DE TWEEHONDERDVIJFTIG KILOMETER TE PAARD, PER RIJWIEL EN TE VOET Fortmann Hehenkamp PRESTATIETOCHT TEN EINDE Examens „Een Koninklijke bladzijde werd geschreven" Oud-leerlingen gaan zich vereenigen St. Vincentius vereeniging BEDRIJFSLEVEN Kamer van koophandel Nijverheid en Handel ijvert voor beteren luchtafweer Gouden medaille uitgereikt R.K. Handelsreizigers en Handelsagenten Hoe kan Amersfoort goed beschermd worden? De N.H.R.O. bijeen Dubbel Jubileum GARNIZOEN 3c BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 27 MEI 1939 Prins Bernhard: Allround sportsman l~\E" tweedaagsche militaire pres- ■LJ tatietocht is alweer voorbij. Gisteravond of liever: gister nacht, want het is zoo ongeveer twaalf uur geworden vond de slotceremonie plaats in het gym nastieklokaal van de Rijschool- Zeven en zestig deelnemers, die twee dagen achtereen met goed succes den strijd tegen de hon derd vijf en twintig duizend meter gestreden hadden, zijn huiswaarts gekeerd in het bezit van het een voudige embleem, dat als herinne ring aan deze zwai. uithoudings- proef geldt: het zilveren achtarmig leliekruis met kroon aan rood blauw gestreept lint. Hard en sportief is de strijd te gen de vele kilometers geweest. Wij zagen de deelnemers aan ons voorbijtrekken. Den eersten dag scheen de voorjaarszon zoo fel uit blauwen hemel als wij dit jaar nog niet hadden meegemaakt. En gis teren waaide de wind verkoelend en belemmerend voorzoover het een groot deel van hef rijwiel- parcours gold. Waarlijk: dit een voudige eereteeken, het achtarmig leliekruis, is niet gratis weggege ven. Gisteravond sloepen wij een blik in de deeelnemcrslijst, die op de tafel der jury lap. Eén naam was, onder de tachtip anderen, er met potlood bijgeschreven. Het was de naam van Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, die „num mer 81" was. En het was do voorzitter der Alpemeone Vereeniging van Ncder- landsche Reserve-Officieren, die in zijn slotwoord sprak: „Door -het deelnemen van Z.K.H. is er een Koninklijke blad zijde pcschreven in de annalen van De Tweedaapsche. Wij. leden van de A.V.N. R.O., zijn daar dankbaar voor." Po7.e A.V.N.R.O., heeft door haar poedc organisatie der prestatie-dagen een woord van waardeerinp verdiend. De re- pelinp van de sportieve krachtmetinp was af. Prestaties zijn niet slechts ver richt door de deelnemers, ook de controlecommissie, de Jury, de verteri- naire afdeelinp en de medische dienst hebben veel pepresteerd. Prins Bernhard heeft petoond een allround sportsman te zijn. Twee da- pen achtereen heeft hij 40 kilometer paard pereden, 25 kilometer gewan- deld en 60 kilometer pefietst. En pis- teren kwam Z.K.II. de finish binnen, alsof hij per auto uit Soestdijk peko- men was. Wij vernamen, dat de Prins her haaldelijk te kennen heeft pepeven, hoe zeer hij de fairheid van het par cours ofschopn het zwaar was waardeerde. Den eersten dap ervoer Z.K.H. bij het wandclpcdceltc. hoe nauwkeurip de voet na onpeveer twintip kilometer over Hollandsche wépen pewandeld te hebben, ieder steentje en ieder oncffcnhcidje repis- treert. En daarom heeft de Prins op Donderdapavond nop een paar dubbele zolen onder zijn schoenen laten slaan. Vooral door het Prinselijke deelnemen Is de helanpstellinp van de zijde van het publiek dit jaar zoo proot peweest, dat zij die van de drie voorgaande jaren verre overtrof. Verschillende malen ge peurde het, dat een groep wielrijders, motorrijders en zelfs automobilisten den Prins over een bepaalden afstand volg de. Éénmaal waren wij er zelfs getuige van, dat de politic het verkeer een vijftal minuten moest ophouden, teneinde Z.K. H. vrij baan te verschaffen... Zooiets had niet