„BELLAMY: broederschap der practijk" SPANNENDE RACES TE VALKEVEEN De K.N.G.V. bondsfeesten Landdag in Hilversum Drogisten mogen geen Uit den Soester Raad Terreinwedstrijden op De Wolfskuil" Pamfletten in beslag genomen Pedaalridders wonnen prijzen Alta 3 en Kat 3 gelijkwaardig Landenwedstrijd voor Luxemburg Soesterkwartier weerde zich goed 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 30 MEI 1939 Door de nevelen heen zal de nieuwe dag komen, doch alleen dan, indien de beginselen van het oeconomisch stelsel grondig worden veranderd Een tribune ingezakt, waar door eenige personen gewond werden HIVERSUM, 30 Mei. Op Tweeden Pinksterdag is vanwege de internatio nale vereeniging Bellamy een landdag gehouden op het landgoed „Zwaluwen berg", gelegen aan den Utrechtsche- straatweg bij de Hollandsche Rading. onder Hilversum. Deze drukbezochte bijeenkomst er waren 1-iOOO bczookers is door prach tig zomerweer begunstigd. Hierbij kwam dat de zeer fraai gelegen bezitting „Zwaluwenberg" zich in elk opzicht leent voor een gebeurtenis als deze. Een groot aantal vanen, vlaggen en spandoeken met opschriften gaven het geheel een fleurigen aanblik. Een onprettige noot vormde op de zen dag het in elkaar storten van een tribune, waarop een zangkoor van 75 personen had plaats geno men. Het gebeurde toen de eigen lijke landdag nog nauwelijks was begonnen. Dit incident is gelukkig zeer goed afgeloopen; het had al thans veel erger kunnen zijn. Een der gekwetsten is met een zieken auto naar een inrichting te Amster dam overgebracht, voorts bleken eenigo zangers lichte verwondingen te hebben opgeloopen. De tribune was op weinig deskundige wijze vervaardigd van heel oud steiger materiaal; zij zou nauwelijks voor 20 menschen hebben kunnen dienen. De politic was geheel onkundig gelaten over het oprichten van een tribune; zij zou dit bouwsel in elk geval hebben afge keurd. Wat het programma van dezen land dag betreft, naast het optreden van zangkoren uit Leeuwarden, Rotterdam, Gronlngon en het ten gehoore brengeh van een samenspraak, was er als voor naamste deel de toespraken. Mr. dr. P. IJssol de Schepper, Den Haag, zeide in zijn rede, getiteld: Allen één, dat Bellamy gezien moet worden als de broederschap van de practijk. De theorie is reeds lang geleden verkon digd. Bellamy en zijn volgelingen zijn noodig gebleken om do oude waarheden in practijk te brengen. De samenleving moet dusdanig worden dat de mensch, geschapen naar God's beeld, er overeen komstig zijn roeping in kan wonen. Dr. J. C A. Fetter, remonstrantsch riredikant tc 's-Gravenhnge vraagt zich n zijn toespraak af of de menschen te slerht voor een betere samenleving zijn. Op dezen Pinksterdag wilde spr. als zijn zienswijze naar voren brengen dat de mensch een begrensd wezen is, slechts gedeeltelijk bereid om door den Heiligen Geest tc worden bezield. De mensch is een zondaar tegenover God. „Wij allen hebben de genade noodig", deze woorden, door Portia in do rechte zaal tot Shylock gesproken, wilde dr. Fetter hier herhalen. Doch de zondig heid, do geneigdheid tot het kwaad, be- teekent nog niet dat de mensch steeds slecht zou zijn. Nanst de boozen in het bijbelverhaal van den bnrmhartigen Samaritaan komt ook hij, die de barm hartigheid nastreeft, naar voren. Die barmhartigheid ziet men overal naast het kwaad, de liefdeloosheid, uitkomen. Wij