Japan verontrust door onderhandelingen tusschen Londen en Moskou Kuhn gearresteerd op last van procureur Dewey Koningin heeft afscheid genomen van België DE EEMLANDER Vrijdag 26 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 311 WASHINGTON VOLDAAN r a Koningin Mary is heden 72 jaar Duitsch leider te New York beschuldigd van diefstal en verduistering v DeRussische bezwaren tegen versterking van de Aland-eilanden r Licht op: 9 uur 34 min. AMERSFGORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) 1 0.15 Binneniand franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer MB el«e regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor da helft van den prijs. Kleine Advertentién „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regela 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 „Britsch-Fransch-Russisch pact verergert Europeesche problemen," volgens Italiaansche opvatting MOSKOU, 26 Mei. (Havas). Sir William Seeds, de Britsche ambassadeur, is gisteravond ont vangen door Molotof, den volks commissaris van buitenlandsche zaken, om hem, naar men zegt, op de hoogte te brengen van de be sluiten van het Britsche kabinet. De Fransche regeering heeft gisteren 'door bemiddeling van haar ambassadeur te Londen den tekst ontvangen van het ontwerp van liet drievoudig Britsch- Fransch-Russisch accoord. Het ontwerp werd onmiddellijk door het ministerie van buitenlandsche zaken in studie ge nomen. In welingelichte kringen ver klaart men. dat Parijs en Londen zonder moeite tot overeenstemming zullen ko men, aangezien het er nog slechts om gaat, de juiste bewoordingen van den tekst te vinden. Minister Bonnet zal he den den Sovjet-ambassadeur Soeritz ont vangen en hem den tekst van het Britsch-Fransche ontwerp overhandigen. Problemen verergerd volgens Stefani Ovèr de onderhandelingen tot afslui ting van een Britsch-Fransch-Russisch accoord schrijft de diplomatieke redac teur van het Italiaansche persbureau Stefani, dat de eerste consequentie is. dat de omsingelingspolitiek de Europee sche problemen verergert, aangezien zij re uitbreidt tot Azië. Voorts schrijft de redacteur, dat Moskou de meening toe gedaan was, dat solidariteit in Azië een voorwaarde was, zonder welke men niet kon komen tot een accoord. Men stond 'dus voor het dilemma: een mislukking in Europa of een gevaarlijke ontwikke ling in Azië. Een tweede consequentie is volgens den redacteur, dat de neutrale Europeesche staten ongerust zijn gewor den door de poging om den Volkenbond het omsingelingssysteem te doen goed keuren. Japan ziet verband met Verre Oosten „Zélfs aannemende, dat de pro blemen van het Verre Oosten uitge sloten zijn van de Britsch-Fransch- Russische militaire overeenkomst, heeft zij toch invloed op den toe stand in het Verre Oosten in ver schillende vormen, aldus meldt het Japansche persbureau Domei. De Hotsji Sjimboen schrijft, dat de voorgestelde overeenkomst reeds van invloed is geweest op den toe stand in het Verre Oosten, welk feit bewezen wordt door het recente ge val in Koelangsoe. Het Japansche blad schrijft verder, dat de betrekkingen tusschen de bloes ver ergeren tengevolge van de militaire over eenkomst der drie landen, welks inhoud nog niet is gepubliceerd. Het blad is van meening, dat de mogelijkheid nog bestaat, dat deze overeenkomst ook op het Verre Oosten betrekking heeft. De Kokoemin Sjimboen schrijft, dat er geen twijfel aan is. of de voorgestelde Britsch-Fransch-Bussische overeenkomst heeft, ook betrekking op problemen van het Verre Oosten. De offensieve houding, aldus het blad, die aangenomen wordt door Engeland en Frankrijk ten opzichte van problemen betreffende de buiten landsche concessies in China en de roer kelooze tactiek der Sovjets aan de grens tusschen Mandsjoekwo en Buitcn-Mon- golië zullen Japan dwingen een buiten gewone en hechter vastberadenheid op te stellen om zijn doel in het Chineesche incident tot stand te brengen. Voldoening te Washington De aankondiging van een