OCHTENDBLAD MET SPORTBLAD Generaal Prchala naar Polen uitgeweken Pinksterdagen eischen verkeersslachtoffers Ernstige spanning aan grens van Mandsjoekwo DE EEMLANDER Dinsdag 30 Mei 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwal 2a 37e Jaargang No. 313 Tsjechisch oud-minister wil Tsjechisch legioen oprichten in Polen Ook een Duitsch stoomschip aangehouden De Raadszitting gesloten Poging tot ontvoering van Fransche herders Voorstellen van Huil tot wijziging der neutraliteitswet FELLE BRITSCHE CRITIEK OP GRANDI Burckhardt weer in Danzig Onbewaakte overweg vergroot doodenlijst Honderdjarige overleden In Terheyden reed auto in volle vaart tegen een boom Motor in Lunteren tegen voetganger ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1 95: per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland franco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN van 14 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer i i elite regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.—Bewijsnummer extra f 0.05 WARSCHAU, 29 Mei. (Havas) De gewezen Tsjechische minis ter van oorlog en binnenlandsche zaken in het ministerie van Wo- losjin en vertegenwoordiger der regeering van Praag in de Karpa- tische Oekraïne, generaal Leo Prchala, is Vrijdagavond te War schau aangekomen, nadat hij in het geheim uit Praag was vertrok ken. Hij verklaarde in Polen een Tsjechisch legioen te willen op richten om de bevrijding van Tsjecho-Slowakije voor te berei den. Na betoogd te hebben, dat alle Tsje chen op een geschikt oogenblik zouden opstaan om hun vaderland te herove ren, besprak generaal Prchala de posi tie der Tsjechen onder het Duitsche bestuur. „De Duitschers, aldus de gene raal, zenden niet alleen alle voorraden naar het Rijk, zoodat te Praag reeds een tekort aan levensmiddelen merk baar wordt, doch alles, wat naar Duitschland kan worden verzonden, tot gebruikte knoopen toe." Prchala verklaarde verder, aldus Ha vas, dat de Duitschers Tsjechische ar beiders ontslaan, om hen te vervangen [door uit Duitschland gekomen arbei- 'ders. Daartegenover zouden meer dan 200.000 Tsjechische werklieden naar "Duitschland zijn gezonden. In de Skoda- ïabrieken wordt volgens Prchala door Duitschers gewerkt. Generaal Prchala heeft voorts nog tegenover Havas verklaard, dat hij, alvorens zijn werk in Polen te be ginnen, de meening der Poolsche leidende kringen zou vragen. In politieke Poolsche kringen beoor deelt men de aankomst van den generaal gunstig. Men maakt eenï- ge reserve ten aanzien van zijn i plannen tot organisatie 'der Tsje chen, doclï verklaart een gunstige mogelijkheid te zien voor een unie van Tsjechen en Slowaken op Foolsch gebied. Reuter meldt voorts uit Praag: [Voortaan zullen de Duitschers de meerderheid hebben iri de raden van Commissarissen van de wapenfabrieken van Sköda en Brno. Bij de eerste onder neming zullen er elf Duitsche en tien Tsjechische commissarissen zijn, bij de tweede zeven Duitsche en zes Tsjechi sche. In heide gevallen is een Tsjech president-commissaris. Duitsch consulaat te Sjanghai protesteert tegen actie der Japanners SJANGHAI, 29 Mei. (Reuter). Een ïapansch oorlogsschip heeft het Duit sche stoomschip „Sauerland", dat op weg was tiaar Sjanghai, gedwongen te stoppen. Eenige manschappen begaven zich aan boord van de „Sauerland" een schip van de Hamburg Amerika Lijn en bleven daar twintig minuten. De scheepspapieren werden nauwkeu rig onderzocht. Het te Sjanghai verschij- hende dagblad China Press, dat dit be richt lanceerde, meldt verder, dat de Duitsche consul-generaal te Sjanghai krachtig heeft geprotesteerd. Volgens het blad was het incident, verzwegen