noodig moeten zijn, laat óók het publiek sportief zijn. DE eerste deelnemers kwamen gis teravond omstreeks zeven uur in het gymnastieklokaal aan. Het eindpunt bereikt! Langzaam begon zich toen deze ruimte, die met het oog op de prijsuitreiking min of meer feestelijk niet palmen was getooid, te vullen... Van tal van zijden, óók van die der mi litaire autoriteiten natuurlijk, was he lanpstellinp getoond. Mat glansde het electrisch licht op het grijsgroen van velduniformcn en fonkelend viel het op gouden kragen en épauletten. Geani meerd was er de stemming, ook al omdat zich tal van dames onder de aan wezigen bevonden. Vrij laat trad Prins Bernhard binnen. Het was twee minuten voor half elf. De aanwezigen verhieven zich van hun zit plaatsen. Lachend en opgewekt kwam Z.K.H. naar voren. Hij schudde den voorzitter der repelinpscommissie, res. kap. C. Küppers, en den chef der techni sche leiding, lc luitenant A. R. Kleijn, de hand. Terwijl de Prins zich naar de tafel der jury wendde, was er verblin dend en hel liet flitsen van Blitzlampen. De Prins verdween weer spoedig van 't tooneel om zich wat te verfrisschen, alvorens de prijsuitreiking zou aanvan gen. Onpeveer een half uur later trad Z.K.H. wederom de zaal in. Hij nam plaats op de voorste rij. tusschen de eer ste luitenants II. P. C. Witsenburg on jhr. J ..T G. Reelacrts van Blokland. En toen nam de voorzitter der repelinps commissie. de reserve-kapitein der Veld artillerie C. Klippers; het woord. Zich v\endand tot den Prins zeide hij: „Wij, Nederlandsche reserve officieren, zijn er trotsch op, dat U deze uithoudingsproef heeft volbracht. Dat U aan dezen twee- daagschen militairen prestatie tocht heeft willen deelnemen, is iets, waarvoor de A.V.N.R.O. U zeer erkentelijk is. Dit wilde ik als voorzitter van de regelingscom missie, allereerst zeggen". Kapitein Küppers drukte zijn leedwe zen uit over het niet aanwezig zijn van generaal Snijders, den man, die steeds met zooveel kracht dit werk gesteund heeft. „Wij hopen, dat hij spoedig moge herstellen", zoo sprak de heer Küppers, en niemand zal gisteravond den tra- gischen achtergrond van deze woorden voorvoeld hebben. Generaal Snijders im mers, was toon juist een uur geleden voor goed heengegaan. Nadat de voorzitter van het hoofdbe stuur der A.V.N.R.O. ir. Wouter Cool uit wiens handen de deelnemers hun on derscheidingen ontvingen zijn speech- jc met een „Leve den Prins" had doen beantwoorden, en dc overste de Bruin, chef van den staf der lie Divisie als oudste in rang een dankwoord had ge richt tot de organisatrice, togen de vele aanwezigen huiswaarts. Het midder nachtelijk uur was toen bijna bereikt. Bijzondere onderscheidingen werden uitgereikt aan de volgende personen en groepen. Zilveren beker van den commandant van het veldleger, luitenant-generaal J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst aan fos.-kapitein der artillerie M. Welle (Utrecht). Zilveren medaille van don comman- lant der IVe Divisie, gen. majoor A. R. van den Bent, aan rcs.-le luitenant der art. M. P. van Ommeren (Amersfoort). Zilveren medaille van den comman dant der IVe Art. Brig., kolonel A. G. Lagerwcy, aan 1e luitenant H. P. C. Wit senburg. Souvenir van commandant der Rij- ichool, luitenant-kolonel D. A. Camer- lingh Helmolt, aan res. 2c luitenant der Grenadiers C. J. Baron van Hemert tot Dingshof. Zilveren medaille van Ons Le ger aan 2c luitenant G. v. d. Wolf, 8e R, I. Zilveren medaille van den voorzitter der A.V.N.R.O. aan kap.