John Buil begeert Russische bruid LONDEN IN BEGINSEL BEREID TOT DRIEVOUDIG VERBOND Man vermoordt zijn vrouw en tweejarig kind DE EEMLANDER Donderdag 25 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 310 Wat doet Vadertje Stalin? „Amerika aan de zijde van het Fransche volk" Foreign Office werkt formule uit De Britsch-Turksche betrekkingen Cycloon op Deli KONINGIN NAAR LUIK VERTROKKEN Opnieuw wordt Haarlem opgeschrikt door nachtelijk drama Licht op: 9 uur 32 min. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratis verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elite regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiên voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f LBewijsnummer extra f 0.05 L.ORD HALIFAX is terugge keerd van zijn reis naar Parijs en Genève. Hij heeft het Britsche kabinet zijne ervaringen en indrukken medegedeeld. De Britsche regeering heeft daarna eene verklaring afgege ven met betrekking tot haar bereid heid om met Rusland en Frankrijk een drievoudige defensieve alliantie te sluiten. Mag men de berichten ge- looven, dan is zij hiermede tegemoet gekomen aan vroeger door Rusland geopperde bezwaren. John Buil heeft het hoofd gebogen voor de mannen van het Kremlin. Thans wacht hij af, hoe de Russen zullen beschikken over zijn aanbod, dat naar het uiterlijk te oordeelen eer den vorm van een ver zoek dan van een aanbod heeft. Na drukkelijk verklaarde de Britsche pre mier in zijn hoogergenoemde verkla ring, dat er nog eenige moeilijkheden uit den weg moeten worden geruimd alvorens de door Londen beoogde alliantie tot stand kan komen. Welke zijn deze moeilijkheden? Omvatten de Britsche plannen ook een defensief verbond voor het geval, dat Rusland in Oost-Azië in een gewapend con flict zou worden gewikkeld? Is de con sequentie van de Britsche plannen, dat eerlang de aanvoerders van het Roode leger in Parijs en Londen zul len komen om kennis te nemen van de militaire geheimen van de Fran- sche en Britsche generale staven? Zul len de Russen voortaan gelden als de hoeders van de Poolsche vrijheid en van de integriteit van het Poolsche grondgebied? Zullen Russische gene raals eerlang te Warschau als helpers in den nood worden verwelkomd? De consequenties van een Britsch Fransch.Russisch acoord kunnen wonderlijk zijn. Indien zulk een accoord tenminste tot stand komt. INDIEN het tot stand komt. Want omtrent de houding van Moskou is tot dusverre bitter weinig bekend ge worden. Er zijn wel tal van feite lijke indicaties zoowel als geruchten, dat de Russen niet van zins zijn om hun steun voor een appel en een ei te verkoopen. Welken prijs hebben de Russen bedongen? Hoe en wanneer zal die worden betaald? En vooral, w i e zal dien prijs betalen? Dat de En- gelschen zulks zelf zouden doen, is nauwelijks denkbaar. Het was Frank rijk, dat het Sandjak Alexandrette aan Turkije moest afstaan om het recentelijk getroffen accoord tusschen Londen en Ankara mogelijk te maken. Het waren de in Palestina wonende Joden, die den prijs betaalden voor redelijke betrekkingen tusschen het Britsche Rijk en de Arabieren. Kort om, John Bull is een uitermate con servatief financier, die zijn brandkast bewaakt met een ijver, een nog betere zaak waardig. De Russen zijn, al thans in het huidige stadium hunner geschiedenis, nauwelijks aan te mer ken als .vrienden van het grootkapi taal'. Zij zullen dan ook zeker niet om redenen van vriendschap John Buil bij het vormen van zijn .anti- agressie-front' hand- en spandiensten verleenen. Alsnog: Welken prijs heb ben zij bedongen