moeten echter bij alles realist blij ven, wij moeten blijvend rekening hou den met de menschelljke instincten; de ze instincten, in zoo vele vormen aan wezig in elk van ons, moeten geleid en gericht worden, aldus spr. Dit is wel een der voornaamste grondgedachten van do Bcllamy-beweglng. Door de nevelen heen zal eens een nieuwe dag komen. Doch alleen dan, in dien do beginselen van het oecono- mische stelsel grondig worden veran derd. Alleen dan, als de menschen niet langer tegen elkaar, doch voor elkaar werken. Do liefde vorme de groote drijf veer van dit alles, aldus eindigde spr. Nog is het woord gevoerd door den lieer K. Buringa, hoofd der school tc Drachten, die sprak over het onderwerp: Wij Friezen en de Bcllamy-gedachte: door den heer W. C. Jansen, referenda ris P.T.T. to 's-Gravenhage, die als onder werp had gekozen: Do occonomie van Bellamv en de vredesgodachte: door den heer M. II. v. d. Stijl, voorzitter van de opconomische commissie, die over: Bel- lamey, utopie of realiteit? handelde. Het gesprokene werd ook nog afgewisseld door muziek van gramofoonplaten. Mr. dr. P. IJssel de Schepper, de presi dent der vereeniging, heeft het slot woord van dezen landdag gesproken. geneesmiddelen verkoopen Een belangrijke uitspraak van den Haagschen kantonrechter Beroep op overmacht verworpen 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. De Haagsche kantonrechter, mr. dr. Fontein, heeft uitspraak gedaan in een strafzaak, welke zeer belang rijke gevolgen voor drogisten hier te lande kan hebben. Het is immers gebruikelijk, dat drogisten ook ge neesmiddelen verkoopen, welke op de z. g. lijst c. staan, doch dit is ver boden door de wet van 1 Juli 1865 op de uitoefening der artsenijbe- reidkunst. Tegen een drogiste hier ter stede, die tevens assistent-apothekeresse is, was proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van aspirine en nog een an der geneesmiddel en zij heeft ter zake van dit feit voor den kantonrechter terecht gestaan. De verdediger, mr. D. J. I. van den Oever, heeft in deze zaak drie verweren gevoerd. Ten eerste achtte pleiter de wet van 1S65 alleen toepasselijk op de toebereiding en verkoop Van genees middelen, dus niet op den enkelen ver koop van verpakte geneesmiddelen, ten tweede is de wet gemaakt voor exces sen, d.z.w. voor ondeskundigen, die zich op den verkoop van geneesmiddelen toeleggen, zooals parfumeriehandelaTen. Bij drogisten, vooral wanneer deze as sistent-apothekers zijn, is geen sprake van exces. Ten derde deed pleiter een beroep op overmacht. De wet is verouderd zooals de Zondagswet en de Begra feniswet. Wanneer de drogisten geen geneesmiddelen meer mogen verkoo pen, kunnen velen hun zaken wel sluiten en komen er in den Haag al leen al 300 werkloozen bij. Er wordt geen publiek belang bij dezen ver koop geschaad. De kantonrechter heeft deze verweren evenwel verworpen en verdachte tot een OMTREK SOEST. Zaterdag werd de Soester Raad in spoedeischende vergadering bijeen geroepen. De heeren Noorder (s.d.) en v. d. Berk (r.k.) waren afwezig. Wethouder Gasille, deelde na de ope ning door den voorzitter mr. W. A. J. Vié-ser. mede, dat het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening met de N.V. IIolland6che Sociëteit van le vensverzekeringen groot 186.682.92, tegen 3V»% per jaar en met een 31-ja- rige aflossing, door Ged. Staten niet