f STADSNIEUWS Officieele openstelling verkocht melk voor 8 cent per liter En tóch was er een happy-end Politiehond Breston zocht lang en ditmaal tevergeefs 76-JARIGE DAME UIT DOORN VERMIST AUTOTOCHT Ouden van dagen Boer van de Nederlandsche Middenstandsbank De heer van Eek verrichtte de plechtigheid Overtreding van het crisismelkbesluit 1936 bestraft met geldboete en voorwaardelijke hechtenis Vele dagelijksche klanten Ziekenhuisverpleging Amersfoort - Afgesloten rijweg! 2e BLAD PAG. 1 AMEKSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 1 JUNI 1939 r\OORN is een middag in op- M-J sthudding geweest door een verdwijningsgeval, dat in zekeren zin een sensationeele zijde had, doch eindigde met een happy-end. De hoofdrol in deze geschiedenis heeft de Amersfoortsche politie hond Breston gespeeld, die onder 'geleide van brigadier de Sutter het langste spoor van zijn leven ge maakt heeft. Het is een dooltocht geworden in den omtrek van Doorn en onder Leersum, die et telijke uren geduurd heeft en waarbij men niet mocht zeggen, dat er van de vermiste „geen spoor" was want dit had Bres ton goed beet maar wel, dat zij in geen velden of wegen te beken- Brigadier de Sutter met zijn liond Breston. die weer een opmerkelijke prestatie heeft geleverd De 76-jarige mej. B. was omstreeks half drie in den middag gaan wandelen en was niet terug gekeerd. Toen zij om streeks 6 uur, tegen haar gewoonte in, nog niet terug was, begon men de zaak zonderling te vinden. Men'ging aan het zoeken en iemand met een motor ver kende de omgeving. Wat echter geener lei resultaat opleverde. Niet lang hierna rinkelde de telefoon in het huis van brigadier de Sutter aan den Leusderweg. En omstreeks negen uur stopte een taxi voor zijn deur en ging men naar Doorn. Verschillende Doornsche burgers wa ren tegen half tien getuige van iets, wat met zonder bedenken raar noemde. Een heer, die met de ochtendjapon van een dame in het openbaar manoeu vreert, mag zich verzekerd weten van belangstelling. Maar brigadier de Sut ter had dit klecdingetuk van mej. R. noodig om den hond lucht te laten ne men. Hij deed dit op den Langbroeker- jveg bij het Poortgebouw van het kasteel van den ex-ICeizer, Op deze plaats had men de vermiste het laatst gezien en diis moest hier ergens van haar een spoor liggen, al was dit dan ook meer dan zes uren oud. Breston ging aan het snuffelen en trok het trottoir op hij had het ge vonden! Hot hoeft wel geen betoog, dat belangstellenden op een afstand volg den. Onder hen bevond zich ook de lo co-burgemeester der gemeente Doorn. Nadat men heel wat wegen in en uit gewandeld was, belandde men op den Buurtweg, waar zich een incident voor deed. Van de óndere zijde naderde name lijk een oude heer met een zwarte hond het tweetal wandelde gemoedelijk en argeloos over het spoor van de ver miste dame. Wat eigenlijk de aanlei ding was, was niemand goed duidelijk in elk geval rukte het zwarte beest zich ineens los en viel den politiehond aan. Het werd een formeele vechtpartij, waarbij echter de aanvaller door zijn tegenstander stevig achter de ooren vast gegrepen werd: met politiehonden is het minder goed vechten. Het duel werd spoedig beëindigd, daar een geagi teerde dame van haar fiets sprong en den zwarten hond letterlijk wegsleurde. Waarmede weer bewezen werd, dat. het zwakke geslacht, soms deze aanduiding ten onrechte draagt. Na den strijd was natuurlijk Breston zijn lucht kwijt en werd de ochtend japon weer in het strijdperk gebracht. Het spoor leidde vervolgens naar een groote boerderij» enkele kilome ters buiten de gemeente Doorn, waar een tweetal dames de bejaarde vrouw omstreeks half vijf in den middag gezien had. Na den hond op nieuw lucht te hebben gegeven, trok men over het linker gedeelte van den Buurtweg; En toen begon een tocht door eén donker bosch, zoo omstreeks half elf in den avond. Velen dachten toen, dat. het mo ment van ontdekking naderde. Dit bleek een groote vergissing, want topn men kris en kras achter den hond over boschpaden gedwaald was. kwam men nota bene weer uit op het linker gedeelte de bedoelde dame had