-adjudant W. A. Almekinders. Zilveren medaille dor re- gclingscommissic aan 2o luitenant W. J. C. M. van Lanschot. Medaille van den secretaris der Regelinpscommissie aan Ion officier van gezondheid dr. C. Honig. Een herinneringsmedaille werd uitge reikt aan mevrouw LcczerSchafer, die de eerste vrouwelijke deelnemer was. Een groepsprijs ontvingen: de school voor reserve-officieren der Infanterie, het Se R.I., en het 5e en 7e R.V.A. Bjj het op 16 dezer door het Centraal Bureau Instituut Pont alhier gehouden examen 1 machineschrijven slaagden voor: Eervolle vermelding: do dames L. v. Ettekoven en E. J. Sijcns. de heeren T. J. Wisman en W. T. Wisman. Sn'lheid«diploma: de dames J. H. Oudshoorn, R. B. de Vries, L. de Raadt. R. M. M. Baake. A. Oosterveld, L. v. Ettekoven, J. v. d. Es- senburg. D. T. J. Schenkelaars, E. J. Sjiens, M. J. v. d. Made. Practijkdiploma: de dames H. Wouters, H. F. J. M. Gud de. H. W. v. d. Meer, B. Stam, E. H. van Va rik en A. Staartjes, dc heeren L. H. Klijn en F. A. van Vulpen. Vaardigheidsdiploma. Mej. J. E. Eweg. Rij het op 17 dezer door het Centraal Bureau Instituut Pont te Utrecht gehou den Stenografie-examen slaagden voor: Kantoorstenograaf Nederlandseh: de dames E. H. van Varik en H. W van der Meer. Knntoorstenograaf Engclsch: Mej. H. I. Hübner. Kantoorstenograaf Duitsch: de dames N. Bosman en M. C. Stuur man. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen radio-monteur onze stadgenoot de heer J. Eggink. KATHOLIEK AMERSFOORT In ons bericht over de voorbereiding door Katholiek Amersfoort van de uit voering van „Christus Verworpen" in het openluchttheater Birkhoven. hebben wij abusievelijk den naam van kape laan Vuysters vermeld. Dit moet ziin de heer Vuyëters, auteur yaa het stuk. HOE langer men de middelbare schooljaren achter den rug heeft, hoe meer men die be trekkelijk onbezorgden tijd gaat waardeeren en veelal idealiseeren. Wij hebben de neiging om de afge sloten tijdperken achter ons, met geromantiseerde herinneringen te verweven en dc schaduwzijden van vroeger te vergeten. Zoo bestaat er vaak tusschen de oud leerlingen van eenzelfdcn school die elkaar later, in de maatschap pij, bij toeval ontmoeten, een bizon- dere band. Men waardeert elkaar, terend op de gemeenschappelijke herinneringen, veelal meer, dan toen men elkaar icderen dag pleeg de te zien. Het is dan ook verklaarbaar, dat die drang om iets van het oude en bekende te behouden, zich bij jonge leden der maatschappij uit in het oprichten van een oud-leelingenvcreeniging. Langs dezen weg kwam dc vereeni- ging van oud-leerlingen der gemeentelij ke middelbare Handelsschool tot stand. Nadat de oprichting ervan door ver schillende omstandigheden was ver traagd, is het toch tenslotte zoover ge komen. De eerste propaganda-avond van de nieuwe vereeniging zal op 31 Mei in Ho tel Monopolc worden gehouden. Op deze bijeenkomst zal er o.a. ook een woord gesproken worden door den beer W. Pe per, directeur der school. Er zal voor dezen avond vermoe delijk genoeg belangstelling zijn. Woninginrichters sedert 1899 LANGESTRAAT 63 TELEF. 88 Alleenverkoop SLUMBERLAND matrassen met veerend binnenwerk Prijzen vanaf f 27.— De heer G. J. Visser tot president gekozen In een door de St. Vincentiusvereeni- ging gehouden conferentie voor de pa rochie van den Heiligen Franciscus Xaverius, werd tot president gekozen de heer G. J. Visser, thans vice-president. Dc presidontsplaats raakte vacant., doordat dc vorige president, mr. D. P. Hamers., zich wegens andere bezigheden moest terugtrekken. Heropening „Cafètaria" De heer K. de Vrieze, Arnhemschestr. 