of zullen zij be dingen?; en wie zal betalen? NDANKS de .optimistische' ge- luiden, welke ten aanzien van Rusland in Britsche en Fransche regeeringskringen vernomen worden, zijn er toch ook velen in Engeland, die de m o g e 1 ij k h e i d van het tot stand komen van het door Londen be oogde accoord met een groote mate van skepcis beschouwen. Van harte geschiedt de toenadering noch aan Britsche noch aan Russische zijde. En de vraag rijst of een verbond, dat op zoo weinig hartelijke basis berust, in de practijk van den vrede en, meer nog, in de practijk van een (even- tueelen) oorlog veel waarde kan heb ben. Het argument, dat alleen reeds het feit van het bestaan van zulk een verbond Berlijn tot voorzichtigheid zou manen, gaat slechts ten deele op. Immers, de waarde van dit argument wordt bepaald door depractische beteekenis van de door Londen be oogde overeenkomst. Een platonische omsingeling zou Duitschland noch deereji noch remmen, maar hoogstens prikkelen. Slechts eene omsingeling, die gefundeerd is in militaire macht, zou remmend kunnen werken. En de wezenlijke waarde van een bond genootschap ongeacht tusschen welke staten het wordt gesloten blijkt pas te kwader ure. Wil men een tweetal voorbeelden? Dan denke men aan Italië's gedragslijn tijdens den wereldoorlog en aan Frankrijk's houding jegens Tsjecho- Slowakije in September 1938. L-J ET antwoord op de vraag, wat de Russen nu zullen doen, zal naar het zich thans laat aanzien nog wel eenige dagen op zich doen wach ten. Dit antwoord zal voor de ont wikkeling der gebeurtenissen in ons werelddeel in den loop der komende maanden in sterke mate beslissend zijn. Het lot van het TurkschBrit sche accoord zal er mede door wor den bepaald. De Britsche regeering heeft zich na Chamberlain's jongste verklaring welhaast op genade of ongenade overgeleverd aan het Kremlin. Hoe de Russen ook zullen beslissen, steeds zullen zij voor het forum der wereld kunnen verschijnen als overwinnaars in den diplomatie- ken strijd met Londen. Is dit in feite niet een grooter prestige-verlies voor John Buil dan de bezetting van Praag door Duitsche troepen? NEW YORK, 25 Mei (Havas). Uit naam van de Fransche regeering heeft de Fransche ambassadeur te Washing ton, de Saint Quentin, heUFransche pa viljoen op de tentoonstelling van New York geopend met een rede, waarin hij de Amerikaansche autoriteiten dankte voor hun gastvrijheid. Burgemeester La Guardia heeft gewe zen op de vriendschapsbanden tusschen het Amerikaansche en het Fransche volk. „Heden ten dage, zoo zeide hij, be hoeven wij niet onze toevlucht te nemen tot rhetoriek of poëzie om uiting te ge ven aan onze vriendschap of de wereld te toonen, dat wij in 1939 aan uw zijde staan, zooals het Fransche volk in 1776 aan onze zijde stond. Wij noodigen de wereld uit,-een vergelijking te maken tusschen het geluk onzer volken en de zoo zeer geprezen discipline der dicta turen". MALTA VEILIG TEGEN AANVALLEN MALTA, 25 Mei (Reuter). —.Gouver neur Bonham Carter heeft in een alhier gehouden rede verklaard, dat Malta bin nen zeer korten tijd zoo sterk zal zijn, dat een aanval op het eiland een uiterst gevaarlijke onderneming zou zijn. Hij zeide, volledig op de veiligheid van Mal ta te vertrouwen. Sedert September was de sterkte van de luchtafweer verdub beld. Het Engeïsche Koningspaar in Canada. Een snapschot van het bezoek van Koning George en Koningin Elizabeth aan het Parlement te Ottawa PARIJS, 25 Mei (Havas) In Fraïï'sche regeeringskringen meent men, dat overeenstemming tot stand is gekomen over de essen