Hagespraak der N.S.B. Frankrijk trouw aan gesneuvelden in den Wereldoorlog Moskou bestudeert het pact-voorstel Duizenden naar Lunteren GAS VERSTIKKIN G De brandweer was er gauw bij Auto tegen boom gereden Autobotsing te De Bilt S.V.V. uitgeschakeld Weersgesteldheid Redevoeringen van Daladier en Bullitt bij grafmonu ment voor Amerikanen PARIJS, 29 Mei (Uavas). In een rede hij de onthulling van een monu ment voor de gesneuvelde Amerikanen op het kerkhof van Neuilly heeft minis ter-president. Daladier gezegd, dat Frankrijk trouw blijft aan den geest van de gevallen Fransclien en Amerikanen. Frankrijk heeft zirh de grootste offers getroost voor den vrede en het hoeft in de afgeloopen twintig jaar niemand be dreigd of onderdrukt. Het kan volgens Daladier kalm het oordeel van de ge schiedenis afwachten. Frankrijk is bezield met gen geest van samenwerking en het speelt geen dub bele rol. Het verlangt oprecht naar vre de. doch iedere poging tot het vestigen van een hegemonie of overheersching ral Frankrijk hcroid vinden de vrijheid te verdedigen. Vervolgens nam de ambassadeur van de Voreonigde Staten te Parijs. Bullitt, het woord. Hij zeide. dat de mannon. die op het kerkhof van Neuillv liggen. ge- Streden hebben in de hoop de wereld een duurzamen vrede te brengen. Aangezien rog geen vrede heersrht, beweren critiei, dat hun opoffering nutteloos is geweest en dat een tweede wereldoorlog niet to vermijden is. Dit Is niet juist. Het is voldoende om de vredesverdragen van Brest Li to vs k en van Boekarest te bestu- deeren om te zien. dat indien deze man nen niet zouden hébben gestreden en in dien de oorlog niet zou zijn gewonnen door hen. die hem gewonnen hebben, do toestand der menschheid veel slechter zou ziin. dat zil thans is. In de internntionale politiek dienon de grootste opofferingen dikwijls slechts om een nlgeheele vernietiging te voor komen. zonder een blijvend goed tot stand te brengen. Dp Amerikaansche sol- daten, die hier hegraven liggen, hebben meegeholpen de vrijheid te bewaren en dat is voldoende. Te sterven voor de vrij heid Is nooit vergeefs. MOSKOU, 20 Mei. (Havas). De Britsche ambassadeur en de Fran- scho zaakgelastigde hebben Zater dag aan Molotof de Britsch-Fran- «che voorstellen voor samenwerking tegen agressie overhandigd. Molotof ontving de diplomaten niet op het commissariaat van buitenland- ache zaken, maar ln«het paleis van den raad van volkscommissarissen op hPt Kremlin. Men ziet hierin, dat hij de diplomaten heeft ontvangen in dubbele kwaliteit, als voorzitter van den raad van volkscommissarissen en als volks commissaris van huitenlandsrhe zaken. Tevoren had hij slechts in de tweede functie met de diplomaten gesproken. Het onderhoud duurde een uur. De Sovjct-regeoring bestudeert thans de Britsch-Fransche voorstel len; reeds zeer spoedig zou antwoord verwacht kunnen worden. Als over eenstemming is bereikt zal, naar men meent te weten, het pact te Moskou geteekend worden. TRAANGAS IN EEN BIOSCOOP LONDEN, 29 Mei (Reuter). In een bioscooptheater tc Liverpool is, naar men gelooft door aanhangers van het Iersche republikeinsche leger, een traan- gasbom geworpen. Twintig personen moesten in een ziekenhuis behandeld worden. Brandweerlieden, die van mas kers voorzien waren, hadden bijna een uur tijds noodig om het gebouw van gas te zuiveren. CLANDESTIENE LANDINGSPOGING HAIFA, 29 Mei (Reuter). Een po- Ring van een Grieksch schip, meer dan 409 immigranten clandestien aan land to zetten aan de kust van Palestina is ver ijdeld door den Britschen miinveger „Sutton". die het schip naar Haifa heeft opgebracht. VERTREK DER ITALIANEN BEGONNEN MADRID. 