De Coloradokever dient verdelgd te worden STADSNIEUWS Veluwsche molen in gevaar dcfanda VOORJAARSWEELDE r Recorddag voo de Spoorwegen Amsterdamsch bezoek Kapelaan B. Veltman verlaat onze stad Genieaanbesteding Rumoer op de Kamp VOOR OUDEN VAN DAGEN Ontvangsten tot nu toe f 114 Dirk Harting stelt ten toon Pinksterretours hadden succes Bevolking moet medewerken 2e BLAD PAG. 1 AWERSFOORTSCH DAGBL-A-D DINSDAG 30 MEI 1939 V.. Ruim 25 extra treinen passeerden het station Het concert zal vanavond precies op landsche Spoorwegen op Tweeden Pink sterdag is belangrijk grooter geweest dan.in voorgaande jaren, het mag zelfs een record genoemd worden. Deson danks is de stagnatie op de lijnen niet groot geweest. Aan vertragingen van tien tot twintig minuten kon men ech ter niet ontkomen. Zoo kwamen gisteravond de sneltrei nen voor Utrecht en Amsterdam die normaal hier om 23.14 uur moesten ver trekken, ruim tien minuten te laat bin nen en passeerden eerst nog volgeladen extra treinen. Enkele daarvan stopten niet op tusschenstations. Een werkelijk groot gemak is het dan, wanneer de luidspreker boven de wachtende menig te de noodige bijzonderheden uitgalmt, waardoor men niet behoeft te vragen en alles in orde en regelmaat geschiedt. In totaal zijn gisteren .ruirn 25 extra treinen ons station gepasseerd. Een groot gedeelte daarvan was bestemd vóór Lunteren, waar de N.S.B. een land dag hield. Men deelde ons van de zijde van de Ned. Spoorwegen mede, dat men, be houdens de genoemde kleine vertragin gen, geheel opgewassen was tegen het massale vervoer. Vanavond zullen ongeveer 700 kinderen uit de hoofdstad in het openluchttheater een zanguitvoering geven Vandaag brengt het R.K. Amster damsch Kinderkoor, dat uit onge veer 700 leden bestaat, een bezoek aan onze stad. Leider van dit gezel schap is de heer Schwirtz, onder wiens directie vanavond om half acht in het openluchttheater te Birkhoven een concert zal worden gegeven. Zooais wij reeds schreven is deze zanguitvoering tot stand ge komen. door de activiteit der plaat selijke afdeeling van V.V.V. Het is een loffelijk streven, te trachten de exploitatie van ons openlucht theater op hooger peil te brengen en men mag hopen, dat velen van de gelegenheid zullen profiteeren, door met het theater kennis te ma ken of hun kennismaking te ver nieuwen. De toegang is gratis. Hedenmorgen, omstreeks tien uur, kwamen de vijftien bussen met kinde ren en leiders hier aan. De tocht voer de naar onze door de bosschen fraaie beide, waarna een bezoek werd ge bracht aan den theetuin „Bergzicht", waar een pannekockenmaaltijd op het programma stond. De middag is eveneens op prettige wijze doorgebracht.o.a. werd het Belgisch Monument bezichtigd. Het jonge volkje nam met aandacht kennis van de bijzonderheden betreffende dit gedenk teek en. Het concrt zal van avond precies op tijd aanvangen, daar men nie't te laat naar Amsterdam wil vertrekken. Benoemd tot pastoor Kapelaan B. Veltman, van de paroc.hie St. Franciscus Xaverius aan 't Zand, is door den aartsbisschop van Utrecht be noemd tot pastoor te Barger Tosterveld. in Friesland. Kapelaan Veltman werd 13 April 1897 in de Friesche gemeente Idderadeel ge boren. Op 15 Augustus 1922 werd hij tot priester gewijd en een maand later be noemde men hem tot kapelaan te Com- pascuum. Nadat, hem in 1924 een ovei- plaatsing ten deel was gevallen, werd hij op 30 Mei 1930 benoemd tot kapelaan van de Darochie