35 Jaar Pesie's Bad Jongensstad: De Militaire prestatietocht wordt weer gehouden Het nieuwe gebouw van den Nederlandschen Middenstandsbank Een verdienstelijk burger PRINS BERNHARD BIJ MILITAIREN PRESTATIE-RIT Te paard, te voet en per rijwiel r AUTOTOCHT Ouden van dagen r Wordt Woensdag a.s. officieel geopend Een film naar de werkelijkheid Pater Flanagan en zijn werk 2e BLAD PAG. 1 AMEKSFÜORTSCH DAGBLAD Lio.il.-» ..U LC. r.tEl 11 j} Prins Bernhard onder de deelnemers VANMORGEN vroeg startte een tach tigtal ruiters van de Prins Willem III kazerne aan den Heiligenberger- weg. Het warirn de deelnemers aan den tweedaagschen militairen prestatietocht, die dit jaar voor de vierde maal onder auspiciën van de algemeene vereeniging van Nedcrlandsche reserve-officieren ge houden wordt. Met deze sportieve uit- houdingsproef gaat het den goeden kant op. Het stijgende aantal deelnemers be wijst dit wel. In 1936 volbrachten twaalf in schrijvers den tocht, een jaar later kwamen alle vier en twintig in goe de conditie aan het eindpunt, terwijl in 1938 een vijftigtal personen den prestatietocht volbracht. En nu waren het er ongeveer tachtig, die aan de proef deelnamen. Onder hen was ditmaal ook Z.K.H. Prins Bernhard. die op zijn schimmel Bunny, meereed. Het eerste gedeelte van het ruiterpar- cours voerde door de in lentezon gehulde Treekerbosschen naar het Jagershuis in Zeist, waar de eerste verplichte rust van een half uur moest worden gehouden. Deze rustpooze beteekende tegelijker tijd het einde van het „gasgevaar". Zooals bij den prcsatietocht immers het geval is, wordt bij ieder der drie onder deden 40 k.m. te paard, 25 k.m. te voet en 60 k.m. per rijwiel een half uur gasgevaar gesuggereerd. De deel nemers zijn dan verplicht, het gasmas ker voor te doen en de helm op te zet ten. Na het intermezzo te Zeist werd de rit hervat. Een fraai parcours leidde toen terug naar de kazerne aan den Heiligenbergerweg. Hier vond een kort oponthoud plaats, waarna een aanvang werd gemaakt met het wandelparcours, dat over Hamcrsveld en Woudenberg leidde. Het slot van den eersten dag werd gevormd door een rijwiclparcours van 60 k.m. lengte, dat de deelnemers door Bilthoven en Den Dolder voerde. De rijders zullen nog over hun stuur ge bogen zitten, wanneer dit blad onder de rotatiepersen draait.... Wij willen er nog even aan herinne ren. dat deze prestatietocht zuiver als uithoudingsprocf moet worden opgevat. Een „winnaar" kan er dus in den ge- bruikelijken zin des woords niet zijn. Wèl worden er onderscheidingen uitgereikt, doch deze hebben betrekking op andere factoren dan snelheid en overige wed strijdnormen. Hoofdzakelijk zal gelet worden op de conditie, waarin ruiter en paard binnenkomen. Verleden jaar was het Rotterdam- sche hoofdinspecteur van politie Versloot, die den zilveren beker uit han den van generaal Snijders ontving. De overste van den generalen staf De Bruin legde beslag op de generaal Snijdere medaille en de tweede luitenant Hey- mans kreeg verleden jaar. als jongste deelnemer die den tocht volbracht, de medaille der regelingscommissie. Het deelnemen van Z. K. H. Prins Bernhard verleent dit jaar een bijzon der karakter aan den tocht. De andere officieren hebben de spor tieve Prinselijke geste beantwoord met een beleefdheidsgebaar: het was van morgen Prins Bernard om half zes was hij in gezelschap van jhr. Beclaerts van Blokland gestart aan wien de eer gegund werd. als eerste het ruiter- paivours te beëindigen. Bij zijn aan komst verklaarde de Prins, zich goed in vorm te gevoelen. Na zich bij de jury gemeld te hebben, die in een der gebouwen op het terrein der Cavaleriekazerne zetelde, ving Z. K. H. precies om elf uur het voetparcours aan. Totnutoe heeft deze uithoudingsproef een zeer prettig verloop gehad. Er heerschte een opgeruimde stemming on der alle deelnemers. Hoewel de zoo plot seling doorgebroken voorjaarszon fel schijnt, heeft men niet over te veel warmte te klagen, daar er gelukkig een verkoelende wind waait. Hoe goed alles gaat, blijkt ook uit het feit, dat de me dische dienst na het ruiterparcours slechts