EERSTE KAMER BEGINT AAN INDISCHE BEGROOTING Faun's woiiclerlijlie avonturen Schaduwen aan de kust Aandrang tot sterkere maritieme macht Optimisme niet gemotiveerd KREYMBORG De „Dagbladpers" vraagt uitstel VIER DOODEN BIJ auto-ongeluk Radio-programma's Voedt Uw huid 's nachts met Purol Fa. M. R. N. OOSTERVEEN LANGESTRAAT 42 - TELEF. 77 GLASTRA'S VISCHHANDEL J. Jefferson Farjeon Se BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 25 MEI 193# 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. De Eerste Kamer kwam hedenmiddag om half twee bijeen onder voorzitter schap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk. Aan de orde zijn de wetsontwer pen goedkeuring van de besluiten van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië tot vaststelling van onderscheidene afdeelingen van de begrooting van Nederlandsch Indië voor 1939. De heer Vijl brief (S.D.) is niet te vreden met betrekking tot de werkloos heidsverzekering. Spr. betwijfelt den ernstigen wil van de regeering om een behoorlijke verzekering in te voeren. Spr. is van oordeel, dat de vorming van vakorganicsaties wordt belemmerd door de staatsregeling. Er is geen reden meer om communistischen invloed te vreezen. Spr. vraagt, wanneer de regeering zal overgaan tot liquidatie van het Boven- Digoel-kamp. De heer Vijlbrief spreekt een woord van sympathie uit voor het volk van Timor, dat door den watersnood zoo zeer geleden heeft. Ten aanzien van den hongersnood in Bodjonegoro is spr. van oordeel, dat deze ramp had kunnen worden voorko men. Spr. becritiseert de wijze van con troleeren der voedselvoorziening. Spr. vraagt een grondig onderzoek te doen instellen, op dat een dergelijke ramp zich niet zal herhalen. De regeling van het lager onderwijs kan spr.'s goedkeuring niet wegdragen. De minister zorge, dat er een_ vol doend aantal openbare scholen is om aan de behoefte daaraan te voldoen. Ten aanzien van de oliewinning bepleit spr. staatsexploitatie en een beperking van het aantal Sa-contracten. Spr. acht een groot nadeel, dat de winsten hoofd zakelijk particuliere maatschappijen ten goede komen en bovendien grootendeels naar het buitenland gaan. De overheid heeft geen redelijk aan deel in de winst. Dit alles pleit voor staatsexploitatie. Spr. constatee: t dat ue minister geen rechtstreeksrh ant.vord geeft op den wensch naartwee of drieslagschepen, in het verslag geuit. Is de beslissing over de slagschepen al gevallen? De waarde dezer schepen is twijfelachtig, de kosten zijn daarentegen enorm. Vice-admiraal Quant heeft, blijkens de pers, den wensch naar slagschepen gauit. Aan den anderen kant wordt verster king van de luchtmacht aangeraden. Met het oog op de dreigende slagsche pen is het niet verwonderlijk, dat thans weder het vraagstuk van de kostenver deling ter sprake wordt gebracht. De lasten voor Indië zouden ondragelijk worden. Spr. hoopt, dat de minister een blijvend afwijzend standpunt tegen over" de slagschepen zal innemen. Spr. kan de aangevoerde argumen tatie voor de afwijzing der petitie-Soe tardjo niet aanvaarden. De heer de Savornin Lohman (C.H.) sluit zich aan bij de woorden van deelneming door den vorigen spr. uitgesproken, met de geteisterde be volking van Timor Spr. is van oordeel dat het optimisme weinig gemoti veerd is. daar hel tekort van den ge wonen dienst na de suppletoire he- grootingen geste gen is met een der de. het totale te kort met ongeveer 08 millioen gul- Savornin Lehman boden. F.r zijn enkele lichtpunten: de verbeterde suikersituatie b.v.. Spr. heeft vertrouwen in den Gouverneur-Gene