St. Franciscus Xave rius, alhier. Als directeur van de R.K. Militaire vereeniging heeft de scheiden de. kapelaan hard gewerkt. Het was voor een groot deel ziin toedoen, waar door het nieuwe Militaire Tehuis aan de Korte Gracht kon worden betrokken. Met kartelaan Veltman verlaat een fi guur van gróoté werkkracht onze stad. Heden werd door den eerstaanwe zend ingenieur der Genie aanbesteed bestek 246: Het vierde gedeelte van het kazernement te Soesterberg voor een bataljon Pioniers en een Compagnie Spoorwegtroepen. Van de 53 inschrij vers was laagste L. Jacobs te Bussum met .303.890: en hoogste F. C. Agterbos, te ter Apol met 361.000. Uit Amersfoort, schreven in Th. van Hoogevert N. V. 304.900, E. de Bruin ('Hoogland) ƒ305,400 en H. Groen f 337.800. Gisteravond was er op de Kamp een meneer L., die luidruchtig demonstreer de, dat hij Ie diep in vele glaasjes had gekeken. Een politiedienaar greep hem bii den arm. doch hij verzette zich man moedig hiertegen. Er kwam echter as sistentie en het resultaat was. dat. twee de Pinksterdag besloten werd met een logeerpartij fusschen vier kale muren. spel wordt ernst Onder de schaduwrijke kastanjeboo- men op den Westsingel warén op eer sten Pinksterdag eenipe kinderen aan het. spelen, een zes-, vijf- en driejarige. In. de beste stemming werd getracht ei- kaar in het water te duwen. Dc oudste van het, drietal was de verstandigste en lietjiet alleen bij pogingen. De „jonge-, ren" echter gingen tot daden over met het gevolg, dat een van hen in het mod derige water terecht kwam. Gelukkig werd de drenkeling vrijwel onmiddellijk opgemerkt. Zijn moeder heeft hem de be hulpzame hand toegestoken in den vorm van een trapleertje, zoodat het gevaar lijke spelletje nog goed afliep. temperatuur in perie-s bad De temperatuur van het water in Pesie's bad was hedenmorgen 66 gr. F. of 19 gr. C. Voor den Elfden Autotocht voor de Amersfoorlsche Ouden van Dagen is bij het Comité reeds binnengekomen: Vorige afrekening 32.50, v.v. H. V. 5,—, A. J. 0,25, J. v. V. 0,25, E. H. 1A. v. d. B. 2,—, I. C. S. 1N. W. R. 1,Ned. Kappersbond j 5,T, 2,50, B. v. O. A. 5,—, G. 2,- N. N. 1,—, K. 0,50, v. R. 2,50, v. W. a. L. 2,50, mej. H. 2,50, mevr. L. 2,50, Eysink Fabr. pers. 5,—, T. N. 7,50, Gez. B. 2,50, W. en D. 5,mevr. d. B. f 2,50, L. S. B. 1,mevr. v. d. V. 2,50. J. K. V. 5—, A. t. C. 1,50, N. N. 2,50. W. J. V. 1,—, Ph. R. 1,—, mevr. J. R.—S. f 1.—, H. B. 2,50, P. Z. f 1A. G 1,—, J. J. P. 2,50. Met bovenstaande gedetailleerde afre kening mede is in totaal binnengekomen 114,—. Men is dus bij lange na nog niet aa het bedrag toe van f 280,— dat vorig jaar binnenkwam. Giften voor dit goede doel kunnen af gedragen worden aan de leden van het Comité: Mevr. C. Camerling Helmolt-van Ket- wich Verschuur, Paulus Buijslaan 22; mevr. Tydema,n—Falck, Prinses Marie- laan 1; 'den heer M. M. A. Ramselaar, Langestraat 50; den heer J. Stam, Schimmelpenninckkade 8en bij het Amersfoortsch Dagblad, uitsluitend per giro op gironummer .47910. In den kunsthandel van G. G. VEENENDAAL Jr. Dirk Harting, een oud stadgenoot die reeds tal van jaren in Heemstede woont en werkt, exposeert in het ten toonstellingszaaltje van kunsthandel G. Veenendaal Jr. Wij vinden er hoofd zakelijk etsen en vóórts zijn er aqua rellen, inktteekeningen en een enkele litho. Zeer zeker beschikt de graficus Harting over groote ambachtelijke aardigheid. Lange jaren van practijk deden in hem een technisch