tieele kwestie, die den grondslag vormt van de Fngelsch-Fransch- Russische onderhandelingen. Het Britsche kabinet heeft in beginsel goedkeuring gehecht aan een ac coord tusschen Frankrijk. Enge- and en Rusland tot rechtstreek- schen bijstand aan elkander. De deskundigen van het Foreign Of fice gaan thans een formule uit werken, waarin dit antwoord vast gelegd wordt. Deze formule zal zoo spoedig mo gelijk wellicht reeds heden aan de Fransche regeering worden voor gelegd. Wanneer de tekst goedge keurd zal zijn te Parijs en Londen, zal de Britsche ambassadeur te Moskou, Seeds, hem aan Molotof overhandigen, terwijl Bonnet er me- Voor de leden van het Engeïsche Parlement werden deze week te Northolt de meest moderne machine der Britsche luchtmacht gedemonstreerd. Een eska der passeert voor. de belangstellende toeschouwers. dedeeling van zal doen aan den Rus- sischen ambassadeur te Parijs, die door zijn regeering gemachtigd is de onderhandelingen te Parijs te voeren. In Fransche diplomatieke kringen denkt men, dat het Engelsch-Fransch- Russische accoord zeer snel zijn defini tieven vorm zal krijgen, misschien zelfs reeds vóór het einde van deze week, of anders in het beein van de volgende week. Het accoord. zon verduidelijken de genoemde kringen, zal ingevoegd wor den in het geheel der pacten, die een gecoördineerd svsteem vormen van ge- liike wederkeerige verplichtingen tot verzet tegen agressie of tegen nogingen tof nverhcersrhing in Europa. De aankondiging van Chamberlain dat de onderhandelingen met de Sovjet- Unie waarschijnlijk weldra met succes bekroond zullen worden, is aanleiding tot voldanen commentaar in de Britsche pers van alle richtingen, De Times zegt. dat het getuigt voor de diplomatieke be kwaamheid der onderhandelaars, dat reeds een zoo groote overeenstemming van opvattingen bereikt is. Bovenal be wijst dit. dat een sterke gelijkheid van doelstelling de onderhandelenden tot elkander heeft gebracht Het Poolsche telegraafagentschap pu bliceert het volgende omtrent de onder handelingen tusschen Engeland en Sov- iet-Rusland: „De houding van Polen ten aanzien van de onderhandelingen van Frankrijk en Groot-Brittannië met de URSS heeft geen enkele wijziging on dergaan, in strijd met berichten van sommige buitenlandsehe telegranfagent- schappen. Polen heeft geen enkele re den om die mogendheden te hinderen aangezien deze onderhandelingen geen nieuwe verplichtingen voor Polen in het leven kunnen roenon Polen heeft geen aanleiding bezwaren noch reserves te maken, hetgeen slechts zou kunnen ge schieden. wanneer de/onderhandelingen nadeel zouden toebrengen aan zijn be langen". De Duitsche pers toont zich volgens Havas geprikkeld door de te verwach ten overeenstemming tusschen Engeland en .Rusland. In hun commentaar op de aankondiging van Chamberlain spreken do bladen van een „capitulatie voor Moskou". De Lokal Anzeiger schrijft: „Uit de verklaringen van Charhberlain volgt, dat do Britsche regeering voor nemens is Moskou nieuwe voorstellen te doen on den grondslag der besprekin gen te Genève. Dit. zoogenaamd nieuwe plan schijnt een teruggrijpen op de Fransche compromis-formule te heteeke- rien. Het Britsche kabinet heeft gister morgen een besluit in dien zin gpnomen 7.oo vollrek. zich de capitulalie der Brit sche regeering en bet opgeven van de onafhankelijke politiek" Het hlad keert zich verder tegen ierier hijslandsplan. dat het „een br.utale en duidelijke om. singeling van Duitschland" noemt. LONDEN, 25 Mei (Reuter). De Turk- sche ambassadeur, Tevfik Aras, heeft aangezeten aan