gehouden, doch is bet be kend geworden na de aankomst van de „Sauerland" te Sjanghai. Men zegt, dat het incident zich Woensdag heeft voorgedaan kort nadat het Fransche schip „Aramis" ter hoogte van Hong kong was aangehouden. De woordvoerder der Japansche ma rine te Sjanghai heeft de pers medege deeld.. dat voorvallen als de aanhouding van de „Ranpura". de „Aramis" en de „Sauerland" zich waarschijnlijk niet meer zouden voordoen. Niettemin be houdt de Japansche marine zich het recht voor ieder verdacht schip te praaien. Hier is volgens den woordvoer der niet sprake van een blokkade der Chineesche, kust, maar van een verhin dering der thineesche scheepvaart. Nog geen beslissing inzake re-militariseering der Aalands-eilanden GENEVE, 29 Mei (Reuter) De zitting van den Volkenbondsraad is Zaterdag gesloten, zonder dat een besluit genomen is ten aanzien van de kwestie van de re-militariseering der Aalands- eilanden. De Volkenbondsraad heeft twee ontwerp-resoluties betreffende den oorlog in China aangenomen, waarin de leden-staten worden uitgenoodigd de hulp aan China uit te breiden en waarin wordt voorgesteld, dat de diplo matieke vertegenwoordigers in China rapport uitbrengen over do luchtaan vallen op de burgerbevolking. De Chi neesche gedelegeerde, Wellington Koo, verklaarde niet voldaan te zijn, doch de resoluties te willen aanvaarden op voorwaarde, dat het vraagstuk op de agenda voor de volgende Raadszitting zal blijven. PERPIGNAN, 29 Mei. (Havas). Vier mannen, naar men gelooft Spaansche karabiniers, hebben gisteren geprobeerd twee Fransche herders naar Spaansch gebied over te brengen. Bij een woor denwisseling werden schoten gewisseld. Een der herders werd gedood, de andere aan het dijbeen gewond. Men gelooft hier te doen te hebben met een repre saille. De herders hadden een uit het kamp van Argeles ontsnapten Span jaard geholpen, die later over de grens was gegaan, hoewel de herders hem dat hadden ontraden. vierdaagsche tentoonstelling van Arabische volbloedpaarden en Shet- landponies te 's-Gravenhage bracht vele kostbare exemplaren in. den ring. Het voordraven van een der vier voeters. De traditioneéle Haarlemsche Luilak-markt, een unicum in Nederland, trok ook dezen keer weer de belangstelling van duizenden. Haarlem's jeugd heeft bloemen gekocht, om moeder te verrassen. Buiten-Mongolië concentreert een sterke troepenmacht in het grensgebied TOKIO, 29 Mei. (Domei). Volgens de woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche za ken zijn de strijdkrachten van Japan en Mandsjoekwo aan de grens van Mandsjoekwo en Bui ten-Mongolië in het defensief. De verbonden strijdkrachten zullen hun defensieve operaties voort zetten om de grens te beveiligen zoolang de Buiten-Mongolen bij hun agressieve actie blijven. „Wij nemen het geval niet zoo ernstig op", aldus de Japansche woordvoerder. Op een desbetreffende vraag van een buitenlandsch journalist zeide de woordvoerder niet te weten, wat de Buiten-Mongolen die nauw verbon den zijn met de Sovjet-Unie aanlei ding geeft tot hun verwoede pogingen te probeeren de grens over te komen en het gebied van Mandsjoekwo binnen te vallen. De oorrespondent van de Asahï Sjim- boen te Hailar zegt, dat aan de Khalha, de grensrivier tusschen Mandsjoekwo en Buiten-Mongolië, 500 cavaleristen uit Buiten-Mongolië met 3 kanonnen en 15 pantserwagens stellingen hebben be trokken op bet gebied van Mandsjoe kwo op ongeveer 20 K.M. ten Z.W. van Nomonhan, ten Oosfen van het Boeir Nor (een groot meer) en 15 K.M. van de rivier. Er worden voortdurend voorra den en munitie aangevoerd. Groote aantallen gemechaniseerde troepen en vliegers van Buiten-Mongo lië