29 Mei (Havas-A.N.P.). Vandaag is te Cadiz een begin gemaakt met de inscheping der Italianen, die in Spanje gevochten hebben. De inschepin gen zullen waarschijnlijk tot 1 Juni du ren. Zooals voorzien zullen zich op 2 Juni geen vreemde strijders meer op Spaanschen bodem bevinden. VERDERE DE MOBILISATIE IN SPANJE BURGOS, 29 Mei (Reuter) Franco heeft order regevpn tot de demobilisa tie van JSn.000 man. behoorende tot do lichting 1931. In totaal zijn sedert het einde van den burgeroorlog 250.000 sol daten pede-mnhIHecerd. DE „YANKEE CLIPPER" WEER THUIS PORT WASHINGTON, 29 Mei (Reu- ter) De viiegboot „Yankee Clipper" la hier Zaterdagavond om 8.09 N'ed. Z.T.) aangekomen en heeft daarmede do eerste retourvlucht in den geregel- den dienst over den Atlantischen Oceaan volbracht. DUITSCH PROTEST TE CAIRO BERLIJN, 29 Mei (D.N.B.) Het Duit- •che pezantoehan te Cairo heeft krach- tip geprotesteerd tegen het besluit der Egvptieche autoriteiten, krachtens het- welk de vertegenwoordiger van den „Voelkischer Beobarhter". Paul Schmltz, het land moest verlaten. Het Duifsehe gezantschap heeft onverwijlde opheldering verlangd. BINNENLAND Ir. Mussert weerlegt de verwijten, als zou de N.S.B- te pro- Duitsch en te ruw zijn Strijd tusschen twee groote machten STRALENDE zonneschijn heeft op den Tweeden Pinksterdag de vierde hagespraak van de N.S.B. op de heide bij Lunteren begunstigd. De kleurige vlaggen wapperden fel in den straffen Noord-Oosten wind, die tevens voor de noodige verkoe ling zorgde, en zoo waren alle ele menten aanwezig voor een welslagen van deze jaarlijksche bijeenkomst, die wederom duizenden naar een der mooiste plekjes van de Vcluwe heeft heeft getrokken. Met extra treinen, met autobussen, per auto, per fiets en te voet. zijn ze uit alle deelen van het land gekomen en, al waren het er ditmaal bij een globaal overzicht weer minder dan de vorige keer, toch hebben al die vreemdelingen in deze anders zoo rustige omgeving een heele drukte gegeven. De commissaris van politie te Ede, de heer H. P. J. Hulsman, had voor deze ge legenheid wederom een bijzondere ver keersregeling getroffen, die zoowel bij de aankomst als bij het vertrek der dui zenden N.S.B.-ers uitstekend heeft ge- functionneerd en in alle opzichten haar deugdelijkheid heeft bewezen. In het dorp was rijkspolitie gestalionneerd, on der leiding van don districtscomman dant C. D. H. den Ilartog, tc Arnhem. Op de toegangswegen deed de gemeente politie dienst, terwijl in de naaste om geving van het hagespraak-terrein ma rechaussee. onder leiding van eerste-lui- tenant Gelderman, uit Arnhem, den toe loop regelde. Doordat alle autobussen over Wekerom worden geleid, ontston den er nergens opstoppingen en heeft deze groote drukte niet tot moeilijkhe den aanleiding gegeven. Hef terrein vernieuwd Wat den getrouwen bezoekers van de hagespraak dadelijk opviel, was het nieuwe podium, dat op het hagespraak terrein was gebouwd. Dit bouwsel is 105 M. lang en 10 M. hoog, het is opge trokken uit groote baksteenen met aan weerszijden een muur van samengemet- seldc zwerfkeien. Aan één zijde heeft Za terdag deze muur den druk van het zand niet kunnen weerstaan, maar de instor ting was gisteren keurig opgeruimd en de plaats ervan was verdienstelijk ge maskeerd door een triplex wand, die overeenkomstig het