goedgekeurd was. Ged. Staten meenden er n.l. bezwaren tegen te moeten maken, dat in de lee- mingsvoorwaarden belastingclausules waren vervat, welke behelsden dat be lastingen welke op de rente der leening mochten worden geheven, ten laste van de gemeente kwamen. Spr. zeide dat B. en W. zich aanvan kelijk niet neerlegden bij het besluit van Ged. Staten doch de aangevoerde redenen werden niet aanvaard. B. en W. hebben zich toen tot een 60-tal ban ken gewend en alleen de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten wa6 bereid bo vengenoemd bedrag te verstrekken als leening zonder belastingclausules doch tegen een rente van 3%% en hoe wel zij niet overeenkomstig den wensch van Gedeputeerde Staten, om de ning tegen voordeeliger voorwaarden onder to brengen, geslaagd zijn inte gendeel deze voorwaarden zijn nadeeli- ger, hadden B. en W. rekening hou dende met de onzekere tijdsomstandig heden, gemeend de leening te moeten accepteeren. De raad trok het besluit van 4 April in en de nieuwe leening werd z.ha. goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer v. d. Ven, wanneer de weg achter de wonin gen op de Soesterbergschestraat nabij den Heideweg, gemaakt zal worden. Wethouder de Bruyn zeide dat do werk zaamheden Dinsdag aan zouden vangen. Spr. deelde mede dat verschillende we gen waren opgenomen, ter verbetering in het plan 1939, welk plan volgens spr. in Utrecht zeer veel kans tot slagen zou hebben. De heer v.d. Ven wees- daarna op den onhoudbaren toestand van den Duin weg, die thane zeer stoffig was. Wethouder de Bruyn, zeide dat de gelden om dezen weg af te maken niet beschikbaar waren, doch dat de noodige aandacht aan dezen weg was geschon ken. De heer Hilhorst meende vernomen te hebben dat de verbreeding van de Korte Bergstraat afgestuit was op den onwil van de bewoners om grond af te staan. De voorzitter zeide dat wethouder de Bruyn. ten dezen nog een uiterste po ging zou wagen. Hierop werd de openbare vergadering veranderd in een zitting met gesloten deuren. Een internationaal motorfestijn De Duitschers winnen geldboete van 10.subs. 4 dagen hech tenis veroordeeld. De kantonrechter overwoog daarbij o.m., dat art. 30 van de wet zonder meer ook den verkoop van de daarin bedoel de geneesmiddelen verbiedt, met name niet tusschen verpakte geneesmiddelen en andere onderscheidt, dat hij voorts niet treedt in een oordeel over de inner lijke w-aarde of billijkheid der wet en ten slotte het stellen van het belang van verdachte van haar eigen bedrijf boven het door de wet beschermde al- gemeene belang niet beschouwt als een niet af te wenden gevolg van dringende van buiten komende'oorzaken. dimdtA (Plcd&aux £&n yuLwsüis qmds iafarfwipi Per flesch 0.65 Per anker 25.— j/. Sdwtsüiman Sr %n. TAiA&chi&diMtbaai 17 Jol. 145 MOTORSPORT V1 AMSTERDAM, 30 Mel. Op last van den officier van justitie is een groot aantal pamfletten in beslag genomen, die werden verspreid door do stichting ter verdediging van de culttreele en maatschappe lijke rechten der Joden, welke stich ting gevestigd is in het perceel plan- tagemlddcr' 12 te Amsterdam. Tegen de verspreiders Is proces ver ban! opgemnakt. Ook In het kantoor der stichting, dat is doorzocht, zijn een paar pakken pamfletlen in beslag genomen. De pamfletten waren geschreven naar aanleiding van de vechtpartij in een IJssalon in do Rijnstraat op