raal; deze zal aan de moeilijke finan- cieele situatie het hoofd kunnen bieden. Hij waardeert de economische samen werking tusschen de gebiedsdeelen en wijst op het rapport-Hart. Wat de afwijzing van de petitie Soetardjo betreft, hier hebben wij een duidelijk gemotiveerde afwijzing van de reconstructie van het im perium. Spr. brengt de regeering hulde voor haar positieve „neen" en voor de wijze, waarop zij dit deed. Spr. heeft respect voor de houding van den minister, die niet de rol van hervormer wenscht te spelen, in het belang van de soliditeit van het rijksgebouw. Handhaving van de rijkseenheid wordt meer en meer gezien als duur zaam ideaal. Het uitrekken van de banden is gevaarlijk. Een Nederland sche regeering kan alleen consolidatie nastreven, geen liquidatie of desinte gratie. De petitie-Soetardjo moest dus worden afgewezen. Het zou een groote fout zijn, wan neer het Nederlandsche gezag zou wor den uitgehold, daar dit hot begin zou zij nvan een hoogst tijdelijke onafhan kelijkheid. Wat de staatsrechtelijke organisatie van de maritieme verdediging betreft, deze acht spr. niet in alle opzichten bevredigend. Voor samenstelling e.d. is de minister van defensie, voor het be heer e.d. is de minister van koloniën aansprakelijk. Ten aanzien van de verdediging is de G.G. alleen verantwoordelijk jegens den minister van koloniën. Men mag deze organisatie tegen woordig niet meer als ressort-aan gelegenheid zien. De verdediging van Indië is geen locaal, doch een imperiaal belang. Men moet op alle mogelijkheden zijn voorbereid, al loont het In de nractijk wel. Den laatsten tijd is de toestand in het Verre Oosten veel gevaarlijker ge worden. Spr. hoopt, dat de regeering het vraag stuk onder de oogen zal zien. Onze veiligheid in het Verre Oosten is er niet minder op achteruitgegaan dan die in Europa en onz maritieme kracht is niet voldoende om het hoofd te bieden aan de vele gevaren. Het Ne derlandsche volk is zich nog niet vol doende van de gevaren bewust, even min van het feit, dat wij het middel- Waarom kari Waarborg-Kleeding zoo billijk in prijs zijn? Omdat KREYMBORG too scharp CONCURREERT Waarborg-Kleeding alléén bij Gelderman punt zijn van een wereldrijk", met 70 millioen onderdanen, dat wij het derde koloniale rijk zijn. Ten aanzien van Indië staat ons vol!, te veel op defaitis1 tisch standpunt. Gelukkig begint een heter inzicht baan te breken. De vloot is jarenlang het slachtoffer geweest van het uitspelen van verschillende marine-deskundigen tegen elkaar. De tijd om te aarzelen is voorbij. Spr. kan niet beoordeelen. of wij moeten hebben slagschepen of slagkruisers, doch wel, dat een aanzienlijke uitbreiding van onze maritiemo kracht in het Oosten noodzakelijk is. Nederland zal moeten offeren. Ook Indië. Wij betalen nog geen 25 gulden per hoofd per jaar voor de defensie, de Engelschen 125 gulden. De heer Gelderman (Lib.) is van oordeel, dat tijdige maatregelen de ge volgen van hongersnood en epidemieën hadden kunnen verzachten. Niettemin is spr. van oordeel, dat de gezondheids toestand in Indië aanmerkelijk is vooruitgegaan. Een groote moeilijkheid is, dat men moet zorgen, dat voor het janrlijksche be volkingsaccres van Java van enkele honderdduizenden, een behoorlijke be staansmogelijkheid bestaat. Ten aan zien van de indus trialisatie acht spr. de mogelijkheden voor do klein-in- dustrie beperkt. Ook van de groot industrie op Java mag men niet te veel verwachtingen hebben. Van de econo mische samenwerking heeft men al gemeen te booge verwachtingen. De re geering volgt den gulden