31, heeft blijkens een advertentie in ons blad, heden zijn geheel gemoderniseer de „Cafetaria" heropend. Do zaak ziet er keurig uit en doet zoowel den eige naar als de aannemers 'alle eer aan. Er is een zeer. uitgebreide keuze in diverse dranken, terwijl „Cafetaria" -nu ook als hotel dienst doet. Alle kamers zijn voor zien van stroomend water en overig comfort. WAAROM uw Wjaatkk&jdiw} van Ct. (Hollandsüi %n. OMDAT wij de vertegenwoordiging heb ben van de beste Engeische huizen o-a. van Burberrys Ltd.. Moffat Ltd. en The Best ex Woollen Cy. X tBsihqjdhaal 16 Jol. 355 De groei van den autotocht Men handhave de traditie van meer geld! IN de elf jaren, dat een autotocht voor de Amersfoortsche oudjes van dagen georganiseerd werd, heeft men het verheugende feit kunnen constateeren, dat met het aantal ouden van dagen ook de ont vangsten en het aantal auto's toena men. In 1929 begon men met 49 auto's, 115 oudjes en ,f 140.05 aan inkomsten. In 1934 had men de beschikking over precies 100 auto's, 290 oudjes en f 255.43. Tot 1938 namen die cijfers reep. toe. In dat jubileumjaar kregen we zelfs topcijfere en wel 120 auto's, 386 oudjes en 279.20. Dit jaar gaat er weer een zelfde aan tal auto's en oudjes mee, maar het be drag aan inkomsten is nog een vraag- teekèh. Het zou wel een heel mooi succes zijn als nu de 279.20 overschreden werd. Daarmede zou dan de traditie van de stijgende financiëele lijn gehandhaafd blijven! De dagorde van de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Geldersche Vallei op 2 Juni a.s. luidt: 1 Opening en presentielijst. 2 Mededeelingen van het Dagelijkse!) Bestuur. 3 Vaststelling datum verkiezing 1 lid Grootbedrijf in de vacature H. Cozijn- sen Gzn. 4 Verkeerswezen: Rapport Vcrkeerscommissie over diver se zaken. Verslagen Spoorwegraad. 5 Financiën: Vaststelling van' een leges-verordening. Bericht Rijksgebouwendienst over luchtbescfycrmingskosten. 6 Posterijen: Bericht P.T.T. over postikantoortijden Ede. 7 Onderwijszaken: Erkenning eindexamen Handelsavond scholen Vestigingswet. Gecommitteerden eindexamen I-Iand. avondschool. 8 Ingekomen stukken: Courantartikel Arnh. Crt. over positie K. v. K- Adres Amsterdam over retribu ties' warenwet; id. Rotterdam Goed keuring rekening 1938. Bericht gem. Amersfoort over Joodsche kapperssalons. Bericht belastingvrijheid van schuilkelders. 9 Rondvraag, daarna comité-generaal. De voorzitter, Ir. B. A. Verhey, afgetredén ZOMERKAMPEN V.D.J.O. Dit jaar zal wederom een aantal Zo merkampen door de Vrijzinnig Demo cratische Jongeren Organisatie gehou den worden. Deze kampen worden ge houden op het landgoed Johannahoeve te Oosterbeek en slaan alle onder lei ding van den heer J. c. Deering, leeraar bij het M.O. te Utrecht, Het eerste kamp wordt geopend op Zondagmiddag 23 Juli. Aan Adj. O. O. Adm. F. J. de Haan van het 16e Reg. Inf. Hedenmorgen had de uitreiking van de gouden medaille voor 36-jarigen trou wen dienst plaats aan den adjudant-on- derofficicr-administrateur F. J. de Haan van het lfic Regiment Infanterie. De uitreiking geschiedde voor het front van de troepen, die stonden opgesteld op het voorterrein van de Hendrikkazerne. Dc troepen werden door majoor II. P. de Heer gepresenteerd aan den regi ments-commandant Luit. Kol. J. Visser. Na inspectie van dc troepen werd het besluit van uitreiking van de gouden medaille aan den adj. ondcroff. adm. F. J. de Haan voorgelezen door den lui tenant-adjudant. L. J. Liesenbcrg. Daar na werd hot eerometaal op de borst, van den jubilaris gespeld door overste J. Visser. In hartelijke bewoordingen vvenschte overste Visser den jubilaris geluk met de ontvangen onderscheiding. Hij schet ste in het kort diens eervolle militaire loopbaan. Spr. prees do werkwijze van den jubilaris die zijn taak op het Regi- mentsburcau steeds mot den mccsten ijver en nauwgezetheid vervult. Overste Visser merkte op dat de jubilaris het nog mocht heieven dat er ailervvege ach ting is voor het Leger. Namens dc officieren werd adj. De liaan de gouden draagmedallle en een schilderij aangeboden. De plechtigheid werd besloten meteen défilé van dn troepen. Door dc onderofficieren is ten huize van den jubilaris een ets en bloemen aangeboden. 