Woensdag avond j.l. Dn inhoud bevatte o.a. critiek op do justitie en een aanval op de N.S.B. C. v. Eijs werd winnaar Op Tweeden Pinksterdag werd te Om men op het landgoed „De Wolfskuil", een terreinwedstriicl gehouden, georga niseerd door de Motor- en Automobiel- verecniging „Vriezenveen". De wedstrijd, welke onder begunsti ging van fraai weer heeft plaats gevon den, mocht zich in een goede publieke belangstelling verheugen. Uit Amersfoort waren do rijders van Eijs en J. J. Bovee aan den start ver schenen, resp. in de 500 en 125 c.c. klasse. Hot mooie doch zware circuit, waarin een groot gedeelte mul zand was inge- lascht, stelde zware eischen aan alle deelnemers. Terstond nam van Eijs in de 500 c.c.- klasse de leiding en behoefde deze niet meer af te staan. Met grooten voorsprong wist hij de raco op zijn Matchless-inachine te win nen voor Kruizinga, ten Post op Eysink en Kip, eveneens op Matchless. Ook J. J. Bovee wist zich in de 125 c.c. klasse goed te handhaven. Hij bezette in deze klasse de 3e plaats. Voor beide stadgenooten een mooie prestatie! De uitslagen luiden: Klasse 500 c.c.: 1. C. van Eijs, Amersfoort op Match less, 2. H. Kruizinga ten Post op Eijsink, 3. Kip, Deventer op Matchless. Klasso 350 c.c.: L J. van Rijn, Arnhem op Velocette, 2. J. Veer—Borculo op Velocette, 3. C. van Rijssel, Utrecht op. Velocette. Klasse 250 c.c.: 1. B. Winkel, Vriezenveen op O. K. Supreme, 2. Maasland, Den Haag op 1 Matchless. WIELRENNEN In de ronde van Denekamp Op Tweeden Pinksterdag waren een viertal renners van de Pedaalridders naar Denekamp getogen om daar deel te nomen aan de Ronde van Denokamp. Steeds streden de Pedaalridders in de voorste gelederen en zij wisten zich in dc kopgroep te handhaven. De renner de Jager uit Steenwijkenvold wist in een onbewaakt oogenblik te ontsnappen. Toen de anderen bemerkten, dat. de Ja ger weg was en weg bleef, bleek het al te laat. te zijn om hem in to loopen. Dc ingezette achtervolging had geen resul taat meer en de Jager won met twee minuten voorsprong. in don sprint had de Gans het op te nemen tegen den bekenden amateur Se- gaar uit Leiden. Uit moeilijke positie wist hij zich toch door te dringen, doch hij kwam slechts tot het achterwiel van Segaar. Zoodoende bereikte hij de derde plaats. Pol kreeg twee ronden vóór het einde een defect versnellingsapparaat on wist desondanks nog als zesde te eindigen. Van Uitert die de negende plaats be zette, was eveneens goed op dreef. Er werden 45 renners gestart, waarvan slechts 11 den rit uitreden. Bij de nieuwelingen startte H. Veld huizen, die zijn eerste open rit meereed Hij kwam steeds goed mee, doch oen valpartij noodzaakte hem van doorrijden af te zien. Het parcours was zeer zwaar en dc vele smalle wegen bemoeilijkten het do- marreeren, waardoor de wedstrijd veel aan aantrkclijkheid verloor. Klasse 125 c.c.: L J. C de Wit— Zenderen, 2. N. N., 3. J. J. Bovee, Amers- foort op Eijsink, Het is tweeden Pinksterdag en stralend zomerweer koestert met zijn warmte de prachtig, te midden van de Gooische bosschen gelegen baan, waarboven zich een strak-blauwe lucht welft. Op den achtergrond de zee waar over een koel windje aan komt waaien; rondom de feestelijk gepa- voiseerde baan, duizenden bezoekers en op de tribunes het kleurige ge wirwar van menschen die hun plaat sen zoeken. Op het midden-terrein groote vrachtauto's