twee kleine gevallen in behan deling hoefde te nemen. De generaal-majoor A. R. van den Bent, adj. i. b. d. van H. M. de Konin gin, commandant der IVe Divisie, be velhebber in de vierde militaire afdee- ling, heeft vanmorgen het ruiterpar cours in gezelschap van een aantal an dere officieren in tegengestelde richting gereden. Zoodoende zag hij alle deel nemers aan zich voorbijgaan. Deze spor tieve belangstelling van den generaal- majoor wordt uiteraard door de orga- niseerende vereeniging op hoogen prijs gesteld. fN BOSCH ETO HFlDfi Zü-TGO ÖASt VOOS BEAND6EVAAB DUè OP6ECW5T. *7ATERDAG 3 Juni: elfde autotocht voor de Ouden van Dagen! Voor u de aankondiging van een jaarlijksch gebeuren, voor de oudjes echter de gebeurtenis van het geheele jaar. Een prettige, wellicht zonnige dag, waarop zij volop kunnen gemeten van de prachtige natuur en indrukken opdoen, genoeg om er een geheel jaar over te praten. Om dezen dag in alle opzich ten te doen slagen is geld noodig, zelfs veel geld, daarom vraagt het comité Autotocht Ouden van Dagen" uw al ler steun voor dit sympathieke doel. Giften, groot of klein, worden gaar ne ingewacht bij onderstaande leden, of door storting op het gironummer van het Amersfoortsch Dag blad: 47910 met vermelding, Auto tocht Ouden van Dagen. Mevr. C. Camerling Helmolt- van Ketwich-Verschuur, Pau- lus Buyslaan 22. Mevr. Tydeman-Falck, Prinses Marielaan 1. Den heer M. M. A. Ramselaar, Langestraat 50. Den heer J. Stam, Schimmel- penninckkade 8. v TEMPERATUUR IN PESIE'S BAD De temperatuur van het water in Pesie's bad was hèdenmorgen 66 gr. F. of 19 gr. C. T IEPEN en morgen wordt de twee- JLJ. daagsche militaire prestatie tocht gehouden, waaraan ook Prins Bernhard deelneemt. Op deze toto, ge nomen bij het Jagershuis te Zeist tij dens een controle, ziet men v.l.n.r. eerste luitenant der artillerie Klcyn. secretaris der regelingscommissie, Prins Bernhard op „Bunny", eerste luitenant jhr. Beelaerts van Blokland, adjudant van dén Prins, en eerste lui tenant-paardenarts de Monyé. chef van den veterinairen dienst van den prestatietocht J BURGERLIJKE STAND 25 Hal Ondertrouwd: M. Graaff en A. Albers. J. J. ter Wolbeek en A. B. Lancee. J. Heideveld en Chr. C. R. W. van Hat- tum. M. K. van Mechelen en S. M. dè Bie. W. Th. Fijnonberg en M. A. Note- boom. J. Braam en G. Leijenhorst. J. M. J. Mols en M. W. ter Hoeven. J. M. Zwei- pfenning en C. B. Bakker. G. Kuithof en J. Kamerbeek. J. Brouwer en A. Olden- hof. Getrouwd: G. Saan en F. H. A. Klijn. J. M. de Graaf en Z. E. Timmèr. L. F. van Alphen en H. J. Weijtenburg. J. H. ten Hove en E. Bfankesteijn. Drie generaties Pesie hebben het exploiteeren van zwembaden tot hun levenstaak gemaakt. Wij hebben de wenschen van ons publiek vernomen en begrepen. Ons pad legt hiervan, meer dan woorden kunnen doen, getuigenis af. Ook voor U staan wij klaar. Ook U staat dat heerlijk beschutte, uiterst gunstig gelegen, hoogst comfortabele, zeer hygiënische en toch zoo bijzonder 'gezellige bad ten dienste. Waarom zouden wij U niet in korten tijd het zwemmen kun nen leeren, terwijl vóór U reeds duizenden andere „goede zwemmers" door PESIE'S BAD afgeleverd zijn? Komt U ook in Uw eigen belang, hierover eens vrijblijvend met ons praten, maarstelt het dan ook niet langer uit en doet het vanavond nog of morgen. De tarieven zullen U meevallen. ST. ANFRIDUSSTRAAT 28-30 TEL. 925. Naar buiten geheel in terra Nova VANDAAG is de pers in de ge legenheid geweest het nieuwe gebouw van de Nederlandsche Middenstandsbank aan den Utrecht- scheweg naast hotel „De Witte" te bezichtigen. Wij mogen hier gerust spreken van een nieuw gebouw, daar de villa, welke indertijd be woond werd door de familie Bonk, geheel gerestaureerd en gefun deerd is. Vooral het uiterlijk heeft een gron dige wijziging ondergaan. De archi tect van de Nederlandsche Mid denstandsbank, de heer P. J. S. Pie- ters, komt de eer toe, dat hij het voorkomen van het bankgebouw wel zeer aantrekkelijk gemaakt heeft door het geheel op te trekken in terra nova. De kleur doet het bij zonder goed en steekt mooi af tegen het groen van