's Morgens 8 uur bracht het Vrijwillig Muziekkorps van het 16e R. I. onder lei ding van kapelmeester Pala een sere nade aan de woning van adj. De Haan in de Coornhertlaan. Ledenvergadering in „Vanouds De Wapenroem" In „De Wapenroem" had gisteravond een ledenvergadering plaats van de afd. Amersfoort van de R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten on der leiding van den heer II. Steffen. Dit maal waren ook de dames genoodigd in verband met de vertooning van de film strook van de „Voor God Actie". Zij wer den in liet bijzonder welkom geheeten, eveneens don heer Hornstra die van dc afd. Haarlem is overgeschreven als lid. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van don heer Ilerstclj mel dende zijn bedanken als bestuurslid we gens zoor drukken werkkring. Dc voorzitter bracht den leden dank voor hun spontane medewerking aan het fonds voor bijzondere nooden en deelde mede dat het fonds beheerd zal worden door den geestelijk adviseur en door den voorzitter. Jaarlijks zal verslag worden uitgebracht van de inkomsten en uitgaven. Het verslag van dc op 6 Mei te Utrecht gehouden jaarvergadering werd zeer uit gebreid gegeven door den heer Geels. De afd. Amersfoort werd daarin geluk- gewcnscht met het feit dat thans twee leden zitting hebben in het Hoofdbe stuur door dc herkiezing van den heer H. v. d. Meer tot Bondsvoorzitter en de verkiezing van den heer L. Tiessen. De lieer v. d. Voort bracht verslag uit van vakgroep VIII. Daarna werd een filmprojectie gege ven over de „Voor God Actie". Vooraf hield dc heer Ign. de Jong, voorzitter van het Comité Amersfoort van de Actie „Voor God" een inleiding waarin spr. uiteenzette het doel van de actie: een wegwijzen van de onwetenden naar God. Bij de filmvertooning gaf de heer W. Plasmeijer een korte toelichting. Uiteenzetting van dr. Joh. Scheurer HET departement Amsrsfoort van de Nederlandseh) Maat schappij voor Nijverheid en Handel hield gisteravond in dc bestuurs kamer der Sociëteit Amicitia haar algemeene vergadering, die gepresi deerd werd door ir. B. A. Verhey. Het jaarverslag van den secretaris ir. J. G. Bij den dijk maakte er mel ding van, dat dc stand der kas niet on gunstig te noemen is. Het saldo daalt echter elk jaar, daar het aantal leden ondanks propagandistische actie niet stijgt. Dc consequentie hiervan is, dat het begrip „bezuiniging" ook in Nijver heid en Handel een rol is gaan spelen. Hierna was het verslag van den pen ningmeester. don heer W. van Gent aan de orde: de rekening over het jaar 1938 sluit met een batig saldo van 404.14. In de commissie van onderzoek dei- rekening en verantwoording over '38 en '39 werden de heeren Melchior en Rogaar benoemd. Punt 7 der agenda vermeldde de wij ziging van het reglement, ten einde dit aan te passen aan de wet, der maat schappij, die onlangs veranderd is. De twee kernpunten hiervan zijn, dat ten eerste de twee verplichte departe mentsvergaderingen voortaan tot één zullen worden samengetrokken en ten tweede, dat de bestuursleden in plaats van 6, voor 8 jaren zitting zullen nemen. Hierna ging men over tot de bestuurs verkiezing wegens periodiek aftreden van de heeren ir. B. A. Verhey, ir. J. G. ijdendijk en W. van Gent. De twee laatsten werden herkozen, terwijl in de vacature van den heer Verhey, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer F. W. H. Halewijn