en veel motoren; man nen in 't leer: renners en deftig doen de heeren, officials en helpers. Met deze gebruikelijke entourage be gon om 2 uur precies op de renbaan te Valkeveen de motorrace, en wel de eer ste manche van de seniores in de 350 c.c. klasse, die reeds direct zeer interessant was door de buitenlandsche deelname n.l. door Gunzenhauser op Jawa. Onmiddellijk na het vallen van de startvlag schiet de Jawa naar voren; Gunzenhauser wringt hem schuivend, vallend, slippend door de bocht en ligt aan den kop. In de volgende bocht wordt hij door v. Aartsen bedreigd, maar aan T einde van de eerste ronde ligt hij toch ver voor en v. Aartsen weet in dezen stand geen wijziging te brengen, zoodat de uit slag wordt: I. Gunzenhauser; II. v. Aart sen: III. Hartman. De tweede manche van de klasse was zoo mogelijk nog spannender, want wéér spoot Gunzenhauser het eerst weg en het eerst door de bocht, terwijl vlak achter hem nu liefst 3 rijders kampen: v. Aartsen, Hartman en Molenaar, die er een geweldig tempo in zetten; de derde ronde ziet de vier kopmannen binnen 25 M. van elkaar! Gunzenhauser draait wijd open en bij zijn meesterlijk rijden blijkt hij tevens een iets snellere motor te heb ben dan zijn tegenstanders die hem niet kunnen passeeren. Tot over maat van ramp pikt v. Aartsen dan nog de buitenbocht, zoodat deze zich zelf uitschakelt en onze Duitscho gast onbedreigd wint, met pal er ach ter v. Aartsen, Hartman en Molenaar. In de derde manche zat door het feit dat Gunzenhauser de beide vorige ge wonnen had, weinig spanning, omdat deze het nu kalmpjes aan kon doen. daar hij aan een tweede plaats genoog had. v. Aartsen nam dan ook nu resoluut den kop, om hem niet meer af te staan. II. Gunzenhauser, III. Hartman, zoodat het slot-klassement luidt: I. Gunzenhau ser (Jawa); II. v.Aartsen (Eysink); III. Hartman (Sarolea). De juniores waren uiteraard veel min der spannend, te meer omdat hier geen mededinging van buitenlandsche zijde was, en omdat hier enkele rijders wa ren die ver boven de anderen uitblon ken. De Jonge b.v. was weer prachtig op dreef en won van deze klasse de 350 c.c., de eerste en derde manche, terwijl De Graaf, die zijn dag niet had de tweede wint. Resultaat: 1. De Jonge (Rudge); 2. De Graaf (Calthorpe); 3. v. d. Pluym (Jap). De klasse 500 c.c. van deze zelfde groep bood meer spanning en hier deden zich verschillende gevallen van „bad luck" voor die een totale wijziging in den stand brachten. De eerste manche ver speelt De Graaf door ongeluk. Eén wordt nu Cleutjens, twee v. d. Kruk en drie Jansen. Ook in de tweede manche spreekt de pechduivel mede: Nr. 48, die steeds aan den kop heeft gelegen, valt. Nu wordt Jansen, die overigens een goeden wed strijd rijdt, eerste en Cleutjens derde. Ook de volgende manche weet Jansen te winnen en daarmede plaatst hij zich in den slotuitslag nummer één met Cleu tjens als tweede en v. d. Kruk als derde. Rest ons nog de 500 c.c. Seniores waar aan zoowel door Gunzenhauser alsook door Buttler werd deelgenomen en waar door deze race inderdaad internationaal genoemd mag worden. Als Breman het startsein geeft is onze vriend Hartman het eerst weg. hij sliert door de bochten en spuit metershooge fontijnen sintel de lucht in. Het gaat geweldig hard, hetgeen ook wel blijkt uit het feit dat hij het ronde-record breekt: 29 4/5 sec. Maar ook