meester schap groeien, waarvan zijn etsen ge- uigenis afleggen. Ofschoon zeer door- erkt cn tot in details verzorgd, is dit etswerk nimmer droog of „peuterig". Integendeel, ondanks de precieze vorm geving blijft er iets bewegelijks, iets levendigs bestaan. Er is bijvoorbeeld een uitstekende ets van den O. L. Vrouwetoren, die als vakwerk zeer hoog aangeslagen moet. worden. In veel werk van Harting doet het aangenaam aan, dat deze kenner der chniek nimmer vervalt in schoolmees- terij, in leege vormelijkheid. Is er een enkele maal iets dat niet verder reikt dan uiterlijkheid zooals bijvoorbeeld het portret van wijlen Prins Hendrik dan aanvaardt men dit als een re sultaat van factoren, waaraan een kun stenaar niet altijd ontkomen kan. Naast de vele etsen duinlandschap pen in hoofdzaak zijn er enkele aqua- ellen, Dirk Harting weet met water- erf heel goede resultaten te bereiken denk aan de teer geverfde theeroos maar wij achten hem als etser grooter. "lot en rank zijn de met Oost-Indiscne kt gepenseelde, kleine landschapjes. Met een voor Harting karakteristieken orm van rustige toewijding lithogra- feerendc bij een duintop bij Heemstede. Een bezwaar van deze jitho is mis schien, dat men er te zeer den koper- etser in herkent, maar in ieder geval herkent men ook daar de typische de- ils van het werk van Dirk Harting. garnizoen Op ,12 Juni a.s. zal aan de sergeant der Politie Troepen J. van Nimwegen, alhier, die op het oogenblik als comman dant gedetacheerd is bij het bewakings depot Ecmbrup bij Baarn, de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst orden uitgereikt. dorus rijkers fonds De collecte voor Het Dorus Rijkers Fonds, welke op Zaterdag j.l. gehouden werd, heeft netto 487,88 opgebracht. Gaarne brengen wij den dank van hei organ i see rend comité over aan. allen, die zich beschikbaar stelden om deze inza meling te doen slagen. De fraaie oude dorpsmolen van Garderen op de Ieluwedie in gevaar verkeert (Foto Gazenbeek) Nog 500 gulden is noodig ZOU er wel één toerist of natuurlief hebber in ons land zijn, die Garde- ren niet kent, het typisch-Veluw- sche heidedorp met zijn romaanschen toren en lioogen, steenen windmolen? Van welken kant ge ook nadert, ge moet behoorlijk stijgen, want het dorp ligt op een vrij hoogen rug, zoodat van alle zij den de silhouetten van toren en molen, gedeeltelijk omhuld door een wolk van zomergroen, zichtbaar zijn en een ge makkelijke oriëntatie vormen. Naar men wil, richtten de Zuiderzee- schippers, als zij de Oranjesluizen bij Schellingwoude waren gepasseerd, eer tijds den koers mede naar de ligging van den Gardenschen toren, die zicht baar was, zoodra men het ondiepe Pam pus achter zich had gelaten. Bekend is dat het silhouet van Garderen en dit Veluwsche dorp en daarmede het geheele landschap groote schade zou, ondervinden, als er van de markan te objecten ook maar één verloren ging, hetgeen tot voor kort niet tot de onmo gelijkheden scheen te behooren. De prachtige steenen molen was na melijk in gevaar! Onlangs is deze ver tegenwoordiger van de oude garde, welks bezitter reeds in 1434 windrecht aan den hertog van Gelder betaalde, in GRAND THéaTRE. Vanaf Vrijdag 26 Mei t.m. Donderdag 1 Juni vertooning van de film Jongensstad. Voorstellingen: Zondag en Maandag 1.45. 