middenweg. Gaat het ingrijpen van verschillende regeeringsinstanties niet dikwijls te ver? Spr. wijst op do moeilijkheden met de kapokcentrale. Spr. hoopt, dat de minister zal trachten zooveel mogelijk concessies van Nederlandsche zijde te verwerven. Ten aanzien van de transmigratie is spr. van oordeel, dat ook Zuid-Sumatra en Celebes goede gebieden daartoe op leveren. Het belangrijkst acht spr. de inten- siveering van den landbouw. Ten aanzien van de petitie-Soetardjo meent spr., dat de beslissing van den minister juist geweest is. Er zijn geen verwachtingen gewekt, die niet vervuld kunnen worden. Spr. neemt aan, dat de benoeming van mr. Jonkman als voor zitter van den Volksraad juist is ge weest. De bestuurshervorming is in de bui tenbezittingen nog in een beginstadium. Het is juist, verschil te maken in den graad van ontwikkeling der bevolking. Spr. acht den financleelen toestand niet rooskleurig. Do defensie cischt hoo- g_o bedragen. De schuldpositie heeft zich de laatste maanden weer ongun stig gewijzigd, eveneens tengevolge van de defensiemaatregelen. Spr. meent, dat de z.g. deflatie-politiek de Juiste is geweest. Het standpunt van den minister ten aanzien van de verdeeling van de vloot- kosten acht spr. juist. Om 10.10 uur wordt de vergadering verdaagd tot morgenochtend 11 uur. Nader onderzoek ten aanzien van het wetsontwerp be treffende de persvrijheid Het bestuur der Verecniging van Uit gevers van Dagbladen „Do Nederland sche Dagbladpers" heeft tot den minis ter van justitie het verzoek gericht de verdere behandeling van het wetsont werp betreffende de nadere voorzienin gen ter bescherming van de openbare orde, uit te stellen tot na hot. zomerreces, opdat het onderzoek, dat thans door de vereeniging met betrekking tot dit voor de dagbladpers zoo uitermate belang rijke ontwerp wordt ingesteld, niet over haast behoeft te geschieden en waar KINDERHOEKJE 112. Dachten jullie dat Pam genoeg had van de vreemde avonturen bij de kabouteurs? Neen hoor. want reeds eenige dagen later was Pam weer op 't pad. Waar zou hij nu heen gaan? 113. Hij gaat naar Bart. den ouden zeerob. Pam. vertelt hem dat hij wil varen en vraagt of Bart hem niet aan een bootje kan helpen. „Dat kan,", zegt deze en hij wijst op een zeilbootje dat vlakbij gemeerd ligt. noodig en wenschelijk ook nog overleg zal kunnen plaats vinden. Het bestuur der Nederlandsche Dag bladpers, dat, evenals de minister, de pcrsexccsscn. waarbij te kwader trouw misbruik gemaakt wordt van de vrijheid van openbare meeningsuiting, scherp af keurt, acht een grondig onderzoek niet temin noodig, ofhdat het in het voor gestelde wetsontwerp gevaren ziet voor de persvrijheid in het algemeen, afge zien nog van de vele andere bezwaren, welke aan het ontwerp kleven. HORST, 24 Mei. Vanavond is op den Tienrayschen weg, al hier, een zeer ernstig autoongeluk voorgevallen, dat aan vier perso nen het leven heeft gekost, terwijl drie personen zoo ernstig werden gewond, dat ze in levensgevaar verkeeren. Een groote zevenpersoonswagen, ge heel bezet met bruiloftsgasten, die in Mcerlo naar de kermis waren geweest, reed op de terugtocht naar Horst om half tien, ter hoogte van de boerderij „Helpenij" waar de weg een flauwe bocht maakt, met volle vaart tegen een boom. De gevolgen waren verschrikkelijk, alle inzittenden werden uit den wagen geslingerd. Drie van hen waren op slag dood. Do vier overigen werden zwaar gewond. De politie, die zich op enkele hón derden nieters van do onheilsplek op surveilalnce bevond, snelde onmiddel lijk toe en ontbood terstond geestelijke