Britsch- Fransch-Russisch accoord, dat op het punt staat afgesloten te worden, is Te Washington met levendige voldoening ontvangen. Politieke kringen zijn ge neigd thans optimisme te gevoelen, over wegende dat oorlog onwaarschijnlijker is geworden. Zonder een verrassing door de as-mogendhedèn uit te sluiten, is men van meening, dat de toevoeging van de U.R.S.S. aan hét „vredesfront" de kan sen op succes van een avontuur vermin dert. Overigens meent men te Washing ton, dat Tokio thans nog meer zal aarzelen om toe te treden tot het Duitsch-Italiaansche bondgenoot schap, dat, Groot-Brittannië en Ame rika meer zelfvertrouwen kunnen gevoelen in het Verre Oosten en dat de Amerikaansche diplomatie haar actie in dit gebied zal kunnen voort zetten, ongetwijfeld openlijker ge steund door een evenwijdige actie van Londen. Moreele herbewapening „Ik spreek tot u als moeder en grootmoeder. Wij moeders zien ons de belangrijkste jaren voor karakter vorming toevertrouwd. Op deze wijze geven wij vorm aan de toekomst der volkeren. Er zal geen vrede komen zonder oorlog. Onze huisgezinnen zul len erover moeten beslissen, of die oorlog gericht zal zijn tegen onze me- demenschen of tegen de angst, den hoogmoed en de zelfzucht, welke de hedendaagsche beschaving bedreigen. Wij moeders scheppen in onze kin deren. hetgeen wij in onszelf gescha pen hebben. Moreele Herbewapening begint bii ons. Als wij zedelijk gezond zijn en beheerscht worden door God's wil. behoeven wij geen angst te heb ben voor onze kinderen Vrede hangt niet af van één per soon, of één volk. maar van de mo reele en geestelijke vastberadenheid van de gezamenlijke menschheid. Wij moeders scheppen het ras en houden het in stand. Wü moeten ook den vrede scheppen." LADY BICESTER, Vrouw van den Gouverneur van Oxfordshire LONDEN, 26 Mei. (Reuter). Van alle Engelsche regeerings- en open bare gebouwen wapperen de vlag gen ter eere van koningin Mary, die vandaag 72 jaar is geworden. De koningin heeft een goeden nacht ge had, maar moet nog haar kamer houden in Marlborough House, daar zij nog niet geheel de gevolgen van het auto-ongeluk te boven is. De familie-lunch, die anders altijd een voornaam onderdeel vormt van haar verjaardag, is daarom verval len. Onder de uit het buitenland ontvangen gelukwenschen was een uitvoerig telegram van koning George en koningin Elisabeth. PADEREWSKI HEEFT HART AANVAL NEW YORK. 26 Mei. (Havas). Pade- r.ewski, de beroemde pianist en voorma lig minister-president van Polen, heeft een lichten hartaanval gehad, welke hem verhinderde een concert te geven. Volgens verklaring van den arts geeft zijn toestand evenwel geen aanleiding I tot bezorgdheid. H.Mde Koningin en Koning Leopold arriveeren op de Watertentoonstelling te Luik. (Voor het verslag van deze plechtigheid verwijzen wij naar pag. 2) FRITZ KUHN, leider van de organisatie van Duitschers te New York, de „German American Bund", is gisteren te Krummsville in Pennsylvania gearresteerd op last van den pro cureur-generaal Thomas E. Dewey, bekend uit het proces tegen den New Yorkschen democj*atischen „boss" James J. Hines. Kuhn wordt er van beschuldigd geldsommen tot een totaal be drag van 14.589 dollar te hebben verduisterd. Sommige Ameri kaansche bladen meenen, dat deze arrestatie waarschijnlijk het einde zal beteekenen van de werkzaamheden van dén nationaal- socialistisch georiënteerden „German American Bund". In den afgeloopen nacht is Fritz Kuhn uit Pennsylvania door detectives overgebracht naar New York. Drie mannen, die zich in zijn gezel schap bevonden op het oogenblik van zijn arrestatie, zijn weer op vrije voeten gesteld. EWEY, die genoemd wordt gis mogelijk candidaat der republikeinsche partij voor de presidentsverkiezingen in 1940, verklaarde aan journa listen te New York, dat Kuhn voor hetgeen hem ten laste wordt gelegd een maximum straf zou kunnen krijgen van vijftig jaar gevangenisstraf. Kuhn wordt er van beschuldigd, uit de kas van den „German American Bund" 8.907 dollar te hebben verduisterd, frauduleus gebruik te hebben gemaakt van gelden, welke tijdens een vergadering van den Bund in Madison Square Garden waren opgehaald. 