twin tigsten Mei 1919 begon de krater weer te werken en de bekende modderstroom stortte zich uit over de volkomen ver raste boeren. F.on aschlaag van ettelijke centimeters dikte spreidde zich over het landschap en in korten tijd was alles volkomen wit. Zii. die zich niet zoo snel uit de voeten hadden kunnen maken, Lahar (dal met modderstroom)op de helling van de Kloet. Op den achter grond links van het midden, de steile hooge spits van den berg (1770 m.). daarvoor de witte stoomwolk, opstij gende uit het kokende kratermeer werden het slachtoffer van de lahar. Vijfduizend dooden waren er te betreu ren. Heinde en verre was het land in een woestenij herschapen. f I 7 EER zijn twintig jaar verstreken en yy wanneer de Kloet der traditie ge trouw wil zijn. moet hü in de ko mende laren opnieuw uitbarsten. Maar dan zal die uitbarsting niet zulke verschrikke lijke gevolgen kunnen hebben. De vulka- nologische dienst heeft er voor gezorgd, dat het gevaar, dat de Kloet oplevert, tot een minimum beperkt blült Een tunnel kan zorg dragen voor de afvloeiing van het, zoo verraderlijke, kratermeer. dag en nacht wordt er op de top van den berg gewaakt om bij het eerste toeken van onraad do bevolking te waarschuwen, dat een eruptie in aan tocht is. Tijdige ontruiming van het bedreigde gebied is dan mogelijk en het verlies aan mcnschcnlcvcns kan dan tot een minimum beperkt blijven. Hoewel, men kan nooit weten, wat een vulkaan en vooral de Kloet zal doen. Ver rassing van de observatiepost is niet uitgesloten en het gevaar is nog altijd groot. Maar rampen, zooals die in het verleden hebben plaats gevonden, blij ven behooren tot het... verleden. Lily Bouwmeester in „De Spooktrein" 73 LIJKENS een mcdedceling in het II officieele orgaan van den Nedcr- landschen Bioscoopbond heeft Filmex den titel van een nieuwe Ne- derlandsche film officieel laten in schrijven in het nuamregister van den Bioscoop bond. Die titel is „De spooktrein" en het vermoeden is gewettigd, dat dit de reeds aange kondigde film is. waarin Lily Bouwmeester de hoofdrol speelt en die door Rudolf Meijer zal worden geproduceerd. Omtrent de de finitieve plannen voor de nieuwe film laat Neerlandia-Filmex zich ech ter nog niet uit. BLANKENHAM, 24 Mei. Van nacht is door onbekende oorzaak het kapitale boerenhuis van den heer Sake van der Berg aan den La- geweg totaal afgebrand. De bewoners, de gebroeders van der Berg. werden in hun slaap door het vuur verrast, doch wisten zich in veiligheid te stellen. De geheele inboedel en een groote hoeveelheid hooi werden door het vuur vernield. De bijgebouwen ble ven gespaard. De brandweer van Kuinder verleende assistentie. Verzekering dekt de schade. WERKLOOZE TIMMERMAN HAD BIJVERDIENSTE HAARLEM. 24 Mei. De politie heeft gisteravond laat een inval gedaan in de woning van een werkloozen timmer man in de Jelgermastraat. daar zij vermoedde. dat er gelegenheid tot hazardspel gegeven werd. Inderdaad trof men een complete stra- perlo-specltafcl aan. terwijl vijf perso nen het spel beoefenden. De timmerman hield de bank. Allen werden naar het politiebureau overgebracht. Met uitzondering van den timmerman werden zii na verhoor weer vrijgelaten. De politie nam de speel tafel met toebehooren in beslag. LEGERDAG IN TWENTE Talrijke eenheden zullen deelnemen ENSCHEDE, 24 Mei. Op Zater dag 3 Juni wordt op het vliegveld Twente een legerdag gehouden, welke door de verceniging „Ons Leger" wordt georganiseerd in sa menwerking met een Twentsch comité. In een persconferentie zijn over dezen legerdag verschillende bijzonderheden medegedeeld. Aan de demonstraties zal worden deelgenomen door ongeveer 1200 man schappen, die in den loop van Vrijdag 2 Juni naar Twente komen. Ze zullen in diverse plaatsen worden ingekwar tierd: de wielrijders met hun muziek corps gaan naar Hengelo, de afdeeling pantserwagens wordt te Borne gesta- tionneerd. de cavallerie in Oldcnzaal. de motorartillerie en het muziekcorps van het 5e Regiment Infanterie in Almelo en de Infanterie met de mitrailleurs in Enschede. Er is speciaal zorg gedragen voor de recreatie van de militairen. De koloniale reserve, de luchtmacht