en geneeskunrige hulp. Deze was snel ter plaatse. De gewonden werden naar het St An-, thoniusziekenhuis te Horst overge bracht. Do chauffeur van de auto, die het minst zwaar gewond was hij had een ernstige hoofdwonde werd in den loop van den avond naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. De ove rige gewonden verkeeren in levensge vaar. Met welke kracht de botsing plaats vond blijkt wel uit het feit, dat de bast van den aangereden boom tot een hoogte van 2I/a meter is geschild. De richtinganmvijzre is in den boom ge drongen, het rechterportier is langs den boom geslagen. De auto is totaal vernield. De vier dooden die te betreuren zijn. zijn de landbouwers C. Coenen, C. in 't Zand en L. in 't Zand allen uit Grub- benvorst en J. Vullins uit Helden. De landbouwers J. Simons en H. Ti tulair, eveneens uit Grubbenvorst wer den evenals de chauffeur L. Joosten uit Horst gewond. VRIJDAG 26 MEI HILVERSUM I 1875 en 415.5 M. Al gemeen Programma, verzorgd door 'de KRO 8.00—0.15 Gram.muziek; (Om 8.15 Berich ten); 10.00 Gram.muziek; 11.10 Reportage van het vertrek van H.M. de Koningin uit Brussel; 11.30 Bübelschc causerie; 12.00 Be richten; 12.15 P. WUnappcl's Strjjkensemble; (1.00—1.20 Gram.muziek)2 00 Orgelcon. eert; 3.00 Sopraan en piano; (3.15—3.30 Gram.muziek); 3.45 Gram muziek; 5.10 Pe. regrinos-orkest; (6.00—6.20 Land- en tuin- bouwcausorie en om ca. 6.30 Berichten); 7.00 Berichten; 7.15 Causerie „Werkgele genheid in naburige landen"; 7.35 Gram.mu ziek; 8.00 Berichten ANP; 8 15 KRO-New Style Artists; 8.60 Radiotooneel; 9.30 Ver volg concert; 10.00 Reportage (opn); 10 30 Berichten ANP: 10.40 Bandi Balogh's or kest; 11.1012.00 Gram.muziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA; 12.00 AVRO, 4.00 VARA. 7.30 VPRO 9.00 VARA, 10 40 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.muziek; (ca. 8.16 Berichten); 10.00 Morgenwijding; 10.20 Leden van het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium „Con sonant" (opn.); 10.50 Reportage van het vertrek van H.M. de Koningin uit Brussel; 12.00 De Twilight Scrcnaders en solist; (ca. 12.30 Berichten) 12.45 Gram.muziek; 1.30 AVRO-Amusementsorkcst; 2.15" Disco-cause rie; 3.00 Ensemble Jonny Kroon; (ca. 3.45 Berichten); 4.00 Gram.muziek; 5.00 Voor de kinderen; 5.30 Esmeralda; 6.00 De Ramblers; 6.28 Berichten; 6.30 Letterkundig overzicht; C.50—6.55 Gram.muziek; 7.00 VARA-Kalen- dor; 7.05 Cyclus „Reizen en trekken"; 7.23 Berichten ANP; 7.30 Berichten; 7.35 Cause rie „Do beginselverklaring van de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestan tisme"; 8.00 Zang en piano; 8.30 Lezing „Folkloristische Pinkstervreugde in kinder spel en volksvermaak"; 9.00 VARA-orkest en soliste; 9.45 Gram.muziek; 10.00 Zang met orgelbegeleiding; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Avondwijding; 11.00 Gram.muziek; 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.); 11.55—12.00 Gram. mu ziele. DROITWTCH 1500 M. 11.40—11.50 Gram.muziek; 12.10 Orgelconcert; 12.35 Hen ry Hall on ztfn Band; 1.20 „Empire Exchan. ge", causerieën; 1.35—2.20 Triocondert; 2.45 —3.05 De Gerard Zangers; 4.15 Sectie van het BBC-Northern Ireland-orkest m.m.v. so list; 4.45 Gram.muziek; 5.10 Sportrcportage; 5.20 Gram.muziek; 5.40 Michaeloff en zijn orkest; 6.20 Berichten; 6.45 Vioolvoordracht; 7.05 Parlementair overzicht; 7.20 Gevarieerd programma; 8.20 Radiotooneel; 8.35 Van Phillips' twee orkesten on solisten; 9.20 Be richten; 9.50 Het BBC-Harmonic-orkest; 10.30 Schotsche dansmuziek; 10.50 Gram.mu ziek: 11,20 Eddie Carroll en zijn Band; 11.50 