4.424 dollar te hebben gestolen, welke de Bund had verzameld voor de verdediging van in een proces gewikkelde leden, alsmede enkele bedragen van 100 tot 500 dollar uit andere kassen te hebben ont vreemd. Spoorweg-Retours TV 7 ADER vernemen wij, dat de retours, die op Zater dag 27 Mei door de Spoor wegen worden afgegevenin verband met de Pinksterdagen tot en met Dinsdag 30 Mei geldig zijn. Wij twijfelen er niet aan, of er zal een dank baar gebruik van worden ge maakt. GENèVE, 26 Mei (Havas). De Vol kenbondsraad heeft gisteren zijn zitting nog niet kunnen sluiten en het is niet zeker dat dat heden zal kunnen geschie den. De moeilijkheden van de regeling der zaak betreffende de Alandeilanden is de oorzaak van deze onzekerheid. De rapporteur heeft gisteren een ontwerp rapport ingediend en een resolutie, waarin men zich er toe beperkt, kennis te nemen van de toestemming der eenen en der bezwaren van Rusland. Daarmede echter was de moeilijkheid niet opgeheven, daar Rusland verda ging en latere hervatting der bespre kingen had verzocht. Men kon niet uit de impasse komen en tenslotte is den Russischen gedelegeerde verzocht zijn regeering nieuwe instructies te vragen in de hoop, dat de aangelegenheid op minnelijke wijze zal kunnen worden ge regeld. A Afscheid van Koningin Elisabeth Tn de vroege ochtenduren heeft *- H.M. de Koningin zich naar Lae- ken begeven om ten paleize aldaar ah scheid te nemen van H.M. Koningin Elisabeth. H.M. Koningin Wilhelmina werd vergezeld door baronesse van Tuyll, grootmeesteresse van H.M., door jkvr. van Tets, eerste hofdame en door graaf Du Monceau, grootmeester van Hare Majesteit. IN SCHEEPSRUIM GEVALLEN EN OVERLEDEN SCHIEDAM, 25 Mei. De 33-jarige H. P. uit Rotterdam was gisteren bezig met het monleeren van een leuning aan een doktrap op de werf de Nieuwe Wa terweg te Schiedam. Bij deze werkzaamheden schijnt hij zijn ovepwicht te hebben verloren, ten gevolge waarvan hij in het ruim viel, In deerniswekkenden toestand is hei slachtoffer naar hetgemeentelijk zie kenhuis vervoerd, waar hij heden is overleden. Weer verwachting Voor het geheele land: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, zelfde temperatuur, meest matige wind uit N. richtingen. Vele honderden juichten Hunne Majesteiten nog eens toe BRUSSEL, 26 Mei. ONDER even schitterende om standigheden van zon en vroolijkheid heeft H.M. Koningin Wilhelmina hedenmorgen afscheid genomen van haren Koninklijken gastheer, Koning Leopold en is zij met den Koninklijken trein, welke om precies elf uur (Belgischen tijd) van den Noordstatie vertrok, naar haar land teruggereisd. Om tien minuten over halfelf reden voor het Koninklijk Paleis te Brussel de open koetsen voor, waarin de beide vorsten met hun gevolg zich naar het station zouden begeven. De open calèche voor Koningin Wilhelmina en Koning Leopold was a la daumont be spannen. de paarden bereden door de jockeys in hun helroode tunieken. Langt- de route stonden de duizenden. Bij het passeeren van de souvereinen werden zij aangevuld door vele honder den, die op dat moment het werk neer legden en naar buiten stormden om Hunne Majesteiten nog een6 toe te jui chen. Toen de opén calèche het plein voor het Noord-station opzwenkte, speelde een muziekcorps van het Brusselsch garnizoen het Wilhel mus. Snel gingen Koningin Wilhel mina en Koning Leopold het station binnen, waar door de aanwezigen het gejuich werd overgenomen. Een trompetsignaal weerklonk, de geweren werden gepresenteerd en om zeven minuten voor elf schreden hunne Majesteiten het perron op, waar de ko ninklijke trein gereed 6tond. H. M. de Koningin inspecteerde nog de eerewacht. ter linkerzijde liep Ko ning Leopold en achter de beide vorsten zagen wij behalve de leden van het Ne- derlandsche en Belgische gevolg en de léden van het Nederlandsche