de boomen en den aardigen voortuin met de afschei ding van muur en roodkooper hek werk. Ook het inwendige van het village bouw heeft heel wat wijzigingen moe ten ondergaan, voordat het geschikt was als bankkantoor. Links van den ingang komt men in een hall, welke toegang geeft tot het bediendenkantoor, dat afgescheiden is door een fraai handgesmeed hekwerk. Het kantoor is licht en ruim en frisch van kleur, geheel naar de eischen des tijds. Naast deze ruimte heeft men aan de voorzijde van het gebouw de wacht en spreekkamer, welke het met haar grijs-blauwe kleuren goed doet. Tus- schen kantoor en wachtkamer heeft men toegang tot een aparte kas voor effectenzaken, hetgeen in het belang is Het streven van een priester die in de menschelijke goed heid geloofde AAN den straatweg, twintig kilo meter buiten de stad Omaha in den Amerikaanschen staat Nebras ka, te midden van een landschap van Korenakkers en rechte, door populieren omzoomde wegen, dat aan ons Limburg aoet denken, verrijst een hoog gebou wen-complex. streng als een kerkorgel en toch in zijn lichten bakstcenbouw met iets van een visioen, de jongens stad van den Ierschen priester. Pater Flanagan. Hier werd een levensideaal, een ideaal van wilskracht en innerlijke goedheid, dwars door alle moeilijkbeden heen, tot leven gebracht. 275 Jongens, zonder tehuis, zonder innerlijke remmen, zonder levensdoel, werden hier liefderijk opge nomen en leerden op hun beurt het leven achten en liefhebbon. Zij komen van de straat, zij komen soms na weken lange tochten uit Chicago, uit New York, uit St. Louis en uit Kangas City. Zij komen naar hun laatste redding. Achter elk der jongens ligt een levens drama van vorwaarloozing, misdaad en tuchteloosheid. Zij komen enzij blijven. Zij komen vrijwillig en zij zouden vrijwillig kun nen gaan. Want deze jongensstad is geen tuchtschool, geen verbeteringsge- sticht. Rondom deze gebouwen is geen omheining van prikkeldraad; zij liggen temidden der tuinen, open erven en akkers van Jongens-Stad. In deze stad zijn vele kapellen, maar geen gevange nis. Zij wordt bestuurd door de jongens zelf, door de ..safety-guards", die zij zelf kozen, door den jongen-burgemees ter. Ieder leert hier het vak zijner keu ze. En 95% van de duizenden en dui zenden jongens, die in twintig jaar Pater Flanagan's ideaal van den mensch. die goed is, in praktijk leerden brengen, werden*burgers, die, zonder onderscheid van ras, geloof of huids kleur, de idealen van den staat oprecht leerden dienen. Groote moeilijkheden gingen aan de wording van deze unieke stad ter wereld vooraf. Toen als jong priester Pater Fla nagan uit den biecht van een ter dood veroordeelde do overtuiging kreeg, dat geen jongen slecht geboren is. en hij den rechter vijf belhamels vroeg om in een armoedig gehuurd huis groot te brengen, kreet men zijn poging uit voor sentimentcele waanzin van een zacht moedige. Men beschouwde zijn eerste tehuizen als een gevaar voor de buurt waari zij gevestigd waren. Zijn bis schop wilde den vurigen priester liever een kleine parochie geven, dan hem te plaatsen in den maalstroom van het leven. De almachtige kranten-concerns van Omaha gaven slechts noode hun steun, en dan nog op voorwaarde, dat bij de eerste incidenten en mislukkin een bun waarschuwende stem het pu blieke geweten zou wakker schudden. En vele gevaren hebben in twintig jaar Jongens-stad bedreigd. Uit de archieven der stichting, uit de herinneringen van den thans nog in de kracht van zijn leven werkzamen Pater Flanagan hebben de scenario schrijvers den rijken stof voor deze edele en exceptioneclc film geput. En onder groote instemming van Pater Fla nagan gaf men den moeilijke hoofdrol van den volkspriester aan den acteur, die zich deze nobele opgave zoo bij uit stek waardig had getoond: Spencer Tracy, den priester uit San Francisco, den Manuel uit Captains Courageous. Mickey Rooney, merkwaardig spiritueel acteurstalent in wording, vertolkte als Whitcy min of meer alle moeilijkheden in den jongensaard, alle mogelijkheden van een nimmer geheel verworden ka rakter. Norman Taurog. kinderregisseur