Gunzenhauser weet daar wat van, want de volgende ronde breekt hij het nieuwe baan-record en wurmt zich meteen op de eerste plaats. Hartman rijdt als een duivel, maar kan het niet halen en het eind komt ongewijzigd. Eén Gunzenhau ser; twee Hartman: drie v. Aartsen Buttler komt heel langzaam aan rijden. maar heeft zijn ronden vol bracht om nog geklasseerd te wor gden. Gunzenhauser doet het de volgende manche nog eens over en ofschoon het nu v. Aartsen is die hem waardig partij geeft weet hij toch wederom te winnen met als runner up zijn landgenoot Butt ler. v. Aartsen is derde. De derde manche is een weinig interessante vertooning. Weer wint Gunzenhauser, doch om de tweede plaats wordt nog even fel ge vochten, welke gevecht v. Aartsen ten slotte wint. Do uiteindelijke klasseering is dan als volgt: 1. Gunzenhauser (Jawa); 2. v. Aart sen (Eysink); 3. Buttler (Imperia). Tenslotte nog 2 lange baan-races, die beide gewonnen worden door Gunzen hauser (Jawa) en Hefst van kop af. Jammer dat hem in de 500 rit door de Nederlandsche renners weerstand ge boden moest worden op 350 c c. machi nes. In deze rit kwam Buttler leelljk te vallen, waardoor een van de aantrekke lijkste nummers van den middag gean nuleerd moest worden, in casu de lan- denwedstrijd. Over het algemeen zijn de wedstrijden van dezen middag keurig verreden, al moge het misschien jammer zijn, dat onze rijders het hoofd moesten buigen voor de Duitsche geweldenaars. motorspori De T.T.-races gaan door ASSEN, 30 Mei. Alle geruchten ten spijt kunnen wij officieel melden, dat de Asser races op Zaterdag 1 Juli door zullen gaan. In verband met de internationale ver houdingen is men weliswaar later dan gewoonlijk met de voorbereiding begon nen, maar nu zijn allo onderdeelen •grondig aangepakt. Het belangrijkste nieuws is wel, dat de dagverdeeling wordt gewijzigd. De K.N.M.Y. en de Asser organisatoren zijn het er over eens, dat aan de nati onale races, die vorig jaar in den vorm van een uurrace zoo'n succes hadden, dit jaar een belangrijker plaats moet worden ingeruimd. Anderzijds moeten de internationale races natuurlijk op den voorgrond blijven. Besloten is nu den geheelen morgen te reserveeren voor de nationale en den middag voor de internationale races. TENNIS In de tweede klasse B.N.W. zijn Alta en Kat 3 met een gelijk aantal punten onderaan geëindigd. Ook het aantal voor en tegen werd gelijk. In zoo'n ge val gaat de com*etitieleider na, welke van de twee teams do meeste sets vóór gemaakt heeft. Doch ook hier werd geen beslissing gevonden, daar Alta 3 en Kat 3 evenveel sets hadden. Om nu toch tot een oplossing van dit gelijkwaardigheidsprobleem te komen, zullen beide teams elkaar Zondag a.s. opnieuw bekampen. Alta 3 heeft gunstig geloot en krijgt de Amsterdammers op eigen banen. Alta I speelt ook thuis en wel tegen Hilversum 1, terwijl Alta 4 eveneens op de banen aan de B.W. laan speelt. Het belooft een drukke tennisdag te worden! TWEEDE PRIJS VOOR AMERSFOORT Het is Amersfoort gelukt op de To- vers-series een tweeden prijs te behalen. De eerste wedstrijd tegen Shell I werd een 40 overwinning voor de blauw- witten. De D.V.D. combinatie bleek Amersfoort slechts met klein ver schil te machtig, terwijl Indo II in onze stadgenooten haar meerdere moest er kennen. Na de wedstrijden in haar afdeehng, kwam men nog tegen Meervogels, wel ke wedstrijd door straf worpen in het voordeel van Amersfoort uitviel. De uitslagen waren: Shell IA'foort comb. 0—4 Indo II—D.V.D. comb. 0—z A'foort comb.