oorspronkelijke uiterlijk was beschilderd. Midden op dit steenen gevaarte, dat is opgericht aan de tegenovergestelde zijde van het vroe gere podium, stond weer de hooge mast, waaraan bij het begin der bijeenkomst ook nu weer de vlaggen werden gehe- schen, onder welke thans voor het eerst ook die van Spanje zich bevond. Het ligt in de bedoeling, in vier jaren tijds, op deze wijze het ge- heele hagespraakterrein te vernieu wen, waartoe ir. Mussert de groote lijnen heeft aangegeven. De verga derruimte zal worden uitgediept en glooiend worden gemaakt, bekleed met gras, waarop amphitheatersge- wijze rijen banken zullen worden ge bouwd. Het geheel zal omzoomd wor den door een aarden wal, met groen loofhout begroeid. Er zullen in de toekomst honderdduizend personen een plaats kunnen krijgen. Dc bijeenkomst is ook dit jaar weer in geluid met de klanken van de groote bronzen klok, die tot de attributen van het hagespraakterrein behoort. Zij werd afgewisseld met hoorngeschal, muziek en gemeenschappclijken zang. Nadat eerst de leider, ir. A. A. Mussert. zich op het podium vertoond had, luide toege juicht door zijn duizenden volgelingen, heeft de heer C. van Geelkerken, de alge meen secretaris, de hagespraak geopend, waarbij hij o.m. het overlijden herdacht van generaal C. J. Snijders, de steeds. ge. durende zijn werkzaam leven, voor het vaderland op de bres heeft gestaan. Drie sprekers hebben voor de pauze, die extra lang duurde, omdat het pro gramma van het eerste deel sneller werd afgewerkt, dan was voorzien, het woord gevoerd. De heer E. H. Roskam Hzn de boerenleider der N.S.B., sprak over ..De stem van het land", de heer Ten Hoorn, de lijstaanvoerder van de N.S.B. bij de gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam, sprak over „De strijd van het nationaal-socialisme in de groote stad" en de heer C. van Geelkerken voer de het woord over „Een ontwakend volk". Rede van ir. Mussert Na de pauze heeft ir. Mussert een uit voerige rede gehouden. Bij zijn weder- verschijnen op het podium werd de lei der geestdriftig begroet. De buitenland- sche vlaggen aan den mast waren door de zwart-roode van de N.S.B. vervangen en een hoornsignaul had zijn komst reeds aangekondigd. Dc heer Mussert zeide. dat alle par tijen tezamen het hierover eens zijn: Jo den inhalen, Nederlanders eruit werken en nationaal-socialisten terroriseeren. In vele opzichten hebben echter de poli tieke partijen het programma der N.S.B. overgenomen, na er jarenlang over gelo gen en gelasterd te hebben. Zij kunnen het program evenwel nimmer uitvoeren tot heil van ons volk, omdat hun de geest, die daartoe noodig is, de natio- naal-socialistische geest, ontbreekt. Twee groote machten strijden tegen elkander in de gansche wereld. Twee werelden botsen. In het afgeloopen jaar is de scheidingslijn wederom scherper getrokken. De eene wereld is die van internationale jodendom, het interna tionale marxisme, het internationale po- litiek-katholicisme. Deze drie machten hebben elkander gevonden over de gan sche wereld en hun samenspanning wordt getooid met den naam Eenheid door Democratie. De andere wereld is die van het volksch ontwaken, die van de bescherming van eigen volk tegen de joodscho goudmacht en het brute mcnschontecrendc kapitalisme. Deze wereld is die van het fascisme en het nationaal-socialisme. Tusschen deze bei de werelden gaat de strijd. Ook in Nederland teekenen dc beide werelden zich steeds scherper af. Colijn heeft den weg