VARKENSMARKT1 Weekeind- en zomerretours Nederl. Spoorwegen bij de AMERSFOORT Zomerretours blijven een maand geldig BIJKANTOOR TE AMERSFOORT Belangrijkste nieuws DE EEMLANDER Donderdag 1 Juni 1939 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemschepoortwai 2a 37e Jaargang No. 316 r Niet 't laatste woord! Koffie-schaarschte in Italië Prinses Beatrix leert loopen..en vallen Reis- en Passagebureau „Mundus" N.V. Hilversum op andere pagina's v. ONTPLOFFING in een school Prins Bernhard ais cineast: „OnsPrinsesje loopt!" EEN SMALFILM IN KLEUR ,,Er komt geen oorlog zegt men in Duitschland r MAAND VERLOF voor grenstroepen vJ Licht op: 9 uur 41 min. ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; per week met gratia verzekering tegen ongelukken) f 0.15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 2.85. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON 1NTERC. 513 MET MAANDAGOCHTENDBLAD DAGBLAD DDI IC f)FR AnVFRTFNTlFN van 1—4 regels f 1.05 met inbegrip van een bewijsnummer. UtK flüïUmn"EW e,Ke regel mecr f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van Jen prijs. - Kleine Advertentiên KEITJES" bij vooruitbetaling 1 5 regele 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 XT AAR wij vernemen heeft de directie der Ned. Spoorwegen be- sloten tot het invoeren van weekeind- en zomerretours. Met ingang van Zaterdag 3 Juni zullen,gewone retourkaarten, afgegeven op Zaterdag en Zondag, voor den terugreis geldig zijn tot en met Maandag. Gewone retours, afgegeven in het tijdvak van 1 Juli tot en met 4 September zullen voor den terugreis één maand geldig zijn, met dien verstande echter, dat deze geldigheid zich niet langer zal uit strekken dan tot uiterlijk 5 September 1939. IN zijn toelichting tot dit voor het reizend publiek zeer ver heugende bericht, zeide de presi dent-directeur, prof. dr. ir. J. Goudriaan, onder meer dat deze maatregelen een voorloopig karakter dragen, en dat hiermee nog lang niet het laatste woord op het gebied van de tariefspolitiek der Ned. Spoorwegen is gezegd. Men werkt thans in vele instanties aan het bekende „vastrecht- farief", en het is zeer waarschijn lijk, dat met de invoering daarvan in den komenden herfst een begin kan worden gemaakt. Nu, na het ook voor de directie der N..S. zeer verrassend arrest van den Hoogen Raad, de wilde bussen sinds jWoensdag 24 Mei van den weg zijn ver dwenen, mag een stijging van het aan tal treinpassagiers verwacht worden. En het is nu eenmaal een feit, dat de N.S. pas dèn goedkoop en economisch kun nen Averken, wanneer zij een massaal vervoer te verzorgen krijgen. Elke stij ging der omzetcijfers oefent onmiddel lijk een reactie ten gunste op de tarieven Uit. Natuurlijk wil iedereen graag zoo goedkoop mogelijk reizen; het is alleen maar de vraag, hoe men dit resultaat bereiken wil. De verkeerde methode is, de concur rentie op te zweepen, en te redeneeren: de spoorwegtarieven moeten wel zakken, als Ave de Spoorwegen maar genoeg vervoer aftappen. Daardoor maakt men den toestand echter steeds slechter. De juiste methode wil niet de concur rentie op de spits drijven, Avaardoor elke fvinstrnarge verdwijnt, maar zorgt voor een lagen kostprijs, waaruit logisch voortvloeit een lage tariefprijs. Voor het bereiken van een lagen kostprijs geldt slechts één Avet: de vervoersdichtheid zon hoog mogelijk opvoeren, met andere woorden: te streven naar de grootst mo gelijke economie van het vervoer. En daarbij dient men wel in het oog te hou den dat het spoorwegbedrijf verreAveg de laagste variabele kosten heeft, zoodat concentratie van het vervoer naar de zen kant, de meest economische oplos sing beteekent. Inderdaad worden door de ver- ÖAvijning der wilde bussen bepaalde belangen geschaad. Er zal minder benzine worden verkocht, en de werkloosheid zal wellicht iets stij gen. Maar dit laatste ziet men bij elke rationalisatie, en hiertegenover staat, dat het geld dat bespaard Avordt waar het niet wordt verkwist aan een onnoodig vervoersapparaat, voor andere doeleinden kan worden besteed. Rationalisatie brengt uit eindelijk nimmer stijging van werkloosheid. Ten slotte het publiek. Uit een oog punt van veiligheid wordt zijn belang het beste gediend door het railvervoer, zooals