bij uitnemendheid sinds hij Jackie Coo per in Skippv regisseerde en de straat- jongcnsfilm Schooiertjes maakte, regis seerde deze jongens, deze havelooze ben de. in wie langzamerhand de kromge groeide, platgeslagen plant recht trok. De film van Pater Flanagan's Jon gens-stad (Bovs Town) is een speelfilm, een film voor elk publiek, en zelfs voor het meest verwende bioscooppubliek. Zij is een film, waarin drama en humor uit het leven zelf gegrepen zijn en waar in het spel in dienst staat van het leven zelf, van „Boys Town" bij Omaha. Metro-Goldwyn-Mayer wilde Pater Flanagan betalen voor dit unieke sce nario. Maar de vrome vader aanvaardde slechts wat hij als noodzakelijke gift voor zijn stad noodig had: slechts luttele procenten van wat de filmmaatschappij hem bood. En Mctro-Goldwvn-Mayer kon zich. uit naam van een innig dank baar publiek, slechts revancheeren door aan het hospitaal van „BoysTown" een nieuwe vleugel te bouwen ter blijvende herinnering aan wat een film uitdroeg over de geheele wereld: Pater Flana gan's werk, dat materieel gesproken beteekende, dat voor eiken jongen, die hij in zijn stad opnam, aan de staat 8 10.000 werd besnaard, alleen al voor politie- en justitie-bemoeiingen. Vanaf Vrijdag a.s. draait deze film in Grand Thé&tre. van de clientèle, welke vertrouwelijke zaken wil behandelen. Achter het bediendenkantoor is een wisselafdeeling, waar ook de typisten komen te zitten. Daarnaast, achter in het gebouw, is de kamer van de directie, waar, dank zij geluiddempende ramen en deuren, geen geluid van buiten bin nendringt. Ook in deze kamer troffen ons weer het comfortabele en de frischheid van kleuren. Een trap voert naar beneden naar de kluis en de couponkamers. Dank zij een 40 c.m. dikke nieuwe Lipsdeur en enorm zware betonmuren, mag deze bomvrije kluis als onneem baar geacht worden voor ongewenschte gasten. De muurdikte bedraagt onge veer 75 c.m. In de kluis is een nooddeur, welke evenmin te forceeren is. Verder is er beneden nog de machine kamer voor de centrale verwarming. Op de tweede verdieping woont de con cierge, terwijl verder eenige kamers men mag wel zeggen kantoorlokalen vrijgehouden zijn in afwachtig van eventueelc huurders. Achter het gebouw is nog een stuk tuin, dat aansluit op de nieuwe auto parkeerplaats van hotel „De Witte". Met al mogen wij wel zeggen, dat de Ned. Middenstandsbank, directeur de heer G. Sleyt, die ons vanmorgen in ge 'zeischap van den opzichter, den heer Brom, rondleidde, een mooi en modern gebouw rijker geworden is, dat boven dien op een centraal punt „Wall- street" hoorden we fluisteren! ge legen is. Woensdag 31 Mei a.s. heeft de offi- cieele opening van het gebouw plaats. Rest ons nog te vermelden, dat archi tect de heer P. J. S. Pieters uit Amster dam is; aannemer de firma Joh. van Keulen en Zn.; de centrale verwarming verzorgd werd door de N.V. Wolter ros; het schildersweek door de firma Eijgenbrood en Reems; het fraaie stuca- Dros; het schildeerwerk door de firma v. d. Brink en de electrische installatie door de firma B. Schooleman. KANTONGERECHT IN Hilversum woont een man, die lid is van de Vereeniging Veilig Verkeer. Een lofwaardig lidmaat schap. Deze man bezit een dancing, wel ke hij laat beheeren door een filiaal houder of barkeeper, zooals dat ge woonlijk heet. Zelf is hij zoo'n bo venste beste, dat hij nooit in z'n dancing komt. Hij heeft twee zoons, die als jon ge bolwerkjes onzer goede, maat schappelijke orde, bij de politie on zer Noordelijke provinciën zijn in gedeeld. Al deze gegevens werden vanmorgen voor het kantongerecht door Mr. Kooien opgesomd, om een onverantwoordelijke en onsympa thieke daad te verklaren, of althans, om haar in een dusdanig schrille te genstelling tot den persoon van den bedrijver te plaatsen, dat men daar door het geheel als een samenloop van tegenwerkende omstandigheden zou kunnen beschouwen. Op een dag werd een autobus van de firma T. door een snel rijdenden auto gesneden en aan het. spatbord bescha digd. De chauffeur zette den roekeloozen rijder na, en wist hem tot stoppen te dwingen. De man uit