kennelijk de gewoonte, steeds links te houden van den Buurtweg en was men niets opge schoten. Men had slechts tijd verlo ren. Nu ging het in de richting van Wijk bij Duurstede en bij een wegkruising had men er ruim tien kilometer opzit ten. Dit is wel het langste spoor, dat Breston in de practijk geloopen heeft. Opnieuw was er aanleiding, dat de har ten sneller gingen kloppen. De hond wilde namelijk over het tuinhekje heen naar het huis, waar de weduwe van Amerongen woonde. Men belde aan, maar er volgde opnieuw een teleurstel ling: Mej. B. was hier even geweest en had haar wandeling vervolgd. Intusschèn was een neef van de vermiste met de auto op pad en zocht hij verschillende wegen af. Wie weet, hoelang men nog zou hebben moeten zoeken, indien er niet per telefoon een waarschuwing binnengekomen was van den veldwachter te Leersum: „Ik heb een oude vrouw zien loopen op den Wij- kerweg onder Overlangbroek." Het liep toen tegen half twaalf. De neef zette dadelijk koers naar de opge geven plaats en vond al spoedig zijn tante, die nog niet uitgewandeld was. De oude vrouw had er toen zestien tot zeventien kilometer opzitten en was van 's middags half drie af on-onderbroken in touw geweest. Omtrent de motieven van deze uitgestrekte wandeling verna men wij slechts weinig, alleen zei iemand tegen ons: „Oude nienschen ha len wel eens meer rare dingen in hun hoofd." De vrouw werd in de auto gezet en men ging naar de Sutter met zijn hond, die nog steeds aan het zoeken was. Toen de wagen stopte en het. portier openzwaaide, kreeg de geschiedenis een slot, dat niemand verwacht had. Het leek op een soort, film-happy-end. Want de hond worstelde zich haastig langs de beenen der inzittenden naar binnen, sprong op de oude dame toe en viel haar letterlijk om den hals. Het dier was buiten zichzelf van vreugde, dat het verloren schaap eindelijk gevonden was. Toen men de hond met zijn kop over de vermiste heen zag hangen, de pooten misschien minder feeder, maar goed be doeld op haar schouders, loste de door stane spanning op in een zorgeloozen blijden lach. En dat was veel waard na zoo'n avontuur. De begrafenis van wijlen generaal C. J. Sniiders te Den Raag. De aankomst van den stoet op Oud Eik en Duinen. Inzet: ad], maj. H. J. Phaff en vice-admiraal F. Bauduin, die HM. de Koningin vertegenwoordigden. Een bataljon grenadiers vormde de eerewaclit. AUTOMARKT Op de automarkt alhier werden gis teravond 232 wagens aangevoerd. KANTONGERECHT A J OG slechts een zeer korte tijd IV verwijdert ons van den dag, waarop de auto-karavaan der oudjes zal startenEnin die paar dagen moet nog wél het een en ander gebeu ren! Wanneer alle ouden van dagen ontvangen, hetgeen hen is toebedacht, dan moeten er nog minstens TIEN AUTO'S MEER BESCHIKBAAR ge steld worden. Dus: automobilisten vóór! Voorts deelt de commissie ons mede, dat al het noodige geld nog niet is ontvangen. Hieronder publiceeren wij nogmaals de namen van hen, tot wie men zich voor donaties kan wenden: Mevr. C. Camerling Helmolt- van Ketwich-Verschuur, Pau- lus Buyslaan 22. Mevr. Tydeman-Falck, Prinses Marielaan 1. Den heer M. M. A. Ramselaar, Langestraat 50. Den heer J. Stam, Schimmel- penninckkade 8. Voorts kan men giften storten op het gironummer van het Amers- foortsch Dagblad: 47910, met vermelding: Autotocht Ouden van Dagen. v Gistermiddag heeft oP of ficieele wijze de opening plaats gehad van het nieuwe ge bouw der Nederlandsche Mid denstandsbank aan den Utrecht- scheweg. Vele vertegenwoordi gers van den handel en der nijver heid, bankdirecties en andere be langstellenden waren ter gelegen heid van dit feit bijeengekomen. In het rustige, zakelijke interieur heerschte door de vele bloemstuks ken een sfeer van feestelijkheid. De heer J. van Eek, hoofddirecteur van de Nederlandsche Middenstands- bank, sprak het woord der opening. Het deed hem genoegen bij deze gelegen heid weer in contact, te kunnen treden met de afgevaardigden van bank- en handelswereld. Zonder in details te tre den, releveerde hij het een en ander uit de geschiedenis dezer bank. Oorspron kelijk zag de instelling het