en de luchtdoelartillcrie komen des Zater dagsmorgens per auto naar Enschede. De koloniale reserve zal op den leger dag o.m. een demonstratie geven van het opslaan van een bivak en het af slaan van een klewangaanval. „Goedenavond, meneer" zei de inbreker Drietal dieven in Diemen op heeterdaad betrapt DIEMEN, 24 Mei. Gisteravond is ingebroken in een woning aan de Bur gemeester Kievitstraat alhier. Toen een der bewoners omstreeks half elf thuis kwam. vond hij aan do achter zijde van de woning een hem onbeken den man, die hem beleefd rroette en verdween. Bij het betreden van het perceel bleken er in het huis drie man nen aanwezig, vat. wie twee door de voordeur ijlings don aftocht bliezen en een door den achtergang ontvluchtte. De bewoner zette een achtervolging in met medewerking van enkele voorbij gangers. Mede dank zii het feit. dat een der inbrekers over een hindernis op den Muiderstraatweg struikelde, gehik te het drie mannen te grijnen en aan de politie over te leveren. Een nader onderzoek wees uit. dat hehalve de munten van den gasmeter een gouden ring en een kistje sigaren verdwenen waren. Een geldkistje uit een openge- nroKeu hoekenkast kon wegens tijdge brek niet geopend ..orden. Twee der aangehoudenen wonen te Amsterdam, de derde te Diemen. De man. die den bewoner zoo vriende lijk groette, heeft men nog niet kunnen achterhalen. Aldus vele Kamerleden in het voorloopig verslag op de wijziging van de Tariefwet VGRAVENHAGE, 24 Mei. Blij kens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934 en de wet op het sta- tistiekrecht meenden verscheidene leden hun beschouwingen over dit voorstel der regecring (e moeten aanvangen met de verklaring, dat zij het bedenkelijk achtten, dat thans een tariefswijziging met bescher mend karakter tot stand zou komen, hoewel bij de verkiezingen van 1937 over een gaan in protectionistische richting niet werd gesproken. In 1913 is het kabinet-Heemskerk ge vallen, omdat de kiezers wisten, dat een tariefsverhooging die reeds bij de Staten-Generaal was aanhangig ge maakt dreigde. In 1937 had het af tredende kabinet .blijkbaar voornemens in denzelfdcn geest, doch heeft het daar over gezwegen. De kiezers konden niet weten, dat zij, aan wie zij hun vertrou wen schonken-, zoodanige voornemens koesterden. Met name kon men van den heer Colijn, die zich bij herhaling als overtuigd vrijhandelaar had doen ken nen, niet verwachten, dat hij voor den reeds gedurende geruimen tijd op hem gcoefenden drang om in protectionisti sche maatregelen heil te zoeken, zou wijken. De leden, hier aan het woord, waren er van overtuigd, dat vele kie zers, die hun stem aan de partij van oen heer Colijn hebben gegeven, dat niet zouden hebben gedaan, als zij hadden kunnen vermoeden, dat zij daarmede de invoering van beschermende rechten bevorderden Naar zij meenden, meet hetgeen ln dezen is geschied, politiek niet wel toelaatbaar worden geoordeeld. De leden hier aan het woord, konden zich niet onttrekken aan den indruk, dat dit voorstel het resultaat is van een politiek compromis. Daarvoor achtten zij echter het vraagstuk, dat hier aan de orde is. te ernstig. Vele andere leden kwamen tegen deze redeneering op. De kiezers van 1937 aldus deze leden waren zeer wel be kend met het feit, dat in dezen tijd een tariefsherziening in meer protectionisti- sclien geest tot de mogelijkheden be hoorde. In hoever het wetsontwerp inder daad als een politiek compromis moet worden beschouwd, was dezen leden niet bekend, al veronderstel den zij niet, dat hier van zulk een compromis sprake is, zij zouden, mocht dit wèl het geval zijn, daarin niets bedenkelijks zien. omdat zij het voorstel op zichzelf juist, en met 's lands belang in overeenstemming achtten. Slechts compromissen, waarbii dit laatste belang aan politieke overwegin gen wordt opgeofferd, verdienen afkeu ring. Vele leden vestigden er de aandacht op. dat dit wetsontwerp wel zeer duide lijk de groote beteekenis in het licht stelt van de vraag, welken invloed «ie Staten-Generaal op de te voeren han delspolitiek dienen te bezitten. Deze leden zouden zich er niet in.:de kunnen vereenigen, dat