blijkt uit de statistieken. Voorts is de bedrijfszekerheid bij de N.S. on tegenzeggelijk het grootst; onder alle omstandigheden kan men op de Spoor- Avegen vertrouwen. Resten nog de kos ten. De economie van het railhedrijf kan men echter eerst dan beoordeelen. wan neer het tot zijn eigenlijke taak is terug gekeerd, nl. de verzorging van het mas sa-vervoer. In. dit verband zinspeelde prof. Goudriaan op de invoering van het geheel nieuwe vastrechttarief. na afloop van de zomervacantics. Hoe meer reizigers de N.S. gaan vervoeren, hoe goedkooper de tarie ven kunnen worden. Evenals het Staatsbedrijf der Posterijen, ongehin derd door concurrentie, steeds eco nomischer, en daardoor goedkooper gaat werken, zoo zullén ook de Spoonvegen een steeds goedkooper vervoermiddel worden, naarmate de concurrentiestrijd meer wordt ge ëlimineerd. Met name in Nederland kan het rei zen nog veel intenser Avorden. In dit op zicht is de Nederlander te hokvast, een bezoek aan veraf gelegen gewesten zal hem niet alleen ontspanning bieden, maar zijn gevoel voor nationale eenheid versterken. De tegenwoordige retours kwa men het vervoer voor touristische doeleinden eigenlijk het minst ten goede, omdat zij slechts één dag geldig bleven. Juist het particuliere vervoer, dat het meest gevoelig is voor prijsverlaging, werd tot dus verre het minste gediend. Natuur lijk zou de meest ideale toestand zijn een voor ieder bereikbaar, zeer laag enkele reis tarief! Maar als „overgangstoestand" zullen on getwijfeld ook de nieuwe retours bij het publiek een gunstig onthaal vinden. Prol. Dr. Ir. J. GOUDRIAAN ROME, 1 Juni (A.N.P.). In ver band met de koffieschaarschte in Italië, die volgens de interpretatie der fas cistische autoriteiten veroorzaakt Avordt door het feit, dat enkele koffielanden OPENT M O R 0 E N VRIJDAG 2 JUNI 3 uur n.m. een De Directie noodigt allen uit tot een bezoek. Zij hoopt door goede service en nauwkeurig werken het vertrouwen eener uitgebreide clientèle te verwerven. STADSNIEUWS Melk voor 8 cent per Liter verkocht (Kan tongerecht) (tweede blad pag 1) DEZE beide toto's van ons kleine Prinsesje, waarop wij Haar zien loopen ...en vallen, zijn ontleend aan een door Z.K.H. Prins Bernhard ver vaardigde kleurenfilm, welke vanaf Vrijdag 2 Juni gelijktijdig in de Cineac theaters te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam wordt vertoond. Overeen komstig den wensch van Z.K.H. komt de opbrengst van de film ten goede aan de ontspanningsgelegenheden voor militairen aan de grens en in de mili taire garnizoenen alleen in deviezen en niet met Itaii- aansche producten betaald willen Avor- den, heeft de minister van financiën er op gewezen, dat de fiscus een bijzonde re belangstelling aan den dag legt voor het koffieverbruilc en indien noodig, be langrijke bedragen in Italiaansche va luta ter beschikking zal stellen voor het bevorderen van den aanplant van koffie, in Italiaansch-Oost-Afrika. Sedert gcruimen tijd werden overi gens in Italiaansch-Oost-Afrika pogin gen ondernomen met het telen van een bijzondere geurige en met den Euro- peeschen smaak overeenkomende kof fieboon. Ook is de Italiaansche regee ring met enkele landen, zooals Vene zuela, besprekingen begonnen aroor het leveren A'an koffie in ruil voor Italiaan sche producten. Talrijke gewonden AKRON (Ohio), 1 Juni, (Havas). Een ontploffing, die naar men ge looft ontstaan is door een ophoo ping van natuurgas, dat gebruikt werd voor verwarming, heeft in het stadje Barbertown een school vernield. Twee en veertig kinderen van zes tot elf jaar werden ge wond uit de puinen geborgen. Vijf kinderen verkeeren in ernstigen toestand. Twee onderwijzeressen zijn eveneens gewond. T J EEL Nederland zal de komende weken ons Prinsesje kunnen gadeslaan, haar eerste wankele schreden volgen, genieten van haar stoeipartijtjes met een vroolijken foxterrier, en met twee speelsche pups, mee gaan eendjes voeren in het park, of rijden op een speelgoed olifant in de wandelgangen van het witte huis te Soestdijk. Gezamenlijk zullen we madeliefjes gaan plukken op de smetteloos groene gazons achter het paleis, waar Moeder en Jkvr. Feith een oogje in 't zeil houden, en honderdduizenden paren oogen zullen zich ver meien in die eerste parmantige