levenslicht ter beantwoording aan de credietbehoef- ten van den middenstand, welke in den oorlogstijd in verdrukking waren geko men. Al spoedig nam zij een behoorlijke vlucht en in het jaar 1929 stond reeds 1.250.000 uit aan crediet. De crisisjaren gingen echter ook aan haar niet zonder schade voorbij. Een plaatselijke bankinstelling heeft uit den aard der zaak een gevoelig weerstandsvermogen en zoo zag men zich genoodzaakt, andere wegen te be wandelen om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. Daar er zeer vriend schappelijke betrekkingen bestonden tusschen deze bank voor den midden stand en de Nederlandsche Midden standsbank, viel het nipt moeilijk, haar in te schakelen in het groote geheel van laatstgenoemde organisatie. En dit is eenige 'jaren geleden d?m ook ge beurd. De heer G. Sleyt, directeur van de Amersfoortsche afdeeling opperde toen al spoedig het bezwaar, dat de ruimte te klein was. Er was een nieuw gebouw noodig. Hiertoe werd besloten en na veel informaties viel de keus op het pand aan den UtrecMscheweg. De archi tect, de heer P. J. S. Pieters, is er won derwel in geslaagd de villa in een mo dern geoutilleerd bankgebouw te ver anderen. Hartelijk dank bracht spreker dan ook aan den architect, evenals aan de andere medewerkers: de fa. Joh. v. Keulen Zn., aannemers; de N.V. Wol ter Dros (centrale verwarming); de fa. Eygenbrood Reems (schilderwerk); de fa. v. d. Brink (stukadoorswerk) en de fa. B. Schooleman, welke de elec- trische installaties verzorgde. Voorts ging de waardeering van den heer van Eek uit naar den heer Brom, die als opzichter goed werk verrichtte. Na den heer Sleyt geluk te hebben toege- wenscht met dit nieuwe gebouw, ver klaarde hij de bank geopend. De heer Sleyt betuigde hierna in en kele woorden zijn dark jegens den heer van Eek voor diens openingsrede en ten slotte jegens allen, die op eenigerlei wij ze hun sympathie voor deze afdeeling der Nederlandsche Middenstandsbank getoond hebben. Hierna was er voor de aanwezigen, die in ruimen getale van hun belang stelling blijk gaven, gelegenheid oin het nieuwe gebouw te bezichtigen. On der hen merkten wij op J.'H. v. Lonk- huyzen en dr. Joh. II. Scheurer, resp. voorzitter en secr. van de Kamer van Koophandel, mr. P. J. Rogaar, dir. der Rotterdamsche Bank; den heer J. Wijk, directeur van de levensverz. mij. Ons Belang; Ir. A. C, H. Calkoen, directeur van de Amsterdamsche Bank; J. van Haselen, correspondent van de Neder landsche Bank: den heer Hessusius, directeur van de tc Utrecht gevestigde Nederl. Middenstandsbank en den heer J. van Schaick,'van de Soester afdeeling dezer instelling. Voorts waren er de heeren Ir. A. Dros, Ir, L. B. Huygcn, II. A. de Smit van den Broecke, J. Valk- hofi jr., dir. van het Amersfoortsch Dagblad; notaris J. G. Klaassen, notaris G. P. A. L. te Leuken, Ir. B. G. Bijdcndijk, mr. W. J. B. Vers feit, commissaris van politie; G. Goor- huis, mr. S. van 't Eind, de heeren E. en J. van Vollenhoven en den heer L. A. A. van Hamersveld. Kortgeleden is tegen J. van B., die hier aan den Dor- resteinscheweg een boerderij heeft, proces-verbaal opgemaakt wegens het voorhanden hebben gehad van een hoeveelheid melk, zijnde consumptiemelk als be doeld in artikel 1 van het Crisis melkbesluit 1936. Vanmorgen kwam deze zaak in behandeling voor het kantongerecht. Verdach te was niet zelf verschenen, als raadsman trad op mr. G. J- van Harencarspel. Als getuige werd gehoord de heer B. M. uit Zeist, die meerdere malen gecon stateerd heeft, dat men melk op de boer derij kwam halen. Dit is in strijd met het crisismelkbesluit, omdat boer van B. niet aangesloten is. Dat zoovelen aan de boerderij melk komen halen, is toe te schrijven aan het feit, dat van B., als niet aangeslotene, demelkvoorSct. per Liter verkoopt, terwij 1 de a an gesloten slijters dezelfde melk voor 13 cent per Liter verkoopen. Verdachte heeft nooit gevraagd of hij melk mocht verkoopen. Hij bleek, aldus getuige, weinig spraakzaam en niet van zins met den verkoop van melk op te houden. I-Iet O.M., waargenomen door mr. AI- barda, vond de houding van