bevinden zich op het gebied van Buiten-Mongolië ten Zuiden van de Khalharivier. VIJFLING VAN DIONNE VIJF JAAR OUD CALLANDER, 29 Mei (Mavas) De vijfling van Dionne is Zonda,g vijf jaren oud geworden. De kinderen heb ben bij die gelegenheid veel cadeaus gekregen en meer dan 1600 brieven ont vangen. WASHINGTON, 29 Mei (Reuter) Minister Huil heeft het bureau van het Congres Zaterdag een program,vw.rge- legd voor de herziening van de neutra- liteitswet. In een schrijven aan den voorzitter van Senaat en Huis van Af gevaardigden zet I-Iull een zes punten omvattend voorstel uiteen voor een wet geving, die er volgens hem toe zou bij dragen, de Vereenigde Staten buiten de oorlog te houden. Hij stelt de volgende bepalingen voor: (1) Een verbod voor Amerikaansche schepen om, ongeacht hetgeen zij ver voeren. in oorlogsgebieden te komen. (2) Beperking van het reizen in oorlogsgebied door Amerikaansche staatsburgers. (3) Export van goederen, bestemd voor oorlogvoerende mogendheden moet worden voorafgegaan door overdracht van het eigendomsrecht aan den bui tenlandsche kooper. (4) Het handhaven van de bestaande wetgeving inzake leeningen en credie- ten aan naties, die in oorlog zijn. (5) Regeling van het aanvragen en inzamelen in de Vereenigde Staten van fondsen voor oorlogvoerende naties. (6) Handhaving van het nationaal bureau voor controle op de munitie en van het systeem van vergunningen voor in- en uitvoer yan wapens, LONDEN, 29 Mei (Havas) De door den Italiaanschen ambassadeur Grandi in de ambassade te Londen gehouden rede over het „stalen verdrag" van Duitschland en Italië lokt felle critiek in de Britsche bladen uit. De Evening Standard is er veront waardigd over, dat een ambasadeur in het land, waar hij geaccrediteerd is, een zoo heftigen aanval op de democi'alieën doet en gelooft niet, dat Grandi zijn functie langer zal kunnen uitoefenen. „Graaf Grandi aldus het blad schijnt thans zijn toevlucht te hebben genomen tot de tactiek, die Von Ribben- trop tijdens zijn verblijf te Londen toe paste. Tenzij hij de hem door de gecon troleerde Italiaansche pers tocgesche- ven woorden kan desavouceren, lijkt het moeilijk hem langer als persona grata aan het Engelsche hof te be schouwen." De Star schrijft: „De verbijsterende aanval, door Grandi op de democratie gedaan, heeft in diplomatieke kringen verrassingen gewekt. Zijn goedkeuring van de politiek van Ciano zal voor velen verrassend zijn. De meest toege felijke uitlegging, die voor zijn woordcji gegeven is, in deze, dat Grandi door zijn rede heeft getracht aan te toonen, dat hij een echt fascist i6 DANZIG, 29 Mei (D.N.B.) De pers-afdeeling van den Danziger Senaat, reedt mede: „De president van den Senaat, Gr,eiser, heeft op 23 Mei den van een tamelijk lang durig verlof in Zwitserland terug gekeerden Volkenbondscommissa ris prof. Burckhardt ontvangen. Van de zijde van Danzig kan op grond van deze ruggespraak tot genoegen worden vastgesteld, dat de veelal door de pers aan den terugkeer van professor Burckhardt te Danzig vastgeknoopte vermoe dens, met betrekking tot eenige bij zondere opdrachten, ieder,en grond ontberen". Een wielrijder bij Het Loo door trein gedood, twee auto-inzit tenden bij Mantgum ernstig gewond APELDORRN, 29 Mei. Maan dagmiddag is de 45-jarige van der Knaap uit Apeldoorn op den onbe- waakten overweg in de nabijheid van Het Loo door den locaaltrein ZwolleApeldoorn overreden en ge dood. De man kwam met zijn vrouw uit de Loolaan fietsen. Aan het einde van deze laan bevindt zich een bewaakte overweg, waarvan de boomen gesloten waren. Ongeveer 150 meter verder ligt de onbewaakte overweg. De vrouw, die haar man vooruit was, passeerde