geëffend voor de hechte aaneensluiting van de joodsche geld macht, het marxisme en het politiek- katholicisme volgens Spaansch model. Het zal waarschijnlijk niet lang meer duren of hij zal van de R.K. Staatspartij zijn congé krijgen. Het democratisch- marxistisch front wordt gevormd en daarin passen een leger en een vloot, die niet ten doel hebben Nederland's zelfstandige neutraliteit te handhaven, maar de versterking van het interna- tionaal-marxisfisch front. Zeven jaren van strijd hebben wij achter den rug. al dus spr. Geestelijk is de strijd in deze zeven jaren volstrekt door ons gowon- nen. Maar door leugen en terreur is het onze tegenstanders inderdaad tot nog toe gelukt om ons volk van ons af te houden. Lafhartig als de democratie in haar wezen is. heeft zij den geestelijken strijd tegen ons geen jaar volgehouden. Daarna werden de terreurmaatregelen tegen ons geëitscht en van 'n rcgccring verkregen, die de lust, den moed en de kracht miste, om dien slechten weg te vermijden. Duizenden van onze kameraden heb ben zich in den strijd geworpen en ge daan wat zij konden. Zij hebben geof ferd in geld en in persoon. Deze offerbe reidheid is zoo groot, dat er velen zijn, die nog altijd eerlijk gelooven, dat wij groote subsidies ontvangen van duistere figuren. De waarheid is, dat wij alles met elkander hebben betaald, dat wij pas een groote verkiezingsactie achter den rug hebben en dat er niemand is, die een cent van de Beweging te vorde ren heeft. Wanneer wij nu nagaan alles wat ons in den loop van de jaren voor de voeten geworpen is, dan zijn er eigenlijk nog maar twee verwijten overgebleven en daarmede wil ik vandaag afrekenen. Deze verwijten zijn: wij zijn te Duitsch georiënteerd en wij zijn te ruw in ónze taal en onze manieren. In werkelijkheid staan de zaken zoó, dat het Nederlandsche volk sinds 1933 op de meest afschuwelijke en infame manier wordt opgehitst tegen Duitsch- land en Italië, dat de Nederlandsche buitenlandsche politiek volkomen ge oriënteerd is op Londen en Parijs, dat de minister-president geen gelegenheid laat voorbijgaan om zich aan te sluiten bij Chamberlain en Roosevelt. Daar tegenover hebben wij van den aanvang af gesteld het zuiver Nederlandsche be lang, dat eischt een goede verstandhou ding, zoowel met Berlijn als met Lon den. Al kunnen wij deze groote volkeren daartoe niet bekaeren, in ieder geval is het onze historische roeping, dat Neder land de brug vorme tuSschen Duitsch- land en Engeland. Tegen dc beschuldiging, te ruw te zijn, merkte spr. op, dat de nationaal-so cialisten van meening zijn, dat het er in de eerste plaats op aankomt waarheid van leugen te onderscheiden en aan de waarheid dc voorkeur te geven. Pas in de tweede plaats komt dc vraag, hoe de waarheid gezegd moet worden en in de derde plaats laat het hun steenkoud, dat zij die aan de leugens dc voorkeui geven, hen schimpen over de wijze, waarop zij de waarheid zeggen. En •daarenboven, het is niet waar, dat, mits men de waarheid correct zegt, deze een herberg vindt. Dat heeft de Beweging ondervonden in den persoon van één barer eminente vertegenwoordigers: mr. van Vessem, wiens correcte persoonlijk heid in de Eerste Kamer laatdunkend, hoonend on treiterend is ontvangen. Waarom heeft dan in 1939 wederom 96 pet. van ons volk niet gestemd op dc N.S.B.? Dat komt in dc eerste plaats, omdat een nieuwe grootsche gedachte slechts uiterst langzaam veld kan win nen over het conservatisme, dat zeker ons volk eigen