Nieuws uit Canada; 11,55 Gram.mu ziek; 12.1012.20 Berichten. RADIO-PARIS 1648. M. 11.20 Het Gl- ardino-orkest; 12.30 Zang; 1.26 Gram.mu ziek; 2.35 Zang: 3.50 en 4.50 Pianovoordracht 5.25 Het Ortambert-kwartet on soliste; 6.35 Het Gouvernc-koor (met toelichting); 7.20 Gram.muziek; S.50 Radiotooneel; 11.2012.50 Nachtconcert. KEULEN 456 M. 6.50 Gram.muziek; 7.30 en 8.509.50 Hermann Hagcstcdt's or kest; *12.20 Fabriekaorkcst; 1.35 Het Omroep- kleinorkest; 2.30—3.20 Populair concert; 4.20 Het Omroepklcinorkcst; 5.35 Het Om roepkoor en sprekers; 6.50 Gram.muziek; 8.50 Het Omroeporkest en solisten; 10.55 Otto Fricke's orkest en solisten; 12,203,20 Gevarieerd nachtconccrt. want zij wordt er zoo zacht en mooi, zuiver en gezond door. Doe dit 1 of 2 X per week. Ook vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45 c't, Doos 60—30 ct. ENGELSCHE LIMONADE (zuiver vruchten en suiker) per flesch 1.50. ALCOHOLVRIJE LIKEUR (cherry brandy, orange curagao, creme de minthe) per llesch 1.50 WA TETEN WIJ MORGEN? Voor de koffietafel Croutons met appetit-sild, ei en to* maat. Rooster eenige van de korst ontdane sneedjes casinobrood door en door knap pend. Besmeer ze met boter en beleg ze met plakjes hardgekookt ei en met schijfjes met peper en zout bestrooide tomaat. Leg op de plakjes ei, opgerolde appetit-sild (in blikjes verkrijgbaar) of geweekte, uitgelekte ansjovis-filets en bestrooi het plakje tomaat met wat fijn*' gehakte peterselie. Voor de middagtafel Brodetto Aardappelen Worteltjes Drie in de pan Bereiding vischschotel: Snijd een schelvisch in mooten en leg deze onge veer 20 minuten in half water, half melk. Laat in heete boter een aan schij ven gesneden ui, goudgeel worden. Doe er de mooten visch bij, een paar peper korrels, een lepel tomatenpuree, zout en eenige druppels citroensap. Voeg nu zooveel water toe. dat. de visch onder staat en laat ze heel langzaam gaar wor den. Doe indien noodig wat kokend water er bij. De benoodigde visch even bestellen Alleen gevestigd Utr.straat 40. TeL 92. Na automatiseering Tel, 4092 BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.muziek; 12.50 Het Omroepdansorkest;, 1.50—2.20, 5.20—6.20, 7.20 en 8,20 Gram.mu ziek; 9.20 Het Belgisch Nationaal orkest en solist; 11,0011.20 Gram.muziek. 484 M.: 12.20 Gram.muziek; 12,50 Het Ra^ dio-orkest en gram.muziek; 1.50—2.20 en 6.20 Gram.muziek; 5.35 Piano en viool; 6 35 Het Radio-orkest cn solisten; 8.20 Gram.muziek; 8.35 Het BBC-Symphonie-orkest en koor o.l.v. A. Toscanini en solisten; 10.3011.20 Gram. muziek FEUILLETON Naar het Engelsch van 13. „En nu, mijnheer Seftnn," zei Jessica Fyne plotseling mot een lichten glim lach, „wat is do werkelijke reden dat u aarzelt de politie erbij te halen?" „De werkelijke roden?" herhaalde hij. „Ja, de werkelijke roden. U kunt mij in het duister laten zitten als u wilt, maar u kunt niet verhinderen dat ik weet dat u me in het duister laat." Nu glimlachte hij ook en hij schoof zijn stoel een beetje dichterbij. „U heeft gelijk er is een andere reden," zeide hij haar, „cn ik heb er nng geen melding van gemankt omdat ik hang was u te verontrusten." Hij wend de zijn hoofd om en keek door het klei ne kantoorvenster In de hal. Daarop ver volgde hij met zachte stom: „Luigi is niet de eerilge persnon in uw hotel, waar ik nnn twijfel, juffroi iw Fvnc Meer cn meer krijg ik het gevoel dat er nog anderen zijn, waarvan het onver standig zou wezen ze te vertrouwen en te alarmeeren. „Te alarmeeren?" riep ze uit. „Ik ik begrijp u niet goed." „Stol u eens voor, bij wijze van spre ken, dat een of