hier de rails zonder ongelukken, doch van der Knaap kon niet meer weg komen en werd gegrepen. Auto door trein gegrepen MANTGUM, 29 Mei. Vanmorgen omstreeks halfelf is te Jellum een auto, bestuurd door C. Sijtsma uit Dronrijp, op den onbewaakten overweg, hoewel het zicht ter plaatse goed is, door den sneltrein Sneek—Leeuwarden gegrepen. De auto, welke geheel vernield werd, kwam dertig meter verder in een sloot terecht. De bestuurder is na ter plaatse verbonden te zijn per auto naar het zie kenhuis te Leeuwarden vervoerd. Zijn vader P. Sijtsma, eveneens uit Dronrijk, die mede in den wagen zat, is met den sneltrein, welke een half uur vertraging had, naar Leeuwarden overgebracht, om aldaar in het ziekenhuis te worden opgenomen. De toestand van beiden is vrij ernstig. Zaterdagavond is in den leeftijd van bijna 101 jaar de oudste in woonster van de gemeente Olde- broek, de weduwe W. Brink, gebo ren van Boven overleden. Zij zou op 12 Juni a.s. 101 jaar zijn geworden. Prins en Prinses brengen de Pinksteren varende door Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben de beide Pinksterdagen doorgebracht aan boord van het jacht Piet Hein". Zondagmorgen lag de Piet Heinin de nabijheid van Kampen voor anker, waar dr. J. Eykman de godsdienst oefening leidde. Maandag om twaalf uur is de „Piet Hein" de haven van Muiden binnengeloopen, waar Prinses Beatrix om een uur door jkvr. Feith aan boord werd gebracht. Het prinselijk jacht bleef den verderen dag op het IJs- selmeer. Des avonds om ne gen uur is de „Piet Hein" teruggekeerd en vertrok het Prinselijk gezin per auto naar het paleis Soestdijk. KJ KONINGIN MARY'S TOESTAND IS BEVREDIGEND LONDEN. 29 Mei (Reuter) In het officieele bulletin wordt gezegd, dat de toestand van Koningin Mary na haar auto-ongeval in bevredigende mate blijft vooruitgaan. De toestand van het gekwetste oog wordt beter. Er wordt aan herinnerd, dat de genezing van een kwetsuur van dezen aard aanzien lijk tijd vraagt. VIJF DUITSCHERS VERDRONKEN IN DEENSCHE WATEREN KOPENHAGEN, 29 Mei (Havas) Vijf Duitsche jongelui, van wie twee zoons van den seëretaris der Duitsche legatie te Kopenhagen, zijn gisteren in de golf van Feiroe verdronken. Zij waren aan het baden in gezelschap van 16 jongelui uit een Duitsche vacantie- kolonie. Twee motorrijwielen in Kerkdriel op elkaar gereden TERHEYDEN, 29 Mei. In den nacht van Zondag op Maandag te circa halfdrie reed een personen auto, waarin zes personen gezeten waren, in volle vaart in een bocht nabij het café Schoonoord te Ter heyden tegen een langs den weg staanden boom. Van de zes inzittenden, die allen uit Breda afkomstig zijn, werden drie personen ernstig gewond, ter wijl de overige drie, onder wie de bestuurder A., min of meer lichte kwetsuren opliepen. Van de drie ernstig gewonden moes ten twee, M. cn K„ per ziekenauto naar het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda worden vervoerd. M. had o.a. een sche- delbasisfractuur gekregen. Zijn toestand is zorgwekkend. In het ziekenhuis is hij voorzien van de H. Sacramenten der stervenden. K. had den linkarm gebro ken. De vier overige inzittenden konden na verbonden te zijn, naar hun diver se woningen terugkeeren. Dokter Wiegman uit Terheyden, die evenals de politie spoedig op de plaats van het ongeval aanwezig was, verleen de de eerste hulp. De auto, welke in Princenhage ge huurd was en waarmede de jonge man nen de leeftijden varieerden van om streeks 17 tot 20 jaar naar Rotter dam waren geweest, is totaal vernield. Hij reed met den motor van zijn broer LUNTEREN, 29 Mei. Vanochtend omstreeks halfnegcn is in de Dorps straat te Lunteren een ernstig verkeers ongeluk