de zeggenschap der Staten-Generaal in dit geval ook maar in het minst zou worden be schouwd als tc zijn verminderd door het feit. dat de reeepiing de onderhavige wijziging van het tarief met gebruik making van artikel 1 der tariefsmaehii- gingswet vervroegd heeft ingevoerd. Reeds thans is gebleken, dat voo** de door de hierhedoelde leden bij het debat over de wijziging der tariefmachticinvs- wet aangevoerde bezwaren nog veel ern stiger gronden bestaan, dan toenmaals kon worden vermoed. Het parlement behoort in volle vrijheid te beslissen. Zou die be slissing een verwerping van het ontwerp inhouden, dan zou de ver antwoordelijkheid voor de vervroeg de invoering en de gevolgen daar van volkomen en uitsluitend bij de regeering liggen. Vele andere leden merkten op, dat een wijze van wetgeving, als waarvan hier sprake is, in tariefsaangelegenhe- den zeer gebruikelijk is en in vele lan den toepassing vindt. Sommige leden hadden behoefte aan een duidelijke uiteenzetting van de ver houding tusschen dc contingcntcerin- •gen en de tariefsbescherming, gelijk de regecring zich die denkt, te meer, wijl bij de toepassing van deze beide mid delen naast elkaar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat in bepaalde gevallen met de eene hand wordt teruggenomen wat met de andere wordt gegeven. Nog altijd hechtten verscheidene leden beteekenis aan het oude ar gument, dat een vermindering van den invoer zich op den duur in een daling van den uitvoer voelbaar moet maken. Bijzonder sterk wordt wel de invoer uit Duitschland geraakt, hetgeen ook dc afwijzende houding van de Duitsche pers tegenover de maatregelen ver klaart. Vooral de agrarische export zal het kind van de rekening worden. De consumenten zullen in elk -geval dc werking van de tariefsverhooging in den vorm van een prijsstijging onder vinden. Deze prijsstijging is reeds te constateercn. Zij zal zich vooral in ern stige mate doen gevoelen aan de klei ne inkomens en de groote gezinnen. En de 5 milliocn, welke de memo rie van toelichting als opbrengst voor de schatkist van de tariefsverhooging noemt, zullen slechts een fractie vor men van den totalen druk, welken die verhooging op de verbruikers zal leg gen. Immers, de prijsstijging blijft niet tot de ingevoerde goederen beperkt, doch zal zich ook gaan uitstrekken over de daarmede concurreerende ge lijke of vrijwel gelijke in het binnen land geproduceerde artikelen. Het vraagstuk van de werkgelegen heid aldus een aantal leden is veel te ingewikkeld en het wordt te zeer bepaald door een complex van factoren, dan dat het ook maar ten deele door een simpele verhooging van invoerrechten zou kunnen worden op gelost. Naar het oordeel van sommige leden kan een werkelijke verbetering van de rendabiliteit van onze productiebedrij ven slechts worden verkregen door ver laging van de bedrijfskosten en door verhooging van de opbrengstprijzen. Taschjesdief maakt honderd- zeventig gulden buit HAARLEM. 24 Mei. In het hoofd postkantoor te Haarlem is een 56-jnrige dame op brutale wijze van ongeveer honderdzeventig gulden beroofd. Een man, die blijkbaar gezien had dat dc dame dit bedrag aan een der loketten had ontvangen, duwde haar bij den uit gang in de draaideur, waarbij iiii achter haar in hetzelfde vakje ging staan. Aan de straatzijde gekomen, verdween de man in de drukte en toen bemerkte de dame eerst dat haar taschje, waarin zij het geld had cehorgen. was verdwe nen. Zii deed direct aangifte hij de poli tie en deze tracht thans den dader op te sporen. TIrt slachtoffer beschik* echter over geen enkele aanwijzing. Niemand heeft de berooving gezien, doordat deze juist in de draaideur geschiedde. WEER EEN NOODLANDING VAN DUITSCH VLIEGTUIG DALEN, 24 Mei Gistermiddag heeft een Duitsch militair vliegtuig alhier een noodlanding gemaakt. De bestuur der, een leerling-vlieger van de vlieg- school te Halle. verklaarde den koers tc zijn kwijt geraakt Het vliegtuig werd onder bewaking gesteld. Ontaarde ouders staan terecht AMSTERDAM23 Mei. Het gerechtshof behandelde vandaag een afschuwelijk ge val van kindermishandeling. Een echtpaareen 32-jarige bontwerker en