werd ge kozen. In onderling overleg zal nu het be stuur den nieuwen voorzitter aanwijzen. Punt 9 der agenda vermeldde: Bespre king van het vraagstuk der actieve luchtverdediging van Amersfoort, in te leiden door één der leden van het comi té ad hoe. Dr. Joh. Scheurer nam het woord. Van eenige industrieelen is het initia tief uitgegaan eens te onderzoeken, hoe Amersfoort werkelijk afdoende in geval van een luchtbombardement beveiligd kan worden. Misschien rijst de vraag of men hier mede niet op regeeringsterrein komt. Maar men dient in het oog te houden, dat Nederland een klein land is met een dichte bevolking er blijft een groot aantal objecten over, die niet onder de fensie kunnen vallen, zoodat men aan gewezen is op eigen kracht. Dit overwegende, heeft zich een com missie gevormd, die voor het eerst haar gedachten bij monde van Nijverheid en Handel wat breeder bekendheid wil geven. Amersfoort ligt in een bijzonder gevaarlijken hoek: het is Nederland's grootste garnizoensplaats, vormt een belangrijk knooppunt van spoorwe gen en ligt practisch gesproken in de schaduw van het belangrijke vliegveld Soesterberg. Willen wij het gevaar duidelijk karakteriseeron, dan dient geconsta teerd te worden, dat het hoofdzake lijk uit den Noord- en Noord-Oost hoek dreigt. Hot kalibergeschut bestrijkt thans een plafond ter hoogte van 1200 meter, hetgeen uit militair-techni sche overwegingen wel het meest ef fectief is. Doch er is ook vrij groote waarde te hechten aan andere problemen: men mag den horizontalen en den duik-aan- val niet vergeten! Hiervoor is geschut van een lichter kaliber, b.v. van 2 c.M., noodzakelijk. Dit heeft namelijk een vrij groote vuursnelheid en kan den aanval ler ongeveer een halve minuut „onder schot" houden. Hoewel de zwakke plek naar het Noorden gekeerd ligt, zal het niet alleen gaan om de bescherming van hef. Soes- terkwarticr, doch om de geheele be bouwde kom van onze stad. Voor oen goeden afweer is een drie tal batterijen van elk drie stukken nood zakelijk. Het personeel, dat uit particu lieren gcrccruteerd dient te worden, moet in landstonuvcrband in't leger in geschakeld worden, onder loiding van berocpsjjen reserve-officieren. Een goe de luchtverdediging doet veel; in dit op zicht heeft Spanje ons veel geleerd. Barcelona heeft bijna 2000 bombarde menten doorstaan, zonder dat. vitale be drijven buiten werking kwamen. Deze completeering van den staats- tuchtafweer zou ons daarom ook hier bij een intensieven aanval behoorlijk veilig kunnen stellen. Er gaat ook van een goed-georganiseerde verdediging een morcele kracht uit en tevens een pre ventieve werking. Een luchtaanval is namelijk reeds half geslaagd, wanneer een moreele ont wrichting der burgerij bereikt is. Ten tweede is men zuinig op zijn vliegers: de vijand stelt zijn bekwame krachten niet gaarne bloot aan een trefkans. De belangrijkste vraag zal ook hier weer zijn: het geld! Er is im mers een som van 137.000 mee ge moeid. Men hoeft in deze niet het oog op de regeering te vestigen het moet van Amersfoort zelf uit gaan. Het gaat hier inderdaad om een groot belangmen denke eens aan onze groote industrieën en be- Gisteravond hield de N.H.R.O. in Eben Haezcr haar tweeden propaganda- avond in dit seizoen. Ds. Hofstede heette de aanwezigen welkom. Gezamenlijk werd vers 1 van gezang 3 gezongen. Na het gebed las de. Hofstede een ge deelte uit de H. Schrift voor. Na een korte inleiding van den voor zitter kreeg ds. A. J. van Rennes het woord. De spreker betoogde, dat, zooals in een der gezangen staat, de kerk die be neden in strijd verkeert, boveii zal triumfeeren. Elke samenkomst van de leden der kerk, moet een