ander groot plan wordt uitgevoerd en dat alle zonderlinge din gen die tot nu toe gebeurd zijn, met dat plan verband houden? Er kunnen best meer mcnschen hier bij zijn betrokken dan uw kellner, en als we hen alarmee- ren voordat we ze schaakmat kunnen zetten, zouden we hen kunnen kwijtra ken of hen kunnen aansporen snel in tr grijpen." Hij hield even op als om over zijn eigen woorden na te denken. „Ja, in dat ere val zou de toestand heel moeilijk worden en er zou anders opge treden moeten worden." „Ja, dat zou liet," stemde zij toe. haar wenkbrauwen fronsend. „Wat bent u dan van plan to doen? U zult toch wel een plan hebben?" „Mijn plan is om de portie te vvnar- schuwen op het moment dat ik zeker hen dat 't noodzakelijk is. eri ondertus- schen een kleine onnfflrieele politic macht van ons zelf te vormen. Deze zou dan. behnlvp ons tweeën, bestaan uil Jim en juffrouw Haines." „Juffrouw Haines vind ik best", zei Jessica snel. Een beetje te snel misschien, maar ze wilde beslist een dwaas sprankje |a- iouz.le In de geboorte smoren. „Ja, Juffrouw Haines is zeer bepaald up uw kant, juffrouw Fyne," antwoordde Leonard. „U heeft van haar niets te vreezen." „Natuurlijk niet." „En over eenige oogenhlikken ga IK mijnheer Napoleon Truelove ook hij ons troppje inlijven." Jessica fronste verrast haar wenk bra mvon. „Mijnheer Truelove is een heel aardige jongeman," merkte zij op, „maar hij is de laatste dien ik tot politieagent zou willen aanstellen." „De laatste is soms de beste," ant woordde Leonard. „In ieder geval stel ik voor, hem aan onzen staf toe te voegen als u er niets op tegen hebt." Voordat juffrouw Fyne kon antwoor den kwam de voorgestelde nieuwe re- oruut van het kleine legertje snel de hal oversteken en stak zijn hoofd door hot. raampje van het kantoor. „Hé," riep hij uit. „Laat ik niet storen of zoo maar wij zouden graag weten cf u er'zin in zoudt hebben te komen overwippen voor een spelletje bridge" Leonard draaide zich om en keek den nieuw aangekomene peinzend aan. „Ben ik noodig?" vroeg hij. „Verschrikkelijk noodig," beaamde Napoleon. „We hebben behoefte aan uw prettige gezicht." „Zoo, als dal het eenige is wat verlangd wordt, dan weet ik zeker dat u nog wel 'n ander prettig gezicht kunt vin den". antwoordde Leonard glimlachend. ..Om u de waarheid te zeggen, mijnbper Truelove, Ik had het uwe juist noodig." „Nu. Ik hen bezig het u te tonnen, is het niet?" antwoordde de beminnelijke jongeman. „U behoeft slechts te komen om liet to kunnen krijgen, oin zoo te zeggen Juffrouw Haines speelt en Cars- lade." „Luister eens." viel Leonard hem in de rede. „ik zou willen, dat u een plaatsvervanger probeerde te krijgen. Neen, twee plaatsvervangers één voor mij en de ander voor u. Ik wil u spreken." „Mij? Waarvoor?" Hij keek naar Jes sica Fyne. „Heb ik iets gedaan?" „Neen maar we zouden willen, dat u iets deed. Dip oude heer nnn het hoek tafeltje, speelt die?" Napoleon ontken-' de. „Prob- er hem dan te nemen, voor den een. En hoe denkt u over den broer van juffrouw Haines als vierden man?" „Wat ik zeggen wil is dit u alles volle ernst?" vroeg Napoleon, de oogen toeknijpend. „Zeker is het dat. Zorg, dat het in v\rde komt met dat spel, kom terug, en ik zal ii er alles van vertellen." „In orde", mompelde Napoleon. „Een beste kerel," zei Leonard. „En vergeet niet om zoo gauw mogelijk te rug te komen." Toen hij weg was. keerde Leonard zich weer tot juffrouw Fyne en vroeg: „Zoudt li willen bellen om het. meis je? Misschien weet zij waar Luigi is." ..Natuurlijk zal ze dat." riep Jessica uit. „Daar hadden