4.00, 6.15 en 8.30 doorloopend; overige dagen 8.15 n.m.; matinee om 2.30 uur. CITY THéATER. Vanaf Vrjjdag 26 Mei t.m. Donderdag 1 Juni vertooning van de films „De geheimzinnige dr. CÏitter- house" en „De aanhouder wint". Voorstellingen: Zondag en Maandag 1.45, 4.00, 6.15 en 8.30 doorloopend. Overige dagen 8.15 n.m. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de films „De geest van den zwarten piraat" en „Vreemde Kostgangers". Voorjaarstentoonstelling A. GILDEHUIS, K G. UPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9 K LEESZAAL Wüersstraat 2. Filiaal Uitleenbibliotheek Edisonstraat 35. STERHUIS Beekenst.laan 6. Voot alle meisjes iederen avond geopend des Zon dags van 2 uur. MUSEUM FLéHITE, Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur uitge zonderd Zondags, 's Zaterdags 10-12 en 1,303 uur. (Stadgenooten hebben 's Za terdags vrijen toezang}. OPENLUCHTTHEATER BIRKHOVEN. 30 Mei. Zanguitvoerine van Amsterdamsch kinderkoor, 7.30 uur nam. NIEUW AMSVORDE 31 Mei vergade ring ziekenhuisverpleging. 8 uur n.m. AMICITIA. 2 Juni. Lib. Staatspartij, afd. Amersfoort, openbare bijeenkomst. 8.15 uur nam. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. - 3 Juni A. B. v. L. O.-TERREIN AAN DE RUBENS STRAAT. 17 Juni. Kinderfeestdag van de N.U.S.O. 3,15 uur nam. medisch sportkeurings bureau Men deelt ons mede, dat de totstand koming van een medisch sportkeurings bureau in Amersfoort thans een feit is geworden. Het bestuur is als vclgl samengesteld: c Dr. J. Aghina, voorzitter; dr. A. Stok i W, Commijs, secretaris. Het ligt. in de bedoeling dit bestuur uit te breiden met leden uit de Amcrs- foortsche sportkringen. Groote drukte op de stations te Amsterdam en Rotterdam „Wilde" bussen verdwenen AMSTERDAM. Het Centraal Sta tion te Amsterdam heeft een ongekend groot aantal passagiers vervoerd. Hel vervoer was grooter dan ooit te voren op den dag voor Pinksteren. Van Za terdagochtend 8 uur af tot Zaterdag avond 6 uur waren doorloopend zes tien loketten geopend tegen op gewone Zaterdagen acht. Extra- treinen behoefden, gezien de grootcre bezetting van het middennet, niet te worden ingelegd. Slechts naar Den Haag liep een extratrein. Wél was het materiaal aanmerkelijk uitge breid teneinde een vlotte verwerking van de duizenden passagiers mogelijk te maken. Hieraan werkte ook mede de om standigheid, dat sedert 15 .Mei j.l. de controle voor het betreden van de per rons opgeheven is. De goedkoope Pinksterretours zijn buitengewoon ingeslagen en de heer W. Jongstra, chef van het Centraal Station, was van oordeel dat het zeer groote passagiersvervoer hieraan in niet onbelangrijke mate te danken is. Successievelijk hebben de onderne mingen te Rotterdam, die zg. wilde autobusdiensten exploiteerden, deze diensten gestaakt cn gisteren heeft er dan ook geen enkele van deze bussen meer gereden. Op de stations te Rotterdam was het Zaterdagmorgen al druk cn dit nam in den loop van den dag nog toe. De dag voor Pinksteren is weliswaar altijd een drukke dag voor de spoorwe gen, maar toch was het wel merkbaar, dat er geen gelegenheid meer is om met. ongeconcessioneerde busdiensten te reizen. andere handen overgegaan en bij een ingesteld onderzoek kwam toen vast te staan, dat de molen in staat van verval verkeerde, zoodat het onverantwoorde lijk zou zijn hem langer in bedrijf te houden. Een oogenblik werd er zelfs gesproken over afbreken, maar gelukkig schijnt het niet zoo'n vaart te zullen ioopen, als tenminste de vrienden van den Neder landschen Molen en het Veluwsche land schap een steentje bijdragen! Enkele