dribbelpasjes, Ket ongevaarlijke vallen en het onvermoeide weer-opstaang.K.H. Prins Bernhard, een geestdriftig cineast naar men weet, vervaardigde van al die leuke tafereeltjes een kleuren-smalfïlm, die met ingang van 2 Juni zal worden vertoond in de cineacs te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Ontploffing met ernstige gevolgen PUCK, 1 Juni (PAT). Gisteravond heeft zich tijdens herstelwerkzaamhe den aan een visschersvaartuig in de ha ven van Puck aan de Poolsche kust een benzine-ontploffing voorgedaan, tenge volge Avaarvan het vaartuig is gezon ken. Vier personen kwamen om 't leven en zeven zijn zwaar geAvond. (Bijzondere correspondentie) BERLIJN, eind Mei j JUITSCHLAND vertoont in dezen tijd van internationale spanning een eigenaardig verschijnsel: de Duit- sche bevolking gelooft niet aan oorlog. Het is een feit, dat men ook in Duitsch land de berichten, op de internationale politiek betrekking hebbend, met groo- te belangstelling opneemt, maar an derzijds valt et op, dat de politieke kwesties in de gesprekken, ondanks dikwijls zoo heftige taal van de pers, geenszins den boventoon voeren. Wel kan men hier en daar natuurlijk gis singen vernemen aangaande de moge lijke uitAverking van de wrijving met Polen en de nieuAve politiek van Lon den. Maar hoe dan ook, alom komt de vaste overtuiging voor den dag: „Er komt geen oorlog'1. Dit geloof in het o n av a a r s c h ij n- 1 ij ke van een Europeesche n oorlog, ook al behoort deze geens zins tot. de onmogelijkheden, schijnt in het Derde Rijk diep verankerd te zijn, al zal in sommige gevallen de wensch ook wel de vader van de ge dachte zijn! Terwijl de geheele yvereld niet zonder reden beducht is voor een gewapend conflict, stuit men in Duitschland slechts telkens Avcer op de kalmeerende uiting: „Er komt geen oorlog". Of men nu met een arbeider in aanraking komt, dan wel met een nationaal-socialist uit regee- ringskringen, overal krijgt men het zelfde te hooren. Vanwaar stamt deze eigenaardig aandoende kalmte in Duitschland? Het zou een dwaling zijn en voor de in liet buitenland te vellen politieke beslis singen uiterst fnuikend, indien men zou willen veronderstellen, dat het Duitsclie volk niet genoegzaam op de hoogte is van den stand van zaken. Een dergelijke opvatting is zeker niet. juist, want, al wordt de pers ook van boven af geleid, zij maakt er geen ge heim van, hoe het buitenland op de poli tiek van het Derde Rijk reageert. En al heeft de enkeling in Duitschland ook geen medezeggenschap bij de voorbe reiding der politieke beslissingen, zoo als zulks in de democratische staten het geval is, toch Avorden alle Duit- schers zonder onderscheid er stelsel matig toe gebracht om zich op politiek terrein thuis te gevoelen. Het is juist dit geschoold zijn in de politiek, dat de nationaal-socialisten gaarne „aamvak- keren. Zeker zijn voor de Duitsche bui- tenlandsche politiek door de vele in de laatste jaren behaalde succes sen ook degenen gewonnen, die eertijds gestreden hebben onder andere leuzen. Het zou een tragi sche misvatting zijn, indien men in het buitenland de beteekenis van dit feit zou onderschatten. Een belangrijke bron van het; Duit sche geloof in een „langen vrede'1, zoo als de Duitsche rijkskanselier het on langs formuleerde, is het besef van de militaire kracht. Het Duitsche leger, de Duitsche vloot en bovenal de Duit sche luchtmacht, zijn natuurlijk facto ren, welke bij den Duitscher zclfver- trouwen Avekken. De vesting\val langs de Westgrens en de uitstekende lucht- afweerdienst versterken dit gevoel van geborgenheid. Duitschland acht het risico van een aanval op zijn grondgebieu voor elke aangrijpende partij hoogst gevaarlijk. Duitschland's strategische positie is er door de gebiedsuitbreidingen der laat ste jaren op vooruit gegaan: zijn be volking is van 64 millioen tot 86 mil- lioen zielen gestegen én aan de beAva- peningsinduslrie in het Roergebied zijn de Skodafabrieken en de vermaar de wapenfabrieken in Bri'inn nog toe gevoegd. Zal dit geloof: „Er komt geen oorlog", beAvaarheid worden? Het is voor Europa ter hopen. Men zal er ech ter aan alle zijden bijdragen voor moeten verleenen! Vertooning in vier cineacs te Amsterdam, den Haag en Rotterdam ijNS Prinsesje