samenkomst van strijders zijn. De kerk heeft een defensieve en een offenlleve taak. Zij moet zich weren tegen icderen aanval van buitenaf; aan de andere zijde heeft zij innerlijk alle invloeden te bekampen, die in strijd zijn met God's woord. De toekomst zal lccren. wat het eind resultaat van den strijd der Hervormde kerk voor haar omroep zal zijn. Strijdt voort en volhardt tot bet einde, was do. slotoproep van den spreker. Na de pauze sprak ds. A. Dönszel- mann nog een woord van opwekking. Na de slotzang werd gebeden. Ds. Hof stede sloot daarop de bijeenkomst. langrijke gebouwen! En hiernaast aan onze bezienswaardigheden, zoo als de O.L.V.-toren, de Koppelpoort, enz. Een onvoldoend functionnee- rende luchtafweer beteekent in tij den van nood een ramp. Na de uiteenzetting van dr. Joh. Scheurer, zei de voorzitter, dat het de partement Amersfoort zich in samen werking met de bestaande commissie voor de zaak zal spannen. In eerste in stantie zal men generaal Carstens ver zoeken onder auspiciën van Nijverheid en Handel, een en ander in een voor dracht wat breeder te belichten. Tot slot werd den voorzitter, den heer ir. Verheij dank gebracht voor zijn diensten, die hij gedurende 6 jaren met bijzondere toewijding aan de vereeni ging bewezen had. Vandaag is het 25 jaar geleden dat de heer W. J. Fijnenberg, koperslager al hier. zijn zaak- aan de Krommestraat opende, terwijl hij gisteren zijn 25-jarig huwelijksfeest mocht vieren. Door barden arbeid en ?oed vakman schap heeft dc jubilaris zich allengs een uitstekende reputatie verworven. De ve le blijken van belangstelling in den vorm van bloemen, die het echtpaar gis teren ontving, zijn daarvoor het beste bewijs. Ook door, de Kamer van Koophandel werd hij gecomplimenteerd. U.S.O. - CONCERTEN Op Woensdag 31 Mei en Vrijdag 9 Juni a.s. worden in Tivoli te Utrecht twee concerten door het U.S.O. gegeven met mondelinge toelichting van den dirigent Willem van Otterloo. Het programma voor Woensdag 31 Mei waaraan Gerard Hengeveld. piano, so listische medewerking verleent, luidt: Symphonie III Henk Badings. Concert voor piano en orkest in Es gr. t. Franz Liszt. Muziek voor snaarinstrumenten, ce lesta en slagwerk. Bela Bartók Het programma op Vrijdag 9 Juni vermeldt: Symphonie IV Albert Roussel Requiem Rud. Mengelberg Vioolconcert Alban Berg Met ingang van 15 Juni is bij het wa pen der cavalerie tot ritmeester bij de Rijschool benoemd de le luitenant J. Hoytema van Konijnenburg. Kapitein der militaire administratie van het 4de regiment huzaren E. Stein Pinto zal 1 Juni a.s. worden overge plaatst bij het 1ste regiment huzaren alhier. BURGERLIJKE STAND 27 Mei 1939 Geboorten: Frits, z. v. Johannes Anto- nius Jozeph van Doornik en Johanna Dirkje Spierenburg. Overleden: Albertus Johannes de Jae ger, 50 jaar, echtgen. v. Maria Florenti- ua Adriana van Schendel. FONDS VOOR OUD-MILITAIREN Dinsdag 30 Mei en volgende dagen wordt hier de jaarlij'ksche collecte ge houden voor het fonds voor oud-mili tairen, teneinde bet lot van oude en verminkte krijgslieden te kunnen ver zachten. Men verzoekt ons deze collecte in de welwillende aandacht van de bur gerij aan te bevelen. BEVRACHTINGSCOMMISSIE Op de vergadering van de Kamer van Koophandel van 2 Juni a,s. zal ook de jaarlijksche benoeming van leden der bevrachtingscommissie alhier plaats hebben. KERKNIEUWS Onze sfadgenoot, de candidaat P. van den Berg heeft bedankt voor het beroep naar Goedereode en Gouderak. Het be roep naar Hagestein heeft hij aangeno men. EXAMEN Te Utrecht slaagde voor het semi-arts- examen onze 6tadgenoot, de heer T. B, E. ten Have Nijhoff.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 8