een diner in het Lager huis als gast van de parlementsleden, behoorende tot de „Imperial Policy"- groep. Hij hield in het Fransch een rede, waarin hij den nadruk legde op de nauwe overeenstemming tusschen Tur kije en Engeland. Voor het eerst sedert den oorlog heeft Turkije in Engeland materiaal besteld voor zijn spoorwegen. De order, welke de grootste, exportorder is. die sedert ja ren in Engeland is geplaatst, heeft be trekking on -58 locomotieven, voor reke ning der Turksche regeering, welke on geveer een millioen pond sterling zullen kosten. Ravage aangericht op een onderneming MED AN, 25 Mei (Aneta). Eerst heden is bekend geworden, dat in de omgeving van Medan eergisteren een cycloon heeft gewoed. Eerdere berichten kwamen niet door, daar de telefoonlijn beschadigd was. Op het emplacement van de ta baksonderneming Soengeimentjirin (Arendsburg) zijn acht reusachtige boomen ontworteld. Een der boomen kwam neer op een materiaalschuur, waarin zich vijf koe lies bevonden, een koelie is gedood en vier zijn gewond. Een andere boom stortte op de bijgebouwen van een as sistentenwoning, terwijl ook een koelie huis door een vallende boom werd ver nield. Vier droogschuren, met tabak ge vuld, zijn ingestort, een aantal andere ernstig beschadigd. De schade wordt echter door verzekering gedekt. De ver uieling aan de nog 1e veld staande ta bak is van weinig beteekenis, daar deze reeds voor het grootste gedeelte is afge- oogst. De cycloon hield drie kwartiei aan, zoodat de onderneming thans een beeld van ware ravage is. BRITSCH-DUITSCHE WRIJVING LONDEN, 25 Mei (Reuter). De twee Britsche leden van het „wereldcongres voor ontspanning en vrijen tijd" hebben voor het lidmaatschap bedankt. In een brief aan het secretariaat van het con gres, dat te Berlijn is gevestigd, ver klaart de secretaris van den nationalen raad voor de volksgezondheid voor Enge land en Wales, dat het helaas steeds duidelijker wordt, dat de beweging in Duitschland voortdurend meer gebruikt wordt als een werktuig van politieke propaganda. Hij klaagt eveneens over aanvallen op het internationale arbeids bureau, op den directeur hiervan en op den president der Vereenigde Staten. TT ET programma van den derden dag van het be zoek onzer Koningin aan Bel gië wordt grootendeels inge nomen door een bezoek aan de watertentoonstelling te Luik. Vanmorgen te 10.55 uur zijn Koningin Wilhelmina en Koning Leopold per specialen trein van Brussel naar Luik vertrokkenLangs den weg van het paleis naar het Noor derstation had zich een nog vrij groote menigte opgesteld die de beide vorsten bij het voorbijrijden hartelijk toe juichte. Vooral op het plein voor het station was het druk. Ofschoon er een half uur voor het vertrek geen perronkaar tjes meer werden afgegeven, stonden toch zeer vele nieuws gierigen, die er blijkbaar vroeg voor waren gekomen, in de fraai versierde stationshal. Ook hier klonk bij het passee- ren der beide vorsten luid gejuich. De reis naar Luik werd mee gemaakt door hef voltallige gevolg der beide Majesteiten, waaronder zich ook de Neder- landsche gezant te Brussel en de Belgische gezant te 's-Gra- venhage bevonden. HAARLEM, 25 Mei. Terwijl het drama in de Hertzogstraat, waarbij een 25-jarige verzekerings agent om het leven is gekomen, nog versch in het geheugen ligt, heeft zich thans opnieuw in Haar lem-Noord een afschuwelijk dra ma afgespeeld. In den afgeloopen nacht heeft n.l- de 33-jarige elec- tricien, C. G., in zijn woning aan de Kaninefatenstraat eerst zijn 26-jarige vrouw en daarna zijn tweejarig dochtertje met een