—D.V.D. ennb. 0—1 Shell I—Indo II 3—1 A'foort comb.—Indo II 3—0 D.V.D.—Shell I 0-0 GYMNASTIEK Handbalontmoeting door de Zwitsers gewonnen ARNHEM, 30 Mei. Zaterdag is het bondsfeest van het Koninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond aangevangen. Arnhem genoot gedu rende de Pinksterdagen het voor recht ettelijke duizenden turners en turnsters binnen haar muren te mogen ontvangen voor dit groote festijn, dat iedere drie jaar pleegt te worden gehouden. De stad stond reeds vroeg in het teeken van de komende gebeurte nissen. Vele ingezetenen hadden aan de opwekking van de regelingscom missie, om door het uitsteken der vlaggen het feestelijk aanzien der stad te verhoogen, gehoor gegeven. Van den grooten toren en in de bin nenstad wapperde de driekleur vroolijk; en ook de trams en de ge meentelijke autobussen waren gepa- voiseerd. Aan het station heerschte een levendige drukte door de aan komst van de eerste groepen deel nemers en K.N.G.V.-officials. Dat het gemeentebestuur van Arn hem zijn volle belangstelling aan dit evenement in de turnwereld schenkt, bleek bij de officieele ontvangst ten ge meentehuize, waarmede het bondsfeest des morgens werd ingezet. Het voltallige college van B. en W. alsmede verschillende raadsleden ver welkomden hier het K.N.G.V.-bestuur, de ledfin der regelingscommissie (allen ge stoken in keurige blauwe uniformen), tal van oud-bestuursleden van het Ver bond, bestuursleden van het veteranen- korps en vertegenwoordigers van de buitenlandsche honden, welke aan het feest zullen deelnemen. In den namiddag zijn de groepswed strijden in vrije oefeningen begonnen op de terreinen van het gemeentelijk sport park achter Sonsbeek, waar de vlaggen der deelnemende landen van de hooge vlaggemasten wapperden. Het weer is op dezen eersten dag vrij gunstig geweest Op plechtige wijze is des avonds de bondsvlag van het K.N.G.V. overgedra gen. Tegen 8 uur in den avond arriveerde aan het Arnhemsche station de rege lingscommissie van het 26e K.N.G.V. bondsfeest, dat in 1936 te Amsterdam werd gehouden, met de bondsvlag. In optocht ging het naar de thee- schenkerij Sonsbeek, waar do over dracht. op een der gazons plaats vond. Met enkele hartelijke woorden droeg de voorzitter van de Amsterdamsche re gelingscommissie 1936 dr. E. van Minden, de vlag aan den Bondsvoorzit ter den heer W. de Graaf, over, waar na deze op zijn beurt het bondsvaandel in handen stelde van den voorzitter der Arnhemsche regelingscommissie, den heer F. J. ten Kate. Burgemeester Bloemers, heeft vervol gens de buitenlandsche afgevaardigden een welkom toegeroepen, waarna de verschillende volksliederen werden ge speeld. De bondsvoorzitter onderstreepte deze begroeting der buitenlandsche gasten met een welkomstwoord in het Fransch en het Duitsch. Deze eerste dag werd besloten met een fakkel-optocht, welke onder groote belangstelling van de zijde van het pu bliek door de stad trok. De beide grootste evenementen van eersten Pinksterdag waren de drielan- denturnwedstrijd Nederland-België-Lu- xemburg en de handbalwedstrijd Neder land-Zwitserland. De drielanden-turnwcdstrijd werd des morgens op het gemeentelijk sportpark ingezet met vrije oefeningen .rlngturnen en