gezant schap ook Prins- Karei van Vlaanderen, baron Houtart, gouverneur van de pro vincie Brabant., minister van 6taat Max, burgemeester van Brussel, en den heer Petrc, burgemeester van St. Joost-ten- Noode. Het afscheid van den Koning TT^EN stilte viel over het perron toen /J. het Wilhelmus was uitgeklonken. Stram stonden de militairen in de houding. H.M. de Koningin schreed op Koping Leopold toe en onderhield zich geruimen tijd zeer ongedwongen met hem Zoowel de Koningin als de Koning lachten herhaaldelijk en zii schudden elkaar enkele malen de hand. De Koningin nam vervolgens afscheid van de leden van haar gevolg en. hierbij galant, geholpen door den Koning der Bel gen en den Prins van Vlaanderen, steeg in het Koninklijke salonrijtuig. De wij de deuren bleven nog eenigen tijd open. Nogmaals trad Koning Leopold op de Ko ningin toe. de militaire pet in de hand. Tenslottekuste hij ten afscheid de hand van Hare Majesteit en trad hii terug, stram in de houding, blootshoofds. Prins Karei van Vlaanderen stapte eveneens in den trein, omdat hij de Ko ningin tot het verlaten van Belgisch grondgebied te Esschen zal begeleiden. Er klinkt een hoorn§ignaal, het fluitje van den stationschef, langzaam stoomt de trein onder de overkapping uit, ter wijl Koning Leopold salueert, glimla chend voor Neerlands Landsvrouwe, die lachend en wuivend voor het raam heeft plaats genomen. Koning Leopold neemt dan afscheid van de leden van het Nederlandsche ge zantschap, vóór het vertrek van den trein had hij zich nog eenigen tijd on derhouden met den Nederlandschen mi nister van buitenlandsche zaken, mr. J. A. N. Patijn. Hierna dankte Koning Leopold de verschillende autoriteiten, die in functie zijn geweest bij het be zoek van H. M. Koningin Wilhelmina, zooals burgemeester Max, de comman danten van het eere-escorte en van de eerewachten. De Brabangonne wordt ingezet en de Koning der Belgen verlaat het station, daarbij toegejuicht door de duizenden. Per auto reed Zijne Majesteit naar het Koninklijk Paleis te Brussel terug. Het vertrek uit Esschen EVENALS op haar heenreis is H.M. de Koningin ook op haar terugrei» te Esschen overgestapt. Om half 12 reed de trein van de Konigin waarmede H.M. van Esschen naar Nederland zou reizen voor het 2a peiTon. Achter het vijfde Koninklijk© salonrijtuig was dat der directie van de Nederlandsche Spoorwegen gekop peld. Hierin maakten de reis mede de beide directeuren van de N'derlandsche Spoorwegen ir. W. F. H. van Ryckevor- sel en ir. W. I-Iupkes met 4 hoofdamb tenaren van de spoorwegen. Precies op tijd, om 12 uur, (12.20 Amsterdamsche tijd) reed de Ko ninklijke Belgische trein het station te Esschen binnen. Onder as ton on van het Wilhelmus steeg H.M. de Koningin uit, gevolgd door Prin» Karei van Belgie. Do Koningin was gekleed in een grisperle toilet en droeg hét Grootkruis van Leopolds orde. Prins Karei was gekleed in de uni form van majoor der gidsen en droeg het,Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Nadat generaal de Haene en baron Holvoet de Koningin begroet hadden inspecteerde de Koningin de eerewacht, die weer onder commando van Kolonel Godeau stond. Na zich nog eenige oogenblikken met Prins Karei te hebben onderhouden vertrok de Koningin precies tien mi nuten na aankomst te Esschen naar Den Haag. Het publiek op het station hield niet op met het roepen van: Leve do Koningin, vive La Reine, leve Prins Karei, vive Prince Charless. Onder de tonen van het, Wilhelmus verliet de trein het station. Ruim een kwartier later is Prins Karei in een Belgischen Koninklijken trein naar Brussel teruggekeerd. De militaire muziek speelde, toen de trein het station uitreed, de Brabangonne. LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN IN GRIEKENLAND ATHENE. 26 Mei. (Ha"as). Het mi nisterie van oorlog deelt mede, dat luchtbésehèrmingsoefenlngen in geheel Griekenland zullen worden gehouden van 30 Mei tot 4 Juni.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1