bei tel vermoord. Daarna poogde hij zichzelf van het leven te berooven, hetgeen echter mislukte. OMSTREEKS halfeen werden omwo nenden gewekt door hulpgeroep in de stille straat. Het bleek, dat de kostganger van G., de 36-jarige H., in nachtgewaad naar huiten was gesneld om hulp te halen, daar G., na een woor denwisseling, zijn vrouw met een beitel Ie lijf was gegaan. H., die in een kamer naast die van het echtpaar slaapt, was door het tumult wakker geworden en had de vrouw te hulp willen snellen. Toen G. zich echter ook togen hem keer de, was, H. naar builen gehold. In zijn haast had hij echter de voordeur in het slot geslagen. Door zijn geschreeuw ont waakten de huren en één hunner, de heer W., trachtte zich toegang tot de woning te verschaffen. Hij moest daar- (oe een ruit inslaan, waarbij hij zich ernstig aan de rechterarm verwondde. In het portaal onder aan de trap vond hij de vrouw van G., badende in haar bloed. G.. die door het dolle heen was, stak en sloeg haar met een heitel. Door de kwetsuren aan zijn arm was de heer W. echter niet in staat G. te overmeesteren, en om dat G. ook hem te lijf wilde gaan, moest hij wel retireeren. Inmiddels was de politie gewaar schuwd cn toen deze arriveerde, ging men opnieuw de woning binnen. Het bleek, dat de vrouw van G. ten gevolge van de steken en de slagen met den bei- fel en het groole bloedverlies reeds was overleden, zoodat geneeskundige hulp niet meer mocht baten. Op de slaapka mer deed men nog een gruwelijke ont dekking. Met den beitel, waarmede hij zijn vrouw van het leven had beroofd, had G. ook zijn tweejarig dochtertje ge slagen en gestompt, waardoor de kleine vrijwel direct gedood moet zijn. Vervol gens had hij zichzelf met den heitel in het onderlichaam gestoken en jvas, met het lijkje van zijn kind in de grmen ge klemd, op bed gaan liggen. Nadat zijn wonden door een dok ter waren verbonden, werd G. naar het St. Elisabeth gasthuis overge- i bracht. Men vreesde aanvankelijk voor zijn leven en daarom werd hem j terstond een verhoor afgenomen. Hieruit bleek, dat G. Zaterdag j.l. uit het ziekenhuis was ontslagen, waar hij een blindedarmoperatie had ondergaan. Hoewel de geneesheeren hadden ver klaard, dat hij geheel genezen was, meende G. echter, ongeneeslijk ziek te zijn. Dit idee-fixe heheersehte voortdu rend zijn gedachten, en gisteren besloot hij zijn vrouw en kind van het leven te berooven, om daarna zelfmoord te ple gen. Reeds gistermiddag had hij den beitel van den zolder gehaald, welke hij als werktuig bij zijn afschuwelijk plan wilde gebruiken. G., die reeds gcruimen tijd werkloos is, staat in de straat waar hij thans vier jaar woont, als stug en onvriendelijk bekend. Hij bemoeide zich nooit met iemand. De lijken der beide slachtoffers zijn naar het St. Elisabeth ziekenhuis over gebracht. waar rir. Hulst uit Leiden de sectie zal verrichten. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN SPANJE MALAGA, 25 Mei (D.N.B.). Gis teren zijn bij het aanbreken van den dag in de nabijheid van Campannillas de expressetrein Malaga-Sevilla en de express Cordoha-Maiaga met elkander in botsing gekomen ten gevolgd van een verkeerden wisselstand. Er vielen zeven dooden en veert'g gewonden. W eerverwachting Voor Twente, Achterhoek en Limburg: Koeler overdag, meest zwaar bewolkt, later eenige lichte regen, zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Voor het overige gedeelte van ons land: Iets koeler overdag, ge deeltelijk bewolkt, droog weer, meest matige N. tot N.O. wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1