we eerder aan moe ten denken." „Ik heb er aan gedacht," antwoordde bij, „maar ik weet bijna zeker, dat we hot zullen vangen, Laat niet merken, 'tnt. hef een zaak van belang is. Alleen maar even vragen, begrijpt u." Jessica held en Florence kwam on middellijk daarop binnen. „Waar 1 Luigi. Florence?" infor meerde Jessica. ..Ik belde om hem, maar hii kwam niet." „Ik denk. dat hi| uit. is. juffrouw", antwoordde het meisje. „Maar dit is toch een ongewoon uur voor hem nm uit te gaan?" „Ja. juffrouw. Er wacht werk op hem." Florence's toon was misprijzend. „Dank je. Florence", zei Jessica. „Ik denk. dat hij met iets in den tuin lie zig is." Toen het meisje wegging, kwam Na poleon Truelove terug. Hij deelde mee, riat, hij de instructies uitgevoerd had en r'af Guy Haines en Valentine Mot-lev mr^sneelflen. - „Heb je het niet met mijnheer Griddle, geprobeerd?" vroeg Leonard. „Ja, maar hij zei, dat hij hoofdpijn had en naar zijn kamer ging." „Wat hebt u voor excuus opgegeven?" „O. ik zei iets wat me voor den mond kwam. Er wordt verondersteld, dat ik een gewiclitigen brief schrijf." Mij grin nikte. „Zal ik binnen komen cn hem in 't kantoortje schrijven?" „Ja, komt u binnen", noodigde Jessi ca uit, maar Leonard schudde zijn hoofd. „Ga, en schrijf uw brief," zei hij. „Maak hem niet Ie lang. En daarna kun je uitgaan en wat ronken. Juffrouw Fyne zat mij den lelievijver laten zien misschien wilt u er ook een kijkje nemen." „Als je helicft", mompelde Napoleon, gcinterpsseerd. „Het gaat hier in stijl, hè? Twee minuten later liepen Leonard Sefton en Jessica Fyne naar den lelie- vijver, die in het. Noorden van den tuin lag hij den rand van een steile rots. De rots liep uit in de zee. die flauw door schemerde door een rij kleine hoornen en struiken. Het begon donker te worden, maar liet was nog licht genoeg om te kunnen zien. Het was een prachtig plekje, rus tig en vredig, en aan den oever van don vijver was oen witte bank, die on natuurlijk glansde in de schemering. Een oogenblik vergat Leonard do reden waarvoor hij hier was gekomen, en wendde zich tot zijn metgezellin met een uitroep van verrukking. „Wat is dit mooi!" zei hij, geestdrif tig. „Is dit een idee van n?" „Vader en ik toekenden den tuin, toon wij liet complex overnamen", ant woordde zij. „Dat is te. zeggen, wij maakten wat veranderingen en voeg den hier en daar wat aan toe. Dit is een van die veranderingen." „Daar hebt u succes mee!'' „Dat is aardig van u om dat te zeg gen. Ja. ik geloof - maar hiervoor...." Zij wachtte even. „Het heeft ons veel gekost in 't begin, weet u. Dat bracht ons wat achterop. Maar men moet geld uitgeven om het to kunnen verdienen, is het niet?" „Dat is een handolsregel. Is er hier een pad naar do zee?" Hij keek naar den rand, maar zij schudde haar hoofd. „O neen! Het is hier veel te steil. Wij hebben er wel over gedacht, maar het was te gevaarlijk Wat is dat?" riep zij uit, plotseling afbrekend. Een kreet klonk naar hen op. Leo nard sprong naar den kant en keek er overheen HOOFDSTUK X Wat er in het schuurtje was Eerst kon hij niets onderscheiden, daar de dooreengegroelde takken en stammen verwarde zwarte plekken vormden in het schemerachtige licht, maar spoedig zag hij, dat een van die zwarte plekken heen en weer bewoog en van menschelijke en niet van plant aardige afkomst was. „Ziet u iets?" vroeg Jessica's angsti ge stem over zijn schouder. „Ja. zeker" antwoordde hij. „Er is daar iemand." Opniouw liet zich een kreet hooren •ri dezen keer was vergissen onmoge lijk. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 7