loopt...!" In haar vroolijk gebloemd ochtendjasje dribbelt ze van de box naar het ledi- kantje, van het ledikantje naar de commode, en belandt dan in de ar men van haar verzorgster, die haar meeneemt voor het dagelijksch bad je. Alleraardigst is het ongedwongen spel met het schoentje en de fox. Het speelsche hondje dartelt om het Prinsesje heen. pakt het schoentje af, waarmee ze zich vermaakt, maar Beatrixje graait het Aveer terug, en als Fox al te opdringerig wordt, is Moeder er vlug bij, en leert hem, dat hij zich niet alles kan pormitteeren. Later, in het park, staat Beatrix te midden van de kwakende eendjes, en krijgt van Moeder brood, om ze te voe deren, maar natuurlijk gaat het handje onmiddellijk naar het- mondje: het korst je brood dat voor de eendjes bestemd was, wordt door het Prinsesje zelf sma kelijk verorberd! Het Nederlandsche publick Avist, dat Prins Bernhard veel en graag filmt, maar het ,ziet thans aan deze door den Prins zelf vervaardigde kleurenfilm, dat hij een zeer bekwaam smal filmer is, met een uitstekenden kijk op de momenten, welke zich het best voor een smalfilm- opname leenen. Geen moment verflauwt de aandacht van den toeschouwer. steedL blijft het, Prinsesje in het middelpunt van het. beeld, en slechts een zeer enkele maal komt Moeder of Jkvr. Feith even voor de lens. Opdat deze prachtige kleurenfilm geheel tot haar recht zou komen, De minister van Defensie heeft bij beschikking bepaald, dat zoo spoedig als de om standigheden zullen toelaten een regeling zal worden inge voerd, waarbij telkens aan een tiende gedeelte van de opge- roepenen van de grenstroepen een maand verlof zal worden gegevenHet ligt in de bedoe ling voor dit verlof in de allereerste plaats in aanmer king te doen komen de mili tairen, die uit de burgermaat schappij noode kunnen wor den gemist. Avaren groote technische moeilijkhe den te overwinnen. Het filmbeeld van den smalfilm is n.l. veel kleiner dan van den normaalfilm en toch is noodig, dat het projectie-beeld even groot en even licht-sterk op het. pro jectie-scherm komt als bij normaal film, opdat het publiek geen verschil kan ontdekken met dè moderne breediilm-projectie. Daartoe heeft de directie van Cineac in harê theaters smalfilm-projectoren met bijzonder lichtsterke booglampen opgesteld, Avelke het resultaat zijn van vele jaren onderzoekingen en die juist tijdig gereed zijn gekomen om de kleuren-smalfilm van Prins Bern hard onder de meest ideale omstan digheden te kunnen vertoonen. Z.K.H. Prins Bernhard heeft be paald, dat de opbrengst van de film ten bate komt van de ont spanningsgelegenheden voor mili tairen aan de grens en in de mili taire garnizoenen. De film duurt ruim 10 minuten, de ver* tooningen geschieden gelijktijdig in de beide CineacV te Amsterdam, in Cineac te Den Haag en in Cineac te Rotterdam. Zij vangen aan op morgen, Vrijdag, in doorloopende voorstellingen van 9 urn 's morgens tot middernacht. Buitenlandsch weeroverzicht Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. De drukverdeeling over West-Europa verandert nagenoeg niet. Het gebied van hoogen luchtdruk, Avaarvan de kern ten Noorden van Schotland ligt, breidde zich verder naar Noorwegen uit. Over Duitschland en Polen nam de hoogedruk wat in beteekenis af. In onze omgeving blijft het zeer mooi en zonnig overdag. AÜeen langs de kust was vanmorgen de bewolking nog zwaar. De luchtdruk gradiënt is over de Zuidelijke Noordzee toegenomen, Avaardoor de N.O. wind plaatselijk tot krachtig aangroeide. Ook in Noord- en Middcn-Duitschland houdt het fraaie Aveer aan, evenals in Frank rijk en België, terwijl het overal nog iets warmer werd. Over Italië ligt een de pressie, Avelker invloed reeds döor be- wolkingstoeneming in Zuid-Duitschland is te merken. De depressie, die gistermorgen over Lapland lag, trok naar Noord-Rusland. Langs de Noorsche kust nam de wind dientengevolge in kracht af, terwijl het in geheel Scandinavië aanzienlijk kou ier werd. Ten Zuid-Westen van IJsland bevinden zich nieuwe storingen, die NoordAvaarts trekken. W eerverwachting Voor het geheele land: Droog, vrij warm weer, half bewolkt tot helder, meest matige Noord oostelijke tot Oostelijke wind.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 1