zijn 22-jarige vrouw stonden terecht wegens herhaalde mishandeling van hun kindeen jongetje van ruim vier jaar. De rechtbank had den man veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en de vrouw tot zes maanden, van welke straf fen zij in beroep kwamen. Evenals voor de rechtbank ontkende het echtpaar. Het jongetje, een v-iorkind van de vrouw, was zoo verxlnnrden verdachten lastig en moeilijk te re- geeren en daarom moest het vx> nu en dan eens gestraft worden. En waarom bent u in hoóger beroep gegaan? vroeg de president mr Jolles. De man nam het woord: we hebben al een zware belasting op onzen nek ge haald door onware getuigenverklarin gen. PrcsA Dus u wilt zeggen, dat u on schuldig bent. U wilde het kind kwijt, u vroeg er zelfs pleegouders voor. Bo vendien kwelde u het nog... Een juffrouw kwam voor het hekje om te verklaren, dat zij het mishandel de kind eenigen tijd in haar huis had gehad. Pres.: En kon u zien, dat het mis handeld was? Getuige: Nou... en of Een buil op zijn voorhoofd, blauwe plekken en een wond aan een vinger. Getuige was naar een doktor gegaan en die had zwakte geconstateerd en levertraan voorgeschreven. Het kind was erg zenuwachtig. Pres.: En na drie dagen hebt u het kind weer teruggestuurd? Getuige: Ja, ik kreeg er niet langer voor betaald, want ze kon het voor niets kwijt. De moeder had al eens tot getuige gezegd: „Die goozer moet uit de voeten, maar ik betaal er geen cent voor Een maal was de vrouw in de woning van verdachte geweest, Jan stond toen in het alcoof met dë handen voor straf omhoog. Do verdachten wonden zich na deze verklaring op: „U legt een meineed af. alles wat u zegt is fantasie, van wonden en blauwe plekken is geen sprake, Een vriend des huizes heeft, meerma len bijgewoond, dat het kind mishan deld werd. Pres.: Krcee u den indruk, dat ze het kind kwijt wilden? Getuige: Ze zetten er zelfs een adver tentie voor. t Een kapper uit de buurt vertoefde ook nu en dan in het ..gezellige" gezin van de beide verdachten. Bet kind werd afschu welijk mishandeld. Dc vrouw trapte tegen de buik en-ook dc man mishandelde het dric-en-hali larig kind afschuwelijk. Dan vertelt Itii uitvoerig hoe de ..vader" het iongetie maltraiteerde met een pijp. Eerst Nies hij het rook in het gezicht, zoodat het bijna stikte en toen hichl lui de bran dende pijp tegen het bloole been van het kind De verdachten (woedend): Je liegt al les. leugenaar die je bent... Pres. (tot den verd.): Denk er om, anders ca je er uit. Verd. (tegen eetuige): Je hebt zelf een pijp teeen zijn been gehouden. Getuige: Ja. eerst even... maar dat was op jouw verzoek. Thans is hel kind bij een pleegmoe der, die er uitstekend voor zorgt en die door het hof als getuige was opgeroepen. „Toen hij bij ons kwam, verteide de vrouw, was het een mager kereiiie. Hij zat vol bulten en blauwe D'ekken en verschc brandwonden op het been. Pres.: En was het kind lastig? Getuige: Wij hebben nooit moeiie met hem gehad, het is een aardie. kereltje.. Vervolgens werden eenige getuigen a décharge gehoord. De dokter, d'e het kind levertraan had voorepscbreven, had van verwondingen niets gezien, maar hij herinnerde zich niet meer of hij hot heelemaal had onderzocht. Een onderwijzeres v,an een kleuter school verklaarde, dat zii bii het kin I nooit sporen van mishandeling had ge zien. Het woord was hierop aan den procu reur-generaal. mr. J. Versteeg. Het feit zoo zeide spr. dat deze ouders hun kind kwijt wilden geeft een bitteren kijk op deze zaak We hebben hier te doen met een ergerlijk geval van kindermishande ling. gepleegd door ontaarde ouders. Mr. Versteeg reouireerde bevestiging van het vonnis en eischte derhalve, tegen den man een jaar gevangenisstraf en tegen de vrouw zes maanden. De verdediger, mr. A. de Leeuw, pleit te vrijspraak ten aanzien van de vrouw en hij riep de clementie in voor den man, zich overigens refereerende aan het oordeel van het gerechtshof. De. president, las tot, besluit het sti - register nog voor. waaruit blpck, Gat de man reeds zesmaal is veroordeeld, o.a. ter zake mishandeling. Arrest 6 Juni. 's-GRAVENHAGE. 