paardapringen. Bij de vrije oefenin gen wist België het hoogst aantal pun ten te behalen n.l. 152, tegen Nederland 148,4 en Luxemburg 146,2. Bij het paard- springen en ringturnen bezette Luxem burg evenwel de eerste plaats resp. 76,5 pnt, en 145,9 pnt. Nederland kwam als tweede met 75„6 en 143,9 pnt. Op de theeschenkerij Sonsbeek vond aes middags het overige gedeelte van den wedstrijd plaats, n.l. paard-, brug- en rekturnen. Luxemburg wist daarbij den voorsprong welke des morgens be haald was te. behouden. Ondanks de hooge cijfers, welke de Nederlanders vooral bij het rektur nen wisten te behalen. Onze nationale kampioen, J. Molenaar en ook G. B. S. Schlosser en J. de Keyzcr gaven o.m, aan het rek mooi werk te zien. De laat-, sten verkregen bij dit onderdeel resp. 2S pnt. en 28,70 pnt. Bij de Luxemburgers blonken vooral J. Kugeler en M. Logelin uit. De totaalstand werd ten slotte: 1. Luxemburg vrije oef. 146,2; paard 149,2; ringen 154,9; brug 150,4; rek 161,6; paardspr. 76,5; totaal 838,8. 2. Nederland, vrije oef. 148,4; paart 144,2; ringen 143,9; brug 147,5; rek 167,4; paardspr. 75,6; totaal 827. 3. België, vrije oef. 152,2; paard 134.1; ringen 140,1; brug 142,6; rek 154,1; paardspr. 74,7 totaal 798. De handbalwedstnjd NederlandZwitserland (3-8) Des avonds vond op het Vitesse ter rein ten aanschouwe van eenige duizen den belangstellenden de handbalwed strijd NederlandZwitserland plaats, welke met een 8—3 overwinning voor de Zwitsers is geëindigd. De Zwitsersche ploeg was over het algemeen sneller dan de Nederlandsdhe terwijl hun speltechniek hooger stond dan die der Nederlanders. Nadat de Zwitsers in het begin der eerste epeelhelft den Nederlandschen doelman Wit (D.S.T.V.) driemaal had den weten te passeeren, volgden kort na elkander twee Nederlandsche doel punten uit een verrassenden aanval. Na dc rust wist Nederland uit een straf- worn nog een doelpunt te produceeren. De Zwitsersche score was intusschen tot acht opgeloopen. ARNHEM, 29 Mei. De belangrijkste uitslagen van de verschillende wedstrij den op het bondsfeest van het K.N.G.V. luiden: Gymnastiek driekamp dames klasse a. Groepen van 6, eerste prijzen. 1- V. en K., Groningen, 150 pnt 2. Bato, Ulrecht, 147 pnt Rhythmische vrije oefeningen dames. Balletten klasse a. Groepen 19 en meer. Eerste prijs: Kracht cn Vlugheid (Utrecht) 67 pnt. Klassikaal brug heeren. Groepen van 15. Eerste prijs D.O.O., Utrecht, 41Vi pnt. Volksdansen, klasse a. Eerste prijzen: Turnlust, Den Haag. 69 punten. K. en V. 2, Utrecht, 73V« pnt Ondanks dat onze stadgenooten met een vrij gehavend twaalftal uitkwamen, wisten zij het toch nog tot de finale te brengen. De adspiranten bewezen op nieuw een sterke ploeg te hebben en schudden al hun togenstanders met flinke cijfers van zich af. Dc uitslagen waren: Soosterkwartier I—A'dam Noord 2—0 Soesterkwartier—Nu Flora 3—1 A'dam Noord—Nu Flora 0—0 Soesterkwartier—Samos II 1—3 Adspiranten: Soesterkwartier—Mecrlebosch 4—1 Hercules (A'dam)Meerlebosch 2—0 SoesterkwartierHercules 5—1 Samos BHercules 2—2 SoesterkwartierSamos B 6—3 Samos—Meerlebosch 4—1 lste prijs Soesterkwartier, 2de prijs Samos, 3de prijs Hercules. In de lste klasse K.N.K.B. won hel Amsterdamsche Swift I opnieuw den Gero Wisselbckcr na in de finale het Dorische Regenboog met 3—0 verslagen te hebben.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 12