is. Wij moeten ons niet verbazen over het moeilijk vooruit ko men van het nationaal-socialisme; wij moeten eerder met verbazing constatee- ren, dat een jarenlang trommelvuur van al deze vijandelijke machten tezamen, niet in staat is geweest om een naar aantal zwakke bezetting van de natio naal-socialisten schansen te verdrijven. Kameraden, aldus eindigde spr., ik vertrouw op u, dat gij eendrachtig' en vastberaden, ieder op zijn post. zijn plicht zal doen. Gaat uit met de geeste lijke wapenen, welke ik u gegeven heb en weest onvermoeid in uw onophoude lijk streven om ons volk dc oogen te openen. Neemt van hier mede de op dracht: doorzetten, moedig, onwrikbaar. Doorzetten, zoo noodig met inzet van uw leven. GRONINGEN. 29 Mei. Zaterdag morgen is naar eerst thans bekend wordt de 72-jarige ongehuwde mei. E. J. G„ wonende aan den Heereweg alhier, door gasverstikking om het leven gekomen. Toen de buren, wicn bekend waf, dat mej. G. ziekelijk was, dien morgen na herhaald bellen geen gehoor kregen, waarschuwden zij de politie. Deze verschafte zich toegang tot de woning, waarbij Kaar oen sterke gaslucht tegemoet kwam. In de kamer lag mej. G. dood naast een gascomfort. Een gevonden afgebrande lucifer wet- tigt het. vermoeden, dat de ongelukkige, terwijl zij het gasstel wilde aansteken, plotseling in elkaar if gezakt. Het stoffelijk overschot is in beslag genomen. DUITSCH TANKSCHIP IN BESLAG GENOMEN NIJMEGEN, 29 Mei Op de Waal voor Nijmegen heeft vandaag de rivier politie, in overleg met de Inspectie voor invoer, van accijnzen, beslag gelegd op een Duitsch tankschip van de maat schappij „Koningsbergen". Het schip was geladen met Benzol, welke waar schijnlijk uit Noorwegen aangevoerd is en door het 6chip in Antwerpen is in genomen. Vermoedelijk is de Benzol uit Mexico afkomstig. De kapitein was niet in het bezit van een geleidebrieven. Het schip is voorloopig in beslag genomen. UIT MIDDEN- NEDERLAND Drie H.A. heide onder Leersum door het vuur verwoest LEERSUM. 28 Mei. Vanmiddag om 3 uur is een bosch- en heidebrand ontstaan op den Leersumschen berg alhier. Do brand liet. zich een oogenblik ern stig aanzien, doch de brandweer van Amerongcn en Doorn wist, daarbij ge assisteerd door burgers en padvinders, die in Maarn kampeeren, het vuur na twee uur te stuiten. Drie h.a. zijn Ver woest. Een nabijgelegen villa van de familie Bruinniedel. welke een oogenblik vlam had gevat, kon men behouden. De oorzaak van de brand is onbekend De Burgemeester van Leersum was op de plaats van den brand aanwezig. NAAR DE EIGEN GARNIZOENEN TERUG HARDERWIJK. 27 Mei. In verband met het feit dat het mobilisatie-bevel A is opgeheven, zal het te Harderwijk tij delijk gelegerde 5de Regiment Veld Art. vandaag weer naar Amersfoort verhui zen, terwijl het thans in Utrecht gede tacheerde 1ste Reg. Veld Art. op Don derdag 1 Juni a s. naar het eigen gar nizoen Harderwijk zal vertrekken, Oude man gedood, twee dames gewond NIJKERK. Zaterdagavond is op den rijksweg tusschen Nijkerk en Amersfoort onder de gemeente Hoevelaken, een auto, komende uit de richting Nijkerk, juist over de grens van deze gemeente, door tot nu toe onbekende oorzaak aan de rechterzijde van den weg tegen een boom gereden. In dc auto zat de fam. B. uit Rotterdam, die uit Rotterdam naar Meppel was gegaan om daar dc ouders van den heer B., die de Pinksterdagen te Rotterdam zouden doorbrengen, te ha len. De heer B. die de auto bestuurde, liep slechts eenige lichte verwondingen op, doch