personen, overtuigd van dc noodzakelijkheid dezen historischen mo len te redden van den ondergang en alle pogingen in het werk te stellen om tot restauratie te komen, vormden een com missie, waarin zitting namen de heeren Mr. S. Baron van Heemstra, conunissa ris der Koningin in Gelderland en voor zifter van „het Geldersche Landschap" mr. P. G. van Tienhoven, voorz. van dc- Hollandsche Molen, H. J. Rloemers, voor zitter A.N.W.B. en J. Westrik, burge meester van Barneveld. De commissie is er reeds in geslaagd een groot gedeelte van de voor restau- latie benoodigde gelden bijeen te bren gen, dank zij vooral de vlotte medewer king van den molenaar zelve en enkele milde gevers; een bedrag van pl.m. 500 moet nog gevonden worden en hiervoor doet het comité tot behoud en restau ra tie van don Garderenschen molen eer beroep op alle natuurvrienden in ons land. Bijdragen ook de kleinste gift ia van harte welkom! worden gaarne in ontvangst, genomen door den heer ,T. Westrik, burgemeester van Barneveld te Voorthuizen, giro-nummer 30226. A. C. GAZENBEEK. Uitroeiing zal van Rijkswege ter hand worden genomen IN verband met de in ons land geno men maatregelen ter bestrijding van den Coloradokever, kan het volgen de worden medegedeeld: Deze bestrijding moet in de eerste plaats geschieden door maatregelen, waardoor wordt voorkomen, dat het in sect zich iri ons land vestig't. Dit ge schiedt door: 1. de bespuiting. van alle aard appelvelden, in het als verdacht te beschouwen gebied, met loodarse- naat, waardoor daarin voorkomen de kevers of larven worden vergif tigd. 2. nauwkeurige controle op de plaatsen, waar het insect het vori ge jaar is opgetreden, om de zeker heid te hebben, dat het daar volle dig is uitgeroeid; 3. zeer uitgebreide voorlichting inzake het uiterlijk van den kever en van de larven, opdat deze on middellijk worden opgemerkt, als zij ergens aanwezig blijken te zijn en opdat zij aldaar kunnen worden uitgeroeid. Daaraan wordt propa ganda voor het nauwlettend toe zien op alle aardappelvelden ver honden. Wat de bespuiting der aardap pelvelden betreft, daarover zijn in alle gewesten van het daarvoor in aanmer king komende deel van on6 land, dat is het gedeelte ten Zuiden van den Rijn, de Lek, de Nieuwe Maas en den Nieu wen Waterweg, op initiatief van de burgemeesters, bijeenkomsten gehou den met dc land- en tuinbouworganisa ties. waarop door de ambtenaren van den plantcnziektcnkundigen dienst [É-VfR voorlichting is gegeven inzake de orga nisatie fen de uitvoering van deze be- tpuitingen. Spuitorganisaties In zeer vele gemeenten zijn, in het bijzonder voor de bespuitng van de kleine per.ceelen, spuitorganisaties op gericht, welke dit werk voor de verbou wers zullen uitvoeren. Van Rijkswege zijn voor deze organi saties een aantal sproeimachines be schikbaar gesteld. Bij de grootere ven- bouwers is voor de aanschaffing van sproeimachines voor eigen bedrijf pro paganda gemaakt, voorzoover die ver bouwers niet reeds over machines' be schikten. In een deel van het gebied werd be spuiting ter bestrijding van de aardap pelziekte reeds regelmatig toegepast en aan het combineeren van de Colorado- kever-bestrijding met die van de aard appelziekte, dat ook voor de andere deelen van ons land van groot nut kan zijn, zal ook verder de noodige aan dacht worden gewijd. De voorbereiding voor de bespui ting van alle aardappelvelden is reeds ver gevorderd. Op de goede