gebeurd, waardoor een motor rijder zulke zware verwondingen op liep, dat hij in ernstigen toestand per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Arnhem moest worden overgebracht. De motorrijder, de ongeveer 26-jarige C. Engelen uit Lunteren, die zonder rij bewijs met een motor van zijn broer in de Dorpsstraat reed, kwam in aanrij ding met den melkhandelaar G. van Eek, eveneens uit Lunteren, die de straat overstak om zich naar zijn melk wagen te begeven. De aanrijding was heviger dan de omstandigheden deden vermoeden. Ongeveer twintig meter na de aan rijding sloeg de motorrijder tegen het plaveisel, waarbij hij den motor op het lichaam kreeg. Het slacht offer werd ernstig aan het hoofd gewond en verloor veel bloed. Ook aan armen en beenen liep hij kwetsuren op. In bewusteloozen toestand is hij door dokter Fischer opgenomen, die hem terstond per ziekenauto naar het Diaconessen- huis te Arnhem liet vervoeren. De voetganger was er minder ernstig aan toe. Hij bleek aan hoofd en beenen bloedende verwondingen te hebben op- geloopen, doch kon na verbonden te zijn naar huis worden overgebracht. Ernstig motor-ongeluk onder Kerkdriel KERKDRIEL. Maandagmiddag omstreek vijf uur is op den nieu wen verkeersweg den Bosch- Utrecht, onder Kerkdriel, een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen ernstig werden gewond. De motorrijder Heuving te Amster dam wilde ter hoogte van café „De Lugt" naar links den weg oversteken, juist op het moment, dat de motorrij der de Jong te Haarlem hem met een vaart van tachtig K.M. achterop kwam. De heer de J. zag niet, dat de heer H. van richting yvilde véranderen. Het ge volg was, dat de heer de J. met een hevigen slag op de andere motorfiets reed. De echtgenoote van den heer H., die op den duo was gezeten, sloeg tegen den grond en bleef ernstig gewond lig gen. Ook de heer de J. viel op den straatweg en liep ernstig verwondin gen op. De heer H. bleef ongedeerd. De beide slachtoffers zijn op last. van een geneesheer naar het Groot Bom- melsch gasthuis te Zaltbommel overge^ bracht. De beide motorrijwielen werden ernstig beschadigd. Onvoorzichtige manoeuvre van wielrijder Op den nieuwen verkeersweg van Amsterdam naar den Haag (ter hoogte van het viaduct bij Schiphol), stak Maandagmiddag te ongeveer 3 uur een vijftigjarige wielrijder uit Amsterdam onvoorzichtig den grooten verkeersweg over. Op hetzelfde oogenblik naderde een motorrijder uit den Haag, die de plotselinge manoeuvre van den wielrij der niet hdd verwacht en die een bot sing niet meer kon voorkomen. Beiden werden tegen den grond gesmakt en ernstig aan het hoofd gewond. De on middellijk gewaarschuwde G.G.D. ver voerde de slachtoffers naar het Wilhel- mina Gasthuis te Amsterdam, waar zij beiden met een schedelbasisfractuur zijn opgenomen. Auto over den kop geslagen Op den nieuwen provincialen weg te Weesperkarspel, is Maandag avond omstreeks halfzeven een uit de richting van het Gooi komende personenauto, welke een snelheid van ongeveer 80 K.M. gehad zou hebben, tengevolge van het sprin gen van een achterband enkele ma len over den kop geslagen en ge deeltelijk aan de bovenzijde ver nield. Van de zes inzittenden werd een 54- jarig heer en diens '22-jarige zoon, bei den uit Amsterdam, vrij ernstig gewond, terwijl zij bovendien een zware hersen schudding opliepen. De andere perso nen kwamen er met builen én schram men af. De gewonden zijn per ziekenauto van het Roode Kruis overgebracht naar het Burgerziekenhuis te Amsterdam. De verongelukte auto kwam dwars op het voetpad aan den rechterkant van den weg te liggen en is later weg gesleept

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1