zijn 73-jarige vader werd zoo zwaar gewond, dat hij terwijl hem de eerste hulp werd verleend, den geest gaf. Beide inzittende dames kregen ver schillende hoofdwonden. Een tweetal kinderen kwam met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. DE BILT,^9 Mei. Hedenmorgen omstreeks halftwaalf heeft op den Rijks weg alhier, nabij het café „De Biltsche Hoek", voorheen café Plant, een onge val plaats gevonden, waarbij eenige per sonen werden gewond en ernstige ma- terieele schade ontstond. Vanuit Utrecht reden eenige auto's over den Rijksweg in dc richting Zeist. De voorste moest plotseling remmen voor een van don Oudon Utrechtschen weg komende autobus. De eerstvolgende auto remde daarop eveneens krach tg met als gevolg, dat een ander achterop komend motorrijtuig tegen de achterzij de van het laatstbedoelde opbotste. Bei de wagens kregen materieele schade. Eén ervan zoodanig, dat deze wegens beschadigde stuurinrichting moest wor den weggesleept Dc inzittenden in het laatste motorrijtuig liepen door den schok verschillende blessures op. Een jongen schoot met zijn hoofd door de voorruit en een achterin zittende dame kroeg een heupontwrichting en een gescheurde lip. De laatste is per zie kenauto naar het St«.ds- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht overgebracht. SPORI EN SPEL Damesplocg naar Mitcham AMSTERDAM, 23 Mei. Op 3 Juni a.s. zal een Nederlandsche damesploeg tegen de Engelsche club Mitcham star ten alsmede legen een ploeg athletes uit Zuid-Engeland. Het Nederlandsche team is als volgt samengesteld: 60 Meter: Fanny Koen (Sagitta) en A- Bolwidt (A.D.A.). 100 Meter: Fanny Koen (Sagitta) en Ali de Vries (A.D.A.). 80 Meter horden: Agaath Doorgeest (A.D.A.) en Nellie van Balen Blanken (Sagitta). .Ver-springen: Beppie Dammerman D.F.C. wint in Schiedam met 4—0 SCHIEDAM, 20 Mei. Wie na de be- nauwde 3—2 zege, welke D.F.C. een week gejeden te Dordrecht op S.V.V. be haalde, gedacht had, dat de returnmatch te Schiedam wel eens een ander beloop zou kunnen krijgen, is wel zeer bedro gen uitgekomen. Immers, met niet minder dan 40 bleef D.F.C. in de meerderheid en be wees daarmede, dat zij haar rol als eer ste klasser nog lang niet *ls beëindigd wil beschouwen. Toch wees het begin van den wed strijd, die Zondagmiddag voor ongeveer 900Ó toeschouwers werd gespeeld, er niet op, dat de score zoo hoog zou worden. Want heide partijen speelden een zeer matig spel, dat ternauwernood het twee- doklasscpcil bereikte. Eerst na ruim een kwartier kwam D.F.C. er wat beter in en van dat oogenblik af werd de Schie- damsche verdediging voor moeilijke problemen gesteld, die zij niet steeds naar wensch wist op te lossen. Bij een hoekschop kopte Punt goed in. waarna Vos scoorde, maar vooraf had de scheidsrechter reeds hands geconsta teerd, waarvoor hij dan ook een straf schop gaf Punt wist hieruit te doelpun ten (01) Dit was voor dc gasten het sein de zaken nog wat flinker aan te pakken. Inderdaad slaagde Koeze er spoedig in na goed individueel spel den stand op 0—2 te brengen, waarna uitste kend samenspel tusschen Vos en Mijn- ders laatstgenoemde in staat stelde een prachtig doelpunt te maken (03). In de tweede helft kwam S.V.V. wat meer aan bod, omdat D.F.C. zich in hoofdzaak bepaalde tot het consolidec- ren van don voorsprong. De Schedam- mers schoten echter in snelheid en in capaciteiten te kort om de verdediging van do Dortdtenaren in moeilijkheden tc brengen. Een enkele maal kreeg men nog wel