verdachte onsympathiek. Hij eet. als het ware van twee wallen: eenerzijds profiteert hij van de voordeelen, welke de crisiswet- geving den boeren brengt en anderzijds ondervindt hij niet de nadeelen van den melkprijs. Wanneer er geen landelijke bepaling zou zijn, kreeg men een moor dende concurrentie en zou men zelfs de melk nog beneden den door hem ge- vraagden prijs kunnen gaan verkoopen. Dat wil het crisismelkbesluit juist voor komen. Verdachte weet dat hij het nïot doen mag en gaat er toch mee door. Het is hier geen kwestie van gewetensbe zwaren, maar alleen maar het doel om anderen dood te concurreeren. Een flinke straf is hier op zijn plaats. De cisch luidde 50 subs. 30 dagen en verder een voorwaardelijke straf van 1 maand hechtenis met een proeftijd van een jaar. Mr. van Harencarspel beriep zich op artikel 625 van het Burgerlijk Wetboek, waarin gezegd wordt, dat. men, behoudens beperkingen, aan niemand het vrije genot van zijn eigendom mag ontnemen. Wat moet deze boer doen? Men verbiedt hem het voorhanden hebben van de melk. Hij mag dus niets meer doen met zijn melk. Na het melken moet hij de vloeistof maar op het land gooien, want voorhanden mag hij niet hou den, ook niet, volgens art. 2 van de wet, opdrinken! Op grond daarvan achtte pleiter het crisismelkbesluit niet verbindend. Mr. Albarda bestreed de uitlegging van den raadsman. Artikel 2 wordt gevolgd door artikel 3, dat van uitzonderingen spreekt. Zou men zich alleen aan artikel 2 hou den, dan zou vrijwel geen enkele bepa ling van het crisismelkbesluit verbin dend zijn. In zijn dupliek bleef pleiter zich hou den aan artikel 2, zijnde niet verbindend. Met artikel 3 had men hier niet te ma ken. De kantonrechter was een andere mee ning toeged&an en .veroordeelde .ver dachte tot ƒ30,subs. 10 dagen en een voorwaardelijke hechtenis van een maand met proeftijd van een jaar, om te voorkomen, dat van B. toch zou door gaan met. verkoopen van melk. Door mr. van Harencarspel werd ap pèl aangeteekend. Vestigingswet K. te Soest had door middel van ad vertenties er de aandacht op gevestigd, dat. hij in zijn kantoorboekhandel schrijfpapier, blocnotes etc. verkocht. Verdachte wist niet, dat dit in strijd was met de' vestigingswet, want hij was met zijn zaak begonnen in spertijd. Wel had hij zich in verbinding gesteld met de Kamer van Koophandel. Veel wij zer was hij daarvan niet geworden. Hij meende zelfs dat daardoor het misver stand grooter geworden was. Het O.M. wilde aannemen, dat hij zich daardoor vergist had en eischte daarom slechts 25 subs. 10 dagen. Als getuige werd een meisje gehoord, dat in den winkel verkocht. Zij verklaarde, dat de blocnotes steeds in de etalage ten verkoop gelegen hadden, maar nog nim. nier door de politie daartegen aanmer king was gemaakt. Dat gebeurde pas na de advertentie. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tenslotte tot ƒ15 subs. 6 dagen. Allerlei Van O. had achter zijn woning op den Soesterweg een verzameling afval ge had. Volgens hem was het alleen maar krantenpapier en wat droog zand, maar do politie had ook mest, zelfs grooten- deels. geconstateerd. Verdachte gaf de schuld daarvan, aan een huurman. Hij was reeds eerder door de politie gewaarschuwd en aanvanke lijk had dat geholpen. Maar later was de oude toestand weer ingetreden. De uitspraak werd 2 subs. 1 dag, waartegen verdachte protesteerde, daar hij hier zou moeten betalen voor de overtreding van een ander. Een bakker te dezer stede, werd we gens tweede overtreding van de ar beidswet, veroordeeld tot 6 subs. 3 da gen. De cisch was 9. Een kruidenier uit Woudenberg had met zijn aanstaande gefietst op dén grooten rijweg of liever, hij was dien overgestoken. Het duurde lang, voordat men hem aan het verstand gebracht had, dat dit ook niet mocht en dat hij beter had kunnen afstappen. De man 'bleek een-.droogkomiek en was zeker niet zoo dom als hij zich uitliet. Op zijn boekje komt nu ook tc staan de eene gulden boete van zijn aanstaande. Dat vond hij, begrijpelijk. Maar hij ging niet in op het grapje van den kantonrechter over het al of niet uitraken van de