Hilversum kwam uit z'n wagen en foeterde de rond hem staande menschen, die slechts door een gelukkig toeval niet tot zijn slachtoffers behoorden, danig uit. Hij was sterk on- dor den invloed van alcohol. Op een wijze, die een onaangenaam licht werpt op 's mans karakter, behandelde hij de hem verbaliseerende agenten. Het is geen gemakkelijke taak om het baantje van zulk een man schoon te ve gen, vooral niet, als het blijkt dat zijn verleden, uit juridisch oogpunt, al even min vlekkeloos te noemen is. Het mate riaal dat den verdediger ter beschikking stond, om er een gunstigen indruk van den verdachte mee te geven, bleek ook verre, van deugdelijk: De mentaliteit van iemand, die een dancing exploiteert, terwijl hij zich Ie deugdzaam voelt, om zelf zoo'n wereldsche gelegenheid te be zoeken, wijst op een moreele inconse quentie. De ambtenaar van het O.M., Mr. Al- barda, vond het feit. dat ontbloot van de bijkomende omstandigheden, een tref fende gelijkenis vertoont met het on langs in Enschede gebeurde dermate ernstig, dat hij voor het snijden honderd gulden boete en voor het onder invloed verkeeren, een jaar ontzegging van rij bewijs benevens een maand hechtenis vorderde. De kantonrechter legtje de naar om standigheden milde straf van 25 voor hèt snijden en 150 of dertig dagen plus een half jaar ontzegging rijbewijs voor de dronkenschap op. Door het aanplakken van een papier op het huis van zijn moeder trachtte een man onze staatkunde in betere banen te leiden. Dit nobel streven had echter niet de adhaesie van de moeder in kwestie, noch van de buren. De kantonrechter ried den delinquent, on der oplegging van een gulden boete aan, om, alvorens de zaken des lands te reorganiseeren, de houding tegen over zijn oude moeder eenigszins t« herzien. Twee oude, doch met verstand en overtuigingskracht begaafde heertjes hadden een schoorsteen van hun dub' bel huis afgebroken, zonder het ge meentebestuur daarvan, zooals de Maarnsche bouwverordening cischt, in kennis te stellen. De redenen, die zij daarvoor opgaven, waren dermate be grijpelijk en aanvaardbaar, dat zoowel de ambtenaar van het O.M.. als de kan tonrechter, de onwettigheid van ge noemd feit constateerend, geen straf oplegden. Een ongeschoold, doch begaafd rede naar was daarop aan het woord. In overtuigende volzinnen, met schijn baar onomstootelijke logica, negeerend wat zijn zaak niet ten goede kwam, uit den treure herhalend, wat zijn sterke punten waren, verdedigde deze menschkundige krantenlooper, dat het zijn goed recht was, oud papier te ver- koopen (en paardenmest, zei de kan tonrechter). Zonder paardenmest sprak de krantenverkooper tegen. Maar zon der boete kwam hij er niet af. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gister avond 259 wagens aangevoerd. GRAND THé&TRE Vanaf Vrijdag 19 Mei vertooning van de film Marionetten. Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dagen 8.15 nam Zaterdag en Woensdag ma- tinée om 2.30 uur. CITY THEATER. Vanaf Vrijdag 19 Mei vertooning van de film „Robin Hood", Voorstellingen: Zondag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 uur doorloopend. Overige dagen 8 15 uur nam Woensdag en Zaterdag mati- née om 2.30 uur. REMBRANDT-THEATER. Vertooning van de films „Een spannende avond" en „De Spookhengst", *-• GILDEHUIS. Voorjaarstentoonstelling A, K. G. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL, Muurhuizen 9. R.K LEESZAAL - Wüersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. STERHUIS Beekenst.laan 6. Voor alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. MUSEUM FLéHITE. Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 14 uur. uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 1012 en 1.303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toegang). AMICITIA. 26 Mei. Mij. voor Nijverheid en Handel. Alg. vergadering. 8 uur. DE VALK. 27 Mei. Derde lentefeest van Bert Kamperman, 9 uur. OPENLUCHTTHEATER BIRKHOVEN. - 29 Mei. Meeting Blauwe Weekactie. uur. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. 3 Juni.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5