eens een kans, maar dan was het schot zoek. Een kwartier voor tijd schoot Koeze een van de lat terugspringenden hal in. zoodat de stand 04 werd, waarmede ook het einde kwam van dezen wed strijd, waarin S.V.V. ver beneden haar kunnen bleef. Ook Auto Union naar Zandvoort •«•GRAVENHAGE, 28 Mei. De be- langstelling van de Duitsche renstallen voor de automobielraces der K.N.A.C. te Zandvoort op 3 Juni a.s. blijkt zoo groot te zijn, dat de Auto Union Aktiengescll- schaft de K.N.A.C. heeft aangeboden met één barer recordwagens een de monstratie in Zandvoort te geven. De K.N.A.C. heeft dit aanbod gaarne aanvaard, zoodat thans dc beide Duit sche renstallen Mercedes Benz en Auto Union naar Zandvoort zullen komen. De auto Union, waarmede in Zandvoort zal worden gedemonstreerd, is niet de Grand Prix racewagen, maar de gestroomlijnde recordwagen, waar mede Bernd Rosemeyer destijds ver schillende wereldrecords heelt geves tigd. Uiteraard leent het circuit in Zand- Voort zich niet voor recordritten, en het ligt dan ook niet in de bedoeling met dezen wagen groote snelheden te ont wikkelen. Het staat nog niet vast of Tazio Nu- volari dan wel Hans Stuck den wagen zal rijden. Wedstrijden A.V.A.C. AMSTERDAM, 29 Mei. De belang rijkste uitslagen van de wedstrijden, ge organiseerd door do Amsterdamscho Veld Athletiek Club op de Sintclbaan te Amsterdam, luiden: 110 meter horden: 1. Brasser (A.A.C.) 15 sec. 2. Van Loozen (P.E.C.) 16 sec. 100 Meter hardloopen klasse B: 1- Hein (A.V. 1923) 10.9 sec. 2. Peters (A.V. 1923) 11 sec. 100 Meter hardloopen klasse A.: 1. Osendarp (Trekvogels) 10.5 sec.; 2. H. Baumgarten (Trekvogels) 10.7 sec. 3. Chr. Berger (A.A.C.) 10.8 sec. 4. Geul (V. cn L.). 5. Spaak (A.A.C.). Hoogspringen klasse A: 1. Carlier (Algemeone) 1.75 meter. 2. Van der Klinkenberg (Haarlem) 1.75 meter. 400 Meter hardloopen klasse A: 1. K, Baumgarten (Trekvogels) 50.1 sec. 2. C. Nauta (De Trekvogels) 52.9 sec. 3. De Ruyter (Quick) 53.9 sec. Discuswerpen klasse A.: 1. De Bruyn (V. en L.) 44.25 meter. 2. De Graaf (Zaanland) 42.03J/ó meter. 3000 Meter hardloopen klasse A.: 1. J. Meyer (Volewijckers) 9 min. 31.2 sec. 2. A. Paap (Haarlem) 9 min. 38.8 sec. Zweedsche estafette (400, 300, 200, 100 meter): 1. Trekvogels 2 min. 1.1 sec. 2. Haarlem 2 min. 7.2 sec. 3. Quick 2 min. 9.7 sec. Polsstnkhoogspringen klasse A: 1. La- moree (Haarlem) 3.60 meter. Ver-springen klasse A.: 1. Van der Tooien .Pro Patria) 6.49 meter. 2. Roest (Trekvogels) 6.41 meter. (Odia) en Agaath Doorgeest. (A.D.A. Hoogspringen: Nel van Balen Blam ken (Sagitta) en Beppie Dammerman (Odia). Kogelstooten: Ans Niesink (Sagitta) PU Stien van Leeuwen (Zeeburg). Discuswerpen: Ans Niesink (Sagitta) en Bets Palm (U.D.A.). Speerwerpen: Peet Dieben (Brunhil- de) en Mary van dor Berg (A.D.A.). 4X100 meter estafette: A. Bolwidt (A.D.A.), Alio de Vries (A.D.A.), Agaath Doorgeest (A.D.A.) en Fanny Koen (Sa gitta). De dames Ter Braake en Koning wa ren verhinderd de reis mee te maken. Als reserve gaat mej. Takken (A.D.A.) mee. De reis staat onder leiding van den heer Blankers. V ft» rar voor zich zlec moet x t r voorzichtig zijn, wont hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaand ZWEMMER Internationale wedstrijden te Parijs PARIJS, 29 Mei. Dc Nederland.che zwemsters en zwemmers, die deelnemen aan de internationale wedstrijden, welke in het bad te Tourclles worden gehou den, hebben enkele fraaie successen be haald. Doortje Heeselaar behaalde een prachtige overwinning op de 100 meter schoolslag, terwijl Beppie van Schaik onbedreigde eerste werd op de 100 meter borstwrawl. De waterpoloploeg van het IJ zegevier de gemakkelijk over een Parijsch zeven tal. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter borstcrawl heeren: 1. Grosborne (C.N.P.) 1 min. 2,4 sec. 2. Krakowski (SCUF) 1 min. 3,6 sec. De Nederlanders Geerling en Moolenaar werden niet geplaatst. 100 meter borstcrawl dames: 1. Beppie van Schaik (Nederland), 1 min. 12.S sec. 2. Mej. Dubettier (CNV) l min. 175 sec. 3. Mej. Fleuret (C.N.P.) 1 min. 17.S sèc. 400 meter borstcrawl heereri: 1. Desbonnet (D. Toec) 5 min. 12,6 sec 2. Van der Kuil (Nederland) 5 min. 15,2 sec. 3. Dhaze (ENT) 5 min. 40 sec. 100 meter schoolslag dames: 1. Doortje Heeselaars (Nederland) 1 ni. 25.6 sec. 2. Jopie Stroomberg (Neder land) 1 min. 31,6 sec. 3. Simone Gardet (CNP) 1 min. 31,7 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. Zins (C.N.T.) 1 min.'13,2 sec. 2. Van Schouwen (Nederland) 1 min. 13,3 sec, 3. Metman (Nederland) 1 min. 15,3 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. Cartonnet (ASC) 2 min. 56,4 sec. 2. Maier (Nederland) 3 min. 2,1 sec. Schoonspringen: 1. De Haas (Nederland) 58,60 punten. 2. Morin (OB) 54,34 punten. 5. Lotgering (Nederland) 40,74 punten. 5 x 50 meter borstcrawl estafette hee ren: 1. Frankrijk 2 min. 17,4 sec. 2. Neder land met Geerling, Van Aelst Maier, Van der Kuil en Van Schouwen 2 min. 22 sec. Waterpolo: IJ—Parijs 3—1 ruststand, eindstand 61. Ook op den tweeden dag der interna tionale wedstrijden in het bad te Tourel- lcs boekten de Nederlandsche zwemsters cn zwemmers fraaie successen. In en kele nummers werd behalve de eerste ook de tweede plaats bezet. De belang rijkste uitslagen luiden: 200 meter borstcrawl heeren: 1. Van der Kuil (Ned.) 2 min. 23,4 sec. 2. Lebras (D. Toec) 2 min. 25,4 sec. 3. Desbonnet (D.Toec) 2 min. 28,8 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Irene van Feggelen (Ned.) 1 min. 16.7 sec. 2. Hilda Willems (Ned,) 1 min. 23.1 sec. 3. Mej. Seignol (RCF) 1 min. 24 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Doortje Heeselaars (Ned.) 3 min. 10.2 sec. 2. Jopie Stroomberg (Ned.) 3 min. 15,7 sec. 3. Simone Gardet (CNP) 3 min. 16 sec., 100 meter schoolslag heeren: 1. Nakache (CNP) 1 min. 15 sec. 2. Car tonnet (ASC) 1 min. 165 sec. 3. Maier (Ned.) 1 min. 18,4 sec. 400 meter borstcrawl dames: 1. Beppie van Schaik (Ned.) 5 min. 59,4 sec. 2. Mej. Fleuret (CNP) 6 min. 0,4 sec. 3. Irene van Feggelen (IJ) 6 min. 16,1 sec. 3x100 meter wisselslag estafette: 1. Frankrijk 3 min. 31,8 sec. 2. Neder land met Metman, Maier en Van Aelst 3 min. 55,8 sec. Waterpolo: IJFransche ploeg 8—3 (ruststand 21.) JAPAN NIET OP DE WINTERSPELEN TOKIO. 28 Mei De Japansche «port bonden hebben besloten niet aan de Olympische Winterspelen te St. Moritz deel te nemen. Het wordt niet zeer waarschijnlijk geacht, dat Japan wel een ploeg naar de zomerspelen te Helsinki zal zenden. Een besluit hieromtrent is echter nog niet genomen. BAROMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 772.6 m.m. W eer verwachting Voor het geheele land: Ge deeltelijk bewolkt, droog weer, iets warmer dan gisteren, meest matige wind uit Noordelijke richtingen. THERMOMETERSTAND Hedenmorgen 3 uur: 10 C m 50 F. Zon op: 4.48; onder: 9.07 uur. Licht op: 9.37; uit: 4.IS uur. Maan op n.m. 5.19. Maan onder v.m. 2.17. yolle maan 2 Juni 3.31.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 2