ver loving, wanneer hü de boete niet op zich nam Een hotelhouder uit Renswoude had vee afgesloten Het is noodzakelijk gebleken, de spoorwegovergang nabij Birkhoven in de Barchman Wuytierslaan van een nieuw wegdek te voorzien. In verband hiermee zullen dit gedeelte en de toegangen voor het verkeer in beide richtingen gedurende eeni- gen tijd gesloten moeten zijn. B. en W. onzer stad hebben daarom besloten, dat het gedeelte van de B. W. laan, gelegen tusschen den. Soesterweg en de Daam Fockema- laan, voor het verkeer met rij- en. voertuigen of vee in beide richtin gen gesloten zal zijn van 4 Juni, dés avonds 10 uur, tot den anderen morgen 7 uur en voorts van 11 juni, des avonds 10 uur, tot. den anderen morgen om 7 uur. Algemeene vergadering van deelnemers der Stichting in „Nieuw-Amsvorde" De Stichting „Ziekenhuisverple ging" Amersfoort hield gisteravond in Nieuw-Amsvorde haar algemeene vergadering van deelnemers, onder voorzitterschap van den heer H. van Raalte. De voorzitter hield een kort openings woord, waarin hij wees op een zekere crisis, welke de stichting doormaakt, niet door een vermindering van het le dental, maar door de sterke toename van het percentage opname, hetge.m toe te schrijven is aan de omstandigheid, dat verzekerden zich gemakkelijker kunnen doen opnemen in ziekenhuizen. Punt 2 van de agenda, notulen en mededeelingen, kwam te vervallen bij ontstentenis van den heer B. A. H. van Ruijven. Hierna kwamen de jaarversla gen van den secretaris, den heer J. v. d. Bunt, den penningmeester, den heer C. H. Valkenburg en den administrateur, den heer J. H. Th. Kroes welke wij reeds eerder gepubliceerd hebben, ter sprake, alsmede de gunstige adviezen van de contróle-commissie en den ac countant. De voorzitter bracht, hartelijk danlc voor de accuratesse, waarmede de ver schillende verslagen opgesteld waren en de controle heeft plaats gehad. Eenige vragen naar aanleiding van het jaar verslag van den secretaris werden ver duidelijkt, door den voorzitter en den administrateur. F.en voorstel tot wijzi ging van de Statuten werd door de ver gadering goedgekeurd. Na schriftelijke stemming werden de aftredende bestuursleden, mevrouw H. B. Huslage-v. d. Rol, dr. C. J. W. Frij- link, A. J. Thannhauser en G. van Wij- land herkozen. Eeveneens de aftreden de leden van den Vertrouwensraad, me vrouw M. Vermeij-Noordewier en J. Dijkhorst. In de vacature van den heer H. van Galen Last, die zich niet meer herkies baar stelde werd de 'bestuurscandidaat, de heer L. G. M. A. van Nieuwenhuizen gekozen. In de vacature van den heer P. Kort land, die als plaatsvervangend lid van den Vertrouwensraad bedankte, koos men den heer W. van Haselen P. Hzn. Na de rondvraag werd de vergadering onder dankzegging door den voorzitter gesloten. op verboden grond geloopen om kievits eieren te zoeken. Hij wist dat niet, had ook geen bordje van verboden toegang gezien. Op de aanliggende gronden mocht hij wel loopen, want daarvoor had hij vergunningen van de familie Taets van Amerongen. Maar juist op die eene strook, ook van een lid van de familie Taéts, mocht hij niet komen. Het. O.M. vond het niet, sympathiek, dat hij uitvluchten zocht voor iets, dat hij heel goed wist. Er kon niet op eiken boom en hij elke laan een bordje staan. Toevallig was het ook, dat. aan den in gang van de laan, waar verdachte ge passeerd was, een bordje omvergewor pen had gelegen. Verdachte zou dat ook niet gezien hebben. Ondanks, dat hij zijn onschuld bleef betuigen, werd hij veroordeeld tot. ƒ5. subs. 2 dagen. De onbezoldigde veld wachter, als getuige gehoord, verklaar de, dat vrijwel alle grorid in die buurt verboden was en dat dit. duidelijk stond aangegeven. Verdachte weet. het nu, maar zal toch in cassatie gaan. Of hem dat veel helpt, betwijfelen wij; De spoorwegwerken in Amsterdam-Oost vorderen gestadig. De nieuwe doorgang op de Weesperziide bij den Omval is Woensdag voor het rij- en voetgangersverkeer opengesteld. Spoorwegovergang in de B.W. laan gedurende twee nach ten voor rijverkeer en

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1939 | | pagina 5