23 Mei. Vr j plotseling en eerder dan men alge meen verwacht heeft is er in d n langdurigen strijd tusschen aulcbus- cxploitanten en justitieele overheid een beslissing gevallen. Men r- wachtto eerst over enkele weken de behandeling van de R.A.P.-kwec.'ie voor ons hoogste rechtscollege, dom plotseling heeft de Hooge R*«»d 'n raadkamer zich over deze kwestie uitgesproken. Wat was namelijk het geval? P io- litie heeft een autobus van een onder neming te Apeldoorn in besiag geno men, welk beslag door den kam inreeh- ter aldaar werd gewettigd. In Dm Haag is hetzelfde gebeurd met papieren ven den autobusondernemer Scnunelii a, welke inbeslagneming door dc naag- sclion kantonrechter evenwel verd geheven. Reide zaken werden Maandag j.l. in raadkamer voor den Hoogon Raad behandeld. In tegenstelling met de beslis sing van den Haagschen kanton rechter heeft de Hooge Raad art. 39 R.A.P. wel verbindend ver klaard, overwegende dat du arti kel alleen strafbaar stelt, datgene waarvoor art. 2 een vergunning eischt. „Is aan deze raadkamerbeslissinc dezelfde kracht toe te kennen ais een beslissing van den Hoocen Baud, oor- dpclonde over de zaak in zijn cencclï" Wij hebben ons met deze vraag ;*cv,crjd tot mr. G. do Grooth. raadsman van Sommcling. die de vraac bevestigend beantwoordde, danr do raadkamer vrij wel 'dezelfde samenstelling had ais het college gewoonlijk hoeft. f)e Ani.^rl rn- sche Rechtbank heeft, in hoogrr beroer van het Kantongerecht het R.A.p. r-'cds verbindend verklaard. Voor de Haag- sche Rechtbank werd rie zaau vanmid dag behandeld. Wanneer dezo zaken in cassatie voor den Iloogen Raad komen is het weinig twijfelachtig, of het col lege zal dezelfde beslissing geven als de raadkamer. Dit overwegende heeft mr. de Grooth zijn twee cliënten te Rotterdam, de i.ot- terdamsche Reiscentrale, die een dienst Rotterdam—Amsterdam onderhield, en de Rovar. die van Rotterdam naar Den Haag reed, geadviseerd hun diensten stop te zetten, waaraan deze onderne mingen vandaag inderdaad hebben ge volg gegeven. Aan Sommeling was de raadkamerbeschikking hed :r.mi:ldpg nog niet beteekend, zoodat dit bedrijf nog geen beslissing heeft genomen. Het is echter wel te verwachten, dat het thans met dc wilde bussen is sfgMeonen daar na do beslissing van den IToogen Raad. justitie en politie krachtiger kun nen ingrijpen. WILLEM DE MERODE OVERLEDEN EERBEEK, 23 Mei. - Te Eerbeek op de Veluwe is he den op 51-jarigen leeftijd overleden de letterkundige Willem Eduard Keuning, als dichter bekend onder den naam, waaronder vrijwel al zijn werk is gepubliceerd: Willem de Merode. Hij werd in September 1887 te Spijk geboren en bezocht de Christelijke kweekschool te Groningen, waar hij voor het onderwijs werd opgeleid. Zijn literair debuut maakte hij in 1911, tnen hij begon mot het publiceeren van gedichten in „Ons Tijdschrift". Zijn werk in die dagen was sterk lyrisch en ontkwam niet altijd aan den invloed van oudere tijdgenonten, een normaal verschijnsel bij jeugdige dichters. Toch ontwikkelde de Merode zich tot een dichter met. con eigen geluid, en veel van zijn gedichten zijn melodieus en klankrijk. Ook in zijn werk, vooral in latere hundels. gaf hij uiting aan zijn protestantsch-christelijke levensbeschou wing en herhaaldelijk heeft hij leiding aregeven aan de literaire bewegingen, die onder de protestantsch-christelijke jon geren ontstonden. Ongetwijfeld was hij zelf de voornaamste en meest begaafde dichter uit deze groep. In 1916 publiceerde hii zijn eerste bundel „Gestalten en stemmingen", in 1919 „De Overgave"', en in de zeer pro ductieve jaren tusschen 1920 en 1935 „Kwatrijnen", „Tiet Heilig licht", „Gnnymedes". „De Rozenhof". „De don kere bloei"; „De verloren zoon"; „Da lichtstreep": „Esther"; „De heilige tocht" „Laudatc dominum": „Omar Khayyam"; „Langs den heirweg"; „Chineesehe ge dichten"; „De stille tuin"; „Kruisson netten": „Doodenboek" en andere klei nere bundels, waaronder psalmbewer kingen en geestelijke liederen Tn 1936 verscheen onder den naam „De wilde wingerd" een bloemlezing uit eigen werk. met een inleiding van den letterkundige Roei Houwink.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 6