uitvoering zal toezicht worden uit geoefend door de ambtenaren van den Plantenziektenkundigen dienst, die hierbij nog de beschikking zul len krijgen over een SO-tal contro leurs, die voor deze contróle gedu rende eenige maanden werkzaam zullen worden gesteld. Verder zullen in een aantal gemeen ten nog controleurs voor dit, werk wor den aangewezen, .terwijl naar samen werking met de gemeente- en rijkspo litie cn met. de Koninklijke Marechaus see zal wor.den gestreefd. Indien er verdenking bestaat, dat de bespuiting niet of op onvoldoende wijze is uitgevoerd, zal een aantal aard appelbladeren op het betreffende veld worden verzameld en zal dit scheikun dig op de aanwezigheid van arsenicum: worden onderzocht. Indien onvoldoende uitvoering wordt vastgesteld, zal de bespuiting op last van den burgemeester en op kosten van den overtreder worden uitgevoerd. Distributie van lood- arsenaat Het voor deze noodig geachte bespui tingen benoodigde loodarsenaat wordt dit jaar van Rijkswege kosteloos ter beschikking van de verbouwers ge steld. Met de distributie daarvan is reeds een aanvang gemaakt. De controle op de plaatsen, waar het insect het vorig jaar is opgetreden, wordt geheel van Rijkswege uitge voerd. Rondom deze plaatsen zijn aardap- pel planten uitgezet, die gedurende 2V» maand dagelijks op de aanwezigheid van den kever worden gecontroleerd. Op alle plaatsen, waar de Colora dokever, dit jaar zal blijken voor te komen, zal de uitroeiing van Rijks wege ter hand worden genomen. Een volledige uitroeiing kan echter alleen worden verkregen, als alle ver bouwers nauwkeurig op hun aardap pelgewas toezien en dit op de aanwezig heid van den kever onderzoeken en er onmiddellijk mededeeling van doen als zij den kever of larven van dezen vin den. Door het op ruime schaal ver spreiden van kaarten met, modellen van den kever en de larven, zoomede van vlugschriften met. een gekleurde" afbeel ding op de scholen, bij vereenigingen, enz., worden alle personen in de gele genheid gesteld met het uiterlijk van het insect kennis te maken, opdat zij het. kunnen herkennen. Voor een volledige bestrijding yaj den Coloradokever is de medewerking van de geheele bevolking noodig.; Jan Hoving overleden In zijn woning te Halfweg is op 62- jarigen leeftijd overleden de heer Jan Hoving, voorzitter van de Vrijdenkers- vereeniging de Dageraad. De overledene was vele jaren achtereen redacteur van het weekblad De Vrijdenker. Hij was bekend publicist en spreker, zoomede schrijver van vele boeken en brochures op het gebied van de vrije gedachte en van het nieuw-malthusianisme. De crematie zal plaats vinden op Woensdag 31 Mei a.s. na aankomst van trein 15.14 te Driehuis Westerveld. Men kan hei eenigszins gewaagd vinden of zelfs geraffineerd, men toch moeten toegeven, dat het allerbekoorlijkst staatMijn woorden slaan, zooals u wel zult begrijpen, op het hier afgebeelde 'toilet, een creatie van den voortreffelijken Lucien Lelong. Het is vervaardigd van soepele voile artistiek gedrapeerd, want hoe zou men. vooral het bovenstuk anders kunnen noemen. De lage. uitgesneden huls berust immers uitsluitend op draperie. De sjerp is bii de taille door het goed heen gehaald cn daarna ge knoopt. Deze middagjapon is cr wederom een uitstekend voorbeeld van. dat het alleen den Franschen gegeven is een der gelijken eenvoud aan het toppunt van elegance te paren

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 11